Omwegen Kees Borst zit in Rijpwetering al meer dan een halve eeuw achter het orgel TAXI HELPT ALPHENSE BEJAARDEN VOORUIT j 1 hond zoekt; huis aan tafel dienstverlening dagpuzze LEIDEN OMGEVING £ridóc@ou/ia/nt ZATERDAG 7 MAART 1987 PAGIN HET GREGORIAANS EN DE MUZIEKMISSEN GLORIËREN NOG STEEDS IN DE RIP Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen |Hk JHH wie u graag in deze rubriek zou willen ItIM tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HM* tUÊÊÊÊÊ - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Piolcrs Tien jaar geleden, in maart 1977, ontving Kees de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pon- tifice voor 40 jaar trouw dienstbetoon aan de kerk, om precies te zijn: de kerk van O.L.Vrouw Ge boorte (bouwjaar 1860) in Rijpwetering. De bewe zen diensten (sinds 28 maart 1937) haddden zich voornamelijk gemanifes teerd achter de speeltafel van het zeer gewaardeer de orgel van deze Ripse kerk. Zowat bij nacht en ontij was Kees met in strument bezig geweest. Vooral in de kersttijd maakte hij overuren tij dens de opeenstapeling van heilige missen. Het zij zo; hij deed het bijzon der graag, Kees Borst van de Binnenweg. De tijd u weet het vliegt: tien jaar later viert Kees, die net 68 is geworden, zijn gou den feest als organist. Offi cieel. „Want ik zat al zeven jaar eerder met m'n korte beentjes boven het pedaal van het orgel te bengelen. Ik kon er. toen ik elf was, net met de punten' van m'n tenen bij. Maar die benen groeiden snel en toen ik 18 was en officieel als koorlid (na een afgelegd examen) werd toegelaten, be gon mijn loopbaan pas echt". Gouden Kees Borst. Op zon dag 29 maart a.s. wordt zijn halve eeuwfeest in de paro chie gevierd. Pastoor Nijman heeft al mooie dingen over zijn vaste organist geschreven in het parochieblaadje. Dit maal geen Pro Ecclesia voor Kees, maar eerlijk gezegd ligt deze boerenzoon niet wakker van de gedachte wat hem nu weer in de sfeer van appreci atie boven het hoofd hangt, of misschien wel op de borst ge speld zal krijgen. Niet dat het hem worst zal wezen, maar hij houdt niet zo van die kou- we drukte. Dat is zijn karak ter en het karakter van de be woners der veengronden. In den beginne was jonge Kees Borst contre coeur bezig op de ouderlijke boerderij. Z'n broers ook. Kees, echter, was een buitenbeentje: hij wilde geen boer worden, maar de muziek in. Zijn muzikaliteit zit in de familie met 13 kinde ren: vader zong 60 jaar op het koor, broer Jaap (87) was zelfs 65 jaar lid, en jongste broer Piet van 56 heeft er ook al weer bijna 40 jaar een gaaf koorleven op zitten; en dan waren er nóg twee broers langdurig lid van het Ripse kerkkoor, maar die zijn in middels overleden. „Het liefst was ik naar de kerkmuziek- school in Utrecht gegaan. Maar daar had je een middel baar diploma voor nodig en moest je de drie talen beheer sen. Maar omdat ik nodig was op de boerderij ging dat feest helaas niet doorhaalt Kees nog uit zijn herinnering op. „Maar het was niet erg noor, ik heb me altijd best ver maakt". Leermeesters Toch werd het nog voor een aardig deel van zijn bestaan „muziek". Bij elkaar genomen kreeg jonge Kees tien jaar lang orgellessen, ook toen hij al in het kruideniersvak zat dat hij moest opgeven toen hij een jaar of 53 was en over spannen raakte. Toch was het geweldig dat Kees Borst een heus