Laat ik haar ten huwelijk vragen voordat ik sterf' Week vakantie voor Arie van der Kooij ïvasie van igjesmensen [ederland maakt ach geen zorgen |»ver giflading Bootramp in voordeel Eurotunnel GwffiNENLAND/BUITENLAND g&idacSotvitwt MAANDAG 9 MAART 1987 PAGINA 3 j;BRUGGE De scheepsramp bij Zee- 3 oUge heeft gisteren geleid tot een ware Tasie van bezoekers. Vele duizenden Cwsgierigen trokken naar de Belgische vanltplaats in de hoop een glimp op te van- iteinsl van het gekapseisde schip, dat onge in dar twee kilometer uit de kust ligt en i hetVnc*ee's ont^er het wateroppervlak i o J"'' &aat' Door de stroom dagjesmensen Stonden op enkele plaatsen enorme fi- rschl* De politie had handenvol werk om amP 1 autoverkeer in goede banen te leiden, den limensen hadden overigens nauwelijks ran ufes het schip van dichtbij te zien. Beide ^enpieren waren voor het publiek afge ven. Het rampschip ligt dicht bij het uit- de van de noorderpier. Papieren lagen in verkeerde haven ZEEBRUGGE De reddingsacties bij de Herald of Free Enterprise zijn wellicht in het begin ernstig bemoei lijkt doordat de scheepspapieren in een verkeerde haven lagen. Volgens hulpverleners waren die papieren met gegevens over de bouw en inde ling van het schip van belang voor de duikers om de weg te kunnen vinden door het inwendige van de carferry en om na te gaan waar zich mogelijk luchtbellen hadden kunnen vormen. De papieren zouden in Calais en Do ver hebben gelegen, de normale ver trek- en thuishaven van de Herald. Een woordvoerder van de reder, Townsend Thoresen, wilde overigens een en ander niet bevestigen. Meisje (14) gered na onderkoeling ZEEBRUGGE Belgische artsen zijn er voorlopig in geslaagd een 14-jarig Engels meisje te redden van zware onderkoeling als gevolg van de ramp met de veerboot. In een bijna vier uur durende operatie hielden zij het meis je in leven, hoewel haar lichaamstem peratuur was gedaald tot 24 graden, hetgeen doorgaans fataal is. Na een hartaanval had haar hart zelfs even stilgestaan. De Engelse kon na de ope ratie nog niet praten, maar wel haar naam schrijven: Simpson. In het zie kenhuis waakt vader Simpson bij zijn dochter. Hijzelf kwam gezond van boord van de Herald of Free Enter prise, maar zijn vrouw en zijn zuster kwamen om het leven. Geen massale annuleringen HAARLEM Bij de Nederlandse rei sorganisatoren en reisbureaus zijn geen massale annuleringen binnengekomen voor oversteken met veerboten naar Groot-Brittannië. In de reiswereld wordt er van uitgegaan dat de ramp weinig blijvende schade oplevert aan de veerdiensten. Directeur G. Cou- vreur van de ANVR, de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbureaus, zei dat de Nederlandse reiziger niet heeft gereageerd op de ramp, noch met verontruste telefoontjes, noch in de vorm van annuleringen. Ook bij het NBT, het Nederlands Bureau voor Toe risme, zijn gegevens binnengekomen die wijzen op annuleringen of angst bij het reizend publiek. Identificatie komt op gang ZEEBRUGGE In een sporthal in Zeebrugge is een mortuarium ingericht waar de nabestaanden van slachtoffers van de veerbootramp de doden kunnen identificeren. Een aantal van hen slaagde in de identificatie. Anderen zullen later de moeilijke tocht naar Zeebrugge opnieuw moeten maken als de lichamen geborgen zijn van hen die zich nu nog aan boord van de Herald of Free Enterprise bevinden. Hoewel er geen passagierslijsten zijn, is bekend dat er aan boord van de gekap seisde veerboot ook twee Italianen wa ren, vier Polen, tien Belgen, vier De nen en drie a vier Oostenrijkers. Zij worden allen vermist en zijn waar schijnlijk omgekomen. z,Jnk»r Paul en Barbara Fisher en hun dochtertje Lisa uit het Britse frthhampton zijn de schaaf- en andere wonden die zij opliepen bijna vergeten: zij hebben