Koelies als varkens 3p tabaksplantages Eigen supportersbus als laatste redmiddel Duitser bekent 2.039 inbraken Ivocaat Abdallah was spion bor Franse geheime dienst RUBBtH [yit n ifinhlelyKe trvtp rimt ik Jirommtht nut lyn. Iiu trbanf HTM steunt NZH in plan tegen vandalisme HAARLEM Het is weer eens iets anders dan een rit naar zonnig Spanje: ge vreesde voetbalsupporters in een luxe touringcar op weg naar uitwedstrijden van hun club. Chauffeurs van de Noord-Zuidhol landse Vervoersmaat schappij (NZH) krijgen er binnenkort waarschijnlijk mee te maken. Op vrijwil lige basis weliswaar; al ligt er een aantrekkelijke gevarentoeslag te wach ten. „We hebben een ver voersplicht en daaronder vallen niet alleen leuke dingen", vindt de NZH. De directie is afwezig. Voor lichter Jacobs is, op zijn atv- dag, de taak toegedacht het op zienbarende plan toe te lich ten. Hij doet dat soms wat lacherig, maar zegt eerlijk dat iedereen bij de NZH behoor lijk is geschrokken van de ge beurtenissen zondag tijdens FC Den Haag-Ajax. Want de NZH liep al ver vóór die gedenkwaardige dag rond met het plan om voetbalsupporters met specialie bussen van het eigen terrein te vervoeren tot de poorten van het stadion van de tegenstander. „Na het zien van de beelden uit het Zuiderpark hebben we ons na drukkelijk afgevraagd, of we dit plan niet beter konden in trekken", vertelt Jacobs. Dat deed de NZH niet, met als gevolg dat het bedrijf zit te wachten op het eerste tele foontje van een club die zijn supporters graag vervoerd wil hebben. Behalve dan die Van FC Den Haag, want de KNVB vindt dat de Haagse aanhang beter maar niet meer naar uit wedstrijden kan gaan. „Het woord is nu aan de ande re partijen", zegt Jacobs. „Wij willen het graag proberen en wij zijn er klaar voor. We heb ben voorlopig tien a twaalf bussen per keer beschikbaar; geen streekbussen, maar luxe- re touringcars. Ja, wij vinden dat we niet meteen het slecht ste van het slechtste materiaal moeten inzetten. Wij denken zelfs, dat als je de supporters een leuke bus geeft, ze veel minder geneigd zullen zijn de boel te vernielen. Want je laat er toch mee zien dat je ze ver trouwt. Je voorkomt boven dien dat ze in groepjes op an dere manieren toch ook naar die uitwedstrijd gaan. Met een speciale bus houd je ze alle maal bij elkaar, want het is niet alleen goedkoop, ze zullen het ook prettiger vinden met z'n allen naar een wedstrijd te gaan". Geen politie Het plan voorziet ook, als het even kan, in een vaste chauf feur voor elke bus, zodat alles voor de supporters vertrouw der wordt en ze meer verant woording voor „hun" bus zul len voelen. De NZH beziet de voetbalsupporter niet bij voor baat als vernielzuchtig indivi du, en vindt daarom dat er in de bussen absoluut geen politie mag meerijden. Hooguit zou er iemand van het clubbestuur en de supportersvereniging. Ja cobs: „De politie moet hooguit alleen bij vertrek en aankomst aanwezig zijn". Voetbalsupporters hebben de laatste jaren een spoor van vernielingen getrokken door het openbaar vervoer. Nu moeten ze in bussen zonder politie. Is dat niet de kat op het spek binden? Jacobs: „Na tuurlijk, de kans bestaat dat er bij de eerste de beste proef een bus volledig aan diggelen gaat. Ja, dan hebben wij er niet veel trek meer in. Maar ik denk ook dat het dan voor iederéén echt is afgelopen, dat er nooit meer supporters naar uitwed strijden moeten. Van geen en kele club. Je moet dit plan ook zien als een laatste redmid del". „Als er dan eens een bank wordt gesloopt, is dat niet het allerverschrikkelijkst. Je kunt dan overwegen die supporters