„Ik voelde me een prinses" 1 P Raapsteeltjes goed compromft r EERSTE GIPSVLUCHTEN VAN ANWB Zakkenroller aangehoud$ 1* '1' Politie betrapt inbreke^' HUISI ■RAADi Voorjaarsbeurs: van brillenbad tot „Puffalump" LEIDEN OMGEVING Ceidac ©omout MAANDAG 9 MAART 1987 PAGI1 TRINS/DEN HAAG Ruim vijftig gewonde Ne derlandse wintersporters zijn dit weekeinde op een luxe manier thuisge bracht. Zij vlogen met de eerste twee gipsvluchten van de ANWB-alarmcen- trale van Mtlnchen naar Amsterdam mee. Eén van hen was de 58-jarige me vrouw T. Snellen uit Den Haag, die tijdens het langlaufen haar linker enkel brak. Zondagmor gen werd zij vanuit Tirol naar Mtlnchen gereden, vanwaar zij in een spe ciaal voor gipsvluchten gecharterde DC-9 van Martin Air naar Neder land werd gevlogen. Haar reis heeft in totaal negen uur geduurd. Zaterdagmorgen 7.30 uur. Tientallen medewerkers van de ANWB-alarmcentrale zijn al vroeg uit de veren om naar Schiphol te gaan. Zij gaan als coördinator of chauffeur met de eerste gipsvlucht mee naar München. Daar vandaan ver trekken de chauffeurs met ambulances van het Oosten rijkse Rode Kruis richting Innsbrück waar zij de auto's van de patiënten op moeten' halen. Wie die gewonden zijn is pas de laatste twee dagen bekend geworden. ANWB-medewerker H. Biek- man verklaart: „De voorbe reidingen voor de gipsvluch ten zijn al vroeg begonnen. Allereerst moesten we een ronde langs de ziekenhuizen in Oostenrijk maken om -met de plaatselijk artsen kennis te maken. Ook zijn de vliegtui gen al maanden geleden ge charterd. Dat hield in feite voor ons een zeker risico in, omdat ie nooit honderd pro cent zeker bent of de vluch ten ook daadwerkelijk vol ko men". Even lijkt het er op of er alsnog problemen zijn. Na dat ANWB-medewerkers op Schiphol zijn uitgestapt, wordt omgeroepen dat de vlucht naar Munchen moet worden uitgesteld. Gelukkig blijkt het vanwege dichte mist op de plaats van bestemming te zijn. De DC-9 „Prinses Juliana" krijgt na een uur toestemming om te vertrekken. Vliegreis Zaterdagmiddag, 15.30 uur. Een ambulance van het Rode Kruis bereikt het schilderach tige Tirolerplaatsje Trins, an derhalf uur rijden van Mün chen. De Oostenrijkse chauf feur Thomas moet een passa gier bij pension Karl Jager af leveren, waar de Haagse me vrouw T. Snellen met een ge broken enkel ligt. Ze is on danks haar gipsen been het lachen nog niet verleerd. „Waarom zou ik, ik heb zonet een vliegreis gewonnen", zegt ze quasi ernstig. Zij ziet haar ongeluk als een kortstondig ongemak. „Ik heb er gelukkig niet al te veel last van, alleen kan ik moeilijk zelf naar het toilet gaan". Maar mevrouw Snellen heeft over hulp niet te klagen, want ze heeft vier vriendinnen om zich heen die haar vertroetelen. „Het ongeluk gebeurde woensdag tijdens het langlau fen in de buurt van Maria Waldrast", vertelt ze. „Ik viel bij een afdaling en brak mijn enkel. Gelukkig waren mijn vriendinnen Leny, Harriet, Klazien en Tine bij mij. Drie van hen zijn hulp gaan halen. Binnen een uur was de Oos tenrijkse „Bergrettungs- dienst" met een Schneeskoo- ter ter plaatse. Ik werd hele maal ingepakt en naar de ski lift gebracht, die speciaal voor mij werd stilgezet. Een dokter in Fulpmes heeft mijn enkel onderzocht en in het gips ge zet. Hij vond dat ik een „mooie breuk" had". Reis Zondagmorgen, 7.45 uur. Het ontbijt is nog niet achter de kiezen of een ambulance van het Oostenrijkse Rode Kruis staat voor de deur, precies op de afgesproken tijd. De ge bruinde 46-jarige chauffeur en ski-leraar