„Studie blijft belangrijker'" „Foreholte speelt volgend jaar nog altijd eredivisie" „We mogen ons niet weer laten afbluffen -IMPORT LEIDEN EetdócSommit ZATERDAG 7 MAART 1987 PAGINA 17 ERIK VAN DER MAAS BLIJ MET DRIEWEEKSE WATERSKI-STAGE, MAAR: <e*ti LEIDEN Leidenaar iErik van der Maas kreeg, lum^namens het Leo van de oo.|Kar-fonds, door voorma- 2a' 'lig topsporter Anton Huiskes een trainingssta- *74»ge aangeboden. Het is zo.'voor deze waterski-am- tbassadeur een welkome ocjstage, hoewel voor Van »p ader Maas school en studie ijvoor blijven gaan. Hij k indenkt in de toekomst als ambassadesecretaris meer 'van te wereld te leren ENVfdan als waterskiër. I<in l ^.Studie zo. ^..Vrijwel direct na mijn exa mens ga ik naar de waterski- kt /tscho°^ van Pescador in Spanje »unnIom ^aar trainingsachter- o.oojstand, die ik in de winter op gelopen heb, in te halen. Als ik daarna thuis kom ligt moge lijk de beslissing in de bus jover miin verdere studie en jPul.|die wordt bepaald door de stu- Jftïierichting en zeker niet door iSTA het al of niet aanwezig zijn ujvan een waterskibaantje". Het iefst zou Erik van der Maas in ambassadesecretaris veel iZJvan de wereld zien en vooral 1 Slieren. Als ik in Rotterdam kan ^21 [studeren is het mogelijk om te gijblijven skiën, maar als ik naar >U9 jGroningen moet wordt dat I, 2iJwat lastiger", aldus de 18-jari- 2llge student in spé. ,2^{Allereerst echter staan de ten- iQitamens en examens van het 2: IBonaventura college nog voor rijde deur, waaraan Van der as nu a^e aan£Iac^t dient te {besteden. Van der Maas: „Hoe- URawel ik er vrij goed voor sta, i67oqmoet ik gewoon keihard blij- l00]ven werken, want op die ma- J^Jnier ben ik er vrij zeker van l567jom in één keer mijn VWO-di- iloma te halen. En dat bete- :ent weer dat ik direct na de examens naar Spanje kan gaan". In Spanje gaat de pas inf *l8-jarige scholier dan onmid- 21 dellijk wéér naar school. Een waterskischool. Dat drieweek se bezoek wordt hem dit jaar aangeboden door het Leo van der Karfonds dat jaarlijks een aantal uiterst getalenteerde Ange sporters voor stages naar 16uiet buitenland stuurt en daar O dit jaar onder andere Erik van - der Maas voor uitkoos. „Die drie weken stage heb je hard 3: nodig als je als Nederlandse Erik van der Maas: .Ik heb alweer echt zin in het skiseizoen". waterskiër je sport goed wilt bedrijven". Halsbrekend In tegenstelling tot zuidelijke landen als Frankrijk en Spanje hebben de Nederlandse wa terskiërs geen eigen centrum. „Die waterskischool in Spanje bijvoorbeeld heeft twee eigen banen waarop alleen gewaters- kied wordt en niet gesurft, ge zeild of wat ook. En dat is na tuurlijk ideaal". Dat zoiets in Nederland niet kan is al jaren een doorn in het oog van de nationale waterskiërs. Van der Maas: „In Nederland staat het waterskiën niet hoog in aan zien. De mensen, en daarmee ook de verantwoordelijke poli tici, denken nog teveel aan die zogenaamd stoere binken die achter een raceboot hangen en allerlei halsbrekende toeren uithalen". Halsbrekende toe ren zijn er overigens voorlopig helemaal niet bij voor de jon ge, twee meter lange Van der Maas. Tijdens een jeugdbasket- balltoernooi in Birmingham raakte hij geblesseerd, doordat hij na een sprong op het been van een tegenstander terecht kwam. Engelse artsen dachten aan een verrekking van de spieren, maar bij thuiskomst bleken zijn enkelbanden afge scheurd te ziin, die daarop di rect operatief aan elkaar wer den gezet. Voorzichtigheid troef dus bij Erik. „Pas begin april mag ik voorzichtig weer beginnen met wat looptraining om daarmee de basisconditie op peil te brengen. Je moet toch een redelijke conditionele basis hebben voor zo'n stage, anders heb je er niets aan". Gevoel Na de examens schiet Erik van der Maas dan met vader René, in het waterskiwereldje een graag geziene gast en een zeer kundig microfonist, het Braasemer