J Hulshoi „Hulp voor bosnegers is geen steun aan commando Brunswi jk Bondgenoten eens met controle op raketten Kort, korterhet kortst. Athene moet omgetoverd tot vakantie-oord voor zomer en winter Zweden wist van wapenhandel Iran" HULSHOR SHOW ELDERLANC BUITENLAND ftzidóe Somant DINSDAG 10 MAART 1987 PAGIl J] SDI eenvoudig te bestrijden MOSKOU Een systeem van ruimtedefensie zoals het Strategi sche Defensie Initiatief (SDI) of Star Wars is eenvoudig en goed koop te bestrijden. De zwakste schakel zijn gevechtsstations en andere onderdelen die in de ruim te zweven, zo schreef een Sovjet- generaal Ivan Anoerejev maandag in het blad Energija. Hij noemde tegenmaatregelen variefende van ruimtemijnen, vernietigingsatellie ten en „wolken metalen balletjes" van elk dertig gram in de ruimte, die met een snelheid van 15 kilo meter per seconde door 15 centi meter dikke stalen wanden kunn- nen slaan. Chinese wijn is 3200 jaar oud BEIJING In een graf dat zo'n 3200 jaar oud is, hebben Chinese archeologen een bronzen kruik met wijn gevonden. Waarschijn lijk is de wijn de oudste ter we reld. De graftombe waarin de kruik werd aangetroffen, stamt uit de periode van de Shangdy- nastie die duurde van de 16de tot de 11de eeuw voor Christus. Het gegiste sap is vrijwel zeker veel ouder dan de wijn uit een scheepswrak in de Middellandse Zee waarvan tot dusver werd aangenomen dat die de oudste ter wereld was. Veel alcohol zit er overigens, blijkens proeven niet meer in. Medicijn om gevolg aids af te remmen PARIJS De produktie van AZT, een medi cament dat de gevolgen van aids afremt, is over twee maanden groot genoeg om patiën ten in alle delen van de wereld te kunnen helpen. Dit heeft een woordvoerder van het laboratorium Wellcome France gisteren op een persconferentie in Parijs bekendgemaakt. Het middel, dat onder de naam Retrovir op de markt wordt gebracht, geneest de aidspa- tiënt niet van zijn ziekte, maar remt de fatale gevolgen van aids af, zoals longontsteking of kanker. De overheid in West-Berlijn heeft speciale maatregelen aangekondigd om pros- tituées die met de immuunziekte aids zijn be smet over te halen hun beroep op te geven. Er wordt gewerkt aan een speciaal program ma, waarin onder andere adviezen worden gegeven voor beroepsopleidingen. Nieuwe getuigenis tegen Demjanjuk JERUZALEM De 72-jarige Yehiel Reichman, een overlevende van het vernietigingskamp Treblinka, heeft gisteren een emotionele getuigenver klaring afgelegd over Iwan de Ver schrikkelijke. Hij wees daarbij steeds naar John Demjanjuk, de 66-jarige Oekraïner die ervan wordt verdacht dat hij de kampbeul is. „Iwan was de grootste duivel van Treblinka. Hij staat dag en nacht in mijn herinne ring gegrift. Hij laat me niet met rust," aldus de huilende getuige. Reichman was kapper in het kamp en hij knipte de haren van vrouwen voordat zij ter dood werden gebracht. In Treblinka zijn tussen 1942 en 1943 naar schatting 850.000 joden omge bracht. Contra's verdeeld na vertrek leider WASHINGTON De rebellen- leider Arturo Cruz is opgestapt uit de driekoppige leiding van de contra's, die vechten tegen de sandinistische regering in Nica ragua. Cruz stond vorige maand al op het punt op te stappen, maar bleef aan toen hem werd verzekerd dat er democratische hervormingen in de rebellenbe weging zouden worden doorge voerd. De strijd van de contra's wordt verder bemoeilijkt door dat de Nicaraguaanse buurlan den Honduras en Costa Rica de contra's verbieden vanaf hun grondgebied te opereren. WASHINGTON De Verenigde Staten en hun Westeuropese bondgeno ten zijn het vrijwel eens over afspraken voor de controle op de naleving van een Amerikaans-Rus sisch verdrag over (je af schaffing van de middel- lange-afstandsraketten in Europa. Dit hebben functionarissen van het ministerie van bui tenlandse zaken in Washing ton gisteren gezegd. Aan het overleg namen niet nader genoemde functionarissen deel uit Nederland, België, Groot-Brittannië, West- Duitsland en Italië. Sommige van die landen maakten zich zorgen over de verificatie-re- gels, die zouden kunnen lei den tot Sovjet-inspectie op hun grondgebied. De Ameri kanen willen juist toezicht ter plekke op de naleving van een verdrag over de Eu roraketten. Dit betekent dat functionarissen uit de VS in de Sovjet-Unie