4 Dikke mensen moeten na maagoperatie toch op dieet finali Detroit meest gewelddadige stad in de Verenigde Staten D 'foidóc (Bou/ia/nt In medische kringen is het volgen de verhaal tamelijk beroemd. Een bekende chirurg, een prof, maakte voor de oorlog een ronde langs zijn geopereerde patiënten. Bij een pa tiënt met onbegrepen buikklachten tilde hij de dekens op, wees zijn as sistenten op het patroon van de di verse operatie-littekens en sprak: „Mijne heren, de H van hysterie". Dat was nog in een tijd dat mensen die lichamelijke klachten hadden zonder dat de dokter iets kon vinden tamelijk gek werden gevonden. Aanstellers waren het, al dan niet hysterisch. Professor J.J. Groen, voormalig hoogleraar in de inter ne geneeskunde, kon daar smakelijk over vertellen. Groen was de eerste be kende dokter in Nederland die warmliep voor de psychosomatische geneeskunde. Dat is een geneeskundige richting die er van uitgaat dat de psyche - sjiek voor geest - en het soma - Grieks voor li chaam - niet van elkaar te scheiden zijn. Welnu, aldus Groen vrij vertaald: hele normale mensenproblemen kunnen ziekte veroorzaken. Dokters die uitslui tend oog hebben voor lichamelijke klachten, delen eerst de patiënt kunst matig in tweeën en behandelen vervol gens het verkeerde deel. De collega's zaten niet bepaald op Groens inzichten te wachten. Toen hij in 1955 van de Nederlandse psychiaters club een medaille kreeg, stapte een colle ga op hem af: „Groen, laat ik je eerlijk zeggen dat naar mijn mening een inter nist die een medaille krijgt van een psy chiatrisch genootschap, zich daarover eerder moet schamen". Twintig jaar la ter was het pleit beslist. Een beetje mo derne dokter vindt het helemaal niet zo gek dat het geestelijke welbevinden in vloed heeft op ons lichamelijke welbe vinden. Die stelling is diverse malen in de medische vakpers verdedigd en niet zelden haalde zo'n bericht de krantepagi na's. Een paar voorbeelden. Type A mensen, dat zijn mensen met stress, zouden eerder een hartinfarct krijgen dan andere mensen. De psychiater prof. Bastiaans joeg een paar jaar geleden Nederland de stujpen op het lijf met zijn opvatting dat een zichzelf hatend karakter de deuren voor kanker wagenwijd openzet. Volgens Groen zouden mensen met astma, hoge bloeddruk, colitis ulcerosa, multiple scle rose, reuma, enzovoort enzoverder, een bepaald ziekmakend karakter hebben. Dit alles is met grote stelligheid beweerd en voor het nieuwe vak gezondheids- kunde is het zelfs een van de artikelen van het geloof. Helaas is het bewijs voor al die op zich niet onredelijke stellingen flinterdun. Zo kwam de Hartstichting tot de conclusie dat stress niet altijd slecht is en lanceer de de slogan: „Stress, niet te veel en niet te weinig", een goede raad waar je alle kanten mee op kunt. De columnist Blok ker maakte zich vrolijk over Bastiaans met het verzonnen grafschrift „Hier ligt Pappie, hij stierf aan een slecht karak ter", en de wetenschap kon hem niet op zijn vingers tikken. Ook de jacht op ty pische ziekte-persoonlijkheden leverde weinig op. Een voorbeeld. Bij heel wat mensen met buikklachten kan de dokter bij onderzoek niets vinden. Die hebben dan in medische geheimtaal „functione le" klachten en die patiënten zouden angstiger zijn, depressiever en neuroti scher dan andere mensen. Het aardige is dat dit onlangs is onderzocht door de psycholoog G. Bleijenberg en de inter nist Fennis, beiden verbonden aan het Radboudziekenhuis in Nijmegen. Ze vroegen 308 patiënten die zich met buikklachten (vooral buikpijn) bij het Radboud vervoegden het hemd van het lijf. Psychologische testen maten gevoe lens van angst, depressie, hoe de patiën ten over zichzelf dachten, stress en wat al niet. Nadat de diagnose gesteld was, vergeleken ze de patiënten bij wie een medische oorzaak van de klachten was gevonden met de patiënten bij wie de dokter niets kon vinden. Die laatste groep was met 227 patiënten verreweg de grootste. Over het resultaat stonden T T zelfs de beide onderzoekers verbaasd. V I Het verschil tussen beide groepen was zero, niets, niemendal. De dokter-kan- !