Meevaller van twee miljard moet in schatkist blijven rm LAATSTE NIEUWS Aanvragen asiel sneller behandelen Ïn^NENLAND Gelijke bedrijfskleding in alle V en D-winkels schieten mherten kat door Matiging loonkosten ook door vakcentrales onderschreven Alle Albert Heijn huismerk koffie fors in prijs verlaagd. CcicUcSoiMcmt DINSDAG 10 MAART 1987 PAGINA 3 tnzine I diesel jurder H (ERDAM Se en diesel n morgen res- 'elijk twee en •nt duurder. De voorkomende aan de zelf- imp zijn dan •nt voor een li- last tperbenzir odigj voor normale ie en 88,6 cent diesel. De prijs „PG blijft voor- onveranderd. PSP wil aanpak werkgeversfraude DEN HAAG Fraude door werkgevers moet harder worden aangepakt. Dat vindt de Tweede-Kamerfractie van de PSP die daarvoor in het grote sociaal-economische debat in de Kamer een aantal voorstellen zal doen. De economische controledienst (ECD) moet fors worden uitgebreid om de besteding van de WIR-gelden te controle ren. Bij deze investeringspremieregeling werd vorig jaar voor 2,6 miljard gulden meer uitgegeven dan was verwacht. Naast de ECD zou ook de Fiod moeten worden versterkt en zich meer moeten richten op het opsporen van het ontduiken van be lastingen en premies door de werkgevers. Dat vindt de PSP beter dan „voor iedere deur van een uitkeringsgerechtigde een sociale rechercheur te plaatsen". DEN HAAG Alle perso neelsleden van de Vroom en Dreesmann-warenhuizen in ons land dragen binnenkort uniforme bedrijfskleding. Na experimenten in Twente en Rotterdam en na invoering van de gelijke kleding in acht regio's van de keten, zullen aan het eind van deze maand ook de personeelsle den in de regio's Haarlem, Amsterdam en Den Haag (waaronder Leiden) in nieu we, overwegend blauwe kle ding aan het werk zijn. Hier mee is een operatie afgerond die door het verzet onder de werknemers veel voeten in de aarde heeft gehad. Vol gens V en D-woordvoerder Lempers vergroot de unifor mering de herkenbaarheid van het bedrijf. „Het ziet er zo veel verzorgder uit. Bo vendien lijkt het door de ge üniformeerde bedrijfskleding net of er veel meer personeel in de zaak staat". Hij wijst erop dat de kledingoperatie verband houdt met een alge hele „face-lift" van het wa- renhuisbedrijf. Voor 4,3 ton fraude met girocheques ERMELO Een recher cheteam van de rijkspoli tie heeft vanuit Ermelo een omvangrijke fraude met girobetaalkaarten op gelost. Daarmee was een bedrag van ruim 430.000 gulden gemoeid, waarvan slechts 10.000 gulden is te ruggevonden. De afgelo pen maanden zijn elf ver dachten aangehouden, on der wie de hoofdverdach te, de 40-jarige C.G.A.V. uit IJmuiden. Deze is ech ter spoorloos, nadat hij door gebrek aan celruimte halverwege het onderzoek door de rechtbank in Zwolle werd vrijgelaten. Schade i jzel 85 miljoen ASSEN De ijzelstorm van vorige week heeft aan het Drentse landschap voor 85 mil joen gulden schade aangericht. Dat heeft de Drentse commissa ris van de koningin, dr.ir. A.P. Oele, gisteren in een telex aan het ministerie van landbouw la ten weten. Volgens de bereke ning bedraagt de schade aan het bosbestand 13 miljoen gulden, aan de wegbeplanting 51 mil joen gulden, aan waardevolle bomen 6 miljoen gulden en aan de zware particuliere bomen 15 miljoen gulden. Oele vraagt het ministerie om extra rijksgeld en mankracht. eornderwijs Aet ruimte gev: er aken voor jgaafde ibinjD ë^rlingen ver]\ HAAG Een aan plakken in de toekom- n ir| basisvorming, de eer- jdrie jaren van het (tgezet onderwijs, ■aleijt ook op een hoger ni- al et, dat van vwo-3, kun- beo worden afgesloten, t untwintig procent vrije kei ite aan lestijd, die i hat de veertien ver- auwhte vakken resteert, doet mede worden aange- !d om meer begaafde ikk|inêen extra mogelijk- cor£n te bieden. Dit stelt „christelijke werkge- 3ef tiorganisatie NCW in gisteren uitgebrachte lieniie over het onderwijs- id. ICW blijkt nogal wat kri- te hebben op de wijze ip minister Deetman met iderwijs bezig is. Niet al- ieev|vindt de NCW dat de be- ;man wat het beroepson- ijs betreft het onderwijs [nvormig benadert, maar idien is de NCW van me- dat het vernieuwing van "beroepsonderwijs veel te verloopt. :ien van de basisvor- het NCW-standpunt, Ie toelatingseisen voor de algopleidingen niet cen- moeten worden geregeld, holen moet de vrijheid in gegeven de toelatings voor de zwaardere oplei- (havo, vwo) vast te •n in de vorm van bereik- >ijstiveaus van vakken in de ivorming. Voorts is de sgeversorganisatie van ing dat in de basisvorming ^■einig uren voor economie, ^Riek en vreemde talen zijn ^■erveerd. Dit moet wor- HQopgehoogd ten koste van aantal uren voor expres- ken. nd j v!LDOORN Het afschie- Sa'van damherten in de pk<4ndomeinen gaat in volle n- 'lang door. Het ministerie zcf landbouw heeft een af- vaijtvergunning voor 120 die- 1 enper jaar verleend. Volgens )0S,f woordvoerder van de ^voorlichtingsdienst is het loorjedoeling dat op den duur lpe' 300 tot 400 damherten ^oe|ien afgeschoten. Het af dekten van damherten in het idomein Het Loo kwam zomer van 1985 uitvoerig publiciteit. Toen werd ;nd dat voor de dieren plaats was omdat het bij leren te duur werd en de ilatie, door de snelle aan- [(ongeveer 90 per jaar) veel •oot werd. Van een, met publiciteit omgeven red- operatie door de Beekse Vn, is in de praktijk niets le tht gekomen. Ook het in vallen van zesduizend hand ingen tegen het afschie- locht niet baten. igin Beatrix opent de nieu- i gebouwen van de christelijke igeschool Windesheim te Zwol- Windesheim. het resultaat (n een omvangrijke fusie tus- in tien HBO-instellingen. zal de botste christelijke hogeschool Nederland gaan worden. Voor nieuwe hogeschool wordt Cmenteel in Zwolle een geheel feuw onderkomen gebouwd Bar straks 6.000 studenten on- trwijs kunnen volgen. CPB-DIRECTEUR WAARSCHUWT VOOR VRIJGEVIGHEID DEN HAAG Het leek allemaal zo mooi, die meevaller van twee mil jard gulden. Vanaf het eerste ogenblik dat de ex tra belastinginkomsten in de pers opdoken hebben de politici zich er als hon gerige wolven op gestort om de buit te verdelen. Zelfs politici die zeiden zich daar niet aan schul dig te willen maken, kon den zich dit weekend niet langer bedwingen: als laatste trok CDA-leider Bert de Vries de tabberd van Sinterklaas aan. Gisteren werden al die dro men ineens wreed verstoord. De opperrekenmeester van het kabinet, directeur drs. P.B. de Ridder van het Centraal Plan bureau, kwam vertellen dat het zo slecht gaat met de eco nomie dat we ontzettend moe ten oppassen. „Laten we die meevaller maar in de porte monnee houden èn het over heidstekort terugdringen", is zijn boodschap. Dit jaar zal vooral de export een forse klap krijgen. Het overschot op de betalingsba lans illustreert dat het best. In 1986 daalde dat overschot van ruim 16 miljard naar 12 mil jard. Dit jaar loopt het verder terug tot nog maar zes miljard. Een halvering dus, vooral ver oorzaakt door de steeds duur der wordende gulden en de waardedaling van de dollar en het Britse pond. NCW-directeur Lempers hield onlangs een krachtig pleidooi om de gulden niet meer auto matisch aan de ontwikkeling van de Duitse markt te koppe len. Op die manier zou het ef fect van de loonmatiging min der gemakkelijk door de duur dere gulden teniet worden ge daan. CPB-directeur De Rid der plaatst vraagtekens bij de juistheid van die redenering. „We kenden vorig jaar nog een flink overschot op onze betalingsbalans en een verhou dingsgewijs lage rente. Er lijkt me niet meteen aanleiding tot een minder sterke koppeling", zegt de directeur van het Cen traal Planbureau. Hij schrijft het concurrentie nadeel dat Nederland oploopt vooral toe aan de sterk gedaal de dollar en het Britse pond, waar we met z'n allen maar weinig aan kunnen doen. Wel waarschuwt De Ridder er na drukkelijk voor dat men in deze tijd van teruglopende ex porten en dalende prijzen niet ook nog eens looneisen moet gaan stellen. „In een tijd waar in de gulden steeds duurder wordt en we terrein verliezen op onze concurrenten, zou er, gezien de lage inflatie, eerder aanleiding zijn de lonen te verlagen. Doe je dat niet dan leidt dat onvermijdelijk tot uit holling van de winsten en ra ken we een deel van onze ex portmarkt aan onze concur renten kwijt". Werkloosheid