Advocaten net zo verdeeld als eigenaren en krakers lEUWi hinderen van prinses Irene willen rust 3a „breekijzermethodes" van Privé Heropvoeden asocialen blijkt grote mislukking EcidócSouAcmt jrsche-groep verrast jhterlichtenkenner Borrel in cel taboe larine- xstituut )ms net leuter- ïhool GENOEG LEGE HUIZEN IN DE BIJLMER' PvdA past eigen wet aan wensen werkgevers aan ifNNENLAND VRIJDAG 6 MAART 1987 PAGINA 3 hEEMDA - Frans Kroon (12) wist van niets. Dus viel r s mond open toen hij gisteren de voordeur opende en ir twee rijkspolitiemensen zag staan. Even later werd in een wit pak gehesen, kreeg hij een oranje helm op reed hij weg in een Porsche 911 Carrera: als beloning te^r zijn prestatie in het tv-programma 'Wedden dat tepr hij in 2 minuten de herkomst van 50 auto-achter- eJiten raadde. Voordat hij in de Porsche mocht plaatsne- moest hij echter nog even raden waar het vreemde en)mme achterlicht vandaan kwam dat een van de poli- •tjnensen bij zich had. Door de consternatie stond Frans ldi|n met de mond vol tanden, maar met wat assistentie iij zijn moeder kwam hij er toch achter. Daarna volgde r p» snelle rit. Onderweg werden vijf mensen bekeurd, Jat ze onvoorzichtig reden of geen autogordels droe- ...I Frans Kroon vond het allemaal geweldig: „We heb- "1^ ook nog even op topsnelheid gereden: zo'n 255 km uur. Och, je merkt het bijna niet". Ondernemers: vandalen „omkopen' AMSTERDAM Het Konink lijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) wil groepen vandalen prikkelen tot goed ge drag door hen daarvoor een be loning te geven. De organisatie stelt voor afspraken te maken met vandalen, om samen met hen een bestemming te zoeken voor een premie, die door po tentiële slachtoffers van de ver nielingen opgebracht zou moe ten worden. Mochten de vanda len zich niet aan de afspraak houden, en toch vernielingen aanrichten, dan vervalt de belo ning. Mr. J. Lam, plaatsvervan gend secretaris van het KNOV: „Jaarlijks wordt voor honder den miljoenen guldens schade aangericht aan bedrijven en in stellingen. Als we nu de groep die dat doet kunnen bereiken en samen met hen een plan kunnen opstellen, bespaart dat veel geld en versterkt het het normbesef". Hoewel Lam er kent dat het niet eenvoudig zal zijn in contact te komen met groepen vandalen, gaat hij er van uit dat het via de buurt- en clubhuizen moet lukken. „Het gaat vaak om jongeren die in die centra niet terecht kunnen en dan voor de lol aan het ver nielen slaan. We zeggen niet dat we hèt tovermiddel gevonden hebben, maar we zouden de da ders graag willen bereiken om tot overeenstemming te ko men". ROERMOND Twee Venlose ad vocaten zijn hun boekje te buiten gegaan door aan hun cliënt in een politiecel slaapmiddelen en jenever te verstrekken. Een klacht van de Roermondse hoofdofficier van jus titie, mr. J. Booster, over het ge drag van de twee advocaten is door de raad van discipline in Den Bosch gegrond verklaard. Als straf hebben de advocaten een zoge noemde „enkele waarschuwing" gekregen. Indien zij ontevreden waren over de behandeling van hun cliënt hadden zij volgens de raad van discipline andere wegen moeten bewandelen. Geen beroep in Heineken-zaak AMSTERDAM De Heine- ken-ontvoerders Cor van Hout (29) en Willem Holleeder (28) zullen niet tegen hun veroor deling in hoger beroep gaan. In februari kregen beide ont voerders voor de rechtbank in Amsterdam wegens afpersing en vrijheidsberoving elf jaar cel, met aftrek van voorarrest. Ook het openbaar ministerie tekent geen beroep aan, zo is gisteren bekend geworden. Dit betekent dat het vonnis defini tief is geworden. Twee van de drie andere betrokkenen bij de ontvoering werden indertijd tot twaalf jaar cel veroordeeld; de jongste van de vijf moet acht jaar zitten. 