Nieuwe „trots" van Townsend Thoresen blijft uit de vaart Militairen pikken optreden Van Houwelinge niet langer „Weinig overtredingen bij verscheping van gevaarlijke stoffen" Deuren van veerboten naar Texel blijven stukje open Ceidae SouAO/nt Gedupeerde patënt vecht behandeling ai BINNENLAND/BUITENLAND £eidóC@otncutt WOENSDAG 11 MAART 1987 PA( IT KAPITEIN WEER IN ENGELAND tein Daniel Lewry van de gezonken Herald of Free Enterprise is gisteren met een ambulancevliegtuig van Oos tende naar Engeland gevlogen. Het heeft de Belgische autoriteiten heel wat moeite gekost om de kapitein on gemerkt uit het ziekenhuis te laten vertrekken. Britse journalisten had den aan de uitgang van het zieken huis post gevat om toch maar een glimp van de zwaar gewonde Lewry op te vangen. Er waren drie zieken wagens nodig om de journalisten op een dwaalspoor te brengen. Na aan komst in Engeland ziin de kapitein en zijn familie onder politiebewaking ge steld in verband met bedreigingen. Uitgebreide controle voor Zeeuwse veren VLISSINGEN De directie van de provinciale veerdiensten in Zeeland heeft een totaal veilig heidsonderzoek gelast voor de vijf Zeeuwse veer boten. Daarbij zal worden gekeken naar het ont werp, de stabiliteit, het gebruik, de belading en de aanwezigheid van veiligheids- en reddings middelen. „Wii zijn er van overtuigd dat onze veerboten volkomen veilig zijn", aldus een woordvoerder. „Maar we willen geen spoor van twijfel laten bestaan. Vandaar het onderzoek". Ook de Zeeuwse veerboten varen wel eens met open deuren. „Dat gebeurt alleen bij hoge uitzon dering als de deuren door een defect niet geslo ten kunnen worden en het gezien de weersom standigheden mogelijk en nautisch verantwoord is. Onze boten varen niet zoals de veerboten over het Engels Kanaal onder alle weersomstandighe den. Bij mist en storm wordt de zaak dikwijls stilgelegd," aldus de woordvoerder. Kamer wil debat over scheepsramp DEN HAAG Op zo kort mogelijke termijn wil de Tweede Kamer een debat met minister Smit-Kroes (Vrkeer) over de gevolgen voor ons land van de ramp met de Herald of Free En terprise voor de kust van Zeebrugge. De Kamercom missie voor verkeer wil vooraf van de minister een notitie, waarin de mogelijke gevolgen worden aangege ven. De ramp en de gevol gen daarvan komen zeker ook ter sprake in een vol gende week maandag te houden uitgebreide commis sievergadering over het Noordzeebeleid. Geen waarschuwings lampen op rampschip BREMERHAVEN Het gekapseisde Britse veerschip had geen waarschu wingslamp op de brug om te laten zien of de boegdeuren open stonden. Dit is verklaard door de hoofdontwerper van de werf Schichau Unterweser in Bre merhaven die het schip bouwde. Jürgen Büssenschütt. Hij sprak daarmee de ver klaring tegen van technisch directeur Josef Klar van de werf, die eerder had 'verklaard dat het schip was uitgerust met een „uitgebreid waarschuwingssy steem" tot op de brug. Vier andere rij- op/rij-afschepen van Townsend Tho- rensen kregen vorig jaar bij een verbou wing wel een waarschuwingssysteem. Het Britse ministerie van verkeer eist dat elk schip dat na 1984 is gebouwd met de lichten moet zijn uitgerust. De Herald liep evenwel in 1980 van stapel. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN/BREMEN Op een scheepswerf in Bremen wordt hard ge werkt aan twee nieuwe ferryschepen voor de re derij Townsend Thoresen. Het gaat om de Pride (Ned: trots) of Dover en de Pride of Calais, volgens de maatschappij de groot ste en de beste autoveer boten die ooit werden ge bouwd. Met een snelheid van 22 knopen kunnen zij in 75 minuten 650 voertui gen en 2.300 passagiers transporteren van Enge land naar Noord-Frank rijk en vice versa. Het was de bedoeling dat beide schepen (die twee maal zo groot zijn als de bestaande) nog dit jaar in gebruik zouden worden genomen. Maar de kans daarop is vrijwel verke ken, na de ramp met de Her ald of Free Enterprise. De Britse regering heeft een drin gende inspectie bevolen van alle zestig autoveerboten. Ook de twee Prides zullen aan een