Nieuwe karate- talenten dienen zich aan Michel Cornelisse kan alles weer aan Kooiman z< alles recht SPORTTRIBUIME Friese ronde niet langs elf steden Knetemann voorin bij proloog Parijs-Nice Steffi Graf laat niet meer met zich spotten Mecir verrast Lendl Simon blijft duivelsruiter Gouden paard voor Vrieni zou ziin in een einasprii ging kort voor het ein Sovjet-Unie wereldtitel ijsspeedway HEERENVEEN De ijsspeedwayploeg van de Sovjet-Unie heeft in het weekeinde in Heeren veen de wereldtitel voor landenteams veroverd. In de overdekte Thialf-hal waren drie Sovjet-rij ders duidelijk te sterk voor de Zweedse afvaardi ging, die zonder hun beste rijder Stenlund was ge komen. Nederland eindigde achter West-Duits- land en Finland op de viifde plaats. De twee wed strijddagen trokken 13.000 toeschouwers, voor dè organisatoren iets te weinig om uit de kosten te komen. De Nederlander Johan Last kwam niette min door een vreemde actie van de Fin Lybö ten val. In het Academisch Ziekenhuis van Gronin- §en bleek dat de hand van Last driekwart was oorgesneden. Gerrit Rook, die vorige week in Assen tijdens de halve finale van de strijd om de indivuele wereldtitel teleurstellend werd uitge schakeld, was de beste Nederlander. Hij vergaarde twintig punten. JOURE De elfstedentocht voor be roepswielrenners is voor de derde editie drastisch ingekort. De afstand van de koers op 1 april gaat van 270 naar 213 ki lometer. Ook is er geen sprake meer van een elfstedentocht, want Harlingen, Fra- neker, Dokkum en Leeuwarden zijn niet meer in het traject opgenomen. De naam is dan ook veranderd in de Profronde van Friesland. De start en finish zijn verlegd van Leeuwarden naar Joure. De organisa toren verwachten alle vier Nederlandse ploegen aan de start met hun gehele ren nersbestand plus een aantal buitenlandse (Belgische) formaties voor een totaal van ongeveer 120 renners. Ceidaegotvumt Vanderaerden sprintwinnaar in Kalmthout KALMTHOUT Eric Vanderaerden heeft zaterdag in Kalm thout de profronde gewonnen in de eindsprint. De koers over ruim 220 kilometer voerde voor een deel door West-Brabant en daar viel in feite de beslissing. Op de winderige dijken brak het veld in een vijftal waaiers en de eerste groep van ongeveer der tig man bleef weg tot de eindsprint. Na de breuk in het peloton mislukte een aanval van Ludwig Willems, maar Frits Pirard slaagde wel in zijn opzet. De lange Brabander nam een voorsprong die in de minuten liep; zijn grootste winst bedroeg dertien minuten. Bij het begin van de vier plaatselijke ronden van twaalf kilometer verhoogde de eer ste groep de vaart aanzienlijk en dat betekende een einde aan de kansen van de eenzame fietser. In het zicht van de eindstreep slaagden pogingen van Ludwig Willems en Herman Frison niet, waardoor Eric Vanderaerden de gelegenheid kreeg zijn sprin terskwaliteiten te tonen. Na Vanderaerden gingen Ludo Peeters, Mare Sergeant, Herman Frison, Ludwig Willems en Frits Pirard over de streep. MAANDAG 9 MAART 1987 PAGINl Krouwel beste ski loper in lage land[n [Dl ISNY IM ALLGAU Ruben Krdhe heeft het kampioenschap der lagune den 50 kilometer skilopen gewoten Hij was zaterdag in Isny im Aedc (Zuid-Duitsland) de snelste in 2 u» w minuten en 36 seconden. Het wins eerste keer dat een Nederlander dt^es tel op zijn naam bracht. Tweede i m< de Brit Ewan MacKenzie in 2.20.1 z derde diens landgenoot Martin Wjjdei in 2.20.19. Bij de dames ging de tib de 20 kilometer naar de Deense Gr?.r Frandsen in 1.08.02. Beste NederlrQ. werd Marjanne Vlasveld op de v plaats in 1.10.27. Die klassering Ier haar bovendien de nationale titel c PARIJS