£eid6e Qowuvnt p Reagan; Wapenhandel met Iraniërs was fout Eisen van COC tegen kardinaal afgewezen ÉL M verlaagt VS-tarieven NIEUWS VAN DE KOUDEGROND Weekbladen MEEi IEER NEDERLANDERS NEMEN iUTORADIO ONDER DE ARM Spoorwegen tegen afschaffen van combi-kaart Haagse supporters Vloskou akkoord met controle op SS-20 O tl 11 u TO Uilgdve Weslerpers, behorende lot Sijlhofi Pers, Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooidredacteur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur,zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)t. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Donderdag 5 maart 1987 78e jaargang no. 23747 DAGBLAD - VOOR ZUID-HOLLAND HET WEER Heldere nacht, lichte tot mati ge vorst met een minimum temperatuur van omstreeks min 6 graden. Overdag perio den met zon. later meer be wolking. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Zon op: 07.16; onder: 18.27. Scheveningen hoog water: 06.28 en 18.51; laag water 02.19 en 14.42 uur. HISWA EN HAAG Steeds meer Neder- hders nemen de autoradio mee als f hun wagen hebben geparkeerd, e vraag naar anti-diefstalsledes por „meeneem"-autoradio's is ver beken met een jaar geleden met ple honderden procenten gestegen, pporteurs kunnen de detailhandel jet alijd tijdig voorzien van vol gende sledes. Bij Ekras Autowa- jnhuis in Den Haag, dat klanten {►or heel Nederland heeft, verkoopt jen nu van sommige merken zelfs fen keer zoveel als vorig jaar. Ook andere anti-diefstalaccessoires zijn bijna „niet aan te slepen". Zoals bij voorbeeld het recent uitgebrach te plaatje dat men over de dure autoradio kan plakken. Dat plaatje is of zwart of heeft de afbeelding van een oud, goedkoop radiootje. De stuur-pedaalklem en de pookblok- keerder ziin ook „in", net als de au tokluisjes bij de ANWB-winkels. De vraag naar auto-alarminstallaties stijgt niet spectaculair. Pag.10: Autoverzekeraars willen schade beperken Harry Belafonte nieuwe ambassadeur van Unicef NEW YORK De Amerikaanse zanger en filmacteur Harry Belafonte (60) is gisteren be noemd tot goodwill-ambassadeur van het kin derfonds van de Verenigde Naties Unicef. Bela fonte verklaarde daarbij al ziin invloed en ener gie te zullen aanwenden om het goede werk dat zijn dinsdag overleden voorganger Danny Kaye begon, voort te zetten. De zanger-acteur zei dat hij zich wil concentreren op de inenting van Afrikaanse kinderen tegen polio en kinderziek tes. Zijn streven is dat voor 1995 alle Afrikaanse kinderen tegen deze ziektes zijn ingeënt. Bela fonte is actief geweest in de Amerikaanse bur gerrechtenbeweging en de campagne tegen apartheid in Zuid-Afrika. Hij was voorts mede organisator van de plaat „We Are The World", waarmee popartiesten geld inzamelden voor de slachtoffers van de Afrikaanse hongersnood. Tien voetbalfans worden vervolgd DEN HAAG Tien mensen die zich afgelopen zondag tijdens de voetbal wedstrijd FC Den Haag - Ajax heb ben misdragen, moeten zich op 26 maart voor de meervoudige kamer van de rechtbank in Den Haag ver antwoorden. Dit heeft officier van justitie mr. J. de Waardt vandaag meegedeeld. Van de tien zitten er momenteel nog vier vast. Dit zijn volgens De Waardt degenen die zich het meest ernstig hebben misdragen. De andere zes zijn volgens hem „ook wel erge gevallen", maar voor hen waren er geen cellen meer beschik baar. De zes mogen geen voetbalwed strijden meer bezoeken en geen me desupporters ontmoeten. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen zijn het niet eens met het pjan van de KNVB om de combi-kaart voor supporters van FC Den Haag af te schaffen. Volgens de NS zullen de sup porters zich niets van de maatregel aantrekken en individueel, zonder combi-kaart, met hun club meereizen naar uitwedstrij den. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Een berouwvolle Ameri kaanse president Reagan heeft in tv-toe- spraak de volle verant woordelijkheid op zich genomen voor de gehei me wapentransacties met Iran. Hij noemde het Iran-beleid „een vergissing". Maar de president bood geen ex cuses aan voor de rol die hijzelf en zijn mede werkers bij het uitvoe ren van de omstreden Iran-politiek hebben gespeeld. De eerste reacties vanuit de Amerikaanse politiek zijn terughoudend tot beleefd- positief. „Dit was de vierde keer dat Reagan zich over deze zaak tot het volk richt en hij heeft nog altijd niet gezegd wat er is gebeurd," aldus een Democratische se nator. President Reagan zei in zijn toespraak nog eens met na druk dat de wapenhandel met Iran volgens hem be doeld was om contacten te leggen met gematigde Iraanse leiders. „Maar wat begon als een strategische opening naar Iran, verviel tot een wapenhandel die was bedoeld om de gijze laars vrij te krijgen", aldus de president. „Ik stelde zoveel vragen over het lot van de gijze laars, dat ik vergat vragen te stellen over de bijzonder heden van het totale Iran- -beleid". Reagan zei niets te hebben geweten van het doorsluizen van Iraans wa- pengeld naar de Contra's in Nicaragua. De Amerikaanse president ging uitvoerig in op de wij zigingen die hij intussen heeft aangebracht in de staf van het Witte Huis. Hij be loofde ook dat het Congres voortaan op de hoogte wordt gehouden van gehei me initiatieven. Begin vorig jaar had Reagan de toenma lige CIA-chef William Ca sey op het hart gedrukt de Iran-affaire buiten het Con gres te houden. Volgens Re publikeinen en Democraten had het schandaal nooit kunnen gebeuren als Reagan, zoals hij bij wet verplicht is, het Congres had geïnformeerd. Aan het slot van zijn toe spraak zei president Reagan: „U weet het, als men zou oud is als ik en je hebt je leven op de juiste manier geleefd, heb je veel fouten gemaakt. Maar je leert ervan. Je zet de din gen opnieuw op een rijtje. Je gebruikt je energie op- lansend rotest ludenten van 6 Wits universi- it in Johannes- jjrg dansen, Irwijl ze vrij- ïidsliederen ngen. De beto- Ing, gisteren, bs georgani- ïerd door de SS, de vereni- bg van zwarte ludenten. Het rotest was ge- cht tegen de hnwezigheid 8r» politie en le er op het ter- jin van de warte universi- UTRECHT De presi dent van de Utrechtse rechtbank, mr. C. baron Van Harinxma thoe Sloo- ten, heeft vanmorgen de eisen van het COC in kort geding tegen kardinaal Si- monis verworpen. In een tweede zaak tegen kardi naal Simonis, aangespan nen door feministische theologen, verklaarde de rechtbankpresident het LIO met betrekking tot de uitlatingen van de kar dinaal niet ontvankelijk. De president motiveerde zijn afwijzende vonnis tegenover het COC in een 20 pagina's tel lende beschouwing. Afwijzend oordeelde hij over de overwe ging dat de kardinaal in strijd zou hebben gehandeld met het grondwettelijk discriminatie- meende de rechtbankpresident dat de kardinaal zich op onno dig grievende wijze Over ho moseksuelen had uitgelaten. Het is niet juist in een dergelij ke delicate zaak, aldus de rechtbankpresident, enkele uitspraken te lichten uit het interview van de kardinaal met het Humanistisch Ver bond. Voor een juist oordeel verbieden van de rooms-ka- tholieke kerk zoals die over de homoseksualiteit Evenmin teW YORK TIMES: [EW YORK De Sovjet-wapenonderhandelaars in Genève ebben ingestemd met het principe van inspectie ter plaatse por de controle op de verwijdering van Amerikaanse en Russi- bhe middellange-afstandsraketten uit Europa. Dit schrijft de lew York Times vandaag op gezag van zegslieden bij de wapen- fiderhandelingen. Volgens hen is Moskou ook akkoord met de por de VS voorgestelde bepalingen inzake de 600 raketten voor Ie korte afstand (SRINF). Het punt van inspectie-ter-plaatse prmde tot. dusver tijdens de Geneefse onderhandelingen een [ruikelblok, maar volgens de diplomatieke zegslieden van de trant gaat Moskou daarmee nu akkoord. 'ag. 8: VS: Ook harde afspraken over raketten korte af- (CHIPHOL Met ingang tan 1 april brengt de LLM een pakket nieuwe, p de meeste gevallen ver- lagde, tarieven op de parkt voor vijf van haar bs Amerikaanse bestem- ttingen (Anchorage niet), levens zal de KLM de he rkende voorwaarden ie aan deze tarieven ver inden zijn enigszins ver- epelen. i KLM deelt de komende zo- er in in drie tariefgroepen. i tariefsverlagingen lopen m 39 tot 299 gulden. De ver- igingen variëren van 21 tot 1 gulden. Eveneens met ingang van 1 april introduceert de KLM nieuwe, lage jeugdtarieven. Van deze tarieven kunnen passagiers tot 25 jaar gebruik maken, indien zij maximaal 72 uur voor vertrek boeken. TWA, de enige Amerikaanse luchtvaartmaatschappij die van Schiphol lijndiensten op de Verenigde Staten (New York) onderhoudt, heeft giste ren van de