grondige, tijdrovende controle worden onderworpen, waarbij vooral gekeken wordt naar de betrouwbaarheid van de dub bele boegdeuren en het pomp- systeem van de ballasttanks. Voor Townsend Thoresen ver tegenwoordigen de Pride of Dover en Pride of Calais een investering van 85 miljoen pond. TT hoopte met deze nieuwe autoveerboten niet al leen de toenemende concur rentie van andere operators het hoofd te kunnen bieden. Zij wilde ook de Kanaaltun nelbouwers de voet dwars zet ten. De veerboten zouden de pret tigste, veiligste en snelste ma nier moeten worden om het Kanaal over te steken. In de enorme laadruimtes kunnen op vier verschillende niveau's auto's worden geparkeerd. Do ver en Calais graven voor deze Kanaalreuzen nieuwe ligplaat sen. Bovendien worden in die havens speciale dubbele oprit ten aangelegd om snel laden en lossen mogelijk te maken. Doordat de nieuwe veerboten pas veel later kunnen worden ingezet dan gepland vreest de directie van Townsend Thore sen grote verliezen. Daarbij wordt gewezen op de nadelige gevolgen die de internationale luchtvaart ondervond van de ramp met een Amerikaanse DC-10 bij Chicago in 1979. Alle DC-10's kregen een vlieg verbod, waardoor de lucht vaartmaatschappijen zware verliezen leden. Maar aangezien de passagiers, ondanks dergelijke rampen, toch in vliegtuigen blijven stappen, hopen de veerboot- bedrijven dat de doorsnee-va kantieganger het drama van Zeebrugge snel zal zijn verge ten. Het komende zomersei zoen wordt wat dat betreft een graadmeter. Wanneer de pas sagiers massaal wegblijven, zou dat het einde kunnen be tekenen voor enkele ferry-be drijven. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het Nederlandse Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen constateert slechts weinig overtre dingen bij het vervoer van gevaarlijke stoffen met veerboten. Verscherping van wetgeving, mede naar aanleiding van de ramp bij Zeebrugge, is volgens de plaatsvervangend commandant van het korps, H. Ka pel, in Nederland niet nodig. De veertig controleurs van het korps nemen dagelijks bij alle internationale veerdiensten in ons land steekproeven. Bij de stu- wadoorsbedrijven die de ferries beladen, is met behulp van de aanwezige computers in één oogopslag te zien welke gevaarlijke stoffen aan boord gaan. Bij de steekproeven bekijkt het korps ook of de goederen wel veilig in de vrachtwagen zijn geladen. „Zonodig moet dat opnieuw gebeuren", aldus Kapel. Vrachtwa gens en trailers met gevaarlijke lading worden in Nederland al tijd vastgesjord, stelt Kapel. Volgens de Nederlandse vereniging van wegvervoerders die van ferrydiensten gebruik maken komt het op veerboten van Townsend Thoresen regelmatig voor dat vrachtwagens niet worden vastgesjord. Ook het varen met open deuren is de organisatie niet onbekend. Bovendien zijn trailers vaak 15 tot 20 procent overbeladen. Volgens onderzoekers is dit één van de oorzaken waardoor de stabiliteit van ro/ro-schepen in gevaar gebracht kan worden. Schadeclaims Townsend Thoresen is gisteren en vandaag bestookt met schade claims door nabestaanden van slachtoffers, die daarmee reageer den op een advertentie in alle grote dagbladen in Engeland en Schotland. Daarin verzocht de maatschappij degenen die menen iets te vorderen te hebben naar aanleiding van de scheepsramp, een bepaald telefoonnummer te bellen. De woordvoerster van Townsend Thoresen in Londen zei-dat de Herald of Free Enterprise, als het schip opgeknapt kan worden, niet meer ün Europese wateren gebruikt zal worden. Men zal trachten het schip te verkopen aan een Aziatisch of Zuidameri kaans land. „In Europe she will never sail again", aldus de rede rij. Auto geborgen >3 zeebodem bij Zeebrugge werd gisteren deze vrachtwagen omhoog gehaald. De trailer Is bij het zinken van de Herald of Free Enterprise van de boot geslagen. De lading van de wagen, vaten met een giftig goedje, vielen bij het optakelen terug in zee. Maar volgen9 Smit-Tak zullen alle vaten spoedig worden geborgen. DEN BURG De drie veerboten van Texel's Ei