Van den Broek ontmoet kabinetschef Bouterse Steun voor scheepsbouw onaanvaardbaar laag" CNV: Kok loopt vakbeweging voor de voeten eidtraf voor r ipenhartige )e Jonge -fa maand "loemeense el terug i Nederland Niet-gehuwden vragen steeds vaker ouderlijke macht Huurder mag advies vragen over huurprijs Voorzitter CDA-adviesgroep: schaf openbaar onderwijs af Nederlands instrumentarium naar Sovjet-ruimtestation ÏNÉNLAND/ BUITENLAND CeidócSouoönt ZATERDAG 7 MAART 1987 PAGINA 7 •«I Vasmus Universiteit behoudt iciologie en maatschappijgeschiedenis )TTERDAM - De Erasmus Universiteit in Rotterdam be- lidt twee van de drie studierichtingen die vorig jaar als yolg van de bezuinigingsplannen van minister Deetman n onderwijs en wetenschappen verloren leken te gaan. De itterdamse universiteit raakt de studierichting politicolo- I kwijt aan Leiden, maar behoudt de studierichtingen so- logie en maatschappijgeschiedenis. Dat is de uitkomst van k overleg dat het college van bestuur van de Erasmus nversiteit gisteren heeft gevoerd met mfhister Deet'man. [medische faculteit van de Erasmus Universiteit moet een drag van 2,3 miljoen gulden bezuinigen. Deze bezuinigin- u zijn gevonden in een aanpassing van het programma in nenwerking met de Leidse universiteit. Het totaal aan be rgingen dat de Erasmus Universiteit moet opbrengen jraagt 8 miljoen gulden. In Utrecht blijft de studierichting derwijskunde gehandhaafd. De voorgestelde samenvoe- ig met onderwijskunde in Amsterdam gaat niet door. Ook (Studierichting pedagogiek blijft bestaan. Ruiten aan diggelen door vliegoefening TILBURG Als ge- volg van vliegoefenin- gen vanuit de lucht machtbasis Gilze en Rijen zijn gisteren in Tilburg op een aantal plaatsen in de stad de ruiten van woningen gesneuveld. Rond 10.00 uur was in de hele stad een enorme klap te horen, doordat vliegtuigen die een schijngevecht uitvoer den, door de geluids barrière gingen. Leden woongroep niet vervolgd ROTTERDAM Twee leden van een woongroep in Rotterdam, die werden verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met minderjarige kinderen, zijn door het gerechtshof in Den Haag buiten vervol ging gesteld. De leden van de commune hadden een bezwaarschrift ingediend tegen hun strafvervolging, dat in eerste instantie door de Rotterdamse rechtbank werd verworpen, maar dat nu dus door het hof ge grond is verklaard. De overwegingen van het hof zijn nog niet bekend. Ook is er nog een mogelijkheid dat het openbaar ministerie in cassatie gaat bij de Hoge Raad. De Leidse hoogleraar prof.dr. J. Frenken, die op ver zoek van de rechtbank een rapport opstelde, kwam daarin tot de conclusie dat de leden van de woon groep hun kinderen weliswaar een zeer vrije seksuele opvoeding geven, maar dat de kans vrijwel nihil is dat zij ontucht met de kinderen hebben gepleegd. Banken in Breda maandagmorgen dicht BREDA - De raden van bestuur van de banken zijn niet gelukkig met de maat regel van hun districtsdirecties in Breda op maandagochtend 22 bankfilialen voortaan tot twaalf uur gesloten te hou den. De bankbesturen willen dat de ser vice aan het publiek doorgaat. Het gaat om de filialen van vijf banken in win kelcentra waar op maandagmorgen de winkels gesloten zijn. De districtsban- ken van ABN, Amro, NMB, Rabo en de Verenigde Spaarbank hopen met deze maatregel het risico op overvallen te verkleinen. De maandagmorgen blijkt het meest risicovolle deel van de week. Bovendien komen er dan weinig klan ten. APELDOORN - De zorg van het parlement over de ontwikkeling van de werkloosheid is terecht. Maar die zorg mag niet uitmonden in een looningreep of in hei „dichtspijkeren" van het voorjaar soverleg tussen vakbeweging, werkgevers en overheid. CNV- voorzitter H. Hofstede zei gisteren in Apeldoorn dat PvdA-leider (en voormalig FNV-voorzitter) Kok er niet verstandig aan heeft gedaan de regering te verwijten