Document Vaticaan kon moeilijk genuanceerder Nieuwegein slaat alles met behandeling familie Duric ftjidóë kerk wereld MGR. MOLLER OVER BIO-TECHNIEK: brieven lezers Bijstelling regeerakkoord rf ■ba GEESTELIJK LEVEN/OPINIE foidóeSoirtcwi DINSDAG 10 MAART 1987 PAGINJII' VTM betreurt vrijspraak voor kardinaal Simonis UTRECHT De Vereniging voor theologie en maatschappij (VTM) betreurt dat het niet tot een veroordeling van kardinaal Simonis is gekomen. Een Wet Gelijke Behandeling is volgens de vereniging eens te meer nodig. Het is voor de VTM de vraag of iemand als kardinaal Simonis die onderworpenheid kweekt, het recht heeft zich als vertegenwoordiger van de christenheid op te werpen. De VTM denkt bij het woord Kerk niet aan een met goddelijk gezag bekleed instituut, maar aan een gemeenschap zonder pretenties en hoogwaardigheid. De VTM, die in 1983 werd opgericht, bundelt progressieve groepe ringen die opkomen voor een maatschappelijk geëngageerde theologie. Zij verzorgt aan de sociale akademie De Horst cur- Psychiater constateert „Jeruzalem-syndroom" JERUZALEM Een Israëlische psychiater heeft tijdelijke geestesziekten geconstateerd bij, voornamelijk Amerikaanse, toeristen. De betrokkenen vertonen tekenen van gekte, ze kle den zich uit en barsten uit in gezang wanneer ze de christelijke heilige oorden in Jeruzalem bezoeken. Dr. Yair Bar-El heeft de zenuwinzinking het Syndroom van Jeruzalem genoemd, omdat die zich voor zover bekend alleen voordoet bij toeristen. De pa tiënten zijn merendeels afkomstig uit protestantse kerken. Bar- El zei dat hij sinds 1982 12 tot 15 gevallen per jaar had behan deld. De meeste patiënten zijn binnen een week genezen van het Jeruzalem-syndroom en herinneren zich nadien vaak niets meer van hun gekte. Het voordeel van tegenspoed is dat wij erdoor leren anderen te helpen GRONINGEN Het do cument van de Vaticaan se Congregatie voor de Geloofsleer over de rea- geerbuisbabies kan moei lijk genuanceerder zijn dan het nu is uitgevallen. Dat vindt bisschop dr. J. Möller van Groningen die vanmorgen voor de KRO-radio commentaar gaf op het Vaticaanse do cument. Mgr. Möller zei dat de kerk wil tegengaan dat de mens produkt wordt van techniek. Volgens hem zijn er twee be zwaren tegen de nieuwe bio technieken. In de eerste plaats bestaat het gevaar dat er te veel gemanipuleerd wordt met embryo's en ten tweede acht hij het bezwaar lijk dat het ontstaan van de mens niet langer plaats vindt door de persoonlijke huwe- lijksact. De bisschop gaf toe dat er naar kinderloze echtparen toe, die dank zij nieuwe tech nieken een kind zouden kun nen krijgen, „een probleem ligt" Het gaat echter om het hoog houden van de menselij ke relatie, die door weten schappelijke technieken ver ontmenselijkt zou kunnen worden, aldus de bisschop. Hij meent dat in zowel de christelijke als de niet-christe- lijke wereld algemeen aan vaard is, dat aan de weten schap op dit punt grenzen ge steld moeten worden. „Hier over leven zeer veel vragen en ik vind het duidelijk dat de kerk zegt: het kan niet, het draagt niet bij tot vermenselij king van het proces van voortplanting tussen mensen." Op de vraag of katholieke po litici door het Vaticaanse standpunt niet in moeilijkhe den raken, zei de bisschop dat in het stuk ook staat „dat poli tici rekening moeten houden met wat haalbaar is in een sa menleving en ze hebben ook rekening te houden met wat het algemeen belang mogelijk en niet mogelijk maakt". De bisschop meende dat ook het geweten in deze zaak de laat ste norm is, „maar de kerk zegt wel duidelijk wat haar mening is". De Katholieke Artsenvereni ging, de medische afdeling van het Thijmgenootschap, zegt bij monde van secretaris V. Kirkels dat de inhoud van het document niet veel nieuws bevat. „De strekking was te voorzien", aldus de gy naecoloog uit Oss. Hij spreekt van een „moedig stuk", dat bijdraagt aan de noodzakelij ke discussie over de ethische problemen die ontstaan bij moderne medische