erstel Ri jnsburgse Vliet oor geldgebrek vertraagd BIJZONDERHEDEN rcrard Slingerland stapt uit politiek tijfels over P VV-rapport Spiegels in trek Clubkampioenschappen i jsvereniging Alkemade Wouter Hagoort kijkt voor de kleur van zeilen in modebladen Witte Huis breidt uit Geen stagnatie in bouw De Blinkerd Verhoging rioolheffing Hardrijders aangehouden - GEIDEN OMGEVING £6idMQowiant DINSDAG 10 MAART 1987 PAGINA 13 JflDWIJKERHOUT Het rapport van de regionale VVV's [houdelijk goed in elkaar maar wie moet de benodigde D gulden gaan betalen. Dat was gisteravond de mening e commissie onderwijs in Noordwijkerhout. De gemeente jl 40.000 gulden subsidie aan het plaatselijke VVV en men [t zich af of de voordelen van de samenwerking met streek-, js wel opwegen tegen de kosten. In het rapport staat wel t VVV's de benodigde gelden ook van de overheid, de pro- en het bedrijfsleven wil halen, maar hoe dat dan zou i gebeuren wordt verder niet aangegeven. De onderwijs- ssie vreest dus dat de gemeentes zullen moeten betalen, moet dat financiële plaatje maar eens opgemaakt worden, |de gemeente weet waar ze aan toe is, vond de commissie, idien twijfelden wethouder Van der Klaauw en diverse ssieleden eraan of dit bedrag wel genoeg zou zijn. N oord wi jkerhoutse scholen krijgen vijf computers NOORDWIJKERHOUT Tot 1990 mogen de basisscholen in Noordwijkerhout elk vijf com puters aanschaffen. Verder keurde de commis sie onderwijs gisteravond een krediet goed voor de aanschaf van bijbehorende materialen. De commissie wilde geen geld beschikbaar stellen voor programma's voor leerlingenadmi nistratie omdat de afspraak was dat alleen een begroting gemaakt zou worden voor aanschaf van zaken die de leerlingen vertrouwd kun nen maken met de computer. De belangstel ling van de basisscholen is zo enorm dat een cursus inmiddels volledig volgeboekt is. Vooral voor het opbergen van computers krijgen de scholen ook een inbraakvrije ruimte. Oegstgeest saneert bomen OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest gaat de komende vijf jaar het bomenbestand saneren. De plantsoenendienst heeft al een aantal bomen omgezaagd. Om de nieuwbouwwijken snel groen te krijgen heeft men destijds de bomen nogal dicht op elkaar geplant met de bedoeling om ze later om en om te verwijderen. De bewoners van onder meer de Frans Halslaan zijn niet gelukkig met de activiteiten van de plantsoenendienst. Aan de Frans Halslaan wor den namelijke alle bomen verwijderd en ver vangen doorkleinere exemplaren, die elkaar wat meer ruimte zullen laten dan nu het geval is. De heer J. Hermes van openbare werken stelt dat er zorgvuldig wordt gewerkt Het ad vies van de Bomenstichting is ingewonnen en het kappen is noodzakelijk om de een gezonde situatie te scheppen. De gemeente voert verder aan dat de bomen elkaar ook ondergronds ver dringen met hun wortels als ze dicht bij elkaar staan. HAZERSWOUDE-DORP Dieven hebben het afgelopen weekeinde de buitenspiegels gestolen van een Opel Ka- dett die op de Rembrandt- laan in Hazerswoude Dorp geparkeerd stond. De spie gels, die een waarde hebben van ongeveer 100 gulden werden netjes van de auto geschroefd. Het is vrij moei lijk om aan tweedehands spiegels te komen van de ou dere types van deze wagen, hetgeen de diefstal volgens de politie verklaart. ALKEMADE IJsvereniging „Alkemade" verreed gisteren op de Haagse ijsbaan „De Uithof" de clubkampioenschappen. Er waren in totaal honderd deelnemers. De uitslagen: Meisjes junioren D: 1. Claudius Wolvers, 2. Derby Slingerland, 3. Claudia Rotteveel. Jongens Junioren D: 1. Alexander Velze- boer, 2. Sjoerd Beelen, 3. René Turk. Meisjes junioren C: 1. Wendy van der Poel, 2. Erma Rotteveel, 3. Rianne van Rijn. Jongens junioren C: 1. Joost Bakker, 2. Carl van der Geest, 3. Ranitz van der Hoorn. Dames senioren: 1. Anja van der Poel, 2. Simone Bakker, 3. Christa Bakker. Heren senioren: 1. Ar nold van der Poel, 2. Jan Boere, 3. Mark Velzeboer. Vetera nen: 1. Nico van der Wereld, 