Israël toch in de ban van proces-Dem jan juk leagan wil zijn marwei aimaken Schoolleiders steunen Surinaamse scholieren Grote wapenvondst in Pari jse woning ^flTENLAND fiiidacSotruwt VRIJDAG 6 MAART 1987 PAGINA 5 jzenden moeders met jv's vast in Zuid-Afrika e ANNESBURG In totaal zaten vo lar 2280 jonge kinderen samen met ;moeders in Zuidafrikaanse gevange- amp. Dat heeft minister van justitie Ko- is 52oetsee gisteren gezegd. Coetsee zei voq.880 van de kinderen, onder wie vele ife, zwart waren. Anti-apartheidsgroe- Djgen als de Black Sash en de Ouders HuiGevangenen hebben felle kritiek ge- vatd op de regering om moeders, die (and anders hebben om voor hun kin- te zorgen, zonder aanklacht vast te t teh- Bovendien schatten zij het aantal sugpgenen veel hoger. Minister Coetsee mistte bekend dat er 1.592 klachten zijn ngailiend wegens aanrandingen door ci- dt Het grootste deel daarvan werd „on- onpdeerd" genoemd. Verkoop Makro Zuid-Afrika rond JOHANNESBURG De Steen- kolen Handelsvereniging (SHV) heeft zijn Makrovestigingen in Zuid-Afrika verkocht aan een Zuidafrikaanse detailhandelske ten. Het concern had de afstoting van activiteiten in Zuid-Afrika al in ianuari aangekondigd, na een reeks brandstichtingen bij Makro- winkels in Nederland. Daarbij werd voor ongeveer 140 miljoen gulden schade veroorzaakten. De nieuwe eigenaar Wooltru bevestig de de overname en beloofde het sociale beleid van SHV te zullen voortzetten, in het bijzonder met betrekking tot de aanmoediging van zwarte werknemers. Ontslag omstreden Zweedse politiechef STOCKHOLM Hans Holmer, de politiecommissaris die vorige maand werd vervangen als leider van het onderzoek naar de moord op de Zweedse premier Olof Palme, heeft gisteren ontslag genomen als hoofd commissaris van Stockholm. Holmer Is in parlementaire debatten onder vuur genomen wegens zijn behande ling van het onderzoek, dat nog al tijd niets heeft opgeleverd. De om budsman voor justitie heeft twee klachten van burgers tegen Holmer in behandeling genomen, en het openbaar ministerie heeft onlangs opnieuw kritiek geoefend op de hoofdcommissaris. CAMERAMAN SOVJET-TV LOOPT OVER BONN Een cameraman van het team van de Sovjettelevi sie in Bonn is met vrouw en kinderen naar het Westen overgelopen. Volgens veilig heidsdeskundigen geniet de man momenteel bescherming van de Amerikanen, maar is niet bekend waar hij zich op houdt. Mogelijk is hij reeds naar de VS overgebracht. De redenen voor zijn vlucht zijn niet bekend. De Amerikaanse ambassade in Bonn weigert elk commentaar. Sovjet-concessie bij overleg chemische wapens WENEN De Sovjet-Unie heeft nieuwe concessies ge daan in de al bijna twintig jaar durende onderhandelin gen over een wereldomvattend verbod op de chemische bewapening. Joeri Nazarkin, leider van de Sovjet-delegatie bij de. VN-Ontwapeningsconferentie in Genève, verklaarde dat als een verdrag wordt gesloten de „chemische wa pens en de fabrieken vernietigd moeten worden door alle staten die zulke wapens bezitten, met inbegrip van zowel de Sovjet-Unie als de VS". In een reactie zei de Amerikaanse onderhandelaar Thomas Barthelemy dat de Sovjet-Unie „eindelijk erkent dat zij chemische wa pens bezit". Volgens westerse militaire deskundigen be schikt de Sovjet-Unie over 200.000 tot 500.000 ton mo derne strijdgassen. De VS hebben vorig jaar besloten de produktie van chemische wapens te hervatten. Sovjetblad ontkent plan publikatie Solzjenitsyn MOSKOU Er bestaan geen plannen om het werk van de verbannen Russische schrijver Aleksandr Solzjenitsyn te publiceren. Dit heeft Vladimir Kostrov van het toonaangevende Rus sische tijdschrift Novy Mir in Moskou gezegd. Kostrov reageerde hiermee op uitlatingen van de Griekse schrijver Tachis Michas in Kopenha gen. De Griek had woensdag na een gesprek met de hoofdredacteur van Novy Mir, Sergej