technie ken. In de medische praktijk van veel katholieke artsen zal het Vaticaans standpunt niet letterlijk opgevolgd, verwacht dokter Kirkels. „Ik vind dat een arts in de confrontatie met het lijden van mensen in eigen geweten een beslissing moet kunnen nemen. En dan kan het gebeuren dat je be sluit tot de mogelijkheid van een reageerbuisbaby". De se cretaris wijst er op dat de claim op speelruimte van art sen en patiënten niet inhoudt dat het Vaticaanse document niet van waarde is. „Ik denk dat de richtlijnen die erin, worden gegeven helpen om gefundeerde beslissingen te nemen. De nieuwe ontwikke lingen in de medische wereld vragen om een zorgvuldige afweging. In de discussie daarover zal het document ze ker een rol spelen. Maar wat mij betreft is die discussie niet bij voorbaat gesloten, zoals feitelijk het document wel wil". Aldus de gynaecoloog Kirkels uit Oss. Het achttien personen tellen de gezin van de zigeuner Mi lan Duric moest in januari zijn nieuwbouwwoning in Nieuwe- gein verlaten, nadat de buurt geklaagd had over de grote overlast die het gezin bezorg de. WOONWAGEN PASTOR OVER ZIGEUNER- OPVANG: NIEUWEGEIN „Het is eigenlijk verschrikkelijk. Ik heb vijf jaar als missio naris gewerkt in Nieuw Guinea. Ik heb drie jaar gewerkt onder de abori ginals in Australië. In die landen kun je met de overheid nog wel eens iets bereiken, maar in Nieuwegein sta je gewoon voor paal." Landelijk woonwagenpastor J. van de Zandt, de man die zich anderhalve week geleden lijfelijk in de strijd rond de Nieuwegeinse zigeunerfamilie Duric wierp, is geschokt door de behandeling die de familie in Nieuwegein ten deel valt Tot twee keer toe zijn de Du- ricen onder barre weersom standigheden op straat gezet. Vooral de tweede keer ge beurde dat met groot machts vertoon. De familie, drie vol wassenen en tien kinderen, had na de eerste uitzetting tij delijk haar toevlucht had ge zocht in een wisselwoning, een soort barak, op een braak liggend terrein. Dat was in strijd met de bouwverorde ning en het bestemmingsplan, zo oordeelde wethouder W: Hagenaar, die burgemeester H. Flik tijdens zijn vakantie verving. Enkele uren nadat de barak overigens met toestemming van de eigenaar van de grond was ge plaatst, greep de sterke arm in. Pastor Van de Zandt pro beerde de ontruiming te be letten en werd door drie poli- tie-agenten ruw in de kraag gevat en opgebracht. Voor dat laatste heeft hij wel begrip: „Ik heb een agent in zijn vin ger gebeten en dat mag na tuurlijk niet." Nu wonen de Duricen weer in twee kleine caravans, zonder water en licht. Ze staan nog steeds op hetzelfde terrein, aan de rand van Nieuwegein bij een afgebrand wegrestau rant. Ook dat is officieel niet toegestaan, zoals de gemeente vader Milan Duric meteen heeft laten weten. „Anders krijg je achteraf het verwijt dat je het gedoogd hebt", al dus wethouder Hagenaar. De gemeente is echter niet van plan ook de caravans te ver wijderen. Het wachten is nu op de familie Duric die, als het aan de gemeente ligt, nu zelf snel met een oplossing moet komen. Verkeerde adviezen Burgemeester Flik: „De men sen die zich opwerpen als hulpverleners hebben Duric tot nu toe alleen verkeerde adviezen gegeven. Als men aan die kant voortdurend met het hoofd tegen de muur wil lopen moet men dat vooral doen. Het gemeentebestuur van Nieuwegein is niet bezig met een strafexercitie. Wij zijn bereid constructieve op lossingen positief te benade ren, maar dan moeten ze wel legaal zijn en binnen onze mogelijkheden liggen want tot het onmogelijke is nie mand gehouden." Het ge meentebestuur van Nieuwe gein, tien jaar geleden aange wezen als „opvanggemeente" voor een deel van de 700 zi geuners die zich toen in ons land mochten vestigen, zal zelf geen oplossingen aandra gen. „Het gaat bij de Duricen hele maal niet om een zigeuner probleem. Duric heeft zichzelf door voortdurende overlast in de buurt qpmogelijk gemaakt. Nu moet hij zelf maar zien dat hij zich redt, net