elkaar nog, waar andere families lijklf meer 'et*en verloren. ne I heU I (Vervolg van de voorpagina) lp ^ËEBRUGGE Bij de berging van de Herald of Free nterprise zijn in totaal vier bedrijven betrokken: Smit kk uit Rotterdam, haar dochtermaatschappij Van den kker uit Vlissingen, de Unie van Reddings- en Sleep- |ensten uit Antwerpen en de Tijdelijke Vereniging jor Bergingswerken uit Brussel. De veerboot zal wor- fen rechtgetrokken door twee pontons met elk drie- uizend ton trekkracht, één of meer drijvende bokken i de sleepboten „Fighter", „Seahorse" en „Burge- leester van Damme". pn probleem bij de kanteling vormt het verwachte wegglijden de romp van de Britse veerboot zodra er met grote kracht ^Hn getrokken wordt. Daarom zullen er aan één kant palen ^Hast de romp worden geheid. In het contract wordt afgezien een berging op basis van „no cure, no pay". Het consortium n de Nederlandse en Belgische bergingsmaatschappijen heeft t karwei aangenomen voor een afgesproken vast bedrag. Het lip moet drijvend worden afgeleverd in een nader te bepalen n ven. Het scheepvaartverkeer naar en van Zeebrugge zal naar rwachting nauwelijks hinder van de berging ondervinden. lalf an feen angst tag*'het Nederlandse ministerie van verkeer en waterstaat maakt 1 iifen zich niet al te veel zorgen over de 111 vaten met chemica- aderjn en de 1900 kilo loodpoeder aan boord van de gekapseisde erboot. Volgens woordvoerder R.C. Schriel van de directie lordzee van Rijkswaterstaat zijn de giftige stoffen verpakt in voorgeschreven drukbestendige en waterdichte drums. Om- II het schip kennelijk zonder enige aanvaring of ander geweld gekapseisd, gaat Rijkswaterstaat ervan uit dat vrijwel alle va- 11 in gave staat zullen worden geborgen. Wel is het van belang hoc t die berging „geen maanden duurt", aldus Schriel. Bij grote mp< tkages, bijvoorbeeld door het verteren van vaten op langere rmijn, zouden wel grote problemen kunnen ontstaan, vergelijking met de gifomvang van de coaster „Olaf" die vo- jaar zonk in de buurt van Den Helder noemt Schriel de toe- ind bij Zeebrugge „een fractie van een druppel op een gloeien- zom plaat. Niettemift gaat het ook hier om stoffen die zo snel mo- en lijk uit het milieu moeten verdwijnen en wij zullen de situatie tans arom nauwlettend volgen". Burgemeesters van Belgische lagti istplaatsen hebben voor alle zekerheid echter ertegen gewaar- huwd op de stranden iets aan te raken wat afkómstig zou kun- n zijn van de veerboot. ritten terug e meeste Britse overlevenden zijn zaterdag al per vliegtuig 'l lar Groot-Brittannië teruggekeerd. Eerder had Townsend Tho- tsen 192 overlevenden per boot naar Engeland willen sturen, aar de Britten weigerden pertinent nog ooit met de rederij te iren. De meeste overlevenden wilden bij aankomst geen jour- ilisten te woord staan. Enkele honderden mensen waren naar iegveld Gatwick gekomen in de hoop hun familieleden weer zien. Maar die hoop werd niet voor iedereen bewaarheid. Bij kantoren van de rederij wachtten eveneens talrijke mensen ■enlang op nieuws over hun verwanten. e Britse premier Thatcher en prins Andrew en zijn vrouw Sa il brachten zaterdag een bezoek aan Zeebrugge. Premier Lub- ers stuurde zijn Belgische en Britse ambtgenoot telegrammen, ■esident Reagan betuigde premier Thatcher telefonisch zijn edeleven. Van veel kanten waren er complimenten voor de ïjze waarop de Belgen de redding hebben geleid. ie k ZEEBRUGGE De ijs koude nacht is bijna voorbij, als ook het laat ste restje hoop vervliegt. De laatste drie overle venden zijn al weer drie uur geleden aan land ge bracht nu de sleepboot „Fighter" van Smit-Tak met de eerste doden in de zeemachtbasis van Zeebrugge aankomt. Het is het keerpunt in een verwarrende reeks ang stige gebeurtenissen. Er zijn taferelen