Openlijke opstand in Botha's partij De ene kapitein neemt grotere risico's dan de andere: Wintermode in Milaan: bruin, beige en groen ZUID-AFRIKA WACHT OPMERKELIJKE VERKIEZINGEN: Rotterdam heeft geen rampenplan voor veerboten POINDEXTER WIL GETUIGEN: Reagan wist van connectie contra's BUITENLAND £eidóc@ou/xont MAANDAG 9 MAART 1987 PAGINAjj^ Indianen betrokken bij moord bosnegers (Van onze verslaggever Rob Ruggenberg ST. LAURENT Bij de moordpartij begin decem ber in Oost-Suriname zijn de legereenheden van Bouterse geholpen door Surinaamse indianen. De indianen gidsten het leger naar de bosnegerdorpen Sabana, Mooi Wane en Moengotapoe, waar de sol daten meer dan twintig vrouwen en kinderen doodschoten. Dit zegt de Belgische missiezuster Gerda van Dooren uit Rijkevorsel. Zij werkt sinds december in vluchtelingenkampen die in Frans Guyana zijn opgezet voor de groeiende stroom vluchtelingen uit Suriname. Het bekend worden van de juiste toedracht heeft geleid tot tweedracht tussen de naar Frans Guyana gevluchte bosnegers en indianen. Tussen beide groepen heerst een grote mate van wantrouwen en achterdocht. In enkele gevallen heeft dit al geleid tot schermutselingen in of bij de vluchtelingenkampen. „Westduitse gijzelaars zijn gedood" ABOE DHABI De regerings krant Al-Ittihad van de Verenigde Arabische Emiraten heeft zaterdag gezegd dat drie gijzelaars, onder wie twee Westduitsers, zijn gedood toen Syrische troepen in West-Bei- roet het hoofdkwartier overnamen van de pro-Iraanse sji'itische groe pering Hezbollah. Het bericht kon niet van onafhankelijke zijde wor den bevestigd en welingelichte bronnen in Libanon ontkenden iets te hebben vernomen over de beweerde moorden. De nationali teit van de derde gijzelaar werd niet bekendgemaakt. Achttien doden beving Ecuador QUITO Een aardbeving in Ecuador heeft aan acht tien mensen het leven ge kost. Reddingswerkers vonden zaterdag de lijken van tien mensen in een bus die door een door de beving veroorzaakte aard verschuiving onder een laag modder was bedol ven. Bij de aardbeving, die donderdag plaats had, vie len in vier steden in het noordoosten van het land acht doden. De meesten kwamen om doordat hun woningen instortten. Slepers mijden dynamietschip IJMUIDEN Experts van het bergingsbedrijf Wijsmuller uit IJ- muiden hebben het Deense vracht schip „Hornestrand" met 400 ton dynamiet verankerd op tien kilo meter uit de Britse kust. De sleep boot heeft zich van het schip ver wijderd nadat opnieuw een hitte- plek was ontdekt. Volgens Wijs muller smeult de lading nog zeker twee dagen. Tot die tijd mag de Hornestrand geen haven worden binnengesleept. Van een opnieuw opgelaaide brand is voor zover de experts konden waarnemen geen sprake. Er is wel een veiligheidszo ne van ruim negen kilometer rond het dynamietschip ingesteld. Opnieuw aardbeving in Nieuw-Zeeland WELLINGTON Het zuiden van Nieuw-Zeeland is vandaag opnieuw getroffen door een aardbeving. De aardschok veroorzaakte scheuren in wegen en huizen, maar er zijn geen meldingen van persooonlijke ongeluk ken. De beving, waarvan het epicentrum op tachtig kilometer ten noorden van de stad Christchurch lag, had een kracht van 5,2 op de schaal van Richter. Vol gens bewoners raakten bij een aantal gebouwen bakstenen los, terwijl ook schade werd aangericht aan wegen in de buitenwijken. Bij de aardbeving van vorige week, die veel sterker was, raakten 25 mensen gewond. Offensief tegen bolwerk Tamils COLOMBO Het Srilan- kaanse leger heeft gisteren met steun van gevechtsheli kopters een grootscheeps of fensief gelanceerd