£r Z( niets-vinden-patiënten waren niet neuro-imaal tischer, niet depressiever, niet angstiger ig0nn en leden niet meer aan stress. Ze slikten ]angS niet meer zenuwpillen en het verhaal |soon waarmee ze bij de dokter kwamen ver- rond schilde in niets met het verhaal van njke] „echte" buikpatiënten. Hooguit zouden men ze, en dat is het enige verschil dat men hoog vinden kon, wat meer klagen over;m^( hoofdpijn en winderigheid. mon Het aardige van dit onderzoek is dat het^m, resultaat anders was dan beide onder- 'taetc zoekers verwachtten en waarschijnlijk maa, ook hoopten. Nu is het zo dat twee der- de van alle patiënten met buikklachten, fiim nodeloos tamelijk vervelende en dure!fjim' onderzoeken moet ondergaan. Ze hoop-ih0of ten met wat psychologische tests en eenjren medische vragenlijst de patiënten die el- rilra lende te kunnen besparen. Lichaam eninbo' geest zitten toch ingewikkelder in elkaar Uat r dan we voor waar willen hebben. werd ZATERDAG 7 MAART 1987* V Geweld, moord en doodslag komt in alle Amerikaanse steden steeds vaker voor, maar Detroit spant de kroon. WASHINGTON - Detroit, in de Amerikaanse staat Michigan, heeft altijd een degeüjke reputatie gehad. De stad was - en is - het centrum van de Amerikaanse auto-indus trie. Maar de laatste jaren gaat de stad gebukt onder de zeer kwalijke reputatie het hoogste moord- en doodslagpercentage van alle Ameri kaanse miljoenensteden te hebben. In de stad, die ruim een miljoen inwo ners telt, werden het vorig jaar 646 men sen vermoord. Dat betekent dat op iede re honderdduizend inwoners 52 doden vielen als gevolg van geweldplegingen. De politie van Detroit heeft vastgesteld dat de helft van alle moorden iets te ma ken heeft met de handel in drugs. Maar de justitiële autoriteiten in de stad heb ben ook vastgesteld dat veel moorden „om zo goed als niets" worden gepleegd. Ruzies om een een paar schoenen, een t-shirt en een loterijbriefje leidden al tot schiet- en steekpartijen met dodelijke af loop. Een student werd vermoord bij een ruzie om tachtig dollarcent. Twee politiemannen werden doodgeschoten omdat ze door in paniek geraakte bur gers voor misdadigers werden aangezien. Maar liefst 43 kinderen van onder de ze ventien jaar kwamen in Detroit door ge weldpleging om het leven. De stadsbestuurders doen er alles aan om de niet aflatende golf van geweld in te dammen. Zo is het kinderen onder de zeventien jaar niet meer toegestaan om, zonder begeleiding van hun ouders, na zeven uur 's avonds de straat op te gaan. Ouders van kinderen die bij ge welddaden zijn betrokken, kunnen twee maanden gevangenisstraf krijgen, als blijkt dat ze onvoldoende toezicht op hi^n kroost hebben uitgeoefend. Om de burgers van de stad meer te be trekken bij zijn wanhopige gevecht tegen de criminaliteit, voerde het stadsbestuur van Detroit vorig jaar september een „Dag-Zonder-Geweld" in. Maar nog voordat een anti-geweldmars zich die dag in beweging zette, werd een politie man doodgeschoten. De Amerikaanse president Reagan heeft er zich al eens met trots op beroepen dat de criminaliteit in de VS de laatste jaren aanzienlijk is afgenomen. Dat bleek tot 1986 inderdaad het geval te zijn. Maar het vorig jaar was er sprake van een zeer plotselinge stijging van het aantal ge weldplegingen in de meeste grote steden van de VS. In Los Angeles kwamen 820 mensen door geweldpleging om het le ven. Ook in die stad zegt de politie dat de helft van alle moorden iets met drugs te maken heeft. In Chicago steeg het: aantal moorden het vorig jaar met twin tig procent. Daar kwamen 747 mensen om het leven. In de eerste tien maanden van het vorig jaar vielen in New York 1300 doden als gevolg van geweldplegin gen, Ook daar was sprake van een stij-1 ging van twintig procent. Veel doden maakten deel