Controle is waterdicht Touwtrekken om schadevergoeding CDA lanceert banenplan voor de ouderenzorg CckbcSomcmt (OOT ZELFVERTROUWEN BIJ NEDERLANDSE REDERS 11 Nederlandse veerboten zijn veilig Bergen van doden kan weken duren ^ÏNENLAND/ BUITENLAND DINSDAG 10 MAART 1987 PAGINA 5 (Van onze correspondent) LONDEN Na de ramp met een Britse veerboot krijgt de eigenaar naar alle waarschijnlijkheid te ma ken met de hoogste schadeclaim in, de Britse geschiedenis. De grootste schadevergoeding die tot dusver in Groot-Brittannië is betaald beliep 65 miljoen gulden en diende als lionele taferelen speelden zich gisteren af bij de kerk in Zeebrugge. waar een rouw- tTnde^randTn^öö in he^voetbaL It werd gehouden voor de slachtoffers van de zeeramp. In Groot-Brittannië is overi- va"ae Drana IP "Jj0 P1 net vcJf.l.D^: ïveel lof geuit voor de Belgische redders, die in korte tijd vierhonderd mensen van staaion van rjraaiord, waarbij Do (ampschip wisten te redden. doden vielen. P O Cruises Ltd., de moedermaatschap pij van Townsend Thoresen, heeft via een bond van scheepseigenaren de aansprake lijkheid verzekerd voor het vervoer van de in Zeebrugge aan boord gegane passa giers. Een expert op het gebied van civiele aansprakelijkheid meent dat P O de eerst-aanspreekbare partij is voor nabe staanden van de omgekomenen of voor overlevenden. Claims voor het verlies aan mensenlevens, personenwagens, vracht wagens en cargo zullen worden vergoed uit een fonds, bestaande uit bijdragen af komstig van P O en andere rederijen die samen een clubje vormen ter bescher ming van hun risico's. In 1974 is de Conventie van Athene afge sloten die de „prijs van een mensenleven" bepaalt op een bedrag van 95.000 tot 160.000 gulden. Maar uiteindelijk kan het uit te keren bedrag aanzienlijk hoger uit vallen als partijen het buiten de rechter om eens worden. Als een rechtbank tot de uitspraak komt dat strafbare nalatigheid of constructiefouten een rol gespeeld heb* ben bij de ramp, of dat de ramp (mede) te wijten is geweest aan menselijke fouten van bemanningsleden, dan voorzien des kundigen nog een „lawine van eisen en tegeneisen". P O Cruises Ltd. heeft inmiddels 250.000 pond (ongeveer 800.000 gulden) ter beschikking gesteld voor de opvang van de nabestaanden van de slachtoffers van de ramp met de veerboot. De regering- -Thatcher heeft een miljoen pond gestort in het hulpfonds voor steun aan de slacht offers van de ramp. Britse deskundigen verwachten dat de schadeclaims uiteindelijk meer zullen be dragen dan honderd miljoen pond. De Herald of Free Enterprise zelf was voor 25 miljoen pond verzekerd bij Proteus, de eigen zeeassuradeurs van Townsend Tho resen. bamen van de meeste van Townsend Thoresen: de lijst niet naar buiten ge leiers van de veronge- „Alle tickets die wij verko- bracht. Ik heb geen idee hoe- j veerboot Herald of pen staan op naam, zodat we veel namen er op die manier Enterprise waren wel al voor vertrek weten wie er onbekend zijn gebleven. Wel Jijk voor de afvaart be- mee reist. Het enige pro- beschikten we over de na- I De verwarring afgelo- bleem vormen de groeps-tic- men van de geredden. We 'yrijdag over het juiste kets. Het is mogelijk dat ie- hebben ze allen persoonlijk II opvarenden is veroor- mand namens een groep van gesproken en hun naam ge- doordat de passagiers- bijvoorbeeld vier een ticket noteerd". Volgens Isaacs was, piet werd vrijgegeven, koopt. Dat veroorzaakt onze- ook al direct na de ramp be- I Isaacs, woordvoerder kerheid. Daarom hebben we kend dat er gevaarlijke stof fen aan boord waren. „Ik hoogste prioriteit gegeven heb de lijsten gezien waarop aan het redden van passa- zorgvuldig stond welke stof- giers. Pas om zeven uur fen er vervoerd werden, met heeft men een afweging ge- vermelding van gewicht en maakt tussen het risico voor verpakking. Ook wisten we de duikers en de kans op waar de gif auto's geparkeerd overlevenden. Twaalf uur na stonden. Ik neem aan dat de de ramp was die kans zo ge- aanwezigheid van het gif di- ring dat men het zoeken reet gemeld is aan de autori- heeft gestaakt", teiten. Maar men heeft de tlRUGGE/HOEK HOLLAND Ne- ndse reders zijn niet hebben daar een duidelijke procedure voor, vergelijkbaar met de