controle moe ten kunnen uitoefenen. Sov jetfunctionarissen zouden dan op hun beurt het recht krijgen raketbases in West- Europa te inspecteren. Overigens heeft het Russi sche persbureau Tass de Ver enigde Staten er gisteren van beschuldigd extra voorwaar den te stellen met betrek king tot de voorstellen tot eliminatie van de middellan- ge-afstandsraketten. De VS kwamen met een voorstel als reactie op een verklaring van Gorbatsjov, dat het Kremlin bereid was een overeenkomst over de Euro- raketten af te sluiten zonder daarbij andere bewapenings aspecten te betrekken, zoals het Amerikaanse SDI-pro- gramma. Bij het topoverleg in Reykjavik was een ak koord over de middellange- afstandsraketten op het laat ste moment afgeketst op Re- agans vasthouden aan zijn SDI-project, hetgeen aan Russische zijde op onover- :oombare bezwaren stuitte. (Van onze speciale verslagge ver Rob Ruggenberg) SAINT LAURENT DU MARONI Het Zeister Zendingsgenootschap doet zijn uiterste best om te voorkomen dat de gi gantische reddingsopera tie voor de hongerende bevolking van Oost-Suri- name verstrikt raakt met de activiteiten van Brunswijks Jungle Com mando. Dat zegt Jan Overduin (44) uit Weesp, adjunct-secretaris van het Zeister Zendingsge nootschap. Hij stapt van daag in een korjaal die hem van St Laurent in Frans Guyana tot diep in het Surinaamse binnen land zal brengen. Na te rugkeer moet hij in Ne derland rapport uitbren gen over het verloop van de hulp-operatie, waar van zeker 40.000 mensen afhankelijk zijn. De macht in dit deel van Su riname is volledig in handen van het Jungle Commando. Brunswijk controleert alle koijalen die het binnenland invaren. Maar het is Over duin er alles aan gelegen om de voedseltransporten en Brunswijks activiteiten ge scheiden te houden. „Er is ons tot nu toe niets gebleken van verdwenen of zoekge raakte transporten. Wij wil len absoluut niet dat er voed sel gaat naar welke strijden de partij dan ook. Wij staan aan de kant van de mensen in nood. En ik denk dat we een sluitend controlesysteem hebben ontwikkeld". Het Zeister Zendingsgenoot schap is een organisatie van de Evangelische Broederge meente (de Herrnhutters) en als zodanig al sinds mensen heugenis in Suriname werk zaam. Dat is ook de reden dat deze organisatie van minister van ontwikkelingssamenwer- 'mÊÊA Per korjaal worden de voedselzendingen het binnenland van Suriname in gebracht. Suriname houdt voedsel vast De Surinaamse autoriteiten wei geren om acht containers met voedsel, kleding en medische ap paratuur vrij te geven, die in de haven van Paramaribo wachten op transport naar het binnen land. Dit heeft een woordvoerder van het Zeister Zendingsgenoot schap meegedeeld. De containers maken deel uit van de tweede „hulplijn" naar Suriname. De eer ste lijn loopt via Frans Guyana en functioneert goed. De tweede hulplijn gaat via de officiële Su rinaamse weg. Het is het Zeister Zendingsgenootschap niet duide lijk waarom de Surinaamse auto riteiten de containers vasthou den. king Bukman enkele miljoe nen heeft gekregen om „par ticuliere" hulp in Oost-Suri- name te bieden. Het zen dingsgenootschap werkt hier in samen met het Centraal Missie Commissariaat, dat vooral vanuit Paramaribo ac tief is. De Nederlandse rege ring heeft, gezien de gespan nen relatie met Bouterse, zelf liever geen officiële bemoeie nis met activiteiten in Oost- -Suriname. Enorm De reddingsoperatie zoals die nu door het Zeister Zen dingsgenootschap vanuit St Laurent wordt geleid, heeft een enorme omvang. Van hier vertrekken dagelijks tal loze korjalen volgeladen met voedsel en medicamenten het Surinaamse binnenland in. Een deel daarvan is bestemd voor de ongeveer 3.000 vluchtelingen die ergens langs de Franse oever van de Marowijne in de jungle een goed heenkomen hebben ge zocht. Deze mensen zijn in tegenstelling tot de 8.000 vluchtelingen die zich in de kampen rond St. Lau rent bevinden niet door de Fransen officieel als vluchteling geregistreerd en krijgen daarom ook geen Franse hulp. Ze zijn voor hun voortbestaan volledig af hankelijk van het voedsel van het Zeister Zendingsge nootschap. Verder bevinden zich nog zeker 7.000 ont heemden in het noordoosten van Suriname, langs de Cot- tica-rivier. Ook zij zijn volle dig aangewezen op de voed selhulp. Deze