De Kleipetten nieuwe bouwlokatie Rijnsburg 66 mist visie op structuur Oegstgeest Prinsenhofschool noemt verkeerssituatie chaotisch Kardinaal moet vooral bemoedigen en niet altijd corrigeren Beiden omgeving SaidóaOowuwt VRIJDAG 6 MAART 1987 PAGINA 17 Celstraffen roor serie •oofovervallen arlem/oegst- BggjpEST De rechtbank noJ Haarlem heeft gisteren jvJn 42-jarige en een 32-ja- ^e Haarlemmer, die elk twee roofovervallen [trokken waren, veroor- •eld tot drie en vier jaar ^gevangenisstraf. Tegen »iden was vier jaar cel Bist. ie roofovervallen vonden klaarlichte dag plaats Alkmaar, Oegstgeest, irhout en Heemstede. Alkmaar ging het om Van geldloper van fend en Loos. Bij de an- >re drie overvallen dron- $n de mannen, onder be- reiging van een vuurwa- *|n, een particuliere wo- jng binnen. Via een tip idden de overvallers te Jren gekregen dat er op adressen geld te halen De totale buit van de [er overvallen bedroeg rca een ton aan contant lid en eenzelfde bedrag sieraden, rechtbank wil dat er onder- 3-jarige irlemmer, die ervan jordt verdacht in 1983 en iprig jaar vier gewapende lofovervallen te hebben ipleegd. Tegen de Haar- mmer was zes jaar cel jëist. Volgens de recht- ^nk is er te weinig be- jjnd over de geestesver- Jogens van de man. Verplaatsen trafo- station is mogelijk NOORDWIJKERHOUT Het trans- formatorstation op de hoek Delfweg- /Zilkerduinweg kan worden verplaatst naar de andere kant van de weg. Dit laat het Energiebedrijf Rijnland (EBR) weten. Er is plaats op een volkstuin. Het trafostation belemmert het uitzicht van het verkeer dat van de Zilkerduin- weg komt. De kosten van verplaatsing bedragen bijna 40.000 gulden, Noord- wijkerhout zou hiervan ruim 23.000 gulden voor zijn rekening moeten ne men. Er is echter nog één probleem: er moet nog overeenstemming worden be reikt met de eigenaar van de volkstuin. De raadscommissie ruimtelijke orde ning spreekt donderdagavond 12 maart over het trafostation. 'GESTOLEN'GROND IN DE AANBIEDING NOORDWIJKERHOUT Bewoners van huizen aan de Koekoeklaan, Kamperfoelie, Parnassialaan, Kor noeljelaan en Gentiaan Dlijken gemeentegrond bij hun tuintjes te hebben getrokken. Het gaat in totaal om 27 woningen. Eerder al waren vier bewoners van de Rei gerlaan „betrapt". De gemeente Noordwijkerhout is be reid de grond te verkopen. Wordt geen gebruik ge maakt van dit aanbod, dan moet alles weer in oude staat worden terugebracht. De woningen aan de Reiger laan en Koekoeklaan zijn particulier bezit, maar de hui zen aan de Kamperfoelie, Parnassialaan, Kornoeljelaan en Gentiaan zijn eigendom van de woningbouwvereni ging. Dit betekent dat de woningbouwvereniging de stukjes grond zou moeten kopen. Ook de bewoners van Heggerank 13 en 14 mogen gemeentegrond kopen. Deze hadden daar bij de gemeente zelf om gevraagd. De raadscommissie ruimtelijke ordening vergadert donder dagavond 12 maart over de verkoop van de grond. Fietspad Langevelderweg gedeeltelijk verlicht NOORDWIJKERHOUT Het eerste gedeelte van het fietspad langs de Langevelderweg wordt verlicht. B en W willen er in totaal drie lantaarnpalen plaatsen. Hier mee wordt gedeeltelijk voldaan aan het verzoek van de heer T.M.J. van der Zanden, directeur van psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria. Deze heeft erop gewe zen dat het fietspad door de dichte begroeiing van de middenberm nagenoeg onverlicht is en daarom in de avonduren onveilig. Patiënten en personeel van Sancta Maria maken intensief gebruik van dit