Hans Reimaier tilt met gemak mevrouw Snellen op en draagt haar de ziekenauto in. Zijn assistente Evelien volgt met de koffers van mevrouw. Na een warm afscheid van de bezorgde pen sionhouder Karl Jöger ver trekt de wagen over de gladde en besneeuwde wegen rich ting Steinach, waar drie ande re auto's met Nederlandse gipspatiënten zich bij de am bulance aansluiten. In een van die andere ambulances ligt de zevenjarige benenbre ker Wim de Weerd uit Tricht (De Betuwe). Hij ziet erg wit jes en houdt angstvallig een kleine teddybeer vast, die hij zonet van de ambulancier heeft gekregen. „Wim is een beetje bang om te vliegen", verklaart zijn moeder. Heel anders reageert een jonge Lei- denaar Roel, die juist deze dag tien jaar is geworden. Hij vindt het hele gebeuren dood normaal en had het liefst de reis in zijn eentje willen ma ken. Helaas voor hem, vindt zijn moeder hem daar nog iets te jong voor. Gezellig München, 10.25 uur. Een voor een arriveren de ambulances bij het vliegveld, waar ANWB-mensen druk in de weer zijn om patiënten en be geleiders in te delen. Nadat een arts alle ziekenwagens is afgelopen, mogen de eerste paar patiënten aan boord. Ook mevrouw Snellen is vlug aan de beurt. De begeleiders moeten wat langer wachten en dat is niet zo prettig want met tien graden onder nul is het niet bepaald „warm" te noemen. Tien voor half twaalf mogen ook zij naar binnen. Het drie-jarig meisje Blanche uit het Noordhol landse Groet zucht van ver lichting. Ze gaat snel de trap op en loopt naar haar vader, die zijn nekwervel gebroken heeft. Een andere patiënt, de Belgische mevrouw Kooien, heeft haar heup gebroken. Haar man verklaart: „Wij zijn verzekerd bij de VHB, die sa men met de ANWB werkt. Ik moet zeggen dat ik zeer tevre den ben met de service die ons is verleend. Alles is goed gegaan, alleen mijn vrouw heeft onderweg heel veel pijn gehad". Schiphol, 12.25 uur. De grote reddingsvogel is zojuist ge land. Weer moet er gewacht worden, voor alle patiënten veilig in de goede ambulances zijn geplaatst. Mevrouw Snel len, die de hele vlucht met een kleine video-recorder heeft gefilmd, vindt het alle maal best. Voor haar begint het laatste gedeelte van de rit naar huis. In het Haagse Rode Kruis Ziekenhuis moet ze even langs de EHBO-post om haar been te laten controle ren. Het duurt echter ander half uur voordat ze te horen krijgt dat ze donderdag moet terugkomen. „We zijn weer in Nederland", zegt ze met een Boven: De jarige Roel uit Leiden toont trots de kado's die hij gekregen heeft, een puzzel van de KLM en een model vliegtuig van de DC- 9 bemanning. Links: Mevrouw T. Snellen heeft de hele vlucht van München naar Amsterdam gefilmd. De 58-jarige Hagenese had het bijzonder naar haar zin en voelde zich net een prinses aan boord. zucht vanwege het lange wachten. Maar even later is" ze al weer vrolijk. „Ach, wat geeft het ook. Ik heb me toch een poosje een prinses ge voeld MARGUERITE FEENSTRA Dagopbrengst Gamma gesto ALPHEN AAN DEN RIJN Een plastic zak met twee cas settes met de dagopbrengst van de Gamma bouwmarkt in Alphen is vrijdagavond rond half tien gestolen uit de wagen van de bedrijfsleider van het Alphense bedrijf. De bedrijfs leider had de tas met 4 settes even in de al dra^iq wagen gezet om de zaat/IJ sluiten. Toen hij na ee nuut terugkwam was dtnFv 5/» t« mol mim OOQ Hen i: dak ;kui eg. LEIDSCHENDAM De veiligheidsdienst van een win^ Leidschendam heeft zaterdagmiddag een man aangehouck bezig was een portemonnee te stelen uit het tasje van