Eeidae 6oma/nt Geen hoop meer voor ruim 200 opvarenden Finale Finaal Lubbers: tegenvallende groei niet rampzalig jt n u I n u PRUZENMOETEN AANGEGEVEN PER GEWICHT „Ineens was er overal water" Een pruik van dropjes Shultz naar Moskou, hoop op nieuwe top Zaterdag 7 maart 1987 78e jaargang no. 23749 qnliano Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoif Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen; 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I J. Hallewas. Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal 1.68,93, iaar f. 262,35. Klachten bezorging- maandag t/m vriidag van 18.00 19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45 per mm. Zonnig en middagtemperatuur ongeveer 3 graden. De komen de nachten lichte vorst. Matige wind uit zuidoost tot oost, aan de kust toenemend tot krach tig- Zon op: 07.12, onder: 18.30; hoog water Scheveningen: 08.42 en 21.18; laag water: 02.48 en 15.44. VRIJDAG 13 MAART O T 5 P E R L anhangers FC Utrecht niet welkom in Den Haag HAAG De voetbalsupporters van FC Utrecht zullen vol- nde week zondag worden geweerd uit het Zuiderpark. De werk- oep, die naar aanleiding van de supportersrellen tijdens FC Den iag-Ajax de taak kreeg het gemeentebestuur te adviseren, maak- dat gisteren bij de presentatie van een rapport in het oude stad- iis aan de Groenmarkt bekend. Het overleg-orgaan - bestaande t vertegenwoordigers van de gemeente Den Haag, de politie en t bestuur van FC Den Haag - kwam tot een pakket van maatre- len die voor de korte en lange termijn tot doel moeten hebben de iligheid in het Zuiderpark te vergroten. Belangrijk onderdeel is der andere de supporters van de tegenpartij uit het Haagse sta- on te bannen. De NOS wijdt morgen in het programma 'Het Ca- :ool' aandacht aan het voetbalvandalisme. Er wordt gediscus- ;erd tussen A. van der Louw, voorzitter sectie betaald voetbal NVB, D. Stoop, voorzitter FC Den Haag, C. Roozemond, burge- eester van Alkmaar en P. Vogelzang, waarnemend korpschef po- g. 5: Eigen supportersbus als laatste redmiddel; pag 11: Toe- ngskaartje alleen in voorverkoop met legitimatie. Vliegensvlugge sollicitatie ENSCHEDE - De receptioniste van een Enschedees reclame-ad viesbureau keek deze week vreemd op toen een koerier een postduif met een sollicitatiebrief op de balie zette. Ze waren af komstig van Meindert Jan Krijn - sen, die reageerde op een adver tentie waar in gevleugelde be woordingen om een creatief me dewerker werd gevraagd. Twee uur na bezorging van de sollicita tiebrief keerde de postduif re tour. Het kokertje aan z'n poot bevatte de mededeling dat de jongeman binnenkort langs kan komen voor een gesprek. Vlie gensvlug antwoord dus. DEN HAAG - De consument zal in de super markt op de verpakking moeten kunnen afle zen welke prijs hij betaalt per kilogram, hon derd gram of liter. De winkelier zal in zijn ad vertenties die prijs ook moeten aangeven. Dat heeft de ministerraad besloten op voorstel van staatssecretaris Evenhuis (ecoribmische zaken) en minister Braks (landbouw). De richtlijn geldt alleen voor levensmiddelen die niet in vaste hoeveelheden zijn voorverpakt. De braadkip, de voorverpakte broccoli en dergelij ke zullen derhalve meer inzicht moeten geven over de prijs die de consument betaalt. Beloning in 2001 UTRECHT - Nu een toekomstvoor spelling doen en in het jaar 2001 pas de prijs krijgen. De Rijksuniversiteit Utrecht hoopt met deze wedstrijd de aandacht van studenten en mede werkers te vestigen op de toekomsti ge ontwikkeling van het universitair onderwijs. De beste voorspelling over hoe de universiteit zich in het jaar 2001 zal hebben ontwikkeld, krijgt een geldprijs waarvoor dit jaar 667 gulden