Langs Omwegen •e Burgerwacht >nd het einde an een republiek Kiezen tussen socialisme of catastrofe 'ïzwaren LOV van de hand gewezen frum trekt weinig belangstelling ^EN OMGEVING EajdwOowuvnt s Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk, vertellen wie u graag injieze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. ALPHENSE HISTORISCHE VERENIGING HERT ZICH WEER Officier van de Leidse gewapende burgerij, omstreeks 1785. Leids gemeentearchief. eput< ïten. Rijns r om fradi begoi angs lt zullen onze patriot- sten, als zij in het le- zijn?", of zinnen van ';e strekking, zijn uit •eede helft der 18e overgevlogen naar !0ste, waar ze op de tien of ergens anders gezongen werden. De /oorden werden ook iven, maar die schie- mij op het ogenblik te binnen. Feit blijft, er patriotjes waren ijds. Grote kerels die voor deze provinciën len doen, als het maar voor de prins-stad- ler Willem V was. it onze vaderlandlie- le patriotten hadden Oranje een broertje Erg lang hebben zij niet ten dienste kun- maken, immers in 1813 kwam er weer een Oranje erfprins op de troon die zich even later als soeverein en eerste koning der Nederlanden liet inhuldigen. De republikeinse patriotten vormden geen onderdeel van het „staand" leger. Het waren gewoon burgers met een schietijzer in hun handen of over de schouder. Maar ook als je geen patriot was kon je lid van de burgerwacht zijn. De gewapende burgerij: een aardig aspect van de weer baarheid van een natie. „De Viersprong", uitgave van de Historische Vereniging voor Alphen a.d.Rijn en Omstre ken, heeft er in „nummer 10" uitgebreid aandacht aan be steed. B.J. van Vliet is de au teur van „Een handig hooi- vorkje", een artikel over de burgerbewapening in Alphen en omgeving rond 1787. In dat jaar 1787 werd hier en daar met de wapenen geklet terd. Dat was, onder andere, aanleiding voor de bestuur ders van het ambacht Zwam- Tierdam dat er in hun gebied £een genootschap tot wapen handel had bestaan. Wel was er een begin van een „schut terij". Dit in verband met een oorlogsdreiging, veroorzaakt door de Habsburgse keizer van Oostenrijk. Zwammer- dam wilde waarschijnlijk dui delijk maken, dat het niet ge kozen had voor de patriotten, ook niet voor de oprichting van een vrijkorps of enig ge nootschap tot wapenhandel. De patriotten waren republi keinen van het zuiverste Staatse water en sterk in het inrichten van vrijkorpsen. Hun anti-monarchale instel ling kreeg een fikse deuk, toen in '87 de Pruisen waren binnengevallen om Willem V in zijn waardigheid te herstel len. Van Vliet schrijft dan ook: „De patriotten waren in ongenade gevallen". En dat zo kort vöi de Franse revolutie, waaraan de Bataafse repu bliek te danken zou zijn, en kele jaren later. De schutterij De schutterij, als stedelijke burgerbewapening, stamde uit de middeleeuwen. Een hele ontwikkeling die uitliep in een burgerwacht met dienst- fJichtige poorters die op ijsten werden gezet en in wij ken verdeeld. Als je, bijvoor beeld, predikant was of ziek en gebrekkig, dan was je vrij gesteld. Netzogoed als de chi- rurgijnen, korenmolenaars of brandwachten; misschien Teun de klepperman ook wel. Maar in de 18e eeuw liep men al niet meer zo warm voor de schuttersdienst. Discipline en bewapening waren slecht. De nachtwacht was een vitaal onderdeel van de burger