Cooman smoort ook Canadees protest peidóc<3omcmt Cruijff dreigt KNVB met boycot Een cadeau van formaat I: =3 Fietsen ploeg Planekaert gestolen ■rOEDE AKEN ubbele tinst ampioen si EWEND Brons en record Kulker Druppers totaal gedesillusioneerd MAANDAG 9 MAART 1987 PAGINA 13 verlijden Dijkstra overschaduwt inst Jan Kooiman in Finland DPIO Jan Kooiman is haar geworden van de al- (atieve elfstedentocht. Hij de tocht van 200 kilome- pabij Kuopio, ooit als ver der van de 'echte' elfste- >cht ontstaan en ondanks jchten in Friesland ook in en 1986 verreden, af in JO. Dat is veruit de snelste [ooit in Finland gereden. i Busser was tot dusverre [nelste met een tijd van Kooiman had op de meet een voorsprong van on geveer 40 seconden op Sjaak Bakker en van 55 seconden op Herman Veneman. Ondanks de toch niet extreme weersgesteldheid de laagst gemeten temperatuur was ze ven graden onder nul is één der deelnemers, Piet Dijkstra overleden. Na een val liep hij vermoedelijk een hartaanval op, waarna reanimatiepogin gen door een Finse arts, die na een kwartier op de plek aan wezig was, niet meer hielpen. fris. BECKENBAUER WIL BENEFIET yOOR TONI SCHUMACHER )NN Franz Beckenbauer vindt dat er een af- cheidswedstrijd moet komen voor doelman Toni hhumacher. De Westduitse bondscoach wil het duel Organiseren als gebaar voor de grote verdiensten van e doelman. Volgens Beckenbauer zijn de spelers van et nationale elftal bereid hun medewerking te verle- Schumacher werd na de publicatie van zijn om eden bestseller „Anpfiff" door zijn club FC Köln en Westduitse bond op een zijspoor gezet. Zijn verbin- nis met de Keulse Bundesliga-club werd voortijdig ntbonden, de bond schorste hem voor de nationale Doeg. In zijn boek sprak Schumacher openhartig over gebruik van dope door Westduitse voetballers. PARIJS De wielerploeg van Walter Planekaert, assis tent van Peter Post, heeft nog voor het begin van de etappe koers Parijs-Nice een flinke tegenslag gehad. Dieven sloe gen de ruiten van een bestel bus in, waana vijf reservefiet- sen en hulpmateriaal werd meegenomen. Het verlies heeft geen gevolgen voor de ploeg. De fietsen zijn pas ko mende week nodig, wanneer het peloton de bergen ingaat. De affaire rond Vanderaerden is voorlopig van de baan. De renner, die in de tijdrit van de Ronde van de Middellandse Zee werd gediskwalificeerd na het hangen aan de ploeglei derswagen, wordt mogelijk voor wedstrijden in Frankrijk geschorst, maar eerst wil de sportcommissie van de Franse wielerbond de Belg horen. Panda's Rotterdam ijshockeykampioen GELEEN Panda's Rotterdam heeft zaterdag in Geleen, voor 1700 toeschou wers, zijn nationale ijshockeytitel veilig gesteld. De Rotterdamse ploeg won de tweede wedstrijd uit de eindronde bij Geleen met 4-2. Alleen in het begin kon Geleen nog de schijn ophouden zelf in zijn kansen te geloven. Tot twee keer kon een voorsprong worden genomen (Peters en Conroy) maar na gelijkma kers van Tijnagel en Saris was het vuur bij Geleen gedoofd. Tijnagel en Van Heumen brachten de eindstand op het bord. Laanen vice- praeses CEBA BARCELONA Peter Laanen, de beoogde voorzitter van de nationale honk- en softbal- bond, is gekozen tot derde vice-voorzit- ter van de Europese honk- en softbalfe- deratie (CEBA). Het congres benoemde de Italiaan Aldo Notari tot eerste man. GEENPASPOORT DEN HAAG Twaalf jeugdspelers van voetbalclub Oud-Beijerland zijn zaterdaga vond voor niets op weg gegaan naar de Bel gische topper tussen Anderlecht en Club Brugge. Adri van Tiggelen, vroeger uitko mend voor Oud-Beijerland, had kaartjes beschikbaar gesteld. Vier van de twaalf spelers bleken bij grenscontrole hun pas poorten te zijn vergeten. De Belgische poli tie weerde buitenlanders uit vrees voor rel len. Engelse fans zouden wraak zoeken voor de uitlevering van landgenoten