op bolwer ken van het Tamilverzet op het noordelijke schiereiland Jaffna. Bij het offensief zou den elf Tamils om het leven zijn gekomen, die eerder een legerpatrouille hadden aange vallen. Over slachtoffers aan regeringszijde werd niets be kend gemaakt. Het schierei land is grotendeels in handen van de Tamilstrijders en een deel van het nationale leger is omsingeld in de stad Jaffna. Nederlandse piloot vrij MAPUTO Mozambiqi heeft zaterdag de Nederland n piloot Dor in vrijheid gestel Gebleken was dat de 57-jar' Dor, wiens vliegtuig op maart vanuit Zuid-Afrika het Mozambikaanse luchtruim was gekomen en vervolge geland te goeder trouw w geweest. Dor en twee ande microlight-piloten hadden de buurt van de Zuidafrikaa se grens met Mozambique vlogen bij het begin van w zij hoopten dat een 'recor vlucht van 7.000 kilomet langs de Zuidafrikaanse ki, naar Namibië zou zijn. JOHANNESBURG Zevenentwintig intellec tuelen van een van de invloedrijkste universi teiten van Zuid-Afrika zijn zaterdag openlijk in opstand gekomen tegen president Pieter W. Bot ha. Zij dringen erop aan de apartheid te schrap pen en de macht met de zwarten te delen. Een van de belangrijkste woordvoerders van deze nieuwe lichting is de vroegere ambassadeur van Zuid-Afrika in Groot-Brittannië, Denis Worrall; blijkens een opiniepeiling kan hij op 6 mei veel steun verwach ten van de blanke stem gerechtigden, die op die datum hun eigen kamer kiezen. Dr. Denis Worrall zal het op nemen tegen Chris Heunis, minister van constitutionele ontwikkeling en planning, die is aangewezen als één van de mogelijke troonopvol gers van de 71-jarige presi dent P.W. Botha. Heunis' ne derlaag zou een zeer gevoeli ge en persoonlijke slag bete kenen voor Botha en diens regering. Worrall is evenals Heunis altijd nauw betrok ken geweest bij het grond wettelijk beleid van de rege ring, maar onlangs stapte hij uit de Nasionale Party omdat hij vond dat er te weinig tempo gezet werd achter het hervormen van het apart heidssysteem. Worrall maakt deel uit van een kleine dissidente bewe ging, de zogenaamde „nieuwe Nats". Dit zijn voormalige le den van de Nasionale Party, die hun buik vol hebben van het falende beleid van de re gering om daad bij het woord te voegen en apartheid wer kelijk de rug toe te keren. Zo strijden zij bijvoorbeeld tegen de gescheiden scholen en woongebieden. Militante zwarte groeperin gen en andere buiten-parle mentaire machten kunnen zich nauwelijks voorstellen dat er met een blank staats bestuur daadwerkelijk hoop is voor Zuid-Afrika. Ze stel len zich de „nieuwe Nats" voor als niets meer dan na tionalisten met een modern tintje. Maar het feit dat een aantal indrukwekkende top figuren breken met hun par tij, omdat ze zich niet meer achter het voortslepende apartheidssysteem scharen, legt de komende verkiezin gen een interessant gewicht in de schaal. Loyalisten Dr. Worrall is een gekwalifi ceerd politicoloog en heeft indertijd de hand gehad in het eerste ontwerp van het controversiële driekamerale parlement, dat nu drie jaar bestaat. Maar omdat Worrall zich veel liberaler opstelde dan de minister van constitu tionele zaken, Chris Heunis, kregen zij onenigheid over de wijze waarop zij de zaken zouden aanpakken. Worrall werd niet lang daarna aange steld als ambassadeur in Au stralië, waar hij de naam ver wierf een onverschrokken vertegenwoordiger van zijn regering te zijn. Enige tijd later werd hij overgeplaatst naar Londen. Een post aan het Britse hof is meestal slechts weggelegd voor mensen van kabinet- formaat. Tegenstanders van Worrall zeggen