meer op om vóór het vertrek naar Spanie in ie der geval wat gevoel op te doen. „Dat is hard nodig om het maximale uit zo'n drie weekse stage te halen. Als je je goed voorbereidt, heb je drie dagen nodig om weer hele maal op je oude niveau terug te zijn. Drie dagen van 's och tends acht tot 's avonds zes bij na continu skiën. En dan be gin je aan de belangrijkste we ken, waarin je heel veel leert: nieuwe figuren, verbeteringen aan oude figuren, techniek voor het schansspringen en in mijn geval, heel veel aandacht aan de techniek van de sla lom". De slalom is niet alleen het beste onderdeel van Erik van der Maas in het klassieke programma, maar door Erik's lengte ook het moeilijkste. „Als je de juiste techniek hebt kan het een voordeel zijn om lang te zijn. Maar om die spe ciale „lange mensen"-techniek aan te leren heb je, naast heel veel geduld, een goede trainer nodig en die heb ik in de per soon van Xavier Mill". In de slotdagen krijgen de „studen ten waterski" aan de school van Pescador in Spanje dan alle kans om de geleerde stof veelvuldig te herhalen. „Tot je er bij neervalt, zo vaak doe je die oefeningen. Het is echt puur stampwerk die laatste dagen". Na de stage houdt Van der Maas een rustperiode van minimaal een week. „Om de tijdens de stageweken zeer zwaar belaste armspieren weer wat op adem te laten komen", verklaart hij, „Want daarna moet het gebeuren, dan komen de wedstrijden om het echte gevoel te krijgen, de kwalifica tie-eis voor de belangrijke toernooien te halen, zoals de Nationale, Europese en Wereld Kampioenschappen". Limieten Over het halen van de limie ten voor de beide internatio nale toernooien zit Erik van der Maas niet in. De limiet voor het onderdeel slalom is 4 boeien met een lijnlengte van 14 meter („Voor dat onderdeel heb ik de veel zwaardere spe cialistenlimiet al bijna gehaald van 6 boeien op 13 meter lijn"), 4000 punten scoren op „figuren" („Mijn hoogste score tot nu toe is 3.780 punten") en 43.00 meter bij het schans springen ("Ik heb als junior al 40.80 meter gesprongen, als se nior mag ik nu met een hogere snelheid aan komen varen op een hogere schans dus moet ook dat te doen zijn"). Dit jaar zijn zowel de Europese als de Wereld kampioenschappen dicht in de buurt van Frank rijk en Engeland. „Niet dat we er dit jaar financieel uitsprin gen hoor, maar met de Leo van der Kar-prijs, de sponso ring door jachthaven 't Fort in Warmond en de redelijk be reikbare grote toernooien hoeft voor ons dit jaar de wa- terskisport niet zo veel te kos ten als bijvoorbeeld het afgelo pen jaar". In 1986 verscheen Erik van der Maas op het Eu ropees kampioenschap voor ju nioren als een van de kans hebbers voor de bronzen me daille. Voor de kust van Paler mo op Sicilië werd de droom op een medaille echter reso luut de grond in geslagen door een plotseling opstekende wind. „Dat was mijn grootste teleurstelling tot nu toe. Ik was goed voorbereid en alles leek in orde. Maar toen begon het dus plotseling te waaien. En dan gaat door iets dat je zelf niet in de hand hebt het hele feest niet door. Ik baalde echt vreselijk". De toekenning van de trainingsstage heeft, naast het geven van financiële steun, ook de moraal van de jongste van de Van der Maas- en danig opgekrikt. Ondanks de enkelblessure en ondanks de teleurstelling van Palermo is Erik van der Maas niet ka pot te krijgen. „Ik heb al weer echt zin in het skiseizoen, maar eerst slagen voor mijn examen". GERT VELTHUIZEN Hans Oele, „een coach die de sfeer prima aanvoelt" TOP-SPEELSTER JACQUELINE WINTER: SASSENHEIM Het zag er geruime tijd naar uit, dat de Leidse korf balwereld in één seizoen drie hoofdklassers rijker zou worden. Fides Pacta, Pernix en TOP draaiden immers volop in de kop van de overgangsklassen mee, maar op de slotdag aanbeland heeft alleen de laatste club nog titel- kansen. „Wij hebben tegen Deto aan