kerkorgel mocht bespe len als knaapje van amper 11 jaar oud. „Mijn eerste leer meester was Cees Oudshoorn, die hier ook dirigent was. Van hem heb ik het vak geleerd. Later kreeg ik ook les van meneer Rijnbeek, organist van de Petruskerk in Leiden, en ik haalde ook lessen in Nieuw-Vennep". Zo werd jon geman Borst muzikaal ge vormd en hij heeft er een in tense liefde voor alles wat klinkt aan over gehouden. „In mijn tijd, zal ik maar zeg gen, was het toch wel het mooist hè. Met die muziek- missen, en vooral het gregori aans waaraan ik m'n hart heb verpand. Tegenwoordig is het wel eventjes anders met al die eigentijdse liederen. Maar oen, je moet mee hè. Ermee stoppen doe ik voorlopig toch niet. Ik heb de gregoriaanse begeleidingen in de vingers gekregen: het „Gewone der Mis", de Credo's 2, 3 of 4 ik noem nou maar wat en de Graduale, de Tractus; dat dik ke muziekboek, de Graduale met die gregoriaanse notering, heb ik nier liggen. Prachtig. We hadden eens een echt he- Kees Borst: 50 (plus 7) jaar achter het Ripse orgel anno 1874. renkoor met 30 mannen op de koortribune die rookten op de repetities. Dat bestaat erg ge noeg niet meer. Ik bedoel al die zangers; het zijn er nu nog maar een stuk of 11. Maar ik speel ook nog voor het ge mengd koor en voor het kin derkoor. Ik had ooit vier ko ren, nu zijn het er nog drie; met de rouwtjes en (steeds minder) trouwtjes meegere kend". Goddank is er elke zondag morgen om 9 uur als de stadsmens net wakker wordt nog een latiinse mis. „Dat is wat de begeleiding betreft toch nog de mooiste viering". Mevrouw Borst-Borst („Toch waren we geen familie van elkaar") wil dat beamen: „Maar je kunt dan wel een kogel door de kerk schieten hoor", lacht ze gelouterd. „Ja, het zijn de oudjes die nog van dat echte gregoriaans hou den", zegt haar man begrip vol. „Trouwens, vroeger had je één koor met wel vijf orga nisten die elkaar afwisselden. Daar was ik dan één van. Het was wel mooier en boeiender met die meerstemmige mis sen. Maar ik zeg het, er is nog werk genoeg aan de winkel. Pastoor Nijman wil overal muziek bij hebben, ook bij de prefatie; hij zingt zelf erg goed, intoneert zuiver, onze pastoor die een paar jaar gele den uit Voorhout naar de Rip kwam". Ja, al die types van pastoren die Kees Borst heeft meege maakt. Stuk voor stuk anders. Het begon met het eigene van pastoor Kwakman uit Volen- dam, en vervolgde met het ook zeer eigene van pastoor Ouwendijk met het kalotje en de twee katten. De liturgische vernieuwing begon onder pas toor Van Diepen, die werd opgevolgd door de zeereer- waarde heren De Lange (even), Juffermans en nu Nij man: „een goeie pastoor hoor, die man uit Voorhout. Hij heeft de hele kerk laten op knappen en is gek op muziek. Dat spreekt mij aan, want muziek maken en beluisteren is meer dan een soort tijdver drijf". Een hobby Kees Borst heeft van zijn or ganistenschap, mitsgaders de muziek, een volledige hobby gemaakt. Dat kan ook bijna niet anders, als je er zo mens vriendelijk uitziet. De muziek heeft Kees door een somber tijdperk heengesleept. Hij werd er door op de been ge houden. Zonder muziek ma ken is ziin bestaan ondenk baar. Dat neeft hij grotendeels te danken aan „zijn" orgel, „een mooi instrument, en me chanisch; elektrisch daar hou ik niet van. Het is twee keer opgeknapt. Ik heb er m'n lief hebberij op kunnen