als iedereen in die situatie. Hij staat im mers niet onder curatele en is bij zijn volle verstandelijke vermogens. Dat is geen hard beleid, maar een consequent beleid", aldus Flik. Andere zi geuners die de gemeente om diverse redenen uit hun huis heeft gezet, hebben volgens Flik ook zelf voor een oplos sing gezorgd: „Wij zijn ervan uit gegaan dat Duric dat ook zou doen." Directeur A. Kruyt van het Landelijk Bureau Racismebe strijding (LBR) maakt er geen geheim van dat hij de opstel ling van de vroede vaderen van Nieuwegein allesbehalve constructief vindt. „Flik wei gert in feite die mensen te helpen. Ik vind het buitenge woon overstandig en uitzicht loos zoals Flik bezig is. Je brengt die mensen steeds meer in het nauw. Ze kunnen nergens heen want andere ge meenten zullen ze ook niet willen hebben. Het is een be leid dat nooit tot een oplossing van het probleem kan leiden, noch voor de gemeente Nieu wegein, noch voor de familie Duric", voorspelt Kruyt. Hij is vooral beducht voor de gevolgen die de opstelling van de gemeente Nieuwegein" heeft voor de kinderen van Duric: „Je kunt als overheid toch niet zo met mensen om gaan?" „Wat moet er van die kinderen terecht komen als die maar van hot naar her worden geslingerd. Ik hoop dat Flik op een gegeven mo ment ziet waar hij meè bezig is", aldus Kruyt. Pardon Vanmiddag heeft een aantal organisaties, waaronder de zi geunerorganisatie ROM („Rom" betekent „mens" in zigeunertaal) en het Roma- nov-comité minister De Ko ning (minderhedenbeleid) een petitie aangeboden. Daarin bepleiten ze naturalisatie voor Duric en de 700 andere zigeu ners die destijds illegaal in ons land bivakkeerden, maar in '77 een zogenoemd gene raal pardon kregen. Als ze geen Nederlands paspoort kunnen krijgen dan moeten ze in ieder geval een vesti gingsvergunning hbben, vin den de organisaties. Momenteel hebben de zigeu ners alleen een verblijfsver gunning en dat betekent dat ze qua woonplaats bij voor beeld vastgebakken zitten aan een van de elf opvangge- meenten waar ze nu wonen en niet naar andere gemeen ten kunnen verhuizen. Ook kunnen ze zonder vestigings vergunning geen eigen bedrijf beginnen. Dat laatste betekent dat de zigeuners - die bij de arbeidsbureaus als moeilijk plaatsbaar te boek staan - in feite de mogelijkheid is ont nomen om zelf in hun onder houd te voorzien. Volgens Van Eeuwijk had de overheid destijds naturalisatie of een vestigingsvergunning al in '83 in het vooruitzicht gesteld maar is er van die toe zegging niets terecht geko men. „Zolang de zigeuners al leen een verblijfsvergunning hebben zijn ze in feite levens lang veroordeeld tot een uit kering. Ze kunnen in feite geen kant op. Duric is daar een treffend voorbeeld van. Onder de huidige omstandig heden is de man er toe ge dwongen om levenslang van de steun te trekken in een ge meente die hem niet pruimt." CHRISTA CARBO NANNO HOEK Tutu: Westen heeft weinig aandacht voor lijden zwarten LONDEN Aartsbisschop Desmond Tutu heeft maandag te genover de pers in Londen een felle aanval gedaan op de westerse landen die er zijns inziens maar niet in slagen een doeltreffend antwoord te vinden op de verslechtering van de situatie in Zuid-Afrika. Verwijzend naar de gevangenhouding van onder anderen de secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse RK bisschoppen conferentie, pater Smangaliso Mkhatshwa, en minstens 250 kinderen zei Tutu nauwelijks onder de indruk te zijn van de reactie van de internationale gemeenschap op dit bijzondere facet van een „door en door gewelddadig, verdorven systeem. Ik ben tot de conclusie gekomen dat vele regeringen in het westen in feite maar weinig betekenis hechten aan de misère en het lijden van zwarten". Tutu voegde eraan toe dat .westerse regeringen al heel snel met sancties kwamen tegen landen als Afghanistan, Argenti nië, Polen en Nicaragua, mrfar „zodra het gaat om Zuid-Afri ka, krijgen we te maken met herboren altruïsten die zich in het