Passagiers als ratten in de val ACHT ONGELUKKEN IN VUF JAAR TUD n- Schadevergoeding beter dan boetes .anaal drukst gevaren oute Rampschip zeven jaar in de vaart INNENLAND/ BUITENLAND CcidócSowuvnt ZATERDAG 7 MAART 1987 PAGINA 3_ l Waakzame buur in Arnhem JfHEM - In de Arnhemse wijk Molenbeke (400 huizen, 900 be- oners) is het eerste project buurtpreventie in ons land van start .«gaan dat de criminaliteit in deze wijk drastisch moet terugdrin- ■n. Met de hier opgedane ervaringen worden volgend jaar defini te projecten in het hele land opgezet. et initiatief is afkomstig van de wijkbewoners zelf. Meer dan 9 thol ocent van hen ongeveer de helft bestaat uit oudere alleen- lijdt »anc*en 's vorig jaar het slachtoffer geworden van een inbraak, jf contactpersonen uit de wijk helpen de wijkbewoners met het erken en registreren van goederen en adviseren over de beveili- ng van woningen. Zij houden ook bij wie er niet thuis is. Hun lier jningen worden dan door de andere bewoners in de gaten gehou- e wijk boekte vorige week al een eerste succes toen een wijkbe- iaaï)ner een ^^kende man zag scharrelen in het huis van zijn rman. Terwijl de politie werd gealarmeerd, blokkeerden buurt- oners de uitgangen van de woning, waardoor de inbreker niet eer kon ontsnappen. Ijzig karwei voor Smit ROTTERDAM - Het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Internationale gaat in het ijzig kou de Noord-Noorwegen een 160.000 kilo wegen de betonnen steiger uit zee ophalen. De drij vende bok Taklift 4 is vandaag naar het plaats je Mo i Rana op de Poolcirkel vertrokken, dat op 20 februari is getroffen door een aardver schuiving. Als gevolg hiervan is de betonnen steiger waar de ertsschepen aan afmeren, in zee geschoven. De fjord van Mo i Rana is vol ledig afgesloten voor het scheepvaartverkeer en het hoogovenbedrijf Norsk Jernwerk ziet zijn aan- en afvoerwegen geblokkeerd. De op dracht aan Smit luidt de zwaar beschadigde losinstallatie die met de steiger in zee is ver dwenen, te bergen en vervolgens de aanleg steiger zelf op te halen. Daarna moeten de be tonnen funderingen onder water worden ver wijderd. Het is nog niet bekend hoeveel tijd met het karwei is gemoeid. Verdachte veestapel spoorloos SITTARD - Een Sittardse vee houder uit het kerkdorp Ei- nighausen heeft vermoedelijk zijn veestapel die hij op last van de justitie in verband met een hormoonaffaire moest be waken, naar een slachthuis in Luik gebracht. De man is aan gehouden. De man werd al in december van verleden jaar ervan verdacht kalveren met hormoonpreparaten in te spui ten. Toen bleek dat die kalve ren inderdaad met hormonen waren behandeld en justitie verlof kreeg de dieren te ver nietigen, bleken de dieren spoorloos. Fabrikant geluidsboxen wil publikatie test verbieden DEN HAAG - Fabrikant van hifi-boxen Bose wil dat de Consumentenbond de voor Bose negatieve resulta ten van een vergelijkend warenzoek niet publiceert in het mei-nummer van de Consumentengids. In kort geding vóór de rechtbank in Den Haag stelde mr. P. Steinhauser namens de fabrikant gisteren dat de Consumentenbond in de test te weinig rekening heeft gehouden met het bijzondere karakter van de boxen - die het geluid niet direct naar voren stralen - wat Bose de kwalificatie „vaag stereo-effect'opleverde. Verder zou ook de testruimte niet deugen en was de plaatsing van de boxen ten opzichte van de wand niet optimaal in de ogen van de fabrikant. Raadsman W. Taekema van de Consumentenbond overhandigde onder meer een onderzoek van TNO waaruit volgens hem bleek dat de test wel degelijk zorgvuldig is uitge voerd. Hij bestreed dat de plaatsing en de zaal niet goed waren. UTRECHT - Als daders van delicten waarbij aan anderen schade is toegebracht geld kunnen stor ten in een fonds waaruit de schade aan hun slachtoffers (deels) wordt vergoed, is dat een goed alternatief voor een geldboete. Boetes komen al leen de staat ten goede en niet de slachtoffers, die er in veel gevallen ook nog eens mee geconfron teerd worden dat hun verzekering de schade niet vergoedt. Dit zegt het Landelijk Overleg Slachtof ferhulp in een reactie op het pleidooi van de Rot terdamse rechter R. Lensink-Bosman voor de op richting van een landelijk schadefonds, waaruit slachtoffers van voetbalvandalisme schadeloos kunnen worden gesteld. /aak kritiek it l0; ip veiligheid ;r erryschepen jkdij iSTERDAM De veilig- ;id aan boord van de zoge- imde Roll-on Roll-off veer- oor passagiers en icht tussen het Europese iteland en Groot-Brittannië beter. Dat