uitleven". „Het orgel en de muziek zijn m'n mans enige hobby. Daar heeft hij de tijd voor. Hij ging door de week gewoon een paar keer op het orgel in de kerk zitten spelen", durft me vrouw Borst-Borst wel te zeg gen. Kees is allang geen krui denier meer en bij de misvie ringen op zondagmorgen speelt hij vóór en na, voor wie het wil horen wil: veel Bach, maar ook weieens Flor Pee- ters, de Vlaamse groot-orgel meester („wel een beetje mo dern") die vorig jaar in de geur van eerbiedwaardigheid in Mechelen is gestorven. Straks, als ook Kees Borst eenmaal uitgespeeld zal zijn, wordt het penibel. Wat doet de Ripse gelovige gemeen schap zonder een Kees Borst? Er is niemand om hem op te volgen als organist op wie je altijd weer een beroep kunt doqn. Laten we daar maar nog niet aan denken. Komt tijd, komt raad, nietwaar? Maar er is op het dorp geen belangstelling voor orgels. Zo lit dat nu een keer. Ze kla verjassen liever, of doen aan sprietlopen. Om een half var ken. Voor een goed doel, wel iswaar, maar daar houd je het orgel niet mee aan de gang. Dat is fnuikend voor de ge moedsrust van Kees Borst. Maar het blijft muziek, voor de gouden-plus jubilaris. Ook thuis, waar het knus vertoe ven is. Het kruisbeeld is ge tooid met de vergelende palmtak, maar daar zingt ook een kanarie zonder naam het hoogste lied; vooral als Kees op z'n dure piano speelt. Daar is eveneens de oude papagaai Joko, met als eigenaar de oudste zoon der Borsten die nog thuiswoont. Mevrouw Borst verklaart deze verschij ning nader: „Joko doet van alles na en zit maar wat te kwekken en zegt soms: Joko lekker eten, of Joko lekker hè". Het dier is verder uitge sproken jaloers op de bezoe kende kleinkinderen van het echtpaar Borst. „Dan gaat ie zitten snerken en agressief doen". De meeste kinderen Borst hebben alles bijeen niet veel op met de verrichtingeh van pa. „Een tijd geleden", vertelt mevrouw Borst, „lie pen ze nog de deur uit als mijn man achter de piano ging zitten". Wedijver Kees Borst speelt thuis als ie zin heeft. Nog afgezien van de naamloze witte koerduif die in een kooitje in de gang huist en schuldloos wedijvert met de venijnige Joko. Volgens zijn vrouw krijgt ie, Kees, het heen en weer vooral in de weekends. Het is maar net hoe hij geluimd is. Je moet hem niet dwingen. Maar van daag heeft hij z'n dag. Koste lijk toch even? Kees gaat er gewoon voor zitten, beweegt de vingers krommend in een kortstondige voorbereidende oefening en speelt er vervol gens op los, en niet eens op verzoek. Het gaat, binnen een half uurtje, achter elkaar door: Schubert, maar ook wat een progressie Laurens van Rooyen en, met een grote vingervaardigheid en vol pe- daalwerk, Richard Clayder- man in diens welhaast frivole Ballade pour Adeline. De ka nariepiet begeleidt geestdrif tig de Sunlight Serenate van Joop Stokkermans en diens Dartele Domenico. Met een si gaar tussen de lippen geklemd gaat Kees verder. Van Chopin speelt Borst moeiteloos een Wals op.70 nr.2. „Mooie lief hebberij"', vindt Kees. Me vrouw Borst-Borst ziet het als geweldig allemaal: „M'n man is meestal niet zo gul met spe len voor anderen". ALPHEN AAN DEN RIJN De Stichting Open Bejaardenwerk gaat iets doen aan de vervoer sproblemen bij ouderen die niet of nauwelijks met het openbaar vervoer kunnen reizen. Vanuit de subsidiepot Flankerend Beleid