(Bowuvnt Strengere regels voor verscheping giftige stoffen Bon: Meer maatregelen tegen werkloosheid nodig Kunnen Koeien en kalveren krijgen een nummer BELGEN: GEEN DIOXINE AAN BOORD VAN RAMPSCHIP "Vind je't leuk, Albert?" "Zeker wel, Dixan!' dixan pak 2 kilo 8.69 Dienstplichtigen krijgen na opleiding hogere wedde Dinsdag 10 maart 1987 78e jaargang no. 23751 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofi Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur JJ Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, |aar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Droog en vrijwel geen bewol king. Minimumtemperatuur omstreeks min 4 graden en middagtemperatuur ongeveer plus 4 graden. Matige oosten wind. Zon op: 07.05; onder: 18.36 uur. Scheveningen hoog water: 0.46 en 12.54; laag water: 6.27 en 20.39 uur. VRIJDAG 13 MAART O ii t n II u i u S P E C I R L tse (72) in arrest kctie op Muur LIJN Oostduitse grens- Jten hebben een 72-jarige fjuitse vrouw uit Munchen Tsteerd die bovenop de J was geklommen en een ïoek droeg waarop zij pro- Irde tegen de afscheiding, teisteren bekend is gemaakt het voorval zondag plaats Brandenburgerpoort, een I waar de muur slechts I meter hoog is. Oostduitse ■wachten arresteerden on- |een vrouw uit New York, 1 Kleckner, die een ladder ■ebruikt om bij checkpoint (ie op de Muur te klimmen, terd na een dag vrijgelaten. Terrein Zaltbommel ernstig vervuild ZALTBOMMEL Gedeputeer- dé staten van Gelderland willen op korte termijn een uitgebreid onderzoek naar de aard, omvang, concentratie en verspreiding van verontreinigende stoffen op het bedrijfsterrein van de Chemische Fabriek Zaltbommel (CFZ). Uit een oriënterend onderzoek, waarvan de resultaten vanmor gen werden gepresenteerd, blijkt dat bodem en grondwater van het terrein plaatselijk ernstig zijn vervuild met een bestrijdings middel, zware metalen, aromati sche verbindingen en chloorkool- waterstoffen. In de bodem is on der meer het giftige bestrijdings middel Tedion aangetroffen. Eendepest in Edam EDAM Medewerkers van de Dierenambulance hebben in Edam enkele eenden aangetroffen die waren bezweken aan eendepest. Eendepest is bij voldoen de hygiëne ongevaarlijk voor mensen, maar kan, door de hoge besmette lijkheid en snelle ver spreiding ware slachtin gen onder eenden en an dere watervogels in een bepaald gebied aanrich ten. DEN HAAG Alle koeien en kalveren in Nederland moeten nog voor het eind van dit jaar een eigen nummer krijgen, dat de dieren hun hele leven bij zich dragen. Mi nister Braks van landbouw en visserij wil daarmee de con trole vergemakkelijken op het gebruik van groeihormo nen. Braks schrijft dit mede namens staatssecretaris Dees van volksgezondheid naar aanleiding van de jongste vond sten van hormonen zowel in Belgisch vlees als bij Neder landse kalveren. Om het gebruik van de verboden anaboli- ca tegen te gaan, overwegen de bewindslieden een wijzi ging van de Vleeskeuringswet. Daardoor moet het moge lijk worden niet alleen dieren af te keuren waarbij resten van hormonen zijn gevonden af te keuren, maar ook alle andere dieren die tot de zelfde groep behoren. De afgelopen maand zijn nog in negentien monsters van uit België ingevoerd vlees groeihormonen ontdekt. Drugsmokkelaar van 81 jaar in Franse cel BAYONNE De 81-jarige W.B. uit Am sterdam, die vrijdag aan de Frans-Spaanse grens gearresteerd was met 7,5 kilo heroïne in zijn bezit, is in Bayonne wegens „bezit van verdovende middelen" in staat van be schuldiging gesteld. Hij is in verzekerde be waring geplaatst. De autoriteiten spreken van één