een gelijkspel genoeg om de terechte kampioen te wor den. Mochten we verliezen, dan hebben we nog een be slissingswedstrijd tegen Die Haghe. Daar moeten we het niet op aan laten komen, an ders kun je je afvragen of je die titel wel waard bent oordeelt Jacqueline Winter, die alweer aan haar achtste seizoen in de Sassenheimer hoofdmacht bezig is. Het blijft een opvallend ver schijnsel, dat TOP als debu tant in de overgangsklasse direct tot titelkandidaat is uitgegroeid. „Wij zijn heel onbevangen aan deze compe titie begonnen met het idee van „we zien wel waar we komen". Ik ben zelf in onze kansen gaan geloven na de eerste wedstrijd tegen Deto. Samen met Die Haghe vond ik Deto de sterkste club van deze afdeling en toch won nen wij toen vrij eenvoudig met 9-12. Natuurlijk is ons zelfvertrouwen door alle goe de prestaties aldoor gegroeid, ook al speelden we, bijvoor beeld thuis tegen Kwiek en uit tegen Die Haghe, heus wel slechte wedstrijden", blikt Jacqueline Winter te rug. Zij acht de sterke team geest en dito coaching de voornaamste factoren achter de opmars, die vorig seizoen in de eerste klasse werd inge zet. „Het klikt erg goed bin nen de groep en de spelers vullen elkaar prima aan. Als de heren een keer stilvallen in de aanval nemen de dames het gewoon over, dat maakt ons voor elke tegenstander gevaarlijk. Verder speelt TOP al zo'n drie jaar in de zelfde opstelling, want Ria Nijenhuis is er als enige bij gekomen, nadat Stella van der Zaag geblesseerd raakte. En natuurlijk hebben we in Hans Oele een coach, die de sfeer in de groep aanvoelt en ons goed kan motiveren. Hij gaat 's zondags ook regelma tig onze tegenstanders bekij ken, zodat we ongeveer we ten wat ons te wachten staat". Daardoor kwam de promotie naar de hoogste korfbalafde ling twee weken terug al bin nen handbereik, mits er voor eigen publiek gewonnen werd van Die Haghe. „Wij speelden toen gelijk, maar dat werd niet als een teleur stelling ervaren. Die Haghe is nu eenmaal een sterke ploeg en die wedstrijd was gewoon propaganda voor het korfbal, zo goed werd er aan beide kanten gespeeld. Tegen Luto hadden we wel ver wacht om het ontbrekende punt voor het kampioen schap te pakken, maar zij waren erop gebrand om ons de eerste nederlaag te bezor gen en wii lieten ons eigen lijk afbluffen, met als gevolg een 13-12 nederlaag. Dat mag tegen Deto dus niet gebeu ren". Jacqueline Winter heeft er ook alle vertrouwen in, dat zaterdag tegen Deto het hoofdklasseschap alsnog wordt binnengehaald. „TOP heeft thuis nog geen wed strijd verloren en uit hebben we Deto al eens verslagen. Zij hebben twee gevaarlijke dames, maar die kunnen we zeker wel weer uitschakelen. Het belooft zaterdag net zo'n gekkenhuis te worden als te gen Die Haghe, maar geluk kig heb ik geen moeite om me in die herrie te concen treren. En ik denk, dat een volle Wasbeek voor de ploeg juist een extra stimulans zal zijn om tot een goed resultaat te komen". Ie Promotie? De zaalvoetballers van VNL waren op het LFC-zaaltoer- nooi bepaald niet in hun hum. „Zo'n toernooi is een prima gelegenheid om VNL te promoten", bazuint voor zitter John ter Beek regelma tig. „Maar is de manier waar op we als ons hier etaleren wel van promotionele waar de?", vroegen de VNL-spe- Iers zich al. „We spelen van daag immers stuk voor stuk in een ander tenue. Als we struikelen is er geen begelei ding, laat staan materiaal om de blessures te behandelen, zodat we dan spullen moeten vragen bij de tegenpartij. En een bestuurslid of leider is ei niet om de nog openstaande rekening van f 100,- te vol doen. Wij zelf lopen natuur lijk niet met een snip in de knip op een toernooi dat in de Groenoordhal wordt ge houden. Dus wie zal dat beta len?". Promotie? (2) Raymond Heijjer, één der spelers en auteur van de ru briek een-tweetjesin het VNL-clubblad, uitte zijn grie ven in zijn rubriek onder de