7LLEM- LEXANDER: HELDER Kroon- Willem-Alexander ;t het opleidingsinsti- kt van de Koninklijke jrine in Den Helder vjatis ervaren als een ,r futerschool. „Het leek je;en toe wel een kleute- an jstituut", zegt Willem- ^eexander in een inter- is»w met de Legerkoerier, ...1 blad van de Land- n>t. ^Igens de prins is de sfeer op instituut „kunstmatig eng". Zijn hoge komaf kon ïr niets aan veranderen: Jjtegendeel, ik werd ook wel e is extra hard aangepakt. as j is aan boord een paar keer ectyeurd dat iets niet helemaal out gelopen zoals het moest, i barstte de hel los en tg ik goed op m'n don- is het marineleven Wil- •Alexander goed bevallen, .gtepunten noemt hij „het nspient waarop we met het kanon het zware Ame- se slagschip Iowa Ben in en het moment waarop je vrije tijd in Key West rug onder een palmboom iet een pinacolada". Maar zonder palmbomen wist koninklijke marineman 'osfl wel te vermaken. „Als je al ieen lange reis gaat stappen Amsterdam en naar een jrijirstelling van een populaire ;er van het Nederlandse iat, en met z'n allen vol- mee te brullen, dan heb jp kok weer de grootste lol". GRATIS ELKE WOENSDAG DE 01 BIJLAGE BIJ UW KRANT MET 1 INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA VANDAAG] IN HET, AMSTERDAM Onder het naambordje op de huisdeur van mr. E. S- waab, advocate in Am sterdam, staat met grote letters: Besmet. Mevrouw Swaab lijdt aan een ge vaarlijke ziekte, vindt de hoofdstedelijke kraakbe weging, verantwoorde lijk voor de deurversie ring. Ze verdedigt name lijk huiseigenaren die, met de leegstandswet in de hand, krakers ano niem voor de rechter sle pen. „De leegstandswet is een oorlogsverklaring aan het adres van de kraakbeweging", stellen de advocaten van de kra kers veelbetekenend. „Dit is het begin van ter rorisme", zegt Swaab op haar beurt. „En ik ben geen held. Deze bedrei gingen kunnen beteke nen dat advocaten niet meer voor bepaalde cliënten durven optre den". De strijd tussen krakers en huiseigenaren verdeelt ook de advoca ten in twee kampen. De leuzen op de gevel van het kantoor „Boekei, Van Empel Drilling", waar mr. Swaab werkt, en die op haar huisdeur, zijn de aanlei ding voor het gesprek dat de Amsterdamse Orde van Ad vocaten deze week met bur- Protest van 200 krakers tegen de leegstands gemeester Van Thijn heeft gevoerd. Swaab: „Vervolgens zijn maatregelen genomen, ik weet niet welke. Ik was ook niet zo bezorgd hoor, hoewel het wel een heel nare manier van werken is". Eigenlijk vindt Swaab al die opwinding over de leeg standswet, die het mogelijk maakt krakers anoniem voor de rechter te dagen, onbegrij pelijk. Waarom kan er niet gewoon een zakelijke juridi sche discussie gevoerd wor den? „Het is toch gewoon een juridisch probleem? Hoewel, een probleem... die leeg standswet is er gewoon. En daarmee kun je hen die in pand zus-en-zo wonen ano niem voor de rechter dagen". Dat kan inderdaad, maar vol gens mr. Jan Donk, verdedi ger van de krakers, ten on rechte. „Het is in strijd met het Verdrag van Rome, waarin staat dat iedereen voor de rechter gelijk is. Je mag dus niet een bepaalde groep uitzonderen. Boven dien zijn krakers echt niet de enigen die anoniem optreden. Neem de dronken automobi list die doorrijdt na een onge val. Het zou toch al te zot