de volgende keer toch weer dezelfde bus te geven, maar dan wel in de staat zoals ze die hebben achtergelaten. Ik denk dat we met z'n allen nogal eens de fout maken supporters juist meer aandacht te geven als ze hun ongenoegen tonen. De volgende keer krijgen ze dan weer meer aandacht en weer meer politiebegeleiding. Daarmee gaan ze zich alleen maar interessanter voelen, geef je gehoor aan hun onge noegen. Dus als ze een bank slopen omdat ze een mooiere bus willen, moet ie daar niet op ingaan. Het is hun „eigen" bus die ze kapot maken; als je ze dat gevoel kunt geven, kun ie misschien een hoop narig heid voorkomen". HTM Jacobs krijgt daarbij steun van de HTM uit Den Haag. Die heeft in het overleg met voor zitter Dé Stoop van FC Den Haag wel eens hardop gedacht over een vergelijkbaar plan. Maar volgens woordvoerder Kouwenhoven is het idee nooit verder uitgewerkt. „We staan er wel sympathiek te genover", zegt hij. „Te meer daar er, denk ik, geen enkel alternatief meer is voor de huidige problemen met sup porters. Als blijkt dat het plan met speciale bussen in de praktijk goed uitpakt, dan wil len wij graag meedoen". „Onze bussen gaan weliswaar niet harder dan 65 kilometer per uur en hebben ook niet zo veel zitplaatsen, maar ik denk dat ze uitstekend te gebruiken zijn voor uitwedstrijden van FC Den Haag bij de drie Rot terdamse clubs Feyenoord, Sparta en Excelsior. Nu zie je vaak dat supporters tot een be paald punt worden gebracht en daar dan weer in een ande re bus moeten overstappen of het laatste stuk moeten lopen. Ik denk dat je dan maar beter meteen kunt doorrijden naar het stadion. Dat is veiliger. We moeten alleen niet denken dat we het ei van Columbus heb ben voordat alles is uitge werkt". DICK HOFLAND Artsen contra verpleeg kundigen sinJn NENLANDBUITENLAND £eidóe(3oura/nt idolf Hess heeft igontsteking N De vroegere plaats- anger van Adolf Hitler, 2-jarige Rudolf Hess, die ag in het Britse militaire jtaal van West-Berlijn- rlottenburg werd opgeno- heeft longontsteking. Dit de zoon van Hess, Wolf ger Hess, bekendgemaakt. zou niet in gevaar verke- Medische specialisten ach- ongontsteking bij een man 92 echter een hachelijke Rudolf Hess zit al 45 jaar en is de laatste twintig de enige bewoner van de geallieerde gevangenis Spandau. Vrouw verliest ingewanden op vacuümtoilet CHICAGO Een 70-jarige vrouw die gebruik maakte van een vacuümtoilet heeft daarbij een gedeelte van haar inge wanden verloren. Dit verklaarde de arts die haar eerste hulp verleende. In een verslag van het bizarre voorval in het orgaan van het Amerikaans Medisch Genootschap waar schuwde de arts, dr. J. Brendan Wynne, voor de gevaren van onoordeelkundig gebruik van vacuümtoiletten, die ge meengoed zijn op onder meer schepen en in vliegtuigen. Wynne schreef dat hij vorig jaar september een vakantietrip naar Canada maakte op het Griekse passagiersschip Pega- gus. Toen hij reageerde op een dringende oproep via de scheepsradio vond hij een vrouw bij wie verscheidene deci meters ingewanden uit het onderlichaam stulpten. De vrouw vertelde hem dat zij het toilet had „doorgespoeld" terwijl zij er nog op zat. Het Slachtoffer werd met spoed naar een ziekenhuis vervoerd, waaruit zij na tien dagen „in rede lijk goede conditie" werd ontslagen. Snelste daling werkloosheid EG in Nederland BRUSSEL De werkloosheid in Europa is in de maand januari naar een record van 17,1 miljoen mensen geklommen. In die eerste maand van het nieuwe jaar zijn er 515.000 werklozen bijgekomen en dat bete kent een stijging met 3,1 procent. Dat blijkt uit cijfers van de