Zonder rechtstreekse confrontatie ziin Sean Kelly en Stephen Roche gisteren in de 37e edi tie van de etappekoers ParijsNice een interessant duel begonnen. Beide in Frankrijk groot geworden Ierse beroepswielrennere eindigden hoog in de 5,5 ki lometer lange proloog, die werd gewonnen door Kei-- ly's Belgische ploeggenoot Jean-Luc Vandenbroucke. De als vierde geëindigde veteraan Gerrie Knetemann (36) was de enige renner van de drie deelnemende Nederlandse ploegen, die in de buurt van de winnaar kon blijven. Gerrit Solleveld werd negende. Vanden- 'broucke kwam in zeven minuten en 8,83 seconden uit op een gemiddelde snelheid van 46,172 kilometer. Naar verwachting zal hii Kelly en Roche niet kunnen bedreigen in hun onderlinge strijd om de eindzege. AFSCHEID ENKELE OUDE ROTTEN NA ALTERNATIEVE ELFSTEDENTC DEN HAAG Ritva Va- -Ik mocht aan die kampioen- relius kon maar het moei- ?h'PPen mce do.en, ?"d.at ik •ïüi, ti kort daarvoor in het bezit van lijk verwerken. In de fi- de bruine band was gekomen, nale van de Open Neder landse karate-kampioen- Het ging bij die kampioen schappen werd de Finse wereldkampioene in de kend.pEn omdat ik daar kam- klasse tot 60 kg geklopt pioen was geworden ben je fei- door de twintigjarige Irma telijk wel verplicht om aan de van Schaar, die pas drie Open Nederlandse kampioen- jaar aan karate doet en in schappen mee te doen. Ik stel- het afpcloncn weekeinde de daar niet zoveel van net aigeiopen weeKemae voor \jiteindelijk verkeer ik in de Haagse Sporthal Oc- toch nog maar in het beginsta- kenburgh voor het eerst dium. Ik train drie uur in de uitkwam in een interna- week bij Karate-Do Smaal. tionale wedstrijd. Misschien moet ik nu wel wat Irma van Schaar won de fina- meer gaan trainen". Ie van Ritva Varelius met 6-2. „Ik wist echt niet dat ik tegen de wereldkampioene stond", Korfbal was haar commentaar na de finale. Eind vorig jaar werd Daar zij bij het korfbal regel- Irma van Schaar kampioen matig had te maken met een van Nederland in Lelystad, enkelblessure keerde zij deze Tjoeman Chang met zijn trainers Koos (met bril) en Henk Bakker. sport enkele jaren geleden de rug toe. En dat hoewel Irma van Schaar daar ook een groot talent in was. Ze behoorde im mers tot de Gelderse jeugdse- lectie. „Laat ik het afkloppen maar zolang ik aan karate doe weet ik niet wat een blessure is". Raymond Snel, de bonds coach van de dames: „Irma van Schaar is een groot talent. Het voordeel was natuurlijk dat ze geen enkel idee had wie er tegenover haar stond in de finale. Twee jaar achtereen won Ritva Varelius de Open Nederlandse kampioenschap pen. Irma van Schaar is nu ook opgenomen in de nationa le selectie. Ze moet natuurlijk nog veel leren maar het is een meisje met goede mogelijkhe den". Bij de dames werd in de klasse boven de 60 kg de drievoudig wereld en vijfvoudig Europees kampioen Guusje van Mourik weer kampioen. In de finale ging ze bij een klap van Hen- ny van de Ploeg even tegen de grond. Zij was echter weer snel op de been om de partij met 6-3 winnend af te sluiten. „Ik denk nog steeds niet aan stoppen. Karate is voor mij nog altijd een fijne sport. Mede daardoor heb ik ook veel van de wereld gezien. Ik weet ove rigens nog niet of ik doorga zodra ik een nederlaag moet incasseren". In de klasse onder de 53 kg won de Finse Sira Laine met 6-1 van de Neder landse Sandra Saya. Nu Otti Roethof sinds 1 janua ri geen bondscoach meer is treedt de coach van de dames en junioren Raymond Snel ook als coach op bij de heren. Hij was getuige van de inter nationale doorbraak van de zestienjarige Hagenaar Tjoe man Chang van school Ashi- Barai. Bij