Menselijk falen oorzaak ramp Gif in veerboot probleem voor bergers BROCCOLI EN BRAADWORST Economisch herstel ernstig bedreigd CcidócSouxcmt Wandelgangen u Maandag 9 maart 1987 78e jaargang no. 23750 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I I. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW)per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00 15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f 0,64 per Losse nummers I. 1,10. HET WEER Perioden met zon en aanhou dend droog. Minimumtempe ratuur van min 2 tot min 6 graden. Middagtemperatuur iets boven het vriespunt. Oos telijke wind, matig, aan de kust af en toe krachtig. Zon op: 07.07; onder: .18.34. Schevenigen hoog water: 11.49; laag water: 5.23 en 18.05 uur. VRIJDAG 13 MAART O 11 11 T II I U ZEEBRUGGE Duikers van het Nederlandse bergingsbedrijf Smit Tak hebben vanmiddag een eerste inspectie uitgevoerd aan boord van de veerboot „Herald of Free Enter prise", die vrijdagavond even voor bij het havenhoofd van Zeebrugge 1. Volgens de laatste op gave van de Belgische autoriteiten zijn 59 lijken geborgen en zijn 411 opvarenden van het schip gered. Velen van hen zijn gewond. De achttien Nederlanders die zich aan boord bleken te bevinden zijn allen veilig van boord gekomen. 76 Men sen worden nog vermist. Hun licha men bevinden zich in het schip. De meeste van deze lijken kunnen pas worden geborgen als de bergers het schip rechtop hebben gezet. De ber gingsoperatie wordt bemoeilijkt doordat zich aan boord vaten en zakken met giftige stoffen bevin den. Volgens woordvoerder Kakebeen van Smit Tak zal het rechtop zetten van het schip zes tot tien dagen gaan duren. Voordat met dat karwei kan worden begonnen, zal eerst een groot deel van de vracht- en perso nenauto's worden gelost. Bovendien moet de veerboot ook verlost zijn van zijn giftige lading, die bestaat uit 50 vaten giftig tolueen, 797 fijn- geweven linnen zakjes met loodpoe- der, 61 vaten cyanide en mogelijk ook enige vaten van het zwaar gifti ge dioxyne. Duikers hebben om de openstaande deuren in de romp van het schip een stalen net gespannen om te voorkomen dat vaten weg drijven. De autoriteiten van Zeebrugge on derzoeken permanent het water rond de veerboot. Tot nu toe is daar volgens Kakebeen niets van het gif aangetroffen. „We hebben gister ochtend een gifvat goed kunnen be kijken en er blijkt sprake te zijn van een sterke, volkomen zeewaar dige verpakking", aldus de woord voerder van Smit Tak. Andere zaken die de bergers parten kunnen spelen zijn het weer het is de tijd van voorjaarsstormen en de vele duizenden kilo's modder die het schip inmiddels binnen zijn gestroomd. Pas wanneer het schip, dat door de autoriteiten in beslag is genomen, eenmaal is geborgen, kan een grondig onderzoek worden in gesteld naar de oorzaak van de ramp. Pag. 3: „Laat ik haar ten huwe lijk vragen voordat ik sterf" Pag. 4: De ene kapitein neemt gro tere risico's dan de andere Pijnlijke reclame HILVERSUM Tot pijnlijke verrassing van STER-directeur Smeekes èn tot woede van veel luisteraars is zaterdagmiddag via de radio een reclamebood schap uitgezonden, waarin de rederij Townsend-Thoresen ar rangementen vanuit onder meer Zeebrugge naar Engeland aanprees. Smeekes heeft van ochtend overleg gevoerd met opdrachtgevers en reclamebu reaus over voorlopige stopzet ting van de campagne. Volgens woordvoerder Kluts van de STER is er vóór de uitzending geen reactie van de opdrachtge ver geweest. „Maar het kan zijn dat die ons niet heeft weten te bereiken", aldus Kluts. ZEEBRUGGE Het niet legen van een stabilisatie tank, waardoor het schip veel te diep bleef liggen, en slecht