finale Onderwater-safari in het warme water van de Rode Zee Tunesië: land waar allesanders" is Institute of Travel helpt cursisten met zoeken van baan in reiswereld Praktische 1 informatie 1 Tunesië '£eidóc Sowa/nt' ZATERDAG 7 MAART 19 EILAT - Veertig jaar geleden was Eilat niet meer dan een Turkse po litiepost op de grens van de Negev- en Sinai-woestijn. Het plaatsje heette toentertijd met een vrolijke naam Um-rashrash. De twee hutten die samen de politiepost vormden, zijn met enig speurwerk terug te vinden in een plantsoen in het cen trum van Eilat, dat sinds de jaren veer tig is uitgegroeid tot een moderne bad plaats met ruim twintigduizend inwo ners. Langs het zeven kilometer lange, door mensenhanden aangelegde strand dat loopt van de Jordaans-Israëlische grens tot aan de Israëlisch-Egyptische grens, staan nu grote moderne hotels, appartementen en campings. TUNIS - In de vroege jaren zestig begon de nog jonge republiek Tu nesië - in '56 zelfstandig gewor den, na het juk der Fransen afge worpen te hebben - in verhevigde mate aan de toeristische weg te timmeren. Hotels groeiden er als rijk ogende boleten uit de grond. Men noemde zich al „het land van de vriendschap", „la terre d'ami- tié". Men is duidelijk uit op het aantrekken van de bleke Europea nen en Amerikanen met de dikke portemonnee. De Vader der Natie, de nu 83-jarige pre sident Habib Bourguiba, onderscheidde zich al snel van zijn Arabische mede broeders in noordelijk Afrika. Hij wist waar de grote oud-testamentische noma de en ons aller aartsvader Abraham de mosterd haalde. Voorzichtigheid ten aanzien van Israël (ook al gebaseerd op Abraham), maar evenzeer onafhankelijk van z'n moslimse geloofsgenoten. Het heeft Tunesië geen windeieren gelegd. Tunesië, waar 1200 jaar geleden „Allah botste met de God der christenen", ter wijl het één en dezelfde Schepper is, is een jonge staat: in de laatste amper tien jaar uitgedijd van vier tot ruim zeven miljoen inwoners nu. Ruim veertig pro cent van de bevolking is jonger dan vijf tien jaar. Het hele staatsapparaat wordt gedragen door „de jeugd". De ouderen spelen hun spel gedragen mee en vertoe ven in opvallend grote aantallen de hele lange dag rustend langs de krakkemikki ge wegen, met gaten en bulten en onver wachte „uithollingen overdwars", of zit ten op de stoep van een Moors theehuis voor zich uit te kijken. Vaak kom je op een wegkruising in de steppe niet alleen in leder geharnaste gemotoriseerde en tactisch opgestelde zelfbewuste politie functionarissen tegen, die het stoffige snelverkeer willekeurig maar doelmatig afstraffen, maar ook ontmoet je gebur- noesden, in hun schamele kasjafija, die in groepjes op de hurken een spel met kromgebogen kaarten beoefenen. Nu enl dan lijkt men elkaar in de haren te vlie gen, maar dat is slechts scherts. Door de bank genomen is een Tunesiër een vriendelijk man die je glimlachend beje gent. Vroeg Een bruin knaapje van amper dertien loopt er met grote donkere ogen op een moeizaam drafje, bijna angstig, met een zwaar wollig witzwartbruin schaap als een bontkraag om z'n nek. Op weg naar huis. Het is een gewicht waaronder zelfs een volwassene bijkans moet bezwijken. De mannen discussiëren en weten dat er morgen weer een andere dag zal zijn. Wat vandaag niet kan, komt misschien morgen wel. Inshallah. Wat ouderen drinken hun thee of ander drab langs de kant, of sleutelen aan autowrakken. Overal kom je de afgedankte voertuigen tegen. De overblijfselen liggen er vaak al jaren te roesten. Ze worden niet opge ruimd. De meeste wegen zijn er langszij mee bezaaid. Tunesië: een heel andere wereld dan de zonverwante Europese mediterrane ge bieden. Als men landt op het vliegveld van Tunis of, 150 km zuidoostelijker, in Monastir, is het pleit al beslecht: je bent er in een Arabische maatschappij. Dit is het rijk van de islam: „Andere godsdien sten worden getolereerd", vermeldt het toeristische draaiboek, 's Morgens om vijf voor zes, in het