CDA en WD oneens over besteding van meevaller Studie tweefasenstructuur niet korter Positie van dagbladen is opnieuw verbeterd eïnenland »ïV ziet kans graan-cao LASTENVERLICHTING OF SCHRAPPEN BEZUINIGINGEN 'Sugdwerkgarantieplan ^jorlopig uitgesteld CeidóeGowumt MAANDAG 9 MAART 1987 PAGINA 5 iderzoek justitie naar priminatie door Fiat ibiqip lancfyyj De hoofdofficier van justitie in esteï mr. J.M.M. van Woensel, vindt dat 'jari|itoconcern Fiat Nederland zich schul- °P left gemaakt aan discriminatie. Het be- ka heeft een huis-aan-huis-folder met lo- ïtruiu in tegenstelling tot wat was beloofd landelijke advertentie niet laten v wgen in bejaardentehuizen en in wijken werklozen en buitenlanders, zo be- en it een woordvoerder van Fiat. De offi- ikaajnderzoekt of het bedrijf ook strafbaar ue gn ieder geval is het zeer onbehoorlijk n druk ik me nog zacht uit", aldus Van 'ecorjsel. In de folder staat een geluksgetal loterij waarmee onder meer vijf Fiats e kite winnen zijn. De folder bevat verder jeelchèques die flinke korting geven aanschaf van een nieuwe wagen. aa Dierenbeschermers verwijten Deetman „onzindelijkheid" DEN HAAG Minister Deetman van onderwijs en wetenschappen voert een warrig en „onzinde lijk" dierproevenbeleid. De bewindsman pleit aan de ene kant na voor te rugdringing van dier proeven, maar voert te gelijkertijd een beleid „waardoor de klok jaren wordt teruggedraaid". Dat stellen de Neder landse Vereniging tot Be scherming van Dieren en de Nederlandse Bond tot Bestrijding vhn de Vivi sectie in een vanmorgen uitgegeven zwartboek over het dierproevenbe leid van Deetman. Direc te aanleiding voor het sa menstellen van dit zwartboek („De twee ge zichten van minister Deetman") is de verkoop van het Centraal Proef- dierenfokbedrijf van TNO in Zeist aan het Amerikaanse concern Harlan Sprague Dawley Inc. (HSD), dat met fi nanciële steun van de overheid een nieuw be drijf begint in het Lim burgse Onderbanken. Honden verwonden meisje levensgevaarlijk OLST Drie honden hebben zaterdag in Welsum (gemeente Olst) een elfjarig meisje uit dit dorp aangevallen en levensgevaarlijk verwond. De dieren, behorend tot het ras Rottweiler, braken uit een kennel op het moment dat het kind er langs kwam. De één jaar oude honden konden ontsnappen nadat het slot van hun ren het had begeven. Het meisje liep door de hondebeten diverse verwondingen op, onder andere aan het hoofd. Zij is opgenomen in het Geertruiden- Ziekenhuis in Deventer.en heeft langdurige operaties ondergaan. Het levensgevaar zou inmiddels zijn geweken. Voor de rijkspolitie was er, aldus een woordvoerder, geen reden om de honden in beslag te nemen. De één jaar oude honden zouden nog niet eerder voor overlast of aanvallen verantwoordelijk zijn geweest. Vragen over vrouwenhandel HILVERSUM Het Tweede-Kamerlid mevr. mr. M. Soutendijk (CDA) gaat minister Korthals Altes (Justitie) vragen stellen over de omvang van de vrouwenhandel in Neder land. „Het is een afschuwelijk probleem. Je waant je in de Middeleeuwen waar slavernij tot de normale gebeurtenissen van de dag be hoorden", aldus mevrouw Soutendijk gister avond in het NCRV-programma Hier en Nu. Het kamerlid wil van de minister weten hoe het komt dat de politie geen duidelijkheid heeft over de wijze waarop vrouwenhandel wordt opgespoord en vervolgd. In veel geval len komen vrouwen uit de Derde-Wereldlan den voor een huwelijk naar Nederland om vervolgens in de prostitutie te belanden. H.Geuzinge, hoofd van de burgelijke stand in Amsterdam, schat dat 30 procent van alle in de hoofdstad gesloten huwelijken zogenaamde schijnhuwelijken zijn. Het gaat dan om rond de 600 tot 900 huwelijken per jaar. TERDAM De le- van de Vervoersbond i in de Rotterdamse hoverslagbedrijven ,goede mogelijkheden jasis van het pakket stellen van de werk- Irs een cao voor de jisector af te sluiten. >n aantal punten zal het nog moeten worden •ld, maar aan de CNV- [handelaar, bestuurder J. ;n van de Vervoersbond is een ruim mandaat ge- op een vergadering die ikeinde gehouden is. deze opstelling verwij- let CNV zich van de Ver- •nd FNV. Ruim