de Nederlandse kampioenschappen werd de technisch zeer begaafde Chang tweede en stevende nu regel recht op een plaats in de finale af. Chang bedrijft overigens twee sporten. Hij behoort tot de regionale jeugd van de Rijs- wijkse voetbalvereniging RVC. Tjoeman Chang: „Op het ogenblik staat karate voor mij op de eerste plaats. Ik behoef de dit weekeinde niet voetbal len andere had ik op zeker af geschreven. Hoe dat in de toe komst gaat weet ik nog niet". Het sportieve leven van Tjoe man Chang betekent drie keer per week trainen bij RVC en twee keer bij zijn karetevere niging. De trainers en broers Henk en Koos Bakker zijn blij dat ze na Julia van Tol, die ook aan hun school is verbonden weer een troef bezitten. Henk Bakker: „Chang is een natuurtalentje, een jongen met veel aanleg". Voorzitter John Bontje van Karate-Do Bond Nederland: „Als Hagenaar doet het je goed om zo'n jongen aan het werk te zien. Wat een techniek en felheid en dan te weten dat hij pas zestien jaar is". In de finale moest Tjoeman Chang het onderspit delven te gen de kampioen van Finland Rasanen. Na de normale tijd was de stand 3-3 maar in de verlenging vergaarde de Fin nog een half punt. Chang was overigens bijna net zo blij met zijn optreden in de finale als de Fin met zijn overwinning. Grote afwezige in Den Haag was wereldkampioen en Am sterdammer Kenneth Leeu win. Hii was op vakantie. Vol gens bondsvoorzitter John Bontje was hij echt aan enkele vrije dagen toe. ARTHUR VAN RIJSWIJK WINNAAR STER VAN ZWOLLE WEKT INTERESSE BONDSCOACH ZWOLLE - „Hoezo koud?", sprak Michel Cor nelisse uitdagend. „Ik had het eerder te warm en ei genlijk nog een trui te veel aan". De winnaar van de Ster van Zwolle wilde maar zeggen dat hij zaterdag alles aankon. De tegenstanders, de straffe wind en niet in de laatste plaats de kou. De bepaald niet onbescheiden Amsterdammer, die als een van de weinigen in korte wiel- renbroek aan de start ver scheen, voelde zich zaterdag beresterk en was naar Zwolle gekomen om in de openings- klassieker met een topbezet- ting te demonstreren dat hij weer volledig terug is na een jaar van louter sukkelen. Cor nelisse slaagde cum laude en maakte zoveel indruk op bondscoach André Boskamp, dat hij zelfs weer in beeld komt voor de nationale selec tie. Talent heeft Michel Cornelisse onmiskenbaar. Dat onderken de als eerste Herman Krott, die hem twee jaar geleden als beloftevol renner in de Am- stel-ploeg opnam. Zo ook Bos kamp, die Cornelisse vorig jaar een plaats gunde in de na tionale ploeg. Als gevolg van een gebroken pols bleven de prestaties achterwege en werd de hoofdstedeling uit Bos- kamps elitekorps gezet. hij volledig is hersteld en ie Ster van Zwolle aantoon de niet alleen een wedstrijd naar zijn hand te kunnen zet ten, maar die ook te kunnen winnen heeft Boskamp hem weer een kans beloofd. De 21-jarige Cornelisse gaat in elk geval deel uitmaken van de binnenkort in te stellen natio nale B-selectie en kreeg van de bondscoach de toezegging bij vormbehoud ten minste één keer met de A-ploeg aan een koers te mogen deelne men. Zelfkennis De trotse winnaar van de Ster wil maar wat graag terugke ren in de nationale ploeg. „Niet zozeer voor de etappe wedstrijden, want daar ben ik eigenlijk geen renner voor. Maar wel voor bijvoorbeeld het wereldkampioenschap. Dat is typisch een koers voor mij", reageerde hij met de nodige zelfkennis. Hoe sterk een fitte Michel- Cornelisse in een dagwedstrijd kan zijn, bewees hij in de Ster van Zwolle, die jarenlang niet zoveel strijd te zien heeft gege ven als afgelopen zaterdag de 27e editie. Als gevolg van het hoge