Rome verbiedt reageerbuisbaby In elke parochie ten minste één eucharistieviering per weekeinde £eidóeSoma/n GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld „Vrouwen moeten structuur en geld kerken gebruiken voor eigen strijd" beroepingen Mgr. Ernst erkent rol eigen geweten inzake homofilie ag weer SeidóeSomattt MAANDAG 9 MAART 1987 PAGINjfffl Restauratie van Sint-Pietersbasiliek voltooid ROME Terwijl de monumenten uit de Romeinse oudheid aan gene zijde van de Tiber in Rome verder vervallen doordat "Monumentenzorg" het niet eens wordt over een conserver ingsaanpak, is de gevel van de grootste christelijke kerk in de wereld, de basiliek van Sint Pieter in Vaticaanstad, grondig ge reinigd en gerestaureerd. Het Vaticaan heeft daarvoor een ka pitaalkrachtige mecenas gevonden: de "Knights of Columbus", de ridderschap van Amerikaanse katholieke mannen. Paus Jo hannes Paulus II heeft hen voor hun grootmoedige ondersteu ning bedankt. De Sint Pieter was 372 jaar na de bouw naar ontwerp van Carlo Maderna aan restauratie toe. Internationale Edith Stein-bedevaart ECHT Ruim duizend belangstellenden uit de Bondsrepu bliek Duitsland, Nederland en België hebben het afgelopen weekeinde deelgenomen aan een bedevaart naar het Midden limburgse Echt, waar 2 augustus 1942 de kloosterzuster en filo sofe dr. Edith Stein op grond van haar joodse afkomst door de Duitse bezetters werd gearresteerd. De bedevaart was bedoeld als voorbereiding op de komende zaligverklaring van Edith Stein op 1 mei in het sportstadion van Keulen door paus Jo hannes Paulus II. In Keulen trad Edith Stein in bij de Karme lietessen. Zij moest uitwijken naar Echt, waar ze enige tijd in de karmel verbleef, samen met haar zuster Rosa. Beiden wer den gearresteerd en via Westerbork naar Auschwitz getrans porteerd. Men kent zijn taal als men er met kleine kinderen in kan converseren. K. Jonckheere ROME Katholieke echtparen die via de na tuurlijke weg geen kinde ren kunnen krijgen, mo gen niet hun toevlucht nemen tot de reageerbuis. Het Vaticaan verbiedt alle vormen van het kwe ken van menselijk leven buiten de moederschoot. Het is dus volgens Rome ook niet toegestaan wan neer het zaad van de echtgenoot met dat van zijn vrouw wordt samen gevoegd in de reageer buis. Met dit zeer leerstel lige standpunt heeft het Vaticaan het kinderloze echtparen erg moeilijk gemaakt om binnen de leer van de kerk te blij ven. Deze week publiceert de Con gregatie voor de Geloofsleer, die geleid wordt door de Duit se kardinaal Joseph Ratzin- ger, een officiële standpuntbe paling over de bio-ethiek. De verschijning van het veertig pagina's tellende document was door de paus al voor Kerstmis aangekondigd. Het stuk past precies in de stricte lijn die het Vaticaan aanhoudt waar het de seksuele ethiek en moraal betreft. De stricte koers op dit terrein werd al ingeslagen door Paus Paulus VI toen die dwars tegen het advies van een door hem zelf benoemde internationale commissie in, alle voorbe hoedsmiddelen verbood. Niettemin toonde men zich in Rome verbaasd over de strengheid van de door Paus Johannes Paulus II goedge keurde en door Ratzinger on dertekende standpuntbepa ling. Het stuk dat als volledige titel heeft: 'Instructie over de eerbied voor het ontkiemende leven en de waardigheid van de voortplanting' gaat verder dan veel moraaltheologen verwacht hadden. Vrijwel elk experiment is verboden. Veel theologen hadden aangeno men dat het Vaticaan met be grip voor de nood van de kin derloze echtparen het kweken van een embryo met het zaad van de man en het eitje van de vrouw buiten de moeder schoot wel zou toestaan. Maar Rome trekt een zeer duidelij ke lijn. Het kweken van men selijk leven buiten de moeder schoot is verboden. Echtparen die geen kinderen kunnen krijgen moeten hun kruis dra gen. „Het huwelijk", zo merkt