een <e- j geleden wezen de FNV- in de graansector het /a- )od van de werkgevers als trekt onvoldoende" van ind. [bestuurder Wienen zei fen het bepaald niet te n uitsluiten dat het CNV 6r de Vervoersbond FNV en akkoord komt met de jgevers. Als de FNV een (lelijke opstelling kiest is [rvoersbond CNV niet be- zich daardoor te laten Slepen, aldus Wienen. faan-cao is van toepassing hgeveer 850 werknemers de graanelevatormaat- >mn?P'j Grainwave en Maas- ffeunsilo. hu (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aan de vooravond van het deze week te houden grote ka merdebat over het sociaal- economisch beleid blijken de beide regeringsfracties CDA en VVD behoorlijk met elkaar van mening te verschillen over de ma nier waarop de recente meevaller van 2 miljard gulden moet worden be steed. Nadat CDA-fractie- leider Bert de Vries vori ge week nog had gepleit voor het terugdraaien van de recente verhoging van accijns op benzine en gas met behulp van deze mee valler, lanceerde hij tot verbazing van de VVD het afgelopen weekend voor de TROS-radio een plan om minder te bezui nigen en meer uit te ge ven aan werkloosheidsbe strijding. De Vries wil deze week onder meer voorstellen om 4400 overtollige leerkrachten in het onderwijs aan het werk te houden door hen een tijdelijke baan aan te bieden. Dat kan betaald worden uit de wacht gelden, maar ook uit de belas tingmeevaller. De Vries wil op die manier de angel halen uit de omstreden vervangingsre geling, waartegen veel protest bestaat in het basisonderwijs. De tijdelijke aanstellingen zou den tegen 1990 omgezet kun nen worden in een vast dienst verband. Tegen die tijd zijn er weer meer onderwijskrachten nodig. Verder wil De Vries een voorschot nemen op de 100 miljoen extra die aan de bejaardenzorg besteed gaat worden. Ook daarmee kunnen in het eerste jaar enkele dui zenden mensen aan werk ge holpen worden. Ook heeft de CDA-fractie- voorzitter er begrip voor als bepaalde afgesproken bezuini gingen op de begroting van WVC niet doorgaan. Hij schaart zich daarmee achter CDA-minister Brinkman, die voor zeker 115 miljoen gulden aan ombuigingen niet wil doorvoeren. En tenslotte wil De Vries een forse injectie ge ven aan de overheidsinveste ringen, met name in de infra structuur. Onder de rivieren in Amsterdam en Rotterdam zouden vier nieuwe tunnels gebouwd moeten gaan worden. Daar moet 200 miljoen per jaar voor worden uitgetrokken. Met het geld dat al eerder was uitgetrokken om de vakantie toeslag van ambtenaren en uitkeringstrekkers te verho gen en de criminaliteit te be strijden is de meevaller van twee miljard dan al helemaal op. Over eventuele belasting verlaging wil De Vries pas in het najaar verder praten, als er meer duidelijk is over even tuele aardgastegenvallers. Daarmee heeft hij zich de woede van zijn coalitiepartner op de hals gehaald. Zowel VVD-fractieleider Joris Voor hoeve als financieel specialist Frank de Grave toonden zich onaangenaam verrast door het solo-optreden van De Vries. De VVD blijft bij haar voor stellen om de belastingen te verlagen in een poging op die manier werkgevers en werk nemers te bewegen tot mati ging van de lonen. Dat komt de groei van economie en werkgelegenheid ten goede. Beide VVD'ers wezen daarbij op de openlijke steun van pre mier Lubbers voor dit idee en ook de PvdA toonde zich bij monde van haar financieel specialist Wöltgens het afgelo pen weekend opnieuw voor stander van belastingverla ging. In de ogen van de VVD zouden vooral de laagste inko mens hiervan moeten profite ren. VVD-woordvoerder De Grave deed zelfs een uitval naar de werkgevers, die zich kritisch over dit idee hebben uitgelaten. pi tel RUKSSTEUN VOOR GEMEENTEPLANNEN ff. h| - zodj kk (Van onze parlementaire redactie) Het Jeugdwerkgarantieplan (JWG), dat alle loze jongeren tussen 16 en 20 jaar aan een baan moeten helpen, gaat voorlopig niet in. Op een con- i in Ede dat aan dit plan is gewijd, heeft minister Graaf (Sociale Zaken) vanochtend bekend gemaakt invoering van het plan vertraagd is tot zeker 1 ja- Liri 1988. De Graaf wil intussen de langdurige