SowMlt niet akkoord jnet bezuinigingen gezondheidszorg ^1 Handig'miniburo' STAD OMGEVING )A-Leiden installeert itercultureel Beraad Starterskrant helpt ondernemers Vlietschans in de prijzen Peperdure diesel ZATERDAG 7 MAART 1987 PAGINA i: an De voorzitter van het CDA, Kamerkring Leiden, mevrouw *5,!Goeij-Smulders, zal dinsdag 10 maart het Regionaal Intercultureel 1 van het CDA Kamerkringverband Leiden installeren. De installa- (ft plaats om vier uur in hotel-restaurant Groenendijk aan de Hoge jk 96 in Hazerswoude. In het beraad zitten vertegenwoordigers van lillende etnische groepen, die het CDA adviseren bij minderheids- stukken en bij andere specifieke problemen, die deze groepen in imenleving ondervinden. De adviezen van deze raad zullen recht aan het Kamerkringbestuur worden voorgelegd. Dit advies, voor- n eigen Kamerkring-commentaar, wordt vervolgens doorgegeven -bestuurders en fracties op gemeentelijk en provinciaal niveau. mdelijk Intercultureel Beraad werkt nauw samen met de regionale .jgen. Het Intercultureel Beraad in de Kamerkring Leiden bestaat jertien personen, waarvan er vijf van Nederlandse oorsprong zijn. Omroep Rijnland op TV LEIDEN Omroep Rijnland verzorgt za terdag 14 maart een televisie-uitzending. Het programma wordt uitgezonden via het kanaal van BRT II en duurt van 18.30 tot 20.00 uur. Zondagavond wordt het pro gramma op hetzelfde tijdstip herhaald. Het programma bevat onder meer de offi ciële ingebruikname van het nieuwe on derkomen van Omroep Rijnland aan de Nieuwe Rijn. Minister L.C. Brinkman verricht die officiële opening maandag morgen en geeft daarmee ook het start sein voor radio-uitzendingen van Omroep Rijnland via de ether. Verder wordt in het televisieprogramma aandacht besteed aan de verkiezingen voor provinciale sta- ten en aan het invullen van het belasting biljet. LEIDEN Het beginnen van een eigen bedrijf is geen eenvoudige zaak. Hulp aan degenen, die de stap willen wagen, kan nodig zijn. Dat is het uitgangspunt van de tweede jaargang van de zogeheten starterskrant Ondernemend Be ginnen. De krant is gemaakt door de gezamenlijke Kamers van Koophandel in samenwerking met het ministerie van economische zaken. Voor elke provincie in Ne derland is een aparte krant ge maakt. De starterskrant biedt de begin nende ondernemers een eerste ori ëntatie. op hetgeen aan de orde komt bij het beginnen van een ei gen bedrijf. De krant verstrekt in formatie over wettelijke voor schriften, rechtsvormen, branche- gegevens, financiering en huisves ting. Zo wordt gewezen op bestem mingsplannen, bouwvergunnin gen, het handelsregister en milieu wetgeving. In de krant worden ook de belangrijkste onderdelen van een ondernemersplan uiteen gezet. Verder is de krant een weg wijzer naar andere organisaties, die startende ondernemers behulp zaam zijn. Naast nationale organi saties wordt vooral veel aandacht besteed aan regionale initiatieven op dit gebied. De Kamer van Koophandel en het ministerie van economische zaken hebben de krant opgezet „omdat het voorkomt dat, ondanks een ge degen voorbereiding, de aspirant ondernemer na de feitelijke start onvoorziene problemen tegen komt". De krant is verkrijgbaar bij de Kamer van Koophandel aan de Stationsweg. Dienstencentrum Lorentzkade geopend LEIDEN Met enig feest- vertoon is gistermiddag het nieuwe dienstencentrum aan de Lorentzkade 61 officieel geopend. Sinds begin februa ri was het gebouw al in ge bruik. Het dienstencentrum is ondergebracht in de voor malige lagere school. Dankzij een subsidie van 150.000 gul den van de gemeente kon de school verbouwd worden tot een dienstencentrum, waaro ver de gebruikers zeggen zeer tevreden te zijn. Sinds 1979 is een dienstencentrum voor ouderen in dat gedeelte van Leiden gevestigd. VOLWASSENEN IN KINDERBEDDEN" I w EIDEN Het conflict >sen Gedeputeerde Sta- van Zuid-Holland JiS) en staatssecretaris over de financie- hg