titel „Promotie", althans KOP... Hutspo(r)t Onder redactie van Gert-Jan Onvlee Bijdragen: Erik Huisman dat was de bedoeling. Voor zitter Ter Beek echter, hield het stuk buiten het clubblad en plaatste een door hem ge schreven stuk, met daarin ci taten uit Heijjer's stuk, gelar deerd met zijn visie. Dat was tegen het toch al gevoelige been van Raymond Heijjer en er ontstond commotie over de promotie. Wat dacht die voorzitter wel? Mijn zin nen uit de context rukken, de lezers het recht ontnemen zichzelf een mening te vor men over deze promotie? Dat kan niet", meende de boze VNL-er. Hij nam wederom de pen en vergastte de redac tie op een epistel getiteld „Censuur waarin, hij zijn grieven publiekelijk wilde maken. Praeses Ter Beek schrok daarvan, bekende schuld in het orgaan van deze week en plaatste zowel het stuk „Promotie" als „Censuur Te laat echter. Heijier heeft zijn conclusies getrokken. Hij stopt vanaf nu met het ma ken van zijn een-tweetjes. Een reactie die ons van Hut- spo(r)t verdriet. Het voetbal spel heeft het immers ook mét de een-tweetjes van Heijjer tegenwoordig al moei lijk genoeg. Daarbij: meer dan een schuld bekennende hoofdredacteur kan een stukjesschrijver zich toch niet wensen? KOP Bij TOP heb je twee soorten supporters. Het ene soort is, getuige het spandoek „Ook dit seizoen wordt TOP kam pioen", vrij zeker van het kampioenschap van de favo rieten. Maar er zijn ook dui delijke twijfelaars: „Top doe je best, anders verlies je van de rest". Wij van Hutspo(r)t neigen, gezien de recente gevallen steken tegen Die Haghe en Luto, meer en meer naar de laatste groep. Maar, wat ons betreft bewij zen de spelers en speelsters zaterdag tegen Deto onmid dellijk ons ongelijk door de vijandte verpletteren. Want we mogen dan een paar twijfels hebben, wat ons betreft blijft TOP AAN KOP... Groot Hoewel ik er goed voor sta met mijn tentamens moet ik wel gewoon keihard werken om het examen te halen. Maar dat geeft niks, daar zijn we hier zo groot van gewor den". Deze opmerking komt inderdaad van een groot man: waterskiër Erik van der Maas, twee mg ter („en drie milimeter") lang en een stevige negentig kilootjes zwaar. En dan te bedenken dat hij niet alleen het jongste, maar ook het kleinste man netje thuis is. Maar ja, in het huis van een aannemer in het groot mag je verwachten dat er heel wat in het groot uitgevoerd is. Verbouwingen, de familieleden, de examen resultaten en, wie weet, voor de jongste en kleinste Van de Maas ook het aantal ereplaat sen bij de diverse wa terski- kampioenschappen in het ko mende seizoen. WIM GEERLINGS OPTIMISTISCH OVER NABIJE HANDBALTOEKOMST: VOORHOUT De eer ste winst voor de dames van het Datateam Fore holte is een feit. Acht wedstrijden lang bungel de de Voorhoutse debu tant in de eredivisie puntloos onderaan de ranglijst. Maar tegen het Roermondse Swift, in een uitwedstrijd nota bene, was daar dan ein delijk de eerste winst. „De meisjes juichten na afloop alsof we landkam- pioen waren geworden. En voor de supporters was deze eerste winst na tuurlijk ook een opste ker", vertelt Foreholte- trainer Wim Geerlings lachend. „We hebben dit jaar tegen een aantal ploegen winstkansen. Die moeten de broodno dige winstpunten opleve ren om ons in elk geval te kunnen handhaven. En dit was er daar één Het vorige seizoen verliep zeer glorieus. Foreholte werd kampioen en promoveerde naar de hoogste Nederlandse handbaldivisie. De promotie naar de handbaltop bleek voor de ploeg van de Geer lings een hele grote stap. De Voorhoutse trainer: „Toch is de overstap me niet erg te gengevallen, want ik wist wat ons te wachten stond. We hebben in het verleden vaak oefenwedstrijden ge speeld tegen eredivisieclubs. Daardoor wist ik dat er een aantal hele sterke ploegen in die klasse spelen, maar ook dat er een aantal duidelijk zwakkere ploegen tussen zit. Bij clubs als