op een bankrekening wordt vastgezet. De toekomst begint overigens niet in 2001, maar staat al voor de deur. Uit contacten met En gelse universiteiten is gebleken dat wordt gedacht aan het volgen van buitenlandse colleges via een satel lietverbinding. RACE TEGEN DE KLOK IN BINNENSTE VAN VEERBOOT ZEEBRUGGE Dui- I kers gewapend met snij- I branders, explosieven en I andere apparatuur heb- I ben de hele nacht in de [gekapseisde Britse veer- 1 boot „Herald of Free En- i terprise" gezocht naar overlevenden van de ramp met de veerboot. J In het schip, dat gister- 5 avond bij het verlaten j van de haven van Zee- I brugge lek sloeg, bevin- den zich nog ruim twee- honderd mensen. De kans op redding werd vannacht al nihil geacht. I Aan boord van de veerboot bevonden zich 463 passagiers bemanningleden. Vol- gens een officiële verklaring I waren vanmorgen vroeg I twintig doden geteld, 97 ern- I stig gewonden en 202 mensen I die de ramp ongedeerd heb- ben overleefd. Volgens de I Belgische minister van ver- I keer, Herman de Croo, zitten I vrijwel alle 224 vermisten I nog in het schip. „En ik ben I bang dat ze allemaal dood I zijn' I Het nachtelijk reddingswerk, I waaraan is deelgenomen I door specialisten uit België, I Nederland, Frankrijk en I Groot-Brittannië, werd be- I moeilijkt doordat alle licht aan boord van het schip is uitgevallen. De duikers moesten zich een weg zoeken door de duistere ingewanden van het schip. De Belgische marine heeft vannacht gevraagd om zo groot mogelijke stilte rond het schip, om klopsignalen van mogelijke overlevenden op te vangen. Gisteren werd nog enige tijd gehoopt dat zich ergens in het schip vol- I doende lucht zou hebben ver- I zameld, om veel mensen in leven te houden. Maar zelfs Imet voldoende lucht, zou nie- De haven van Zee- brugge. De veer boot sloeg om aan het einde van het havenhoofd dat ver in zee uitsteekt. Geen Nederlanders aan boord DEN HAAG Op het gekapseiste veerschip zaten volgens de computer van Townsend Thoresen geen Nederlandse passagiers. Dat heeft een woordvoerder van de rederij bekendgemaakt. In dien er toch Nederlanders aan boord zouden zijn geweest, waren dat passagiers die op het allerlaatste moment hebben geboekt. De meeste passagiers waren Britten, vooral lezers van het dag blad The Sun, die via de krant een goedkope reis naar Zeebrug- ge hadden geboekt. Bovendien waren er Belgen en Westduitsers aan boord. Preciese gegevens waren vanmorgen nog niet be kend. mand bestand zijn tegen de koude van het water tus sen drie en vijf graden cêlsi- us. Volgens deskundigen blijft een mens het in zulk koud water maar enkele mi nuten in leven. Veel van de drenkelingen die in zieken huizen werden opgenomen, waren zwaar onderkoeld. Het schip ligt ongeveer twee kilometer uit de Kust, vlakbij het ver in zee stekende ha venhoofd van Zeebrugge. Het schip ligt op zijn zij en voor drie kwart onder water. De oorzaak van de ramp staat nog niet vast. Er wordt, met twee mogelijkheden re kening gehouden. Het schip kan bij het verlaten van de haven op het havenhoofd zijn gelopen, waardoor de au- tolaaddeur openging en het water het schip binnendrong. De tweede mogelijkheid is dat de laaddeuren niet goed waren afgesloten. Op het mo ment van het ongeluk, 19.46 uur, was het zicht goed en de zee rustig. Door het binnenstromende water werd het schip onbe stuurbaar en sloeg binnen twee minuten om. Hoewel er geen alarm werd gegeven, kwam vrijwel direct een gro te reddingsactie op gang. Tientallen schepen schoten te hulp, waarvan de bemanning probeerde mensen via de pa trijspoorten naar buiten te halei Met dekens tegen de kou om zich heen lopen twee jonge overlevenden van de ramp met de