van de gezondheids- )rg loopt steeds hoger p. GS gaan niet akkoord let de bevriezingsopera- je van het rijk voor buwinitiatieven in de ézondheidszorg voor de èriode 1987-1990. laatssecretaris Dees van felzijn, volksgezondheid en jltuur, heeft GS verzocht 3n lijst voor bouwinitiatie- kening moet worden gei den met een bouwbedrag van slechts 14 miljoen. Dit terwijl de bouwbehoefte bij de Zuid hollandse instellingen (zoals ziekenhuizen, verpleeghui zen, psychiatrische zieken huizen en zwakzinnigenin richtingen) zeker zo'n veertig maal groter is dan het door de staatssecretaris aangege ven bedrag. GS weigeren te rug te komen op hun oor spronkelijke prioriteitenlijst van mei 1986, waarbij zij uit gaan van het bedrag van cir ca 60 miljoen gulden. De commissie volksgezondheid en Provinciale Staten gingen op vrijdag 6 maart unaniem akkoord met deze prioritei tenlijst en met de stellingna- me van GS in het conflict met de staatssecretaris. De provincie heeft de zestig mil joen niet alleen nodig voor nieuwbouwplannen zo moeten er dringend algeme ne psychiatrische inrichtin gen in Dordrecht en Gouda worden gebouwd maar voor kleine interne verbou wingen of de aanschaf van appartuur. Volgens een woordvoerster van de provincie hopen GS dat staatssecretaris Dees op zijn plannen terugkomt en Zuid-Holland alsnog meer geld beschikbaar stelt voor de gezondheidszorg. Mocht Dees dat niet doen dan zou de Tweede Kamer moeten ingrijpen. „Zoals het nu gaat, kan het echt niet langer en de provincie wenst er ook niet langer aan mee te wer ken. Operatiekamers zijn niet meer van deze tijd en het komt zelfs voor dat volwasse nen in een kinderbed moeten slapen. Er ontstaan onhoud bare situaties", aldus de woordvoerster van de pro- De verwachting is dat Dees volgende week een beslissing neemt over de bezuinigingen in de gezondheidszorg. De krokusvakantie zit er bijna op. Zoals vaker tijdens vakanties werd voor de jeugd die niet naar de besneeuwde hellingen trok een aantal sporttoernooien georganiseerd. De gemeentelijke di rectie sport en recreatie verzorgde gisteren een volleybaltoernooi in de sporthal van de Scholengemeenschap De Vlietschans aan de Apollolaan. Een groot aantal scholen uit Leiden en omgeving nam aan het toernooi deel al was de belangstelling minder dan in andere jaren. Uitslagen: meisjes 1e klasse: 1. Vlietschans 1, 2. Vlietschans 2, 3. RIO. Jongens 1e klasse: 1. Vlietschans, 2. Vis ser 't Hooft. Jongens 2e klasse: 1. Rembrandt Scholengemeen schap, 2. Vlietschans, 3. Rembrandt 1. Geboren LEIDEN Martin Klaas Jan z.v. J. W. Rozema en C. E. Trapman, Eva Char lotte d.v. L. Vrij en A. A. Hoogen- doorn, Laura d.v. H. H. de Kiewit en M. M. A. Berg. Anne d.v. J. W. Oud water en C. Beekman. Denny Pascal z.v. C. meijvogel en H. J. C. Ouwe hand, Arie Amerik z.v. M. Imthorn en C. M. Groen, Stephan z.v. J. van den Berg en L. W. Hoek, Nienke Resi d.v. M. D. Fierlier en H. C. E. Baasten, An- netje Willemina d.v. M. van Rijn en H. J. van Beelen, Hessel z.v. D. M. La- man en W. C. J. Franken, Zübeyr z.v. I. Kuzu en F. Sögütlü, Nan-Willem, z.v. J. W. Timmers en E. J. H. van Sonsbeek, Johannes Cornelis Petrus z.v. J. G. P. van der Voorn en M. G. C. Duivenvoorden, Evelien Sandra d.v. A. P. A. Hoogeveen en C. E. de Boer, Roy Charles Gerald z.v. M. G. L. Sinke en J. A. W. M. Münninghoff. Stefan Bastiaan z.v. J. J. L. Reekers en E. H. M. van der Meel. Nathalie Anne Rosemarie d.v. G. A. W. Bruijn en H. I. P. G. M. Mossoux, Johannes maria z.v. J. Jasper en A. D. M. C. de Graaf. Kim d.v. J. Eradus en M. P. Schouten, Cornelis Hendrik z v. C. H. Mens en C. H. Dool, Rudolf Anthonius z.v. R. A. Hoets en E. A. J. Neder- hoed. Dirk Renier Danny z.v. W. J. de Wit en J. Fakkel. Sigrid Ester d.v. A. F J. E. Kleinjans en M. Penmnlng, Martinus Adrianus Maria z.v. M. J. A. M. Matze en A. E. M. de Jong. Arend je Janneke d.v. H. van der Plas en L. E. Kloos, David