Ratzinger op, „geeft aan de echtelieden niet het recht op een kind, maar uitsluitend het recht om die natuurlijke han delingen te verrichten die be doeld zijn voor de voortplan ting. Slechts in uitzonderlijke ge vallen kunnen kinderloze echtparen, die binnen de leer van de kerk willen blijven, een beroep doen op de meest moderne verworvenheden van de medische wetenschap. Onder strenge voorwaarden is een methode van kunstmatige bevruchting toegestaan. Hier bij worden het vrouwelijke eitje en het mannelijke zaad direct in de eileiders inge bracht. In Ratzingers gedetail leerde instructie wordt pre cies aangegeven hoe dat moet. Het zaad van de man mag niet, zoals gebruikelijk is, door masturbatie verkregen worden. Het echtpaar moet gebruik maken van een con doom, waarin vantevoren een klein gaatje geprikt is. Na de geslachtsdaad moet het sper ma dat in het condoom is ach tergebleven, worden opgevan gen. Vervolgens moeten door de arts zaad en eitje worden ingebracht. Zaad en eitje moe ten echter volstrekt geschei den worden ingebracht, om dat er anders sprake zou zijn van het ontstaan van leven buiten de moederschoot. Met de bepaling dat het sper ma via de geslachtsdaad ver kregen moet worden, onder streept het Vaticaan dat de voortplanting niet los ge maakt mag worden van het bedrijven van de liefde bin nen het huwelijk. Ook dat is een kernpunt uit kardinaal Ratzingers instructie. Voor wat de bio-techniek nog alle maal in petto heeft voor de komende jaren, heeft het Va ticaan een zeer duidelijke lijn getrokken. Voortplanting al leen binnen het huwelijk, via de geslachtsdaad en in de moederschoot. Tal van op grote schaal toege- Easte praktijken worden ver oden. Elk commercieel ge bruik bijvoorbeeld van foetus sen wordt veroordeeld. „Dode embryo's en menselijke foe tussen moeten met dezelfde eerbied behandeld worden als de overblijfselen van andere menselijke wezens", aldus de instructie. Kenmerkend voor het ponti ficaat van Johannes Paulus II is zijn strijdbaarheid. Ook in Ratzingers instructie wordt daar weer blijk van gegeven. Er wordt niet volstaan met een oproep aan de katholieke echtparen, nee, er wordt een uitdrukkelijk verzoek aan de regeringen gericht hun wet ten aan te passen. Als het aan het Vaticaan ligt, is Ratzin gers instructie een blauwdruk voor uitgebreide wetgeving. BISSCHOP BAR IN VASTENBRIEF: ROTTERDAM „Sa men komen op de zon dag" is de titel van de brief, die mgr. R.Ph. Bür aan het begin van de Veertigdagentijd heeft gericht tot de gelovigen in het het bisdom Rotter dam. In zijn brief draagt de Rotterdamse bisschop een groot aantal gedach ten aan voor een goede viering van de Dag des Heren. Daarbij gaat hij uitvoerig in op de waar de van de eucharistie, „de meest volmaakte, wijze om de verrijzenis en verlossing te vieren". Met de situatie van zijn bis dom voor ogen het terug lopend aantal priesters stelt mgr. Bar, dat hij het als zijn opdracht en hoge plicht ziet er beleidsmatig voor te zorgen, dat in elke parochie gemeenschap ten minste één maal per weekeinde eucha ristie kan worden gevierd. Om dat mogelijk te maken vraagt hij zowel de medewer king van de gelovigen als van de pastores en doet hij praktische suggesties. Roos ters per regio of dekenaat bij voorbeeld om de beschikbare priesters goed te verdelen en inschikkelijkheid van de ge lovigen bii vermindering van het aantal eucharistievierin gen in een weekeinde. Ook de mogelijkheid tot het houden van Woord- en ge bedsdiensten, onder leiding van diakens, pastorale werk- (st)ers en andere leken, komt in de brief uitgebreid aan de orde. De bisschop beveelt die vooral aan voor weekdagen bij bepaalde samenkomsten en vieringen, waarbij het eu charistie vieren niet per se noodzakelijk is. Deze dien sten, die een geheel eigen waarde hebben, kunnen ook op zondag worden