zijn om dan een willekeurige au tomobilist, die die dag de plaats des onheils is gepas seerd, anoniem voor de rech ter te slepen?" Bijlmer Swaab vraagt zich af waar die krakers zich eigenlijk druk over maken. Woning nood? „In Amsterdam is geen woningnood meer", zegt ze. „Er staan genoeg huizen leeg in de Bijlmer". Ze verdedigt de zaak van de huiseigenaar dan ook met overtuiging. Maar de kraakbeweging moet het niet té moeilijk ma ken, de bedreigingen moeten niet té serieus worden. „Wij willen gewoon ons werk doen en ons brood verdienen, en dan krijgen we dit! Dit is het begin van terrorisme. Het kan betekenen dat advocaten niet meer voor bepaalde klanten durven werken. Er heeft al iemand moeten afha ken; die heeft zijn aanklacht maandag ingetrokken omdat hij bedreigd was". Zover is Swaab nog niet. „Het hangt er van af hoe ver ze gaan. Maar ik ben geen held, dat kan ik u wel vertellen". Hoewel niemand er aan twij felt dat de leuzen en bedrei gingen afkomstig zijn van de krakersbeweging, voelt Donk zich er niet door aangespro ken, ook niet via zijn tien cliënten. „Ik vind dat de kra kers met hun kritiek aan een ander adres moeten zijn dan bij de advocaten van de huis eigenaren, dat mag iedereen weten. Maar wie zegt dat mijn cliënten de afzenders van die bedreigingen zijn? Ik spreek de advocaten van de tegenpartij toch ook niet aan op de knokploegen van de huiseigenaren?" Anarchist Donk ergert zich er wel een beetje aan dat de angstkreet van zijn „gevestigde" colle ga's zo veel aandacht trok en gehonoreerd werd, terwijl de klachten van het advocaten- collectief waartoe hij behoort nooit verder komen dan de doofpot. „Wij hebben al jaren problemen met de politie. Als een verdachte bijvoorbeeld vraagt om mr. Kersting (de advocaat van de familie van Hans Kok), dan wordt er ge roepen: „Oh, ben jij er zo één! Wil jij die anarchist?" En er circuleert bij de politie een zwarte lijst met vijftien na men, waarvan de mijne er De naam Swaab zal er niet snel op verschijnen. Hoewel ze zegt ook krakers wel te kunnen verdedigen, vertelt de advocate dat haar kantoor „van oudsher grote onroe rend-goedeigenaars" als klant heeft. De tegenstelling tussen huiseigenaars en de krakers ziet zij weerspiegeld in de advocatenstand: Boekei, Van Empel Drilling tradi tioneel aan de kant van de eigenaars, de sociale advoca ten principieel aan de kant van de krakers. „Hun advo caten volgen dezelfde politie ke lijn". Dat ontkent Donk niet. De verschillende posi ties binnen de advocaten- stand mogen ook best zicht baar zijn, vindt hij. „Wij heb ben principieel gekozen voor de zwakkeren in de samenle ving. Ja, daar valt een grote groep van de krakers ook on der". STEVO AKKERMAN °pP de) "7TERDAM Is een van een prinses die In prinses genoemd wil den anders dan ande- kinderen? Is zo'n kind e'nj z'n afkomst per defini- teri interessant genoeg om durend door journa- in en fotografen van jroot publieksblad te en achtervolgd? De kinderen van Irene dath Lippe Biesterveld zaHden van niet. iar4 recente publicatie in het Pkblad Privé over Irene's ite zoon Carlos (17) was b ook aanleiding tot een [t geding dat gisteren voor I Amsterdamse rechtbank -tide. Inzet was de vraag br journalistiek ophoudt en het schenden van iemands persoonlijke levenssfeer be gint. „Het gaat hier om norma le kinderen, die net zoals an dere kinderen willen opgroei en, ondeugend willen Zijn, op school onvoldoendes willen kunnen halen en vooral zelf en met hun ouders bepalen wat er met hun gebeurt", zo