z.v. F. E. Veneman. Renee d.v. L. J. van Tongeren en A. M. Pannekoek, Marjanne d.v. C. P. H. Houwer en A. van der Plas, Stefan z.v. T. van Zuijlen en J. S. van der Maarel, Jannetje Christina d.v. M. van der Bent en G. A. Kuijt, Björn z.v. D. J. Ouwehand en A. A. M. de Korte, Catharina d.v. P. J. den Boer en A. M. Visser. Richard Hendrik z.v. A. Amersfoort en D. Bokhorst. Overleden: A. van Hooidonk, geb. 3- 6-1912, man, L. F. M. van der Pompe. geb. 29-6-1902 vrl., P. Ouwerkerk, geb.26-1-1986 man, N. Dofferhoff. geb. 21-2-1915 man, G. J. Nedermeij- er, geb. 3-8-1936 man, J. E. Ouwer kerk, geb. 3-10-1903 vrl. geh. gew. met L. W. F. Kasteelen, J. H. D. Pon- sieon, geb. 3-5-1921 man. H. T. Bel, geb. 13-5-1931 man, F. K. Lagerweij, geb. 24-9-1910 man. S. Akachar. geb. 22-11-1983 man, M. Sasmaz, geb. 20-3-1926 man. J. E. van As. geb. 16-4-1901 vrl. geh. gew. met J. Azier, A. W. Lacourt, geb. 6-6-1910 bijdragen van Frans eken, Frank Buurman, Slem Buijteweg en Marcel Clauff. Foto: Henk van den borden hangen door de .ie stad. Project-ontwikke- Qjr Erica B.V. uit Den Haag eft zowat half Leiden be- «*lkt met zijn reclameborden, iden die net zijn verbouwd gebouwd, waaraan wordt erkt of binnenkort wordt jpnnen, Erica heeft er mee maken of zou er op zijn ;t mee te maken willen Zo heeft directeur ,raak in de loop van een [ar jaar een flink aantal ikelpanden in de Haarlem- rstraat en de Breestraat ■worven, bouwt hij het iuwe onderkomen van het iGG aan de Lammen- insweg en heeft hij series en minder dure apparte- ihten in de binnenstad ge- liseerd. ige week bracht hij zijn ttwste plan naar buiten en ziet er niet naar uit dat de tsfe keer is dat hij verrast, 'aak wil een parkeergarage de Blauwpoortsbrug iwen. Het ding moet boven Galgewater komen en het ïgrenzende water bij de enstraat, waar 's zomers al- de rondvaartboten ver- kken, zou gedeeltelijk moe- worden gedempt. Door parkeerplaatsen voor de hij scoop Lido/Studio op te J ifen, zou een fraai uitgaans- in ^ontstaan, legde Swaak itelijk voorspelbaar. Dat dA-wethouder Jit Peters er |t echt blij mee was, moge jken uit het feit dat Erica al een jaar geleden bij de neente op tafel legde. PC 's moet het geruisloos in lade hebben laten ver- 'ijnen in een poging te irkomen dat de autolobby permanente campagne )r de bouw van de beton- los zou beginnen. Boven in staat in het collegepro- imma, dat met de bouw n een eventuele volgende Dat dieselrijders qua wegenbelasting harder worden aangepakt is al geruime tijd bekend. De dieselaars weten dan ook dat ze flink veel kilo meters moeten maken om voordeliger uit te zijn dan de rijders op benzine. Maar daar stonden dan ook veel gunstige zaken tegenover: de oer sterke dieselmotor, het zuinige verbruik en vooral de lage prijs van de dieselolie. Aan dat laatste voordeel lijkt abrupt een einde te zijn ge komen als je af moet gaan op de prijzen van het Shell-tankstation aan de Beeklaan in Noordwijk. ƒ1,53 voor normale benzine en ƒ1,57 voor super is heel netjes, maar 8,57 voor een liter dieselo lie is een prijs die het rijden op diesel wel bij zonder onvoordelig maakt. Ongetwijfeld een foutje van de man die het bord heeft ingevuld dus. Als dat niet het geval is kan de bekende slogan van de oliemaatschappij beter worden uitbreid: „Shell helpt....je van je geld af". garage gewacht moet worden, totdat de Marcagarage op het Driessenplein er een jaar staat. En het collegeprogram ma is heilig, zolang het colle ge het uitkomt tenminste. Fris (2) Collegepartner VVD kon dus niet om het collegeprogram ma heen, maar legde het wel in zijn eigen voordeel uit: de gemeehte moet zo snel moge lijk een onderzoek doen naar de mogelijkheden voor een vierde garage in Leiden, zodat als de Marcagarage er een jaar staat, onmiddellijk een besluit kan worden genomen. Zelfs Links Leiden wees een garage niet direct van de hand, maar dat die fractie sinds de