in verband met het Heizeldrama. Rugbyploeg kans op promotie HILVERSUM Door een overwin ning van 10-8 op België is de Neder landse rugbyploeg eerste geworden in de B-poule van het FIRA-kampioen- schap. Oranje heeft hierdoor een pro motie-wedstrijd te gen Spanje afge dwongen, die op 10 mei in Frankrijk wordt gespeeld. Na die wedstrijd zal bondscoach Dick Jansma zijn werk beëindigen. De Am sterdammer heeft er dan negen jaar als coach opzitten. Hij legt zijn taak neer, omdat de faci liteiten volgens hem onvoldoende zijn om enig succes te hebben in de A- poule. Jansma gaat zich bezig houden met de coaching van het district Noord-Holland. AW aan het begin van de de periode van de Is tussen Polar Bears VZC en AZC en !/De Robben was za- agavond nog veel elijk in de nationale van waterpololand. sde (7-7) en in Al- i aan den Rijn (5-5) het scorebord op moment een gelijke d aan. Regerend pioen VZC en titel- daat nummer één, lieten het echter lag niet tot een ver ing komen. De Vee- dalers namen in het issende part toch nog n afstand van de beren (9-12), terwijl AZC de (8-6) zege veiligstelde. De mar- an vier punten in het deel van de Alphe in bleef derhalve in zodat de ploeg van ain Erik Noordegraaf rdag in Ede het acht- kampioenschap in elf tijd kan gaan „opha- klasse lager deed LZ '86 goede zaken, tweede Leidse club met 11-7 van Het Y nu echt los van de amelde concurrentie, hoogste waterpolok- lonkt derhalve weer de Leidse Zwem- wel er zaterdag geen "iele afgelasting gold de top der zaterda- lateurs, kwamen er tits twee ploegen uit L.eidse regio in actie, ck Boys en Noord- benutten hun optre- om de volle buit ïen te halen. De Kat- cers klopten Oostka- e met 3-0, Noordwijk if Barendrecht met 2- 3 benutte de laatste ipetitiewedstrijd om lang verwachte titel delijk) eens daadwer- jk veilig te stellen. ?0 werd met 19-11 .lagen, waarmee de motie naar de hoofd je een feit werd. il korfballend Ne- and weet nu waar ienheim ligt". een moeizame start Foreholte lang- m maar zeker gewend aken aan het spel in eredivisie. Na de rwinning op Swift irmond moest nu het iningse V en K eraan »ven. Bij de rust ston de Voorhoutse da- nog achter (9-8), ar in de tweede helft d orde op zaken ge- d 15-16. Voor de da- van Foreholte lijkt seizoen nu echt te begonnen... Beeld van de ongekend spannende finish van de 60 meter bij de vrouwen. Nelli Cooman (links) lijkt op dit moment, vlak voor het passeren van de streep, nog voorop te liggen. Maar de Canadese Angella Issajenko snelt langszij de Nederlandse, die slechts na bestudering van de finishfoto het goud krijgt toegewezen. INDIANAPOLIS Twij fel leek direct na de finish van de 60 meter op het gezicht van Nelli Cooman te lezen. De drievoudige Europese kampioene drib belde na een lichte aarze ling op de Canadese An gella Issajenko af. Waarop zich een tafereeltje ontrol de, waaruit de toekijker als eerste indruk kreeg dat het tweetal in grote onzekerheid verkeerde over de vraag wie nu goud had veroverd. Nelli Cooman ontzenuwde uren later grotendeels dat ver haal. „Ik was er natuurlijk niet zeker van dat ik de eerste plaats toegewezen zou krijgen. Maar ik weigerde gewoon aan de mogelijkheid te denken dat ik tweede zou kunnen zijn ge worden". Deze ontboezeming van de vrolijke Rotterdamse dreumes werd inderdaad be waarheid. Op de officiële uitslag stond Cooman met 7,08 seconden als eerste genoteerd. Issajenko, in tijd gelijk, kreeg de tweede plaats toegewezen. De uitslag leidde onmiddellijk tot een Canadees protest. Dat werd evenwel na anderhalf uur afgewezen. Nelli Cooman was nadat de of ficiële uitslag was bekend ge maakt, weer in haar gewone doen. „Zo dicht heeft nooit ie mand naast mij gezeten maar ik heb toch bewezen dat ik de beste ben op de 60 meter". De Rotterdamse zei maar voor één ding bang te