dat de lonen uit de hand zijn gelopen. Zo'n stel- lingname kan makkelijk leiden tot nieuw ingrijpen. Hofstede wijst er bovendien op dat in Nederland dank zij de inzet van de vakbewe ging een zeer gematigd loonbeleid is gevoerd, zeker in vergelijking met het buitenland. „Het CNV wil zo'n beleid ook voortzetten maar dan moeten we niet voor de voeten worden gelopen door de politiek", aldus Hofstede. Volgens hem gooit niet de loonontwikkeling maar uit sluitend de alsmaar duurder wor dende gulden steeds roet in het eten. Daardoor wordt de concur rentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven verzwakt. ••i SN HAAG Minister n buitenlandse zaken in den Broek zal mid- n volgende week in nn(n Haag een gesprek Ribben met H. Heidweil- r, de kabinetschef van Surinaamse legerleider 1. luterse. Dat heeft een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag mee gedeeld. Voor het gesprek zal minister Van den Broek eerst nog over leg voeren met premier Lub bers en minister voor ontwik kelingssamenwerking, Buk man. De bekendmaking van het gesprek volgde op een pleidooi van Heidweiller via de VPRO-radio voor rechtstreekse besprekingen met de Nederland. Heidweiller vertegenwoordigt Suriname bij de VN-Commissie voor de Mensenrechten, die momen teel in Genevè biieen is. Volgens Heidweiller heeft hij voor zijn vertrek uit Parama ribo met legerleider Bouterse gesproken over een ontmoe ting met minister Van den Broek. „De commandant is een trotse man en heeft ver schillende malen verklaard dat hij alle wegen zou opgaan om de betrekkingen met Ne derland te verbeteren, doch dat Suriname nooit op de knieën zou mogen gaan". Bou terse „was wel wat sceptisch, doch ging akkoord met mijn suggestie", aldus Heidweiller. „We hebben de vriendschap en het begrip van Nederland nodig", aldus Heidweiller, „vooral in het licht van de vele banden tussen onze lan den". (HANNESBURG Klaas Jonge wordt „gestraft" voor recente interviews met het JP en NRC/Handelsblad, tarin hij scherpe kritiek le- u»rt op de manier waarop hij IQ or de Nederlandse ambassa- 1 in Pretoria wordt behan- jd. pctionarissen van de am- (sade hebben de twee mare- jussees die De Jonge bewa il opgedragen dat hij geen efoontjes meer mag ontvan- 0 van vriendinnen in Zim- bwe en Brazilië, zo heeft een n deze vrouwen laten we- I. Het ministerie van buiten- Idse zaken in Den Haag kon rdït onmiddellijk een reactie {ren op dit bericht. aas de Jonge zit ruim ander if jaar in de vestiging van Nederlandse ambassade in t Nedbank-gebouw in Preto- i. Hij vluchtte het gebouw in 1 1985 binnen nadat hij had iten te ontsnappen aan de (idafrikaanse veiligheidspo- ie. De Jonge mag nu alleen g worden gebeld door een tin geselecteerd groepje fnsen, vooral familie uit Ne tland en een of twee ken- ïsen. De Jonge mag zelf nie- g ^nd opbellen. HIPHOL - De 43-jarige kchtwagenchauffeur Willem ielaar uit Nieuwegein is gis- ■en teruggekeerd in Neder- }d, nadat hij bijna een iand door de autoriteiten in pmenië was vastgehouden {verband met een verkeers- geluk. Adelaar reed op 8 fe- pari dit jaar in Roemenië fietser aan. Deze raakte (vond. Volgens Adelaar con- jdeerde de politie vrijwel fn dat hem geen schuld in het ongeluk. Zijn dos- werd naar een ander overgeheveld waar men helemaal niet zo over- was van de onschuld van I trucker. Hij kreeg een pnpel in zijn paspoort waar- 9 or hij het land niet kon ver deden. Pas nadat hij de fietser >nsjm 3.500 gulden had betaald 'VCtelopen woensdag - waarop is,Je eigenlijk geen recht had - jrd hij weer vrij man. In de jsentijd logeerde Adelaar in li hotel, betaald door zijn ^,Jrl$gever. Volgens De Lely •ftrfft het bedrijf zeker 20.000 Aden schade opgelopen door gebeurtenis die nergens te halen zou zijn. Volgens de nsportondernemer komt dit •rt gevallen vaker voor in iden als Hongarije en Roe- nië. in sneeuw in Griekenland Een bus