mensen zijn hun dorpen ontvlucht nadat die vorige maand door een schip en een helicopter van Bouterse onder vuur waren genomen. De dagelijkse voedseltrans porten naar het Cottica-ge- bied zijn tamelijk gevaarlijk omdat het Surinaams leger nog in deze buurt opereert. Enkele malen reeds hebben de hulpbrengers zich met hun koijalen ijlings in de jungle moeten verstoppen om een ontmoeting met soldaten te voorkomen. Verder wordt hulp gegeven aan mensen in de omgeving van Stoelman seiland, langs de rivier de Tapanahony en langs de Bo- ven-Surinamerivier. Problemen Vooral het transport naar de de Boven-Surinamerivier stelt de hulporganisatie voor bijna bovenmenselijke pro blemen. Na een dagenlange tocht met korjalen over de ri vieren vol stroomversnellin gen, moet het voedsel enkele dagen deels te voet door de jungle worden getranspor teerd. Pas daarna kan de tocht weer via rivieren wor den voortgezet. Ondanks al die problemen en gevaren wordt elke week vanuit St Laurent aan voedselhulp dertig tot veertig ton eten Oost-Suriname ingebracht. De kosten hiervan bedragen zeker twee miljoen per maand. Overduin zegt dat de contro le of het voedsel op de juiste plaats terechtkomt, geschiedt via een systeem van ont- vangsbewijzen die in de dor pen moeten worden afgete kend door de plaatselijke dig nitarissen. Pas als dat ont- vangsbewijs is terugontvan gen, wordt een nieuw trans port naar het dorp ver scheept. „Wij hebben het hele gebied nauwkeurig in kaart gebracht en wij weten precies hoeveel mensen over al verblijven. Niemand kan ons voor de gek houden", al dus Overduin. Toekomst Overduin heeft grote zorgen over de vraag hoelang de hulp in deze omvang kan worden volgehouden. „We blijven een dringend beroep doen op Den Haag en eigen lijk heb ik ook wel goede hoop dat de regering op nieuw geld ter beschikking zal stellen. Daarnaast komt veel geld van onze eigen ach terban, protestants Neder land dus". Overduin voorziet grote pro blemen als de vluchtelingen in de toekomst terug zullen keren. „Dat horen we nu overal van de mensen: wat treffen we bij onze terugkeer aan? Platgebrande huizen, leeggeroofde winkels en overwoekerde kostgrondjes. En dat in een Surinaamse economie die langzaam ten gronde gaat. „Er zal een gi gantische hoeveelheid geld nodig zijn om hen weer enig toekomstperspectief te ge ven." ROB RUGGENBERG ITALIAANSE MODEWEEK: MILAN De Italiaanse ont werpers brengen voor de win termode 1987 de kortste rokjes, sinds Mary Quant de „mini" introduceerde en dat was in 1960. Sommige rokken zijn strak, anderen wijd, maar de „mini-prijs" was voor Gianni Versace. Zijn ontwerpen me ten van middel tot dij korter dan dertig centimeter. De vraag rijst dan wie deze mode postzegels nog kan dragen, wanneer zelfs Versace's man nequins er moeite mee had den. Wat Versace bij de rok heeft ingenomen, voegt hij er in de schouders aan toe: stuk ken schuim ter grootte van melkkartons maakten de schouders zo breed, dat de mo dellen elkaar maar ternauwer nood konden passeren tijdens de show. Overigens showde Versace ook een aantal een voudiger creaties, waaronder Andreotti formeert kabinet in Italië ROME De christendemo cratische minister van buiten landse zaken Giulio Andreotti gaat een nieuwe regering for meren in Italië. De minister, die zelf al tien maal premier was, moet de breuk gaan lij men die de cristendemocraten zelf maakten, nadat bleek dat de socialistische premier Craxi niet van plan was zijn functie neer te leggen. Onder Craxi heeft bijna vier jaar een coali tie van christen-democraten, socialisten en drie kleinere partijen voortbestaan; een uni cum in de Italiaanse geschie denis. lange wollen jassen en merige",, avondjaponnen. I De collectie van de Britse Lje werper Keith Varty, die efliei eens gisteren werd geprein teerd, was over het geheel^<y nomen veel diger dan Versace-collectie. Varty htr de zijn inspiratie uit de klekec drachten van Tirol en vi Schotse Hooglanden. Gehijg* truien met hartjes- en e) g weismotief op geruite rokLj Daaroverheen zwarte blat^ eventueel afgezet met zilvt^ riem. Misschien dat van L^, ontwerpers Mario ValenLQI nog het meest rekening h met lage temperaturen. Va tino, die altijd al veel met werkt, presenteerde <ml meer (mini-)rokjes van w schapevacht en een schitteL de, driekwart-bontjas. 