2. Piet Klein, 3. Jan Turk. Kop pelwedstrijden: 1. Claudia Rotteveel en Arnold van der Poel, 2. Gerard Koek met René Turk, 3. Kees Kuiper met Bert van der Berg. .JISBURG De wal- en van de Vliet in iburg worden dit jaar over 140, maar over meter gerestaureerd. indien is de restaura- an de Smidstraatbrug minstens een jaar uit- ild. Geldgebrek heeft (emeente gedwongen de ambitieuze plannen met de Vliet, samen goed voor een rekening van ruim 6 miljoen gulden, te herzien. De gemeente vindt wel dat de opknap beurt hoe dan ook moet doorgaan, omdat de Vliet in erbarmelijke staat ver keert. Bij de presentatie van de res tauratie-plannen, vier weken geleden, ging de gemeente er van uit dat de restauratie eind 1989 voltooid zou zijn. Die da tum wordt nu zeer waarschijn lijk niet gehaald. Het schema van werkzaamheden aan het meest karateristieke stukje van Rijnsburg bestaat uit drie fasen. In de eerste fase is de vervanging van de Koestraat- brug en de Smidstraatbrug ge pland en van de tussenliggen de kademuren. De kosten daarvan bedragen 2 miljoen gulden. Er blijkt echter slechts een kleine 1,5 miljoen gulden be schikbaar te zijn voor deze fase. Omdat het college het een te groot financieel risico vindt om de ontbrekende ^liet in Rijnsburg. oei her gen, stelt zij de raad voor plannen aan te passen. In plaats van de 140 meter wal muren tussen de Koestraat- brug en de Smidstraatbrug wordt voorlopig 100 meter muur vernieuwd. Ook de ver vanging van de Smidstraat brug is voorlopig naar volgend jaar verschoven. Op dit moment is de gemeente nog in onderhandeling met de provincie om extra geld los te krijgen. Volgens burgemeester F. Jonkman staat men daar „zeer welwillend" tegenover de plannen met de Vliet. „Maar ook de provincie heeft een beperkt budget", toonde hij begrip voor de behoudende opstelling van het provinciale bestuur. Jonkman gelooft niet dat het uitstel van een deel van de eerste fase meteen afstel bete kent. „Wie A zegt, moet ook B zeggen. Wat nu niet lukt, ver schuiven we naar de tweede fase. Op dit moment hebben we nog niets geschrapt". Vol gens Jonkman is er geen en kele aanwijzing voor dat de gemeente onderdelen van het ambitieuze plan moet laten vallen door geldgebrek. „Mis schien dat we het werk op nieuw moeten gaan indelen en dat we het niet over drie, maar vier fasen verdelen", al dus de burgemeester. „Je moet dit reëel zien: als er te weinig geld is, moet je de zaken nog eens op een rijtje zetten. En dat kan er inderdaad toe lei den dat de totale werkzaamhe den misschien wel een jaar langer gaan duren". Net als vier weken geleden ge looft Jonkman nog steeds in een goede afloop. „Ik ben er van overtuigd dat we er met elkaar uitkomen en dat we niet téveel hooi op onze vork hebben genomen. Die consta tering is nu zeker niet op zijn plaats". RMOND Gerard jerland, raadslid voor gj-jKtessief Warmond gaat Varmondse gemeente- verlaten. Op 13 bijkrt zal hij voor het st plaatsnemen aan de „,pstafel. Het combine van gezin, zijn werk liet ministerie van eco- ie z ïische zaken en de ge- eteijnteraad bleek niet ir mogelijk. „Ik kwam t-j-oon tijd tekort en dan dïl je een keuze maken, ted dat ik veel tijd wil be- nieijen aan mijn gezin en lne k is het raadswerk af- allen", aldus Slinger- i, die ook een groot lebber van de schaats- t is. he ird Slingerland begon zich eip zeer jeugdige leeftijd te jan resseren voor de dorpspoli- Die belangstelling vond rtel oorsprong in zijn speciale ;esse in de Zwanburger- d« er die toen bedreigd werd ontgrondingsplannen. Als walen toog Slingerland al htêp naar de polder om de vo te observeren, aanteke- atsèen te maken en tellingen louden. Toen de plannen ontgronding van de taa nburgerpolder vaste vor- gingen aannemen voelde wetjgerland zich geroepen zich- de dorpspolitiek te be- lien. Hij was toen nog veel .rlepng om raadslid te kunnen te den maar bezocht trouw l ja [aderingen, maakte zich m ig met stencilwerk en ver- iogt te meer van dat soort var d- en spandiensten. Bij