Europese Commissie. Maar, aldus een woordvoerder van de com missie, dat recordcijfer is voor een groot deel het gevolg van seizoensinvloeden. Vol gens de Europese cijfers is de werkloosheid in Nederland in een jaar tijd gedaald met 6,3 procent in totaal en wel met 8,5 procent bij de mannen en 2,2 procent bij de vrou wen. Dat was de grootste daling over een jaar gemeten van alle EG-lidstaten, uitge zonderd Griekenland. WEST-BERLIJN De Westberlijnse politie heeft naar alle waarschijnlijkheid de top-inbreker uit de Duitse geschiedenis in handen gekregen. De 31-ja- rige man was opgepakt voor één inbraak. In het huis van bewaring biechtte hij 2.039 inbraken op, waarbij hij goederen stal met een gezamenlijke waarde van meer dan 4 miljoen mark. Op één en kele dag in 1982 stal de man goederen ter waarde van 40.000 mark. Volgens een woordvoerder van de politie werden de meeste inbraken ook nog op klaarlichte dag gepleegd en beperkte de man zich tot gemakkelijk te dragen zaken, zoals sieraden, antieke voorwerpen, postzegelverzamelingen, munten en geluids- en foto-apparatuur. Ook geld, chèques en spaarboekjes waren welkom. In Madrid timmert een arts een lid van het ver plegend personeel op de neus tijdens een protestbijeenkomst voor een ziekenhuis. Het - particuliere - zie kenhuis gaat siuiten en de staf gaat over naar een nieuw overheids- ziekenhuis. Het verple gend personeel is het daarmee eens, maar de artsen willen niet. zijn verklikkersrol heeft toe gestemd „om redenen die ik juist acht". Bij het recente proces tegen Abdallah trad Mazurier niet op als verdediger. Abdallah werd vorige week zaterdag tot levenslang veroordeeld we gens medeplichtigheid aan moord op twee diplomaten en poging tot moord op een der de. Abdallah's verdediger, Jac ques Verges, heeft eerder ge zegd dat het vonnis vernietigd zou kunnen worden als de ont hullingen over de verklikkers- rol van Mazurier waar zouden zijn. Sovjet-emigrant Sjerman in Israël overleden JERUZALEM Michail Sjer man, de joodse emigrant wiens zuster Inessa Fljorova vorig jaar november uit de Sovjet- Unie overkwam om een been mergtransplantatie mogelijk te maken, is in een ziekenhuis in Israël overleden aan leukemie. Sjermans arts zei dat zijn pa tiënt waarschijnlijk nog zou le ven indien Fljorova op een vroeger tijdstip toestemming had gekregen zich bij haar broer te voegen. Sjerman, die in 1980 naar Israël emigreerde, bleek in 1985 te lijden aan leu kemie. Een beenmergtrans plantatie werd aangeraden. De kansen op succes zouden gro ter zijn indien hij beenmerg zou kunnen krijgen van een naaste verwante, zo verklaar den zijn artsen. Zijn zuster vroeg daarop toestemming naar Israël te mogen emigre ren. De Sovjet-autoriteiten stelden haar pas in de gelegen heid te vertrekken nadat Mi chail Sjerman, geheel kaal als het gevolg van chemotherapie, in Reykjavik opdook tijdens de top tussen Gorbatsjov en Reagan. RUWELUKE GESCHIEDENIS IN HOLLANDSE KOLONIE: Q IIDEN „Niet één ouw, doch twee vrou- en hebben na eerst aan n lijven getuchtigd te n, de wreede mishan- ling der inwrijving et Spaanschen peper, rgezeld met onwettige ijheidsberooving, on- •rgaan. Het vastbinden n palen is ook niet maal, doch tweemaal hter elkander ge- thiedt". De mishande- ng vond plaats in op dacht van D. Jongens, je eind 1896 of begin Ï97 assistent was op de (baksplantage Toen- jengan van de Deli- iaatschappij aan de oost- list van Sumatra. tn getuigenis in het rapport It in 1903 werd opgesteld )or de officier van justitie lT.L. Rhemrev op Batavia. |j kreeg van Goeverneur- ineraal Rooseboom de op- facht