dat hij pas uit de Nasionale Party stapte na dat was gebleken dat hij geen kans maakte om als Nasio- naal Party-lid een veilige ze tel in het parlement te vero veren. Worrall ontkent ech ter dat hij op een zetel uit was. Vanaf het moment dat hij met de Party brak heeft hij het zwaar te verduren ge had van de kant van Botha- loyalisten. Veel mensen in Zuid-Afrika De vier-jarige Vusi is zo te zien nogal trots op zijn nieuwe „be vrijd de kinderen"-shirt. Het jochie deed gisteren mee aan een demonstratie in Johannesburg tegen het gevangen houden van duizenden jongeren en kinderen in Zuidafrikaanse cellen. zijn van mening dat de nood zakelijke radicale verande ring al veel te lang op zich laat wachten. Toen Heunis' nieuwe grondwet in werking trad waren de onlusten onaf wendbaar en sinsdien is het land een grote chaos. Politie ke verslaggevers verklaren dat de nieuwe grondwet hiervan zelf de oorzaak was, omdat deze geen regeling had getroffen voor de zwarte meerderheid. Het parlement bestaat alleen voor blanken, kleurlingen en Indiërs; Zwarte Afrikanen vallen buiten het centrale politieke systeem, terwijl zij toch bijna tweederde van de totale Zuidafrikaanse bevolking uitmaken. Weerspannig Het uitblijven van vooruit gang maakt de „verligte" na tionalisten, de hervormings gezinde intellectuelen binnen de Nasionale Party, ongedul diger en weerspanniger. De dogmatische manier waarop Botha niet alleen zijn tegen standers benadert, maar ook zijn eigen partijleden, wordt achter de schermen hevig be kritiseerd. Maatregelen om het nu al veertig jaar duren de apartheidsstelsel af te schaffen, terwijl de regering haar steun hiervoor heeft toegezegd, komen te lang zaam op gang, menen critici. Als gevolg hiervan zijn de nieuwe Nats tot de aanval overgegaan. Toen president Botha aankondigde dat er op 6 méi algemene verkiezingen zouden worden gehouden, mengden dissidente nieuwe Nats zich in de strijd voor parlementszetels, waaronder Denis Worrall, Wynand Ma- lan (parlementslid voor Randburg in Transvaal) en Esther Lategan van de Stel- lenbosch universiteit vlakbij Kaapstad. Doctor Denis Worrall, die 51 jaar oud is en getrouwd met een Canadese psychologe, is zonder meer een kundige en intelligente kandidaat. Maar zijn tegenstander, Chris Heu nis, staat te boek als een door de wol geverfde partijpoliti cus, die weet hoe hij het ver- kiezingsspel moet spelen. Het belooft een verbeten strijd te worden op 6 mei. ANTHONY HEARD Zo moe! de ramp met de Herald of Free Enterprise zich vrijdagavond razendsnel hebben voltrokken. De veerboot (op de teke ning van voren gezien) maakte slagzij doordat zich door de open laaddeuren binnenstromend water aan bakboordzijde verzame de. Daardoor schoven ook de vrachtwagens die kant op, waardoor de veerboot verder kantelde en tenslotte in het ondiepe wa ter op de zijkant op de bodem kwam te liggen. (Van onze correspondent Roger Simons) ZEEBRUGGE/LONDEN Hoewel dè zegslieden van Townsend Thoresen steevast beweren dat hun veerboten veilig zijn, valt op dergelijke schepen dui delijk een en ander aan te merken. Hoewel zij zware averij kunnen doorstaan, zijn deze hoge platte schuiten niet opgewassen tegen zeewater dat de au todekken binnendringt en zo het evenwicht ver stoort. Ten gevolge van diverse ongelukken met zware veerboten van het roll-on/roll-off-type is in Groot-Brittannië de be zorgdheid inzake hun vei ligheid de laatste jaren scherp toegenomen. Ex perts zeggen nu: „De tra giek van deze ramp is, dat wat men al jaren voor spelde uiteindelijk is ge beurd". De zwakste punten van