gen Stoomboot Onderne ming (TESO), die jaarlijks twee miljoen bewoners en toeristen en 650.000 auto's tussen Den Helder en Texel overvaren, blijven voorlopig pendelen met licht geopende laaddeu- ren. Dat verklaarde TESO-directeur T. Hoog- erheide, naar aanleiding van het feit dat geopende voordeuren een rol heb ben gespeeld bij het kap seizen van de Herald of Free Enterprise. Volgens Hoogerheide leggen zijn drie schepen op warme zo merse dagen regelmatig het vier en een halve kilometer lange traject tussen Den Hel der en Den Burg af met ach terdeuren die vanwege de ventilatie een klein stuk open staan. „Dat gebeurt uitsluitend bij kalme zee waarbij overi gens die achterdeuren hooguit tien centimeter open staan". „De voordeuren behoren vol ledig gesloten te zijn, al sluit ik niet uit dat die ook wel eens een kleine opening vertonen. Zolang de oorzaak van de ramp bij Zeebrugge niet duide lijk is bestaat er voor ons nog geen aanleiding ons beleid op aat aspect te herzien", aldus Hoogerheide. Overigens bena drukt Hoogerheide dat de deu ren op de Noordzeeveren een veel sterkere waterkerende functie hebben dan op zijn ve ren en dat ook de Noordzee- omstandigheden veel zwaar der zijn. Net als op de verongelukte veerboot worden vracht- of personenauto's op de TESO- schepen nooit vastgesjord. „Wij varen tot windkracht ne gen. Boven die windsnelheid maakt het schommelen van het schip sjorren wel gewenst, maar dan varen wij niet meer", aldus de directeur. De ramp is voor de TESO wel aanleiding een nu nog ontbre kend rampenplan op te zetten. Daartoe hoopt de maatschappij. sluitende nood- en reddings procedures met de marine en de onlangs operationeel ge worden kustwacht op papier te kunnen zetten. Daarnaast worden enkele bestaande vei ligheidsvoorschriften aange scherpt, bij voorbeeld ten aan zien van het gesloten zijn van binnendeuren in waterdichte schotten en de controle daar op. „Ik sluit niet uit dat wij bij het volledig bekend worden van de toedracht van de Zee- brugge-ramp ook permanent met alle deuren dicht gaan va ren", aldus de TESO-directeur. DEN HAAG De mili tairen pikken het niet meer. Zij zijn het zat dat staatssecretaris Van Hou- welingen (Defensie) hen - direct of indirect - voort durend overvalt met plan nen, waar zij alleen nog maar ,ja" tegen kunnen zeggen. Maandag was het weer zover. Directeur-ge neraal Drees onthulde voor de radio dat dienst plichtigen de eerste twee maanden van hun dienst tijd geen wedde (salaris) meer zullen ontvangen doch nog slechts zakgeld. „Schrijft u maar rustig op dat wij ziedend zijn," zegt Nico van Dam. Deze marineofficier is voorzitter van het SOM, het samenwerkingsverband van alle militaire belangenvereni gingen, die in totaal 120.000 le den hebben. Van Dam is er van overtuigd dat de woede al gemeen is in de krijgsmacht. „Dat wij militairen zijn bete kent niet dat de regering ons zonder meer haar wil op kan leggen" „In deze tijd is het een alge meen aanvaard gegeven dat personeel' inspraak heeft in za ken als reorganisaties en ar beidsvoorwaarden. Bovendien is uitdrukkelijk afgesproken dat nieuwe plannen eerst aan de belangenverenigingen wor den aangeboden alvorens de bewindsman ermee naar bui ten treedt. Deze afspraak wordt stelselmatig geschon den", aldus Van Dam. Irritatie Het optreden van de CDA- staatssecretaris wekt volgens Van Dam steeds meer irritatie in de krijgsmacht. „Met ingang van vorig jaar heeft Van Hou- welingen de portefeuille per soneelsbeleid van zijn voor ganger Hoekzema erbij gekre gen. Aanvankelijk hebben wij hem het voordeel van de twij fel gegeven. Hij zal ook best van goeden wille zijn maar hij heeft de onhebbelijke gewoon te om plannen over perso neelsbeleid onmiddellijk, pats- boem naar de Tweede Kamer en de pers te sturen. Wij, de mensen over wie het gaat, we ten dan nog van niks! Dat is ons zo langzamerhand flink in het verkeerde keelgat gescho ten". Van Houwelingen voelt ken nelijk niets voor informeel overleg zoals Hoekzema wel eens voerde met de militaire bonden. Zowel het