eeui kelende vrouw. De zakkenroller is een 30-jarige inwoni Voorburg. DIEVEN AANGEHOUDEN ALPHEN AAN DEN RIJN Een 33-jarige Dordrechtenaar en een 35-jarige Rotterdam mer zijn zondagmiddag rond drie uur aangehouden in Al phen nadat ze een apparaat hadden gestolen uit een bouw- keet aan de Herenhol tweetal werd gezien di politieagent. Ze werden houden op de Eikenla; hun aanhouding bleken meer gestolen bouwmal en gereedschap in de wj hebben. Muziekinstallatie in beslag genot ALPHEN AAN DEN RIJN De stereo-installatie met en het keyboard van een 29-jarige Alphense, wonend in de pensteinstraat, zijn zaterdag rond zeven uur 's avonds in genomen door de politie. De vrouw was al diverse mal< vraagd om het geluid van haar muziekapparatuur niet zo te zetten. Zaterdag waren er opnieuw klachten. De vrouw, een proces-verbaal en is haar apparatuur kwijt. '1. Lantarenpaal geramd LEIDSCHENDAM Een een 22-jarige inwoner^ dronken automobilist heeft Stompwijk, is meegeef1 vanochtend om tien voor drie naar het bureau. Hii is|Wijs een lantarenpaal omver gere- deerd. Zijn auto is behfi den in Stompwijk. De man, beschadigd. woi LEIDSCHENDAM De politie van Leidschendam heefL^, dagavond om 21.20 uur in de Merellaan een inbreker opL daad betrapt. De man, een 26-jarige Hagenaar, was vrijwell^ met het forceren van de achterdeur van de woning. De fben was gewaarschuwd door de buren, die de indruk hadden (van in het huis naast hen iets niet in orde was. De Hagenaa|gen bekende van de politie, is meegenomen naar het bureau. stej Vernielingen in Lisse LISSE Onbekenden hebben getrapt. In de NassaitHel in de nacht van vrijdag op za- werd met een houten paiju terdag in Lisse voor duizenden grote etalageruit ingegoq guldens schade aangericht. In het postkantoor werden*]13' de le Havendwarsstraat werd publicatieborden van de|der aan lantaarnpaal afgebroken, getrokken. ma Een tweede paal werd krom- jnui Fietsers botsen NOORDWIJKERHOUT Een 46-jarige fietser uit Oegst^ naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht, na< zaterdag op de Zilkerduinweg tegen een stilstaande fietst ste. Dit gebeurde om twaalf uur. Het slachtoffer heeft ve delijk een hersenschudding opgelopen. De „Tenegroep" verwijdert alle soorten vlekken (tel.04780-84455). Tene maakt korte metten met vlekken De „Tenegroep" wasmiddelen vormen een unieke biologisch afbreekbare reinigingsmetho de voor alle soorten wol, ka toen en zijde. De fijnste zijden stoffen komen ongedeerd uit „Tenestar". Voor katoen, lin nen en ramee is er „Tenetex", en voor wol „Tenemoll". De meest hardnekkige vlekken, zelfs op moeilijk wasbare stof fen, verdwijnen. In principe moeten voor zijde, katoen en wol verschillende wasmidde len worden gebruikt. Wol en zijde vragen bijvoorbeeld een tegengestelde wasbehande- ling. De „Tenegroep" is uitge vonden door een zijdeschilde- res. Vroeger waren deze specifie ke middelen alleen in net be zit van boutiquehouders en couturiers, die ze bevoorrech te klanten toestopten. Vanaf nu zijn ze echter te koop bij 700 textielzaken in Neder land. Dosering: voor handwas 2 dopjes per 7 liter water, voor machinewas 5 dopjes bij nor maal water (4 dopjes bij zacht en 6 dopjes bij hard water). Prijs „Tenemoll" 10,95, „Te netex" 11,95 en „Tenestar" 12,95. TINY FRANCIS Veel nieuwe produkten met ook heel veel uiteenlopende prijzen zijn tot en met donder dag te zien op de gisteren geo pende Voorjaarsbeurs '87 in de Utrechtse Jaarbeurs. Hoe wel de huishoudartikelen al tijd ruim vertegenwoordigd zijn, zijn