de veerboten zijn de autodekken die geen waterdichte compar timenten hebben. Elke veer boot loopt dan ook het risico door binnendringend water instabiel te worden gemaakt, waardoor hij gemakkelijk kan telt. Er is veel kritiek op de lakse manier waarop sommige bemanningen van Townsend Thoresen hun eigen veilig heidsmaatregelen toepassen. Het is bekend dat de laaddeu ren van TT-veerboten gere geld half of helemaal geopend blijven, zogenaamd voor een betere luchting, maar in wer kelijkheid om het laden en los sen te versnellen. Om dezelfde reden worden op kortere TT-routes zware voer tuigen nooit extra zorgvuldig vastgesnoerd. De sterke laad deuren werken met een hy draulisch systeem. Zij moeten vrijwel onmiddellijk na de af vaart gesloten worden, maar dit gebeurt meestal niet. Al leen de „loopbrug" wordt op gehaald. Het hydraulische sy steem van de deuren veroor zaakt nogal eens problemen. Een vrachtwagenchauffeur die geregeld het Kanaal over steekt, vertelde dat de poorten van de Herald of Free Enter prise vaak met voorhamers moesten worden bewerkt om ze open of dicht te krijgen. Toen wij eind vorig jaar aan boord van een TT-schip met bestemming Calais waren, za gen wij een andere TT-veer- boot passeren. Dit vaartuig was zo vol geladen, dat zowel uit de geopende neus als uit de geopende achtersteven nog vrachtwagens staken. Kort voor de afvaart zegt de omroeper dat alle chauffeurs de autodekken moeten verla ten. Daarna worden deze afge grendeld voor de passagiers. Bij de ramp van Zeebrugge is nge\ de evenwel gebleken, dat somn^pij ge vrachtwagenchauffeurs»^ toch in de cabine van hij voertuig blijven slapen De ene veerbootkapiti neemt grotere risico's dan andere en dit meestal met oog op snelheid. Elke veerb< is voorzien van balasttan] waaruit het zeewater m< worden weggepompt zoi alle auto's aan boord zijn. beurt dit niet of blijft in d< tanks nog zeewater acht«r dan gaat zo'n vaartuig lichtjj- voorover hellen. En wat d tot gevolg kan hebben is rt bekend. R] u ROTTERDAM Een ramp als met de veerboot Herald of Free Enterprise zou bijvoorbeeld voor de kust van Hoek van Hol land nog veel ernstiger gevolgen hebben gehad. Bij Hoek van Holland is het water veel dieper dan bij Zeebrugge. Een gekap seisd schip zou in korte tijd zijn gezonken. Volgens een van de officieren van het Rotterdamse haven- coördinatiecentrum, E.J. Wij- develd, zinken de roroschepen (roll-on, roll-off), als ze een maal water hebben gemaakt, per definitie binnen enkele minuten. Het enige wat een gezagvoerder in die korte tijd nog kan doen is het schip zo snel mogelijk buiten de vaar geul aan de grond te zetten. Voor het Rotterdamse haven gebied en omgeving bestaat weliswaar een gemeentelijk rampenplan en er zijn enkele „deelplannende zogenoemde rampenbestrijdingsplannen. Maar voor een ramp met een van de veerboten bestaat geen speciaal rampenbestrijdings plan, aldus Wijdeveld. Hij ver moedt dat dat er nu wel snel zal komen. „U kent het spreekwoord: Als het kalf ver dronken is dempt men de put". De bestaande plannen zijn voornamelijk gericht op calamiteiten in de industrie en met schepen die chemicaliën vervoeren. Er bestaan wel reddingsplannen voor als een veerboot op een pier zou stran den. wacht bij eventuele calamit^. ten voor de Nederlandse ki/»w de eerst verantwoordelijl voor het reddingswerk. Nu het nog zo dat de zogenoemd^ „Search and Rescue"-operati:8ar vanaf het vliegkamp Valkeen burg worden gecoórdineei In september is er een gro oefening en zal de kustwach 2 moeten bewijzen dat ze h v werk aankan. Volgens C. Gata