Herald of Free Enterprise naar de wachtende ziekenwagen. Ook uit Nederland kwam hulp. Uit Vlissingen werden alle rijksvaartuigen naar de plaats van de ramp gediri geerd. Van schepen die op de rede van Vlissingen liggen, werden sloepen gestreken om naar overlevenden te zoeken. Ook werden helikop ters met duikers van de Bel gische, Nederlandse en Britse marine ingezet. Ambulances reden de hele nacht af en aan om gewonden weg te bren gen. Hotels en vakantiecen tra werden door de Belgische overheid gevorderd om on derdak te bieden aan de overlevenden. ZEEBRUGGE „Het ge beurde toen de meeste men sen zaten te eten. De boot be gon opeens te kantelen, het licht ging uit en toen was er ineens overal water. Het was afschuwelijk. Mensen wer den door het water overal te genaan gegooid. Iedereen gil de, huilde. Alles ging heel vlug. Het water steeg hoger en hoger en wij klommen bo ven op dingen om maar uit het water te blijven. Oh God, iedereen klauterde over el kaar heen". De Britse Rosina Summer- field barst opnieuw in huilen uit. Blijdschap over het feit dat zij én haar zoontje levend uit de gekapseisde „Herald of Free Enterprise" zijn gered, maar ook angst, paniek en verdriet over het lot van haar reisgenoten. „Eerst dachten we dat het schip wel weer recht zou ko men, maar het helde steeds verder over totdat het geheel op één kant kwam te liggen", aldus vervolgt Rosina Sum- merfield haar relaas. „De lichten gingen uit en het eni ge wat je daarna hoorde was water dat binnenliep in het gezonken gedeelte. Overal dreven mensen rond. Daarna begon iedereen te roepen en te gillen". De eerste mensen die uit het schip worden gered en niet naar het ziekenhuis hoeven, komen in het havengebouw weer op krachten, maar zijn zich niet bewust van wat er precies is gebeurd. Een jonge moeder klemt haar vier maanden oude baby stevig tegen zich aan. De in een de ken gehulde vrouw is niet aanspreekbaar en staart on gelovig voor zich uit. Het kind slaapt door alle lawaai heen. Op de verwarming lig gen kleren te drogen. (ADVERTENTIE) I Alsdelejritekomt dan zitje goed! 14 t/m 22 maart 11-17 u. 19-22 u. 11-17 u J t/m vrij: 13-17 u. 19-22 u. iree 6.00 (7 t/m 12 jaar 3.00) I F mat/m vn| 13-17 u 3.00 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tegen vallende economische groei en de zwakkere po sitie van de wereldhandel zullen vooralsnog weinig negatieve gevolgen heb ben voor de werkgelegen heid in ons land. Premier Lubbers zei giste ren na afloop van de mi nisterraad dat de afname van de Nederlandse ex port als gevolg van de duurdere gulden ten op-v zichte van de dollar nog geen reden tot ongerust heid geeft, omdat er nog steeds sprake is van een overschot op de betalings balans (we voeren meer uit dan we invoeren). „We hoeven ons pas ongerust GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Pelikaanstraat 17 2312 DW Leiden Telefoon 071-130229 te maken als de balans de andere kant dreigt uit te slaan", aldus Lubbers. Bo vendien leidt de hardere gulden tot een toename van de binnenlandse be stedingen, wat weer goed is voor de binnenlandse economie en dus de werk gelegenheid. Met zijn opmerkingen liep Lubbers vooruit op de uit komsten van het rapport van het Centraal Planbu reau (een tussenrapporta ge over de sociaal-econo mische situatie in ons land) dat maandag zal worden gepubliceerd. Als gevolg van de hardere gulden zijn, aldus de pre mier, de loonkosten in verhouding wel te hard gestegen. „Vandaar dat ik mijn pleidooi voor loon matiging blijf herhalen", aldus Lubbers. Ten aanzien van de doel stelling de werkloosheid jaarlijks met 50.000 te doen verminderen, zei Lubbers dat extra inspan ningen nodig zullen zijn naast de bestaande