Nederlandse moslims hebben negatief beeld van christenen Ccidóe Somanj brieven /lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Protestanten betalen hoge prijs voor „vrolijke foto's met paus" CeidaeSouocmt WOENSDAG 4 MAART 1987 PAGINA1 Ifil Vonnis Sergina Joedintseva nietig verklaard PUTTEN Het vonnis tegen de Russische baptiste Sergina A. Joedintseva is nietig verklaard. Zij hoeft de straf van twee jaar strafkamp niet uit te zitten. Dat heeft de organisatie Friedens- stïmme Nederland vernomen. Joedintseva werd in 1985 tot twee jaar strafkamp veroordeeld omdat ze godsdienstige bij eenkomsten zou hebben georganiseerd. Omdat enkele van de dertien kinderen van Sergina Joedintseva nog zeer jong zijn, kreeg ze twee jaar respijt. Afgelopen zondag had ze zich bij het strafkamp moeten melden. Vrouwen uit de gereformeerde ge zindte demonstreerden daar tegen vorige week bij de Russische ambassade in Den Haag. Friedensstimme heeft ook gehoord dat nog tien baptisten zijn vrijgelaten. Protestantse vasten in Duitsland HAMBURG Vandaag, aswoensdag, begint in de Bondsrepu bliek D.uitsland een protestantse vasten van zeven weken waarbij de deelnemers schriftelijk verklaren af te zien van slechte gewoonten, hun houding in positieve zin om te zullen buigen en zich vrij te maken van nicotine- en alcoholversla ving. Daarmee wordt een nu al jaren durende traditie voortge zet, die in 1986 rond 100.000 deelnemers heeft opgeleverd. Voor velen betekent het meedoen aan de vasten een zelfoverwin ning, waardoor het lijden waarover in de Lijdenstijd wordt na gedacht, beter kan worden begrepen. Zondag 22 maart wordt via het tweede Duitse televisienet een protestantse kerkdienst uitgezonden, waarin het „zeven weken zonder" nader wordt toegelicht. Als je één mier doodslaat, komen er den op de begrafenis Nederlandse zegswijze Ouders vragen katholieke pastores steun voor homoseksuele kinderen EMMEN Ouders van ho moseksuele kinderen hebben de rooms-katholieke pastores gevraagd hun kinderen niet in de kou te laten staan, „hoe zwaar ook de situatie zal worden, nu U als zielzorgers onder een onverantwoorde morele druk wordt gezet". Zij roepen pastores op zich niet te laten afschrikken door eventuele banvloeken en veroordelingen van de Con gregatie voor de Geloofsleer en het merendeel van de Ne derlandse bisschoppen. Dat blijkt uit een open brief aan de pastoraal werkenden van de Stichting Landelijk Overleg Werkgroepen Ou ders van homoseksuele kin deren. Waarnemend voorzit ter is mevr. C.J.M. Van He- zik-Van Gent en secretaris is F. Rhebergen uit Emmen. De ouders van homoseksuele kinderen voelen zich zeer ge griefd doordat de Congrega tie hun kinderen „als zon daars" uit het volk Gods stoot. „Zoals in de nazi-tijd „Voor joden verboden" gold, zo geldt nu voor onze kinde ren: „Verboden lid te zijn van een RK organisatie" en „Geen onderdak bieden in ruimten die onder RK be heer staan", aldus de brief. Aartsbisschop Hurley krijgt smartegeld PRETORIA De vroegere voorzitter van de RK bis schoppenconferentie van Zuidelijk Afrika, aartsbis schop Denis Hurley van Dur ban, krijgt 25.000 rand (onge veer 25.000 gulden) van de staat omdat hij enkele jaren geleden ten onrechte is aan geklaagd. Deze overeenkomst heeft Hurley met vertegen woordigers van de staat be reikt nadat hij de minister voor wet en orde wegens „onterechte gerechtelijke vervolging" met een proces had gedreigd. Hurley werd in september 1984 aangeklaagd omdat hij de speciale politie-eenheid „Koevoet" had beschuldigd van wreedheden jegens de bevolking van Namibië. Zo zou Hurley Koevoet ten on rechte hebben beticht van de moord op een gezin in Oshi- kuku. Hurley verklaarde dat hij geen beschuldigingen te gen Koevoet had geuit, maar dat hij uitsluitend informatie van de bevolking had door gegeven. De Zuidafrikaanse autoritei ten hebben het echter nooit op een proces tegen Hurley laten aankomen. Daarom diende de aartsbisschop zelf een aanklacht in. Tijdens een hoorzitting deze week van het opperste gerechtshof in Pretoria trok de staat de aan klacht tegen Hurley in en werd de aartsbisschop een bedrag van 25.000 rand aan geboden als hij op zijn beurt ook zijn beschuldiging zou intrekken. Daarmee stemde Hurley in. Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen le Lemele-Lemelerveld drs. P.M. van der Horst kandidaat te Kampen. UTRECHT Abdullah is geboren in 1946 in een Marokkaans dorpje in het Rifgebergte. Voordat hij naar Nederland kwam, zat hij tien jaar op de Ko ranschool. Hoe kijkt hij nu tegen de Nederlandse christenen aan? Abdullah kende indertijd christenen: Spaanse ka tholieken in de stad Na- dor. Contact met hen werd hem evenwel door zijn ouders verboden. Zijn antwoord is in overeen stemming met wat de Ko ran hem heeft geleerd en dat betekent dat hij met weinig waardering tegen ze aankijkt. „Aan U uw godsdienst en aan mij mijn godsdienst", citeert hij uit de Koran. Als verklaring voor dat ge brek aan waardering voegt hij er aan toe dat de moslims alle profeten erkennen en hun boodschap naleven, „maar de christenen willen dat niet. Die zeggen: God bestaat niet, Mo hammed bestaat niet, of al thans, laat God maar kletsen mef zijn Koran, maar ik doe het niet Abdullah heeft geen hekel aan christenen. Integendeel, enkele malen herhaalt hij dat christenen goede mensen zijn, soms aardiger dan moslims. Zij zijn gelijkwaardig, maar dat betekent ook dat wat voor de ene mens verplicht of ver boden is, ook voor de ander (de christen dus) geldt. „Het probleem is alleen dat christe nen daar niet aan willen. Bij voorbeeld vasten. Christenen doen dat niet. Of tweeënhalf procent van je inkomen aan de armen geven. Christenen willen dat niet. Bedevaart naar Mekka? Christenen zeg gen: smoesjes! politiek! Dat doen wij niet!" Wat Abdullah heeft geleerd te onderhouden, verschilt in zijn visie dus hemelsbreed van de praktijken van de christenen. Leerstellig De opvatting van Abdullah en van andere in Nederland wo- Moslims in Nederland oordelen negatief over Nederlanders nende moslims komen uitge breid aan de orde in een scriptie van drs. N. Landman die als lid van een kerkelijke werkgroep in Utrecht veel er varing heeft opgedaan in het werken met en onder Marok kanen. Voor zijn onderzoek naar hun opvattingen heeft hij ook gekeken naar Turkse. Surinaamse en Aziatische moslims. Hij concludeert: in brede lagen van de islamiti sche bevolking in Nederland leeft een weinig rooskleurig .beeld van de kerken en be staat er weinig openheid naar de christenen toe. Hij wijst op de leerstellige onverdraag zaamheid die veèl eenvoudi ge, behoudende, moslims uit dragen. Datzelfde komt op een veel strijdbaardere manier tot ui ting in de publicaties van de Ahmadiyya-beweging en de aan hen toebehorende Moba- rak-moskee in Den Haag. De Ahmadiyya-beweging presen teert zich nadrukkelijk als zendeling van de islam en po lemiek met de christenen neemt in haar optreden een centrale plaats in. Nederlanders worden zonder meer als ongelovigen be schouwd. Een meer genuan ceerde benadering, waarin bijvoorbeeld de christenen als „volk van het boek" worden beschouwd, komt wel voor, maar is eerder uitzondering dan regel. De Amadiyya-beweging stelt in een van zijn voornaamste publicaties de gebrekkigheid van de Veda's en van het Oude en Nieuwe Testament aan de orde. De schrijver voert tegenstellingen in het Oude Testament op en con cludeert dat zo'n boek „met duizenden tegenspraken" on mogelijk als gids kan dienen. Het Nieuwe Testament komt er niet veel beter van af. Al leen al de Griekse voertaal van het Nieuwe Testament bewijst volgens hem dat het geen uiting kan zijn van Jezus en zijn leerlingen. Toch noemt hij in