Personeels- beleidsplan als de reorganisa tie van het centrale defensie- apparaat die hij de afgelopen maanden (samen met minister Van Eekelen) ontwierp en presenteerde, werden tevoren niet met de belangenvereni gingen besproken. En dat ter wijl het toch om heel ingrij pende zaken gaat, zegt de SOM-voorzitter. Ondergeschoven kind Hij legt uit dat sinds 1974 het personeelsbeleid óp Defensie eigenlijk een ondergeschoven kindie is geworden. In dat jaar werd, op initiatief van PvdA- minister Vredeling, begonnen met de modernisering van het materieel van de krijgsmacht. Vaak werd het nieuwste van het nieuwste aangeschaft, zo als de F-16-straaljager en de Patriot-raket. Maar aangezien het hier om peperdure zaken gaat en ook een minister van Defensie een gulden maar één keer kan uitgeven, betaalde het personeel de rekening. Zo ontstond de nogal bijzondere situatie dat Defensie als enige van de „spending departe- ments" (ministeries met veel uitgaven) meer besteedt aan spullen dan aan salarissen. De gevolgen konden niet uit blijven, meent hij, zeker niet toen onder leiding van pre mier Lubbers ook flink het snoeimes werd gezet in de ar beidsvoorwaarden van de mi litaire ambtenaren. De demoti vatie in de krijgsmacht begon zulke vormen aan te nemen dat velen hun heil zochten in de burgermaatschappij. Be kend is het voorbeeld van de vliegers die in steeds grotere aantallen de krijgsmacht gin gen verlaten. Maar hetzelfde geldt, zeggen de belangenvere nigingen, voor vele andere specialisten, zodat er op een aantal terreinen een tekort aan mankracht is ontstaan. In de gaten Van Dam: „Daardoor kregen de bevelhebbers en vervolgens ook de politiek in de gaten dat lelrr li X er iets aan de hand w hebben nu heel mooie i maar niet voldoende om ze te bedienen. De p van Van Houwelingen v op zich het bewijs dat i regering ons gelijk is ga ven". Maar vanwaar dan tiek? Het gaat nu dan t, goede kant op. „Op zich waar," erkent Van „Maar doordat de staat taris weigert zaken met voren door te spreken, hij steeds met planne deels voor ons onaanvaa zijn". De SOM-voorzitter noe voorbeeld de zogeheten zon tale instroming. Van welingen wil het mogeli ken dat daar waar te zijn, mensen uit het leven (juristen, accoui onmiddellijk in de ran,ern kapitein of majoor krijgsmacht worden i men, in plaats van zoals! ander onderaan de lad [E] beginnen. „Maar hij beseft kei L niet", aldus Van Dam, v iets betekent voor de n die hun gehele beroepj aan de krijgsmacht Door horizontale insti) zal een aantal van hen n rang of die functie kunnl reiken waar zf' hadden. Hun dreigt aan scherven te Dat stukje zekerheid, d tenschap dat je op een h de leeftijd een bepaalde zult bereiken, is voor[ een belangrijke reden roepsmilitair te willen Dat vormt als het w^ compensatie voor de vei gemakken, zoals steedsf weer overgeplaatst wi de vele jaren varen, de heid om maanden per j^t poolgebieden door te biur^j etc. etc." j Van Dam vindt trouweirr.P dat Van Houwelingen onderwerp betreft nogaliakl redeneert. „Denkt de stket cretaris nu echt dat njd€ van buiten in de krijgsL,^ willen komen zolang x beidsvoorwaarden zo zijn? Er zal dus eerst eenPruJ turele verbetering ritaa worden doorgevoerd, doet hij dat, dan heeft ÜQ het instrument van de,_sJ ziontale instroming hei, niet meer nodig!" ao( RIK IN 'T I (ADVERTENTIE) Donderdag 26 maart verschijnt bij deze krant de special WONEN/vooriaar'87. Informatie over de adverteermogelijkheden in dezë bijlage wordt u graag verstrekt door Rob Kleijnen, bereikbaar onder nummer 071-122244 Nieuwe directeur avantgarde- theater in Moskou MOSKOU De Russische acteur en filmregisseur Niko- laj Goebenko is gisteren benoemd tot directeur van het Moskouse Taganka-theater, dat internationaal bekend heid heeft gekregen door de voortrekkersrol die het heeft vervuld op het gebied van avantgarde-theater. Die repu tatie dankt het Taganka-theater vooral aan Joeri Ljoebi- mov die directeur van het gezelschap was in de jaren '60 en '70. Hij bracht zijn laatste jaren in ballingschap in het buitenland