Klooster Windesheim: Mysterie voor archeologen en historici CcidócSomxvnt kerk wereld Verraad Paus luidt campagne Brazilië in voor steun arme kinderen Meerderheid gereformeerde kerken tegen deelname SILA beroepingen CëidóC DE KRANl BRENl DEWERELI BIJU THUlSv GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ZATERDAG 7 MAART 1987 PAGINA Kardinaal hekelt onderdrukking Oekraïnse katholieken ROME Leiders van christelijke kerken in het Westen zou den zich verre moeten houden van de komende herdenking van de duizendjarige Russische-Orthodoxe kerk, zolang de in 1946 onder dwang bij de Russisch-Orthodoxe Kerk ingelijfde Oekraïnse Katholieke Kerk, die in het geheim is blijven voort bestaan, niet in alle openheid zich mag manifesteren. Dat staat in een verklaring van de leider van deze Kerk, de in balling schap in Rome levende kardinaal Myroslav Lubachivsky, die zich „groot-aartsbisschop van Lvov" mag noemen. De kardi naal wijst op het feit, dat de vijf miljoen leden tellende kerk werd ingelijfd terwijl de grondwet van de Sovjet-Unie uitdruk kelijk het recht op vrijheid van godsdienst erkent. Bijbelnood in Zuid-Afrika door sancties KAAPSTAD Ten gevolge van de tegen Zuid-Afrika uitge vaardigde economische sancties moest de activiteit van het Zuidafrikaanse Bijbelgenootschap zo worden teruggeschroefd, dat van een ware bijbelnood sprake is. De uitgave van het Nieuwe Testament en van aparte bijbelboeken moest tot een minimum worden beperkt, waardoor sprake was van een te ruggang van respectievelijk 31 en 49 procent. Er zijn wachtlij sten ontstaan van enkele honderdduizenden exemplaren in verscheidene talen. Het ook in Bophuthatswana, Venda en Cis kei werkende Bijbelgenootschap heeft in 1986 rond 697.000 bij bels. 347.000 exemplaren van het Nieuwe Testament en 297.000 bijbeldelen afgezet. Men werpt zich vaak in het vuur om aan de rook te ontkomen Klassieke Griekse zegswijze door Marinus van der Berg Zes mensen langs de Kruis weg. Vandaag de eerste. Zes momenten, zes portretten van onszelf? Wie zijn die mensen langs de Kruisweg? Ken ik ze? Sta ik ook langs die weg of loop ik een eindje mee? Waar loop ik dan? Die vragen stel ik me de komende zaterdagen op weg naar Pasen 1987. Pasen het nieuwe kruispunt op onze weg. De eerste mens die we ont moeten heet Judas. Hij is on der ons bekend geraakt als „de verrader". Hij heeft een kwalijke naam gekregen. „Vriend, ben jij daarvoor hier?" Op de Missie-Zendings kalender maart 1987 zie je dat de ogen elkaar ontwijken. Beeldender kan het niet ge zegd worden. Het is niet ge makkelijk om met Judas in ge sprek te gaan. Iemand die je ervaart als een verrader, tergt je hart. Verraad is een van de pijnlijkste ervaringen in je le ven. Door een vriend verraden worden. Erger kan niet. Je kunt het van sommigen ver wachten, maar niet van een vriend. Van iemand die een stuk van de weg met je is ge gaan en met wie je gedeeld hebt van je zelf. Verraad doet denken aan de oorlog. Mensen in de oorlog kenden die angst om verraden te worden. Wie verraden werd, was zijn leven niet meer veilig. Verraden zijn kan het gevoel in je vestigen: „wie kan ik nog vertrouwen?" Verraad schendt het vertrou wen. Dat is wel het ergste wan neer jezelf in een weerloze en afhankelijke situatie bent. We horen de laatste jaren steeds meer verhalen over „incest". Voor het raam van het Aan dachtscentrum in Den Haag zag ik: „Hier binnen kun je praten over incest. Hier is je verhaal veilig". Incest is mis bruikt zijn door iemand die toch te vertrouwen moet zijn. Je vader, je broer. Je bent ver raden in je eigen huis op de meest weerloze plek en op een weerloos moment, als je ont kleed bent. Waar ben je dan nog veilig? Je kunt verraden worden, maar je kunt in je le ven ook zelf verraden. Je kunt idealen en daarmee mensen verraden. Je kiest voor iets wat op korter termijn wel meer ge luk en aanzien geeft en waar door je meer applaus ontvangt of gewaardeerd wordt door hen die het nu voor het zeggen h'ebben, maar je verzwijgt de lastige en minder populaire dingen. Je huilt mee met de wolven in het bos. Je durft niet openlijk voor iemand op te ko men. Je wilt zelf maar liever buiten schot blijven. Het kan het verraad