tempo in de eerste kilo meters en de vele valpartijen was het peloton al bij de eerste doorkomst in Zwolle flink uit gedund en zochten velen, on der wie talrijke vooraf ge noemde kanshebbers, de war me douche op. Tot de uitvallers behoorden opmerkelijk veel renners uit de selectie van Boskamp. Op de dijk naar Wijhe werd Tom Cordes er al afgereden, even later gevolgd door Michel Za- noli, Gerrit de Vries en Corné van Rijen. Zij haalden niet eens de finish. Daarin slaag den wel Rob Harmeling, Wie- bren Veenstra, Arjan Jagt en Johannes Draayer, maar met de schermutselingen aan aan kop hebben zij zich zijdelings of in het geheel niet kunnen bemoeien. Draayer met een zesde en Veenstra met een tiende plaats hielden de scha de van het nationale keur korps beperkt, maar konden niet voorkomen dat Boskamps pupillen in de Ster van Zwolle behoorlijk gezichtsverlies le den. Opbouwfase Volgens André Boskamp was daar geen sprake van, omdat zijn renners nog in een op bouwfase zitten. Hij vond dat de vier uitrijdere zelfs goed hadden gepresteerd en schreef de opgave van de anderen toe aan het weer. De overgang van de warme Ronde van Cuba naar de koude Ster van Zwolle zouden zij niet goed hebben verwerkt. Een goed koop excuus, omdat de renners al anderhalve week terugwa ren uit Cuba en er inmiddels in Roden al weer drie dagen trainingskamp in het Neder landse klimaat hadden opzit ten. In vergelijking met de co- currentie een bepaald betere voorbereiding. Cornelisse wat het allemaal een zorg. Hij had in de slotfase hoofdzakelijk te maken met Theo Akkermans, die geen kopwerk verrichtte. Om te voorkomen dat Akkermans de vruchten van zijn passieve op treden zou plukken, riep Cor nelisse de hulp van Rijkenberg in. Zijn stadgenoot, die zich in een spurt kansloos wist, was gaarne bereid om de sprint voor Cornelisse aan te trek ken. De sprint van het peloton werd gewonnen door Axel Hermans uit Voorburg. Met een achterstand van één mi nuut en 24 seconden op Corne lisse werd Hermans vijfde. KEY BISCAYNE Op niet mis te verstane wijze heeft de zeventienjarige Steffi Graf bij het speelsteretoemooi in Key Biscayne laten zien, dat zij be schouwd wenst te worden als de nieuwe heerseres in het da mestennis. De wijze waarop zij in de finale Chris Evert-Lloyd met 6-1, 6-2 van haar voetstuk stootte, was even overtuigend als de zege twee dagen eerder Jn de halve finales op Martina Navratilova en nam precies even weinig tijd in beslag: 57 minuten. De Westduitse speelster ver diende met dat optreden 150.000 dollar (300.000 gulden). Evert kreeg niet meer dan 60.000 dollar (120.000 gulden). „Ik had niet verwacht, dat zij zo hard zou slaan", was alles wat Evert te berde kon bren- Steffi Graf laat de kristallen bokaal zien, die de zege van het toernooi Key Biscayne symboliseert. gen. De 32-iarige Amerikaanse maakte veel fouten op de fore hand en had weinig succes met haar pogingen de gewoon lijk wat zwakkere backhand van Graf onder druk te zetten. In totaal behield zij slechts één keer haar opslag. De wijze waarop Graf de eerste set bin nenhaalde, was illustratief: een doorbraak op love. DORTMUND Hugo Simon blijft een „duivelsruiter". Een paar maanden nadat zijn sponsor zich had teruggetrokken en de Oostenrijker met de brokken achterbleef, zegevierde hij in Dort mund in een wedstrijd voor het Europese circuit van de strijd om de wereldbeker. Met het paard Winzer was Simon in de bar rage de snelste van zes foutloze deelnemers. „Ik had zelf ook nooit gedacht, dat ik zo snel weer bovenaan zou eindigen", zei Simon, die onlangs in Den Bosch al een keer tweede werd ach ter de Oostenrijker