heeft de Stichting een bedrag van 8.000 gul den gekregen voor het vervoer van 65-plussers. Bejaarden kunnen vanaf 1 maart voor 7,50 een bon nenboekje kopen. Hier mee kan twee keer per kwartaal per taxi worden gereisd. Het Flankerend Beleid van het ministerie van WVC houdt in dat men tracht de ouderen in ons land zo lang mogelijk zelf standig thuis te laten wonen. Daarvoor is een aantal voorzie ningen noodzakelijk zoals een alarmeringssysteem en voorzie ningen als Tafeltje Dekje. Pro jecten die erop gericht zijn om dit zelfstandig wonen nog meer te bevorderen kunnen ook in aanmerking komen voor extra subsidie. In Alphen is men van mening dat het onderhouden van socia le contacten een bijdrage is aan het geestelijk welzijn van de ouderen en daardoor een bij drage levert aan het zelfstandig wonen. Een bejaarde die kan gaan en staan waar hij wil is beter af dan iemand die de hele dag thuis moet zitten. In 1985 werd in het kader van het Flankerend Beleid een on derzoek gehouden onder de Al- phense ouderen. Uit dat onder zoek bleek toen dat er behoefte was aan vervoersmogelijkhe den. Daarom werd in septem ber 1986 gestart met een werk groep vervoer waarin naast mensen van de Stichting Open Bejaardenwerk ook een aantal ouderen zitting had. Ook het raadslid D.W.F. van der Schil den maakte deel uit van deze werkgroep vervoer. De werk groep hield een bliksemonder- zoek onder 600 bejaarden om uit te vinden wat de wensen en behoeften zijn. De respons was zeer groot. Maar liefst 470 for mulieren kwamen ingevuld te rug. Uit de enquête bleek dat 90 procent van de ouderen reist met het openbaar vervoer en dat een deel daarvan (275) toch wel veel problemen ondervindt met bussen en treinen. Te hoge» opstappen, te snel wegrijden en een eind lopen naar bus of trein waren de meest opgemerkte klachten. Daarnaast bleek dat ouderen overal naar toe wilden, boodschappen doen, familie en kennissen bezoeken, naar een clubgebouw en noem maar op. Het was dus zaak om een oplos sing te vinden die zo flexibel mogelijk kon worden ingepast. De werkgroep is eerst een aan tal andere steden waar al een vorm van ouderenvervoer was, gaan polsen. Uiteindelijk vond men in Rotterdam het eerste idee en wel het werken met Speedy doet zijn naam geen eer aan Een meubelstuk, zo omschrijft asielbeheerder Leen Gottschal, de cyperse kat Speedy die sinds 15 januari in het opvangcen trum aan de Besjeslaan zit. Een rake typering die zeker niet ne gatief is bedoeld want Speedy is een hele rustige, lieve kat die niets liever doet dan op zijn ei gen plekje liggen slapen. De on geveer tien jaar oude Speedy, die zijn naam geen eer aandoet, vindt het helemaal geen pro bleem als hij in zijn rust wordt gestoord om even aangehaald te worden. Hij geniet duidelijk van de aandacht en begint di rect te spinnen en kopjes te ge ven. Speedy is gevonden op de Zijl singel. In het asiel bleek dat hij korte tijd daarvoor was geraakt door een luchtbuks want hij had enkele kogeltjes onder zijn huid. Daar is hij aan geopereerd en Speedy, die inmiddels ook gecastreerd is, verkeert nu weer in blakende gezondheid. Waarom deze totaal niet schu we huiskat aan het zwerven is geslagen, is niet duidelijk. Het is mogelijk dat Speedy in de buurt van zijn huis is geraakt r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven, die in het asiel ver