pleitte gisteren mr. G.J. Kern- per, de raadsman van de kin deren. Privé schreef kortgeleden over het schoolleven van zoon Carlos en schond daarmee een eerder gesloten afspraak met diens moeder Irene. De schrif telijke overeenkomst dateerde uit 1981, toen het gezin kort na de scheiding van de ouders vier dagen lang werd bespied door een fotograaf die zich voor de woning had gepos teerd. Ten einde raad stemde ze ermee in dat er foto's van haar en de kinderen werden gemaakt en dat er één keer een gesprek zou volgen. Eén en ander op voorwaarde dat het daarna afgelopen zou zijn; volgende publikaties zou den alleen na overleg of bij bijzondere openbare evene menten mogen geschieden. Volgens de raadsman van het weekblad, mr. C. Hulsenbek, is deze afspraak echter een waardeloze overeenkomst, om dat de moeder deze onderte kende op het moment dat niet zij, maar de vader Carlos Hugo het voogdijschap over de kin deren had. Het contract zou dus hoogstens op haarzelf, maar zeker niet op de kinde ren kunnen slaan. Censuur Het kort geding was aange spannen om het weekblad te laten verbieden „door enige publicatie of door enige feite lijke gedraging de persoonlijke levenssfeer van de kinderen aan te tasten". En dat op straf fe van een dwangsom van een half miljoen gulden per keer. „Zo'n verbod zou censuur be tekenen! Deze eis duidt op wil lekeur, door de vaagheid er van zou het blad een totaal pu blicatieverbod krijgen", rea geerde de raadsman van Pri vé. Mr. Kemper daarentegen wees nadrukkelijk op de werkwij zen van het blad, die hij aan duidde als „breekijzermetho des". Toen de kinderen rond 1980, kort na de scheiding van de ouders, op school zaten in Barcelona, verscholen fotogra fen van het blad zich volgens mr. Kemper gedurende enkele weken in bosje bij en op het dak van de school. „Zo gaat het tegenwoordig ook nog", zei de advocaat. „Als prinses Ire ne een vergadering verlaat neemt een Privé-fotograaf fo to's van haar en van haar ge zelschap. Als zij op bezoek is in Amsterdam en 's avonds weer naar haar auto wil, staat er een auto van het Telegraaf concern (moederconcern Pri vé red.) zó geparkeerd, dat zij niet weg kan rijden. Er springt een fotograaf uit die snel foto's neemt en daarna wegstuift. Als zij de begrafenis van haar beste vriendin bij woont, staat er een fotograaf van Privé tussen de bomen die haar emoties vastlegt". Zo ging het ook in Ommen, waar Irene's oudste zoon naar school ging. Fotografen van Privé hebben daar volgens mr. Kemper vier dagen lang het schoolleven verziekt. Carlos zou pas met rust gelaten wor- Prinses Irene den, zo luidde het voorstel van het blad, als werd meegewerkt aan foto's en een interview over de verhoudingen in het gezin. De kinderen van prinses Irene moeten, zo zei mr. Kemper, als ieder ander individu de vrij heid hebben om zelf te bepa len wat ze doen én wat daar van aan anderen ter kennis wordt gebracht. Volgens de raadsman van Privé heeft Carlos de uitzonderingspositie waarin hij door het blad is ge plaatst eerder te danken aan de geboorte uit zijn bijzondere ouders dan aan kwaadwillend heid van het blad. Rechtbankpresident mr. As- scher doet op 12 maart uit spraak. ARJEN VAN DER SAR De beide onderzoeksters, Adrianne Dercksen (I) en Loes Ver- planke (r). Op de achtergrond is een van de straten van het Utrechtse kerkwegcomplex te zien. Dit complex was één van de vele heropvoedingswijken voor onmaatschappelijke gezinnen in de jaren twintig. UTRECHT „De vele pogingen die van 1914 tot 1970 