verleden geen zier hebben aangetrokken van het feitelij ke lijden van de zwarten en nu zeggen dat zij diep bezorgd zijn over het mogelijke lijden van de zwarten in de toe komst". Tutu maakte een vergelijking met de manier waarop de Zuid afrikaanse regering er „op duivelse wijze" in is geslaagd de pers te muilkorven en de manier waarop de Britten de afge lopen dagen elk detail hebben kunnen vernemen over de ramp met de veerboot „Herald of Free Enterprise". „Er is zou ik zeggen een vermindering van de onrust in ons land. Maar als er rust is, is dat alleen maar uiterlijke schijn. Het is een oppervlakkige kalmte. De boosheid van het volk neemt al maar toe en we hebben vele redenen te vrezen dat we de volkswoede niet kunnen beheersen als het tot een uitbarsting komt", aldus Tutu. SILA wil snel standpunt kabinet over motie-De Visser DEN HAAG De SILA, de organisatie die de centrale lede nadministraties van de kerken wil gaan behartigen, heeft mi nister De Koning van binnenlandse zaken dringend gevraagd duidelijkheid te verschaffen over het kabinetsstandpunt inza ke de motie-de Visser (PvdA). Deze motie, die op 24 februari werd aangenomen, ondergraaft de opzet van de centrale kerkelijke ledenadministraties, die nodig is door de inwerkingtreding van de wet op de privacy. Hierdoor wordt niet meer in de bevolkingsadministratie de kerkelijke gezindte opgenomen, maar alleen de vermelding „kerkelijk", indien de persoon in kwestie dat wil. De SILA heeft een systeem opgezet dat voorziet in het automatisch doorgespeeld krijgen van mutaties van als kerkelijk geregis treerde personen. Aan de hand van deze gegevens kunnen de kerkelijke administraties worden bijgehouden. De motie-De Visser verbreekt dat automatisme en vraagt van de kerken om zelf de gewenste mutaties op te vragen uit de bevolkings registers. Dat is in de praktijk onmogelijk wegens onder meer de hoge kosten. Uitvoering van de motie betekent het einde van de voorgenomen kerkelijke ledenadministrering. De SILA en ook het CIO, de organisatie die namens de ker ken overleg voert met de overheid, hebben de minister gewe zen op deze consequentie en vragen een zo snel mogelijke standpuntbepaling van het kabinet. Ze wijzen de minister nog eens op de eerder gemaakte afspraken tussen regering en SILA en op de voorwaardenscheppende verantwoordelijk heid van de overheid. Die bestaat er niet alleen ten aanzien van bijvoorbeeld vrijheid van meningsuiting (bedrijfsfonds voor de pers) of cultuur (ruime subsidies op allerlei terrein), maar ook ten aanzien van kerken, aldus de SILA. l'r i Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Küng Tegenover een Duitse krant stelde de theoloog Küng ooit, dat de bisschoppen de oecume ne met o.a. de protestanten blokkeerden. Volgens een in terview met een luthers blad ziet hij momenteel toch prote stantse theologen het Vaticaan in en uit lopen. Maar nu is het wéér niet goed. Nu heten die protestantse leiders ineens „kerkvorsten", die tegenover de paus een „schuchtere devo tie" aan de dag zouden, leggen, i.p.v. Küngs „protestants geo riënteerde" hervormingsvoor stellen te gebruiken als brug- gehoofd om de „roomse kerk vorst" flink te attaqueren. En waarom verstaat de Wereld raad van Kerken zich niet lie ver met de meest creatieve theologen zoals ik, zo vraagt hij zich af. Alsof de prote stantse leiders niet zouden we ten dat Küng eerder een que rulant dan een representatief en creatief bruggenbouwer is. Je vraagt je soms af, of werke lijk elk windje dat deze godge leerde het luchtruim laat kie zen „met alle media" moet worden opgevangen en door- Küng (2) v.d. Akker. DEN HAAG. De naam van Prof. Hans Küng boven een krantebericht is sinds jaar en dag een teken dat de theoloog weer eens op het oorlogspad is geweest en een nummertje gooi- en smijtwerk heeft weggegeven. Met zijn verbale kapmes mag hij graag inhakken op paus en bisschop pen. Even loze als grove ver wijten schuwt hij daarbij niet. En steun bij