aan vooraf gegaan die zich met geen pen laten beschrijven; erna volgt een weekein de waarin de volle om vang van de ramp bij stukjes en beetjes aan het licht komt. De rampen film Poseidon Adventure lijkt werkelijkheid te zijn geworden. Lijken liggen opgestapeld op het dek van de „Fighter", ge wikkeld in dekens en lappen, onherkenbaar, onpersoonlijk. Het moeten er tientallen zijn. Busjes van het Belgische Rode Kruis en andere hulp diensten stellen zich op om de slachtoffers naar het mor tuarium te rijden. Eén voor een worden de lichamen van boord gehaald, onder grote stilte. De lichten van de tele visieploegen schijnen genade loos, fotografen schieten de ene plaat na de andere, maar iedereen zwijgt. Deze scheepslading kan niets an ders zijn dan de voorbode van nog meer ellende, nog meer doden. Hoeveel mensen opgesloten in de Herald of Free Enterprise zijn achter gelaten is niet bekend, maar het moeten er veel zijn. Dat het niet zal blijven bij de twee doden die om twaalf uur 's nachts werden ge meld, is iedereen wel duide lijk. De rederij Townsend Thoresen draaide via de tele foon al direct nadat de ramp bekend werd een bandje met ernstige muziek. Maar toen durfde een enkeling mis schien nog te hopen dat het zou meevallen. Dat is nu de finitief voorbij. Hoe blij ie dereen ook is om de geredde passagiers, de dood beheerst de gedachten. Dat er overlevenden zijn is te danken aan het zeer snel rea geren van de Belgische auto riteiten. Na het eerste alarm kwam onmiddellijk een uit gebreide reddingsoperatie op gang, naar het scenario van het regionale rampenplan. „Dit is een complete revan che op Heizel. Als wij als Bel gen toen de naam hebben ge kregen van sukkelaars in de rampenbestrijding, dan ma ken we dat nu weer goed". Trots klinkt door in de stem van het Zeebrugse raadslid, als hij ziet hoe politie en or dediensten in de tijd van een paar uur heel West-Vlaande- ren in hun greep hebben en erin slagen de hulpverleners, ondanks een grote massa kij- klustigen, vrij baan te bieden. Klopgeluiden Terwijl de Belgische radio liederen van Edith Piaf ten gehore brengt, staat een dui ker zich onder een marinede ken te warmen. Met de heli kopters die nu nog op de zee machtbasis (de enige plaats waar mensen aan wal kun nen worden gebracht) bin nenkomen, worden alleen maar duikersploegen afge lost. Het wachtende ambu lancepersoneel verwacht ei genlijk niet meer nog aan het werk te moeten. „Wie nu nog in het schip zit, is dood", zegt een verpleegster. Dat er om kwart over één nog drie mannen werden gered is al een groot wonder. „We hoorden klopgeluiden in de verte en zijn op zoek ge gaan", vertelt een duiker. „Eén van de mannen zat op gesloten op een toilet, tot zijn middel in het koude water. Hij klopte al uren met zijn horloge tegen de wand. We vonden hem en zijn twee vrienden in het voorschip, waar een luchtbel hing. Eën vierde man, die bij hen hoor de, leefde al niet meer". De duiker vertelt het met vlak ke stem, uit niets blijkt trots of opluchting. Daar heeft hij te veel doden voor gezien. Ook de vlieger van de Belgi sche heli kan het zelfs niet tot een glimlach brengen. „Toen ze eenmaal hoog en droog bij ons zaten hebben ze de hele bemanning omhelsd en gezoend, zo blij waren ze dat ze het hadden overleefd", zegt hij en kijkt wezenloos voor zich uit. Van de duikers heeft hij gehoord dat het aan boord een enorme ravage is, waarin eventuele overleven den vrijwel onbereikbaar op gesloten zitten. Hier en daar is gevochten om uit het schip te komen, zo blijkt even later uit verkla ringen van passagiers. Rai- mond Cook, die er zelf met een gebroken been afkwam, verklaart: „Het was vreselijk, ze vochten om eruit te ko men". Een andere passagier: „Vrouwen en kinderen eerst? U maakt een grapje". De 