Zalygin, gezegd werken van Solzjenitsyn spoe dig zouden worden uitgegeven in de Sovjet- Unie. „Deze zaak is op de redaktie helemaal niet aan de orde geweest verklaarde Kostrov. Vol gens hem heeft Zalygin alleen willen aangeven dat de publikatie van „alle Russische literatuur, binnen de Sovjet-Unie of daarbuiten, ter discus sie staat". Hij voegde eraan toe dat daarbij het culturele belang op de eerste plaats komt. h*_ bijiten in Guatemala voeden twee baby's die woensdag met 20 andere kinderen van een maand onjen jaar oud uit handen van kinderhandelaren werden gered. De kinderen zouden bij verkoop teniropa of de VS elk 10.000 dollar waard zijn geweest. Acht mensen zijn gearresteerd in verband ïtigdeze kinderhandel. 8$>HINGTON Presi- erl Reagan heeft giste nd een dag nadat hij in ,gejtoespraak toegaf fou- lijslte hebben gemaakt in i .Jran-affaire, verklaard |.jSe tijd gekomen is om ken,.Sterne Washington rüiiek" achter zich te la- nijen het „karwei af te Jen, waarvoor het „Jrikaanse volk hem president gekozen dei onderzoek gaat door en jnoet ook. De commissies pi blijven vergaderen en ioort het ook. Ik heb ge- dat de regering alle me- ^rking zal geven en dat zal gebeuren. Maar wat mij ;ft, het Amerikaanse volk mij in het Witte Huis ge- d om een karwei te kla- en ik heb nu nog precies jaar om dat te doen", al- - president. !t< bacties in de Amerikaanse 3™ op de redevoering van mw dent Reagan waren ver- ^*i. De Washington Post edfeef dat de president de te" redevoering hield. ens het blad ging de presi- zeer ver door zijn fouten j kennen. Een van de poli commentatoren van de t, David Hoffman, was j scher. Hij somde een reeks 1 en op die de president .aanroerde. Naar Hoff- oordeel heeft Reagan ïimd echte zelfkritiek uit "efenen. Volgens de New Times is het zeker een rt eeuw niet voorgekomen een president het Ameri- se volk zo berouwvol te- oet trad. Alleen een presi- die weet dat hij in grote ilijkheden verkeert, kan rede houden, aldus het Ronald wilde niet met de pet rond" SAN DIEGO De 78-iarige Neil Reagan, broer van de Amerikaanse president heeft zijn persoonlijke lezing van de Iranaffaire gegeven: „Hij (Ronald Reagan) is geld gaan vragen aan het Congres, dat hem afwees. Hij is terugge keerd naar zijn Oval Office en heeft gezegd: „Neem con tact op met die lui daarginds in Iran en kijk eens of ze wa pens willen hebben. Op deze manier hoef je niet meer met de pet in de hand om twee stuivers voor de Contra's te be delen." De twee jaar oudere broer van Ronald Reagan zei ook dat zijn broer ïich niet druk maakt over de kritiek: „Ik verzeker u dat ik me meer zorgen maak over mijn vol gende belastingaanslag dan hij over wat er in Washington aan de hand is." reLt Het Russische persbureau Tass meldde dat de verklaring van Reagan vol tegenstrijdigheden zat en dat het schandaal rond de affaire hiermee niet uit de wereld was geholpen. Tass toonde zich uiterst sceptisch over Reagan's verklaring dat hij niet op de hoogte is geweest van het doorsluizen van gel den naar de Contra's. De Amerikaanse ministers George Shultz en Caspar Weinberger hebben zich bei den gedistantieerd van de be vindingen van de commissie- Tower. In het rapport wordt de beide ministers verweten dat ze te weinig hebben ge daan om de president er van te weerhouden zich in te laten met de Iraanse wapenhandel. Volgens de Washington Post van vandaag heeft het Witte Huis de commissie Tower ge vraagd uit haar rapport weg te laten, dat president Reagan te genstrijdige verklaringen had aflegd over het tijdstip waarop hij goedkeuring gaf voor de le vering van wapens aan Iran. Maar de commissie weigerde de verschillende verklaringen te verzwijgen daar zij vond dat hieruit bleek, dat Reagan door zijn voornaamste adviseurs werd gemanipuleerd, aldus de Post. JERUZALEM Het pro ces tegen John