gesloten boeg poorten (laaddeuren) zijn de oorzaak geweest van de ramp met de veerboot Herald of Free Enterprise voor de haven van Zee brugge. De boot liep bin nen een minuut vol met water en kapseisde. Alle kapiteins van Townsend Thoresen hebben van de rederij opdracht gekregen er vanaf nu persoonlijk op toe te zien dat de deuren goed worden gesloten. De 28-jarige tweede bootsman Mare Stanley, die aan boord van de Herald of Free Enter prise verantwoordelijk was voor het sluiten van de boeg poorten, heeft de ramp over leefd. Toen hij hoorde wat er gebeurd was, zou Stanley heb ben geroepen: „Oh mijn God, heb ik de deuren opengelaten? Heb ik al die mensen gedood Stanley, die inmiddels naar Groot-Brittannië is vervoerd, verkeert in een shocktoestand. De kapitein van de veerboot ligt nog altijd op de afdeling intensive care van een Bel gisch ziekenhuis en is van de grootte van de ramp niet op de hoogte. Hij mag de eerste drie Kapitein David Lewry (46), die zwaargewond in het ziekenhuis ligt. weken nog niet ondervraagd worden, zo deelde zijn advo caat mee. Drie vrachtwagenchauffeurs die de ramp hebben overleefd, hebben verklaard dat de af vaart van de veerboot tien tot vijftien minuten was ver traagd omdat de bemanning moeite had met het sluiten van de boegpoorten. Volgens anderen komt het vaker voor dat men de deuren na het wegvaren open laat staan om uitlaatgassen van de binnenge reden auto's te laten ontsnap pen. Boven: Bij laag water is goed té zien dat de deuren van het autodek van Herald of'Free Enterprise open staan, ADVERTENTIE Élke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Broccoli, 1 QQ 500 gram l.OO Braadworst 500 g4S8 3.98 C. QQ kilo ©a®® J00| i Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Ben krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 i 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond P>ezorgd. DURE GULDEN BREEKT NEDERLAND OP DEN HAAG Het her stel van de Nederlandse economie wordt ernstig bedreigd door de gevol gen van de waardever meerdering van de gul den. Het bedrijfsleven dat zich met export bezig houdt krijgt dit jaar zware klappen. Door een halver ing in de opbrengst van het aardgas komen boven dien de staatsinkomsten onder zware druk te staan. Dat alles zal het herstel van de werkgele genheid en de economi sche groei dit jaar ernstig belemmeren. Die sombere conclusie trekt het Cen traal Economisch Plan (CEP), de balans van de Nederlandse economie, die vanochtend door het Centraal Planbureau is gepubliceerd. Hoewel zich in 1986 al de eer ste signalen aandienden dat de vaart uit het herstelproces raakte worden de effecten van de in waarde gedaalde dollar, de duurdere gulden en de prijsval van olie en gas pas dit jaar in volle omvang voelbaar. De ontwikkeling van de eco nomie gaat duidelijk achterlo pen op die van de andere rijke westerse landen. De zo belang rijke export zal nauwelijks groeien, de winsten komen on der druk te staan en als klap op de vuurpeil dalen de in komsten uit het aardgas met 11 miljard gulden, waardoor het financieringstekort on danks alle •'ombuigingen dit jaar weer gaat stijgen. Dat al les heeft een nadelig effect op de industriële productie en dus op de werkgelegenheid. Als al les meezit daalt het aantal werklozen met maar 35.000. Alleen in de dienstensector zal de werkgelegenheid nog groei en. Waar de vraag naar ar beidskrachten toeneemt is het aanbod echter volstrekt onvol doende geschoold. Dat leidt tot een toenemende spanning op de arbeidsmarkt die zich zal vertalen in een forse loonstij ging, met tal van bijkomende risiko's in de jaren na 1987. Het planbureau waarschuwt ervoor dat bij