werk gelegenheidsprogramma's. Extra overheidsinveste ringen sloot de premier daarbij niet uit. Ook zul len de bestaande pro gramma's, waarvan een aantal momenteel traag loopt, worden aangepast. Henk van Dreumel heeft alle groten van het theater ge schminkt plus enkele andere groten, zoals prinses Juliana als ze op Soestdijk weer eens meedeed aan een toneelstuk. Vijftig jaar zit hij nu in het vak en ter gelegenheid daarvan hebben bewonderaars een tentoonstelling over zijn werk ingericht. In middels is hij zeventig jaar. Weliswaar heeft hij het grote thea ter vaarwel moeten zeggen, maar werken doet hij nog steeds, nu voor amateurgezelschappen. „Gek idee hoor. Bij de Nederlandse Operastichting had ik de leiding over een prachtig atelier waar tien mensen werkten. En nu sta ik in het keukentje van mijn flat eigenhandig honderd pruiken te wassen". Een interview met een bijzonder mens op de voorpagina van Finale. IM ITOilPI DEZE KRANT INKLEUR VERDER IN FINALE Het boek is een wereld succes geworden. Nu wordt er een film over uitgebracht. „De naam van de Roos", een feno meen. Voor dikke mensen wor den er allerlei ingrepen bedacht om hen te hel pen afvallen. Hoe ideaal zijn die methoden? In de Amerikaanse ste den neemt het geweld enorm toe en Detroit spant de kroon. Een Amerikaanse hengst moet de drafsport in Nederland versterken. Langlauf komt langzaam maar zeker van zijn bejaarden imago af af. Wonen op de maan. Hoe staat het ermee? Volgens prof. De Graaff is het heel wel mogelijk. Tim Severin een avontuurlijk man. die uitprobeert of de reizen die in oude boeken worden omschreven, werke*lijk zijn gemaakt, ontdekte wat het Gulden Vlies in werkelijk heid geweest moet zijn. Honderd jaar Esperanto: tornen aan de toren van Babel. Twee pagina's reisinformatie. WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, reist midden april naar Moskou voor be sprekingen met zijn Sovjet-ambtgenoot Edoeard Sjevardnadze. Een mogelijk akkoord over de middellange-afstandsraketten (INF) in Europa zal naar verwachting een van de belangrijkste gespreksonderwerpen vormen. Maar volgens Amerikaanse bronnen zouden de twee ook al kunnen spreken over de moge lijkheden voor een nieuwe top tussen president Reagan en par tijleider Gorbatsjov. Door de de jongste voorstellen van Sovjet-leider Michail Gor batsjov en het indienen van een ontwerpverdrag door de Vere nigde Staten is een akkoord over de Euroraketten binnen hand bereik gekomen. Reagan kwam met de bekendmaking van Shultz' reis naar Moskou na een gesprek op het Witte Huis met de drie Amerikaanse onderhandelaars in Genève. De komende besprekingen tussen Shultz en Sjevardnadze zullen het eerste Sovjet-Amerikaanse contact op hoog niveau zijn sinds de fwee ministers elkaar vorig jaar november in Wenen ontmoetten. Zij slaagden er toen niet in de meningsverschillen op te lossen die waren gerezen na de top in Reykjavik op 11 en 12 oktober. Vraag een willekeurige voorbijganger wat de Finale is en hij zal het wellicht hebben over „het beslis sende laatste deel van een wedstrijd" of mogelijk ook nog over het „slot van een muzikaal feest". Maar als hij de Leidse Courant leest wordt daar vast en zeker een nieuwe dimensie aan toegevoegd: een wekelijks sluitstuk van formaat, dat op zater dag wordt toegevoegd aan een dubbeldik zaterdag nummer van zijn dagelijkse lijfblad. Behoort u nog steeds niet tot degenen, die elke week dit in kleur gedrukte extra-blad bij zijn dagblad aantreft dan wordt het tijd om een paar weken een proefabonne ment te nemen. Om te merken, dat je na twee gra tis Finales voor de Leidse Courant finaal door de knieën gaat. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1