is in Lamla in midden-Griekenland vastgelopen in de hoog opgewaaide sneeuw. Al vier dagen heeft Griekenland te maken met sneeuwstormen, waardoor meer dan honderd bergdorpen van de buitenwereld zijn afgesneden. Het winterweer heeft al tien slachtoffers geëist. DEN HAAG De werk- gevers in de Nederlandse scheepsbouw, verenigd in de Cebosine en de scheepsbouwvereniging Hoogezand vinden even als de vakbonden het be leid van minister De Kor te van economische zaken onaanvaardbaar. Het bedrag dat minister De Korte beschikbaar heeft voor ordersteun - de komende drie jaar jaarlijks 50 miljoen gulden - zou moeten worden ver hoogd naar 120 miljoen gulden per jaar, aldus werkgevers voorzitter Ter Hart. Als het steunbedrag niet groter wordt voorziet Ter Hart een vrijwel volledige teloorgang van de Nederlandse scheepsbouw. Van de 12.000 mensen die mo menteel nog in de scheeps bouw werken zouden in dat geval 10.000 de komende jaren hun baan verliezen, aldus Ter Hart. Door het beleid dat de ver schillende departementen af zonderlijk voeren, gaat de vreemde situatie ontstaan dat de werven die door Economi sche Zaken gesteund worden geld tekort komen, terwijl de Nederlandse reders die steun ontvangen uit de begroting van het ministerie van ver keer en waterstaat, vrijwel ze ker het voor hen gereserveer- Hij toonde zich nogal ver stoord door het argument van De Korte dat de scheepsbouw niet behoort tot de technolo gisch geavanceerde indus trieën waar het kabinet zich in eerste instantie op wil richten. „High Tech is hooguit 15 pro cent van de totale industrie. De rest is nodig om dat moge lijk te maken", aldus Ter Hart. Bovendien bracht hij naar vo ren dat de schepen en bagger- werktuigen die momenteel worden gebouwd meestal be hoorlijk zitten volgestopt met hoogwaardige apparatuur. AMSTERDAM - Onge trouwde en soms ook niet samenwonende ouders dienen steeds vaker een verzoek om toch beiden de ouderlijke macht over hun (pasgeboren) kind te mogen uitoefenen. De Hoge Raad heeft vorig jaar die mogelijkheid ge schapen. Het kantongerecht in de hoofdstad behandelde vorig jaar 150 van dergelijke verzoe ken tegen 33 ip het jaar daar voor. De verzoeken in 1985 liepen in feite vooruit op de beschikking van de Hoge Raad en waren aangehouden. In de eerste twee maanden^ van dit jaar werden in Am sterdam 26 verzoeken inge diend. Het kantongerecht in Amsterdam wees tot nu toe in feite geen enkel verzoek af. Aannemelijk is dat ook de an dere kantongerechten eenzelf de tendens meemaken. Een van de door de Hoge Raad gestelde voorwaarden is dat de vader het kind erkent en dat het kind daarmee de achter naam van de vader krijgt. Het is in Amsterdam een keer voorgekomen dat de ouders daartegen bezwaar hadden: zij wilden beiden dat het kind de achternaam van de moeder bleef houden en wensten om die reden het kind niet te la ten erkennen. Dat verzoek werd afgewezen. De Haagse kantonrechter kreeg vorig jaar al eens met zo'n zaak te ma ken. Daar werd de ouderlijke macht wel toegewezen. ■3B .'Ofc TtWiPtCftTUute toCACR weee uw HÉI 1S> NOG, iov=rr vjoctwi<* ÜE C.UGHT-30 Ifr-flVgkeuT&E' DEN HAAG Staatssecreta ris Heerma van volkshuisves ting wil huurders van wonin gen die in de volgende jaren worden gebouwd de mogelijk heid bieden binnen drie maan den een uitspraak te eisen van de huurcommissie over de re delijkheid van hun huurprijs. Zo'n uitspraak is overigens niet bindend. Vanaf volgend jaar stelt de verhuurder van sociale nieuw bouwwoningen, meestal een woningbouwvereniging, de hoogte van de huurprijs zelf vast. Het ministerie stopt daar mee omdat taken van rijk naar lagere overheden worden overgeheveld. Voormalig staatssecretaris Brokx heeft dit plan destijds uitgewerkt. Heerma vindt nu, zo blijkt uit een brief aan de Tweede Ka mer, dat de huurder van de toekomst op dit punt zwak staat tegenover zijn huisbaas. Weliswaar heet