van de grootste heroïnevangsten in de Franse geschiedenis. De hoeveelheid heeft een geschatte waarde van ruim drie miljoen gulden. B. arriveerde vrijdag in een personenauto aan de Franse grenspost Biria- tou, op weg naar Spanje. Bij inspectie ont dekte de Franse douane verscheidene zak ken grijze heroïne, die verstopt zaten in de ruimte boven de achterspatborden. AVRO en Europa-tv op satelliet HILVERSUM - De PTT heeft met de AVRO en een nieuw te vormen consortium van Europa-tv en Mete- ocast overeenstemming bereikt over het gebruik van het satellietkanaal van Eutelsat, dat is vrijgekomen nadat Europa-tv eerder door financiële problemen uit de lucht moest. AVRO en Europa-tv krijgen de be schikking over de satelliet van 's avonds 18.00 uur tot de volgende ochtend 05.00 uur. Zij zullen de zendtijd moeten verdelen dan wel een gezamenlijk program ma maken. Van 's ochtends 05.00 uur tot 18.00 uur is de satelliet gereserveerd voor de weerkundige onder neming Meteocast BV te Wageningen. WVC wil over de «deelname van de AVRO pas een standpunt inne men als meer bekend is over de plannen van deze omroep. De AVRO kon evenmin duidelijk zijn. Vol gens de omroep zal er eerst programmatisch overleg met Europa-tv gevoerd moeten worden. r S*111 S iere JRUSSEL Aan boord ran de gekapseisde veer- loot Herald of Free En terprise bevinden zich nog jijna 140 vaten met ge- 'aarlijke stoffen. Maar uit "Ie vrachtbrieven en an- lere documenten" blijkt iat zich geen vaten met met het kankerverwek kende dioxine aan boord e aevinden, zo heeft het 1 Belgische ministerie van ilieu verklaard. De In- rnationale Maritieme Organisatie (IMO) heeft isteren aangekondigd dat jde bepalingen voor het j vervoer van gevaarlijke afctoffen met rij-op/rij-af- 'fcchepen zeer waarschijn- ijk zal worden ver- icherpt. an boord van het vergane :hip bevonden zich 61 vaten net in totaal 11.170 kilogram •yanide, 50 vaten met in totaal i.450 kilogram tolueen-diiso- y °PeW e Z £1 ore j cyanaat, 50 vaten met vijf ton harsoplossingen, vijf vaten met in totaal 250 kilogram verfprodukten, dertig vaten met een niet nader gespecifi ceerde hoeveelheid methaxy- ethanol tolueen en dan verder nog 797 zakken met in totaal 19.925 kilogram loodpoeder, vijf ton pyrrolidine en 180 ki logram mobyc. Het cyanide is veruit de gevaarlijkste stof aan boord van de Herald of Free Enterprise. Als de, vaten open breken ontstaat door reactie met zeewater het dodelijke blauwzuurgas. Niet bekend is of alle vaten met cyanide nog in de ruimen van het gekapseisde veerschip zitten. Andere vaten die uit het schip waren gedreven en uit zee zijn opgevist bleken in elk geval intact te zijn. Metin gen van het zeewater hebben volgens de Belgische autoritei ten nog geen spoor van chemi sche vervuling te zien gege ven. Volgens een woordvoerder van het ministerie van ver keer en waterstaat in Den Haag staan de regels van de „Internationale Maritieme Or ganisatie" vervoer van gevaar lijke stoffen over zee met pas- sagiersboten toe. Daarbij wordt echter een scherp onderscheid gemaakt tussen de duizenden stoffen die als meer of als mir-, der gevaarlijk geregistreerd zijn. Van al die stoffen mag volgens Verkeer en Waterstaat een klein aantal met passa giersschepen mee. Afhankelijk van de stof moet de lading in de ruimen of aan dek opgesla gen worden. Alle zeevarende landen volgen de richtlijnen die de IMO hiervoor heeft uit gevaardigd. In Nederland zijn die regels tot wet verheven, aldus het ministerie. Vrachtwagens die vanuit een Nederlandse haven met een passagiersboot mee willen, moeten hun ladingpapieren aan de scheepsautoriteiten la ten zien. Als eert vrachtwagen met een stof geladen is die voorkomt op de lijst van de IMO, moet de bemanning van het schip speciale maatregelen nemen. Pag. 5: Bergen doden kan weken duren. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRAMGERS 3n luxe auto's en per- lenbusjes vanaf 30.- p.dag. 0FDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-094040 (^rijvers eisen __j boeken snel t rden gegeven ECHT Vier Neder- Ie auteurs hebben gisteren ïn kort geding voor de Went van de rechtbank in >^ht geëist dat de Amster- uitgeverij Holland Uni- teits Pers bv binnen 24 t de uitspraak drie boe- [klaar heeft liggen voor weiding. De uitspraak 1 donderdag gedaan. Di- Jur G. van Heusden van Jtgeverij meldde tijdens de °lg al dat de boeken dins- rjO maart klaar zullen zijn. juteurs hebben boeken ge- :ven over de zeventiende Hollandse publicist de la Court die oor- kelijk al in juni 1986 zou- •j worden uitgegeven. Om jische redenen moest die Jijn enkele malen worden Toen bleek dat de ^teur zijn meest recente jte - uitgave van de boe- Ijl op 8 maart - niet kon naken, spanden de Hjvers een kort geding aan. fens de uitgever kwamen wteurs steeds met correc- "vn aanvullingen waardoor lelijks gepland kon wor- Bom ontploft bij bezoek Sjevardnadze BANGKOK Bij een bom ontploffing voor een Sovjet informatiecentrum in de Loatiaanse hoofdstad Vienti ane is gisteren een man ge dood. Eén persoon raakte ernstig gewond, zo is in di plomatieke kringen in Bang kok vernomen. De bomont ploffing viel samen met het bezoek van de Sovjet-minis ter van buitenlandse zaken, Edoeard Sjevardnadze, aan Laos. Het is niet bekend of Sjevardnadze, die deze och tend zijn bezoek aan Laos af sloot, een bezoek aan het in formatiecentrum in de bin nenstad van Vientiane zou brengen. Zomer-winter De goden op de Acropolis in Athene zullen vertoornd op hebben gekeken, maar de jeugd in de Griekse hoofdstad vond het dikke pak sneeuw dat gisteren viel wat prachtig. Het openbare leven in de stad werd volkomen ontregeld. De plotselinge sneeuwval leverde echter mooie plaatjes op. Griekenland wordt al enkele dagen geteisterd door vorst en hevige sneeuwval de temperatuur in Athene gisteren was de laagste in dertig jaar. Aan de andere kant van de Middellandse Zee, op het Ibe risch schiereiland, doet de zomer inmiddels zijn intrede. Zes deelneemsters aan een miss-verkiezing in Portugal banjerden gisteren bij een temperatuur van ruim twintig graden door de zee. Reactie vakbonden op centraal economisch plan (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Er moeten veel meer maatregelen worden genomen om de werkloosheid in ons land te bestrijden. Die conclu sie trekken de werkne mersorganisaties FNV, CNV en MHP uit het gis teren gepubliceerde Cen traal Economisch Plan. Beide vakcentrales tonen zich verontrust over de te genvallende werkgele genheidsontwikkeling die uit de jongste berekenin gen van het Centraal Planbureau blijkt. In het aanstaande voorjaarso verleg tussen vakbonden, werkgevers en overheid moet de aanpak van de werkloos heid een centrale plaats inne men. Belastingmeevallers zou den daarvoor moeten worden ingezet, aldus CNV en FNV. Volgens de werkgeversorgani saties VNO en NCW tonen de jongste cijfers aan dat de lasten van de bedrijven in 1987 ten onrechte zijn verzwaard. NCW-directeur Weitenberg rekent uit dat er dit jaar een terugval in de winst optreedt van zes tot zeven miljard gul den. „Het kabinet heeft te snel gedacht dat het bedrijfsleven het weer alleen aan kon", al dus Weitenberg, die