raads verkiezingen van 1986 niet helemaal de oude meer is, is al vaker gebleken. Het meest enthousiast in hun reacties waren nog het CDA en de Kamer van Koophandel, al vroegen ook die zich af of het Galgewater er echt mooier op zou worden. Blijft de vraag hoe reëel het plan van Erica is. Is het een waanzinnig voorstel van een project-onwikkelaar die al leen maar geld wil verdienen, waarbij het er niet toe doet hoe het binnenkomt, of is het een fris idee van een actieve ondernemer met een opmer kelijke toekomstvisie en inte resse in architectuur? De waarheid zal zoals wel va ker wel ergens in het midden liggen. Voor Erica is het plan in elk geval een prachtige re clame en hij geeft een nieuwe stimulans aan de roep om een parkeergarage aan die kant van de binnenstad. Mocht de gemeente tot de conclusie ko men dat er inderdaad nog een parkeergarage in Leiden moet komen, maar dat alleen boven het Galgewater een wat min der gelukkige lokatie is, dan zit Swaak alvast op de eerste rij- Afspiegeling Bram Verhoog, voorzitter van de Leiderdorpse PvdA is niet gelukkig met het huidige af spiegelingscollege in Leider dorp. Dat laat hij onver bloemd weten in het PvdA- informatieblad De Stem van deze maand. Verhoog, die nog maar een jaar voorzitter is, stelt zijn oor in de Leider- dorpse gemeenschap te luiste ren te hebben gelegd. Veel positieve geluiden heeft hij niet opgevangen. De Lei derdorpse burger gelooft niet enige invloed te kunnen uit oefenen op het gemeentelijk beleid. Met belangen van be woners wordt nogal slordig omgesprongen, heeft Verhoog gemerkt. Verder maakt de voorzitter van de Leiderdorp- se socialisten de lezers van De Stem deelgenoot van zijn ei gen observaties van het poli tieke gebeuren in het ge meentehuis. „Raads- en com missievergaderingen zijn saai en kleurloos. De voorstellen worden vlak en emotieloos gepresenteerd". Het afspiege lingscollege in Leiderdorp, waarin VVD, CDA en PvdA de dienst uitmaken werkt deze „dooie boel" in de hand, vindt Verhoog. „Een behoor lijke oppositie ontbreekt, alle grote fracties moeten reke ning houden met afspraken binnen het college van B en W. Dat is niet bevorderlijk voor de kwaliteit van de be raadslagingen en de te nemen besluiten", heet het. Verhoog zal het allemaal aan den lijve gaan ondervinden. Binnen een jaar maakt hij zijn entree in de gemeenteraad, als wethouder Bezemer de Leiderdorpse politiek verlaat om het afspiegelingscollege te torpederen veroordeelt hij zijn partij wel gelijk tot die geestdriftige oppositie waar hij zo'n voorstander van is. CDA en VVD hebben name lijk een behoorlijke meerder heid in de gemeenteraad en hebben de PvdA niet nodig voor een eventueel program college. Alle kans dus dat Verhoog zal worden „be keerd" door zijn partijgenoten en ook zal wegzakken in het drijfzand der politieke apa thie. Steuntje De gemeente Leiden is er al tijd als de kippen bij om ande ren in nood een moreel steun tje in de rug te geven. Zoiets maakt een goede en vooral progressieve indruk, wordt als plezierig ervaren en kost doorgaans geen of nauwelijks geld. Zo is er de steun aan de verdrukte minderheid in Zuid-Afrika, worden Marok kanen gesterkt in hun strijd tegen uitwijzing en wat te denken van de positief discri minerende opstelling ten aan zien van werkzoekende vrou wen en homofiele leerkrach ten. En dan plots kwam er deze week een onverklaarbare re actie van de gemeente op het bericht, dat Meneba de Leidse meelfabriek De Sleutels wil sluiten. Waar het personeel, bij monde van de voorzitter van de Ondernemingsraad en een vakbondsbestuurder, liet weten tegen de dreigende sluiting te zullen vechten, verklaarde de gemeente ogen blikkelijk: „Wij verzetten ons niet tegen sluiting. Dat is in middels een gepasseerd sta tion". Is dat nu een progressief ge luid? Welnee natuurlijk. Zo iets noem je een „verspre king". Want ook al zal de ge meente de kansen op