uit van bendes en groepen die pogen in bepaalde stadsdelen de han del in cocaïne en andere drugs te mono poliseren. Sociologen breken zich het hoofd over de vraag waarom er zo veel zogenaamd 'zwart-tegen-zwart-geweld' voorkomt. Zij hebben vastgesteld dat vooral in de zwarte getto's van de miljoenensteden het geweldspercentage zeer sterk is opge lopen. Van de honderd kinderen die in 1985 in Detroit bij schietpartijen - waarvan zeventien met dodelijke af loop - waren betrokken, waren er 96 zwart. Statistici hebben berekend dat in de Verenigde Staten een op de 606 blan- ké vrouwen en een op de 186 blanke mannen de kans lopen vermoord te wor den. Bij de zwarte bevolking ligt dat cij fer geheel anders. Daar is berekend dat een op de 124 vrouwen en een op de 29 mannen kans lopen vermoord te wor den. JO WIJNEN Het l were vijfei meei mem boek Nedi Bert nog i druk gedn 240.1 een tekst hand eeuw verta Arisl over strijc die J droe; niet? tekst APELDOORN - „Ik heb er alles aan gedaan, maar het lukt me niet". De bekende klacht van men sen die hun lichaamsgewicht niet in de hand kunnen houden. Nu verschijnen er de laatste tijd berich ten over medische ingrepen, waar mee een te uitbundig lichaamsge wicht wèl te verhelpen zou zijn: ge wezen dikkerds zouden daarna moeiteloos hun eigen schoenveters kunnen vastmaken. Maar zo een voudig is het toch ook weer niet, zo blijkt uit de woorden van de Apeldoornse chirurg A. Schouten. De gekste dingen zijn in het verleden al gedaan om mensen van hun overgewicht af te helpen. Hopeloos uitgedijde dikzak ken kwamen ten einde raad bij kaakchi- rurg of tandarts terecht, die hun kaken dan aaneenvlocht met metaaldraad. Maar ideaal was die methode natuurlijk allerminst. En nu dan de operatie, waar bij een deel van de maag wordt afge- snoerd. Is dat nu het eitje van Columbus dat de medische wetenschap zonder meer op de ontbijttafel van de moedelo ze dikkerd kan zetten? Dr. Schouten, die de operatie sinds vier jaar uitvoert: „Re ken daar vooral niet op. Opereren is lang niet altijd wenselijk en als het al kan, komt er - ook na de behandeling - voor de patiënt heel wat bij kijken". Volgens dr. Schouten wordt er altijd „nee" gezegd tegen de gewone volgege ten dikkerd die met een verstandiger le venshouding z'n overtollige kilo's ook wel kwijt kan raken. Er moet dus nog meer aan de hand zijn wil men voor een operatie in aanmerking komen. „Lang niet altijd gaat het dan om stofwisse lingsproblemen in de gangbare betekenis van het woord. In gevallen die wij ope rabel achten is feitelijk dit aan de hand: deze mensen worden dik door hoeveel heden voedsel en de samenstelling daar van, waarvan anderen veel minder snel ratuur gaat uit van „tachtig procent bo ven het ideale gewicht", maar dr. Schou ten vindt dat een te ruime bemeting: „Bij een lichaamslengte van 1,70 meter en een „ideaalgewicht" van 70 kilo is 115 gewoon veel te veel". Ion niet laat herplaatsen is na verloop van tijd weer net zo dik als voorheen". Boven: Dik zijn is voor heel wat mensen een groot probleem. Zoals voor deze twee broers die van alles hebben Ponsen en nieten Luchtballon maar er met in slagen die honderd kilo overgewicht kwijt te raken. Onder: Deze snackbar houder uit Roermond is een van degenen die door zijn tandarts zijn kaken aan elkaar had laten naaien. Maar die methode om af te vallen is verre van ideaal. dik worden. Bovendien moet vast staan dat vermagering langs andere weg echt onmogelijk is door lichamelijke of psy chische oorzaken. Verder moet de pa tiënt in staat zijn, zich na de operatie aan strenge regels te houden, levens lang". Daarbij komt uiteraard ook de vraag aan de orde, wanneer er sprake is van ontoe laatbaar overgewicht. De medische lite- De operatie zelf. In de loop van de jaren is al het een en ander uitgevonden op dit gebied, maar elke ingreep had wel z'n ei gen bezwaren. Zo werden in de jaren zestig, vooral door Amerikaanse chirur gen, bypass-operaties