pikkedonker, klinkt vanaf alle minaretten der oude en nieu we moskeeën de eerste lang uitgehaalde Eilat heeft echter een langere geschiede nis dan de afgelopen veertig jaar. Al in de tijd van aartsvader Abraham, zo staat in de Bijbel, bestond Eilat. In Deutero- nomium staat letterlijk: „Daarom trok ken wij nog verder, weg van onze broe ders, de zonen van Esau, die in Seir wo nen, weg van de vlakte van Elath en Ezeongeber". De zoon van koning David, Salomon, bouwde in de streek een vloot waarmee hij de zee opging. En in Eilat ontving Sa lomon een in die tijd beroemde vorstin, de koningin van Sheba, die op weg was naar zijn vader. Een gegeven dat de te genwoordige reclamemakers voor Eilat verleidt tot de uitspraak, dat deze legen darische vorstin de eerste toeriste was die Eilat bezocht. Tegenwoordig zijn Britten, Scandina- vièrs, Zwitsers, Duitsers en Oostenrij kers de voornaamste gasten. Het Neder landse aandeel is minimaal en dat komt mede doordat er vanaf Schiphol geen rechtstreekse vluchten naar Eilat werden gemaakt. Dat is nu veranderd. Na ruim vier uur vliegen stap je midden in Eilat uit het vliegtuig. De stad is namelijk om de landingsstrip heengebouwd. Eilat is een woestijnstad en heeft een warm en droog klimaat. De temperatuur komt overdag nooit onder de twintig graden Celsius. Het water in de Rode Zee is meestal zo'n 22 graden. Eilat is vooral in trek bij watersporters. In de baai voor de stad zie je water skiërs, surfers en zeilers. En wie die spor ten niet beheerst, kan in de kunstmatig aangelegde haven midden in de stad een waterfiets huren. De grootste attractie in de Rode Zee is evenwel het diepzeedui- ken en het snorkelen in het even buiten Eilat gelegen natuurreservaat „the Coral Beach". Evenwijdig aan de kust ligt daar een koraalrif met schitterend gekleurde koralen. Het rif wordt bewoond door duizenden tropische vissen. Op de bo dem van het natuurgebied zijn allerlei routes uitgezet. Wie al zwemmend of snorkelend de „paaltjes" volgt, komt langs ongekende pracht en praal. V ogelreservaat Eilat ligt volgens Israël aan de Golf van Eilat, maar internationaal is het water beter bekend als de Golf van Akaba. Akaba, de enige Jordaanse zeehaven, is duidelijk zichtbaar vanuit Eilat. Met de auto is het waarschijnlijk niet meer dan een half uur rijden. Maar dat is niet pre cies na te gaan omdat, in tegenstelling tot de Israëlisch-Egyptische grens, de Is- raëlisch-Jordaanse grens nog steeds her metisch is gesloten. Wie naar Akaba wil, moet eerst naar Egypte en van daaruit met de pont naar Akaba. De hoteliers in Eilat zouden graag zien dat de grens met Jordanië opengaal. Niet alleen vanuit de overweging dat de vrede met Jordanië dan wat dichterbij is, maar ook vanuit toeristische overwegingen. Niet ver van Akaba ligt Petra, een in de Romeinse tijd belangrijke stad. Vlakbij de Israëlisch-Jordaanse grens - even buiten Eilat - ligt ook een vogelreser vaat dat miljoenen vogels en zeer Veel toeristen trekt. GEORGE VOGELAAR Arabische rijkdom: plafond van de voormalige muziekzaal in het Bar do Musuem. opwekking tot gebed. Via bandjes of grammofoonplaten. De islam wil dat ie dere rechtgelovige tijdig het verderfelijke bed uitkomt en aan het werk gaat; na eer gegeven te hebben aan Allah. Want le digheid is ook bij de muzelmannen des Sheitans oorkussen. Het woord van Bourguiba is nog steeds wet. Je ziet zijn portret overal. De televisie opent en sluit met citaten van de Chef de l'Etat; overwegingen en richtlijnen geeft hij dan, via de buis. De kranten nemen fo to's op van Le Combattant Suprème die elke dag dezelfde zijn: steeds weer de president achterover geleund in zijn stoel, met steeds weer een andere gast op audiëntie. In het stadje Monastir, aan de oostkust, is Bourguiba geboren en ging hij school. Daar staat niet alleen het fa milie-mausoleum, maar er is ook een monument voor de oude machtige baas opgericht. Je ziet hem er als een „Gou den knaap", een verguld standbeeld van