Joden en christenen gelijkwaardige partners Scherpe veroordeling Vaticaan van handel in menselijke embryo's GEESTELIJK LEVEN/OPINlÊ" QtidócOounant kerk en wereld GEREFORMEERDEN ANTWOORDEN RABBIJNEN: „Centrale ledenadministratie kerken kan gevaarlijk zijn' Taalproblemen bij nieuwe instructie Banenplan voor onderwijs brieven lezers V/ WOENSDAG 11 MAART 1987 PAG1 Boom van een predikant gevraagd HUSUM De Belangengroep van Lange Mensen aan de west kust van Sleeswijk-Holstein heeft een algemene oproep doen uitgaan voor het aantrekken van een nieuwe dominee, aan wie de opvallende eis wordt gesteld dat hij ten minste kan bogen op een lichaamslengte van 1,90 meter. Woordvoerder Martin Martensen uit SterdebUll bij Husum deelt mee dat de Noord- friezen veel grote mensen tellen en dat die als opvallende ver schijning vaak worden geplaagd. „Hoe is het weer daarboven" is nog één van de onschuldigste flauwiteiten aldus Martensen. ..Wat wij wensen is een predikant die zich als één der onzen kan beschouwen De langste in de belangengroep is momenteel een jonge Noord- fries die 2.13 meter meet. Curran stapt naar de rechter WASHINGTON De geschorste moraaltheoloog, pater Cur ran, wil naar de rechter stappen nu zijn beroep tegen schorsing als hoogleraar in de moraaltheologie aan de Katholieke Uni versiteit van Amerika op de lange baan wordt geschoven. Aartsbisschop James Hickey van Washington, kanselier van deze universiteit, verhinderde in opdracht van het Vaticaan, dat pater Curran in januari, na het verstrijken van zijn sab batsjaar, zijn colleges hervatte. Curran verklaarde behoorlijk in zijn wiek te zijn geschoten over de vertragingstactiek in de universitaire beroepsprocedure. In april heeft pas de eerste hoorzitting plaats. „Het zou niet de eerste keer zijn dat iemand wordt weggepest als hoogleraar door de tactiek van de lange baan", aldus Curran. Waar geen deugd is, bestaat geen roem. A. de Lamartine LEUSDEN De kerk dient te erkennen dat Tora en traditie voor de jood een volledige bood schap van genade en waarheid bevatten. Dat schrijft de gereformeerde predikant drs. D. Pruiks- ma in een nieuwe bro chure van deputaten voor Kerk en Israël. „Zouden," zo vervolgt hij, „christe nen ook aan joden mogen vragen: is bij u de bereid heid aanwezig om te er kennen dat ook christe nen een legitiem vervolg op Tenach bezitten en dus mee kunnen werken aan Gods heil voor deze wereld? Zijn ook christe nen partner in Gods ver bond met Israël? Dat im mers is het nieuwe van het Nieuwe Testament," zo schrijft Pruiksma. De gereformeerde deputaten voor Kerk en Israël hebben in de brochure gepoogd ant woord te geven op het com mentaar van twee rabbijnen op het geschrift „Kerk en Is raël horen bijEen", dat de de putaten in 1984 hebben uitge geven. De orthodoxe rabbijn H. Ro- drigues Pereira en de liberale De rabbijnen op de synode van de Gereformeerde kerken, samen met de voorzitter van deputa ten voor Kerk en Israël, mevrouw H.L. van Stegeren-Keizer. rabbijn E. van Voolen, die vo rig jaar ook de gereformeerde synode hebben toegesproken, pleiten in „Joodse vragen! Christelijke, antwoorden? Een poging tot gesprek" er onder meer voor jodendom en chris tendom als gelijkwaardige partners te beschouwen. Op hun vragen geven zeven de putaten antwoord. De inhoud daarvan wordt in hoofdlijnen door het hele deputaatschap gedragen. Pereira en Van Voolen vra gen de kerken te erkennen dat er een directe continuïteit bestaat tussen het joodse volk in bijbelse tijden en in het he den (Exodus 4 22 „Mijn eerstgeboren zoon Israël' Verder wijzen zij erop dat voor