het officieel dat verhuurder en huurder sa men de huurprijs vaststellen, maar uiteindelijk heeft de ver huurder het laatste woord. Het gemeentebestuur kan daar niets tegen doen. Verantwoord Wonen ontkomt faillissement UTRECHT - De stichting Ver- antwoord Wonen uit Capelle aan den IJssel is gered van een faillissement. De geld schieters van de stichting, als mede tien gemeentebesturen en betrokken aannemers zijn bereid samen 18,4 miljoen gul den op tafel te leggen om de woningbouwinstelling te red den. Als Verantwoord Wonen failliet was verklaard, hadden tien van de 29 gemeenten (waaronder Den Haag en Maassluis) een verlies geleden van naar schatting zestig tot zeventig miljoen gulden. Minister Nijpels (Volkshuis vesting), zelf oud-bestuurslid van Verantwoord Wonen, heeft zijn medewerking aan de reddingsoperatie toegezegd, al dus bewindvoerder mr J. Mentink op een besloten bij eenkomst met afgevaardigden van de 29 gemeenten waar de stichting woningen heeft. De verzekeringsmaatschappij en en pensioenfondsen die voor honderden miljoenen wo ningbouwleningen hebben uit staan bij de stichting, hebben onder leiding van Nationale Nederlanden een herstelplan rondgekregen, dat hun 12,4 miljoen gulden kost. Aanne mers en gemeenten dragen elk drie miljoen gulden bij. Van de 18,4 miljoen gulden die benodigd is om Verantwoord Wonen goede overlevingskan sen te bieden, is 7,4 miljoen gulden bestemd ter dekking van de fraude waarvan voor malige bestuursleden worden verdacht. Volgens Mentink is met alle nieuwbouwprojecten in de 29 gemeenten gefrau deerd. Aannemers betaalden bestuursleden steekpenningen om opdrachten te krijgen. Het geld dat zij daaraan kwijt wa ren verwerkten zij in hun aan- neemsommen. De stichting gaf op haar beurt bij het ministe rie te hoge stichtingskosten op, waardoor de huren van de be trokken woningen te hoog zijn. Meisje gered uit zandput De 12-jarige Staci Bonelli heeft gisternacht bij een temperatuur van min twee graden vijf uur lang tot haar borst vastgezeten in een berg nat zand. Uiteindelijk zag de brandweer kans haar te bevrij den. Staci speelde met drie vriendinnen op het terrein van een cementfabriek, toen zij en een vriendin in de zandput vast kwamen te zitten. Haar vriendin kon gemakkelijk worden bevrijd, maar Staci zakte steeds dieper weg. De gealarmeerde brandweer slaagde erin het zand rond Staci met planken vast te zetten en vervolgens het zand onder uit de put te laten lopen. ENSCHEDE Drs J.C. van Bruggen, directeur van de stichting Leerplanontwikke ling en voorzitter van het in formeel Van Maurick-overleg (onderwijsadviesgroep van de kamerfractie van het CDA), is er een voorstander van het openbaar onderwijs af te schaffen. Volgens Van Bruggen „is het niet goed dat onderwijs in Ne derland een grondrecht is dat volkomen gratis ter beschik king wordt gesteld tot 16- a 17- jarige leeftijd". Van Bruggen denkt voor de toekomst aan een model waar in enkel de belangrijkste bouwkundige en personeels-' kosten van alle scholen door de staat worden gedekt. Voor overige benodigde financiële middelen zijn scholen aange wezen op zelf te verwerven subsidies van instellingen als Humanistisch Verbond en ker ken en weliswaar gelimi teerd van het bedrijfsleven. Voor wat betreft de ouderbij drage denkt Van Bruggen aan een bedrag in de orde van grootte van 15-20 procent van het totale budget dat zo'n school nodig heeft. „Onze samenleving is zodanig gedemocratiseerd", aldus Van Bruggen tenslotte, „dat het niet meer nodig is dat de over heid de zorgplicht van het openbaar onderwijs op zich neemt. Als ik dat combineer met de wens dat mensen zelf meer kiezen en verantwoorde lijkheid nemen, een CDA-ge- dachte, dan moeten we ook de discussie durven voeren dat het niet meer de overheid is die dat doet, maar de mensen zelf". UTRECHT Voor de eerste maal gaat binnen enkele weken een Neder