Frtlhmann. De winstgevende, negenjarige schimmel Winzer kreeg hij pas kortgeleden, uit Amerikaanse handen, tot zijn beschikking. Een vriend, die het paard twee jaar geleden van Simon kocht, hoor de van diens malaise en besloot, dat Simon het dier onbeperkt mocht uitbrengen in wedstrijden. Simon was 0,34 seconden snel ler dan de Brit John Whitaker, die met Milton een beproefde combinatie vormt. De Ier Eddie Macken, die de leiding in de Europese rangschikking van de tegenvallende Paul Schocke- möhle (zevende) overnam, werd derde. Nederlandse ruitere haalden de top tien niet en zagen hun kansen op kwalificatie voor de finale van half april in Parijs verder slinken. Schockemöhle nam gisteren revanche door het hoog gewaar deerde slotnummer om het kampioenschap van Dortmund te winnen. Met het al zestienjarige wonderpaard Deister bleef Schockemöhle in de barrage foutloos in 28,74 seconden. Frtlh mann werd met zijn toppaard Grandeur tweede door in 29,50 seconden rond te komen. KEY BISCAYNE Miloslav Mecir heeft verrassend het in ternationale tennistoernooi in Key Biscayne gewonnen. De als negende geplaatste Tsje- choslowaak zegevierde in drie sets over de nummer één van de wereld, zijn landgenoot Ivan Lendl. De setstanden in Florida waren: 7-5, 6-2, 7-5. In de halve finales had Mecir weinig moeite met de Frans man Yannick Noah die bij een voor hem nadelige stand van 7-5 en 5-1 vanwege een schou derblessure van verder spelen afzag. Lendl klopte Jimmy Connors: 3-6, 7-6, 7-6, 6-3 in een partij die eerder door overvloedige regenval moest worden afgebroken. Met Jana Novotna won Mecir ook het gemengd dubbelspel. De Zuidatrikaanse combinatie Christo van Rensburg en Mo nica Reinach werd verslagen: 6-3, 3-6, 6-3. Ski De Noor Torbjöm Lök- ken, wereldkampioen in de Noordse combinatie, heeft de wereldbekerwedsttrijd in Fa lun gewonnen. Lökken, die op de vijftien kilometer skiloop derde werd achter Schwartz en Pohl, eindigde bij het schansspringen als zevende. KUOPIO Jan Kooiman heeft het slechtste mara thonseizoen in ziin loop baan zaterdag afgesloten met een grootse zege op natuurijs. Aan het einde van de winter, waarin hij meer dan eens overwoog stoppen met schaatsen, won de onderwijzer uit Ammerstol de alternatie ve Elfstedentocht in Kuo- pio. Kooiman vatte de waarde van het succes in vier woorden samen: „eind goed, al goed". Jan en Ineke Kooiman kregen vorig jaar zomer een zoon. Dat heuglijke feit was indirect de oorzaak van het falen van de drievoudig Nederlands mara thonkampioen in de afgelopen maanden. „Ik nam te veel hooi op mijn vork. Het gezin, mijn werk, de training, het was al lemaal te veel", zo blikte de 33-jarige lange-afstandschaat- ser terug. „De terugslag kreeg ik deze winter. Ik reed zo slecht, dat ik me begon af te vragen of het allemaal nog wel zin had. Ik raadpleegde Jos Niesten en Dries Van Wijhe. Zij hebben die gedachte uit mijn hoofd gepraat. Achteraf gezien ben ik daar natuurlijk heel gelukkig mee". Met de overwinning van Kooi man op het Kallavesi-meer kreeg ae reeks successen van de marathonploeg van Peter Van der Meijden een onver wacht gevolg. Zijn pupil Ri chard Van Kempen was heer en meester op kunstijs en won met overmacht de cyclus van 23 wedstrijden om de KNSB- beker. De eveneens jeugdige Rik van der Hoorn en Erik Van der Boogert presteerden goed. Jan Roelof Kruithof, aan het begin van het seizoen afge schreven door de marathon commissie, nam daarvoor wraak met zijn overwinning in de 200 kilometer lange Ve- luwemeertocht. Wim Wester- veld reed naar behoren. Nuchter Jan Kooiman, leermeester van de .jonge honden", viel uit de toon maar zette alles recht in de laatste wedstrijd van het jaar. „Ik heb weinig meer te wensen", stelde Van der Meij den nuchter vast. Slechts tij dens twee topwedstrijden mis te de sterkste ploeg van het peloton de slag: bij de race om het Nederlands kampioen schap op natuurijs in Eerne- woude (zege voor Jan-Bert Van der Duin) en op de Thi- alfbaan in Heerenveen, waar Dirk Maaresen nationaal kam- oor de familie Kooimal tekende de marathon inr, pio een dubbel succes. 