joden de Tora en de stu die daarvan de (volledige) openbaring van Gods liefde en genade is en dat daarom voor joden het Nieuwe Testa ment niet relevant is. In dit verband vragen zij de kérken zich neer te leggen bij het feit dat Jezus uitsluitend voor de kerk, maar niet voor de joden een rol speelt. Ook willen zij dat de kerk het joodse volk de ruimte geeft zelf te beslissen hoe het zichzelf wil begrijpen. Verder pleiten zij ervoor dat de kerken het joodse volk raadplegen als er bijvoorbeeld in catechesemateriaal over jo den wordt gesproken; hun predikanten aanraden teksten uit het Nieuwe Testament die anti-joods begrepen kunnen worden, alleen met een toe lichting te gebruiken; en in zien dat voor Israël land en volk onafscheidelijk verbon den zijn. Het verzoek de zen ding onder Israël geheel te stoppen, wordt in de brochure niet rechtstreeks beantwoord. De Gereformeerde Kerken zullen in de nabije toekomst een definitief antwoord moe ten formuleren op deze vraag, die ook al door het Overlegor gaan van joden en christenen in Nederland (OJEC) is ge steld. De gereformeerde dr. S. Schoon wijst er op dat de ter minologie van oud en nieuw verbond steeds verbonden is met een anti-joodse theologie en dientengevolge ook met anti-joodse daden van christe nen. „We hebben met eigen ogen in onze eeuw gezien dat het misbruiken van bijbeltek sten een bijdrage kan leveren aan de misdaad van volkeren moord." Zowel Israël als de kerk we ten zich op grond van het verbond geroepen om Gods getuigen te zijn in de wereld. Na eeuwen van vervreemding komen in onze tijd Israël en kerk opnieuw met elkaar in contact. „Christenen leren langzaam zich te bekeren van hun superioriteitsbesef. Hier door is de basis gelegd voor een ontmoeting tussen gelijk waardige partners," zo schrijft Schoon. Ds. J.G.K. Littooij wijst erop dat de belijdenis van de kerk dat zij onopgeefbaar met Is raël en het joodse volk is ver bonden, consequenties met zich meebrengt. De bestrij ding van alle vormen van jo denhaat en jodenangst, zowel in als buiten de kerk, moet als eerste genoemd worden. In dit verband pleit hij ervoor de eeuwenoude catechese der verguizing te vervangen door een catechese der solidariteit. In het hoofdstuk „Israël: volk, land en staat" pleit Schoon voor kritische solidariteit met Israël. Deputaten willen land en volk zien als tekenen van Gods trouw aan het joodse volk en tegelijkertijd vasthou den aan de overtuiging dat de politiek van de staat Israël kritisch gevolgd moet worden zoals die van elke andere staat. Hij waarschuwt daarbij tegen een onvoorwaardelijke ondersteuning vanuit een schuldgevoel over de joden vervolging. Solidariteit van christenen met Israël moet twee voremen van corruptie vermijden, aldus Schoon, enerzijds een bevoogdende, moraliserende houding, an derzijds het geven van een blanco vertrouwens-volmacht aan welke Israëlische rege ring dan ook. In het slothoofdstuk wijst me vrouw H.L. van Stegeren- Keizer, voorzitter van het de putaatschap er op dat er in de diverse samenwerkingsver banden geen sprake is van harmonisatie van jodendom en christendom. „Overleg en samenwerking blijken alleen mogelijk te zijn wanneer er diep respect is voor het an ders-zijn van de ander." Zowel joden als christenen weten zich geroepen getuige van God te zijn. „Zouden jo den en christenen de krach ten niet kunnen bundelen om fascisme, antisemitisme, racis me en apartheid in onze we reld te bestrijden," zo vraagt Van Stegeren zich af. DS. VAN LOENEN: VOORKOM EFFECTEN NIET-JOOD VERKLARING LUNTEREN - „Het is begon nen met de niet-jood