ondernomen zijn om het probleem van de onmaat schappelijkheid te bestrijden, hebben helaas geen ef fect gehad". Tot deze conclusie komen de twee Utrechtse geschiedkundigen, A. Dercksen en L. Ver- planke, die vandaag promoveerden op hun onderzoek naar de „Geschiedenis van de onmaatschappelijkheids- bestrijding in Nederland". De benaming „onmaatschappelijke" gezinnen werd voor het eerst gebruikt in de jaren twintig voor mensen die opvielen door hun asociale woongedrag. In 1914 had men deze zogenaamde wanbetalers en vervuilers al bestempeld als „ontoelaatbare" ge zinnen. Na de oorlog keek men niet meer alleen naar het woon gedrag, maar naar het totale functioneren van het gezin om te bepalen of het al dan niet onmaatschappelijk was. Als het huis er niet netjes uitzag, het gezin niet naar de kerk ging en de man werkloos was kreeg het gezin al gauw het stempel „asociaal" Het ging vaak om ongeschoolde mensen met weinig geld die dus sowieso een lage sociale status hadden. „De wetenschap heeft verschillende theoriën uitgedragen over het probleem van de asocialen, maar die hebben geen van alle een oplossing opgeleverd. Eerst zocht men dat de oorzaak in de erfelijkheid. Na de oorlog dacht men dat onmaatschappelijkheid een ziekte was. Sommigen spraken zelfs over besmettingsge vaar. Aan het eind van de jaren zestig keerden de linkse sociale wetenschappers de hele problematiek om. Niet de mensen zelf. maar de maatschappij was de oorzaak van onmaatschappelijk heid". Bestrijding Onmaatschappelijkheid werd tussen 1914 en 1970 vooral via he ropvoedingsprogramma's bestreden. Zo werden de probleemge zinnen in de jaren twintig in aparte „heropvoedingswijken" ge plaatst. Omdat toen het woongedrag als de belangrijkste afwij king werd gezien, probeerde men hier de mensen te leren hun huis goed te bewonen. Maar deze aparte wijken bleken geen suc ces. Na de oorlog werd het heropvoedingswerk dan ook voortge zet in de vroegere Rijks-evacuatiekampen die omgedoopt wer den tot Gezinsoorden voor Maatschappelijk Onaangepaste Ge zinnen. Vanaf 1952 vielen de gezinsoorden onder het ministerie van maatschappelijk werk dat veel geloof had in het nut van heropvoedingswerk en ruim subsodieerde. Het aantal (weten schappelijke) hulpverleners nam toe en de oorden werden offi cieel tot experiment verklaard. „Ons onderzoek richt zich vooral op deze gezinsoorden. Wij heb ben in totaal ongeveer zestig mensen geïnterviewd die bijna al lemaal in zo'n gezinsoord hebben gewoond of gewerkt", aldus Dercksen. Volgens Verplanke werd eerst een uitgebreid huishoudprofiel gemaakt van het gezin voordat de heropvoeding begon. „Er werd gekeken hoe vaak er gewassen werd, hoe en wat men at, of de was versteld werd en of die goed werd opgevouwen. Het heropvoeden hield in dat er net werk voor de man werd ge zocht. De vrouw werd begeleid door een maatschappelijk werk ster die haar met geld leerde omgaan. Financiële problemen wa ren namelijk vaak een van de oorzaken van het asociale gedrag Voor de kinderen waren er clubs met allerlei bezigheden". Tragisch Ondanks de goede bedoelingen heeft deze vorm van heropvoe ding volgens de beide onderzoeksters totaal geen effect gehad. Hoewel de concrete problemen (zoals geldgebrek en huisvesting) werden opgelost, zijn er alleen maar negatieve ervaringen. „De mensen die er gewoond hebben, vinden het heel erg dat ze nu nog steeds als asociaal worden bestempeld. Sommigen hebben er dan ook een minderwaardigheidscomplex aan overgehouden. Het is ontzettend