er dit jaar ook veel nieuwe dingen op speelgoed- gebied. Zo is er een nieuwe familie knuffeldieren onder de naam de „Puffalumps". Ideaal voor kinderen èn voor ouders. De dieren zijn super- zacht en kunnen zelfs in de wasmachine gewassen wor den. De kleding die vastzit met klitteband kan afgeno men worden (prijs: ƒ79,50). De nieuwste vinding op elek- tronica-gebied is het spel „Questron". Het is een educa tief spel voor elke leeftijds groep, van 4 tot 100 jaar. Het spel bestaat uit verschillende boekjes waarin vragen met meerdere antwoorden staan, en een elektronische lees-pen die de goede en foute ant woorden „voelt" en dit laat zien en horen. Het grote ver schil met het bestaande spel „Elektro" is dat er bij „Que stron" geen vaste combinaties zijn tussen vraag en ant woord. De pen kost 29,95 en de boekjes zijn 13,95 per stuk. Twee ander nieuwe gezel schapsspellen zijn „Paniek", een spel in quiz-vorm met een tijdklok, en het „Golden Gate Game", een nieuwe variatie op de sjoelbak. Een hoopvolle ontwikkeling vormt de „Clean Bag". Deze hondepoepgrijper, waar vol gens de vertegenwoordiger meer ingaat dan je denkt, is van Japans fabrikaat. De be doeling is dat men met een plastic zakje de drol van de straat opraapt en het geheel vervolgens in de grijper doet en meeneemt. Een zéér hygië nische en goedkope methode Met behulp van de „Clean Bag" kunnen alle hondenuitwerpse len van straat verwijderd worden. om de straat schoon te houden (prijs ca. 20,-). Onmisbaar voor astrologie- fans is de „Astro-Fantasy", een horloge waarop je behal ve de tijd, de zon- en maand- stand en het sterrenbeeld kunt aflezen. De bedrukte wijzerplaat draait mee. Ge zien de prijs is het alleen ge schikt voor heel enthousiaste astrologie-beoefenaren, want de „Astro-Fantasy" kost ruim 700 gulden. Brillenbad Brildragers kunnen op de Vooijaarsbeurs hun hart op halen aan nieuwe accessoires. Allereerst is er het „Brillen bad", een stevige kunststof koker met een elastische bo dem waarin elk formaat bril past. Met behulp van wat wa ter en een scheutje wasmiddel is elke bril in 10 seconden weer als nieuw. Niet alleen de glazen worden smetteloos schoon, maar ook het mon tuur. Mocht het met het „Bril lenbad" niet lukken, dan is er altijd nog de „Micro-Clair". Met dit nieuwe brilledoekje, gemaakt van speciaal toege past weefsel, kunnen de bril- leglazen moeiteloos gereinigd worden. Firma Lunelle is op de beurs met de al eerder be sproken zachte zonnelens voor brildragende en niet- brildragende mensen. „Gol den Label" is de naam van een nieuwe serie contactlens vloeistoffen. Het nieuwe van dit produkt is dat het geen al lergische reacties veroorzaakt bij lensdragers. De huishoudelijke artikelen variëren van een uitlekstand aard 4,95 tot een ijsmachi ne k f 249,-. In deze ijsberei- der kun je in 30 minuten 0,6 liter ijs maken. Je moet het koelelement wel 18 uur voor- vriezen. Het voordeel van deze machine is dat je hem buiten de koelkast kunt ge bruiken en zelf de ingrediën ten van het ijs bepaalt. De „Blik-Snelsnijder" van Te fal en de nieuwe „BK Super- hatd" koekepan met reliëfbo dem en anti-aanbaklaag ma ken het keukenarsenaal com pleet. Gemak dient de mens, want in de nieuwe blikopener blijft de deksel vastgeklemd zitten zodat je hem niet meer uit het blik hoeft te vissen. Bij Curver is een opvouwbaar af druiprek te zien dat vooral geschikt is voor kleinbehuis- den. Het rek is zowel in inge klapte als uitgeklapte stand te gebruiken. Breien van een ingewikkeld patroon met