het vervolg van zijn boek de bijbel van on schatbare waarde, omdat er namelijk uit blijkt dat alle vroegere profeten de vol maakte profeet van de islam voorspelden. Landman signaleert dat Ne derlanders en christenen bij de moslims worden vereen zelvigd. De behoudende mos lims houden de christenen verantwoordelijk voor allerlei kwalijke ontwikkelingen in de westerse samenleving, zo als atheïsme, communisme. Dat alles vindt volgens hen zijn wortels in hft christen dom. Moslims uit Marokko en Tur kije die naar Nederland ko men houden hun sterotiepé beeld van de christenen als zij de Nederlandse taal niet leren en dus in een cultureel isole ment blijven verkeren. Vaak worden ze in hun oordelen dan nog versterkt door funda mentalistische prekers. Een andere factor die volgens Landman negatief doorwerkt op de houding tegenover christenen is het volgens de moslims kernmerkende ge brek aan gastvrijheid in Ne derland. Moslims ervaren ons land als een hun vijandig ge zinde samenleving. Daarbij denken ze niet alleen aan openlijke vijandschap en ag- gressie of fascistoïde leuzen op muren, maar ook aan de ambtelijke papiermolen, waardoor zij zich gemanipu leerd en gediscrimineerd voe len. Verder is daarvoor bepa lend de politieke discussie over het verblijfsrecht en de negatieve publiciteit over de islam. Zij hebben dus, aldus Landman, niet veel reden om hoog op te geven over Neder land en in hun optiek dus ook niet over christenen. Er is geen klimaat aanwezig waar in vooroordelen van de kant van de Marokkanen en Tur ken kan worden afgebroken. Dialoog Volgens Landman is de dia loog tussen moslims en chris tenen in Nederland dan ook een moeizaam proces, waarin zowel „verrassende momen ten" als „grote teleurstellin gen" voorkomen. Naar zijn mening hebben christenen de barrières die bij moslims te gen de dialoog bestaan, onvol doende verwerkt. Aan de ene kant zijn er groepen die in de barrières een bevestiging van hun eigen vooroordelen zien. Aan de andere kant staan christenen die de barrières negeren of afzwakken. Land man waarschuwt voor de nei ging „de stekelige kanten met de mantel der liefde te bedek ken" en voor „mooie kerkelij ke verklaringen die een har monie suggereren die er niet is en die de tegenstellingen veronachtzamen". Dat kan er volgens Landman toe leiden dat de tegenstellingen tussen moslims en christenen geheel worden overgelaten aan groe pen die de dialoog minder welgezind zijn. Landman maakt duidelijk dat de taak van de kerken niet geheel en al afhankelijk mag worden gemaakt van wat moslims van de kerken vin den. Als zij de navolging van Christus meer willen laten zijn dan een paar mooie woor den, zullen ze moeten opko men voor de zwakste groepen in de samenleving, waartoe de moslims zeer duidelijk beho ren. „De kerken dienen zich voor hen in te zetten, niet neerbuigend, maar in het be sef dat er veel valt recht te zetten. Als deze kloof wordt verkleind, komt er wellicht ook in de kloof van karikatu ren beweging", aldus Land man. De scriptie van de heer Land man „Tussen vooroordeel en begrip" is verkrijgbaar via de Faculteit Godgeleerdheid van de Vrije Universiteit te Am sterdam. FORSE KRITIEK HANS KÜNG OP OECUMENISCH BELEID HANNOVER Protestanten laten zich graag fotograferen met de paus. maar intussen gebeurt er bitter weinig in de toenadering tussen Rome en Reformatie. Dat vindt de ka tholieke theoloog Hans Küng blijkens in interview met het Duitse lutherse blad Monats- hefte. Hoewel Rome de wen sen van de protestanten ne geert, protesteren dezen niet maar laten zich vrolijk met de paus fotograferen, aldus Küng. Küng, wie in 1979 de kerkelij ke leerbevoegdheid werd ont nomen wegens zijn opvattin gen over onder meer de on feilbaarheid van de paus, vindt de houding van de protestantse kerken getuigen van een „lauwe, schuchtere devotie". Hij