werk- icid onder jongeren bestrijden door een speciale idieregeling te ontwerpen voor gemeentelijke ^werkplannen. Jij! (ster De Graaf erkende vanochtend dat het kabinet te opti- ch is geweest over de ingangsdatum (1 juli) van het Jeugd- jarantieplan. Er blijkt meer overleg nodig met betrokke- n ook de juridische regelingen vergen meer tijd. leeri grol van het JWG is en blijft op den duur alle jongeren tussen vach 20 jaar een arbeidsplaats te garanderen. De Graaf verzette ht vandaag opnieuw tegen de gedachte ook het bedrijfsleven Gafongen aan uitvoering van het JWG mee te laten werken, lelio ie is in rivier Een 'reisgezel- bestaande uit 36 Neder- "r1se jongeren, beleefde za- Tagavond in Oostenrijk Hnende momenten toen jibus, die hen na een skiva- Hie in Tirol terug naar huis tijden, van de weg afgleed nnyijf meter lager in een ri- belandde. Persoonlijke vallen bleven beperkt tot lichte shock en een gebro- rib. De glijpartij was een vi ilg van een defect aan de rinrichting. Het grootste van het gezelschap, 29 jeren, stapte in een andere en vervolgde de reis. Vijf igiers durfden dat niet aan en stapten in de llH tie is teru9gekeerd: kilometerslange files. Zater- ucuuiu dag was het blijkens deze foto al druk in Zuid- Duitsland, op de snelweg tussen Salzburg en Een vertrouwd beeld voor vrijwel iedereen die München. Wie snel thuis wilde zijn moest veel het afgelopen weekeinde van wintersportvakan- geduld hebben. Sociale Dienst doelwit nieuwe terroristengroep WINTERSWIJK Een terroristische groep die zegt een afsplitsing te zijn van de Radikale Antira cistische Aktie (Rara), heeft aangekondigd elke week een aanslag te zul len plegen op een gebouw van de sociale dienst. Zaterdagochtend eiste de be weging, onder de naam Terro risten Sociale Dienst (TSD), de brandstichting op die even daarvoor was gepleegd bij de Sociale Dienst in Winterswijk. In een anoniem telefoontje aan het ANP werd gezegd dat de aanslagen bedoeld zijn om blijk te geven aan „solidariteit met de minder bedeelden". Het lukte de actievoerders overigens vrijdagnacht niet het gebouw in Winterswijk in brand te steken. Hoewel op vier plaatsen ruiten waren in geslagen en brandende voor werpen naar binnen gegooid, was er alleen wat schroei- en rookschade. VU-ONDERZOEK: AMSTERDAM Studen ten die sinds 1982 via de zogenoemde tweefasen structuur studeren doen even lang over hun studie als studenten vroeger. Slechts 17 procent haalt in vier jaar het doctoraalexa men. De rest doet er 6 jaar (de maximale studieduur) Dit schrijft de afdeling Onder wijsresearch van de Amster damse Vrije Universiteit in het universiteitsblad Ad Valvas. Het onderzoek naar de studie resultaten werd gehouden on der VU-studenten. Volgens het onderzoek blijkt dat tachtig procent van de eer ste lichting tweefasenstuden- ten, gestart in 1982, de prope deuse haalde. Het doctoraalge- deelte van de studie leverde veel meer moeilijkheden op: slechts 1 op de 6 studenten be reikte de eindstreep in vier jaar. Dit betekent, volgens On derwijsresearch, dat het per centage studenten dat met suc ces de studie afrondt 50 tot 60 procent niet hoger zal Het knelpunt in de studie blijkt voor veel studenten in de doctoraalfase te zitten. On derwijsresearch noemt dat vreemd, omdat de opzet van de tweefasenstructuur nu juist ligt in het selecteren in de pro pedeuse. „Veel faculteiten zijn nog niet vertrouwd met de ge dachte dat het doctoraalonder wijs anders ingericht moet zijn dan het propedeuse-onderwijs. In de wijze waarop tentamens en examens in het doctoraal zijn ingericht, komt nog al te vaak het selectiedenken tot. uitdrukking", aldus Onder wijsresearch. SKE EN WISKE—DE HELLEGATHONDEN (c) Standaard Ultgeverl). Antwerpen-We'esp AMSTERDAM In 1986 was nog niet duidelijk sprake van een flink eco nomisch herstel bij de dagbladen, maar wel weer van een verbetering van het gemiddelde resultaat. De omzet in abonnemen ten nam met 4,5 procent toe, terwijl de adverten tie-omzet steeg met 6 pro cent. Ook de verwachtin gen voor dit jaar zijn ge matigd optimistisch. In zijn vanochtend in Amster dam gepresenteerde