1 Kooiman was de snelste }rt over 200 kilometer met 7,(eei Jan ging na 6.09.46 door (d nish. Daarmee deed detj1€ Van der Duim onttrir7 houder van het wereldiFr cord de officieuze snelstf1" van Theun Busser op het|en lavesi-meer (6.41.44) v^cl ken. De etaleur uit Ufyro won in 1985 en 1986 in KtL en werd zaterdag veertie» De vierde achtereenvoljva wedstrijd over 200 kiloijorr in Kuopio was slechts ge* voor de krachtigste rijaeiylij] bovendien over ervarin^in scheurijs en zeer lage temi Z turen moesten beschikke^i i de start, om zeven uur 's»n tends, wees de thermomelset graden onder nul aan.jko kwik liep in de loop vflen dag op tot min 8. Voor h*en bliek was het best uit te| n den in het zonoveiftei sneeuwlandschap. De i Fr nere van het stadje in mi« W Finland kwamen in grotag tale kijken naar het N»va' landse evenement metdst scheiden Finse en Belg w inbreng. Hu Kansloos Piet Kleine, die donderd de trainingswedstrijd vijftig kilometer enkele r kneusde, wist dat hii kaï avontuur. Kooiman volgfctl kwam plotseling alleen oide toen de lange Drent onó— ging. Kooiman keek achttki zag dat de kloof aanzitas was en zette aan voor de'c ste kilometers. Bij de ilge had hij 44 seconden |ksi sprong op Sjaak Bakker»ste neman, de ploeggenootbei Kleine, werd derde op 3 ir conden. fevi Vrijwel alle rijders waretinj er na afloop over eens dén omstandigheden nog re\ d< goed waren geweest. Deuas die vrijdagavond stemme»rn doen opgaan de start wall e< te doen plaatsvinden, rnc minder invloed op de pfels ties dan was verwacht, tier Enkele oude rotten konctytr; hun afscheid aan. Co trekt zich helemaal ten het marathonschaatsen. Westerveld, die in kort drie keer ten val kwal daarna volgens zijn „een toertocht reed", 1 over naar de veteranen.^ dat lot zal ook de 50-jarigu Roelof Kruithof, de vooif ge koning van de altern^j Elfstedentochten, vernet lijk niet ontkomen. HILVERSUM De belangrij ke draverij om het Gouden Paard, met een totaal aan prij zengeld van vijftien mille, is gisteren op de drafbaan van Hilversum gewonnen door Vriend met Hubert Schoonho ven. Deze combinatie moest aan de start veertig meter aan de koppaarden geven. Yzeren Hein ging moeilijk door de bochten heen, maakte fouten en kreeg in kanslose positie in de laatste bocht bovendien nog een aanrijding. Vip D wera tweede voor Wikje Last en Uplicate Ashton. het programma van Duindl eerste start is om 13.30 uur. voor deze meeting luiden: CAGNES SU MERPRIJS: IL Melodie, Albert Catharina enlDJ &HOSBÓISPRIJS: Bnand. Zilver Top en Amor de Haar.|pn LYONPRIJS: Antrapid Aldor£n Oostland en Yarn Spinner. MARSEILLEPRIJS: Beautylft Ank Buitenzorg en Zoco du Bènii VICHYPRIJSd): Yonkers Woody Dien en Zilvermaid. ftPu FRANKR1JKPRIJS: Wo#.rn Zonnestraaltje en Uhlan D. J'; 1 CR AON PRIJS: Zmanza Ptfd t Waterman en Zamajo Star. De PARIJSPRIJS: Zulu Queen,' ;n Helium en Yarwell Mac. j VINCENNESPRIJS: Udet Wf" dia, Yoboko du Bois en Reunify VICHYPRIJS (2): Zambesi Cefegl co Buitenzorg en Zam Wielinfnst Redelijk in het begin van de wedstrijd rijden de meeste kan bers nog bij elkaar.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 16