onderzoek te doen geruchtmakende ochure „De Millioenen van üi", in 1902 geschreven ir mr. J. van den Brand. ze advocaat beschrijft rin de wrede behandeling aaraan Chinese en Javaan plantage-arbeiders, koe- is, blootstonden. Het werk- >lk werd voornamelijk ge- Inseld op het dichterbevolk- buureiland Java en in Chi- Na jarenlange dwangar- iid te hebben overleefd, rden de arbeiders even irooid naar huis als zij ge- imen waren. is^et boekwerkje veroorzaakte tiurwerk in de Nederlandse ^F-tiek; volgens sommigen 'nr :rgelijkbaar met de reactie Multatuli's Max Havelaar. ider druk van met name SDAP'ers Van Kol en •lstra werd tot een diep- id onderzoek besloten ir de wantoestanden onder circa honderdduizend ïlies, die voornamelijk 'kzaam waren voor de )li-maatschappijen in ooste- Sumatra. talloze verhoren en met ihulp van vele spionnen, lerschreef de Indische of ficier van justitie Rhemrev de conclusies van Van den Brand. Sterker: zijn bevin dingen van de omstandighe den waaronder de koelies leefden waren nog afschuw- wekkender dan in „De milli oenen" vtas beschreven. Het Rhemrev-rapport werd begin 1904 naar Nederland ge stuurd, waar de toenmalige minister van koloniën A.W.F. Idenburg het na le zing onderin een la stopte. Slavernij Pas gisteren werd het verslag openbaar gemaakt in het boek „Koelies, planters en koloniale politiek" door. pro fessor Jan Breman. Minister Idenburg was weliswaar al in 1904 gedwongen geweest en kele conclusies uit het Rhem rev-rapport mee te delen tij dens de begrotingsbehande ling in de Tweede Kamer. Merkwaardig genoeg nam de Kamer, incluis de socialisti sche oppositie, genoegen met Idenburgs versluierende ver sie van de situatie. De minis ter overtuigde de Kamer er van dat de wantoestanden reeds tot de verleden tijd be hoorden en dat het nu zaak was naar de toekomst te kij ken. Idenburg had, volgens pro fessor Breman, belang bij het verzwijgen van de werkelijke situatie. Ten eerste omdat hij vreesde dat een tekort aan toezichthoudend ambtenaren als oorzaak van deze „slaver nij" zou worden aangemerkt en ten tweede omdat men toentertijd liever geen be moeienis zag van de politiek met het bedrijfsleven, in dit geval de tabaksondernemin gen op Sumatra. Minister Idenburg stopte met zijn han delwijze een stuk koloniale geschiedenis in de doofpot, waarvan de gruwelijkheden zijn te vergelijken met de Gevangenne ming van LI Hong LI „een bende- hoofd met een van zijn tra wanten" die In 1899 een koelie-opstand leidde. drama's in de concentratie kampen in Polen en Duits land en de tragedie aan de Birmaspoorlijn. Varkenshok Uit het Rhemrev-rapport: „Op de tabaksplantage Saint Cyr werd in september 1903 de koelie Rean na te zijn weggelopen bij den nek ge grepen, diens hoofd tusschen de beenen gekneld en daarna met een eind dubbelgevou wen touw verscheidene sla gen op de rug toegebracht en vervolgens werd de verdach te in het kantoor geelectri- seerd met een electriseer-ma- chine en hem tenslotte met bovengenoemd touw zooda nig op den rug geslagen dat het bloed dien inlander langs de rug vloeide, ten gevolge waarvan hij twee maanden in het hospitaal der onderne ming verpleegd diende te worden". ÏIJS Jean-Paul Mazu- de jonge advocaat die ge- inde twee jaar de verdedi- 's geweest van de Libanese rist Georges Ibrahim Ab- ih, heeft bevestigd dat hij ;|ijkertijd lid was van de geheime dienst, DGSE. ■Neb verraad gepleegd, ik heb alle plichten van mijn be roep geschonden," zei hij. Naar aanleiding van de tucht maatregelen die de Franse Qrde van Advocaten tegen hem overweegt, zei Mazurier: „Ik verdien de