gehouden in het geval een celebrant uitvalt. De bisschop schrijft verder apart over communiedien sten (woorddiensten waarin geconsacreerde hosties wor den uitgereikt door leken). Mgr. Bar omgeeft deze dien sten („niet een vorm die door alle liturgisten en theologen wordt aanbevolen") met een aantal voorwaarden. Zijn be langrijkste gedachten zijn dat het communiceren buiten de eucharistieviering om slechts in buitengewone omstandig heden en bij uitzondering kan. Vermeden moet worden bij de gelovigen de suggestie te wekken dat zij eucharistie vieren in een communie dienst. De bisschop verklaart over de bedienaar en voorgangers, dat in alle vieringen de ta ken, plaatsen en functies dui delijk onderscheiden dienen te zijn. De eindverantwoor delijkheid, zowel voor de vorm als de inhoud, berust bij de pastoor van de paro chie. Van hem verwacht de bisschop dat hij allen die hem bijstaan met zorg begeleidt. Mgr. Bër wil ook, dat de pa rochianen zorgvuldig worden voorbereid op diensten waar mee zij geen ervaring heb ben, „opdat er begrip kan groeien en geen onrust ont staat". De bisschop vraagt speciale aandacht voor de pastoraal werk(st)ers. Deze hebben in de liturgie een niet geheel duidelijke positie, aldus de bisschop. „Wij zullen naar aan liturgische plaatsbepaling voor deze waardevolle mede werkers moeten blijven zoe ken. Hun plaats in de pasto raal is al veel duidelijker ge worden, daarom zou dat ook voor de liturgie moeten kun nen", aldus mgr. Bür. De volledige tekst van van de „Vastenbrief" van mgr. R.Ph. Bör is op telefonische of schriftelijke aanvraag ver krijgbaar bij het Secretariaat van Bisdom Rotterdam, Kon. Emmaplein 3, 3016 AA Rot terdam, tel. 010-4362888. Remonstranten maken richtlijnen voor hulp aan vluchtelingen UTRECHT In verband met het feit dat het „magere vluch telingenbeleid" van de Nederlandse regering de kans groter maakt dat een kerkelijke gemeente wordt geconfronteerd met vluchtelingen, die met uitzetting worden bedreigd en om humanitaire redenen onderdak zoeken bij een kerkelijke ge meente, heeft het bestuur van de Remonstrantse Broeder schap een richtlijn met gedragsregels opgesteld. Daarin wordt gesteld dat in bijzondere gevallen een kerkelijk onderdak kan worden verleend, maar dat deskundigen zullen moeten uit maken of hier humanitaire gronden in het geding zijn. Door opneming en verzorging in een kerkgebouw geeft de kerk een openlijk signaal aan overheid en samenleving, „dat in dit concrete geval de menselijke aspecten heroverweging verdienen". Er is, aldus het bestuur, geen bezwaar tegen een „kerkelijke lobby" om humanitaire redenen. Met de burge meester dienen zo mogelijk afspraken te worden gemaakt over communicatie tussen kerk en lokale overheid. Meerdere groepen Tamil-vluchtelingen in ons land zochten hun toevlucht in kerkgebouwen, zoals een groep die in 1985 in de Nicolaaskerk in Amsterdam heil zocht. SIETH DELHAAS: DOM OM MOGELIJKHEDEN TE LATEN LIGGEN DEN HAAG Vrouwen die in de kerk blijven ondanks de mannelijke onderdrukking daarin moeten gebruik ma ken van de organisatiestruc tuur en het geld van de kerk Nederlands* Hervormd* Kerk Beroepen te Papendrecht, A.van de Meer te Wierden. Bedankt voor Zle- rikzee, toezegging, J.H.yan Osch te Renkum. Gereformeerde Kerken Beroepen te Pesse, drs.B.Heslinga kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Amsterdam-Centrum, drs.R.Roukema te Oppenhuizen. Beroepbaarstelling: Drs.B.Heslinga te Pesse. Cristelijke G reform eerde Krken Bedankt voor Apeldoorn-Centrum, Broek op Langedijk-Alkmaar, Hul zen en Veenendaal (Bethelkerk), J.PIantinga te Leeuwarden. bij de eigen strijd: feminise- ring van de samenleving en de verwerkelijking van „het sociaalmaatschappelijke pro gram dat ten grondslag ligt aan de kerk". Het zou dom zijn om die kansen te laten liggen. Die mening