de jonge Habib met een schooltas onder z'n arm. Vandaag heeft Tunesië, bevor derd door de frisse wind van Bourguiba, 55 miljoen olijfbomen die jaarlijks ruim 85.000 liter olie leveren. De Sahel, de oostkust, in een steppengebied, laat er eindeloze rijen van zien. Olijfbomen; „Matig en bescheiden als een kameel, en sterk en stevig als een rots". Met wat hulp van de regen kunnen ze makkelijk meer dan duizend jaar oud worden. Het Kapitool tussen de ruïnes van het Romeinse Thuburbo Majus. Carthago Tunesië is niet altijd Tunesië geweest. Als we de film terugdraaien komen we in de pre-historie terecht. Het noordwes ten van het werelddeel werd al ver voor onze jaartelling bevolkt door de Berbers, wier oorsprong niet vastgelegd is. Een taai en eigenzinnig volk dat nooit geheel verdwenen is. Ze vermengden zich met de nieuwkomers van ethnische invasies, met Feniciërs, Romeinen, Vandalen, By zantijnen, Arabieren, Spanjaarden en Turken, maar bleven hun identiteit be houden. „Barbaren", werden de Berbers door de Romeinen genoemd. Er begon meer tekening te komen, toen ruim drieduizend jaar geleden de Feni ciërs, de zeevarende handelslui van het Middellandse-Zeegebied, hun invloed tot deze streken uitstrekten. En 2800 jaar geleden stichtten zij hun „wereld stad" Carthago die de Romeinen tot wanhoop bracht. Carthago moest en zou verwoest worden. Daar drong de oud consul Marcus P.Cato onophoudelijk op aan. Het oude Carthago verdween van de oppervlakte in 146 voor Chr.; geen steen bleef er op de andere. Hoewel er later weer nieuwe stenen op werden ge bouwd: het Romeinse Carthago. U kunt daar een indruk van krijgen, als toerist op sightseeing. Eens offerden de Feni ciërs daar de eerstgeboren kinderen der aanzienlijken aan hun goden, waarvan Baal Ammon wel de meest inhalige was. De ouden wilden op die manier hun noodlot in benauwenissen en bange da gen beïnvloeden. De kinderen werden eerst gewurgd en daarna in de gapende muil van de vlammende Baal Ammon geworpen. Nog steeds kunnen we, langs de route van Tunis naar Carthago, de zuiltjes, de sarcofaagjes en stenen zien van de kinderbegraafplaatsen. Tunesië munt uit door een rijkdom aan herinneringen aan een turbulent verle den. De antieken haalden hun water uit de bronnen van het binnenland en vervoer den dat via hun aquaducten. Naar Cart hago liep, en loopt bij flarden nog steeds, een aquaduct van meer dafi 145 km lang. Meesterwerk van ingenieurs. Wie niet alleen uit is op het liggen aan een zonnig strand in de late winter en het vroege voorjaar, kan in Tunesië z'n hart ophalen als hij, toevallig, ook de oudheid mint. In Tunis draaide de film The Hitcher, met Rutger Hauer in een hoofdrol. Maar 80 km zuidelijker zwierf ik door de ver latenheden van het Romeinse Thuburbo Majus, met z'n onttakelde kapitool, de tempel van Minerva en de grootse resten van de thermen, de publieke badgelegen heid, waarbij een Sportfondsen bad maar wat pover aandoet. In de thermen van Douggha was het nog mooier. Daar za ten de oude bewoners, Romeinen en ge- romaniseerden, op een rij op de stenen doos. Daar wisselden zij de nieuwtjes van de dag uit. Terwijl de fonteinen kla terden. „Want de Romeinen waren erg clever, erg knap", weten de gidsen die aan het Tunesisch Toeristenbureau zijn toevertrouwd. Bezoek ook eens in de woelige, niet al te indrukwekkende stad Tunis het geweldi ge Barbo Museum, met z'n unieke ver zameling aan mozaïeken. De Romeinse mozaïeken zijn overweldigend, realis tisch, modern, vergeleken bij het tijdvak dat tussen „Rome" en de Europese mid deleeuwen ligt. Het Byzantijnse tijdperk is ook vertegenwoordigd (met „gouden" steentjes, die de vroege Romeinen nog niet kenden). Het kan overweldigend zijn. Dan de beelden van keizers, al dan niet met baard. Er waren in Rome zo veel keizers, kort na elkaar, dat men al leen maar de koppen beeldhouwde en die plakte op een bestaand lijf. Prachtig museum overigens. De bewakers lopen er rond in lange capes, die