check-list die in vlieg tuigen gehanteerd wordt. Van voor een ramp als af de brug wordt aan de boog de Herald of Free man order gegeven de deuren te sluiten en dat vervolgens nog eens te controleren". prise. Nu steeds dui ker wordt dat mense- [falen bij het sluiten pe laaddeuren de oor- van het scheepsdra- j moet zijn geweest, tken de vaderlandse pootdiensten poten- passagiers pp het II dat hun schepen de haven uitgaan dat de deuren geslo- tijn. De voorschriften Jirima in orde en de 3fs hebben er alle ver wen in dat ze nauw- X worden nageleefd. Iers die vanuit ons land ie eifliensten op Engeland ver- ?prejn plegen druk overleg heeJJTownsend Thoresen over >nsc|ogelijke oorzaak van de ressj in Zeebrugge. „We heb- r het grootste belang bij •ecies te weten wat er mis en voor de veiligheid van eigen passagiers", aldus ,eöMtiesecretaris H. Aten van Stoomvaartmaatschappij id in Hoek van Holland, [aar tweemaal per dag hip richting Engeland lekt. •oordvoerder van Tow- Thoresen, Rob Isaacs, .Aten nog geen volledig me kitsel geven. Er blijven 0,èn onbeantwoord. „Inder- 1 heeft iemand van de be- mngsleden in een shock- nd aan de pers verteld lij verantwoordelijk was het sluiten van de deu- Maar hij had begrepen dat rollega dat zou doen, ter- die collega juist dacht dat let zou doen. Het heeft enlons geen zin zijn verhaal ïeftitkennen; we hebben in- i Staad geconstateerd dat de gewfn open stonden. Maar we naaien ons af of dat de enige ik kan zijn geweest. Er meer gebeurd zijn Kan de verantwoordelijke man op de brug dat nagaan? „Nee. De bootsmannen hebben de plicht fouten te melden, maar ik weet niet hoe dat in dit geval gegaan is. Nadat hij de tweede order heeft gegeven gaat de kapitein ervan uit dat de deuren dicht zijn. Er gaat geen lampje branden op de brug", zegt Isaacs. De woorden van Isaacs stro ken niet helemaal met de ver klaring die de technisch direc teur van de werf die de „Her ald" bouwde, gisteren aflegde. Josef Klar van de werf Schi- chau-Unterweser in Bremer haven zei dat de Herald en zijn twee zusterschepen een „uitgebreide waarschuwings installatie" hebben met een waarschuwingslicht voor offi cieren op de brug en elders in het schip om te laten zien of de deuren open zijn wanneer het schip vaart. Hij reageerde daarmee op het advies van de Britse minister van verkeer John Moore om waarschu- wingslichten op de brug aan te brengen. „Er zijn wel degelijk waarschuwingslichten", aldus Josef Klar. De ernstig gewonde kapitein van de Herald kan geen uit sluitsel geven, omdat hij de komende weken nog niet ver hoord mag worden. Procedure De veiligheidsprocedure zou bij het nieuwste schip van de Stoomvaartmaatschappij Zee land overigens heel anders verlopen. De ms. Koningin Beatrix, met plaats voor 2100 ftassagiers de grootste Neder- andse veerboot, is volgens di- rektiesecretaris Aten veilig: „De controle is waterdicht. Een ramp door het open laten :hip onder water te krij- van de deuren voor- of achter- Het is ons niet duidelijk in het schip is vrijwel onmoge lijk.- Mocht een kapitein willen vertrekken met open deuren, dan wordt hij via de instru menten op de brug tot de orde geroepen. En alsof dat nog niet genoeg is, kunnen de deuren vanaf de brug via videocame ra's permanent in de gaten It voor het verlaten van worden gehouden. Gaat iets op iven niet gecontroleerd of het autodek schuiven, dan is 'uren wel gesloten zijn? ook dat op monitoren op de brug zichtbaar", is wel de bedoeling. We Aten wijst erop dat de eisen het schip zo snel en zo he uit balans kon raken. Je je nog voorstellen dat het de openstaande deuren maakt, maar het is ons aadsel hoe het kon kap- die de Nederlandse scheep vaartinspectie stelt niet mals zijn, hoewel een vergelijking met de situatie in het buiten land zeer moeilijk is. „Die ei sen zijn zo streng, dat grove nalatigheid vrijwel onmogelijk is. En als iets mis mocht gaan, dan is er op de meeste schepen en zeker ook bij de ms. Konin gin Beatrix een draaiboek voor noodgevallen, „cases of emergency". Ook de Olau, die met maxi maal 1600 passagiers twee maal daags het Kanaal over steekt, laat weten een veilige overtocht te kunnen garande ren. Ten bewijze daarvan voert woordvoerder Van der Lee de dubbele