verdedigde Sieth Delhaas, protestants feminis tisch publiciste, gisteren in Den Haag. Zij was een van de leden van een forum dat dis cussieerde over de vraag of feministische vrouwen de kerk uit moeten gaan of niet. De bijeenkomst was georgani seerd in het kader van de In ternationale Vrouwendag. De hervormde feministisch theologe Fokkelien van Dijk- Hemmes, zei ook in de kerk te willen blijven om daar het goed recht te verdedigen van de ruimte die vrouwen opei sen. „In de marge van het hervormd kerkelijk bedrijf is heel veel ruimte voor vrouw en geloof. Voor mij is die rand het centrum van de kerk. Ik wil proberen het feitelijke machtscentrum ervan te over tuigen dat wat vrouwen in de kerk willen, inderdaad van wezenlijk belang is voor die kerk". De vraag: de kerk wel of niet verlaten bleek bij diverse vrouwen een heel andere te zijn dan die naar het wel dan niet opzeggen van het lid maatschap van een politieke partij. Tineke Koetsier-Korvi- nius, van de Haagse werk groep Vrouw in kerk en sa menleving, zei dat ze met huid en haar geworteld is in de kerk. In de traditie van de kerken ligt voor haar veel dat waardevol is en waarvan ze geen afstand wil doen. Boven dien kan naar haar oordeel niet alles in de kerk worden beoordeeld door de bril van de man-vrouw verhouding. „De figuur van Jezus bekijk ik niet naar zijn man-zijn, maar naar de eigenheid van Zijn boodschap". Dr. Etty Mulder, hoogleraar muziekgeschiedenis in Nijme gen, verklaarde onkerkelijk te zijn en dat ook te willen blijven. Naar haar oordeel is het voor veel vrouwen heel moeilijk de structuur van de kerk, die vrouwen onder drukt, te verlaten; daarmee verliezen ze namelijk de he roïsche rol die ze nu in de kerk kunnen spelen. „Wat mij betreft gaat het er om dat vrouwen zich echt bevrijden en een eigen, onafhankelijke weg zoeken". Gonny Luijpers, schrijfster van liedteksten, verklaarde vrouwen te begrijpen die uit solidariteit met andere vrou wen in de kerk blijven. Zelf heeft ze de Rooms-Katholieke Kerk verlaten omdat ze de druk niet langer kon verdra gen. „Maar daarmee ben ik niet ongelovig geworden; in tegendeel", voegde ze eraan toe. HILVERSUM Het be langrijkste ten aanzien van homoseksuelen is dat ze zich zich aanvaard voelen. Daarover moeten we geen onzekerheid la ten bestaan. Vervolgens kun je met elkaar praten over de kerkelijke leer, met respect overigens voor het eigen geweten van de persoon in kwes tie. Komt deze tot een andere keus dan de kerk juist acht, dan hebben we dat te eerbiedigen. Dat zei bisschop H. Ernst van Breda zaterdagmiddag in het VAR A-radioprogramma De Rooie Haan waar de de uit spraken van kardinaal Simo- nis over homofilie ter sprake kwamen. Hij meende dat de kardinaal in zijn radio-interview met het Humanistisch Verbond hetzelfde heeft bedoeld, maar dat het anders is uitgepakt. Bisschop Ernst verklaarde er geen moeite mee te hebben als een praktiserend homo seksueel ook praktiserend katholiek is en vond dat men dit gegeven niet moet isole ren. „De kerkelijke leer die seksualiteit buiten het huwelijk afwijst richt zich gelijkelijk tot heterofielen en homofielen." De bisschop meende dat de eersten vaak nog minder beantwoorden aan de kerkelijke leer dan de homofielen. Over de moeilijkheid dat niettemin de leer van de kerk inzake de seksualiteit van homofielen zeer moeilijk in overeenstemming is te brengen met de levensprak tijk van vele homofielen anno 1987, zei de bisschop dat het eerste dat te doen staan is hen een tehuis te bieden. „Ook in de leer zijn etappes mogelijk, je moet ruimte bie den". De bisschop keurde de actie af van homofielen die op Paaszondag massaal bij mgr. Ter Schure van s'-Hertogen- bosch te communie willen gaan. „Het sacrament van de eucharistie kan geen aanlei ding zijn voor provocerend optreden." De bisschop verklaarde indi rect