plicht, maar men kon nauwe lijks meer in het geweer ko men als de noodzaak daar was. Het was een troep ge worden, en er werden legio boetes uitgedeeld. Het zat de republiek ook niet mee. In 1780 waren onze noordelijke vaderlanden toe aan de Vierde Engelse (zee loorlog. De Britten waren toen al machtig genoeg om over de Hollanders heen te varen en de Oostenrijkse kei zer Joseph II aasde ook al op de republiek. Dat was alle maal niet zo leuk voor de ver enigde provinciën. De oor logsdreiging ebde enigszins weg, maar onze economie stond er onderwijl verdraaid slecht voor en het waren bui tenlandse mogendheden die de vaderlandse voortgang be- gelse gezant in des Graven Hage steunde de aanhangers van Willem V, die overigens op het Binnenhof terugkeerde (na even uitgeweken te zijn) door toedoen van de Pruisi sche koning, via prinses Wil- lemijn Willems schoonvader. Bepruikt en al. Maar de patriotten, als partij, bleven zich roeren. Tot in alle lagen der bevolking; „van de regent tot het knechtje van de zilversmid". Je denkt daarbij algauw aan de situatie in het Nederland van de jongste der tiger jaren. Waren de patriot ten een soort „NSB" avant la lettre? Welnee; maar het leek er een beetje op. De stadhou der bleef weerspannig en keerde zich tegen economi sche hervormingen en het te ruggeven van bepaalde oude rechten. Hij stond op z'n stuk, kon je wel zeggen. Dat alles werkte de lust tot burgerbe wapening aan. Vooral buiten controle van de prins. Maar de schutterijen waren onbe trouwbaar voor de patriotten, omdat veel schutters Oranje gezind waren. In elk geval verenigden patriotten en orangisten zich apart in eigen sociëteiten. Het was tumult, toen in 1784 het Hollandse platteland ge dwongen werd tot burgerbe wapening. De boeren waren overwegend Oranjegezind, maar ze moesten toegeven. „Zo kwamen gewapende Leidse patriotten naar Zoeter- woude om te zien of de op schrijving door het gerecht ordelijk verliep". Stelt u zich eens voor: gewapende Leie naars die in Zoeterwoude de zaak komen controleren. Je had in het dorp nog niet eens een gemeentehuis. Ik vraag me dus af waar die opschrij ving rond 1784 plaatsvond. Wellicht aan het Watertje? Misschien ook, dat het Zoeter woude een biet zal zijn ge weest wie het er voor het zeg gen had. Maar burgerbewape ning moest er zijn. <in de om geving was het vrij duidelijk: veel notabelen, zoals schou ten, schepenen, artsen en rij ke winkeliers hadden de kant der patriotten gekozen. Rijn- saterwoude moet behoorlijk Oranjegezind geweest zijn; Bodegraven daarentegen telde veel patriotten. Over en weer kerkte men bij Orangistische of patriottische predikanten. Hoe het bij de pastoors lag is vooralsnog niet duidelijk. Dat weet ik dus niet, omdat au teur Van Vliet daarover geen uitsluitsel geeft. De verdeeld heid liep als een grillige draad door de bevolking van de dor pen heen. Het was een toestand van bij- na-burgeroorlog: in 1787 wer den huizen van patriottten ge plunderd en de inwoners door de Orangisten mishandeld. Het leek een beetje op het rampjaar 1670, toen half Eu ropa zich stortte op het steen rijke Holland, vlak nadat het zelfs Engeland tot vernede ring had weten te brengen door de inzet van zijn door de nautische wol geverfde vloot voogden. De nachtwacht In een wat kalmer vaarwater beschrijft Van Vliet „de nachtwacht van Oudshoorn". Maar daar was toen ook al on rust en onveiligheid, die om „een nachtwacht" riepen, na vier grote inbraken aan de Oude Rijn in '77. In die tijd liepen „klapperlieden" het hele jaar wacht; ze deden hun best maar konden niet alles verhinderen. Van 8 uur 's avonds tot 4 uur in de och tend waren ze in touw. Voor 4 gulden in de week, twee paar schoenen per jaar en een wachtrok eenmaal in de twee jaar. Je had een wachtmeester, die zich bij het begin der wacht meldde met zijn „bon", om bij de schout, het „Woord", z'n parool te halen. In dier ontie gelijke tijden ontmoetten de wachters elkaar elk uur in het wachthuis, maar ze moes ten ook het half uur „slaan en roepen". Hun voornaamste taak was: letten op rust en orde en het signaleren van brand. Maar het liep niet alle maal zoals het moest zijn, want in het hele ambacht van Oudshoorn en Gnephoek bleef het een warboel, waarbij een vergelijking met onze ja ren '87 nog ideëel te noemen zijn. De notabelen van 200 jaar geleden smeekten als het ware om heroprichting van een nacht- of buurtwacht in het hele ambacht. Die wach ters moesten „geweldenarij, roof, diefstal, plundering, in slaan van ruiten en andere ongeregeldheden tegengaan". Het is waarlijk alsof je van daag tot de slachtoffers be hoort. Er is niets nieuws on der de zon; de ongecontroleer de mens heeft zich altijd als een beest gedragen. Ook Orangisten en patriotten; „zelfs ingekwartierde Pruisi sche soldaten" waren betrok ken bij die onrust. Als de Staatse bewapening wordt ge noemd: „een halve piek of een lans of een handig hooi- vorkje van tenminste vier voet". Bewapening van het platte land, meer dan twee eeuwen geleden. Vóór het Koninkrijk der Nederlanden. De burger wacht van Alphen bevatte omstreeks 1785 143 vermo gende en 270 onvermogende Alphenaren. Mooie burger wacht. Officieren en onderof ficieren, verdeeld over drie compagnieën. „Meestal ver mogende Alphenaren, ook uit de magistraat". Er werd wat „omgewenteld" in die tijden... Wie er meer van wil weten wende zich tot de Hist. Vere niging voor Alphen en Om streken (ik geef maar even een voor de hand liggend nummer): 01720-32747. ÉZHENDAM De ge- raad van Leidschen- eeft ondanks door de ihendamse Onderne- freniging (LOV) aange- bezwaren gisteravond gemene stemmen het jmingsplan Leidschen- fuid goedgekeurd. Een pl van de VVD om goed ig een maand uit te stel- het bezwaarschrift van nader te bekijken n steun van de raad. Sördvoerders van de an dere partijen waren van me ning dat de LOV. zoals M. van der Meule (PvdA) zei, „de beurt voorbij heeft laten gaan". Doel van het plan is vergroting van het draagvlak van het winkelapparaat in het oude centrum, de mogëlijkheid tot opvang van nieuwe impul- dering De LOV klaagt echter slechte bereikbaarheid vai oude centrum. Bij het spreekrecht had een vertegenwoordiger van de LOV, mede namens de winke liersvereniging Damcentrum, een zinnige gedachtenwisse- ling gevraagd over de ver keersafwikkelingen en over een bedrijfsverzamelgebouw. De ondernemers betreuren het niet bij het vooroverleg te zijn ingeschakeld, reden om even eens opschorting van de vast stelling van het plan te vra gen. jTGEEST Het politiek dat gisteravond in ïest werd gehouden keinig belangstelling. I. Jer (WD). M. Kokx- (CDA), L. Versteegen J. Steegh (PPR/PSP/ n D. van der Waals discussiérden onder leiding van A. Kohlbeck, wet houder van openbare werken in Oegstgeest, over de komen de Statenverkiezingen. De fo rumleden waagden in de loop van de avond aan een voor spelling: de PvdA wordt een redelijke tot flinke winst voor speld, het CDA blijft volgens drie van de vijf forumleden gelijk, D66 wordt een klein verlies toegedacht en de libe ralen moeten inleveren. Klein rechts en klein links zullen weinig verschuivingen te zien geven. nens Sweerman uit hw Vennep geeft donder- vvond in De Hoeksteen i het Karei Doormanplein h Hillegom een lezing I dia 's over een 32.000 ki- [eter lange fietstocht van Vuurland. De le- begint om acht uur, een mgskaartje kost vier gul vijftig. Kaarten zijn 'f verkriji irele Raad deputeerde dr. J.W. Hek- (CDA) verleent don- dag zijn medewerking aan verkiezingsbijeenkomst "I het CDA die in de Mens- ftingskerk aan het Heel- 'jespad in Leiderdorp t gehouden. De heer ftkelman is belast met mi- teheer en volksgezond- provincie Zuid- Vand. Aan die onderwer- I zal hij ook aandacht be- Voorafgaande aan de kiezingsbijeen koms t zal f20.15 uur een huishoude- ledenvergadering ge en worden. [filmkring Muzenhof Lei- Worp draait donderdag- <pd de film Terms of En- In deze film staat weduwe Aurora (Shirley ÊLaine) en haar verhou ding tot haar dochter Emma (Debra Winger) en buurman Garrett (Jack Nicholson) centraal. De film is bekroond met een aantal Oscars. Aan vang half negen, entree /5. Ruilvereniging Alkemade houdt vrijdag haar maande lijkse ruilcontactavond van postzegels en munten in dorpshuis De Alkeburcht aan de Noordhoek in Roelofa- rendsveen. Aanvang 19.00 uur. Iedereen die wat te rui- Fatal Flowers De gitaarband Fatal Flowers treedt vrijdagavond op in het LIDO-theater aan de Prins Bernhardstraat in Noord- wijk. De groep bestaat uit: Richard Jansen (zang en gi taar), Dirk Heuff (gitaar) en Henk Jonkers (drums). Er wordt gezocht naar een bas sist. De zaal gaat om half tien open. Een toegangskaart kost tien gulden, SKAN-begunsti gers en houders van een CJP moeten zeven gulden vijftig betalen. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de VVV's van Katwijk, Noord wijk en Lisse. Tom Jones David Ray, de zanger die in de Soundmixshow van Hen- ny Huisman Tom Jones imi teerde en daarmee op een derde plaats eindigde, treedt vrijdagavond op in Blues Brothers aan het Henri Du- nantplein in Hillegom. De zaal gaat om negen uur open. Concert De Christelijke Oratorium Vereniging Com nu met Sangh houdt vrijdag in de Gereformeerde kerk aan de Julianalaan in Sassenheim het jaarlijks concert. Mede werking wordt verleend door de solisten Marianne Koop man (sopraan), Bernadette Bouthoorn (alt, tenor Harry v. Berne (tenor) en Henk v. Heynsbergen (bas). De muzi kale begeleiding is in handen van het Randstedelijk Bege leidingsorkest en Rich. Hei- dema (orgel). Uitgevoerd worden de cantate „Him- melskönigsei u wilkommen" (BMW/182) van Joh. Seb. Bach, en het „Requiem" (KV 626) van W. A. Mozart. Aan vang 8.15 uur. Toegangsprijs f15.