zijn geweest: struikelen in de start. De start was, nadat de loopsters in de blokken waren geknield maar toch weer moesten opstaan, goed geweest. „Ik was mis schien wel te ver voor, waar door ik een richtpunt voor de anderen was geworden", ver klaarde Cooman toen zij nog in onzekerheid verkeerde over de uitslag. Trainer Henk Kraaijenhof, duidelijk ook in onzekerheid verkerend, zei niet verwacht te hebben dat Angella Issajen ko zo sterk was. „Ik had veel meer rekening gehouden met Anelia Noeneva, die in Lievin tweede werd". Ook Issajenko zei het meest te hebben reke ning gehouden met de Bul gaarse, die in 7,10 seconden als derde eindigde. Els Vader, die vrijdag en za terdag met een verkoudheid te kampen had, die met aspirine was onderdrukt, eindigde als zevende in 7,23 seconden. Ik ben uitermate tevreden. Ik heb de finale gehaald en ben daarin geen laatste geworden". Nelli Cooman (links) straalt direct na de finish van de finale van de 60 meter op een manier waarop een winnares er uitziet, ter wijl de Canadese Angella Issajenko weinig minder verheugd - zij het naar benden - kijkt. Anderhalf uur en een protest van de Ca nadese ploegleiding later was de Nederlandse inderdaad wereld kampioene. INDIANAPOLIS Rob Dfuppers zat na afloop van de 800 meter vol komen gedesillusioneerd op een bank. Met het hoofd tussen de knie- en wilde hij van niemand iets we ten. De.man, die de titel niet kon ontgaan, was roemloos ten onder gegaan. Volgens coach Bram Wasse naar, die na lange tijd eindelijk enig contact kreeg met de Utrechter, wa ren drie forse elleboogstoten die Druppers had gekregen de oorzaak geweest van zijn falen. „Hij liet het op het eind helemaal zitten," aldus Wassenaar die nuchter stelde dat er meer verliezers dan winnaars zijn. Hij is mentaal nog niet hard genoeg. In een wedstrijd kun je nu eenmaal een duw of een stoot krijgen. Dat hoort er gewoon bij", waarna hij met de nog steeds niet aanspreekbare Druppers naar de doping controle ging. Druppers was al niet optimaal gestart maar bevond zich tot 600 meter voor de finish toch nog in een gunstige uitgangs den gingen, zou afwachten. Op de laatste 100 meter, in derde positie lopend kreeg Druppers van de latere Braziliaanse win naar Barbosa de duw die hem mentaal volledig uit zijn evenwicht bracht. Hij minderde snelheid en liet de rest van het veld over zich heen komen. Druppers fi nishte ontluisterd als laatste in 1.48,89. INDIANAPOLIS Han Kulker bezorgde Neder land zaterdag het eerste eremetaal bij de eerste wereldtitelstrijd atletiek in Indianapolis. De Leide- naar, die veertien dagen eerder in Liévin de Euro pese titel op de 1500 meter veroverde, was al blij ge weest dat hij de finale had bereikt. „Dit veld was aanmerkelijk sterker dan twee weken gele den. Bovendien voelde ik mij na de serie niet zo zeker omdat mijn anders zo sterke eind sprint er toen niet was", ana lyseerde hij na afloop. „Geluk kig was het eindschot er nu wel en bovendien voelde ik mij ijzersterk". Het gegroeide zelfvertrouwen was ook de reden dat Kulker zich geen zorgen had gemaakt. Niet over het hoge tempo, dat de voor eigen publiek lopende Amerikaan Jim Spivey het veld oplegde en ook niet over het feit dat hij na 1100 meter aan de binnenkant zat opgeslo ten. „Ik liep lekker aan die rand. Bovendien wist ik dat' Abascal met nog zo'n ander halve ronde zou.proberen weg te komen. Dan valt er altijd een gaatje". Kulker moest echter tot voor het ingaan van de laatste bocht wachten voor hij ruimte kreeg. Toen rukte hij ook snel op vanuit zesde positie. Op het laatste rechte stuk leken eerst Spivey en ook de Australiër Hillardt de deur aan de bin nenzijde van de baan dicht te houden. „Ik wist dat er een gaatje zou komen. Spivey ging inderdaad iets naar buiten en toen kon ik mij ook nog langs Hillardt