Rijksluchtvaart dienst goedkeuring gekregen voor de invoering van nieuwe tarieven, die ongeveer 200 gul den lager zijn. De tarieven op de Noordatlantische route zijn momenteel in beweging als ge volg van de lage dollarkoers. Journalist berooft bank NICOSIA Een journalist van het weekblad Kyrikas, Di- mitris Mamas, heeft op Cyprus een kleine bank beroofd. Hij zei dat hij met zijn actie wilde aantonen dat de bewaking van het bankfiliaal onvoldoende is. Mamas liep de bank binnen en plaatste zijn bandrecorder, die hij in een krant verborgen had, op de balie. Dit was vol doende om de twee aanwezi gen, een kassier en zijn supe rieur, te bewegen een flinke hoeveelheid geld af te geven. Mamas zei dat hij tot zijn actie was geïnspireerd nadat vorige maand een bank in een voor stad van Nicosia was beroofd waar maar twee personeelsle den aanwezig waren. Hij is overigens vrijgelaten. verbod. Het discriminatiever- moet het hele interview gele bod beoogt niet een leer te zen worden. - - Wel oordeelde de rechtbank president het COC in zijn ei sen tegen de kardinaal ont vankelijk, omdat het COC re presentatief mag worden be schouwd voor de belangen van homoseksuelen. Het COC overweegt in hoger beroep te gaan. (ADVERTENTIES) We hebben nu al de eerste narcissen van de koude grond in de aanbieding Narcissen, bos 10 stuks 1,™ Bromfiets- en motorweekend met gratis proefrijden DO VR ZA ZO 5 I 671 8 maart Donderd. en vrijdag 10-22 u. zaterd. en zond. 10-18 u. AMSTERDAM ral Trein Toegangbiljetten bij NS-stations Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Krijgsgevangenen De oorlog tussen Iran en Irak gaat onverminderd door. Beide partijen zeggen de ander zwa re klappen toe te brengen. Het Iraakse persbureau publiceer de gisteren deze foto van „on langs gevangengenomen" Iraanse krijgsgevangenen. Iran verklaarde gisteren evenwel dat in de omgeving van de Iraakse stad Basra nog steeds terrein op Iraakse troepen wordt veroverd. Met de combi-kaart krijgen supporters voor ongeveer een kwart van de normale prijs een kaartje voor de trein, de bus en het stadion. Hoewel de NS per jaar tussen de vijf en tien miljoen gulden schade lijdt door het vervoer van voetbalsupporters, wil men de combi-kaart niet graag kwijt. „De kaart is niet bedoeld om het reizen voor supporters zo goedkoop mogelijk te maken, maar om de groep bij elkaar te houden", aldus een woord- voerde van de NS. „Wij vre zen dat de supporters zonder combi-kaart van het gewone treinverkeer gebruik zullen maken, met alle narigheid van dien. Dan hebben wij er geen grip meer op, zodat de andere reizigers op zondag vooral gezinnen de dupe worden van de supporters". De Spoor wegen voelen zich gepasseerd door de KNVB, omdat het af schaffen van de combi-kaart zonder enig overleg werd af gekondigd. „We gaan binnen kort weer praten en dan zal de maatregel zeker aan de orde komen", aldus de woordvoer der van de NS. Dieven halen cheques af op postkantoor AMSTERDAM Onbeken- den hebben vannacht uit het postkantoor aan de Amster damse Reinier Engelmanstraat cheques gestolen ter waarde van vier miljoen gulden. De ironie wil dat de Postbank vo rige week had besloten in Am sterdam geen setjes girobetaal kaarten meer aan huis te be zorgen, maar deze te laten af halen op het postkantoor. Kennelijk hebben de inbre kers uit deze informatie hun eigen conclusies getrokken. De sleutel van de geleegde safe bleek vanmorgen onvindbaar VRIJDAG 13 MAART 5 P E C I R L „Je werkt niet voor een weekblad". Dat boort iede re journalist, die bij een dagblad werkt en die soms wat lang doet over het schrijven van een stukje, wel eens tegen zich zeggen. Er moet bij een krant nu eenmaal snel worden gewerkt, want de lezer(es) zit elke dag op het laatste nieuws te wachten. Maar ook de weekbladen zelf komen in de krant. In de Leidse Courant staat elke week een beschrij ving van wat ze te bieden hebben. Dat samenvatten moet ook gauw gebeuren. De weekbladen zijn nog niet van de pers of ze staan al - uitgeplozen en al - in de krant. Net als vandaag. Een service aan de lezers, die niet elke krant biedt. Dat moet u ook maar eens bedenken als u nog weifelt .of twijfelt bij het invullen van de bon. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. S B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1