de reg chting van Progressief am fnond werd Slingerland rm et penningmeester en later kei bitter. Voor PW werd hij fractievoorzitter en tijde- wethouder. Slngerland kijkt met genoegen op zijn raadsperiode terug. Hij heeft zich voornamelijk met openbare werken beziggehou den, de zaken die duidelijk zichtbaar zijn voor de burgers. De ex-wethouder beleeft dage lijks plezier aan enkele be langrijke objecten die onder zijn directie tot stand zijn ge komen. „Koudenhoorn is na tuurlijk uniek. Dat is fantas tisch en staat boven en naast alles. Progressief Warmond heeft in belangrijke mate het gezicht van Koudenhoorn be paald. PW heeft zich sterk verzet tegen intensieve recrea tie op het eiland en tegen een brede brug. Ook het absoluut stilhouden van het stiltegebied is mede op aandringen van PW tot stand gekomen. Ik ben nog wel steeds bevreesd .voor het stiltegebied. Nu al hoor je dat mensen in de verleiding komen om een klein bruggetje naar de eilandjes te leggen en dan krijg ik de kriebels. Ver der vind ik De Burcht een prachtig ding. Ik ben heel blij dat dat mooie gebouw op die plaats behouden is gebleven en nu een goede woonfunctie ver vult. Iedere dag als ik er langs rij denk ik, ja, dat is goed ge lukt. Verder ben ik heel tevre den over zaken die niet door zijn gegaan: het niet verhar den van de Laan van Ooster geest en het niet asfalteren van de Wasbeeklaan." Gerard Slingerland vindt dat de overlegsituatie binnen de raad de laatste jaren sterk is verbeterd. „Toen PW nog heel jong was werden al onze voor stellen of vragen door de an dere fracties met argwaan be keken. Het CDA was opper machtig en van echt overleg was meestal geen sprake. Nu respecteert men eikaars stand punten, er wordt overlegd en vaak komt er dan een alge meen standpunt uit de bus. De sfeer is nu gemoedelijker en de samenwerking beter. Voor al in de periode dat de burge meester door ziekte was uitge schakeld is duidelijk geworden hoezeer verschillende fracties elkaar kunnen steunen. De wethouders van Schagen en Dalhuisen hielpen elkaar waar ze konden en toen van Scha gen niet langer de burgemees ter kon vervangen nam Dal huisen die taak zonder meer over. Als tijdelijk wethouder heb ik toen erg prettig ge werkt en ik kijk met voldoe ning op die periode terug." en in de fractie. „Je komt dan zo gauw in de verleiding om opmerkingen te maken in de trant van: zo deden wij dat al tijd of zo is het steeds gegaan en dat wil ik beslist niet. Ik wil wat meer tijd besteden aan de trainingsgroep van de War- mondse IJsclub en blijf voor PW actief met stencillen, schrijven en dergelijke". FRIDA ONDERWATER Krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond :orgd. Pater Weerfink 25 jaar priester VOORHOUT Pater F.G.J. Weerfink, pastor van de Bar- tholomeus-parochie in Voor hout, viert in het weekeinde van 21 en 22 maart zijn 25-ja- rig priesterfeest. Pater Weer fink, die tot de congregatie Pa ters van het Allerheiligste Sa crament (SSS) behoort, werkt sinds 1983 in Voorhout. Daar voor was hij werkzaam in Ber- kel. Verder was hij aalmoeze nier en maatschappelijk wer ker in Den Haag. In Voorhout probeert pater Weerfink de gelovigen meer bij de kerk te betrekken. Op zaterdag 21 maart wordt om 19.00 uur een gezinsviering gehouden. Zon dag 22 maart volgt een H. Mis om 11.00 uur, die in het teken staat van het thema „Samen met anderen op weg". Diaken L. van Hoven gaat daarin voor. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt een receptie gehouden in het Parochiehuis aan de He renstraat 104. Inbraak theehuis OEGSTGEEST Dieven hebben in de nacht van zon dag op maandag toegeslagen in het theehuis van het psychia trisch ziekenhuis Endegeest aan de Endegeesterstraatweg in Oegstgeest. De achterdeur werd opengewrikt met een schroevedraaier. Binnen wer den alle kasten doorzocht, het geen een onbekende hoeveel heid geld opleverde. Ook werd enige schade aangericht. „Het gaat er niet om dat ze het beste zijn, maar vooral of ze precies gelijk zijn". Aan het woord is de Koudekerkse zeilmaker Wouter Hagoort (40). Hem is de eer te beurt gevallen de zeilen voor de Olympische Spelen voor de surf- en eenheidsklasse-wed strijden te fabriceren. Een or der die zijn bedrijf als onder deel van de Amerikaanse fir ma North Sails, ook de vorige keer al binnensleepte. Sinds 1981 is de zeilmakerij van Wouter Hagoort gevestigd aan de Hondsdijk in Koude kerk. Dag in dag uit werken de zeilmakers hard en minu tieus aan de kleurige stukken polyester doek. De zes werk nemers van het bedrijf van Hagoort werken elke keer weer naar een wedstrijd of zeilevenement toe. Vaak is het haasten om alles op tijd af te krijgen. Hagoort, zelf ook een ver woed zeiler die al vijf Neder landse kampioenschappen op zijn naam heeft staan, zet zich eerst aan het uitrekenen en ontwerpen van de mallen die de basis van de zeilen vormen. „Dat luistert heel nauw". Afwisselend vanach ter zijn tekentafel en compu ter berekent hij de formaten, profielen en vormen van de Bijdrage: Jeannette Schreuder Foto: Wim van Noort zeilen. „Een kwestie van heel veel proberen, uittesten en de nodige ervaring", weet Wouter Hagoort. Daarna volgt het ambachte lijke deel. „Allemaal hand werk", vertelt de zeilmaker trots. „Maar daardoor enorm arbeidsintensief". Met ra zendsnelle bewegingen worden de enorme lappen polyester zorgvuldig volgens de mallen met tape afgeplakt en netjes afgebrand of gesne den. Ongelukken door het werken met vlijmscherpe scharen gebeuren er volgens Hagoort nauwelijks. „Er lig gen hier dan wel overal pleisters, maar echte uitschie ters komen gelukkig niet voor" Pasteltinten In een bak liggen felgekleur de stukken lap in alle soorten en maten voor het uitzoeken. „Bij de Olympische Spelen zijn de kleuren precies voor geschreven. Wanneer ik het zelf mag uitkiezen, koop ik van tevoren allerlei modebla den, zodat ik op de hoogte ben van de modekleuren voor het volgende seizoen. Op het water doen felge kleurde stoffen het goed. Fletse pasteltinten vallen in het niet bij ons grauwe Ne derlandse water". Vervolgens worden de zeilen aan elkaar geplakt en later met een zigzagsteek vastge naaid. De slurf voor de mast en diverse ogen vormen de „finishing touch" van het (surf)zeil. „Het is belangrijk dat er een goede rek in zit. Dat testen we na fabrikatie uitgebreid". Meestal klimt Wouter Hagoort dan op het dak van zijn bedrijf aan de Hondsdijk. „Wanneer er een flink briesje staat, is dat een ideale testplaats". Zijn zeilmakers leidt hij zelf op. „Vrouwen zijn met name geschikt voor het zeilmaker sambacht", vindt Hagoort. Drie van de vier zeilmakers die hij in dienst heeft beho ren dan ook tot het vrouwe lijke geslacht „Het komt toch vooral aan op heel precies werken. Vrouwen ziin daar nu eenmaal beter in' De Nederlandse surfer Step- han van den Berg is een re gelmatige bezoeker van de Koudekerkse zeilmakerij. Tijdens de vorige Olympi sche Spelen surfde hii met een Koudekerks zeil als eer ste over de finish. Voor hem is het prettig dat hij de zeilen hier altijd uitgebreid kan tes ten. Niet dat ik wil beweren dat hij daar in Los Angeles zijn gouden medaille aan te danken heeft, maar het is na tuurlijk wel een pluspunt". OEGSTGEEST Hotel Het Witte Huis aan de Rhijngees- terstraatweg in Oegstgeest gaat uitbreiden. Het hotel geniet onder meer vrij veel bekend heid omdat de rijexamens van het CBR er worden afgewerkt De huidige, oude serre, die uit zicht biedt op de Endegeester- laan, zal afgebroken worden en daarvoor in de plaats zal, op een groter oppervlak, een restaurant verrijzen. Het colle ge van burgemeester en wet houders van Oegstgeest acht het plan uit stedebouwkundig en esthetisch oogpunt bezien aanvaardbaar. De raad zal worden gevraagd een voorbe- reidingsbesluit te nemen ten aanzien van het geldende be stemmingsplan dat enige wijzi ging zal moeten ondergaan. LISSE B en W van Lisse hebben een plan ontwikkeld waardoor het mogelijk zal worden om het gebied De Blin kerd vol te bouwen