Somber is het Centraal Plan bureau ook over de ontwikke ling van de werkgelegenheid. Het zal een beetje mee moeten zitten wil de werkloosheid dit jaar met zo'n 35.000 dalen. Deze voorspelling komt al weer 5.000 lager uit dan het CPB in de Macro-Economische Verkenning op Prinsjesdag constateerde en 15.000 minder dan de kabinetsdoelstelling zo als die is neergelegd in het Re geerakkoord. Over de exacte hoogte van de werkloosheid tast ook CPB-di recteur De Ridder in het duis ter, omdat de „vervuilde" werkloosheidsbestanden bij de arbeidsbureaus nauwelijks nog een betrouwbaar beeld geven. Volgens het Planbureau staat zeker 40 procent van de gere gistreerde werklozen ten on rechte als werkloos te boek. Daar staat echter tegenover dat veel ouderen en gehuwde vrouwen wèl actief op zoek Directeur P. de Ridder van het Centraal Planbureau. zijn naar een baan maar dit niet via de reguliere weg van het arbeidsbureau doen. Los daarvan ontwikkelt de werkloosheid zich niet gunstig. De Ridder: „Ik zie signalen die er op duiden dat dit jaar weer rekening moet worden gehou den met een nieuwe sane ringsronde in het bedrijfs leven, die gepaard gaat met af braak van de werkgelegen heid". De afgelopen jaren nam het aantal banen, na het passe ren van het dieptepunt van de economische recessie in 1985, in het bedrijfsleven met zo'n 120.000 toe. De groei van de werkgelegenheid zal volgens De Ridder dit jaar volledig te danken zijn aan de groei van de commerciële dienstensec tor. Spanningen „De werkloosheid is al lang geen aanwijzing meer voor de spanning op de arbeidsmarkt. Neem bijvoorbeeld de bouw. In 1986 en 1987 zijn de lonen in deze sector met maar liefst tien procent gestegen, terwijl hier toch altijd nog 60.000 werklozen staan geregistreerd. Daaraan kunnen we zien dat er geen drukkende werking meer uitgaat van de omvang rijke werkloosheid op de lo nen". De Ridder ziet dat als een gevaarlijk verschijnsel. Hij is bang voor een „olievlekwer king": als in een sector met een hoge werkloosheid de lo nen zo worden verhoogd zal dat effect hebben op andere sectoren. Met nadruk pleit De Ridder in het Centraal Economisch Plan voor maatregelen om de star heid op de arbeidsmarkt te doorbreken. Hij wijst op het gevaren van aan de ene kant grote werkloosheid en aan de andere kant onvervulbare va- katures en de daaruit voort vloeiende neiging om loons verhogingen te vragen. „We moeten daarom alle aandacht geven aan scholing om de werklozen weer inzetbaar te maken op de arbeidsmarkt. Scholing betekent een verlich ting van de spanningen op de arbeidsmarkt, er ontstaat meer werkgelegenheid en de roep om de lonen te verhogen neemt vanzelf af", aldus de CPB-baas. Geen werkplannen De Ridder is bepaald geen voorstander van het intensive ren van werkgelegenheidspro gramma's. In de berekeningen over de werkgelegenheidsont wikkeling is geen rekening ge houden met de specifieke maatregelen die het kabinet wil treffen om de werkloos heid te bestrijden. De Ridder jnoet ook niets heb ben van het aanwenden van de belastingmeevaller van 1,9 miljard gulden voor het schep pen van werk, bijvoorbeeld in de sfeer van extra overheid sinvesteringen in de bouw en infrastructuur, zoals CDA-lei- der De Vries het afgelopen weekend suggereerde. „Ik weet helemaal nog niet of die meevaller een blijvertje is. Dat moeten we nog maar afwach ten. Ik pleit ervoor die mee valler voorlopig maar gewoon in de portemonnee te houden en er het financieringstekort mee te verlagen", zegt De Rid der en hij verwijst naar zijn voorspelling dat dit tekort in 1987 weer gaat oplopen, terwijl het in alle landen om ons heen naar beneden gaat. Als er extra geld moet worden uitgegeven om de werkloos heid te bestrijden, dan moet dat maar komen uit extra om buigingen, zegt De Ridder, ge heel in lijn met minister Ru- ding. Volgens de CPB-direc teur lopen we anders het risico te vervallen in de fout die aan het einde van de jaren zeven tig werd gemaakt. „Daarvan hebben we geleerd dat werk- gelegenheidsmaatregelen veel geld kosten maar slechts een kortlopend effect hebben, om dat ze geen blijvende