Demjan- juk is in Israël het ge sprek van de dag gewor den. Israëli zijn massaal in de ban van de vraag of de 66-jarige metaalarbei der uit Cleveland dezelf de persoon is als de Oek raïner „Ivan de Ver schrikkelijke", die in de Tweede Wereldoorlog heeft huisgehouden in het vernietigingskamp Treblinka. De televisie, die aanvankelijk nauwelijks belangstelling toonde, verzorgt nu de hele dag rechtstreekse uitzendin gen. Taxichauffeurs stemmen hun autoradio af op het pro ces, in plaats van op de pop muziek. En in het postkantoor luisteren de loketbeambten met één oor naar de klanten, en met het andere naar de transistor op de balie. „The greatest show in town", omschreef een Israëlische krant de rechtszaak in Jeru zalem oneerbiedig. Overdre ven misschien, maar een deel van het publiek bekijkt het proces nu eenmaal op de ma nier, waarop het gewend is Amerikaanse televisieseries te volgen. De schurk ontkent nog, maar hij zal zijn verdiende loon wel krijgen. De vraag is alleen nog wanneer hij dramatisch ineen zal storten, wanneer hij zich onherstelbaar zal ver spreken, of wanneer de aan klager met het tonen van een onweerlegbaar bewijsstuk een eind zal maken aan alle twij fels. Twijfels Of is er toch sprake van een vreselijke vergissing, en zal advocaat Mark O'Connor on verwachts een document uit de mouw van zijn toga schud den, dat de onschuld van zijn cliënt bewijst? De eerste we ken van het proces hebben de twijfels niet weggenomen. Premier Shamir bracht ook een bezoek aan de rechtszaal. Aangedaan vroeg hij zich af waar de getuigen de kracht vandaan halen om hun ver haal te vertellen. Een vraag die zich moeilijk laat beant woorden, maar wie het ant woord weet begrijpt wellicht ook waarom er iedere dag weer overlevenden van con centratiekampen naar het proces komen. Mensen die nooit meer kun nen vergeten, hoe graag ze dat ook zouden willen. „Geen historicus begrijpt het, maar ik heb geen keuze: ik moet het vertellen", zei één van de getuigen. De vier ooggetuigen van de afgelopen twee weken vertelden het verhaal van Treblinka indringender dan het ooit in een geschiedenis boek zal zijn te vinden. Met name de getuigenissen van Pinchas Epstein (61), Eli- ahu Rosenberg, (65), Josef Tsjarny (60) en Gustav Boraks (86) zorgden .voor emotionele momenten in de zaal. Ze ver klaarden Demjanjuk te her kennen als Ivan. Rosenbergs vrouw viel flauw in de zaal, toen Demjanjuk probeerde de hand van de getuige te druk ken. In de pauze van één van de zittingen schreeuwde een overlevende in de zaal tegen Jonathan Seftel, de Israëli sche assistent van O'Connor: „Ik begrijp niet hoe een jood zo'n misdadiger kan verdedi gen!" Aan het begin van het proces had Seftel al irritatie gewekt bij de president van de recht bank, Dov Levin, toen hij, wijzend op de vele tv-came- ra's, zei dat de rechtszaak veel weg had van een Russisch showproces. „Zo'n opmerking geeft geen pas in een Israëli sche rechtszaal". Getuigenissen De getuigenissen van de over levenden deden in gruwelijk heid weinig voor elkaar on der. Epstein vertelde bijvoor-, beeld geëmotioneerd hoe op een dag een twaalfjarig meisje uit de gaskamer wist te ont snappen. „Tot op de dag van vandaag hoor ik haar huilend roepen: „Ik wil mijn moeder". Ivan ontdekte haar en beval één van de arbeiders zijn broek uit te doen en haar te ver krachten. Daarna werd het kind aan de rand van het John Demjanjuk, die beschuldigd wordt van oorlogsmisdaden, overlegt met zijn Amerikaanse advocaat Mark O'Connor. De grote vraag in het proces is of Demjanjuk „Ivan de Verschrikke lijke" is, of dat er sprake is van een persoonsverwisseling. massagraf doodgeschoten. Ivan was erger dan een beest. Een beest is op een gegeven moment verzadigd, maar Ivan had er nooit genoeg van". Het sadisme van de Oekraï ner ging zelfs SS'ers te ver. Rosenberg vertelde