zijn van „wiens brood men eet, diens woord men spreekt". Zolang je dat doet, zullen bedreigingen, ano nieme telefoontjes en brieven je bespaard blijven. Je wordt een aardig mens gevonden, maar de vraag is of je geen stenen voor brood verkoopt. Dr. Aat Dekker stelde in het pastoraal leerhuis in Almelo de kritische vraag: „Waar zijn in onze kerken de arbeiders ge bleven en de kunstenaars en de elite met zijn eigenaardige levensstijl en de mensen die niet leven binnen de relatie vorm die we als enige juiste zijn gaan zien?" De vraag kwam naar ons toe: plegen we geen verraad als we steeds weer mensen uitsluiten. Als we niet kiezen voor deze concrete en unieke mens? Verraad heeft te maken met het uitsluiten van mensen. Zo komt de erva ring van verraad dichtbij ons zelf. Het maakt onrustig en doet pijn. Je eigen moment van verraad zien is niet makke lijk. Jezus blijft Judas aanspreken met „vriend". Opmerkelijk. Ju das is vaak zo afgeschilderd dat bij onszelf het gevoel werd gewekt: zo ben ik niet. Soms wordt iemand een verrader ge noemd omdat hij een heersen de mistoestand doorbreekt en iets aan de kaak stelt wat som migen liever verborgen hou den. Het onderscheid tussen vriend en verrader is niet altijd zo duidelijk. Het hangt ook sa men met de vraag: bij wie en wat hoor ik in mijn leven? Op ziend naar het Kruis zie ik de mens die verraden werd omdat Hij opkwam voor kleine en weerloze mensen. Het moet in de middeleeuwen druk zijn geweest in Windes- heim. Als hoofdklooster van het Kapittel van Windesheim was het jaarlijks rond de tweede zondag na pasen het centrum waar de prioren der aangesloten kloosters voor het generaal kapittel bijeen kwamen. Bovendien waren er steeds talrijke mensen op weg van Zwolle en Deventer naar Windesheim gingen. Als het aan de Stichting Win desheim 600 ligt wordt het fraaie buurtschap dit jaar weer bet centrum van spiritu aliteit. Want er wordt vanwe ge het 600-jarig bestaan een symposium georganiseerd over de Moderne Devotie. De geesten van de navolgelingen van Geert Groote waren nog steeds rond in Windesheim en doen hun invloed nog steeds gelden. WINDESHEIM Het was de Deventernaar Geert Groote die in zijn woonplaats in 1379 de gemeenschap van de Zusters des Gemenen Levens stichtte. Vier jaar later volgde die van de Broeders des Gemenen Levens. Een gemeen schap, gericht op een zui ver leven met een nieu we vroomheid en inge steld op het praktisch be- leiden van het Christen dom. Toen Geert Groote in 1384 stierf, besloten zijn volgelingen dat zijn geesteswerk niet verlo ren mocht gaan. Er moest een burcht komen, een thuishaven waar de religieuzen hun ideëen over de Moderne Devotie konden belijden en uit dragen. „Een klooster onder welks schaduw alle vrome tortelduiven tegen de aanvallen van havikken en sperwers de meest veilige schuilplaats zouden vinden". De bisschop van Utrecht ver leende toestemming om een klooster van reguliere Kanu- nikken (geestelijken) te stich ten, onder voorwaarde dat het in Salland zou verrijzen. De Zwollenaar Berthold ten Hove stelde gronden beschik baar bij Windesheim, zodat de nijvere spiritualisten in 1386 konden aanvangen met de bouw van hun toevluchts oord: Het begin van de Con gregatie van Windesheim. Op 17 oktober 1387 legden de zes eerste reguliere kanunniken hun kloostergelofte af in Windesheim. Invloed De geestelijke invloed van de Moderne Devotie was verras send groot. De gedachte om kuisheid, armoede, gehoor zaamheid en bovenal liefde na te streven, vond weer klank in 120 mannen- en 30 vrouwenkloosters. De Con gregatie van Windesheim breidde zich in een enorm tempo uit, met als gevolg dat in België en Duitsland nog voldoende materiaal gevon den kan worden, om de „ty pische Windesheimer kloos- terbouw' te registreren. In Nederland zijn tot nu toe vrijwel geen bouwresten ge vonden. Van Dijk en A. Hen drikman van de Stichting Windesheim 600 hebben uit gegevens uit het buitenland opgemaakt dat Windeshei- mers de gewoonte hadden hun kloosters in te richten naar het voorbeeld van ande re congregaties. Ze gaan er daarom vanuit dat het een variant is geweest van de premonstrantenser klooster- bouw. De thuishaven van de Mo derne Devotie