werkge legenheid opleveren". Meer heil verwacht De Ridder van scholing en het opdoen van werkervaring door langdurig werklozen. „Het arbeidsaan bod dat nu vast zit, moet ge mobiliseerd worden teneinde een betere aansluiting te krij gen op de vraagzijde van de arbeidsmarkt". ARJEN BROEKHUIZEN MARGA RIJERSE (Vervolg van de voorpagina) De noodzaak van loonma tiging wordt door de vak centrales onderschreven, maar FNV en CNV vra gen zich tegelijk af of het beleid met de wisselkoer sen niét opnieuw ter dis cussie moet worden ge steld. Het duurder maken van de gulden doet im mers veel, zo niet alle in komensmatiging teniet. Dergelijke geluiden kwa men al eerder van de eco- nomisch directeur van het NCW, drs. F. Lempers. Hij werd gisteren op een pers conferentie van de christelijke werkgevers echter teruggeflo ten door zijn baas, algemeen directeur Weitenberg. Volgens Weitenberg is er geen aanlei ding de gulden van de Mark los te koppelen en is de loon matiging van de afgelopen ja ren zeker niet voor niets ge weest. Weitenberg verklaarde dat premier Lubbers niet langer moet weigeren het minimum loon te verlagen. Volgens de NCW-directeur is zo'n verla ging nodig om de harde kern van de werklozen - die niet met extra scholing aan werk geholpen kan worden - alsnog een baan te geven. Hij denkt dan vooral aan werk dat niet meer bestaat omdat de lonen te hoog waren, zoals in de dienstverlening. Desnoods moet het kabinet hierbij tot dwingende maatregelen over gaan. Net als het Planbureau maan de Weitenberg tot voorzichtig heid bij het besteden van de meevallers. De christelijke werkgevers toonden zich „ont hutst" door het standpunt van het bevriende CDA, dat met de meevaller een aantal bezui nigingen wil schrappen. „Als er al reden is om de meevaller uit te geven, dan moet dat ge beuren door de belastingen te verlagen, waardoor de loon kosten kunnen worden be perkt", vindt het NCW. Op een CDA-bijeenkomst in het Groningse Grootegast on derstreepte minister Ruding gisteravond de conclusies van het Centraal Economisch Plan. Staatssecretaris Yvonne van Rooy van economische zaken greep gisteren in Eindhoven de cijfers aan om zich af te zet ten tegen bezuinigingen op het exportbeleid. Dit jaar zal de volumegroei (2,5 procent) van de Nederlandse export ander half procent lager zijn dan die van de concurrerende wereld handel. Geen vervolging dansschool AMSTERDAM De Amsterdamse dansschool die onlangs wei gerde privé-lessen te geven aan homoseksuele mannen of vrou wen, maakte zich inderdaad schuldig aan discriminatie. Burge meester Van Thijn van de hoofdstad heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het raadslid Van Schijndel (Links Ak koord). Van Thijn laat tegelijk echter weten als burgemeester maar weinig mogelijkheden te hebben om de dansschoolhouder aan te pakken. Er was om te beginnen geen aangifte gedaan en het maken van onderscheid naar seksuele voorkeur is volgens de huidige wetten geen strafbaar feit, meent hij. KNOLLEN IK BÊKI 20 'D 2OJTL0C& rwv- iA IffLM (ADVERTENTIE) 's Lands grootste kruidenier w blijft op de kleintjes letten. ïoo(jaar' „Zwart werk niet altijd straffen" UTRECHT Mensen met een uitkering die zwart kleine be dragen bijverdienen omdat ze anders niet kunnen rondko men moeten niet in alle geval len strafbaar worden gesteld. Dat geldt vooral voor mensen met een minimum-uitkering en een gezin, aldus hoofdbe stuurder W. Winter van de Voedingsbond FNV in het bondsblad Bondig. Volgens de bond ligt de grens van straf baarheid voor iemand met kinderen en een uitekering op bijstandsniveau, bij zo'n 200 gulden in de maand. Verdient zo iemand niet meer dan 200 gulden zwart bij, dan zou de bedrijfsvereniging dat ooglui kend moeten toestaan, aldus de bond. Zowel de vakcentrale FNV als het VNO hebben het voorstel afgewezen. NIEUWE HAUSSE VLUCHTELINGEN DEN HAAG Het WD-kamerlid Wiebenga heeft de regering gisteren gevraagd maatregelen te nemen tegen de toeloop van asielzoekers. Hij wil onder meer scherpere controle bij de Belgisch- Nederlandse grens en een procedure waarmee on gegronde en frauduleuze