blijft. De in deze rubriek beschreven dieren zijn óf gevon den, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afgestaan, vaak begrij pelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen be taling van 95 gulden (inclusief dierenpaspoort) en 45 gul den voor katten zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goe de aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Bes jeslaan 6b, Leiden, tel. 411670. Geopend: di-vr 10-12,14-17 u; za 10-12, 14-16 u, zo en ma gesloten. door een luchtbuks en vervol gens in paniek de benen heeft fenomen. De eigenaar van peedy heeft zich nog niet ge meld en dit makke dier ver dient snel een nieuw tehuis. In een rustige omgeving zal Spep- dy zich zeker thuisvoelen. Het is overigens vrij rustig in het dierenasiel aan de Besjes laan op dit moment. In de maand januari hebben 48 die ren een nieuw tehuis gekregen en voor beheerder Leen Gott schal is dat een nieuw record. „Speedy zit het langst in het asiel. Voor ons is dat uniek want voorheen hadden we vaak katten die enkele maanden in het asiel doorbrachten. Wij heb ben het rustig en dat is natuur lijk een uitstekende ontwikke ling.". Overigens is het niet zo dat het aanbod van dieren is verminderd. De vraag naar die ren is gegroeid waardoor dieren al snel na binnenkomst een nieuwe baas of bazin krijgen. Hilda Hilda, de bouvier die vorige week in deze rubriek stond, had zaterdag al nieuwe eige naars, een ouder echtpaar zon der kinderen. Zij is verhuisd naar een boerderij in de omge ving van Leiden en kan daar het terrein bewaken. Hilda zal zich daar wel thuisvoelen. Ook Spooky, de cyperse poes van vorige week, heeft een nieuw tehuis. Zij woont bij een Leids gezin. Speedy is een hele rustige, lieve kat. bonnenboekjes. Dat idee werd samen met de plaatselijke taxi bedrijven verder uitgewerkt en bleek uiteindelijk het beste al ternatief te zijn. Bonnenboekje De regeling is als volgt. In de maand maart kan elke oudere boven de 65 jaar bij de dien stencentra Wielewaal, Drie- hoorne en Westerhove een bon nenboekje kopen. Het bevat waardebonnen voor taxiritten. Op elk boekje zit een subsidie van 75 gulden zodat het 82,50 waard is, genoeg om in principe binnen Alphen, twee keer per kwartaal met een taxi te reizen. Moet men eventueel bijbetalen dan zullen die kosten niet ho ger zijn dan de kosten voor openbaar vervoer. Men kan betalen met bonnen van zeven gulden vijftig of van een rijksdaalder. De boekjes zijn een kwartaal geldig en elk kwartaal hebben ze aan ook een andere kleur om misbruik te voorkomen. Ook is het niet mogelijk om er meer dan één per kwartaal te kopen. Zijn de bonnen gebruikt, dan is het voor dat kwartaal op. Dat komt omdat de Stichting moet woekeren met haar geld. Daarom moest men ook strenge regels maken die inhouden dat op de eerste plaats die ouderen in aanmerking komen voor een bonnenboekje, die ouder zijn dan 65 jaar, alleen een AOW- pensioen hebben, niet of zeer slecht met openbaar vervoer kunnen reizen en inwoner zijn van Alphen, Zwammerdam of Aarlanderveen. Dat is nood zaak omdat men slechts 100 boekjes per kwartaal kan uitge ven. Voor meer was er nog geen geld. Per 1 april zal dit systeem in gaan. De ouderen kunnen dan tot en met juni gebruik maken van hun bonnen. Na deze eerste drie maanden wordt nagepraat over het gebruik van de bon nenboekjes