fietspad. Noord wijkerhout wil niet het hele rijwielpad verlichten; de kosten worden te hoog geacht. Wel wordt de beplanting in de middenberm gesnoeid, zodat de lantaarpalen die de weg verlichten ook op het fietspad schijnen. In 1984 wees van der Zanden ook al op het donkere fietspad en toen bracht een snoeibeurt oplossing. De raadscommis sie ruimtelijke ordening buigt zich donderdagavond 12 maart over het voorstel van B en W drie lantaarnpalen te plaatsen. Auto in brand VOORSCHOTEN Een 32-jari- ge inwoonster van Voorschoten heeft gistermorgen haar auto in vlammen zien opgaan voor haar huisdeur. De vrouw wilde weg rijden bij haar woning aan de Van Ghentlaan in Voorschoten, maar kreeg de auto niet gestart. Toen zij terugliep naar haar wo ning waarschuwde een buur vrouw dat er rook onder de mo torkap vandaan kwam. Toen zij zich omdraaide schoten de vlam men al uit de auto. De ongeveer 10 jaar oude wagen is geheel uit gebrand. De oorzaak is vermoe delijk een storing in de accu. Welzijnsfonds in Valkenburg VALKENBURG Valken burg krijgt een welzijns fonds. Subsidie aan Valken- burgse verenigingen moeten uit deze pot (waarin 10.000 gulden wordt gestort) wor den betaald. Dit is een van de onderdelen van een reor ganisatie van het gemeente lijk subsidiebeleid. De raads commissie welzijn kan voort aan zelfstandig adviezen over subsidies uitbrengen. Valkenburg krijgt dit jaar 1,8 miljoen gulden uit het ge meentefonds. Dit is 11.000 gulden minder dan vorig jaar. RIJNSBURG Het colle ge van burgemeester en wethouders acht „De Kleipetten" als bouwloka tie een haalbare zaak. Dat is gebleken uit een haal baarheidsonderzoek, uit gevoerd nadat de gemeen teraad De Kleipetten als nieuwe bouwlokatie had aangewezen. Het is de be doeling dat in de zomer van 1989 de eerste paal de grond in gaat. Het onderzoek is in hoofd zaak gericht op kwantitatie ve aspecten. Toch is ook de structuur van het plan be paald om de omvang van het woongebied vast te kunnen stellen. Zaken als een ont- sluitingsweg, watergangen en buurtgroen kunnen im mers niet tot het woongebied worden gerekend. Tevens zitten er ndfe al wat agrari sche bedrijven op de bouwlo katie, die naar elders zouden moeten verhuizen. Wethou der C. Vianen vertelde dat er in het gebied voldoende soci ale woningbouw (vijftig pro cent) moet komen, terwijl er ook perspectief moet zijn voor de tuinbouw. Er komt een afscheiding van het toekomstige woongebied met de agrarische bedrijven, die aan de Sandtlaan geves tigd blijven. Er komt een nieuwe hoofdweg, die gaat lopen van de Christinalaan/ Pr. Bernardlaan tot aan de overkant van de Boslaan/ kruising Sandtlaan. De Klei- pettenlaan blijft gehand haafd maar dan voor lang zaam verkeer. Er komt een waterpartij tussen de bedrij ven en het woongebied van circa 12 meter breed. aSTGEEST Recen- jdiscussies over de her- Jichting van De Kempe- ^rstraat, de invulling i de „open gaten" zoals t Curium-terrein en de komstige voorzienin- 1 in de Dorpsstraat heb- aangetoond dat er )n duidelijke beleidsvi- i is op de ruimtelijke uctuur van de gemeen te. Dat stelt D66 in een notitie waarin de ruimte lijke ordening in Oegst geest onder de loep wordt genomen. De notitie is aan de raadsleden gestuurd. Volgens de Democraten is er vaak sprake van een ad-hoc (vrijblijvend) be leid waarvan de gevolgen op langere termijn niet goed te overzien zijn. „Af zonderlijke plannen blij ven daardoor teveel in de lucht hangen", aldus D66. De Democraten verwijzen in hun notitie