Kroon wiist bezwaren tegen Rijksweg 11 af Nieuwtjes Supporters moeten eigen bus krijgen Moskou „zeer positief'" over raketten-voorstel Washington Reagan vraagt opnieuw hulp voor Contra's )e Graaf trekt financiële bijdrage aan stukgoed in VRIJDAG 13 MAART HET VUEER Irentse bossen og gevaarlijk oor wandelaars }SEN De Drentse bossen n nog gevaarlijk om in te indelen. Recreanten lopen vaar te worden getroffen pr vallende takken of delen in bomen. Daarnaast bestaat [t gevaar dat bij het stijgen n de temperatuur plotseling öte ijspegels van de bomen llen. Komend weekeinde is in Drente een open dagen jrganiseerd door medewer- rs van Staatsbosbeheer, om protesteren tegen de voor nomen privatisering van zë dienst. De Drentse com- ssaris Oele vindt dat gezien omstandigheden zeer ris- nt. De schade aan de bossen volgens Oele overigens 'n veertig miljoen gulden be- agen. Hij nam gisteren, met n helm op, polshoogte in het troffen landschap. ag.4: IJzel houdt huis in Dgelwereld LEIDEN Niets kan de aanleg van Rijksweg 11 bij Leiden en Zoeterwoude meer tegenhouden. De Kroon heeft de bezwaren die waren ingediend te gen de omstreden nieuwe verbinding van de hand gewezen. De rijkweg verbindt in de toe komst de A4 (Den Haag-Am- sterdam) met de A12 (Den Haag-Utrecht) en loopt langs Leiden, Zoeterwoude, Hazers- woude en Alphen naar Bode graven. Bij Alphen zijn de werkzaamheden al begonnen, maar Rijkswaterstaat denkt voor de voltooiing nog jaren nodig te hebben, omdat onder meer de aansluiting van rijks weg 11 op dé A4 bij Leiden moet worden aangelegd. Rijks waterstaat verwacht dat het gedeelte tussen Leiden en de Burgemeester Smeetsweg in Zoeterwoude eind 1992 voor het verkeer kan worden open gesteld. Wanneer de rest volgt, is nog niet bekend. Voor de bouwvakvakantie wordt met de werkzaamheden bij Leiden begonnen. Tegen de weg waren onder meer bezwaren ingediend door de Werkgroep Milieubeheer en de Stichting Natuur en Mi lieu. Beide groeperingen me nen dat de weg het groene hart van de Randstad nog ver der zou aantasten dan nu al het geval is. De weg moet de overbelaste verbinding tussen Leiden en Alphen via Zoeterwoude en Hazerswoude ontlasten, maar volgens de tegenstanders van de weg zal Rijksweg 11 alleen maar nieuw verkeer aantrek ken. Vooral de gemeente Zoe terwoude is erg blij met de uit spraak van de Kroon. Deze ge meente heeft erg veel te lijden van het drukke verkeer op de Hoge Rijndijk. Ook de Kamer van Koophandel heeft altijd voor de aanleg gepleit. De tweebaansweg zou een nieuwe impuls betekenen voor de Rijn- en Bollenstreek. Overi gens kreeg alleen de gemeente Zoeterwoude gisteren te horen dat de bezwaren tegen het tra ject in die gemeente onge grond zijn verklaard. 6 t/m 15 maart Geopend 10-17 uur. Donderdag 12 en vrijdag 13 maart 10-22 uur. AMSTERDAM ral Trein Toegangbiljetten bij NS-staPons Vrijdag 6 maart 1987 78e jaargang no. 23748 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uurtel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Droog. Vooral in het oosten zonnig. Minimumtemperatuur van om het vriespunt in Zee land tot -8 graden in het noordoosten, middagtempera- tuur ongeveer +4 graden. Wind uit oost tot zuidoost, aan de kust af en toe krachtig. Zon op: 07.14, onder: 18.29; hoog water Scheveningen: 07.48 en 20.21; laag water. 02.16 en 14.58. VOORSTEL NZH OM VANDALEN TE BINDEN HAARLEM De Noord-Zuidhollandse ver voersmaatschappij (NZH) heeft het plan opge vat voetbalsupporters voortaan in speciale bussen te vervoeren van het eigen stadion naar dat van de tegenstander. De aanhangers hoeven dan nergens meer over te stappen en op ander vervoer te wachten, waardoor nu zo vaak narigheid ontstaat. De NZH heeft dit voorstel al een tijdje geleden aan de KNVB gedaan, nog voor de zondag gestaakte wed strijd FC Den Haag-Ajax. De KNVB heeft naar aan leiding van de rellen in het Zuiderpark inmiddels be sloten tot een ontmoedigingsbeleid ten aanzien van het reizen van Haagse supporters naar uitwedstrijden. De bond is daarom ook niet ingegaan op een verge lijkbaar voorstel van de HTM, die dat enige tijd gele den had gedaan bij de Federatie Betaald-Voetbalorga nisaties (FBO). In het plan van de NZH zouden supporters steeds in dezelfde bus met dezelfde chauffeur moeten worden vervoerd, om daarmee het idee te versterken dat het hun eigen bus is. Daardoor zouden ze zich er mogelijk verantwoordelijk voor gaan voelen. Er zouden niet meer dan vijftig supporters in een bus moeten en als er meer bussen nodig mochten zijn, dan moeten die volgens de NZH niet in een konvooi