22- jarige Clifford Byrne zegt dat hij een meisje heeft aange pakt uit handen van een man die door de kou bevangen was en zich niet kon bewe gen. Toen de reddingswer kers een raam hadden open gebroken kon hij het meisje naar buiten tillen. Wat er met de man is gebeurd weet hij niet meer. De 18-jarige studente Rebec ca Carbley vertelt in de lob by van een hotel in Brugge dat een invalidewagen met iemand erin langs kwam rol len toen de boot begon te hel len. „Mijn grootmoeder stak instinctief haar hand uit om hem tegen te houden, maar verdween met rolstoel en al naar beneden", zegt zij. „Ik weet niet of ze nog leeft". Aanzoek Ondanks alles is er tenminste nog één opwekkend verhaal te beluisteren. De 23-jarige Andrew Golding, een van de geredde Britten, heeft van de gruwelijke situatie gebruik weten te maken om een heel speciale wens in vervulling te laten gaan. Terwijl hij met zijn vriendin Sarah Breare (19) aan een touw hing, be sloot hij iets te vragen wat al lange tijd op zijn lippen lag. „Het zag er allemaal erg drei gend uit en ik dacht dat ik er goed aan deed om haar ten huwelijk te vragen, voordat ik zou sterven". Sarah zei ,ja", maar het noodlot dreig de de zaak toch nog in het honderd te laten lopen. An drew stortte met een luide schreeuw in het water, maar kon gelukkig gered worden. Terwijl hij zijn verhaal doet, staan twee Nederlandse dui kers van een particulier be drijf uit Nieuw Vennep te wachten op hun beurt om naar het wrak te worden ge vlogen. Via de televisie heb ben ze gehoord dat er een te kort aan duikers was en zijn onmiddellijk naar Zeebrugge vertrokken. Maar hoewel ze als professionele duikers graag naar de Herald toe wil len om hun steentje bij te dragen, beseffen ze dat er niets anders dan een macaber kerkhof voor de kust drijft. Voorlopig komen de Neder landse duikers niet aan bod. Kort na zeven uur, als het licht wordt, heeft Jacques Thas, de leider van de red dingsoperatie, een belangrij ke mededeling. „Het grootste deel van het schip is afge zocht; alleen een paar cabines aan de onderliggende bak boordzijde en de machine- en controlekamer zijn ontoegan kelijk. We moeten om veilig heidsredenen stoppen. Het wordt vloed, er komt bewe ging in het schip en het wordt voor de duikers te ge vaarlijk. We moeten de risi co's die zij lopen, afwegen te gen de kans dat ze nog over levenden aantreffen", zegt Thas. Zijn stem trilt, deze be slissing is heel moeilijk ge weest. Er moeten nog 76 mensen in de boot liggen, de overige 56 doden zijn inmiddels gebor gen. Hun lichamen liggen op gebaard in een sporthal. Fa milieleden en vrienden uit Engeland zijn overgekomen om hen te identificeren. Ze zijn diep geschokt en ver drietig en ontsteken in woede als ze bij de sporthal gecon fronteerd worden met pers- fotograferen die klaar staan hartverscheurende taferelen vast te leggen. De nabestaan den kunnen niet aanvaarden dat zij hun persoonlijk leed moeten delen met de open baarheid. De politie kan een vechtpartij tussen de partijen maar nauwelijks voorkomen. STEVO AKKERMAN ARJEN VAN DER SAR LONDEN De scheeps ramp ter hoogte van Zee brugge is uiteraard geen goede zaak voor de veer diensten die dagelijks ver bindingen verzorgen tus sen Groot-Brittannië en het Europese vasteland. Verwacht wordt, dat Town send Thoresen van de zomer niet zal kunnen overgaan tot het in gebruik nemen van haar eerste nieuwe extra-grote veerboot van 26.000 ton, de Pride of Dover, met een capa citeit van 650 voertuigen en 2300 passagiers. De tweede nieuwe reus, Pride of Calais, zou worden ingezet in novem ber. De toekomstige Eurotunnel kan alleen maar voordeel heb ben van de ramp met de veer boot. Het project van een vaste oeververbinding tussen Enge land en Noord-Frankrijk dat tot nu toe in Groot-Brittannië