controle van de deuren op; niet alleen wordt het sluiten ervan door het personeel doorgegeven, het wordt ook elektronisch op de brug zichtbaar. De Olau zietf> net als de Stoomvaartmaat-* schappij, geen reden in de ramp bij Zeebrugge voor na der zelfonderzoek. „We hou den al wekelijkse veiligheid strainingen". Laconiek Het publiek lijkt overtuigd. Aan de drukte in de vertrek hal van de ferry bij Hoek van Holland zou je niet zeggen dat er nog maar zo kort geleden een catastrofe heeft plaatsge vonden met een soortgelijk schip. Voor de paspoortcontro le staan lange rijen passagiers geanimeerd met elkaar te pra ten. Ze lijken zich niet in het minst zorgen te maken over hun veiligheid. Laconiek stap pen ze de lange sluis in, op weg naar het immense schip. „Natuurlijk ga ik nu per boot naar de overkant, het is veili ger dan ooit. Geen enkel be manningslid van dit schip zal het nu in z'n hoofd halen om nonchalant om te springen met de voorschriften", aldus een reiziger, die daarmee al vast een voorschot neemt op de vaststelling van de precieze oorzaak van de ramp. Een veertiger houdt zich. ter wijl hij zijn overtocht betaalt, op de been met galgehumor: „Geen denken aan om te an nuleren. Liever dood dan laf, zo zeg ik maar. Ik ga desnoods gewoon in m'n hut onderin het schip zitten, als het schip omslaat ben ik als eerste bo ven". De meeste passagiers zijn niet zo bang voor een ongeluk om- Boven: Neder lands grootste veerboot begint haar reis naar Harwich. Het schip is net zo groot als een flatgebouw van tien verdiepin gen. Maar liefst 2100 passagiers kunnen mee, zonder dat ze volgens de rede rij ook maar enig gevaar lopen. Onder: Het vrachtruim van de grootste veer boot van Neder land heeft iets weg van een flin ke Coentunnel. Acht rijbanen naast elkaar, vol gepakt met op leggers, verdwij nen in de verte. dat de ms. Koningin Beatrix (een supermodern schip, top snelheid 39 kilometer per uur) een stuk breder is dan het schip dat op de rede van Zee brugge kapseisde. De „Bea trix" is met haar 35 meter hoogte tevens een stuk hoger dan de Herald of Free Enter prise, maar daar hebben ze het zo kort voor het vertrek liever niet over. ARJEN VAN DER SAR STEVO AKKERMAN FOTO'S TJERK HERINGA MINISTER SMIT-KROES: DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) wil de regels waaronder gevaarlijke stoffen met ro-ro schepen over de Noordzee worden vervoerd verscherpen, in- dien de scheepsramp bij Zeebrugge daartoe noopt. De minister wil de zaak tijdens de eind dit jaar te houden Noordzeeconfe- rentie aan de orde stellen. Volgens de minister voldoen de onder Nederlandse vlag va rende ro-ro schepen wat con structie en uitrusting betreft aan internationale eisen. On der Nederlandse vlag varen vijf ro-ro schepen: vier vanuit Rotterdam en Scheveningen en een vanuit Zeebrugge. De schepen die uit Vlissingen ver trekken varen onder Duitse vlag. De Britse minister van Ver keer, John Moore, is evenmin van plan de veerboten beper kingen op te leggen. „Niets wijst er op dat dit nodig is", verklaarde Moore in het parle ment. „Britse veerboten trans porteren jaarlijks zonder onge lukken zo'n 28 miljoen passa giers. De ramp van Zeebrugge is een alleenstaande gebeurte nis". (Vervolg van de voorpagina) ZEEBRUGGE Het bergen van de doden die nog vastzitten in het rampschip Herald of Free Enterprise kan weken gaan duren. Volgens de jongste gegevens worden 81 personen vermist, zijn 53 lijken geborgen en hebben 409 passagiers en bemanningsleden de ramp overleefd. Volgens Peter Ford, directeur van Town send Thoresen, zal de bergingsoperatie drie tot vijf we ken gaan duren. De rederij heeft gekozen voor de bergingsmethode waarbij de doden het snelst uit het wrak gehaald kunnen worden. De veer boot wordt overeind gebracht en weer drijvend gemaakt. Van bijvoorbeeld het in stukken zagen van het schip is afgezien. Duikers gaan nu nog door met hun zoekacties, maar zij moeten steeds dieper het gekapseisde schip in om nog lijken aan te tref fen. In de donkere ruimten, waar veel goederen ronddrijven, is het duikerswerk een riskante onderneming. Ford onderstreepte dat het leven van de duikers niet in gevaar mag komen. Hij ver wacht dan ook dat de komende dagen