verwijt de Evan gelische Kerk in Duitsland „diplomaten-oecumene, die zich door Rome heeft laten inpakken". Protestanten wor den in het Vaticaan graag ge zien en als alibi gebruikt. Hun is kennelijk niet duidelijk welke hoge prijs zij voor dit „stilzwijgen" betalen, zo be toogt Küng. Volgens de theoloog hebben kritische katholieken eronder te lijden dat hun „protestants georiënteerde katholieke her vormingen" geen steun krij gen van de leiders der prote stantse kerken. Terwijl prote stantse „kerkvorsten" hef Va ticaan in en uit lopen, worden kritische katholieke theologen in Rome van conferenties ge weerd of onderworpen aan de roomse inquisitie. De Wereld raad van Kefken wordt er door Küng van beschuldigd op grond van een „zwarte lijst" juist geen uitnodigingen te sturen aan de creatiefste katholieke theologen. Bij bij eenkomsten van de Wereld raad zijn vooral „katholieke hoftheologen" present, zo be toogt Küng. Hij heeft geen hoge dunk van „omarmingen van de paus en protestantse kerkleiders, als wordt verslui erd dat de paus een lutherse bisschop niet eens als een op geldige wijze gewijde pastor beschouwt". Volgens Küng heeft tijdens Een delegatie van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gere formeerde Kerken en de Evangelisch-Lutherse Kerk in Neder land waren vorig jaar april te gast in Rome. Ook zij lieten zich fotograferen met de paus. het pontificaat van Johannes op gang komen, als er een Paulus II op het gebied van „Johannes XXIV" wordt ge- de oecumene geen enkele be- kozen, want Johannes XXIII langrijke gebeurtenis plaats- heeft laten zien dat een „oe- gehad. De oecumene zal in cumenisch pausschap" moge- Rome waarschijnlijk pas weer lijk is, aldus Küng. Brieven graag korl en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Priesterraad Wie in de rubriek „Kerk en Wereld" hef verslag heeft ge lezen van de Priesterraad van het bisdom Rotterdam vraagt zich wellicht verbijsterd af wat voor priesters in die raad zit ting hebben. In plaats van bis schop Bar te adviseren om evenals kardinaal Simo- nis helder en duidelijk te getuigen voor de geloofswaar heid dat de Tien Geboden door God gegeven zijn en dat van het zesde gebod geen jota veranderd kan worden, pogen ze bisschop Bar en zijn colle ga's voor hun wankel karretje te spannen. Volgens een aantal leden van de raad (hoevelen?) is de geloofwaardigheid van de Kerk beschadigd doordat pas tores (wie?) die iets pogen op te bouwen voor homofielen zich door het woord van de kardinaal onderuit gehaald voelen. Eerste vraag is: wat willen die pastores opbouwen? Tweede vraag: laten die pasto res aan de homofielen Christus in zijn totaliteit zien? Met al zijn kwaliteiten? Hij is godde lijk Wetgever, Rechter over levenden en doden en Barm hartige Samaritaan, die graag vergeeft aan iedere zondaar die oprecht berouw heeft, de brede weg wil verlaten en de smalle weg van onthouding en zelfbeheersing wil opgaan. De kardinaal heeft niet meer dan zijn plicht gedaan. Dat hier voor moed nodig was blijkt uit de opschudding die vorige maand na zijn optreden in ons verdraagzame landje is ont- .staan en ook uit het kabaal dat nu losgebroken is in de Pries terraad van de randstad. Een kleine kudde, die aan Christus in Zijn beproevingen probeert trouw te blijven. hoopt dat de uitspraak van mgr, Simonis over de eerbied voor Gods woord een krachtig herstel inluidt van de kerk van Nederland, waarvan de (ADVERTENTIE) 6 t/m 15 maart Geopend 10-17 uur. Donderdag 12 en vrijdag 13 maart 10-22 uur. geloofwaardigheid al twintig jaar lang door binnenkerkelij ke tegenkrachten wordt be schadigd. Een onbepaald aam tal priesters en pastorale wer kers en werksters heeft mijns inziens het juiste zicht verlo ren op het aan de Kerk toe vertrouwde evangelie. Deze dwalenden zijn de eersten die her-evangelisatie broodnodig