moet hebben bestaan uit twee complexen. Een wooncomplex, bestaande uit een kerk met daaraan een omgang met vier even lange gangen waaraan de gemeen schappelijke ruimten en cel len voor de kloosterpriesters. Aan de bovengangen bevond zich de eigenlijke slaapzaal. Aan het vierkant dat op die manier ontstond kunnen in de lengte van of haaks op verschillende grotere of klei nere aanbouwsels zijn ge weest. Het tweede complex, aldus de historici, was het indus triële complex. Het bestond uit meerdere gebouwen die dienden voor het vervaardi gen en bewaren van produc ten voor het levensonder houd van de kloosterlingen. Ook werd daar het vee ge stald en het lekepersoneel (kloosterlingen die niet tot priester waren gewijd en be last werden met de huishou delijke karweitjes in het klooster). Tot zo'n industrie complex behoorde altijd de kloosterbrouwerij en een zie kenhuis. De kloosterlingen hadden in Windesheim de beschikking over een lang en bijzonder smalle rivierduin van de IJs- sel. Er moest derhalve voor namelijk in de lengte worden gebouwd, wat volgens de his torici de afstand tussen beide complexen verklaart. Waar het tweetal vooral heeft ge zocht is in en rondom de wo ning van de familie Van den Oort aan de Veldweg. Onder zoek heeft daar aangetoond dat de bomen voor de draag- balken tussen 1498 en 1502 gekapt moeten ziin. „Alleen al om die reden hebben wij in het oudste deel van de wo ning te maken met een au thentiek restant van het rond 1580 afgebroken klooster', al dus de historici. De woning aan de Veldweg moet voor de historici als het paradijs zijn geweest. Want daar wer den bijna al hun vragen be antwoord. De kelder met steunpilaren en bogen zou kunnen duiden op de aanwezigheid van een voormalige kloosterkelder. Pal voor de ramen van de huiskamer van de familie Van den Oort zou de keuken van het klooster geweest kunnen zijn. Een belangrijke aanwijzing is de plaats van de stookplaats. Dat was in de middeleeuwen een centrale plek waar de kloosterlingen zich in de winter konden warmen. In huize Van den Oort bevindt zich een zeer grote schouw met nissen voor kaarsen of olielampen. De enorme schoorsteen werd en kele jaren geleden afgebro ken. „De familie Van den De kelder onder het huis van Van den Oort, waar al bussen vol met nieuwgierige mensen naar hebben gekeken, omdat men vermoedt dat het met het klooster heeft te maken. Oort wijst thans nog de plaats aan waar destijds de gedele geerden der drie steden Zwolle, Kampen en Deventer vergaderden: de stookplaats die tevens dienst deed als re creatiezaal'. luidt de enthou siaste conclusie van het twee tal. „Het onderzoek van de bron nen, de literatuur en de kaar ten hebben ons voldoende overtuigd van de juiste loca tie van het voormalige kloos ter te Windesheim', besluiten ze hun rapport. „De historici geven het laatste woord gaar ne aan de archeologen. Zij al leen kunnen door bodem- prikken, proefsleuven, op gravingen en infrarode foto's het definitieve bewijs leveren van de locatie van het voor malige klooster te Windes heim.' DICK LANING SAO PAULO Met een toespraak van paus Johannes Pau- lus II voor de Braziliaanse radio en televisie is deze week een begin gemaakt met de „broederschapscampagne" van de Bra ziliaanse RK bisschoppenconferentie (CNBB). Deze campagne is gericht op de noden van 36 miljoen arme Brazilianen in de leeftijd tot negen jaar. Volgens gegevens van de CNBB lijden 25 miljoen kinderen in Brazilië gebrek, zijn er voorts 7 miljoen die geen dak boven hun hoofd hebben en leven tenslotte 2 miljoen kinderen van de misdaad. Slechts één procent van de in de steek gelaten kinderen heeft een plaatsje gekregen in een sociale instelling of in een pleeggezin. Volgens de voorzitter van de CNBB, mgr Ivo Lorscheiter, wil de Braziliaanse kerk met haar campagne de bevolking aansporen om voor dit probleem oplossingen te zoeken. Hij waarschuwde dat het probleem van de miljoenen arme Braziliaantjes niet wordt opgelost met alleen financiële steun, maar dat er ook veranderingen nodig zijn van de „on rechtvaardige en onmenselijke" sociale structuren. Boete wegens bidden in het Kapitool WASHINGTON Secretaris-generaal Arie Brouwer van de Nationale