dat Ivan hem op een dag beval seksue le gemeenschap te hebben met een dode vrouw. In pa niek rende hij naar een SS- sergeant, die Ivan terecht wees. Het eind van Treblinka kwam kort na de opstand in het kamp, op 2 augustus 1943. Joodse arbeiders waren erin geslaagd een duplicaat te be machtigen van de sleutel van de wapenkamer. Maar helaas brak de opstand uit nog voor voldoende mensen van wa pens waren voorzien, zodat een bloedbad onder de gevan genen volgde. Van de paar 100 die toch het kamp wisten te ontvluchten, werden de meesten al snel op gepakt en vermoord. Niet meer dan vijftig of zestig van de ontsnapten overleefden de oorlog. Vijftig of zestig van de 850.000 joden die de ingang van Treblinka zijn gepas seerd. Epstein vertelde dat hij na zijn ontsnapping via allerlei omzwervingen terugkeerde in zijn geboortestad. „Ik weet nog goed hoe ik volkomen verbijsterd rondkeek. Van de joodse gemeenschap was nie mand meer over, maar verder ging het leven zijn gewone gang. Het was of er niets was gebeurd". In de beklaagdenbank, naast de tolk die de woorden van aanklagers en getuigen ver taalt in het Oekraïns, hoorde John Demjanjuk alles schijn baar onbewogen aan. Een maal, onder het getuigenis van Rosenberg, siste hij, nau welijks hoorbaar in het He breeuws de woorden: „Je bent een leugenaar". Maar daar is het tot nu toe bij gebleven. AD BLOEMENDAAL Document bewijst dat Demjanjuk Ivan is" De van oorlogsmisdaden ver dachte John Demjanjuk draagt een SS-tatoeage. Dit heeft de Israëlische politie commissaris Ish-Shalom giste ren gezegd op de 13de zitting van het proces tegen Demjan juk in Jeruzalem. Ish-Shalom meldde dat de Sovjet-Unie Israël documen ten heeft geleverd waaruit blijkt dat Demjanjuk de kampbeul „Ivan de Ver schrikkelijke" is uit het ver nietigingskamp Treblinka. Volgens Ish-Shalom heeft Demjanjuk verklaard dat een Duitse militaire arts een ta toeage met zijn bloedgroep onder zijn oksel had aange bracht, nadat hij dienst had genomen in het leger van ge neraal Vlasov. Dit leger be stond uit Russische en Oek raïense ex-krijgsgevangenen die aan de zijde van de Duit sers tegen de Sovjet-Unie vochten. Ish-Shalom, die het politie onderzoek tegen Demjanjuk leidde, verklaarde verder dat Israël de beschikking heeft gekregen over de SS-identi- teitskaart van Demjanjuk. Het document is afkonstig uit Sovjet-arch ie ven Volgens juridischè experts zal dit bewijsmateriaal waar schijnlijk een uiterst belang rijke rol gaan spelen in het proces, dat voornamelijk draait om de vraag of Dem janjuk inderdaad Ivan de Verschrikkelijke is. Demjanjuk heeft steeds ge zegd dat hij het slachtoffer is van persoonsverwisseling. Ju ridische deskundigen ver wachten dat het document meer bewijskracht zal hebben dan de getuigeverklaringen van overlevenden uit Treblin ka. PARAMARIBO Schoolleiders in Suriname hebben zich gisteren in een vergadering met de minister van onderwijs gesteld achter de eis van scholieren dat legerleider Bouterse moet opstappen. De minister had de schoolleiders bijeengeroe pen om van gedachten te wisselen over de ontstane situatie nu de leerlingen opnieuw weigeren onder wijs te volgen. De regering heeft gisteren be sloten om een 80-tal scholen in en rond Paramaribo vanaf vandaag opnieuw voor onbe paalde tijd te sluiten. Ze heeft dit gedaan „in ver band met de veiligheid van leerkrachten en leerlingen en gelet op de ernstige vernielin gen die aan schoolgebouwen zijn aangericht". Gisteren trokken 200 studen ten en scholieren naar hotel „Torarica" in Paramaribo waar een nationaal congres ge houden wordt over de econo mische crisis in het land. De jongelui werden door de minister van Leger en Politie, Wilfred Maynard, naar zijn kantoor meegenomen waar hij zich met hen onderhield, waarna de groep ordelijk uit eenging. De aluminiummaatschappij