het niet eens te zijn met de opvatting van kardinaal simonis dat God een man is. „Alle beelden schieten te kort. Het mannelijk primaat Laat Twee van Breda gaan HILVERSUM Bisschop H. Ernst van Breda heeft zater dag voor de VAR A-radio ge pleit voor het laten gaan van de Duitse oorlogsmisdadigers Aus der Ftlnten en Fischer, bekend als de Twee van Bre da. „Ik ben er voorstander van dat ze weggaan. Het heeft geen zin meer. Ik heb het geleerd van de slachtof fers". Naar de bisschop ver klaarde vangt hij in die rich ting steeds meer geluiden op. „Het zou een zegen zijn voor de samenleving als we dit beëindigen", aldus de bis schop. is een maatschappelijk gege ven. Dat kun je niet op God overbrengen". Over de toelating van de vrouw tot het priesterambt verklaarde de bisschop dat daar momenteel in de RK kerk geen ruimte voor be staat. Hij neigde er toe in de afwijzing van de vrouw in het ambt eerder een cultureel bepaalde bezwaar te zien dan een een kwestie van geloof. Steun voor Simonis Aan het eind van de eerste Europese Bisschoppenconfe rentie hebben in het afgelo pen weekeinde bisschoppen hun solidariteit betuigd met kardinaal Simonis. In een slotverklaring zeiden de bis schoppen „dat zij zich solidair verklaarden met kardinaal Simonis in verband met de aanvallen en rechtszaken te gen hem. Een bisschop van de katholieke kerk moet de vrijheid hebben zich zonder aarzelen uit te spreken over alle kwesties die betrekking hebben op de christelijke leer. Dat is een belangrijk onderdeel van de godsdienst vrijheid." De Europese bisschoppencon ferenties was vrijdag begon nen. De bedoeling was te overleggen hoe Europa het best „herkerstend" kan wor den in een seculiere en at heïstische tijd. De bisschop pen kwamen bijeen in Die burg, 30 kilometer ten zuiden van Frankfurt. Aan de con ferentie werd deelgenomen door bisschoppen uit heel Eu ropa, met uitzondering van Bulgarije, Litouwen, Zwitser land, Tsjechoslo wakije en Turkije. Routinematig risico oorzaag Nu de rederij Townsend Thoresen, eigenaresse vanföaa rampschip Herald of Free Enterprise, haar kapiteins! van dracht heeft gegeven er persoonlijk op toe te zien dajr tw laaddeuren van de rij-op-rij-af-schepen voortaan bij hetT®n<*' trek gesloten zijn, is één van de brandende vragen ovejuil tragedie in Zeebrugge beantwoord. Nadat al van verschifpgC de kanten de mogelijkheid was geopperd dat de ramp|autc oorzaakt zou zijn doordat die laaddeuren open stonden Itmen vandaag nu ook de rederij te kennen gegeven er van uks he gaan, dat daar de oorzaak moet worden gezocht. Irenpi EeN menselijke fout dus, maar die hoeft niet noodzal kerwijs alleen verweten te worden aan de voor het aut< verantwoordelijke scheepsofficier en zijn bemanningsle Er zijn verschillende aanwijzingen dat het open laten va laaddeuren tijdens het begin van de tocht weliswaar tege voorschriften is, maar desondanks een informele roul maatregel is, die bij kalme zee tijdens het uitvaren wordt gepast om de uitlaatgassen te laten wegwaaien. Het offi onderzoek naar de oorzaak van de ramp zal wel aan het brengen of veerschepen dat routinematige risico regeln nemen. MeT de verklaring van de rederij over de laaddeuren echter nog lang niet alle vragen beantwoord. De meesl dringende betreft de zeewaardigheid van de rij-op-ri schepen in het algemeen. Officieel voldoen die aan de d voor algemeen geldende maatstaven. De voorzitter vai internationale overkoepelende organisatie van kapiteins enigingen, de Belg Colson, heeft echter vernietigende kri uitgeoefend op de zeewaardigheid van de schepen. Drijvi doodskisten heeft hij ze genoemd in een officieel rapj Dat is tien jaar geleden verschenen toen de nu zeven oude Herald of Free Enterprise nog gebouwd moest den maar sindsdien is het kennelijk in een ambtelijke reaula verdwenen. ZlJN kritiek richt zich