Raad van Kerken in de Verenigde Staten en vier vertegenwoordigers van de Rooms-Katholieke Kerk en enke le protestantse Kerken, moeten een boete van tien dollar be talen wegens ongeoorloofd bidden in het Kapitool, de verga derplaats van het Amerikaanse congres. Op Aswoensdag had den de kerkelijke leiders aldaar een gebed uitgesproken voor vrede en gerechtigheid in Midden-Amerika. Demonstraties in het Kapitool zijn verboden en overtreders kunnen tot een ge vangenisstraf van maximaal een jaar worden veroordeeld. Brouwer en zijn medestanders hadden juist het Kapitool uit gekozen om meer aandacht te krijgen voor hun kerkelijk pro test. LEUSDEN De meer derheid van de plaatselij ke gereformeerde ker ken is tegen deelname in het SILA, de Stichting Interkerkelijke Lede nadministratie). Dat blijkt uit een raadpleging van kerken en classes. Een derde deel van de kerken is vóór deelname aan de organisatie die werd opgericht om een goede kerkelijke lede nadministratie mogelijk te maken als straks uit de bevolkingsregisters niet meer de noodzakelij ke gegevens gehaald kunnen worden (bij in- werkintreding van de wet op de privacy). De meeste bezwaren richten zich op de financiële consequenties van deel name aan de SILA. De synode van de Gerefor meerde Kerken kon in no vember niet tot een besluit komen; reden om de kerken te raadplegen. Volgende week komt de synode in een speciale zitting bijeen om tot een besluit te komen. Ondanks de mening van de meerderheid van de plaatse lijke kerken, adviseren de deputaten (een door de syno de benoemde adviesgroep) de synode volgende week geen definitief besluit te nemen. De financiële consequenties zouden door een iets andere opzet minder verstrekkend kunnen worden. Bovendien, aldus deputaten, is er veel onzekerheid over de gevol gen van de motie-De Visser (PvdA), die de Tweede Ka mer vorige week aannam. Als de regering deze motie uitvoert, is feitelijk de grond onder de SILA weggeslagen. Ook de hervormde ledenad ministratie (SMRA) zal dan niet meer kunnen functione ren. De Visser wilde met zijn motie bereiken dat de kerken op dezelfde wijze afnemer moeten worden van gegevens uit de bevolkingsadministra tie als andere organisaties. Dit zou betekenen dat de kerken per jaar vele tiental len miljoenen gulden zouden moeten betalen om de beno digde gegevens te krijgen. De haast waarmee de synode over deelname in SILA moest besluiten namelijk het verdwijnen van de aante kening van de kerkelijke ge zindheid in de bevolkingsad ministratie per 1 januari 1988 is niet meer nodig, schrij ven deputaten. De overheid wil nog een jaar met de nieu we regeling wachten. Gereformeerde Kerken Benoemd te Dokkum als geestelijk verzorger van De Sionsberg D. Land te Soest, die deze benoeming heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken vrljge- Beroepen te Nieuwegeln drs. J.R. Visser, kandidaat te Dronten. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Emmeloord B. Koole te Steenwijk. Beroepen te Veenwouden K. van Marrum, kandidaat te Kollum. Christelijke Gereformeerde Ker ken: Tweetal te Hengelo (Ov.) M.C. Mul der, kandidaat te Apeldoorn en H.J. Selderhuis kandidaat te Enschede. Samenleving zonder Passie fe ONZE samenleving houdt er geen rekening mee, maarfet kerk is deze week een drempel overgestapt. Voor katholp ken is de vastentijd begonnen, voor protestanten is de lijdfe stijd aangebroken. Het kerkelijk jaar roept de gelovigenPj Jezus te volgen op Zijn weg, om niet te blijven staan bijLj wieg, maar Hem te volgen tot het graf. In de verschillener kerkelijke tradities heeft die bezinning een eigen vorm pn kregen; gemeenschappelijk is echter het toeleven naar p diepste diepte van het bestaan op Goede Vrijdag, om daarF in de paasnacht met Hem de overwinning te vieren van ff" leven, in de opstanding van de Messias. L De betekenis van het lijden en sterven van Jezus lijkt! t onze wereld niet te achterhalen. De STER-reclame blijft jw woon doorgaan met het presenteren van de ideaalbeelden) onze cultuur: jong zijn, een mooie auto, doen wat je wilt t geen confrontatie met pijn en verdriet. Met Kerst is dat jL. ders: het openbare leven heeft zich dan al weken tevoiv] meester gemaakt