was september irig jaar de conclusie van de id voor de Scheepvaart in isterdam. De raad deed uitspraak na onderzoek de bijna-ramp met de tse ferry Nordland, die in Rotterdamse Beneluxhaven een uitwijkmanoeuvre lek ;g. Door snel ingrijpen kon- in bemanning en passagiers lilig van boord worden ge lald. In verband met de te irwachten groei van zowel intal als capaciteit van de Ro-schepen adviseerde de id om meer aandacht te be- n de veiligheid. En- Ie jaren gelden bracht een iderzoek van de ANWB on- meer aan het licht, dat de voorzieningen aan boord de veerschepen slecht wa- i. Met de komst van uiterst lerne schepen op een aan- verbindingen, onder meer de Harwich-lijn, is de vei- jheid nu overigens beter ge- [aarborgd. steli OTTERDAM De zee tus- ;e n Groot-Brittannië en het ij i uropese continent is de liddukst bevaren zeeroute ter jgte ereld. Behalve het omvang- on4jke vrachtverkeer van en Maar de Europese havensste- in varen dagelijks tientallen fenijeerboten en hovercrafts heen weer tussen Groot-Brittan- - ië, België, Frankrijk, West- i uitsland en Nederland. Van- Nit Zeebrugge vertrekken da- ii ilijks zeven tot negen (afhan-< elijk van de dag) veerboten aar Hull, Felixstowe en Do- er. Ook vanuit Oostende 'ordt vele malen per dag naar e Britse eilanden gevaren. In rankrijk zijn de vertrekplaat- Duinkerken, Calais en oulogne. Vanuit Nederland ertrekken schepen naar Brit- havens uit Scheveningen, oek van Holland, Europoort Vlissingen. (Vervolg van de voorpagina) ZEEBRUGGE Naarma te de avond vordert neemt het aantal mensen toe dat uit het schip of uit het ijskoude havenwater is gered en daarmee ook de verwarring. Zwaar onderkoelde slachtoffers worden, in dekens gewik keld, vanuit helikopters en bootjes naar de gereed staande ziekenwagens ge bracht. Meer dood dan levend wor den degenen die door allerlei schepen zijn opgepikt, in vei ligheid gebracht. De meesten zijn doorweekt en vaak te geschokt om een woord uit te brengen. „Dat komt door de kou, die neemt razendsnel alle energie weg", zegt een verpleger van het ziekenhuis in het nabijgelegen Blanken- berge bijna verontschuldi gend. Uit zijn verhaal blijkt dat er al heel wat Engelse en Schotse passagiers meer dood dan levend aan de wal zijn gebracht. Minder ernstig gewonden lo pen naar wachtende bussen die hen naar de ziekenhui zen in Blankenberge, Brugge of Oostende brengen. Overal strakke, angstige gezichten, in de wetenschap dat op nog geen vier kilometer afstand vele tientallen mensen vech ten voor hun leven. Wan neer na elf uur geen mensen meer uit het water worden gehaald, vliegen de helikop ters vooral duikteams af en aan. Volgens de duikers zit ten de nog niet gevredden als ratten in de val. In het garagecomplex van de marinebasis van Zeebruge, dat is aangewezen als mortu arium, worden de eerste twee doden binnengedragen; ÉHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUÉ Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. üllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirn Kijk vanavond om 20.28 uur naar de STER op Nederland 1 Angst en ontzetting stonden te lezen op de gez ziekenhuizen werden gebracht. chten van overlevenden, die per ambulance naar jongemannen zonder identi teitspapieren, leden van de bemanning. Zij zullen niet de enige blijven. Een arts die als een van de eersten aan boord van het schip is geweest vertelt hoe hij twintig mensen dood aan trof. Een collega constateer de de dood bij nog eens zes opvarenden. „Zij die nog leefden verkeerden in een shocktoestand. Dat is niet zo verwonderlijk, want de on dergang van het schip was in twee minuten beslecht. Ve len hebben getracht het schip hals over kop te verla ten. Sommigen hebben rui ten moeten inslaan om boven water te komen. Zij hebben snijwonden, maar leven ten minste nog. Dat kunnen veel anderen ze niet nazeggen", aldus de arts. Hij verbaasde zich erover dat een enkeling erin bleek te zijn geslaagd om met droge kleren aan wal te komen. Ruiten stuk Bij een bus staat de 21-jarige Jason Finnegan. Rillend van de kou doet hij zijn verhaal. „Ik lag al op bed toen het bierglas plotseling van mijn nachtkastje gleed. Enige se conden later ging het licht uit en drong het water via de patrijspoort mijn hut binnen. Ik ben toen snel naar het dek gerend", aldus beschijft de jonge Brit de „verschrik kelijkste momenten" uit zijn leven. Richard Lane (25) behoort ook tot licht gewonden. Als hij rond de klok van half een vannacht het Brugse Sint- -Jan Hospitaal mag verlaten waar een