zich fel verzet tegen de suggestie van minister Ruding dat er nog meer op het ministerie van economische zaken zou moe ten worden bezuinigd: „Dan kunnen we dat departement net zo goed meteen opdoe ken". VNO en NCW pleiten samen voor stabielere wissél- koersverhoudingen en een we- reldaanpak van de economie. Beide organisaties leggen ook de nadruk op loonkostenmati- Pag. 3: Matiging loonkosten ook door vakcentrales on derschreven; „Meevaller van twee miljard moet in schat kist blijven" (ADVERTENTIE) De klanten van de 100-jarige Albert Heijn krijgen een gratis theedoek* als ze een 2 kilo pak Dixan kopen. En als ze een slagzin afmaken, lopen ze ook nog de kans één van de 100 textielpakketten (tw.v. f250.-) te winnen. Grandioos, Dixan. 'Zolang de voorraad strekt 10 lOOlJAAR' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecreta ris van Houwelingen (Defen sie) wil nog dit jaar de wedde voor dienstplichtige militairen verhogen. De verhoogde ver goeding geldt echter niet voor de gehele dienstplichtperiode van 14 maanden. Het voorstel van Van Houwelingen komt erop neer dat de militairen tij dens hun opleidingstijd, die twee maanden duurt, minder zakgeld zullen ontvangen dan nu. Pas daarna zal de wedde hoger worden dan thans het gev^l is. Dit heeft een hoge ambtenaar van het ministerie van Defen sie, directeur-generaal perso neelszaken W. Drees, gisteren gezegd in een gesprek met de TROS-radio. Volgens de heer Drees komt de staatssecretaris met zijn voorstel tegemoet aan de wens van de militaire be langenverenigingen om dienstplichtigen een salaris te geven dat in overeenstemming is met dat van beroepsmilitai ren. De belangenverenigingen zijn overigens niet onverdeeld gelukkig met het plan. Zij vin den het niet terecht dat de wedde voor dienstplichtigen gedurende de opleidingsperio de wordt verlaagd. Tussen de belangenorganisa ties en Van Houwelingen is in formeel overleg gaande over de vraag in hoeverre de aan- vangswedde moet worden ver laagd en de normale wedde voor dienstplichtigen kan wor den verhoogd. Ofschoon nog geen bedragen zijn overeenge komen, geldt in het georgani seerd overleg met de militai ren als uitgangspunt dat de aanvangswedde niet onder het bijstandsniveau mag zakken. In Hongaarse staalindustrie 10.000 banen op de tocht BOEDAPEST Tienduizend Hongaarse staalarbeiders zul len in de komende twee jaar hun baan verliezen als gevolg van een grondige herstructu rering van deze sector. Voor Hongarije, dat tot voor kort of ficieel geen werkloosheid ken de, zijn dit ongekende maatre gelen. De produktie- en ener giekosten moeten drastisch worden verminderd en dat de fabrieken moeten een moder nisering ondergaan. Verschil lende fabrieken zijn al geslo ten en anderen worden gemo derniseerd om erts van hogere kwaliteit uit Zweden en India te kunnen verwerken. „Er zijn zaken die niet mogen, maar wel kunnen", zegt nu na Seth Gaaikema op oudejaarsavond („Dat moet toch kunnen?") ook de heer W. Winter van de Voedingsbond FNV. Hij heeft het dan over mensen met een uitkering, die „zwart" kleine be dragen bijverdienen, omdat ze anders niet kunnen rondkomen. Bij mensen met een minimum-uitkering en bij gezinnen moet zoiets volgens hem niet straf baar worden gesteld. We lezen het vandaag in de Leidse Courant, de krant waarin u volledig wordt geïnformeerd over alle voors en tegens van welk nieuwsonderwerp dan ook. Reden voor u (en vele anderen) om zich op de Leidse Courant te abonne ren. Al was het maar bij wijze van proef.- Dat moet toch kunnen? De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1