veel kleuren is nu geen probleem meer. Met de „Brevita-Breibox" kun je acht kleuren wol tegelijk ge bruiken. Je doet de wol in de box en haalt de draden door de gleuven aan de voorzijde zodat ze niet meer in de war kunnen raken. Vanaf april zijn deze breiboxen in de win kel te verkrijgen. Naast de consumentenartike len zijn er op de beurs ook produkten speciaal gericht op bedrijven. De „Refractie- Unit die bedoeld is voor zie kenhuizen, revalidatiecentra en opticiens, is een hydrau lisch gedeelte dat in stan daard-meetinstrumenten ge plaatst kan worden. Op deze manier kan de onderzoeksap paratuur op de juiste hoogte ingesteld worden zodat het onderzoeken van invalide mensen in een rolstoel geen probleem meer is. JEANNETTE VOORBIJ Dit zijn geen winterwanten, maar aubergines. Deze blikopener Is zowel voor llnkshandlgen als Het nieuwe spel „Paniek" zorgt voor spanning en De Brevita-Breibox. van Nederlands fabrikaat, Is Ide- rechtshandigen geschikt. sensatie en kan door zes mensen tegelijk gespeeld aal voor het breien met meerdere kleuren. worden. De afgelopen week heeft Ko ning Winter nog een keer flink uitgehaald. De tempera tuur vloog op en neer, wat van de groenteprijzen niet ge zegd kan worden. Een goed compromis tussen voorjaar en winter vormen de raapsteel tjes. Ze worden vaak per twee bosjes aangeboden en de prijs schommelt rond 1 gulden. Voor de Hollandse kasandij- vie komt de prijs op ongeveer 3,50 per pond (klasse 1). Deze zeer malse andijvie leent zich uitstekend om rauw te stampen. De import andijvie uit Spanje kost 1,50 per pond. Spinazie is goedkoper geworden, een pond kost nu 2,25. Voor paksoi is de prijs eveneens gedaald; men be taalt nu 1 gulden per pond. Voor het bereiden van ge mengde groenteschotels zijn courgettes en aubergines zeer geschikt. De groene courget tes kosten twee gulden per stuk. Aubergines zijn te koop voor 4,50 per pond, per stuk komt de prijs dan op 2,25 uit. Paprika's kunnen ook in allerlei gerechten verwerkt worden, bijvoorbeeld in Orient Express. De groene pa prika's van eigen bodem kos ten 4,40 per pond. De gele paprika's zijn nog stevig aan de prijs met acht gulden per pond. De rode paprika's bren gen op het ogenblik record- prijzen op veilingen op, dus daar moet men nog even op wachten. Er is wel keuze uit import-paprika's. De sla-prijs ligt tussen de zestig en negen tig cent per krop. Naast de ge wone kassla is er een ruime keuze uit andere soorten sla, zoals ijsbergsla, eikebladsla, krulsla en de zogenaamde lorosso. Voor de lollori komt de prijs op 1,25. andere slasoorten schomn de prijs rond 0,55 per ki Sla laat zich uitstekend bineren met tomaten, kommerstek en radijs. N< de ronde tomaten zijn er weer Hollandse vleestoma De grote ronde tomaten 1 ten 4,50 per pond en v de kleintjes komt de prijs drie gulden per pond. v vleestomaten moet er g( kend worden op een prijs vijf gulden per pond. K< kommerstek is voor 1,50 pond te koop. Radijs kost het ogenblik 0,75 per Prei behoort niet tot de kope groentesoorten, de ligt tussen twee en drie den per pond. De witlof] zen zijn niet veranderd, n lof kost nog 1,75 per p en het snijlof f 0,75, event per pond. In ae fruithoek men bij de appelen kiezen Golden Delicious 1,1C kilo), Jonagold {f 2,25 kilo), Elstar (f 2,50 per en de Cox (twee gulden kilo). Bij de peren is de kt beperkter, namelijk Coi rence 2,10 per kilo), Remy (f 2,30 per kilo) Doyenne du Cornice per kilo). i? EII ;n rboln g;,t :erek

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6