uitgevoerd door aansluiting van de dunne op de dikke darm. Doch die had afschuwelijke bij verschijnselen: de patiënt mocht welis waar alles weer eten, maar hij kreeg last van diarree, en er bestond kans op on herstelbare leverstoornissen, nierstenen en chronische gewrichtsaandoeningen. Van latere datum is de ballon die langs operatieve weg in de maag wordt ge plaatst en - tenminste zolang hij gevuld is - het hongergevoel tot een minimum beperkt. Deze ingreep heeft de laatste tijd nogal welwillende publiciteit geno ten, maar dr. Schouten is er veel minder enthousiast over: „Voor twee of drie maanden is het misschien een oplossing, maar daarna moet je die ballon er toch weer uithalen, in elk geval om hem eens goed schoon te maken. Verder rekt de maag gewoon mee als „antwoord" op de kwantiteit van voedsel plus ballon. Die ballon moet dan weer verder opgepompt worden - kortom, je blijft aan de gang. En wie op een gegeven moment de bal- De operatie die dr. Schouten uitvoert berust op een ogenschijnlijk eenvoudig principe: gastric bypass-operatie van de maag, feitelijk een gedeeltelijke afsluiting van dat orgaan. Halverwege de maag ponst de chirurg een gaatje met een dia meter van 1,8 centimeter door voor- en achterkant, waarna er een nylon bandje doorheen wordt gehaald. Van boven naar beneden gaat er vervolgens een dubbele rij nietjes door de maagwand, zodat uiteindelijk maar een klein stukje van de maag overblijft voor de dagelijk se consumptie verwerking. Via het gese pareerde deel vindt het voedsel nu nog wel zijn weg naar het grote comparti ment, maar slechts mondjesmaat: het af gesloten deel is immers klein, er kan heel weinig in, en de nylon ring voor komt dat alles in één keer door gaat. Bij t alles „denkt" de maag gelukkig, dat alles nog bij het oude is. Als het kleine gedeelte vol is, gaat het grote deel niet knorrend manen dat etenstijd alweer is aangebroken. Ergo: het „lege gevoel", waardoor dikke mensen zo vaak worden geplaagd, treedt in veel mindere mate op dan voor de operatie. Een operatie die overigens ook weer niet zo eenvoudig is als het lijkt: de chirurg kan situaties tegenkomen, waarbij hij zich met z'n pons- en nietapparaten door een vetlaag met een dikte van acht tien centimeter moet worstelen. Schou ten: „Gewone chirurgen-handschoenen schieten dan te kort, in de letterlijke zin van het woord. Bij zo'n operatie gebruik ik handschoenen van de gynaecologen, die tot voorbij de ellebogen reiken". Voor de patiënt is de kous overigens al lerminst af na de operatie. Als hij weer thuiskomt, zal hij een kilootje of tien kwijt zijn als gevolg van het strenge zie kenhuisregime, maar voor het verdere welslagen van de ingreep moet hij zelf heel wat op tafel leggen: het echte „afval len" moet nog komen. In een handlei ding - voor levenslang gebruik - staat te lezen hoe dat in z'n werk moet gaan en daar is geen woord Frans bij. De war me maaltijd mag bestaan uit één a twee eetlepels aardappelpuree en een beetje gemalen groente, opgeluisterd met ei, vis of gemalen vlees. Zo'n portie kun je in twee happen wegwerken, maar dat is nu juist niet de bedoeling: „Gebruik 30 tot 45 minuten voor elke maaltijd en tel de keren dat u kauwt (tel tot dertig)". Aan geraden wordt, met een theelepeltje of een gebaksvorkje te eten. Geen tussen doortjes, hooguit wat rauwkost of melk- produkten en bij ontbijt en lunch wat bruinbrood. Extra vitaminen. Drinken mag alleen uit kleine kopjes en kleine glaasjes. Wordt er onverhoopt toch gezondigd, dan dient de straf zich onmiddellijk aan: „Te veel of te snel eten maakt, dat u moet braken". Kortom: een ijzeren re giem, dat te vergelijken is met de be faamde refusal-kuur voor alcoholisten. AADSCHOUTEN Jean Fran: kuns clam natio wist voor enige naud dat Fran: Via e de ik recht die t< RAI belde ting Op I moo! öf hi ger v lang recht tijdig naud relds word 'later, zag e midc fascii huis

Leidse Courant | 1987 | | pagina 22