het voortbestaan van de Leidse meelfabriek best wel goed in schatten, dan kun je dat op dit moment toch niet uitspreken. Want je beledigt daarmee het - personeel, dat voor hetbe houd van hun arbeidsplaats ten strijde trekt. Sloop (1) Je zal er maar wonen, in Morsweg IV in Leiden. Voor degene die wat minder be kend is in dat stuk van de stad: Morsweg IV is dat stuk. van de Morsweg dat ligt tus sen de Lelylaan en het indus trieterrein van Wernink. Wat precies Morsweg I, II dan wel III is, doet in dit kader min der ter zake al was het maar omdat de Leidenaafs die daar huizen, wat minder geteisterd worden door alles wat het wo nen zo oncomfortabel kan maken. Vlak langs de Mors weg ligt de spoorbaan, die Leiden met grote broer Den Haag verbindt. De trein bonkt vlak langs de woningen en dat zal de komende jaren al leen 'maar erger worden als de spoorbaan wordt verbreed tot vier sporen. Niet leuk voor degenen, die de spoordijk de begonia's in hun voortuin dicht zullen zien naderen, maar uit het oogpunt van het algemeen belang is daar wei nig aan te doen. Voor de bewoners van Mors weg IV komt daar echter de Lelylaan, de drukke verbin ding tussen de Churchilllaan en de Plesmanlaan bij. En als of het allemaal nog niet ge noeg is, wordt het wijkje de Mors IV aan de andere kant afgesloten door de betonfa- briek van Wernink. Een doodlopend stukje Leiden met 44 oude huizen. Ook de ge meente Leiden realiseerde zich dat daar wonen niet echt leuk moet zijn en onderzocht daarom een paar jaar geleden de mogelijkheid de huizen te slopen. Het plan ging niet door omdat het te duur zou worden. Sloop (2) Daarbij is het de vraag of alle 44 eigenaren wel weg willen. Velen wonen er al tientallen jaren maar wat misschien nog het belangrijkst is: wonen in de Mors IV is goedkoop. Veel eigenaren hebben zelfs niet meer dan energielasten, om dat de hypotheek allang is af gelost. Anderen willen graag weg, maar zitten met het pro bleem dat ze hun huizen nau welijks kunnen verkopen. In een poging duidelijkheid te brengen in de wensen van de bewoners, wordt nu een en quête gehouden. Dat lijkt mooi, maar voorlopig heeft het alleen maar verdeeldheid onder de bewoners gezaaid. Degenen, die.Ji§t ^icfitft bi^'def, 'trein' zitten, yvil'lén gïaag Weg;' maar dê andere-kant van de straat vindt dat het "met de herrie wel meevalt. Merkwaardig is daarbij dat de gemeente heeft bepaald, dat tweederde van de bewoners moet instemmen met sloop van de huizen wil het feest doorgaan. Met andere woor den: als 15 bewoners van Morsweg IV willen blijven zitten, zullen de overigen 29 dat ook moeten doen. De min derheid regeert de meerder heid dus. Misschien in de gemeepteraad niét ongebruikelijk» :n}aar in dit geval wekt het tóch wel erg de indruk dat de gemeen te alles bij het oude wil laten. De enquête is dan niet meer dan een poging de voorstan ders van sloop te vriend te houden. 18 MAART AVONDBIJEENKOMST VOOR STARTENDE ONDERNEMERS Tijd: zaal open: 19.30 uur aanvang: 20.00 uur einde: 22.30 uur Organisatie: Kamer van Koophandel, Regionaal Insti tuut voor het Midden-en Kleinbedrijf en het Verbond van Nederlandse Onderne mingen. Tijdens de bijeenkomst worden onder meer de vol gende onderwerpen door deskundige inleiders besproken: ondernemingsplan, financiering, vergunningen, administratie en belastingen. Een pas gestarte ondernemer vertelt zijn ervaringen. Programma en aanmelding: afdeling Handelsvoorlichting van de Kamer van Koophandel, tel. 071-250500. Aan deelname zijn geen kosten verbonden. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als "nieuwe aboilnée ingaande -Naam:. Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor, Adres:_l_i Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuldaan de Leidse Courant, Antwoordnummer nn0 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). CeidócSomant

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13