-, CJP en 65-plussers 12.50. De rondedans om de stem bus is begonnen. Lubbers, Kok en andere politieke kopstukken trekken door de provincies om in allerlei clubgebouwtjes en café zaaltjes te vertellen hoe goed zij het met ons voor hebben. Daarbij vergeten „Provincialen deze nationale partij-man nen nogal eens dat op 18 maartslechts" nieuwe pro vinciebestuurders worden gekozen. In Zuid-Holland knokken twaalf partijen voor 83 beschikbare stoel tjes in het Provinciehuis in Den Haag. Daarom komen in deze rubriek lijsttrek kers en andere „provincia len" aan bod. Vandaag een gesprek met Koen Zonne veld, lijsttrekker van de So- cialistiese Arbeiderspartij. DE SOCIALISTIESE ARBEIDERSPARTIJ: LEIDEN De Socialis- tiese Arbeiderspartij (SAP) doet wel mee aan de statenverkiezingen maar zal nooit in het col lege van Gedeputeerde Staten gaan zitten. Want de partij wil geen verant woordelijkheid dragen voor het beleid van de VVD en het CDA. „En dat doe je in een provin ciebestuur dat alleen maar bezig is om de be zuinigingen van de rege ring door te sluizen. Daaraan doen wij niet mee. De SAP wil juist een vuist vormen en terug vechten", aldus lijsttrek ker Koen Zonneveld (33). Terugvechten dus. „Laat de rijken de crisis betalen" is hun leus. Het geld halen waar het zit. En volgens de lijst trekker zit dat geld bij de oliemaatschappijen met hun aardgaswinsten, bij bedrijven die voor zo'n veertig miljard aan kapitaal exporteren en voor miljarden de belasting ontduiken. En hoe moet worden terugge vochten? „Met de strategie van over- gangseisen, zoals die door Trotski is ontwikkeld", zegt Zonneveld. „De strategie van „Mensen luisteren nu eenmaal eerder naar het statenlid Zonneveld dan naar Koen Zonneveld, die toevallig elektro- monteur is bij Fokker". overgangseisen is bijvoorbeeld niet kiezen voor een 25-urige werkweek, zoals de PSP doet, maar voor een van 36. Prakti scher zijn, en zo aansluiten bij het bewustzijn van de grote groep. Maar wel zodanig dat net iets verder wordt gegaan dan de eisen op dat moment zijn. En daarmee wordt het bewustzijn van de massa ver der ontwikkeld". Bewustzijn Om bewustzijn draait het dus bij de SAP. Want het moet duidelijk worden. De hebben de keus tussen de so cialistische radendemocratie of de catastrofe. Want daar loopt het in deze maatschappij op uit, gezien de economie en de bewapeningswedloop. En voor een catastrofe wil de SAP de samenleving behoe den. Dus doen deze Trotskis ten, die vroeger de Internatio nale Kommunistenbond vormden en voor een belang rijk deel zijn voortgekomen uit de actiegroep Proletarisch Links binnen de PSP en lid zijn van de Vierde Internatio nale, mee aan de verkiezin gen voor de Provinciale Sta ten. In Zuid-Holland, met afdelin gen in Leiden, Den Haag en Rotterdam bestaat de partij uit vijftig actieve mensen en zo'n 200 georganiseerde sym pathisanten, die meehelpen met affiches plakken en het uitdelen van kranten. „We werken in de vakbeweging, milieubeweging, vredesbewe ging, jongerenbeweging. En dan loop je iedere keer tegen grenzen op. Daarom moet je op politiek niveau ook ant woorden hebben. Want wan neer wij een zetel zouden ha len is dat een hele steun voor ons werk in die bewegingen. Mensen luisteren nu eenmaal eerder naar het statenlid Zon neveld dan naar Koen Zonne veld die toevallig elektromon- teur is bij Fokker". Podium Voor die zetel heeft de lijst trekker al een duidelijke be stemming. „Die ga ik gebrui ken als podium", zegt hij. „Om bijvoorbeeld uitleg te ge ven over de Rotterdamse ha venstaking: Want daar wordt momenteel de belangrijkste