ook naar een voorstel van b.en w. tot her inrichting van de Lange Voort. Volgens D66 ligt daar eveneens een korte termijn visie aan ten grondslag. Het plan biedt op langere termijn waarschijnlijk geen goede oplossing omdat met Haas- wijk en opening van de Haarlemmertrekvaart ver keersstromen zich gaan wij zigen. „Om de structuur van Oegstgeest te behouden en te versterken zou voor het ge hele grondgebied van de ge meente opnieuw een struc- tuur(inrichtings-)schets ge maakt moeten worden aan de hand waarvan het moge lijk is afzonderlijke voorstel len te beoordelen" aldus D66. De Democraten willen het winkelcentrum Lange Voort daarin zien als het hoofdwin kelcentrum van de gemeente en tevens als geografisch centrum. Ook het bestuurs centrum dient hier te ko men, eventueel op het par keerterrein Lijtweg. de Kapelzaal tegenover St. Agathakerk in Lisse spijndt zondagmiddag weer men in koffieconcert plaats. 8.00loor de pauze treedt de gita- 'a~® st Bené Gervais op met ikwa erken van onder meer Daas oaanse componisten. Na de I3.0(iauze verlenen Cas Descol 45 bgnes (dwarsfluit), Abby yqiimsden (viool), Sjoukje 1 w Zuilen (mezzo-alt) en in Lungelaar (bariton) hun 32! edewerking. Uitgevoerd orden werken van Gersh- in, Mendelssohn en Mo- mirt. De toegangsprijs be- cerin 'aagt vijf gulden, kinderen nder begeleiding van ou- 'rs mogen het concert gra- bijwonen. De uitvoering 'hofegint om twaalf uur. Sportraad Lisse Sportraad Lisse houdt m°$Dmende woensdag de jaar- fkse algemene ledenverga- iring in De Voorhof aan de 14iondsstraat. De bijeenkomst gint om 20.00 uur. Op de irso 'enda staa" de diverse jaar- bukken, alsmede het be- - Ktidsplan en de bestuursver- dini lezing. L' 'erzamelbeurs 'ollector Service houdt zon- itie) van den tot vijf uur een 'erzamelbeurs in A vifauna in de Hoorn 65 in Alphen in den Rijn. Verzamelaars antieke poppen, poppen- uizen, beertjes, dinky-toys, iniatuur-auto's, treinen, ud speelgoed en stenen en ineralen kunnen op de >urs terecht De toegang- frijs bedraagt drie gulden lor volwassenen en één dden voor kinderen. I ccordeon et Nederlands Accordeon rkest onder leiding van enriëtte Eikenaar geeft Indagmiddag een koffie- ncert in Muzenhof aan de ar Gordijnsingel in Leider- irp. Op het programma aan werken van A. Götz, Ambrosius, H. Brehme en Devètf. Het concert be nt om half één. De toe- mgsprijs bedraagt drie gul- n vijftig. Viebbel leutertheater Cees Brandt >eelt zondagmiddag in De uip in Noordwijk het stuk Viellie Wiebbel". De voor ging is bestemd voor peu- rs van 3 tot 6 jaar oud. aarten kosten vijf gulden ~r stuk, SKAN-begunsti- gers moeten drie gulden vijf tig betalen. De voorstelling begint om twee uur. Wandeling Wandelaars kunnen zondag ochtend onder leiding van een IVN-gids het duingebied van de Gemeentewaterlei dingen Amsterdam verken nen. De wandeling begint om tien over zeven bij de, in gang De Zilk aan de Zilker- duinweg. De wandeling duurt twee uur. Oranjevereniging De Valkenburgsc Oranje vereniging Wilhelmina houdt maandag haar jaar lijkse ledenvergadering in 't Trefpunt, aanvang acht uur. Aftredend en herkiesbaar zijn de bestuursleden G. Marchand en W. van Rijn. Tevens zullen de leden hun toestemming moeten geven om het aangezochte be stuurslid W. den Hertog te installeren. Verder staat het bespreken van activiteiten en feestelijkheden in 1987 op de agenda. Ziekten „Ziekten en plagen in onze planten" is het onderwerp dat maandagavond door A. van der Schaal wordt be sproken