verkla ring van ambtenaren in de tweede wereldoorlog. Begint het nu opnieuw met de chris ten-verklaring ten behoeve van de SILA?" Die kritische vraag stelde ds. G. van Loenen, gereformeerd predikant in Leiderdorp aan de generale synode van zijn kerken. De synode was spe ciaal bijelkaar gekomen om te spreken over wel of niet deel nemen aan de SILA. Een gehouden raadpleging van de plaatselijke kerken hierover leverde een negatief resultaat op: een kleine meer derheid van de kerken die hun mening gaven, bleek te gen deelname aan de nieuwe opzet van de kerkelijke lede nadministratie. Daarin wordt gebruik gemaakt van de aan tekening „kerkelijk" op de persoonskaart, voorzove dè betrokkene daartoe toestem ming geeft Ds. Van Loenen herinnerde eraan hoe na de Tweede We reldoorlog algemeen erkend is dat de vrij massale onderteke ning van de niet-jood verkla ring op met name universitei- Ds. G. van Loenen ten, verkeerd was geweest. Door die ondertekening werd de groep joodse ambtenaren herkenbaar, met alle noodlot tige gevolgen van dien. De centrale registratie van kerkelijke Nederlanders kan volgens ds. Van Loenen gaan werken als destijds de niet- joodverklaring. Desgevraagd zei hij zich te realiseren dat velen zijn waarschuwing niet begrijpen en vinden dat hij „spoken ziet". „Ik ben mij dat bewust. Er is nu ook geen re den om bezorgd te zijn, maar wie kan in de toekomst kij- J. van Wijngaarden algemeen secretaris Gereformeerde Kerken LUNTEREN De synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft J. van Wijngaarden te Schoonrewoerden be noemd tot algemeen secretaris van dit kerkgenootschap. Deze functionaris is coördinator en adviseur op het terrein van or ganisatie, financiën, personele zaken en administratie. Van Wijngaarden volgt drs. E. Hazelaar op, die wegens vervroeg de uittreding per 1 januari 1988 zijn functie neerlegt. Johannes van Wijngaarden (36) is als stafmedewerker ver bonden aan de directie der Rijksbelastingen te Utrecht. Hij is daar belast met beleidsontwikkeling, ondersteuning en coör dinatie van de controle bij ondernemers. Zijn opleiding volg de hij bij de Rijksaccountantsdienst en het Nederlands J tuut Voor Register Accountants (NIVRA). Insti- Het is de bedoeling dat hij op 1 september in dienst treedt bij de Gereformeerde Kerken, die hun landelijke bureau in Leusden hebben. ken? Het gevaar zit niet al leen in misbruik van de gege vens door een buitenlandse macht, maar net zo goed door binnenlandse machten. Chris tenen worden in onze samen leving een minderheid. Wie weet hoe over tien, twintig jaar de omstandigheden zijn. De computerbestanden zijn niet inbraak-vrij. Niemand kan garanderen dat er nooit misbruik van de gegevens wordt gemaakt. In de beantwoording zeiden deputaten (deskundigen) dat de SILA niet zelf de kerkelij ke administraties bijhoudt, maar slechts diensten ver leent aan de plaatselijke ker ken. Met de gegevens van de SILA kunnen de kerken hun eigen ledenadministratie in tact houden, aldus drs. E. Ha zelaar, algemeen secretaris van de Gereformeerde Ker ken. De plaatselijke kerk be paalt ook wie er toegang heeft tot het bestand. Ds. Van Loenen bleek onder de indruk van het betoog van drs. Hazelaar. Hij stemde niet mee met een door enkele sy nodeleden ingediend voorstel om te besluiten dat de gere formeerden niet langer deel nemen aan de voorbereidin gen tot de SILA. Overigens waren er slechts enkele syno deleden die deze vergaande beslissing wilden nemen. De grote meerderheid ging ermee akkoord de definitieve beslis sing uit te stellen. Er zijn nog teveel onzekere factoren. Fi nancieel, maar ook politiek (motie-De Visser in de Twee de Kamer). Tot nu toe hebben drie ker ken besloten aan SILA mee te doen: de Nederlandse Her vormde Kerk, de Evange- lisch-Lutherse Kerk en de Oud-Katholieke Kerk. De Rooms-Katholieke Kerk heeft besloten alleen deel te nemen aan de opbouwfase. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Het Vaticaan veroordeelt ten scherpste elk geëxperimenteer met embryo's en foetussen. Ook het commercieel ge bruik van dode embryo's en foetussen is verwerpe lijk. „Deze praktijken zijn volstrekt niet aanvaard baar", aldus de prefect van de Congregatie voor de Geloofsleer, de Duitse kardinaal Joseph Ratzin- ger. Bij de officiële presentatie van de instructie van de Con gregatie over kunstmatige be vruchting en reageerbuisba by's, beklemtoonde Ratzinger gisteren dat experimenten op embryo's ook niet aanvaard baar zijn wanneer ze de medi sche wetenschap verder voor- uithelpen. „Geen doel", zo zegt de instructie, „hoe nobel op zichzelf ook, kan op- eni gerlei wijze experimenten op foetussen rechtvaardigen." In de instructie wordt een dringend beroep opp katholie ke artsen en wetenschappers gedaan om op „voorbeeldige wijze getuigenis af te leggen van de eerbied voor het men selijke embryo en de waardig heid van de voortplanting." De besturen van katholieke ziekenhuizen worden ge maand er nauwlettend op toe te zien dat de normen zoals het Vaticaan die aangeeft, ge volgd worden. Waardigheid De Nederlandse bisschoppen zeggen in een commentaar op de Vaticaanse verklaring dat deze gezien moet worden als een uiting van bezorgdheid^ van de RK Kerk over de' grensverleggende ontwikke lingen die met name in de bio-wetenschappen plaatsvin den. De instructie beoogt op te komen voor de fundamentele waardigheid van iedere men selijke persoon. Deze waardig heid wordt alleen dan geres pecteerd als aan de onverbre kelijke eenheid van lichaam en geest, van individu en per soon, alsmede van seksuali teit, huwelijk en voorplanting wordt vastgehouden. Vanuit deze overweging reikt de in structie de morele criteria aan ter beoordeling van genoemde ontwikkelingen, aldus de Ne derlandse bisschoppen. VATICAANSTAD De nieuwe instructie van de con gregatie voor de Geloofsleer „De eerbied voor het mense lijk leven in zijn oorsprong en de waardigheid van de voortplanting", is het eerste belangrijke Vaticaanse docu ment zijn dat niet in het Latijn verschijnt. De vertaai- ploeg van het Vaticaan heeft geen kans gezien de daarin gebezigde medische terminologie in goed klinkend Latijn om te zetten, zodat tot nader aankondiging de Italiaanse tekst als de officiële geldt. Waarschijnlijk wordt die ook bij wijze van hoge uitzondering opgenomen in de officiële Vaticaanse documentenverzameling. Pastorale werksters boos over beknotting UTRECHT - Drie pastorale werksters in het aartsbisdom Utrecht hebben in een brief aan de KRO boos gereageerd op de terugdringing van de rol van de pastorale werkster in de eucharistievieringen van het Omroeppastoraat. Zij vrezen dat de nieuwe pasto raal werkster, die in de plaats komt van de tot hoofd KRO- tv-godsdienst benoemde Ma ria ter Steeg, waarschijnlijk haars ondanks, het functione ren van de pastorale werk- (st)ers in het aartsbisdom zal tegenwerken. De brief staat in het contactblad van de pas toraal werkenden en is af komstig van Liesbet van Gils, Chrétienne Nibbelke, en Ma- rie-José Janssen echt). Om kardinaal Simonis, die zijn fiat moet geven, niet voor het hoofd te stoten, heeft de KRO de functie van de nieuwe pas torale werkster in de omroep- parochie