jaarver slag toont de Nederlandse Dagbladpers (NDP) zich ech ter bezorgd over de geringe populariteit van de krant bij de jongeren en over het stij gend aantal Nederlanders dat nooit meer een krant inkiikt. Voorts wordt gevreesd dat het gebruik van de krant op school door de invoering van de basisvorming (wanneer maatschappijleer als verplicht vak verdwijnt) onder druk komt te staan. Per 100 huishoudens werden in het verslagjaar 81 dagbla den gekocht, tegen 82 in het jaar daarvoor. Daar staat te genover dat de krant in hoge re mate dagelijks aan anderen wordt doorgegeven. Bijna 20 procent van de totale oplage wordt ook door anderen gele zen. De totale omzetstijging van de dagbladen bedroeg voor '86 5 procent, waar tegenover een kostenstijging van 4 procent stond. De totale oplage steeg met 20.000 exemplaren en voor '87 wordt een verdere stijging van het aantal abonne menten en losse verkopen ver wacht. De omvang van de dag bladen is in '86 toegenomen met bijna 3 procent, tot gemid deld ruim 26 pagina's per dag. De stijging van het aantal ad vertenties (gemiddeld 4,3 pro cent) noemt de NDP „bevredi gend". Opvallend is dat de grootste stijging (4,4 procent) bij de kleinste dagbladen te vinden is. In voorgaande jaren liepen daar de advertenties juist het sterkst terug. Net als in '85 steeg de catego rie personeelsadvertenties het sterkst. De enige categorie die in '86 daalde was die van de onroerend-goedadvertenties. PVDA-CONGRES 1 De PvdA houdt begin april haar traditionele voorjaars congres in de RAI te Am sterdam. Drie dagen lang (2, 3 en 4 april) vergaderen en kele honderden afgevaardig den uit de zeventien PvdA- gewesten over van alles en nog wat, zoals actuele poli tieke vraagstukken, de uit slag van de statenverkiezin gen, de partijstrategie voor de komende jaren en een aantal huishoudelijke zaken. Onder deze laatste categorie valt onder meer een discus sie over de verandering van enkele partijreglementen. Velen in de PvdA kijken daar al vol verwachting naar uit, want het gaat hier bij om een kwestie die de so ciaal-democratische gemoe deren al vele jaren bezig houdt, namelijk de procedu re die moet worden gevolgd bij het opstellen van de kan didatenlijst voor de Tweede- Kam erverkiezingen Tot nu toe wijst het partij congres maar één kandidaat voor de Kamer aan: de lijst trekker. De overige aspi rant-Kamerleden worden aangedragen door de zeven tien gewestelijke besturen. Dat laatste is op het oog zeer democratisch en logisch (de „basis" beslist en bovendien krijg je op die manier een fractie waarin alle delen van Nerderland evenwichtig zijn vertegenwoordigd) maar in de praktijk heeft deze procu- dure een naar neveneffect. Aangezien elk gewest maar twee a vier verkiesbare kan didaten kan leveren, vallen wel eens kandidaten van hoge kwaliteit uit de boot. Het is enkele malen voorge komen dat een zittend Ka merlid of een parlementa riër-in -spé naar een ander gewest moest verhuizen (waar de kwaliteitsspoeling dun was) om nog een kansje op het Kamerlidmaatschap te kunnen maken. Ook vriendjespolitiek speelt vaak een belangrijke rol bij de kandidaatsstelling. Redactie: Frans Weerts Bijdragen: Marga Rijer- se, Dick van Rietschoten PVDA-CONGRES 2 Voorstellen om aan dit soort on verk wikkelijke si tua ties een eind te maken, komen op het aanstaande PvdA- congres aan bod. Veel kans maakt een idee van de afde ling Leiden: éénderde van het totale aantal verkiesbare kandidaten moet voortaan door het congres worden aangewezen (waarbij het niets uitmaakt in welk deel van Nederland de kandida ten wonen) en de overige kandidaten komen op voor dracht van de gewesten op de lijst. Het ziet ernaar uit dat dit voorstel meer aan hang krijgt dan de nieuwe procedure die het partijbe stuur heeft verzonnen. Het bestuur kent zichzelf daarin het recht toe de lijsten van de gewesten te corrigeren. Volgens „Leiden" zou dit voorstel gegarandeerd grote ruzies geven tussen het par tijbestuur en de gewesten. En ruzie is wel het laatste waar de PvdA op zit te wachten. BASIS-FLOPPY Verkiezingen op 18 maart? Oh ja ioh? Een maand gele