hebben. M. Meiman, em.pr. VOORSCHOTEN. Weeffoutjes In de rtv-rubriek stond eind vorige week een voorbeschou wing over een televisieserie van de VPRO-televisie onder de kop „De mens kan weef foutjes uit de Schepping weg nemen". De wetenschap is tot ondergang gedoemd wanneer zij niet in dienst staat van het werkelijk heil van de mens, van heel de mens, vanaf het begin van de wordende mens in de moederschoot tot de dood, zelfs tot over de dood heen (waarbij het lichaam sterft, maar de geest door God geschapen in leven blijft). Moge God dat verhoeden en moge de wetenschappers zich van hun verantwoordelijkheid tegenover hun Schepper be wust zijn. Vruchtwateronder- zoek kan aantonen „of en wel ke afwijking een boreling zal vertonen". Hierin, zo lees ik, kan worden voorzien. Even tueel kunnen de ouders tot abortus besluiten. Dat staat er zo maar in een klein zinnetje, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, dat wanneer blijkt dat het nog ongeboren kind een afwijking vertoont, het gedood kan worden. Waar is de mens mee bezig en waar toe kan dit leiden? Ik denk dat ouders van een gehandicapt kind vooral wensen dat hun kind door de gemeenschap ge accepteerd en bemind wordt, zoals de ouders dat ook doen. Een gehandicapt mens is toch niet minder dan een ander mens? Ik denk dat ieder mens een vaak niet altijd zichtbare handicap met zich mee draagt. Zusters 1 Men kan God niet dienen en de mammon, staat in het evan gelie. Helaas voelden diverse zusters die God dienden, aan getrokken door de nieuwe tijd, op een gegeven moment dat ze aan carrière, vermaak, kleding etc. te kort waren gekomen. Ze stapten over om een en an der in te halen. Zo staat het er samengevat in het artikel „Een rondgang langs Haagse religieuzen". Bravo dan zus ters die achterbleven, terwijl uw werkzaamheden verander den, dat u trouw bleef, en dat u wat u tekort kwam, voor lief nam voor God en ons. Bravo, wij hebben het grootste respect en waarderen uw voorbeeld ten zeerste. Bedankt ook u zuster Petronelli, uw medezus ters eveneens, dat menig meis je uw opofferend leven moge navolgen. Het wordt zo leeg in de kerk als de zusters verdwij nen. We missen ze zo in de verpleging, het onderwijs. Ze waren zo goed. H. Rutges, DEN HAAG. Selectie van mensen De tendens is duidelijk waarneembaar dat abortus provoi tus in ons land steeds minder wordt toegepast als letterlijk noodmaatregel zoals in de wet geregeld maar steef meer als selectiemiddel om gezonde kinderen geboren te f ten worden. Dat bleek weer eens uit de eerste afleverif (zondagavond) van het VPRO-televisieprogramma „Betn dan God". Een aantal deskundigen in de medische wereld j' leidinggevenden in het verzekeringswezen spraken van terecht besluit tot abortus als duidelijk is dat de zwang|' schap uitloopt op de geboorte van een gehandicapt kind. De vraag is natuurlijk over welke handicap het dan gaj een groeistoornis, zodat het kind altijd een dwerg zal blijv# om de handicaps van een blind kind, een eenzijdig verlari kind of om een diep zwakzinnig kind? In het programifj bleken diverse wetenschappers niet alleen in het geval het zwakzinnige kind tot abortus te willen adviseren, keuzen sluiten aan bij wat in West-Duitsland bijvoorbi gebeurt: abortus wegens een hazelip. OPMERKELIJK was hoe het financiële aspect van derge ke beslissingen een rol speelde in de overwegingen van geïnterviewde deskundigen. De behandeling, opvang eruvr zorging van een gehandicapte is vele malen duurder dana abortus. Erfelijkheidsonderzoek en vroeg-diagnostiek hebb B een hoog rendement; het effect is dat er veel minder gehd^P dicapte kinderen worden geboren. Immers, veel ouders dank zij de wetenschap weet hebben van de gebreken 1 hun kind, besluiten tot abortus. HET programma liet op pijnlijk duidelijke wijze zien waal ver het in dergelijke discussies feitelijk