ingekrompen. Zij zal slechts één lezing verzorgen. De kardinaal was destijds erg gebeten op de ruime taakin- vulling door Maria ter Steeg. ■linf ronde in het onderwijs. De reden voor die maatregel wajmp de aardgasinkomsten van het rijk veel meer tegenvielen^ Tl werd verwacht. Nu de schatkist een meevaller mag incf". E ren voelt minister Deetman van onderwijs, daartoe ars®r spoord door CD A-fractieleider De Vries, wel voor een ey p banenplan voor het onderwijs. Van verschillende ka^rt n, wordt nu gesteld, dat hier sprake is van een inconseq^an beleid. |rd C n he ieeft vlU' DAT is onjuist, maar er kunnen wel andere kanttekeni bij de zo plotseling gulle belangstelling voor het onde worden geplaatst. Er wordt geen inconsequent beleii voerd, maar wel is duidelijk dat het onderwijs niet een staat in het beleid van de overheid. Daarbij komt dat he J binet nu eenmaal de tering voortdurend naar de nering zetten. Mee- en tegenvallers voor de schatkist spelen onvermijdelijk een belangrijke rol bij. Nu er meevallers zijn kan het alleen maar consequent den genoemd dat de sectoren, die het zwaarst door de b nigingen zijn getroffen, nu wat worden ontzien. Hoe zee onderwijs tot de categorie zwaar getroffen sectoren beh blijkt wel uit de gevolgen van de omstreden maatregel leerkrachten bij het basisonderwijs de eerste twee dagen voudig niet te vervangen. VAN een echte inconsequentie kan in dit verband dus worden gesproken. Wel is het onmiskenbaar dat de n lengs naderende statenverkiezingen ook op dit punt hun werking op het gedrag van de politici niet hebben ge Zonder de naderende verkiezingen zouden niet alleei voorstellen voor het extra-banenplan voor het ondei maar ook al die andere suggesties om de belastingmee^ ijlings uit te geven, waarschijnlijk niet in een zó vroeg um zijn gelanceerd. Dergelijke aanvallen van verkie; koorts zijn aan geen enkele politicus vreemd, van welki tij hij of zij ook mag zijn. Dat neemt niet weg dat het onderwijs een sector is dil verdient ontzien te worden, zeker gezien de bezuinigi| die daar de afgelopen jaren hebben gewoed. Als er maai kleine mogelijkheid is de vervangingsregeling bij ziek verzachten, dan moet die met beide handen worden a< grepen. ng Zonnig De Bilt (KNMI) Het krach tige hogedrukgebied boven Scandinavië weet nog van geen wijken. Het bepaalt in hoge mate het weer in ons land. Met de oostenwind wordt koude droge lucht aangevoerd die ongeveer dezelfde eigen schappen heeft als de lucht die de afgelopen dagen in ons land aanwezig was. Dit betekent voor morgen droog en zonnig weer. In de nacht is er over wegend lichte vorst met een minimumtemperatuur van on geveer min 4 graden, in de middag loopt de temperatuur op tot 2 graden in het noorden tot 7 in het midden en zuiden. Tot het weekeinde handhaaft zich de oostelijke stroming. De middagtemperaturen worden geleidelijk iets hoger. Na het weekeinde wordt de weersitu- atie onzeker. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Vrij zonnig en koud. In de nacht matige tot hier en daar strenge vorst, 's Middags overwegend lichte vorst. Denemarken'. Droog en enkele wolkenvelden. 