vooral op het hoge zwaartepunt dit type veerboten. Ze hebben nauwelijks of geen kiel, z ze makkelijk kapseizen indien zoals bij de ramp in brugge kennelijk is gebeurd binnenstromend water aan één kant ophoopt. Omdat de autodekken een grote, ruimte vormen doordat tussenschotten ontbreken, gaan volgens ook de zwaar beladen vrachtwagens schuiven. In gunstigste geval zitten die met kettingen aan de laadv verankerd. Dat is nuttig bij ruw weer, maar in een noodi atie als zich vrijdagavond in Zeebrugge voordeed, zijn kettingen natuurlijk niet voldoende. ANDERE resterende vragen betreffen de onduidelijkl11 over de giftige stoffen, die zich wel degelijk aan boord vonden, inclusief het gevaarlijke dioxine, hoewel dat,van W ficiële zijde glashard werd tegengesproken. Het ontbre van een passagierslijst, die met een computer in een handi draai kan worden samengesteld, is eveneens uiterst mq waardig. Bij de ramp in Zeebrugge is daardoor onnodig Iri en verwarring ontstaan. jJ ONDANKS al de tekortkomingen is het ongelooflijk da de diepe duisternis nog zoveel opvarenden uit het ijskc water zijn gered. Juist omdat er naast beroepskrachten vrijwilligers bij waren betrokken en bovendien schepeif helikopters van vier landen aan de reddingsoperatie heb) deelgenomen, verdienen al deze redders inclusief het i disch personeel alle lof. De snel op gang gekomen hulp hL^ velen het leven gered. Laat uw hart spieken via bank, giro of collectebus. nedertandse hartstichting vrienden van de hartstichting Sophialaan 10, 2514 JR 's-< GIRO 300 - BANK 70.70.70.600 _jiter ak i kke Aanhoudend koud DE BILT (KNMI) Een krachtig hogedrukgebied bo ven noordwest-Rusland en Scandinavië verandert ook de komende dagen nog weinig van plaats. Actieve oceaan-de pressies trekken vanuit het zuidwesten in de richting van Groenland en blijven ver van west-Europa verwijderd. Af splitsingen van deze oceaan depressies bewegen zich de ko- mene dagen via Spanje naar de Middellandse zee en hou den de luchtdruk aldaar rela tief laag. Voor ons land betekent dit een aanhoudende oostelijke stro ming, waarmee nog steeds voor de tijd van het jaar zeer koude lucht uit west-Rusland wordt aangevoerd. Naast flin ke opklaringsgebieden trek ken in de stroming enkele wolkenvelden mee. De mid- dagtemperaturen lopen tot rond of iets boven het nulpunt op, 's nachts vriest het ook de komende nacht 2 tot 7 graden.' Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavie: Droog en zonnig, 's Nachts matige tot strenge, 's middags lichte tot matige vorst. Groot-Brittanie en Ierland: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur van 4 graden in zuidoost- Engeland tot 9 graden in Ier land. 's Nachts in het oosten lichte vorst. Benelux, noord-Frankrijk en Duitsland: Droog en perioden met zon. In de nacht lichte vorst aan zee, elders matige tot strenge vorst. Middagtempera- tuur om het vriespunt in noord-Duitsland tot plus 7 gra den bij Parijs. Midden en zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en in het zuiden mogelijk regen. Middagtemperatuur graden in het noordwesten 14 graden bij de Pyreneeeri1 i Spanje en Portugal: Half zwaar bewolkt en van westen uit regen. Middagt^he peratuur van 13 graden in e noordwesten, tot 22 graden ;n e het zuiden. Italië en Joegoslavische k In het noorden perioden 11 ht zon. Elders half tot zwaar g wolkt en af en toe regen, ln dinwaarts op grotere hoc it dj ook sneeuw. Middagtempekka tuur van 6 graden in de vlakte tot 12 graden in het den. ja; ind Alpengebied: Vrij zoni pj; maar in de Franse Alpen I lijk tot zwaar bewolkt en kansiaro sneeuw of regen. Middagtiistp peratuur in de dalen, in westen en in de Italiaanse pen tussen 4 en 8 graden, ders om het vriespunt. rit Amsterdam onbew. De Bilt onbew. Malta Moskou MUnchen

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2