denier, hoofd van de afdelii dienstverleningstaken van kustwacht, is communicatie AS 1 informatie het belangrijkste %q grote reddingsoperaties. „Ve. schepen en vliegtuigen stun automatisch een signaal uit a aga; ze zinken of in het water 1 ti recht komen. Via satelliet! l'us valt dan nauwkeurig de plaa ie te bepalen waar het ongeluk .j: gebeurd en de redders kunn4„< snel ter plaatse zijn". WASHINGTON De voormalige veiligheids adviseur John Poindexter heeft president Ronald Reagan in 1986 tweemaal op de hoogte gebracht van het feit dat de geheime wapenleveranties aan Iran geld opbrachten voor de Nicaraguaanse contra's. De Washington Post, die dit gisteren meldde, be riep zich op een „hoogge- plaatstse juridische zegs man". Poindexter heeft Reagan voor gehouden dat de gelden die door Iran of Israel aan de con tra's werden overgemaakt een belangrijk bijkomend voordeel vormden van de wapenzen dingen. Tot nu heeft Reagan steeds volgehouden dat hij niet heeft geweten dat een deel van de opbrengst van de wa penleveranties ten goede kwam aan de anti-sandinisti- sche rebellen in Nicaragua. De senaatscommissie die een onderzoek instelt naar de Iran-contra-affaire zal binnen kort besluiten of zij Poindex ter vrijstelling van strafver volging zal verlenen in ruil voor zijn getuigenis, die Reagan wel eens voor ernstige problemen zou kunnen stellen. Volgens een bron in de omge ving van de president ver wachten medewerkers van het Witte Huis dat Poindexter zal zeggen dat hij direct of indi rect toestemming heeft gekre gen van Reagan om Iran-gel- den over te hevelen naar de contra's. Het Britse schip, de „Silver Sea" heeft begin verleden jaar tevergeefs geprobeerd militair materieel te leveren aan de anti-sandinistische opstande lingen in Nicaragua. De Ame rikaanse en de Britse regering waren daarvan op de hoogte, zo schrijft het Britse zondags blad „the Observer". Het blad baseert zich op een verklaring van een officier van de koop vaardijvloot, John Collins, die betrokken was bij de poging. „Ik weet dat mevrouw That cher en president Reagan van af het begin betrokken waren bij deze geschiedenis. Dit alles heeft te maken met Irangate", aldus Collins. De lading van de Silver Sea bereikte de con tra's niet. Het schip zag zich door het slechte weer genood zaakt de Franse haven Brest aan te doen. Daar werd de la ding door de douane ontdekt. FLIP Aiuo Ksev» - 265-' W0U3E-&EU im! MILAAN In de Noorditali- aanse industriestad Milaan zijn gisteren de eerste shows ge weest van de wintermwie 1987. Twee volledig tegenge stelde ontwerpers beten de spits af: Mariuccia Mandelli en Romeo Gigli. Terwijl Mandelli de vrouw de komende winter rijk en extravagant wil kle den, kiest Gigli dit jaar voor een meer gipsy-uiterlijk. Ove rigens bleken de verschillen ook uit de lokaties waar de ontwerpers hun creaties aan Foto links: Een Krizia-ontwerp: lange, wollen japonnen met chador en daarover slange-le- ren vesten. het publiek toonden. Mande koos voor een supermodel theater; Gigli voor een garaj -** met uitzicht op de waslijnen de naastgelegen arbeiderswij Onder het Mandelli's Krizi label verschijnen dit jaar lai- ge, weinig onthullende sweat j^f hirts voor overdag en korte e strakke avondkledij in goi voor de avond. Gigli ging oc xts, aan de slag met sweatshirt maar naar zijn idee moete deze zo strak mogelijk. De ru tige make-up en platte scho< nen geven een studentikot aanzien. Beide ontwerpei hebben voor de komende win ter wel dezelfde kleuren gekc zen: bruin, beige en groen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4