's Nachts meest matige, in de middag overwegend lichte vorst. Britse eilanden, Ierland: Over al droog en perioden met zon. Middagtemperatuur van 8 gra den in west-Ierland tot 4 in oost-Engeland. Landinwaarts in Engeland 's nachts lichte vorst. Benelux, noord- en mid'den- Duitsland: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden. In de nacht lichte tot matige, in Duitsland boven besneeuwde gebieden ook strenge vorst. Middagtemperatuur in Duits land rond of iets boven nul, in de Benelux ongeveer 4 graden. Zuid-Duitsland: Wolkenvel den, maar droog. In de nacht overwegend matige vorst, in de middag temperatuur om het vriespunt. Frankrijk. Perioden ook wolkenvelden. In he{ den hier en daar wat Middagtemperatuur graden in net uiterste tot 4 in het noorden en In het noorden 's nachts fc en in het noordoosten pl^ lijk matige vorst. Spanje en Portugal: Veraf lijke bewolking en plaatl regen. MiddagtemperjOOT van 14 graden in het nor tot 20 in het zuiden. lebb Alpengebied: Vrijdag mo) wat sneeuw. Nulgradenj^ het zuiden rond 1000 r in noord-Oostenrijk tot lT""~ grond. MiddagtemperatuiT de dalen in het zuiden r' veer 6 graden, in het noq en oosten rond het vriesd i Italië, Joegoslavische I h Veranderlijke bewolp* Voornamelijk in zuid-| enkele buien. Middagtem| tuur van 12 tot 16 grads het zuiden, tot 6 graden ij noordoosten. Jed. WEERRAPPORT HEDENMORGEN, Eindhoven Den Helder Rotterdam Zd. Limburg onbew w da fech h( (v. Luxemburg Madrid Malaga or »ei die Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Bio-ethiek Het is heel goed mogelijk dat er katholieken zijn die ten on rechte menen dat met het Va ticaanse document over de bio- ethiek het laatste woord is ge zegd over dit onderwerp. De leden van de Congregratie voor de Geloofsleer en de Eaus, de ondertekenaars van et document, zijn geen domo ren. Hun uitspraken moeten door de gelovigen met gods dienstig respect worden aange hoord en welwillend bestu deerd. Deze uitspraken zijn echter niét per se de onfeilba re waarheid. De Kerk spreekt onfeilbaar wanneer de paus „ex cathedra" leert en wan neer de bisschoppen gezamen lijk spreken op een oecume nisch Concilie en ook wanneer de bisschoppen over de gehele wereld verspreid hun een stemmige mening geven over geloof en moraal (Cf „Codex Iuris Canonici", Canon 749, 1 en 2). Dit is hier niet het ge val. Indien een kerkelijke leer niet uitdrukkelijk als onfeil baar wordt gedefinieerd kan ze ook niet als onfeilbare waarheid worden verstaan en voorgehouden (CIC, Canon 749, $3). De Congegratie voor de Ge loofsleer kan de bisschoppen over de gehele wereld niet verplichten haar uitspraken zonder meer als de absolute waarheid aan te nemen en te prediken. Dat zou vreemde ge volgen hebben. Stel dat de Congregatie voor de Geloofs leer dat wél kon, dan zou vol gens de katholieke leer, juri disch gesproken, deze mening automatisch de onfeilbare waarheid zijn. Ze werd dan immers door alle bisschoppen over de gehele wereld gepre dikt (zie boven en ook Vatica- num I, „Dei Filius", hfdst. 3 van 14-4-1870 en Vaticanum II, „Lumen Gentium", nr. 25 van 21-11-1964). Wat de voor zitter en de leden van de Con gregatie voor de Geloofsleer leren (tesamen een klein groepje gelovigen vergeleken met de ongeveer vijfhonderd miljoen katholieken) zou dan de onfeilbare Apostolische leer zijn. Dat geloven Johannes Paulus II en kardinaal Ratzin ger zelf niet. Bovendien, het gaat in het be doelde document over de christelijke moraal, niet over het christelijk geloof. De chris telijke moraal is gebaseerd op de menselijke rede (Cf Tho mas van Aquino, „Summa Theologiae", I-II, q.98 e.v.). De normen van die moraal kun nen worden gecorrigeerd door negatieve kritiek van het Evangelie. De christelijke mo raal steunt op waarden die zijn te vinden in de natuurwet. Rome erkent de natuurwet als bron van ethische wijsheid voor de christen, ook los van de goddelijke Openbaring (Cf „Humanae Vitaenr. 