rijden. Boven dien moet een dergelijke supportersreis weinig geld kosten. Grootvader krijgt hart kleinzoon SALT LAKE CITY Een Amerikaanse grootvader heeft het hart ingeplant gekregen van zijn kleinzoon, die was overleden bij een auto-ongeluk. De grootva der lag al enige tijd in het ziekenhuis voor onderzoek aan zijn hart. Aanvankelijk wilde hij het ruilhart niet hebben, maar hij zwichtte uteindelijk voor de argu menten van zijn kinderen, onder wie de ouders van de jongen. Zonder ruilhart zou de man waarschijnlijk nog maar een paar maanden te leven hebben gehad. üds verdwijnt, maar erkoudheid blijft EW YORK Bij de eeuwwisseling zal er ;n vaccin tegen aids zijn, is de psychoanaly se behandelingsmethode verdwenen, >okt niemand meer, maar wordt de mens- ;id nog steeds geplaagd door ordinaire ver- judheid. Dit menen 227 geleerden die door it Amerikaanse instituut voor opinie-onder- ek Louis Harris zijn ondervraagd. Onder ;n zijn zes Nobelprijswinnaars en andere rominente onderzoekers op gebieden als inker, voeding en biotechnologie. De mees- n waren ervan overtuigd dat het roken ordt uitgebannen, de mensen minder zullen en, meer aan lichaamsbeweging zullen doen i, in de westerse landen, gemiddeld tien jaar nger leven dan nu. Kon./Shell Groep grootste olieproducent ter wereld DEN HAAG De Koninklijke/Shell Groep heeft vorig jaar tien procent meer ruwe olie geprodu ceerd en heeft daarmee de positie van aartsrivaal Exxon overgenomen als 's werelds grootste parti culiere producent van ruwe olie. Kon./Shell Groep is nu tevens de grootste particuliere gasproducent in de wereld en verkocht meer benzine in Noord- Amerika dan welke andere maatschappij ook. Dit zei een tevreden president-directeur Van Wachem gisteren in een toelichting op de jaarcijfers over '86. Tegen de achtergrond van de gehalveerde olie prijzen vorig jaar en de wilde schommelingen van de wisselkoersen noemde Van Wachem de sterk lagere winst een „een aanzienlijke prestatie". De winstdaling werd in belangrijke mate gecompen seerd onder meer door een verdubbeling van de resultaten in de chemie. Pag.6: Populariteit autorijden legt geen windei- deren. Actie tegen polio Met een enorme injecties puit waaruit confetti kwam heeft voormalig staatssecre taris Van der Reijden giste ren een internationale cam pagne voor de bestrijding van polio In de Derde We reld gestart. Hij deed dat tij dens de watersporttentoon stelling HISWA, omdat bin nenkort 36 mensen op een grote amfiblefiets vanuit En geland Het Kanaal zullen oversteken om geld voor de actie In te zamelen. Na de oversteek zullen ze vanuit Frankrijk naar Heemstede fietsen; over land. Mussen ussen He alleen de tem- Bratuur in aan- erking neemt, ju het niet direct Moven, maar hier daar zijn de rokussen alweer V) de lente be- jnnen. Krokus- geloven nu enmaal niet in de termometer. En ok niet in de jenda, die wil dat ,-et voorjaar pas er tweeënhalve sek begint. Kro- issen geloven In zon, die heel wrzichtig maar \iskenbaar de igen verlengt en zomer voorbe- idt. We beleven week niet )or niets de kro- isvacantie. Heem een voor meld aan ons" rstond fotograaf Han Kon val in ka, en hij In Rijswijk merknielde om de ntebode fotogra- Kh welkom te (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. WASHINGTON De meningsverschillen tussen pre sident Reagan en het Congres over verdere financiële hulp aan de Nicaraguaanse rebellen zijn weer opge laaid. De Amerikaanse president heeft gisteren toe stemming gevraagd de nog voor dit jaar openstaande 40 miljoen dollar aan de Contra's over te maken. Het wordt de eerste krachtmeting over Reagans beleid jegens Midden-Amerika in het nieuwe Congres, dat sinds de verkiezin gen van november wordt beheersd door de Democraten. Bij het geld gaat om het laatste deel van de in november door Senaat en Huis goedgekeurde 100 miljoen dollar hulp aan de Contra's. Reagan krijgt de beschikking over het geld, tenzij het Congres binnen vijftien dagen nee zegt. Democraten in het Congres wil len het geld pas vrijgeven, als bekend is waar het in de Iran- Contrazaak verdwenen geld is gebleven. Inmiddels heeft een leider van de Contra's, Adolfo Calero, er kend dat de rebellen in tegenstelling tot eerdere verklaringen waarschijnlijk toch geld hebben ontvangen uit de Amerikaanse wapenverkopen aan Iran. Calero verklaarde verder dat hij ook bij Taiwan, Israël en Egypte om financiële steun had gevraagd in de periode dat de officiële Amerikaanse hulp was stopgezet. CBR verkort wachttijden RIJSWIJK Mensen die voor een rijexamen zijn gezakt zullen te