sterke tegenstand kende, krijgt nu meer wind in de zeilen. E KNOLLEN .WEER ANDÉRC pi(l< ens, woe hou je IN VREDESlJ/WI VOL'7 NCKAL. V/Q1ANC01ING \WN l SpJS HET eïEN.CN AOS KIND LUSTTE v COK ALT\0 Ai AOS. HAAGSE CHAUFFEUR ZWEMMEND UIT RAMPSCHIP DEN HAAG Schip breuk lijden is één ding, alle publiciteit erna een ander. Hagenaar Arie van der Kooij kan erover mee praten, hoewel hij daar zaterdag al genoeg van had. Over zijn miraculeus vlotte redding uit de vrij dag bij Zeebrugge gekap seisde Britse veerboot Herald of Free Enterprise kon de vrachtwagen chauffeur aanvankelijk niet anders dan zeer laco niek vertellen. Het was allemaal te snel gegaan om er direct al diep van onder de indruk te raken. De grootte van het drama en het volle besef wat voor geluk hij heeft gehad, kreeg Arie van der Kooij door de massale aandacht van tv, radio, week en dagbladen met te volle gla zen ingegoten. Reden voor de man die aanstaande vrijdag de dertiende zijn 37e verjaardag mag vieren, zich met ingang van gisteren van de buiten wacht af te schermen. Zijn werkgever, firma De Jong in Hendrik Ido Ambacht, heeft de moedige trucker een week vakantie gegeven. Daarna vol gen voor Arie van der Kooij weer de normale transport- werkzaamheden, zoals die hem tot nu steeds een paar keer per week over het Ka naal brachten. Raar Het kan raar gaan in iemands leven. Zo ben je anoniem en gelukkig, een minuut later kijk je de dood recht in de ogen en negentien uur later hangt in een extra NOS-jour- naal omroeper Joop van Zijl en half Nederland aan je lip pen. Terwijl zijn twee te laat gear riveerde collega's de Herald of Free Enterprise knarsetan dend de haven van Zeebrugge zagen verlaten, was Arie van der Kooij tegen de regels in in zijn truck met Borcu- lose bacon gebleven. Zijn eigen „bedje" was hem liever dan een hutverblijf. Arie van der Kooy zat met zijn wagen gelukig niet in het be- neden-cardeck, want daar was-ie nooit meer uitgekomen, omdat de deuren daar slechts met een luchtknop open kun nen. Toen hij merkte dat zijn trailer scheef ging en stond te tikken tegen de zijkant van het dek, verliet Van der Kooij zijn cabine om te gaan kijken. „Toen ging mijn wagen tegen de kant aanglijden en de wa gen naast mij gleed tegen mijn wagen aan. Opeens stond ik met mijn voeten in het water en ben ik gaan lopen, over de cabine heen en over de zijkan ten van luxe wagens. De boot ging steeds schuiner en alles begon te glijden. Ik stond op het bovendek en daar is een open achterkant. Dus ik wist dat ik daar naar toe moest. Na even klauteren en glijden kwam het water keihard bin nenstromen en werd ik even meegenomen. Maar toch kon ik me weer ergens vastgrijpen. Even later werd het water kalm en kon ik zo naar buiten zwemmen. Daar ben ik over de kiel naar boven geklom- Sleepboot Niet lang daarna kon de Hage naar zich met enkele anderen in een sleepbootje laten glij den. Vanaf het moment dat hij zwemmen kon, had Van der Kooij geweten dat het goed zou gaan. „Ik ben vrij nuchter, ik wist alles wat ik aan het doen was. Op de sleepboot kreeg ik gelijk al een jongetje in m'n handen geduwd en die heb ik warm staan wrijven met een deken. Daarna heb ik hetzelfde gedaan met een baby en met een Duitse vrouw. Daar bleef ik zelf ook warm van. Op een gegeven moment waren we met z'n zestienen in de hut. We waren bijna als al- lereersten aan de kant. We zijn toen naar een kantoortje van Townsend Thoresen gere den, waar we een deken en koffie kregen. Ik heb gelijk geprobeerd mijn vrouw en mijn baas te bellen. Nou. die waren verwonderd natuurlijk, die hadden nog nergens van gehoord. Ik heb die nacht bij na niet geslapen. Ik zag nog steeds precies wat ik al die tijd aan het doen was". HERMAN JANSEN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3