en weet men of het project vervoer doorgang kan vinden en of er meer subsidie moet worden aangevraagd. Paprikabouillon - entrecóte met witlof au gratin en aardappelen - vruchten met advocaatcrème Voor twee: 0,5 liter bouil lon (vlees of tablet), stuk je wortel, halve paprika, peterselie, aroma; 200 g entrecóte (1 of 2 stuks), 30 g boter, zout, pe per, ui, 1 lepel citroensap, peterselie; 500 g korte stukjes witlof, zout, zachte boter, 2 a 4 plakken ham, 12 g boter, 12 g bloem, 1 dl melk, 0,5 dl kooknat, 50 g geraspte kaas; 0,5 tot 1 kg aardappelen 1 banaan, 1 handpeer, ci troensap, 1 bolletje gem ber, basterdsuiker naar smaak, 0,5 dl slagroom, 10 g basterdsuiker, advocaat naar smaak, paar walno ten. Kook stukjes wortel tien mi nuten in de bouillon, voeg reepjes paprika toe en maak het mengsel na drie minuten af met fijngeknipte peterse lie en aroma. Bak een dunne entrecóte in zes minuten bruin, reken voor dikkere stukken acht a negen minuten. Strooi tij dens het bakken zout en pe- b", kooi Ra E1 per over het vlees en leg ig.t( de laatste minuut stukjes Laal naast. Leg de entrecótefsfree een warm bord en maak jus af met weinig water, troensap en flink wat fijn, knipte peterselie. Steek de vaste kern uit afgespoelde witlof en veer dikke struikjes. Ko&yj de groente tien minuten weinig water met zout en ij haar dan in ham gerold KE een ingevette ovenschaL Maak een rouxsaus van tr ter, bloem, melk en kooknl he voeg de helft van de ka toe en schenk haar over witlof. Bestrooi de saus de rest van de kaas en ld worden. Meng plakjes banaan, stulm peer en gember met citroe sap, gembersiroop en terdsuiker en leg er mengsel op van met bastei suiker stijfgeslagen room advocaat. Garneer met hakte walnoten. Menutip voor rr. bami - vla-flip. ARTSEN Leiden: Groep 1: Tan. Janssen. Zwijnenburg, Meyer. R. van Leeuwen. Verhage. Groene- veld en De Ruiter: za. dr. Meyer, tel. 215510 en zo. dr. Zwijnenburg, tel. 412166 Groep 2: Bergmeyer, Pieterse, Van Gent. Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en E. de Lange: za. dr. Van Luyk. tel. 122522 en zo. dr. Van Gent. tel. 122538 Groep 3: Pleiter. J. van Leeuwen, Smit. W. de Bruijne, J. de Bruijne, Stolk, Jürgens, Fogel- berg en Muysenbergh: za. dr. W. de Bruyne, tel. 134345 en zo. dr. Van de Muysenbergh, tel. 132877 Groep 4: Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, Van de Waardt, Arnou, J. Zaaljer en R. Zaaijer: za. dr. Van Wingerden, tel. 310047 en zo. dr. Bénit, tel. 720404 Groep 5: Schaeler, Jasperse, Crul, Kooy- man, De Jong, Prince. Reinders, D. Hammersteln en A. Hammersteln: za. dr. Crul. tel. 142888 en zo. dr. Prince, tel. 761754 Oegstgeeat: vanaf za. 10 uur: dr. Van Overvest, tel. 173994. Spreekuur za. en zo. 11.30-12.30. Kaag - Abbenea Nieuw Vennep: tel. 02526-72850 Leiderdorp: dr. Landsmeer, tel. 413913. Spreekuur van 12.30 tot 13.00. Voorschoten: za. dr. Mey er, tel. 2493 en zo. dr. Schotanus, tel. 071-766462 Warmond - Voorhout: dr. Walenkamp, tel. 01711-10030 Noordwijk: Groeps- praktijk tel. 19300. Katwijk aan Zee: dr. Timmers, tel. 24004 Kat wijk - Rijnaburg - Valkenburg: dr. Van de Water, tel. 12921 Sassen- heim: dr. Schmidt, tel. 11253 Al kemade - Rijnsaterwoude: dr. Van Dongen, tel. 01713-4044. Praktijk Saeys/van Mierlo/Roelen/Brock: dr. Saeys, tel. 01713-2217 Al phen: groep 1, za. dr. Stehouwer, tel. 