van de boodschap van de kerk. De kerj liedjes schallen uit de luidsprekers over de hoofden van It winkelend publiek. Maar in de tijd voor Pasen is er geen]tf hoefte aan passiemuziek op straat. Het is natuurlijk niet toevallig dat de vasten- of lijden in onze samenleving nauwelijks meer een rol speelt. De 1 roep van het moderne leven overstemt de oproep tot bezi ning, tot afzien van wat we als gewoon zijn gaan beschi' wen. De moderne mens heeft geen boodschap aan vreemde verhaal van een man die omwille van de ander leven moest verliezen. Integendeel, het lijden moet won weggeduwd. De idealen roepen op tot perfectie, tot maxin genot. Daarin is voor de ander geen plaats. Jezus is in beeld een storend element. Hij gaf de ander voorrang, schuwde de schamele armen, de gehandicapten, de uitges tenen niet. Zijn boodschap richtte zich met naam en toenal tot hen. En Hij vroeg van zijn leerlingen hetzelfde te doj Tegelijkertijd waarschuwde Hij hen dat deze levenshoudi goedkoop is: als je de ander jouw levensprogramma laat palen, kan je dat je leven kosten. De tijd voor Pasen vraagt van mensen zich af te vragen H de „lijdende dienstknecht des Heren" in het eigen leven I stalte krijgt. De Vastenactie helpt mensen daar een antwoi op te geven: het gaat niet om ons luxe leventje hier; rijkdj ten koste van de derde wereld is armoede. Protestanten 1 gen in hun wijze van spreken over de lijdende Jezus gn de nadruk op de verzoening met God door het lijden vani zus. Beide tradities leggen eigen accenten op het mysta van de lijdende Christus op Golgotha. Gemeenschappelijk"; de verantwoordelijkheid om in eigen leven antwoord tel ven op wat er gebeurde in de tijd voor Pasen, tweeduizA jaar geleden. Zonnig DE BILT (KNMI) Er ver andert de komende dagen wei nig in het huidige weerbeeld, 's Nachts blijft het licht tot matige vriezen. Overdag loopt de temperatuur op tot onge veer 5 graden boven nul, met uitzondering van het noord oosten van het land. Daar ligt de temperatuur rond het vries punt, omdat de lucht aange voerd wordt over een be sneeuwd aardopppervlak. Het rustige weer hangt samen met een een hogedrukgebied bo ven Finland. Een uitloper hiervan strekt zich uit via De nemarken tot boven de Mid dellandse zee. De toenemende zuidoostelijke wind blijft kou de en droge lucht aanvoeren, terwijl oceaandepressies en bij behorende neerslaggebieden op afstand gehouden worden. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: Aanhou dend zonnig en strenge tot zeer strenge vorst in de nacht, 's Middags matige tot lichte vorst. Dicht langs de Noorse westkust minder koud weer met temperaturen dicht bij 0. Denemarken, Noord-Duits- land: Zonnig. Ook enkele wol kenvelden maar droog. In de nacht matige en plaatselijk strenge vorst, 's Middags rond het vriespunt en in Denemar ken lichte vorst. Britse eilanden: Veel bewol king. Vooral in Ierland en west-Engeland en west-Schot land tijdelijk regen. Middag- temperatuur tussen 12 graden in het zuiderland dicht bij het vriespunt. In de nacht lichte en in het noordoosten matigè vorst. Frankrijk: In het zuiden half tot zwaar bewolkt en mogelijk wat regen. Elders droog en vrij zonnig. Middagtemperatuur van 15 graden in het zuidwes ten tot 5 graden in het noord oosten. Spanje, Portugal: In nc Portugal en noordwest Sp< bewolking en mogelijk wat gen. Elders zonnig. Mid< temnig maar aanhoud koud. Middagtemperat rond het vriespunt en in zuidwesten enkele graden ven nul. 's Nachts in het v, ten lichte, elders matige plaatselijk strenge vorst. Alpengebied: In het oostell 0' deel bewolking en moge n wat sneeuw. Elders vrij i ur nig. 0-graden-grens 's midd u op rond 1200 meter hoogte er het westen tot aan de gront jk het oosten van de Alpen, ft ia dagtemperatuur in de westt »n ke dalen tot 5 10 graden? te: ders rond of onder nul. Weerrapporten 6 n Ma*. N temp al Malta regenbui Moskou l.bew. München l.bew. Istanbul Las Palmas Tel-Aviv (ADVERTENTIE) uw steun BROODNODIG in hun strijd tegen armoede en honger de vastenaktie steunt jaarlijks 450 projekten in de Derde Wereld giro 5850 te zeist banknr. 70.70.70.147 t.g.v. vastenaktie-nederland

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2