paar snijwonden zijn verzorgd, vertelt hij met van emoties trillende stem: „Toen het schip op zijn zij kant lag, gingen alle ruiten aan de onderkant stuk door de druk van het water. Wij hebben toen de ruiten aan de bovenkant stukgeslagen om zo naar buiten te kunnen klimmen. Dat gegil in het schip wil ik nooit meer ho ren. Verschrikkelijk". De „Herald of Free Enterprise". „Sorry" De telefoon van het zieken huis rinkelt onophoudelijk. Voornamelijk telefoontjes uit Engeland van mensen die in formatie wilden over fami lieleden. „Nee, ik heb nog geen namen, maar we wer ken hier met een volledige ploeg stand-by. Alles komt in orde", zegt zij steeds. Dan belt iemand voor Sabine, een meisje van vier jaar. „Sorry, maar ik kan u niets meede len". „Maar het is een meisje in een blauw ski-pakje", klinkt het wanhopig aan de andere kant van de telefoon. „Sorry. STEVO AKKERMAN ARJEN VAN DER SAR ZEEBRUGGE De veerboot Herald of Free Enterprise kwam in 1980 in de vaart. Het 7951 ton metende schip werd gebouwd op een werf in het Westduitse Bremerhaven. De Herald werd bij de doop beschouwd als een van de modernste in de wereld van zijn type. De Roll-on Roll-off-veerboot heeft twee dekken voor auto's en vrachtwagens. Voor de rond 500 passagiers zijn er bars. cafetaria's, winkels en salons aan boord De 132 meter lange Herald deed normaal dienst tussen Dover en Calais maar werd niet lang geleden ingezet voor de dienst van Dover op Zeebrug ge, wegens reparaties aan andere schepen en de winter-pro- gramma's, aldus de rederij. Townsend Thoresen onderhoudt met 26 veerschepen diensten tussen Groot-Brittannië en Ierland en het continent. Geredde opvarenden bereiken de kade van de haven van Zee- brugge op een van de te hulp gesnelde schepen. Een gewonde wordt een tegen de kade geplaatste ladder opgeholpen. LONDEN In de afgelopen Kanaal zes ongelukken met vijf jaar hebben zich in het veerboten voorgedaan. December 1982. De Europe an Gateway botst voor Felix stowe tegen de veerboot Van guard. Hierbij komen zes men sen om het leven. De Europe an Gateway zinkt, maar wordt later geborgen door Wijsmul ler. April 1983. Op de Franse veerboot Armorique, met 700 passagiers op weg naar Cork (Ierland) breekt brand uit. Een Franse onderwijzer komt hier bij om het leven. Er bestaat een ernstig vermoeden dat de brand is aangestoken. Maart 1985. Vier doden als de hovercraft Princess Marga ret ten gevolge van hoge golf slag en hevige stormwind te gen een golfbreker in de ha ven van Dover gesmeten wordt. Juni 1985. De veerboot Nor- land van de rederij North Sea Ferries, loopt in Europoort op een zandbank bij een poging een ander schip te ontwijken. Het schip loopt averij op maar er vallen geen slachtoffers. Juni 1985. De Olau Brittan- nia komt bij mistig weer in aanvaring met het vrachtschip Mont Louis. De veerboot raakt licht beschadigd, maar de met radioactief-materiaal geladen Mont Louis zinkt. Het duurt een jaar eer het schip en zijn gevaarlijke lading wordt ge borgen. December 1986. Driehonderd opvarenden van de veerboot Sikilian worden geëvacueerd, nadat aan boord van het schip brand is uitgebroken. Er doen zich geen persoonlijke onge lukken voor. Januari 1987. De Olau Brit- tannia, die vaart op de lijn Vlissingen-Sheerness, vaart op een Duitse kustvaarder. Er doen zich geen persoonlijke ongelukken voor. Februari 1987. De Ncrdic Ferry van Townsend-Thore- sen raakt in dichte mist be trokken bij een botsing bij Harwich. Geen slachtoffers. 6 Maart 1987. De Herald of Free Enterprise kapseist bij de haven van Zeebrugge. Buiten Europa Buiten Europa doen zich veel vaker catastrofale scheepvaar tongelukken voor. Een kort overzicht: Januari 1981. Het Indonesi sche passagiersschip „Tampo- mas 2" zinkt ten noorden van Java. Minstens 512 opvaren den komen om het leven, maar volgens onofficiële krin gen 1.200. September 1981. Op de Ama zone kapseist het rivierschip „Sobral Santos". Meer dan 300 mensen komen om het leven. Maart 1985. In een zware storm vergaat in Bangladesh een veerboot. Ruim 400 opva renden komen om het leven. April 1986. Op de rivier de Dhaleswhari in Bangladesh komen ongeveer 1.000 mensen om het leven bij het vergaan van een veerboot. September 1986. Het Soyjet- schip „Admiraal Nachimov" zinkt na aanvaring met een vrachtschip op de Zwarte Zee. daarbij vinden 398 opvarenden vinden de dood. Oktober 1986. Op de rivier de Kajla in Bangladesh zinkt een te zwaar geladen veerboot Meer dan 200 doden

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3