op de bijeenkomst van de KMTP in Leid- schen dam. Uiteraard komt op deze bijeenkomst in het Dienstencentrum Duiven voorde aan de Graaf Willem de Rijkelaan (ingang achter zijde Zijdesingel) ook de be strijding hiervan aan de orde. Verder wordt de Plant van de Maand besproken en is er de gebruikelijke gratis verloting van planten. Aan vang acht uur. Bibliotheek De openbare bibliotheek in Muzenhof Leiderdorp zal met ingang van zaterdag ook op de zaterdagmorgen van tien tot twaalf uur zijn geo pend. Dat is mogelijk gewor den door een subsidie van de gemeente gedurende een proefperiode van een jaar. De Leiderdorpse bibliotheek beschikt over 50.000 boeken. Verder kunnen er 120 kran ten, tijdschriften en week bladen worden ingezien. Regio-journaal Jazz-in In de „Eendenkooi" te Zoe- tenvoude-Rijndijk wordt zondagmiddag vanaf 15.30 uur een jazz-in gehouden. Muziekliefhebbers en andere belangstellenden zijn daarbij van harte welkom. Circus Morgenmiddag om half drie treedt in „Ons Huis" te Zoe- terwoude-dorp het circus „Ton-Ton-EUie" op. Het be treft hier het eerste Leidse studentencircus. Het pro gramma duurt ruim een uur en de entree bedraagt twee gulden. Onderzoek naar aangeboren toxoplasmose LEIDEN In Zuid-Holland is deze week een onderzoek be gonnen naar de preventie van aangeboren toxoplasma infec ties. Het zogenoemde TIP-on- derzoek (Toxoplasma Infectie Preventie) toetst gedurende een proefperiode van een jaar een aantal maatregelen ter preventie van toxoplasmose, de ziekte die door de parasiet toxoplasma gondii wordt ver oorzaakt en die in de volks mond bekend staat als de kat- tekrabziekte. eten van rauw vlees en onge wassen groente en door aanra king met de uitwerpselen van katten. De ziekteverschijnse len zijn niet zo ernstig maar als een zwangere vrouw de ziekte heeft kan dat ernstige aangeboren afwijkingen ver oorzaken bij de baby. Deze af wijkingen zijn of direct waar neembaar (waterhoofdjes) of openbaren zich op latere leef tijd (blindheid of achterblij vende ontwikkeling). Bij het onderzoek in Zuid-Hol land worden alle vrouwen be trokken die zich tussen 1 maart 1987 en 1 maart 1988 in deze provincie melden voor zwangerschapsbegeleiding. De vrouwen doen gratis aan het onderzoek mee. Zij krijgen mondelinge voorlichting en een folder over de voorko ming van de infectie. Omdat toxoplasmose lang niet altijd gepaard gaat met zichtbare ziekteverschijnselen wordt tij dens de zwangerschap regel matig bloed afgenomen ter controle. Het onderzoek wordt uitgevoerd door het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) en zal in totaal zo'n drie jaar duren. De chaotische situatie bij de Prinsenhofschool. NOORDWIJKERHOUT Voor de kinderen van de Prinsenhofschool is de verkeerssituatie op het Jo zefplein volstrekt chao tisch door wegrijdende en parkerende auto's. De „oplossing" van het Noordwijkerhoutse colle ge voor de problemen, na melijk dat de school zelf de ouders die hun kinde ren afhalen maar moet in strueren om een en ander ordelijk te laten verlopen, heeft school en medezeg genschapsraad van de Prinsenhof verbaasd en vooral teleurgesteld. In een tweede brief aan de ge meente die ook is gepubliceerd in de eigen schoolkrant de „Duinbei" wijst de oudervere niging erop dat al lang via die zelfde schoolkrant aan de ou ders dergelijke verzoeken zijn gedaan. En dat heeft zeker in vloed gehad. Maar het par keerterrein wordt niet alleen gebruikt door ouders van schoolgaande kinderen maar ook door kerkbezoekers