een nog verdere daling van de dollar de econo mische teruggang nog veel zwaarder zal aankomen. Dan zou de groeikracht van de Ne derlandse economie op langere termijn ernstig kunnen wor den geschaad. De harde gul den en tal van starheden op de arbeidsmarkt maken met de precaire situatie waarin de overheidsfinanciën blijft ver keren, een beleid noodzakelijk dat de nadruk blijft leggen op ombuigingen, zo houdt het Planbureau het kabinet voor. „Alleen een samenhangend economisch beleid kan bijdra gen tot een vermindering van de slechte kansen die onze economie bedreigen en zou daarmee kunnen bereiken dat het na 1982 opgetreden herstel niet weer als sneeuw voor de zon zal verdwijnen", aldus het Planbureau. Cooman snelste vrouw ter wereld INDIANAPOLIS Nelli Fiere-Cooman veroverde op de 60 meter de wereldtitel. De finishfoto bepaalde gis teravond in het Amerikaan se Indianapolis, dat Nelli Fiere-Cooman zich de sterk ste ter wereld mocht noe men. De Rotterdamse atlete liet overigens wel dezelfde tijd (7,08 seconden) noteren als de Canadese Angella Isa- jenko, die het zilver kreeg toebedeeld. Na de bekend making van de uitslag, die nogal lang op zich liet wach ten, diende Isajenko echter een protest in. Het protest werd afgewezen. Het brons was voor de Bulgaarse Ane- lia Noeneva. Een sterke eindsprint heeft Han Kulker ook bij de we reldtitelstrijd op de overdek te baan een medaille opgele verd. De Nederlandse 1500 meter-loper kwam als derde over de eindstreep na de Ier Marcus O'Sullivan, die de honneurs van zijn uitgescha kelde landgenoot Eamonn Cochlan uitstekend waar nam, en de Spanjaard Jose Abascal. De tijd van Kulker - 3.39,51 minuut - betekende tevens een verbetering van zijn Nederlandse record. De Europese indoorkampioen op deze afstand had dat in februari van dit iaar in Stuttgart op op 3.40,42 ge bracht. In het Nederlandse prof voetbal, dat vanwege het uitstellen en afgelastingen van wedstrijden een zeer on regelmatig verloop kent, kwamen de toonaangevende ploegen PSV en Ajax tot winst. Op de wedstrijden in de eredivisie kwamen ge middeld 5700 toeschouwers af. PSV won voor het eerst sedert jaren bij Fortuna Sit- tard, waar de 35-jarige Frans Thijssen voor het eerst en goed fungeerde als libero, met 1-0. Ajax zette in Am sterdam de bescheiden staartclub Excelsior met 3-0 opzij. Voorts ontstond weer enige hoop op iets betere tij den voor Feyenoord dank zij de winst van 3-2 op Roda JC. Han Kulker (rechts) glundert met zijn bronzen medaille. Naast hem staat de winnende Ier Marcus O'Sullivan en de Spanjaard José Abascal (links) die tweede werd. (ADVERTENTIE) Donderdag 26 maart verschijnt bij deze krant de special WONEN/voorjaar'87. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze bijlage wordt u graag verstrekt door Rob Kleijnen, bereikbaar onder nummer 071-122244 Soms is het leuk om ergens achter de schermen te kunnen kijken. Heel wat mensen die een schouw burg bezoeken, kunnen soms bijna de drang niet weerstaan om in de pauze het toneel op te gaan om een blik achter de coulissen te werpen. Weinigen komen daar echt toe. Zo is het ook met de Tweede Kamer, een ander soort toneelspel, onder regie van voorzitter Dolman. We komen er niet toe zelf naar zo'n voorstelling te gaan, laat staan dat we er ach ter de schermen kunnen kijken. Daar bevinden zich overigens wel de wandelgangen, waar regelmatig onze parlementaire redacteuren tussen de parle mentariërs wandelen. Wat u op de televisie in Den Haag Vandaag niet ziet, zien zij wel. En dat schrij ven ze ook vandaag weer in „De Gang van Za ken". Wekelijks in uw lijfblad de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1