zijner tijd nog maar vier weken op een herkansing moeten wachten. Hiermee hoopt het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR) aan de wens van gezakte kandidaten tege moet te komen. Boven dien staat vanaf 1 april op de oproepkaart de datum vermeld waarop de exa- menaanvraag in behande ling is genomen. Ifc de loop van volgend jaar moeten de wachttijden tot zes weken zijn teruggebracht. Uit eindelijk zullen kandidaten maximaal vier weken op her examens moeten wachten. De wachttijden voor de eerste examens blijven zeven weken duren. Volgens het CBR levert dit geen problemen op. De rij- instructeur houdt daar immers in zijn lessen al rekening mee en stemt de aanvraagdatum voor het examen af op de vor deringen van zijn leerlingen. MOSKOU/WASHING TON De Sovjet-Unie is zeer te spreken over het Amerikaanse ontwerpver drag over de verwijdering van alle raketten voor de middellange afstand (INF) uit Europa. Een woord voerder sprak van een „zeer positief" voorstel. In de Verenigde Staten ver klaarde president Reagan dat een INF-akkoord nu binnen handbereik is. „Ik ben nog nooit zo optimis tisch geweest over de kansen op succes op dit terrein als op dit ogenblik", zei Reagan. De Amerikaanse ontwerptekst komt in grote lijnen overeen met het voorstel dat partijlei der Gorbatsjov afgelopen za terdag deed. Zowel van Ame rikaanse als van Russische zij de wordt benadrukt dat er nog een lange weg is te gaan. Tal van technische punten moeten nog woeden geregeld. Maar op het terrein van de controle van een akkoord en de af schaffing van raketten voor de korte afstand, zouden de standpunten van beide landen elkaar dicht zijn genaderd. De ambassadeurs van de zestien NAVO-landen, die gisteren door de Amerikaanse onder handelaars op de hoogte wer den gesteld van de stand van zaken, toonden zich optimis tisch over de kansen op een akkoord. Alleen de Fransen hebben bezwaren, omdat een akkoord over de Euroraketten gevolgen kan hebben voor de positie van de onafhankelijke Franse kernmacht Pag. 5: Sovjet-concessie bij overleg chemische wapens. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd HAAG Minister De raaf van sociale zaken heeft erkgevers en bonden in de ikgoedsector laten weten per juli de financiering van het 'ucturele overschot aan stuk- •edwerkers in de Rotterdam haven te zullen beëindigen, andaag werd volgens de Ver- ersbond FNV door ongeveer 00 werknemers in de" stuk- ed gestaakt. De werkgevers in de Rotter damse haven zijn „diep teleur gesteld" door de beslissing van minister De Graaf. Ontslagen zijn nu echt onvermijdelijk, meent de werkgeversorganisa tie SVZ. De Vervoersbonden FNV en CNV daarentegen re ageren veel minder pessimis tisch en zien nog mogelijkhe den voor een oplossing van de problemen in het stukgoed zonder gedwongen ontslagen. Minister De Graaf had al eer der gedreigd de financiële hulp stop te zetten als de par tijen in ae stukgoed niet tot el kaar zouden kunnen komen. Twee weken geleden stelde De Graaf de partijen een ultima tum om vóór twee maart tot een oplossing te komen. De overheid is financieel betrok ken bij de financiering van het „overcompleet" in de Rotter damse haven, omdat het Alge meen Werkloosheidsfonds 70 procent van het loon voor re kening neemt van werkne mers voor wie geen werk is. De werkgevers vullen het loon tot honderd procent aan. In oktober vorig jaar becijferde de toenmalige minister De Ko ning van sociale zaken het structurele overschot in de stukgoedsector op 220 mensen. De acties tegen de aangekon digde ontslagen werden van daag voortgezet. Een groot deel van de stukgoedsector van de Rotterdamse haven lag vandaag de gehele dag „plat' Volgens het actiecentrum van de vervoersbond FNV zijn in totaal ruim 1.900 man niet aan het werk gegaan. Donderd. en vrijdag 10-22 u. zaterd en zond. 10-18 u. AMSTÉRDAM ral Trein Toegangbiljetten bij NS-stafions ADVERTENTIES Wie elk jaar weer de belangstelling ziet voor het „Kom in de Kas"-gebeuren in onze glastuinbouwge bieden en wie merkt hoeveel mensen naar een ma nifestatie gaan als Westland 19Nu (in het derde weekeinde van deze maand) en bloemencorso's zal het niet verbazen, dat de Leidse Courant elke week een halve pagina inruimt voor het wel en wee van onze land- en tuinbouw. Al is de leesdichtheid mis schien het grootste in agrarische kring, toch staan er altijd ook voor stedelingen lezenswaardige ver halen in. Groenten, fruit, bloemen en bollen. Alle maal zaken waar we niet buiten kunnen: ook niet in de Leidse Courant

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1