die acties weet hij op prijs te stellen. Zo verwacht hij, blijkens een vraaggesprek met het Duitse blad Die Zeit, veel goeds van opstandigheid van „de" vrouw. Gerekend naar alles wat hij leert en loo chent, lijkt het mij intussen lo gisch, dat de kerk hem de toe stemming om uit haar naam theologie te onderwijzen heeft ontnomen. Küng begrijpt dat niet. Maar wie, behalve de professor dan. ziet niet de re delijkheid in, dat een voetbal trainer die zijn pupillen leert elke bal in eigen doel te trap pen, door het clubbestuur op non-actief wordt gesteld? Ster ker, de fans zouden hun voor zitter wegfluiten, als hij met zo'n trainer maar een fractie van het geduld beoefende dat de leiders van de kerk tegen over Küng jarenlang hebben betoond. Terwijl de man dus eigenlijk weinig reden tot kla gen heeft, beweert hij, dat de dissidenten in Rusland beter worden behandeld dan hij. Dat is een schrijnende kleinering van het lijden van deze men sen, die echte moed hebben betoond voor een werkelijk goede zaak en dat hebben moeten bekopen met jarenlan ge dwangarbeid in Siberische kampen, opsluiting in psychia trische inrichtingen of, bij do delijk stralingsgevaar, de rom mel opruimen na de kern ramp, een klus waarvoor men een aantal priesters uit de Oekraïne en Letland naar Tsjernobyl deporteerde. Goed en kwaad Als God niet meer past in deze maatschappij, dan de kerk ook niet meer. Daarom, als de kerk de wisselende sex ver biedt dan wordt dit beschouwd als een inbreuk op de vrijheid. Maar door het besmettingsge vaar, door Aids ontstaan, is men hevig geschrokken. Zal men dan toch voor Gods gebo den moeten buigen in deze wereld, waarin God niet meer paste, maar die dichterbij is, altijd nog, dan men dacht, zo als wij een groot geleerde hoorden zeggen? Maar dat hangt dan wel samen met het aanvaarden van een kruis of beter gezegd, met het aanvaar den van het mogen eten van alle bomen, behalve van de boom van goed en kwaad, zo als de bijbel dichterlijk zegt. H. Rutges, DEN HAAG. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA fveli Het gisteren gepubliceerde Centraal Economisch Plate0* vat twee belangrijke elementen. Allereerst moet naai a oordeel van het Centraal Plan Bureau de meevaller voLmj schatkist van 1,9 miljard geheel worden gebruikt om h^nt nancieringstekort verder terug te brengen. Daarnaast ^per de loonmatiging doorgaan. Deze maatregelen zijn nodig, uni dat de ontwikkeling van de economie ondanks positievrf1 wachtingen nu toch wat tegenvalt. Dit is een gevolg vi harde gulden waardoor Nederlandse produkten in het£ tenland te duur worden. Het verhaal van het Centraal Plan Bureau is theori heel mooi, maar praktisch zullen de politici er niet ma de voeten kunnen. Inderdaad is verdergaande terugdrif van het financieringstekort evenals loonmatiging gev[ Maar beide doelstellingen vallen niet zonder meer inlz schappelijk te realiseren. Het is wel mogelijk het een met het ander te combine Dat kan door een deel van de meevaller te gebruikeu-, daarmee loonmatiging te stimuleren. Dat is in essentiK* VVD-plan: stel de sociale partners een belastingverl» y (betaald uit de meevaller) in het vooruitzicht als zij totL^i matiging komen. Alle drie de grote partijen hebben irj^g dels die gedachte omarmd en dat is een goede zaak. -T-v fge UE VVD dreigt nu echter door te schieten. De liberaleijt oc len deze week in het debat over het te voeren sociaal e|, d. misch beleid al een keihard bedrag invullen voor de bee w lastenverlichting. Dat nu is onverstandig. Er moet imtwi ook voor werkgevers en werknemers nog een prikkel ite blijven om tot loonmatiging te komen. Als tevoren h« drag van de lastenverlaging vaststaat, zullen zij nauwite meer geïnspireerd zijn iets aan de loonmatiging te doelt m kkjU :oifn BEHALVE het CDA ziet ook de PvdA dat gelukk Daardoor ziet het er naar uit dat de VVD met haar coi£ ingevulde plan voor belastingverlaging deze week ifc" Tweede Kamer een nederlaag zal leiden. Daar