door nadat hem zijn Russische nationaliteit was afgenomen wegens kritiek op de autoriteiten. De Sovjetambassade in Washington heeft hem in januari ge- fiolst over een mogelijke terugkeer naar zijn geboorte- and, maar Ljoebimov heeft nog niet gereageerd. Prolestbric naar prinst DEN HAAG Een de|r van tien vrouwenorganfr di in ons land heeft gisteri we Den Haag een open brieid geboden aan de ambas^pel van Marokko. Zij protefelev hierin tegen de behanfcpa van zes Marokkaanse vrc we die om politieke redennali hongerstaking zijn gega*on< brief is gericht aan prinsferik thima Zohra, zuster vie g Marokkaanse koning B on< II. Zij is voorzitter vf di vrouwenvereniging in tyde ko. De zes jonge vrouwenin C den sinds twee en een haj» o\ in een ziekenhuis in hdrole den van Marokko gevjrovi gehouden. In 1984 protepgei den zij tegen de verhogirj ov studiekosten. Zij werdenjma pakt en gingen in honaen king om elementaire ra op als familiebezoek en meji k verzorging af te dwj m< Twee van de toen acht r tellende groep zijn inmln overleden, de zes ovdat worden kunstmatig in gehouden. SUSKE EN WISKE—DE HELLEGATHONDEN Hel ii HEfi dien mot ten hebben, lolarti hij nieuwe honden bmt maken zal het nooit [Hit ii Barabas j[Uat doel die daarboreiTr&SS* \S*i (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weeap EINDHOVEN De Eindhovenaar G. van Dijk en zijn 25-jarige zoon Rob starten een civiele proce dure tegen het Catharina- ziekenhuis in Eindhoven en vier artsen die daar werken. Ze eisen materië le genoegdoening voor de schade die is en wordt ge leden nadat Rob in 1980 na een operatie aan een bloedvatvernauwing blij vend verlamd is geraakt aan zijn onderlichaam. De twee hebben eerder een voorgestelde schikking van de verzekeringsmaatschappij van het ziekenhuis ter grootte van 225.000 gulden afgewezen. Ze verwachten nu een bedrag toegewezen te krijgen dat twee tot driemaal zo hoog is. Dat hebben Van Dijk en hun raadsman mr. R. Ruers giste ren meegedeeld. Eerder al werd bekend dat het tweetal in hoger beroep gaat tegen een uitspraak van het medisch tuchtcollege in Eindhoven. Tijdens de betreffende opera tie werd zonder dat daarvoor toestemming was gevraagd een bewakingsmethode toege past met een volgens de fami lie Van Dijk experimenteel karakter. Dat gebeurde in het kader van een promotieonder zoek van een aan het zieken huis verbonden neuroloog. Diens promotie moest overi gens een klein half jaar wor den uitgesteld toen bekend werd dat hij de fatale operatie niet had vermeld in het proef-* schrift. Later werd die opera tie daarin alsnog opgenomen. De inspecteur voor de volksge zondheid in Noord-Brabant weigerde destijds een klacht in te dienen bij het tuchtcollege omdat daarmee het algemeen belang niet zou zijn gediend. De nationale ombudsman heeft de inspecteur daarvoor inmiddels op de vingers getikt. Rob van Dijk en zijn vader hebben vervolgens zelf klach ten ingediend tegen de neuro loog, de chirurg en de twee anesthesisten. De klachten tegen de anesthe sisten zijn door het tuchtcolle ge ongegrond verklaard. De chirurg en de neuroloog heb ben een officiële waarschu wing gekregen, de lichtste straf die het tuchtcollege kan opleggen. Het college achtte overigens slechts één klacht terecht namelijk dat beide me dici hebben nagelaten tevoren toestemming te vragen voor het toepassen van de nieuwe bewakingsmethode. Het college stelt verder geen enkel opzicht aan lijk is geworden dat de I fende artsen bij de o[ fouten hebben gemaakt er onzorgvuldigheden z\ gaan". Evenmin staat vi dus het college, dat er ee band is tussen de bewa methode, die op dit m overigens nergens meer toegepast, en de verlar' na de operatie. Dat de straf zo laag is uit len wijt het college aan d publiciteit die de klagei deze zaak hebben gegev vervolgt het tuchtcollege publiciteit heeft ongetv een belastend effect geh de artsen. Daarom hee college gekozen voor ste maatregel, wat ove niet wil zeggen dat het c de gemaakte fout als lich merkt".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4