ze draperend om zich heen slaan als waren ze zwierige Romeinen. De zalen zijn beladen met kostelijke arabesken. Magnifiek minu tieus houtsnijwerk. Net zoals in de mo derne hotels, die uitmunten door grote lounges met marmeren aankleding. Ga in Tunis een keer dineren in een goed restaurant, en je ontmoet er Arabieren met een doek over het scherp gesneden hoofd die het hoofdgerecht verorberen met mes en vingers. Verkies een Brik (een driekantige „loempia" met zachtge- kookt ei en stukjes vlees) - veel rode pepers - en daarna worden je vingers begoten met geparfumeerd water, terwijl op de achtergrond een orkestje de grote muzikale dingen van een oosterse entou rage neuzelend uiteenzet. Tunesië is dui delijk anders dan de geijkte toeristische verblijfplaatsen van ons verwende volk je op winterreces. TON PIETERS Jaap Riemens (promotie en verkoop) in het Haagse kantoor van het International Institute of Travel. DEN HAAG - In eigen land is de Canadian Travel School de groot ste onderwijsinstelling op toeris tisch gebied. De korte, intensieve cursusprogramma's van oprichter/ directeur Rudolph Nareen vonden hun weg ook naar de Verenigde Staten en Europa. De mondiale naam is International Institute of Travel (IIT), met vestigingen in Toronto, Londen, Frankfurt, Am sterdam en Den Haag. Jaap Rie mens, belast fnet promotie en ver koop, legt in het fraaie kantoor op Plein 17 in Den Haag uit waarin IIT verschilt van andere instanties die opleiden voor banen bij lucht vaartmaatschappijen, touroperators en reisbureaus. „Onze cursussen zijn heel erg op de praktijk gericht en vermijden overbodige informatie. Alle docenten zijn mensen uit de praktijk die leidinggevende func ties hebben, bijvoorbeeld bij de KLM. Onze basisopleiding duurt als halve-dag- cursus maar tien weken en als avondcur sus 25 weken (tweemaal drie uur pei week) in plaats van zoals bij veel andere opleidingen een heel jaar. De cursisten moeten erg gemotiveerd zijn en hard werken. Wij hebben van tevoren ook een gesprek met ze, zodat beide partijen weten waar ze aan beginnen. Na hun op leiding gaan we heel ver in het indivi dueel begeleiden van de cursisten om hen aan een baan te helpen. Van de ge slaagden vindt zeventig procent binnen drie maanden een baan in de reiswereld. Ook daarna blijven wij contact houden met onze cursisten". De basisopleiding kost 3300 gulden (in clusief boeken, lesmateriaal, excursies en examen) en bestaat uit drie - ook afzon derlijk te volgen - delen: alles over ta rieven en ticketbehandeling van lucht vaartmaatschappijen; fundamentele ken nis van reisbureauwerkzaamheden; we reldbestemmingen, studie van land en volk. Nieuw is de cursus die opleidt voor het niveau 2-diploma (2100 gulden cursusgeld), waarvan men ook een deel certificaat kan halen van een van de drie hoofdvakken, te weten gevorderde ta rief- en ticketbehandeling in de lucht vaart, computerreserveringen (vluchten, reizen, hotels, auto's) en commerciële verkoop. Hier duurt de halve-dagcursus vijf weken en de avondcursus 25 weken. Riemens: „Door veel te praten met be drijven kun je je eigen lesprogramma steeds aanpassen". En de contacten die cursisten hebben met docenten uit de reisbranche vergemakkelijken in bepaal de gevallen weer het sollicitatieproces. De animo voor de cursussen is zo groot dat IIT in Amsterdam, waar het al bijna vijf jaar zit, een dubbele avondcursus kent. De nieuwe vestiging in Den Haag is daar ook al dichtbij. Het is uiteindelijk de bedoeling dat de afdeling Den Haag het Europese hoofd kantoor wordt van IIT, dat binnenkort ook vestigingen wil openen in Antwer pen en Lissabon. Voor meer informatie: IIT Den Haag, telefoon 070 - 659951. IIT Amsterdam, telefoon 020 - 229588. Voor groepsreizen is geen visun X nodig, wie individueel reist moe er wel een hebben. Inlichtingen Tunesische Ambassade, tel 1 070-512251. Verder geldig pas I poort of toeristenkaart. KLM en Tunis Air vliegen van af Schiphol naar Tunesië. Retour- tickets