tij dens huwelijken en begrafe nissen, waarbij de auto's vaak tot op de Herenweg zelf gepar keerd staan. Verder parkeren er ook bezoekers aan het ge meentehuis, het VVV-kantoor en de bibliotheek en langpar- keerders. En daar komen de ouders dan dus nog eens bij. Vooral wanneer het slecht weer is, stroomt het Jozefplein vol met auto's en fietsers. Daartussendoor moeten dan tientallen fietsende en lopende kinderen (vanaf vier jaar) zich een veilige weg zien te zoeken naar de oversteekplaats aan de Herenweg. De situatie is voor de scholiertjes volkomen on overzichtelijk en de ouderver eniging vindt dat de gemeente op een al te gemakkelijke ma nier de schuld afschuift op „achteloos" parkerende ou ders. De echte oorzaak zou de overbelasting zijn van het ter rein op de spitsuren. „Eenrichtingsverkeer" op het parkeerterrein, zoals de ge meente voorstelt, zou een goe de zaak zijn maar vooral vra gen de ouders nogmaals om een voetpad aan de westkant van het plein zodat de kinde ren veilig de oversteekplaats kunnen bereiken. De ouder vereniging hoopt dan ook dat de gemeente tot een „kind vriendelijker" besluit zal ko men. T~7~ j j wm 1 gagj NOORDWIJKERHOUT „De nieuwe kerk waar in de gelovigen het samen kerk zijn, het Gods Volk zijn beleven, de boodschap van Jezus Christus door geven, is niet tegen te houden. De Heilige Geest werkt ook onder de gewo ne mensen, niet alleen on der de bisschoppen. Bij het samen verantwoorde lijk zijn gaat het niet al leen om paus en bisschop pen". Aan het woord is J.J.P.M. de Graaf, tot voor kort rector van het psy chiatrisch ziekenhuis Sint Bavo in Noordwijkerhout, sinds begin februari de ken van het elf parochies omvattende dekenaat Vlietstreek. „Ik zie die nieuwe kerk duide lijk groeien in al die parochies waar tientallen, soms enkele honderden, zich inspannen, werken, studeren ook, voor jongerenbegeleiding, dopen, huwelijksvoorbereiding en nog veel meer. Die nieuwe kerk groeit en daarop heb ik hoop". De nieuwe deken werd in 1935 in Leiden geboren. Na een zes jarige studie sociologie aan de J.J.P.M. de Graaf, tot voor kort rector van het psychiatrisch ziekenhuis Sint Bavo in Noordwijker hout. Leidse Universiteit besloot hij op 23-jarige leeftijd „toch lie ver" priester te worden. Hij moest echter nog twee jaar in militaire dienst en werd offi cier (vaandrig) bij de Konink lijke Landmacht. In die func tie heeft hij in de Oranje Nas- saukazerne in Amsterdam als hoofd verzorging van het gar deregiment („een leuke tijd") nog bemoeienis gehad met het bezoek van de siah van Perzië aan Nederland. Voor zijn priesteropleiding bezocht hij eerst het Antonianum, het door franciscanen geleide con vent voor late roepingen in Amsterdam. Overdag moest hij, overigens tot zijn genoegen, werken. Bij een instituut voor psycholo- fisch marktonderzoek maakte ij onder meer rapporten over de uitslag van enquêtes onder NS-reizigers. In 1962 kwam hij in het groot-seminarie War mond waar alles nog in oude stijl gebeurde. „Je mocht niet eens fietsen. Toch kwamen er langzamerhand veranderin gen. Onder het motto „wij wil len fietsen" brachten wij het zelfs tot een protest, een soort bezetting van het kantoor van directeur Van Oosterom. In 1962 begon het Vaticaans Con cilie. Daar waren we vol van, we volgden het op de voet, het maakte ons enthousiast We wilden graag priester worden om de plannen van de goede paus Johannes waar te ma ken". Stage Deken De Graaf ging na de samenvoeging van seminaries naar