weinig of geen doden meer aan wal zullen worden gebracht. De aalmoezenier van de haven van Zeebrugge ging gistermiddag met een politieboot naar het wrak om de doden te zegenen. Doden De eerste lijken van personen die zijn geïdentificeerd zijn gister avond per veerboot naar Groot-Brittannië overgebracht. Nabestaanden die naar Zeebrugge zijn gekomen maar hun fami lielid of familieleden niet hebben gevonden krijgen veelal het advies terug te keren naar huis, waar zij door Townsend Thore sen op de hoogte zouden worden gehouden van de voortgang van het bergingswerk. Ook alle bemanningsleden die de ramp hebben overleefd zijn, na verhoor door de justitie, naar huis teruggekeerd. Het beman ningslid dat eerder had verklaard dat hij vergeten was de deu ren te sluiten, heeft deze verklaring volgens zijn advocaten weer ingetrokken. De man, die in een shocktoestand verkeert, ligt in een ziekenhuis in Groot-Brittannië. Volgens een woordvoerder van het parket in Brugge moet uit het justitieel onderzoek blijken of tegen iemand een vervolging dient te worden ingesteld. De mogelijke beschuldiging luidt dan „onvrijwillige doding", waarop een gevangenisstraf staat van drie maanden tot vier jaar. In Zeebrugge werd gisteren een kerkdienst gehouden voor de familieleden van de doden en vermisten. De dienst werd geleid door de bisschop van Brugge en de anglicaanse bisschop van Do ver en er werden condoleanceboodschappen voorgelezen van onder meer het Britse koninklijk huis en het Belgische konink lijk paar. De pers werd niet toegelaten in de kerk. Na afloop van de dienst speelden zich emotionele taferelen af. Sommige hevig geëmotioneerde kerkgangers verborgen het gezicht onder de- De rederij heeft gisteren bevestigd dat het rampschip ruim drie weken geleden al een onderhoudsbeurt had moeten ondergaan. Omdat de Herald of Free Enterprise hard nodig was voor de veerdienst, werd aan de Britse autoriteiten een maand uitstel ge vraagd en gekregen. De woordvoerder van Townsend Torensen ontkende echter met klem dat het schip moest worden nageke ken op een defect aan de laaddeuren. „Het ging om een gewone jaarlijkse controle". Inmiddels heeft de rederij nieuwe instructies doen uitgaan aan de bemanningsleden die verantwoordelijk zijn voor het sluiten van de deuren. Zij moeten voortaan de kapitein op de hoogte moeten brengen zodra de deuren gesloten zijn. Een woordvoer der van de rederij zei dat deze nieuwe maatregel echter niet be tekende, dat er iets mis was met de voorgaande procedure. SKE EN WISKE—DE HELLEGATHONDEN ,nnj Mof. I» moftn mt mum handin krypn gai I a ungeveri), Antwerpen-Weesp (Van onze parlementaire redactie) ZUTPHEN CDA-frac- tievoorzitter Bert de Vries zal morgen in de Tweede Kamer met voorstellen komen voor een banen plan in de ouderenzorg: extra mensen inzetten voor het bejaardenwerk, kruiswerk en de gezins verzorging. „Dat gaat wel een paar centen kosten, maar het is de moeite waard", aldus De Vries gisteravond tijdens een CDA-manifestatie in Zutphen. Volgens hem is er in 1990 tenminste 100 miljoen extra nodig voor de bejaardenzorg. Hij her haalde hiermee de toezeg ging die hij op een eerde re CFA-bijeenkomst in Poeldijk had gedaan. Voorts wil de CDA-fractielei- der, zoals hij dit weekeinde al voqc de radio had verklaard, een deel van de belastingmee valler van twee miljard aan wenden om een streep te trek ken door de nog openstaande bezuiniging van 115 miljoen op de WVC-begroting. Daar het kabinet geen kans heeft gezien dit bedrag in de vullen, ligt het volgens De Vries voor de hand dat de bezuiniging van 115 miljoen bij WVC maar wordt vergeten: „Anders is het onvermijdelijk dat bijvoor beeld de Pas 65+ sneuvelt. En dat willen we niet". VVD: Onverzekerd rijden aanpakken HAARLEM VVD-leider Jo- ris Voorhoeve vroeg gister avond op een bijeenkomst in Haarlem aandacht voor een betere bestrijding van de cri minaliteit. Aan het rijtje van eerder gepresenteerde voor stellen, voegde Voorhoeve er nog twee toe: maatregelen te gen het overzekerd autorijden en tegen diefstal en fraude met giropasjes. tADVERTENTIE 6 t/m 15 maart Geopend 10-17 uur. Donderdag 12 en vrijdag 13 maart 10-22 uur. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5