22425 en zo. dr. Van Gemeren, tel. 20157, groep 2, za. dr. Boss, tel. 72472 en zo. dr. Eradus, tel. 72072 Hazerswoude-Koudekerk: dr. Sprangers, tel. 01714-3700 Benthuizen Boakoop: dr. J. en dr. T. Buiter. tel. 079-313737 e Langeraar - Nieuwveen - Ter Aar - Woubrugge: dr. Nooter en dr. Vreijling, tel. 01729-8104 Nieuw koop - Noorden: dr. Brinkman, tel. 01725-9301. TANDARTSEN Leiden - Leider dorp - Oegstgeeat: dr. Goudsmit, tel. 172828, za en zo spreekuur om 13.00 uur. Alkemade - Leimui- den: eigen tandarts bellen voor 15.00 uur. Leidschendam: Voor spoedgevallen tel. 974491 Bol lenstreek: dr. Van de Kaalj, tel. 02521-10939. APOTHEKEN Leiden - Leider dorp - Oegstgeeat Voorschoten: Apotheek Centraal In Lelden en Apotheek Van Breest Smallenburg in Leiderdorp Alkemade: Apo theek Alkemade, open: zat 12-13, 17.30-18 u, zon feestdagen 12.30-13 en 17.30-18 u. Noord- wijk - Katwijk: Apotheek Sloot haak, Rijnsburg, tel. 01718-20400 e Noordwijkerhout: za geopend van 9-13. u. en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 u. Spoedrecep- ten tel. 3511 of dienstbel. Sas- senheim: 02522-10169. WIJKVERPLEGING Leiden Noordwijkerhout - De Zilk Voor hout: tel. 071-122222. Bollen streek: Wijkverpleging Gezond heidscentrum, tel. 02522-14147. Hillegom: Opgave vla het antwoor dapparaat. tel. 02520-16217. Leidschendam: Kruisvereniging, tel. 070-455300. Oegstgeeat: Kruisvereniging, tel. 071-177444. DIERENARTSEN Leiden: dr. Muurling, tel. 125057 en dr. Koster, tel. 01717-3836 Voorschoten - Leidschendam: eigen dierenarts ONGEVALLENDIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen- dienst elke dag Academisch Zie kenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Dlaco- nessenhuls poliklinieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zèterdag 13.00 u. (Elisabeth-zlekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur da gelijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kinderaf deling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoe kers per patiënt. Sint Ellzabeth- ziskenhuis: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 u. en van 18.30- 19.30 u.; klasse-afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 15.00-16.00 u. en van 18.30- 19.30 u. en van 19.30-21.00 u. al leen voor vaders. Kinderafdeling dag. 15.00-18.30 u. CCU (hartbe- waking) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00-19.30 u. Intensieve ver pleging: dag. van 14.00-14.30 u. en van 18.30-19.00 u. Sport-Medisch Adviescentrum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Ellsabeth- ziekenhuis. Endsgesst: Di. en vr. 13.00-14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eerste klasse: de gehele dag. Jelgsrsmakliniek: Jongerenteam: za. en zo. 14.00- 17.00 u. Opname: werkdagen 16.45-17.45 u.; za. zo en feestdag. 10.00-11.30 en 14.00-16.30 u. Team A, C en D: dag. tot 21.00 u. met uitzondering van behandeltij den en etenstijden. Academisch Ziekenhuis: Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoeku ren als volgt: Dagelijks 14.15-15.00 u. en 18.30-19.30 u. Avondbezoe kuur afdeling verloskunde: 18.00- 19.00 u. De Praematurenafdeling: Hid voor ouders en familie is na o leg met patiënten doorlopend zoek mogelijk. Bezoek aan patiënten: wanneer aan patiënten doorlopend wordt toegestaan kan de hoofde pleegkundlge hiervoor kaarten verstrekken. Kinderklinl^tie zalen voor peuters, kleuters grote kinderen 15.15-17.00. bat zaal en boxenafdeling: volgens,, spraak met het verpleegkunii'5 hoofd. Bezoektijden kinderafdi gen: voor ouders van opgenoi kinderen na overleg met verpl» kundig hoofd. Voor andere bez« kers van kinderen: Keel-, neus- oorheelkunde en neurologie: 14.1 15.00 en 18.30-19.30. Oogheelki de en heelkunde: 14.15-15.00 18.30-19.00. Rijnoordziskenhi Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18. 