den bleek uit peilingen dat het grootste deel der vader landers nog geen idee had dat Statenverkiezingen aan staande zijn. Inmiddels is de situatie sterk verbeterd en weet zo'n 65 procent nu wél dat er nieuwe provinciale staten samengesteld moeten worden (die vervolgens de samenstelling van de Eerste Kamer gaan bepalen). De tot nu toe tegenvallende bekendheid onder de burge rij mag voor een deel wor den toegeschreven aan de nogal lauwe verkiezings campagnes die de politieke partijen vorige maand soms geruisloos gestart zijn. Van enig politiek vuur werk was en is nauwelijks sprake. De PPR wil ons echter an ders doen geloven. De partij heeft haar serie verkiezings bijeenkomsten omgedoopt in „politieke spektakels" De programma-presentatie voor vanavond, onder de titel „Try-out" in het Utrechtse theater 't Hoogt, wekt in al les de indruk van een to neelvoorstelling: een acht- akter met delen als „De stof jas", „De verfrissing" (ofwel pauze) en „Het Kafé" (na borrelen). De eerste akte („De floppy") betreft een primeurdaar wordt de eer ste „basisinkomen-floppy" door senator Bas de Gaay Fortman in gebruik geno men. Met behulp van de computer wil de PPR een oud idee nieuwe verkiezingsglans ge ven: een basisinkomen van pakweg 600 gulden voor ie dere burger, gecombineerd met een forse algehele ar beidstijdverkorting, zodat vrijwel iedereen aan een baan kan worden geholpen. Volgens de aankondiging toont het computerprogram ma exact welke financiële gevolgen onder nader te be palen economische omstan digheden aan invoering van het basisinkomen verbonden zijn. ZWEEDS MODEL Socialistench risten -dem o- craten en liberalen, synonie men voor PvdA, CDA en VVD? Vanuit historisch per spectief bekeken wel, maar vertalen we het naar de po litieke actualiteit, dan wordt het beeld anno '87 soms wat mistig. Zeker als het de be strijding van de werkloos heid betreft. De werkgelegenheidsplan nen die de PvdA vorige week presenteerde zou je bijvoorbeeld eerder van VVD-zijde verwachten: een loonkostensubsidieregeling die volledig is aangepast aan de wensen van de werkge vers. Plannen voor een zoge heten „arbeidspool" van werklozen, die voor een mi nimum-loontje gemeente ambtenaar mogen worden. In extra te creëren baantjes, zegt de PvdA met nadruk, want het moet wél gaan om werk dat nu nog blijft lig gen. Maar waarom wordt dat werk nu niet gedaan? Juist, omdat gemeenten zich de af gelopen jaren door bezuini gingen gedwongen zagen die banen te schrappen. En daar mogen, van de PvdA nu mi nimumloners aan het werk. Kan de gemeente Utrecht die vorige week aankondig de 800 mensen te zullen ont slaan, daar nu ook weer 800 werklozen op zetten? Dat had initiatiefnemer Flip Buurmeijer zich ook gereali seerd. „Tja, ons voorstel is niet geheel waterdicht. Maar het gaat er tenslotte om dat werklozen weer aan de slag komen De plannen van de rege ringspartijen VVD en CDA neigen daarentegen steeds meer in socialistische rich ting. „Het „Zweedse model" moet in Nederland worden geïntroduceerd", roepen Lubbers en Voorhoeve (VVD) in koor. Dat model uit Skan dina visch -socialisti sche koker houdt in dat enerzijds werklozen worden verplicht zich te laten scho len en een aangeboden baan te accepteren en dat ander zijds voor de bedrijven een ontslagverbod geldt. In Zweden wordt overigens wél zeventig procent van het nationaal inkomen besteed aan collectieve uitgaven, niet in het minst vanwege de torenhoge bij- en omscho- lingskosten voor werklozen. Dat laatste aspect zal de „so cialist" Voorhoeve, erkend voorvechter van lagere overheidsuitgaven, zeker minder aanspreken. DEKAMERDEZE WEEK uurtje en wat kleine onder werpen op de dinsdag, buigt de Kamer zich woensdag en donderdag over de actuele sociaal-economische situatie: hoe het staat met zaken als de overheidsuitgaven en -in komsten, de werkloosheids cijfers en het financierings tekort? De grootste krent uit dit debat is de meevaller van twee miljard, die CDA en VVD op verschillende wijze willen aanwenden om elders ombuigingspijnen te ver zachten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5