Swift, Hellas en V en K zouden we de punten moeten halen om het enige doel van dit jaar, handha Wim Geerlings: „Het leek na de winst op Swift wel of we landskampioen waren geworden". ving, te verwezenlijken", al dus de 49-jarige sportleraar. Verschil Het grootste verschil ten op zichte van vorig jaar is vol gens tennisparkeigenaar Geerlings de snelheid en kracht van het handbal. „Het tempo ligt nu een stuk hoger, de bal gaat sneller, de tweede lijn is vaak erg sterk en er wordt vlugger en harder ge schoten. Daardoor zijn de uit slagen ook hoger". Het bleek inderdaad moe.ilijk om punten af te snoepen van de topploegen. „Het was ook niet meer dan terecht dat we tot nu toe puntloos bleven. Ik had vóór de competitie al ge zegd dat we nog vaak tekort zouden komen en klappen zouden krijgen. De verliezen waren, behalve bij PSV waar we slecht speelden, ingecal culeerd". Om vertrouwen in de ploeg te krijgen en te hou den speelde Foreholte veel oefenwedstrijden. Geerlings daarover: „Voor een aantal is het eredivisiepeil nog te hoog. Bij de oefenwedstrijden is de tegenstand wat mindér en lukken er meer acties. Dan blijft het zelfvertrouwen op peil. De wisselspeelsters spelen meer dan in de com petitie en kunnen zo erva ring opdoen. En dat is nodig, want ze moeten er volgend jaar wel staan". Het zelfvertrouwen is geble ven bij de Voorhoutse dames. „Ik heb steeds als we een te sterke ploeg troffen, gezegd dat verlies niet erg was. Maar toen we tegen Swift speelden heb ik duidelijk gesteld dat er gewonnen moest worden, omdat het er anders donker uit zou zien". Gelukkig won Foreholte van de Limburg sen, zij het nipt. Het was een pak van het hart van de hele Voorhoutse ploeg. „Ze juich ten alsof we kampioen waren geworden en het vertrouwen dat we ons kunnen handha ven is door de winst ge groeid". Inspannning Geerlings vindt dat de grote trainingsinspanning duidelijk resultaat oplevert en Fore holte beter speelt dan ooit „We trainen nu vier keer per week. Vorig jaar was dat nog drie keer. Die inspanning is nodig om ons dit jaar te kun nen handhaven en omdat we een aantal speelsters, die van een lager niveau komen, moeten inpassen. Die wisten het vorig jaar in de eerste di visie te redden, maar het ni veau van de eredivisie is nog te hoog. En natuurlijk missen we nog kracht en ervaring. De vooruitgang komt er te gen de sterke ploegen nog niet uit, dan ontbreekt het ons aan lef. Maar tegen Swift lieten we zien dat we op de goede weg zijn, we kwamen zelfs met 14-18 voor". Na deze eerste winst is de kans groot dat Foreholte bin nenkort tegen het Groningse V en K en Sittardia weer punten vergaart en zich van het degradatiespook kan ont doen. Geerlings meent: „Van V en K moet in elk geval ge wonnen worden, dat is een degradatieploeg. Daarna tref fen we in de Gaas bak Sittar dia. Die ploeg speelt niet con stant en ik zie wel kansen om tegen hen voor eigen publiek de eerste thuisoverwinning te boeken. Later dit seizoen verwacht ik te winhen van Enzico/Swift en V en K. Als we dan bij andere ploegen af en toe een puntje sprokkelen moet dat voldoende zijn om niet te degraderen". De eredivisietoekomst voor Foreholte ziet er na de eerste winst hoopvol uit, te meer omdat er ook een oplossing is gevonden voor de magere be zetting bij de keepers. On langs raakte Diane van Dam geblesseerd en had Geerlings alleen de nauwelijks herstel de Olga Almekinders als keepster ter beschikking. „Er komt gelukkig een meisje van Hercules uit Rijswijk naar Foreholte. Gelukkig maar, want je hebt twee keepsters nodig. Olga is nog niet blessurevrij en ook nog niet op haar oude niveau. Met de nieuwe keepster erbij erbij en met onze trainingsar- beid volgen er meer over winningen en speelt Forehol te volgend jaar nóg altijd ere divisie", besluit Geerlings vol vertrouwen. ERIK HUISMAN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17