zon der dat er enige stagnatie ontstaat in het bouwpro gramma. In eerste in stantie leek de bouw wat tegen te gaan zitten om dat Lisse een kleiner aantal woningen van de minister toebedeeld had gekregen dan men had gevraagd. Wethouder H. Smith vertelde de leden van de commissie van ruimtelijke ordening gis teravond duidelijk verheugd, dat het college met schuif- werk erin is geslaagd om tot een goed alternatief te ko men. Het komt er op neer dat de 25 woningwetwoningen er komen (Lisse had er overi gens 43 gevraagd), maar dat de 8 premie eengezins-huur- woningen en de 36 premie- huur-gestapelde woningen zullen worden geruild voor 44 woningen in de premie C koopsector. Daarnaast denkt men aan de bouw van 18 pre mie C koopwoningen en 33 premie A koopwoningen. De wethouder stipte daarbij aan, dat men in deze plannen is uitgegaan van de in Lisse ingeschreven woningzoeken den, inclusief het gedeelte dat men met Noordwijker hout is overeengekomen. Ruimte voor voetgangers in De Kempenaerstraat OEGSTGEEST Voetgan- gers in de De Kempenaer straat in Oegstgeest krijgen veel ruimte en de auto wordt slechts als gast geaccepteerd. Het schuinsparkeren van au to's zal vervangen worden door zogenaamd langsparke- ren. Het aantal parkeerplaat sen dat in de Kempenaer straat daardoor verloren gaat komt er extra bij in het ge deelte van de Terweeweg dat noordelijk aan de winkel straat grenst. Het trottoir van een bank op de hoek aldaar kan eveneens voor parkeer plaatsen beut worden. Dat staat in een plan van de ge meente dat gisteravond werd besproken rnet de bewoners. In het plan is verder aan dacht besteed aan de verlich ting die op diverse plaatsen in sterkte zal variëren en sterker zal zijn bij de entree van de straat bij de Gevers- straat en op het kruispunt met de Terweeweg en de Koninginnelaan. Ook is er een bomenplan. De winke liers toonden zich gister avond bij een inspraakronde sceptisch ten aanzien van het langsparkeren en zagen op dit punt liever de oude toe stand gehandhaafd. VOORSCHOTEN De commissie financiën in Voorschoten was gister avond verdeeld over het dekkingsplan onderhoud en vervanging riolering. Volgens het voorstel wordt de rioolheffing jaarlijks met 7,5 tot 10 procent verhoogd in de eerst komende tien jaar. Thans is de rioolheffing ƒ3,23 per maand. Boven dien wordt er een bedrag genomen uit het dorpsver nieuwingsfonds en zo mo gelijk een bedrag uit re keningoverschotten. J. Aikens (D'66): „De lasten zijn gering voor de burger. La ten we liever afspreken dat bij het jaarlijkse overschot eerst een behoorlijk bedrag gereser veerd wordt ten behoeve van de riolering." Hij kreeg ge deeltelijk steun van mevrouw Van der Kloes (VVD) en ook mevrouw M. Breunesse (PvdA) voelde er wel wat voor. Ten Have (CDA) meen de: „Bij een beleidsplanning reken je er steeds op dat al het geld gewoon op gaat. Het is dus veel te vrijblijvend en we ontkomen niet aan een gerin- ?e verhoging van de rioolhef- ing". De SV Voorschoten krijgt ver der een eenmalige bijdrage van 218.400 gulden voor de bouw van een definitieve ac commodatie. Na vijf jaar heeft deze voetbalvereniging bewe zen bestaansrecht te hebben, aldus de commissieleden. HAZERSWOUDE/ZOETER- WOUDE De rijkspolitie van Hazerswoude heeft gis teren snelheidscontroles ge houden in Zoeterwoude Dorp en Hazerswoude Rijn dijk. In Hazerswoude werd gistermorgen gecontroleerd op de Rijndijk ter hoogte van de wijk Groenesteijn, waar de maximum-snelheid 50 ki lometer per uur bedraagt. Er werden 847 auto's met radar gevolgd. In totaal 62 bestuur ders reden te hard, tussen de 70 en 100 kilometer per uur. Tegen allen is proces-verbaal opgemaakt. Dat overkwam ook 27 bestuurders op de Noordbuurtseweg in Zoeter woude Dorp, waar gistermid dag een snelheidscontrole werd gehouden. Zij reden tussen de 64 en 80 kilometer per uur, op een weg waar 50 kilometer per uur het maxi mum is. In totaal werden hier 196 auto's gecontroleerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13