lands wetenschappelijk instrumentarium de ruim te in aan boord van een Russisch ruimtevoertuig. Het is de in Utrecht ont worpen en gebouwde Co- mis (Coded Mask Imaging Spectrometer), een instru mentarium voor onder zoek aan röntgenstralings bronnen in het heelal. Met de Utrechtse Comis (spec trometer) moet kortgolvige röntgenstraling in het heelal in beeld worden gebracht. Dat kan niet met normale spiegel- telescopen, maar wel via een uniek gaatjesmasker, waarbij het detectiesysteem als groot hoekcamera fungeert. Plaats en helderheid van de waarge nomen bronnen worden uit eindelijk met behulp van een in het instrumentarium geïn stalleerde computer berekend. Alle apparatuur in de röntgen- -module werkt volledig auto matisch. Mir Het Utrechtse instrument maakt deel uit van een heel pakket röntgenstralingsappa- ratuur, dat is geïnstalleerd aan boord van een speciale (onbe mande) module, die de Russen vanaf de basis Tjoeratam in Kazachstan naar hun sinds ruim een jaar om de aarde cir kelende ruimtestation Mir lan ceren. De module zal aan één van de in totaal zes koppe- lings-poorten van de Mir wor den verankerd en daar ten minste een jaar dienst blijven doen. Aan boord van de modu le bevinden zich ook instru menten, geleverd door West- -Duitsland, het Estec in Noordwijk en door de Sovjets zélf. Voor de Nederlandse deskun digen op het gebied van de röntgenastronomie is het „Russische avontuur" vooral van belang omdat het hun de kans biedt op het hoogste ni veau bezig te blijven op het terrein van de hoge-energie-a- strofysica. Dr. Johan Bleeker, directeur van SRON (Stichting Ruimte onderzoek Nederland), het overkoepelende lichaam van alle Nederlandse instellingen die zich met wetenschappelijk ruimteonderzoek bezighouden, herinnert er aan dat het des tijds de bedoeling was om naar het voorbeeld van Iras (infra- rood-astronomie) in een Ne derlands-Amerikaans samen werkingsproject een röntgen stralingssatelliet te realiseren, de Tixte. Het rijk wilde daar echter geen geld in steken, omdat men vond dat het met ANS en Iras mooi genoeg was geweest. „Er leek toen nog een moge lijkheid te zijn om in Europees verband iets te doen, maar het X-80 project, waaraan wij ze ker zouden hebben deelgeno men, ging eveneens niet door. Bij ESA (de Europese ruimte vaartorganisatie) moest uitein delijk worden gekozen tussen X-80 (röntgenastronomie) en ISO (een Europese opvolger ^an Iras op. het gebied van de infraroodastronomie), en het Lege handen Aan die ISO werken de labo ratoria in Groningen en Utrecht weliswaar óók mee, maar de röntgen-astronomen leken toch enigszins met lege handen te blijven staan. Voor lopig althans, aangezien pas in .1992 als de huidige plannen in derdaad werkelijkheid worden de Italiaanse röntgensatelliet SAX de ruimte in zal gaan. Bij die SAX zal Nederland royaal aan bod komen. Met andere woorden, de Nederlanders zijn uiterst ingenomen met de kans die ze van de Russen kregen om een belangrijk aandeel te leveren in het instrumentari um van de aan Mir te koppe len röntgen-module. Dr Bert Brinkman zal samen met zijn collega dr John Heise de komende maanden regel matig in Moskou aanwezig zijn om er de meetresultaten van het instrumentarium aan een eerste vluchtige analyse te on derwerpen. Hij heeft de voor bereidingen van naWj meege maakt, al zal er uiteindelijk geen enkele niet-Russische wetenschapper bij de lance ring op de basis Tjoeratam aanwezig zijn. Hij weet offi cieel zelfs niet eens in wat voor module het internationa le onderzoekpakket naar de Mir wordt gezonden. „Dat was wel even wennen, gezien de gang van zaken in dit opzicht met apparatuur aan boord van Europese en Amerikaanse sa tellieten", aldus Brinkman, die er aan toevoegt dat de samen werking met de Russen tot dusver uitstekend is verlopen. SJOERD VAN DER WERF

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7