arbeidersstrijd van de laatste jaren gevoerd". Veel kans op dat forum denkt Zonneveld niet te hebben. Op het laatste moment is een samenwerking met de huidige linkse fracties in de Provinciale Staten, PSP/PPR/CPN (die vier tels hebben) afgeketst. „De PPR wilde alleen met ons menwerken wanneer ook de EVP meedeed. De afdeling van de EVP in Zuid-Holland wilde ook wel, maar werd door het landelijk bestuur teruggefloten. Toen is ook onze samenwerking de mist ingegaan. En daarmee is de kans op een zetel tot bijna nul gereduceerd". Maar Koen Zonneveld zit er niet echt mee. „Want we krijgen ook aandacht. En dat is toch de manier om er te komen". FRANS BOTHOF Prot. Kerkdiensten op woensdag 11 maart 1987, Biddag voor gewas en arbeid AARLANDERVEEN - Herv. Gemeente: 9.30 u. ds. G. van Oriel. Gerei, kerk: 19.30 u. ds. P. W. van Wijngaarden. TERAAR Herv. Gemeente: 19.30 u. ds. P. J. Stam. Gerei. Kerk: 19.30 u. ds. A. P. Heiner, Woerden. ABBENES Herv. Gemeente: 19.00 u. dhr. J. W. Hotlenaar, Voorhout. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gemeente: Maranathakerk: 19.30 u. ds. A. Jonkman. Opstandingskerk: 19.30 u. ds. F. Boer. Ge- rel. Kerk: Maranathakerk: 19.30 u. ds. A. Jonkman. ALPHEN NOORD - Herv. Gem.: Sionskerk: 19.30 u. ds. J. Ouwendijk. BODEGRAVEN Herv. Gemeente: Dorps- ^predikbeurten kerk: 19.30 u. ds. R. J. v.d. Hoel. Salvator- kerk: 19.30 u. ds. F. Moll. Bethlehemkerk: 19.30 u. ds. J. Wieman. Gerei, kerk: 19.30 u. ds. D. H. Elderman, m.m.v. Gerei. Evang. Gerei. Kerk: 19.301 gez. dienst Herv. kerk. Chr. Gerei. Kerk: 19.30 u. ds. P. N. Ribbers. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 19.30 u. ds. Z. de Graal. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk: 19.30 u. ds. A. B. Slool. Oude Kerk: 19.30 u. ds. Chr. J. Sjollema. Maranathakerk: 19.30 u. ds. C. B. Schuur man. Gerei. Kerk: Open Hofkerk: 19.30 u. ds. J. van Breevort. Vredeskerk: 19.30 u. ds. A. C. Kersten. KOUDEKERK A.D. RIJN Herv./Geref. dienst om 19.30 u. ds. A. L. Laprè in de Ger. kerk. LEIMUIDEN Herv. Gem.: 19.30 u. ds. J. A. Schilt. Gerei. Kerk: 19.30 u. ds. C v.d. Kooi. LISSE Herv. Gemeente: Pauluskerk: 19 u. ds. B. C. de Gelder. Chr. Gerei. Kerk: 10.00 en 19.30 u. ds. J. van Dijken. Gerei. Ge meente: 10.00 en 16.0. ds. A. M. den Boer. NIEUWKOOP: Herv. Gemeente: 19.30 u. ds. Wegerif. NIEUW VENNEP - Herv. Gemeente: 19.00 u. ds.H. W. B. ten Voorden. Chr. Gerei. Kerk: 15.00 en 19.30 u. ds. D. Visser. NOORDWIJK Herv. Gemeente: Grote Kerk: 19.30 u. ds. M. Verduin, Zeist. Kerk aan Zee: 19.30 u. ds. J. J. Kuiper. Gerei, kerk: Vinkenlaan: 19.30 u. ds. R. S. Elgers- 19.30 u. ds. Ribberink. Immanuelkerk: 10.00 u. ds. Baayen, 19.30 u. ds. Cziria. Chr. Gerei. Kerk: 15.00 u en 19.30 u. ds. W. van Sorge. SASSENHEIM - Herv. Gemeente: 19.30 u. ds. W. Baas. Gerei. Kerk: 19.30 u. ds. W. Baas in Herv. Kerk. Chr. Gerei. Kerk: 19.30 u. ds. J. M. Aarnoudse. VALKENBURG - Herv. Gemeente: 19.30 u. ds. C. Vermeulen. Gerei. Kerk: 19.30 u. drs. S. Oegema. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk: 19.30 u. Kand. C. N. van Dis. ZEVENHOVEN: Herv. Gemeente: 19.30 u. dhr. J. de Haan. Gerei. Kerk: 19.30 u. dhr. M. Schreuder. ZWAMMERDAM - Gerei, kerk: 19.30 u. drs. P. B. Buikema. Herv. Gem.: 19.30 u. ds. T. A. Bjsenga.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11