gaat. Gehandicapt]de die nu leven, krijgen te horen dat ze eigenlijk niet geboijl hadden moeten zijn. Maar ook over de toekomst van de jt n menleving wordt nogal wat gezegd. De deskundigen wa#n' het er over eens: de maatschappelijke druk en wellitj ook de financiële op mensen zal zo groot worden, dat Lel geboren worden van een gehandicapt (lees: duur) kind stejw; minder zal voorkomen. Niet alleen overigens door abort) wj maar ook door het (vrijwillig) afzien van het verwekken \Pe kinderen. t lN het programma speelde voortdurend de herinnering aillt de nazi-tijd mee op de achtergrond. Een gehandicapte, r volgens sommigen nooit geboren had mogen worden, had I dens haar studie frappante gelijkenissen ontdekt tussen Lw motieven voor het elimineren van (geestelijk) gehandicapfst in de nazi-tijd en de pleidooien voor wat in onze tijd prevfen tie heet. Hai Hui Aan de kwestie die de VPRO op bijzonder indringende Vi ze aan de orde heeft gesteld, zit een complex aantal vragjin Bijvoorbeeld: moet je omwille van te verwachten misbirng het genetisch onderzoek stoppen of moet je ermee doorgjj* om mensen van de positieve resultaten te laten profiterLj Op al die vragen afdoende antwoorden te geven is een terst moeilijke zaak. Toch moeten individuele mensen en de samenleving l|C geheel zich wel degelijk bezighouden met dergelijke vrafL Duidelijkheid over wat er zich afspeelt in laboratoria en ten welk beleid de politiek voorstaat zijn eerste voorwaarL^ om er op verantwoorde wijze mee om te gaan. Nog belang ker is te proberen vanuit het geloof een visie op leven, en dood te formuleren, toegesneden op de actuele vi Het bijbels getuigenis over Gods bedoelingen met men) kan een anker zijn dat mensen ervoor behoedt meegeti ken te worden op de golven van egoïsme en zelfverheffëj11 autonomie. Anders verworden mensen tot factoren in eerf nanciële beschouwing en worden ze het slachtoffer van^ kaar. De naaste wordt dan gezien als een vijand en niet r als evenbeeld Gods die ieder mens oproept de ander 1 'recht te laten komen. Nog vorst in de nacht De Bilt (KNMI) Boven oost- Europa bevindt zich in de ho gere luchtlagen een lagedruk gebied, dat is gevuld met voor de tijd van het jaar zeer koude lucht. Dit gebied verandert het komende etmaal weinig van plaats. Het weer in onze omge ving wordt bepaald door een hogedrukgebied, waarvan het zwaartepunt boven noord- Duitsland komt te liggen. Oceaanfronten dringen via de Britse Eilanden in onze rich ting op, maar kunnen ons land niet bereiken. Deze fronten veroorzaken tijdelijke bewol-. king boven ons land. Neerslag wordt daaruit niet verwacht. Aan de grond blijft droge en koude, uit zuid-Duitsland af komstige, lucht toestromen. Daarin kan het vooral in het noordoosten, waar de grond met sneeuw en ijs is bedekt, 's nachts nog flink vriezen, s Middags is het enkele graden boven nul. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-ScandinaviëVan het westen uit toenemende bewol king gevolgd door sneeuw In de nacht matige tot strenge, overdag overwegend lichte vorst. Denemarken: Invallende dooi. Veel bewolking en van het westen uit sneeuw en ijzel overgaand in regen. Donder dagnacht lichte vorst. Middag- temperatuur oplopend tot 5 a 10 graden. Duitsland: Veel bewolking, sneeuw en ijzel overgaand in regen. Elders bijna overal droog. In de nacht lichte vorst, middagtemperatuur oplopend tot flink boven nul. In het Al pengebied donderdag nog veel bewolking en af en toe sneeuw. Frankrijk. Veel bewolking en alleen in het uiterste westen plaatselijk regen. Middagtem peratuur van 8 tot 10 graden in het noorden tot rond 1! het zuiden. In het noordoofc donderdag in de nacht lichte vorst. WEERRAPPORT HEDENMORGEN (ADVERTENTIE) 6 t/m 15 maart Geopend 10-17 uur. Donderdag 12 en vrijdag 13 m;

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2