tragisch dat dit zo doorwerkt", aldus Verplan ke. Volgens de onderzoeksters is de hulpverlening ook veel te betut telend geweest. Dercksen: „De hulpverleners hebben constant getracht hun normen aan de gezinnen op te leggen. Dat is na tuurlijk heel erg kwalijk want normen ziin subjectief. Achteraf hebben de meesten dat ook wel ingezien' Aan het eind van de jaren zestig, toen de gezinsoorden helemaal verdwenen waren, is de heropvoeding min of meer opgegaan in het opbouwwerk en het sociaal-cultureel werk. Dit betekende het eind van het beleid van heropvoeding. „Helaas betekent het verdwijnen van de heropvoeding niet dat de onmaatschappelijk heid is verdwenen. Het betekent alleen dat het beleid gefaald heeft", aldus Dercksen. Betere samenwerking tussen rijksdiensten te water DEN HAAG Dë Rijkspolitie te water moet beter gaan samen werken met de opsporingsdiensten te water van Rijkswaterstaat en het directoraat-generaal scheepvaart en maritieme zaken. Op deze manier kunnen in het kader van de afslanking bij de rijks overheid arbeidsplaatsen vervallen. Dit is de inzet van een al begin januari gestart onderzoek naar een bundeling van krach ten bij rijksdiensten te water waaraan Justitie en Verkeer en Waterstaat deelnemen. Het onderzoek moet rond 1 mei worden afgerond. Het is niet uitgesloten dat Verkeer en Waterstaat de taken die men daar nu heeft zal overdragen aan de Rijkspolitie te water. Deze dienst zou nog enige capaciteit over hebben zodat een dergelijke overdracht vrijwel kostenloos zou kunnen. De sa menwerking is onder druk van de plannen om rijksambtenaren af te stoten in een stroomversnelling gekomen. IK MCüpvÉLCftTUeEN EfWOOftyKL. WQ£N" DEN HAAG De Wet Vermeend /Moor die werkgevers een subsidie in de loonkosten van twintig procent biedt voor iedere langdurig werkloze die in dienst wordt geno men, zal worden aange past aan de wensen van de werkgevers. De tweeja rige looptijd van het ver eiste arbeidscontract wordt teruggebracht tot een half jaar. De Wet, het geesteskind van de Pvd A-kamerleden Ver meend en Moor, trad op 1 ok tober vorig jaar in werking. In de afgelopen vijf maanden is het succes van de maatregel gering gebleken omdat veel werkgevers de tweejarige looptijd van het"" contract dat een werkloze moet worden aangeboden, te lang vonden. De wijziging beperkt deze ter mijn tot minimaal een half jaar. Gedurende vier jaar kan de werkgever een premievrij stelling krijgen. Wordt daarna het contract voortgezet voor onbepaalde tijd of tenminste 18 maanden, dan ontvangt de werkgever een eenmalige sub sidie van 4.000 gulden. De PvdA zal volgende week bovendien een wetsontwerp indienen om langdurig werk lozen via arbeidspools in nieu we banen bij de lagere overhe den te plaatsen. Het gaat om tijdelijke werkzaamheden te gen betaling van het mini mumloon. Het wetsontwerp is opgesteld door de kamerleden Buurmeijer en Leijnse; het sluit aardig aan bij het eerder door premier Lubbers gelan ceerde idee om werklozen tij delijk te plaatsen in de niet- commerciële dienstverlenende sector. Via de arbeidspools zul len gemeenten werklozen kunnen „uitlenen" aan instel lingen in de collectieve sector Deze betalen aan de pool hier voor een kleine vergoeding. De werklozen krijgen de status van werknemer met alle daar aan verbonden arbeidsvoor waarden en ontvangen een sa laris ter hoogte van het mini mumloon. De duur van het contract is afhankelijk van de mogelijkheid tot plaatsing.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3