hoeft|°r.g niet rouwig om te zijn. Eerst moeten werkgevers en wel S1S mers maar eens over de brug komen. De politiek dienf1® te beperken tot het uitspreken van een intentie tot lasted laging. CW te De CDA-fractie heeft inmiddels ook gedachten gelang voor de besteding van een deel van de financiële mee\ivin Het gaat daarbij niet om belastingverlaging maar orjsnu schrappen van een aantal bezuinigingen en om plann^js het scheppen van werkgelegenheid. Die werkgelegenf"X( plannen, bijvoorbeeld in het onderwijs, kunnen we #|ja" maar toejuichen. Het schrappen van voorgenomen be^ gingen echter zou een premie betekenen op de onmachj Ve de betrokken ministers. pan is De VVD-wens tot belastingverlaging en de CDA-we^igC intensivering van de werkgelegenheidsprogramma's jmo haaks op elkaar te staan. Dat behoeft echter in het gchc niet het geval te zijn. Premier Lubbers moet er in kuen slagen in de loop van het debat van deze week een lvo combinatie van beide wensen uit de hoge hoed te toifn j. En dan wel zodanig dat het geheel een goede bijstfvea vormt van het vorig jaar afgesloten regeerakkoord. Geen verandering DE BILT (KNMI) Ook morgen verandert er nauwe lijks iets in de algemene weer- stoestand. Op de flank van het krachtige hogedrukgebied met zijn kern boven Zweden, wordt met een matige oosten wind droge en koude lucht naar ons land gevoerd. De de- pressie-aktiviteit op de Atlan tische Oceaan blijft ver van ons. Storingen verplaatsen zich naar het zuidoosten in de richting van de Middellandse Zee. Daar is het weer dan ook wisselvallig met af en toe re gen. In het grootste deel van Euro pa is het echter koud en droog. Bij ons vriest het 's nachts on geveer 4 graden, terwijl in de middag de temperatuur op loopt tot circa plus 4 graden. Tot het weekeinde wordt er nauwelijks verandering van betekenis verwacht, of het moest zijn dat er wat meer be wolking zal gaan komen. Het blijft echter droog. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië: Zonnig maar koud, in de nacht lan dinwaarts strenge vorst, in de kustgebieden matige vorst en langs de Noorse westkust lich te vorst, 's Middags lichte vorst. Denemarken: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden, 's Nachts meest matig, 's mid dags lichte vorst. Britse eilanden: Overal droog en op veel plaatsen zon. Mid- dagtemperatuur van 10 graden in zuidwest-Ierland tot 4 gra den in oost-Engeland. Vooral landinwaarts in Engeland 's nachts lichte vorst. Benelux, noord- en midden- Duitsland: Droog en overwe gend zonnig, In de nacht lichte tot matige en in Duitsland bo ven besneeuwde gebieden ook strenge vorst. In de middag in Duitsland rond of iets boven nul, in de Benelux iets boven nul. Zuid-Duitsland: Perioden met zon, ook wolkenvelden en mo gelijk wat lichte sneeuw. In de nacht overwegend matige, in de middag meest lichte vorst. Frankrijk: Overwegend nig maar vooral in het z>L ook bewolking. Overwffj! droog. MiddagtemperP van 14 graden in het uil zuiden tot 3 in het nooifl J ten. In het noordoostelijk in de nacht lichte en pil lijk zelfs matige vorst. 9 Spanje en Portugal: west-Spanje en Portugal i va loop van de periode opkc|ncj( de bewolking en regen. I»ang zuidoostelijk deel vrij zc^ ja Middagtemperatuur vaijtve; graden in het noorden enper ten tot 24 in het zuidoost^ w kvoi Alpengebied: In het nooi^c telijk deel van de Alper 3Qi wolking en af en toeflen sneeuw. Elders perioder%ter zon. Nul graden grens inde middaguren tussen 1(% zo 1500 meter hooge in he|e j den en westen, in het n4n(j oosten tot bij de grond. pj; dagtemperatuur in de daljere het westen en zuiden t£}atj graden, in het noorden eq(on ten rond het vriespunt. Italië, Adriatische kust. UL anderlijk bewolkt, voorrLn lijk in zuid-Italië enkele tfcht' Middagtemperatuur vaiwer graden in het zuiden totLn het noordoosten. WEERRAPPORT HEDENMORGEI KlagenKirl Kopen hager Malaga Mallorci Malta Moskou Uk JIW5

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2