de Katholieke Theologi sche Hogeschool (KTHA, nu universiteit KTUA) in Am sterdam. Tijdens het praktisch pastoraal iaar liep hij stage bij deken Alkemade in Hoofd dorp van wie hij zegt veel te hebben geleerd. Op 6 juli, zijn verjaardag, 1968 werd hij door mgr. Jansen in Rotterdam tot priester gewijd. Na kapelaan te zijn geweest in de Pancratius- kerk in Sassenheim en assis tent in het dekenaat Bollen streek werd hij in 1971 opvol- fer van rector Kraakman in int Bavo in Noordwijkerhout. Deken de Gfaaf hecht er aan te zeggen dat hij in de Vliet streek „gekozen" is door pasto res, parochieraden en dekena le organen. Het dekenaat Vlietstreek telt één parochie in Zoetermeer (25.000 parochi anen), drie parochies in Leid- schendam, drie in Rijswijk en vier in Voorburg. Als zijn voornaamste taak ziet hij het bevorderen van samen werking en overleg tussen de parochies. „De parochies kun nen vaak niet alles alleen doen. Er is samenwerking no dig op het gebied van de vol- wassenen-katechese, de pasto rale zorg voor jongeren en dergelijke. De pastorale school met de tweejarige theologische opleiding voor Teken verdient veel aandacht omdat ze heel goed werkt voor de opbouw van de kerk. In de Bollen streek is die school een haard van samenwerking voor de parochies, heel hartelijk ook dat samenwerken tussen be sturen en vrijwillige medewer kers, ik heb daar veel goeds zien groeien in de ontwikke ling van de kerk. Ik zou ook veel aandacht willen geven aan de afgestudeerden van die school. Zij hebben behoefte aan het elkaar ontmoeten en inspireren en het samen bezin nen op hun werk". Toekomst De kardinaal voor de rechter, de ene bisschop noemt de an der in het openbaar een ketter. Veel mensen vragen zich af J.J. DE GRAAF NAAR DEKENAAT VLIETSTREEK hoe het toch verder moet met de kerk in Nederland. Deken De Graaf zegt dat het botsin gen zijn tussen „oud gezag" en „nieuw gezag", „achterhoede gevechten". „Het gezag van onze tijd is niet meer geba seerd op macht maar op wat iemand te zeggen heeft, dat krijgt gezag. Wat we bijvoor beeld met de bisschopsbenoe mingen uit Rome zagen gebeu ren was een vorm van oud ge zag, dat past in onze tijd niet meer. Oude vormen botsen nu op nieuw gezag. De mensen, zijn gelukkig veel mon diger geworden. Ze weten meer, ze hebben meer geleerd en kunnen een mening formu leren. Dat doen ze dan ook en terecht. Zo kunnen ze zich ook een gewetensoordeel vormen. Kardinaal Simqnis vindt dat de mensen hun geweten niet goed hebben ingericht. Hij meent echt dat hij daar iets aan moet doen. Die opvatting vind ik verkeerd, de kardinaal zou de gelovigen serieuzer moeten nemen, hun gelovig inzicht niet moeten onder schatten. Dat wekt ergernis, dat is mensen tegen het hoofd stoten. Hij zou veel meer inspi rerend, bemoedigend, bevesti gend moeten werken en niet altijd corrigerend bezig moe ten zijn". „Als hij op deze manier door gaat zal hij naar mijn mening zijn eigen gezag ondergraven. De mensen moeten ervaren dat wij allemaal samen de kerk zijn en dat we ook de bis schoppen nodig hebben. De bisschoppen zullen op den duur echter zien dat ze op de huidige manier hun gezag niet kunnen uitoefenen". Volgens deken De Graaf heeft bisschop Bar op het Landelijk Pastoraal Overleg al op een andere toon gesproken. „Zoals Alfrink, Zwartkruis en vooral Bekkers deden. Zo laten men sen zich wel degelijk aanspre ken, die toon willen ze graag aanvaarden". NOL WESSELING

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17