straf waartoe men zal besluiten". Overigens verklaarde Mazurier dat hij in H.H. Hoofd-Administpatenps en Administrateurs, zoomede Slagers en Ondernemers van Mijnbouw! LEVEEING tegen de LAAGSTE PEIJZEN: Gecastreerd, fleplijl Madnreescli of Oost-Java Tretvee vnn 300—375 K.G., voorzien van certificaat van den Veearts. Prachtige Madureesehe Slachtsticren. Flink, jong en gezond Oost-Java Werkvolk, MANNEN of VROUWEN voor LAND- en MIJNBOUW, tegen 60.por volwassen persoon, franco Belawan. Belast zich met het KOOPEN en VERZENDEN van: |i^ Savoeneesclie en Rottineesche Rij- ei Wappaarileii, uitstekend geschikt voor BERGTERRE1N. Minzaam aanbevehnd H. LEËKSMA Kzn., Soerahaia. Javaans werkvolk wordt temidden van trekvee en rijpaar den aangeprezen in een advertentie in de Sumatra-Post van 7 mei 1902. Op diezelfde plantage werd de inlandse vrouw Nasti door assistent Schwieringh, omdat zij naar zijn zin te langzaam liep „geduwd waardoor zij voorover op den grond geval len is, en daarna werd zij met zijn geschoeide voet een trap in de lendenen toegebracht met het gevolg dat een der beenderen harer lendenen naar achteren uitpuilde; dat zij daarvoor twee maanden verpleegd moest worden, dat zij daarna nog niet kon wer ken en werd ontslagen". Nas ti werd door de administra teur Kufahl weggejaagd, om dat zij verblijf hield bij haar echtgenoot in de mannen- loods. Op de vraag waar zij dan heen moest gaan, ant woordde deze: „Voor mijn part kunt gij in het varkens hok gaan logeeren". Terrorisme Rhemrev: „In het houten hospitaaltje op de onderne ming Damah Gloegoer Kiri, vier bij vier meter, lagen vijf vrouwen op de grond die er zeer zwak, vermagerd en vervuild uitzagen. Op de slaaptafel lag het lijk van een Javaanse vrouw, die volgens de andere zieken de vorige middag was gestorven. Door het ontbreken van een pri vaat waren de zieken ge dwongen hun behoeften op de grond te doen. Wanneer de deur van het gebouwtje van het hangslot afging, maakten de zieken van de gelegenheid gebruik faeces naar buiten te gooien. De zie ken kregen twee keer per dag rijst en gedroogde vis te eten". In de uitvoerige studie van Breman: „Koelies, planters en koloniale politiek" is be halve het volledige Rhem rev-rapport ook de „Millioe nen van Deli" opgenomen. Bij de presentatie van zijn boek in Leiden, zei Breman gisteren: „De terrorisering van de koelies was een doel op zich zelf. Dat blijkt bij voorbeeld uit het doodranse len en vervolgens ophangen van een Javaanse vrouw. Wanneer het alleen om inti midatie te doen was, zouden de planters hun werknemers niet doden; daarmee Vernie tigden zij immers hun pro- duktiefactor. Nee, de planters haatten de koelies, omdat zij bang voor hen waren. Het ging tenslotte om verhou dingsgewijs enkele westerlin gen temidden van een zee van ondoorgrondelijke, on verstaanbare en naar hun idee, onbetrouwbare men sen". Tan Malaka, een revolutio naire onderwijzer, schilderde het leven en werken van koelies in 1920 als volgt: „De klasse die zwoegt van vroeg tot laat; de klasse die loon krijgt juist genoeg om de maag te vullen en de naakt heid te bedekken; de klasse die woont in een schuur zoals geiten in een stal; die ieder ogenblik geslagen of een god ver.. naar het hoofd geslin gerd wordt; de klasse die ie der ogenblik hun vrouw of dochter kan verliezen als de blanke heer haar begeert; dat is de klasse van Indonesiërs,- bekend als contract-koelies". JOOS PERSOON „Koelies, planters en kolo niale politiek" door Jan Breman; Uitg. Foris Publi cations Dordrecht, prijs ƒ35.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5