Suralco verwacht de produktie van aluinaarde, de grondstof voor het maken van alumini um, begin april te kunnen her vatten. Wat de aluminiumproduktie zelf betreft kan nog geen da tum worden genoemd. Zelf verwacht de maatschappij dat het weer in bedrijf stellen van de aluminiumsmelterij nog enige tijd zal vergen. Ook wat betreft de hervatting van de bauxietproduktie in Moengo kunnen nog geen me dedelingen worden gedaan. De aluminiumfabriek ligt sinds midden januari stil sus gevolg van het uitvallen van de energietoevoer vanuit Afo- bakka, omdat de transmissie- lijn werd gesaboteerd. Er kwa men 600 arbeiders op straat te staan. Zij raakten hierover zo boos dat ze twee weken later ver nielingen aanrichtten aan de aluinaardefabriek waardoor deze kwam stil te liggen. De herstelwerkzaamheden verlo pen goed en de produktie kan over een maand worden her vat. Surinaamse economische des kundigen hebben gisteren op geroepen tot maatregelen die kunnen leiden tot overleg met het Internationaal Monetair Fonds. Vanwege de economie wil het IMF Suriname nu geen geld lenen. flske en wiske—de hellegathonden Verleidelijk aanbod aan Fawn Hall Fawn Hall, de ex-secretaresse van kolonel Oliver North van de Amerikaanse Nationale Veilig heidsraad, die nationaal bekend is geworden door het schandaal van de geheime wapenverkoop aan Iran, heeft verontwaardigd gereageerd op een aanbod van het tijdschrift Penthouse. Het blad bood haar 500.000 dollar als zij naakt wilde poseren. Hall noemde het aanbod „disgus ting" en dat zal dan ook wel gel den voor een soortgelijk aanbod van het tijdschrift Playboy. Ove rigens hebben verslaggevers de foto van de 27-jarige blondine, die in haar vrije tijd fotomodel was, ontdekt op de brochure van een „Escort Service" een sjiek eufemisme voor een bureau dat vrouwen van ni veau verhuurt aan eenzame mannen (zie foto rechts). Op de foto staat Hall, overigens ge kleed, aan de arm van een grij zende heer in smoking. Halls ad vocaat Plato Cacheris zei dat gerechtelijke stappen tegen de callgirl-organisatie worden over wogen. PARIJS De Franse contra-spionagedienst DST heeft bij een inval in een huis in Parijs een geheime berg plaats met explosieven en wapens ontdekt. De DST ar resteerde zeven personen. Vier van hen werden later vrijgelaten; drie Libanezen zitten nog vast. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnen landse zaken werd het wapentuig zestien kilo explosieven, twee halfautomatische geweren en een revolver woensdag ontdekt bij een inval van in een gebouw in het sjieke 16de arrondissement van Parijs. Volgens het ministerie houden de arrestaties verband met een onderzoek naar terroristische groeperingen uit het Mid den-Oosten. Maar politiefunctionarissen weigerden te zeggen of de inval iets te maken heeft met de zaak-Abdallah. De Libanees Georges Ibrahim Abdallah werd vorige week door een rechtbank in Parijs tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan twee politieke moor den. Onmiddellijk na het vonnis tegen Abdallah bracht de Franse regering de 3.500 man sterke politiemacht in Parijs in staat van paraatheid uit vrees voor een herhaling van de bommencampagne. Aanval op wereldrecord friet-bakken BRUGGE De Brugse snackbar-houdster Christi- ane van de Voorde (40) wil eind deze maand een gooi gaan doen naar het we reldrecord friet-bakken. Het huidige record (65 uur) staat op naam van Annemie van Springe1 uit Westmalle, maar Christia- ne wil haar streekgenote met liefst vijf uur ver slaan. „Ik heb me goed voorbereid. Ik heb al een keer 45 uur gedaan, en ik krijg nu nog speciale kou sen uit Ierland om de bloedsomloop te stimule ren", aldus de Brugse, die denkt voor haar recorpo- ging vier ton aardappelen nodig te hebben. De friet is tijdens de record-poging gratis.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5