4). Deze erkenning is een van de be langrijkste bijdragen voor het katholiek denken op het ge bied van de christelijke ethiek. De allereerste taak van de ka tholieke theologen en andere gelovigen zal moeten zijn na te gaan of de leer van de Congre gatie voor de Geloofsleer in bovenbedoeld document over eenkomt met de vaststaande uitkomsten van de weten schappelijke anthropologic. Daarna moet worden nage gaan of de moraal in overeen stemming is met de leer en de mentaliteit van Christus zoals die ons uit het Evangelie be kend zijn. J.F.J. Jansen, LEIDSCHENDAM. NV Voetbal Zeer duidelijk is ondertussen wel dat als het voetbal niet snel de huidige koers wijzigt het zeer waarschijnlijk in een hoog tempo onder de voet zal worden gelopen door een hele serie (alternatieve) sporten die nét met de huidige voetbalpro- blematiek worden geconfron teerd. De huidige oplossingen als ontruiming, snelrecht, pas jesregeling (met de huidige to lerantie uitvoerbaar?) etc. zul len mijns inziens het voetbal vandalisme niet zodanig weten te keren dat de belangstellling voor het voetbal weer door een groot publiek wordt ge toond De problemen zijn van strukturele aard en daarom dient een oplossing in die rich ting te worden gezocht. Pro beer als plaatselijke voetbal club samen met de gemeente een NV op poten te zetten, waarbij een budget wordt ge reserveerd voor de uitgifte van aandelen „Bewezen ver dienste voor club en/of ge meente". Deze aandelen kun nen dan worden verdiend door supporters en belangstel lenden die hiermee hun (vaak) vele vrije tijd nuttig in kunnen vullen (naar inzicht van ge meente en voetbalclub). Tege lijkertijd scheppen zij een be paald doel voor zichzelf: de ei gen dierbare vereniging een nand helpen, en een belang rijk deel verantwoordelijkheid krijgen. Deze NV zou dan in staat kunnen worden gesteld voor zichzelf vervoer (bussen), clubhome, recreatiegelegenhe den etc. op poten te zetten. In samenspraak met gemeente, vereniging, politie en justitie zou dan via een soort aandeel houdersvergaderingen een zo danig samenwerkingsverband kunnen worden opgebouwd, dat eventuele nieuwe proble men gemakkelijker in de hand zijn te houden. Ik hoop hier mee de betrokkenen een duw in de richting van een oplos sing te hebben gegeven, A. van Holsteijn, NAALDWIJK. Selectie (1) De Rooms-Katholieke Kerk heeft scherpe lijnen getrokken in de kwestie van de bio- ethiek: Geen kunstmatig ou derschap, langs welke weg dan ook verkregen. Ook geen ma nipulaties op embryo's. Voor velen zal dit oordeel te scherp zijn. Begrijpelijk, want wie heel concreet kinderloosheid kan opheffen of via genetische manipulatie veel leed kan voorkomen, staat voor een moeilijke keuze. Toch lijkt het standpunt van de Kerk verstandig. We zien immers bij de abortus een toe nemend misbruik van de wet telijke mogelijkheden tot het weghalen van een foetus in noodsituaties, een situatie die onlangs in uw commentaarko lom terecht aan de kaak werd gesteld. Want waartoe leiden de experimenten met menselij ke embyro's? Kennelijk bete kent het verlaten van ee solute grens altijd een v Ju ging van normen. Dat is l°r ook de reden van de grof rughoudendheid van bij beeld het CDA in de eutl sie-kwestie. In individuele gevallen ei d< moeten beslissingen genifer kunnen worden als rtiet taat van een zeer welovdpr gen keuze buiten de i* om. In die situatie echtf geen sprake van het verlf van grenzen door de sarr ving, maar van barmhi heid van mensen jegens i ren, in de beslotenheid v* divuele omstandigheden, r Geen krant ontvangen tussen 18.00 en 19.00 uui terdags tussen 14.00 en I uur, telefoonnr.071-12224| uw krant wordt nog de: avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2