Amsterdam-Tunis vana 602 gulden, vanaf veertien daget tevoren te reserveren. Wie lange vooruit boekt, betaalt minimaa m 1018 gulden. Georganiseerde rei zen naar bekende bestemminget zoals Monastir, Sousse, Nabeul er Hammamet, vanaf 600 guldet voor acht dagen logies, laagsei- zoen. Jeugdherbergen en campings zijn er in beperkte mate. Voor binnenlands vervoer ovei kortere afstanden zijn er goedkope taxi's. Zelf een auto huren kan in vrijwel elke grotere toeristenplaats vanaf ca. 95 gulden per dag, excluJ sief verzekering en benzine (cal 1,30 per liter). Zorg dat alle papie ren in orde zijn, neem een interna-; tionaal rijbewijs mee. De politie is zeer streng en ziet niets door de vingers. De Tunesische dinar kost circa 2,70. In- en uitvoer van dinars is streng verboden. Wisselen bij aan komst op het vliegveld, bij een bank of in het hotel. Nederlands geld of andere westerse valuta is welkom, evenals Eurocheque of gi robetaalkaart. Altijd moet u daar bij uw paspoort tonen. Let op: banken alleen 's morgens open, postkantoor meestal ook in de na middag. Wissel niet te veel ineens maar doe het in kleine porties. U kunt slechts beperkt en tot een maximum van 100 dinars terug wisselen, alleen tegen overlegging van de aankoop-bonnetjes. Vraag van aankopen boven vijf dinar al tijd een nota. De douane kan u er naar vragen als u met (dure) sou venirs het land wilt verlaten. In de meeste hotels 220 volt, sporadisch nog 110 volt. Voor scheerapparaat en haardroger zijn meestal geen verloopstekkers no dig. Van mei tot oktober pure zo merkleding; een mooie jurk of een licht jasje voor een uitgaansavond. Een vest voor bezoek aan bar of, disco met air-conditioning. Regen jas zo goed als overbodig. Pas op voor de altijd felle zon. U ver brandt snel en ongemerkt. Eten en drinken ruim gevarieerdi en van redelijke kwaliteit. Kies wel met zorg uw eetgelegenheid, bij voorkeur in een méérsterren- restaurant. A la carte meestal eenl rijke keuze aan Europees georiën teerde gerechten. Probeer ook de Tunesische keuken: gevulde bra sem is een delicate specialiteit, ge-j grilde vis vindt u in tal van varië teiten. Typisch Tunesisch zijn; voorts: Couscous, Brik (in olijfolie gefrituurd bladerdeeg met een vul-l ling van ei met vis en groenten) en Ojja, een pittige eierschotel met groente, vlees of merguez, een pit tig worstje van schapevlees. Voor de meeste maaltijden bent u per persoon niet meer dan tien tot twaalf gulden kwijt, exclusief drankje. .Voortreffelijk zijn de wij-! nen van eigen bodem. Drink alleen maar water uit een fles en poets er ook uw tanden mee. Er zijn twee soorten flessewa- ter: Ain Garci (koolzuurhoudend) en Safia (gewoon). Vanaf ca. 1,30 gulden per fles. Het gemiddeld inkomen van de Tunesische werknemer is laag. Dat; van hotelpersoneel en taxichauf-i feurs in het bijzonder, omdat ver ondersteld wordt dat die van hun klanten-een extraatje krijgen. Het Tunesisch Verkeersbureau, Leidsestraat 61, 1017 NK Amster dam, tel.020-250286, stuurt u des gevraagd brochures en een prak tisch reisgidsje. Rondreis in Wenen per fiets Wenen is onder meer de stad van de paarden van de Spaanse Rijschool. Maar de komende zomer wordt de Oostenrijkse hoofdstad, als het aan de plaatselijke VW ligt, ook de stad van het stalen ros. In april, juli, sep tember en oktober bestaat de moge lijkheid gebruik te maken van een driedaags fietsarrangement, waarbij men voor de prijs van ruim 500 gul den overnachtingen in een hotel, ontbijten, toegangsbewijzen, verze kering, huur van rijwiel en de dien sten van een reisleider krijgt aange boden. Een fietstocht van een week voert onder meer ook naar het Wie ner Wald. Alle informatie is ver krijgbaar bij het Oostenrijks Ver keersbureau in Amsterdam. Het is natuurlijk ook mogelijk op eigen ge legenheid naar Oostenrijk te reizen, de fiets mee te nemen en zelf toch ten te maken. Het is maar waar je van houdt.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 24