19.30 u. Extra bezoek hartbt king: 11.00-11.30 u. Extra bezi vaders kraamafdeling: 19.30-20.) u. Kinderafdeling 15.00-15.30 leen voor ouders 18.00-18.30 u.; ANTI-DISCRIMINATIE CENTRA! MELDPUNT LEIDEN. Ketelboett steeg 10. Ma. t/m vr. telefoniftuc bereikbaar van 10.00 tot 16.00 071-120903. Spreekuur ma. 13.drai 15.00 en do. 18.80-20.30. *uar LEIDSE RECHTSWINKEL Jueen disch Adviesbureau, Ketelboetethar steeg 10, tel. 130775: afdeling ii-n lastingen: alleen op afsprai klachtenbureau: di. en do. 18.j»rul 20.30, afdeling vreemdelinge recht: ma. 13-15 en do. 18.Idd; 20.30, afdeling vrouw: vr. 10-11] a- S.O.S.-DIENST Telefonist, hulpdienst, tel. 071-125202. Vda£ allen die in moeilijkheden verkei* of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Ogej: nacht bereikbaar. BUREAU VOOR RECHTSHULP0; Herengracht 50, tel. 12391' spreekuren ma. en di. 10.00-12 o. 13.30-16.00 u.; do. 18ie t 20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCLjk DIENST Hulpverlening In l den, Leiderdorp. Oegstger Rijnsburg, Valkenburg. Voorsclt. ten, Warmond en Zoeterwouè1 r Tel. 071-174141. BURGERRAADSLIEDEN Korfag brugsteeg 2, tel. 143171 (kantooé Wi ren). Spreekuren ma., di. en i i j 11.00-12.00 u., do. 18.30-20.00 aai GEZINSVERZORGING Sticht Iop< gezinsverzorging Leiden. Aanvi gen hulp voor bejaarden en lai|jat durige zieken en gezinsverzorgir Rembrandtstraat 17, tel. 149< (ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en 13.1 14.00 u.). KINDER- EN JONGERENTEU FOON Dagelijks geopend 15.30 tot 19.30 uur. Het nummeiÈ== 071-120611. MMTSCHAPPELUK WERK Stichting Maatschappelijk wi Oude Rijn 44c, spreekuur ma. vr. 09.00-10.00 u. en volgens spraak, tel. 142144. Gezondhei centrum Merenwljk, spreekuur 11.00-12.00 en do. 14.00-15.00, 212195. Gezondheidscentrum S venshof, spreekuur do. 10, 11.00, tel 311506. Breest raat spreekuur ma. t/m vr. 9.00-10 u. en volgens afspraak, 254782/254756. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCI MINATIE HOMOSEXUALriEIT 071-221008. zo. 20-24. RAAD VAN ARBEID Hoge R dijk 306, Leiden, tel 071-89931 Kantoor geopend ma. t/m vr. i. 14-16 u. Telefonische Inform*^ over kinderbijslag: 8-12 u. SOCIALE RAADSVROUW Spreekuren sociale raadsvroi Binnenstad: Gerecht 10. wo. 17.1 18.00 u.; Noord: Van Hogendo straat 36, ma. 10.30-11.30 u.; Ke Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 Mor8kwartier: Buurthuis Morskwfed tier. Topaaslaan. 10.00-11.00 wo. 10.00-13.00 u.; TuInstadwLh^ Leiden. Telefonische hulpdie n h (voor praktische hulp en Inforr tie): tel. 170083, 215332 of 3125 j n. I FIGUURRAADSEL Door in elk vakje een letter in 1 rm' len. kunnen zowel horizontaal al ticaal woorden van navolgende kenls worden verkregen: 1. persoon die Iemand bij e spromotie ter zijde staat: 2. Eujje v aan; 3. suf manspersoon; 4. lach. OPLOSSING he

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14