'At ATHENE Wat is er no dig om van 427 vierkante kilometer beton weer een leefbare stad te maken? „Een visioen", zegt de nieuwe burgemeester van de Griekse hoofdstad Athene, Miltiades Evert „en doorzettingsvermo gen". Evert's visioen be staat uit het omtoveren van de ernstig vervuilde stad met vier miljoen in woners, die Athene nu is, tot een aantrekkelijk cul tureel en economisch cen trum, dat voorziet in de handelsbehoeften van de oostelijke Middellandse Zee. De gedaanteverande ring zal vijftien jaar in be slag nemen en vele mil jarden kosten. Evert, een uitbundige en gezette man van 47 jaar, loopt met plannen rond die hoofd stad en regering op zijn kop zal zetten. Niet voor niets leverden zijn voor komen en zijn standvas tigheid hem de bijnaam „De Bulldozer" op. Als oplossing voor de ver- keerscrisis in Athene stelt hij voor dat er een ondergronds metronet wordt aangelegd, dat er ringwegen komen die het verkeer om de stad lei den en dat er grote parkeer garages onder de grond ge bouwd worden. Ter bestrijding van de lucht vervuiling moeten de grote industrieën in de directe na bijheid van Athene geleide lijk verdwijnen. Tweevijfde van de totale industriële acti viteit in Griekenland heeft zich geconcentreerd rond Athene. „Maar wat Athene vooral nodig heeft", legt de nieuwe burgemeester uit, „is een kwalitatieve verandering. De stad zou als internationaal dienstencentrum moeten fungeren. De plaats van zwa re industrie moet ingenomen worden door dienstverlenen de bedrijven, zoals de scheepvaart, het bankwezen en verzekeringsmaatschap pijen. Tegelijkertijd zullen we voorzieningen treffen die de stad weer tot een aantrek kelijke vakantiebestemming maken, niet alleen voor de zomer-, maar ook voor de wintertoeristen". Evert opperde eveneens het idee om popconcerten te houden in leegstaande fa brieken en om openlucht- concerten te organiseren met de aloude Griekse monu menten als decor. Voor Atheense begrippen heeft Evert grootscheepse plannen. Maar ondanks het feit dat de burgemeester de macht noch de middelen be zit om zo'n verandering te verwezenlijken, laat Evert zich niet uit het veld slaan en blijft volharden in zijn plannen. Zoals Evert zelf verklaart: „Hier zit een burgemeester, die met een goed gefunda- menteerd plan komt. Dit leidt ongetwijfeld tot touw trekken tussen de regering en gemeentelijke autoriteiten over wie met de eer mag gaan strijken. Het is daar door wèl zeker dat er iets wordt ondernomen". Maar als de regering nu niet bereid is mee te werken? „Dan zal ik mijn bijnaam Bulldozer eer aandoen en het regiem regelrecht een gena deloze oorlog verklaren. Ik zal de bevolking van Athene mobiliseren en protestde monstraties organiseren!" Het kan nauwelijks toeval zijn dat de regering Papan- dreou, na vijf jaar te hebben gedraald, vorige week een internationale wedstrijd uit schreef voor het ontwerpen en ten uitvoer brengen van een metronet in Athene. FLORICA KYRIACOPO- LQUS Copyright The Guardian FLIP r>r> KOPENHAGEN De Deense vakbond van zee lieden heeft gisteren ge zegd dat Deense schepen tussen de zestig tot zeven tig ladingen Zweedse wa pens naar het Midden- Oosten hebben vervoerd. Overigens is een onbe kend vrachtschip momen teel bezig met het overla den van 1.400 ton grana ten uit het Westduitse vrachtschip Gretl dat al meer dan een week in de Middellandse Zee vaart, omdat het niet door mag varen naar Iran. (ADVERTENTIE) Ook de Zweedse Vrede en o bitrage Vereniging heeft il zegd dat de regering in St tad holm op de hoogte is gewin van de leveranties, maann niets tegen heeft gedaan. eh Kom de komende weken de nieuwe 'Gelderland' kollektie j bewonderen bij Hulshoff. En ma« dan tevens kenni met de uiterst gaf glazen salontafel uit de 'Mirodan Creation' kollekti en niet te vergett de praktische en zeer eigentijdse verlichting. U krijgt een kompleet overzicht Leiden: Nieuwe Rijn Tel. 071-133100 si Ml S anders denken over worn Den Haag: Spui Rijswijk: Winkelcentrum In de Bogaard. Leiden: Nieuwe Rijn Rotterdam: Mariniersweg hk Hoogs Leidschendam: Winkelcentrum Leidschenhage Eindhoven: Winkelcentrum Woensel Hilversum: Gi Zwolle: Driepistolengang Voorschoten: produktie- en distributiecentruij

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4