asielaanvragen sneller kunnen worden afgedaan. Wiebenga is niet de enige die gemerkt heeft dat er sprake is van een enorme stijging van het aantal asielaanvragen. De eerste twee maanden van dit jaar hebben 2400 mensen een verzoek tot asiel in Nederland ingediend. Dat is veel wanneer men bedenkt dat vorig jaar in twaalf maanden ruim 5500 asielzoekers aanklopten. De belangrijkste reden is waarschijnlijk dat de Bondsrepubliek en België de selec tiecriteria stringenter hanteren. Zo blijken bijvoorbeeld de laatste tijd veel Zaïrezen die voorheen in België bleven, door te reizen naar Nederland. „Meer dan ooit worden wij geconfronteerd met grote aan tallen mensen die menen asiel te kunnen krijgen. Maar lang niet altijd betreft het hier vluchtelingen; het gaat veelal om mensen die in Nederland een (economisch) bete re toekomst verwachten. Wij proberen wel begrip voor hen op te brengen, maar wanneer we tot de conclusie komen dat zij niet voor de status van vluchteling in aanmerking komen, adviseren wij hen het land te verlaten". Dat zegt Jan Nico Scholten. voormalig Tweede-Kamerlid voor het CDA, en momenteel voorzitter van Vluchtelin genwerk, een landelijke organisatie die zich bezighoudt met de begeleiding en opvang van asielzoekers. Volgens Scholten komen alleen mensen voor de status van vluchte ling in aanmerking die in het land van herkomst worden vervolgd wegens geloof, ras, politiek of sociale achter grond. In verband met de hausse asielzoekers heeft Vluchtelin genwerk heeft vijf aanbevelingen op papier gezet, waar mee de overheid zich sneller een weg door de stroom van aanvragers kan banen. De organisatie heeft in ieder geval op één punt de steun van staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie), die gisteren zei dat de aanvragen voortaan snel ler behandeld dienen te worden. Scholten daarover: „Mo menteel duurt de eerste ronde de procedure bestaat uit drie fasen negen tot twaalf maanden. Dat moet ook in twee maanden kunnen. Volgens mij is dat een kwestie van management; gewoon wat efficiënter werken". In Nederland wordt meer dan dan tachtig procent van de asielaanvragers afgewezen. Die mensen worden terugge stuurd naar het land „van eerste opvang"; dat land waar zij als eerste terechtkwamen nadat ze hun geboorteland had den verlaten. Van de ruim 14,5 miljoen Nederlanders, ko men er ruim een half miljoen uit het buitenland, waarvan 15.100 de vluchtelingenstatus hebben. Schol ten wijst erop dat zich in Nederland twee en drie keer zoveel Belgen, Britten en Duitsers hebben gevestigd. Bovendien trekken naar verhouding veel meer vluchtelingen (en/of migran ten) naar met name West-Duitsland en België. „Nederland nodigt per jaar vijfhonderd mensen uit hier te komen wonen", aldus Scholten. „Die mensen worden gese lecteerd via het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelin gen (UNCHR) en komen veelal uit opvangkampen en der gelijke. Vijfhonderd is echter beslist veel te weinig. Het moge duidelijk zijn dat wanneer wij een internationaal (EG-)vluchtelingenbeleid op touw willen zetten, Nederland eerst moet beginnen met een reëel portie van de vluchte lingen voor zijn rekening te nemen". „Vluchtelingenwerk voert zelf ook gesprekken met de asielaanvragers. Ons wordt dan al heel snel duidelijk dat mensen naar Nederland komen omdat hen bijvoorbeeld door reisagenten is verteld dat het hier in Nederland alle maal zo goed is en dat asiel geen probleem zal zijn. Het is erg genoeg dat wij die mensen uit de droom moeten hel pen. Willen ze toch een procedure beginnen voor asiel dan zullen wij hen overigens niet tegenhouden, maar wegwijs maken, tegen beter weten in". JOOS PERSOON (ADVERTENTIE) De TizioHamp is een lichtend voorbeeld van het verlichtingsprogramma bij Stoutenbeek. Deze lamp, uitgevoerd als staande ot als bureaulamp, is ontworpen door Richard Sapper. Een gracieus staaltje van evenwicht met een moderne luchtige vormgeving. Tizio, een voorbeeld uit de exclusieve collectie halogeenlampen, bij Stoutenbeek. stoutenbeek NET N TIKKELTJE EIGENZINNIGER

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3