wringen. Achteraf had er zelfs misschien nog meer ingezeten, maar O'Sulli- van, die natuurlijk wraak wil de nemen omdat Coghlan de finale had gemist, en Abascal waren echter net iets te ver weg. Maar met het brons ben ik dik tevreden". De derde bronzen medaille voor Kulker had nog een ex tra randje. Met 3.39,51 verbe terde hij zijn nationale record met bijna één seconde. Ruim een jaar geleden bij de Europe se kampioenschappen in Ma drid, stapte Kulker als een volkomen onbekende de inter nationale arena binnen en ein digde daar als derde. Brons viel hem vorig jaar augustus in Stuttgart bij het toernooi om de Europese kampioenschap pen in de open lucht eveneens op de 1500 meter ten deel toen hij -verrassend - als derde ein digde achter de Engelsen Cram en Coe. VANWEGE SCHORSING JAN WOUTERS AMSTERDAM Johan Cruijff heeft zich gister middag, ten onrechte, kwaad gemaakt en zijn tanden laten zien. Cruijff was woedend over de muggezifterij bij Ajax-Ex- celsior (3-0) van scheids rechter Cees Bakker, die Wouters zijn derde gele kaart opleverde. Normaal gesproken zou de sleutelfiguur van het midden veld voor de volgende wed strijd op zondag geschorst zijn, omdat de tuchtcommissie de straffen pas op donderdag vaststelt. Dat zou betekenen dat Wouters, door de rustdag Aanjagers volgende week zondag, buiten spel staat in de uitwedstrijd op 29 maart tegen PSV. Volgens mr. Henne Boskamp van de tuchtcommissie gaat de uitslui ting van Wouters in principe automatisch in en telt dan voor de bekerwedstrijd van woensdag tegen Sparta. De reactie van Cruijff („Als Wouters niet tegen PSV kan spelen, heb ik geen zin acht man af te staan voor de lan- denwedstrijd tegen Grieken land") maakte echter duidelijk dat de coach van de eerste „hofleverancier" geen bood schap heeft aan de belangen van het nationale elftal. „De liefde kan niet van één kant komen", was zijn toelichting. Ajax heeft overigens twee aanjagers nodig gehad om zich tegen degradatiekandidaat Ex celsior ongeveer een kwartier als een topclub te kunnen ma nifesteren: Johan Cruijff, die in de rust het verveeld en ver velend voetballende groepje wakker schudde en Marco van Basten, na drie maanden weer terug, toonden aan dat zelfs een goed georganiseerde ver dediging stuk gespeeld kan worden. Met de komst van Van Basten, na de rust, veranderde er veel -ten goede- bij Ajax. De speler zelf schatte zijn inbreng min der hoog dan de opmerkingen van Cruijff tussen de twee speelhelften. „Voor rust werd er niet best gespeeld, in de tweede helft leefde duidelijk het besef dat er wel gewonnen moest worden en dan loopt ie der een stapje harder. Wij wa ren even bij de les gebracht". Van Basten maakte zelf het tweede doelpunt en had een flink aandeel in de derde. Een geslaagde terugkeer dus. Na wat gemiste kansen in de be ginfase, klungelde Ajax de eerste helft vol met tempo- arm en risicoloos voetbal, dat Excelsior met zijn versterkte verdediging (spits Beukers be perkte de bewegingsvrijheid van Rijkaard, Ajax' meest aan vallende verdediger) veel te weinig problemen bezorgde. AjaxExcelsior 3-0 (0-0): 49. Blind 1- 0. 51. Van Basten 2-0, 82. Winter 3-0. Scheidsrechter: Bakker. Toeschou wers: 8100. Gele kaart: Latuheru, Steve Wasiman (beiden Excelsior), Wouters (Ajax). Ajax: Menzo; Blind, Spelbos, Rijk aard, Silooy; Winter, Wouters, Müh- ren (Witschge); Bergkamp, Bosman (Van Basten), Van 't Schip. Excelsior Doesburg; André Wasi man, Van der Padt, Steve Wasiman, Snoei; Leenheer (De Man), Waslan- der, Sörensen; Schapendonk, Beu kers, Latuheru (Van Bremen). en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Sac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam: Adres: •/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). -SB CciÜócSou^cmt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13