Sowumt We moeten 't hoofd niet laten hangen Ju STAD OMGEVING Handig 'miniburo' et de dood voor ogen euke tentoonstelling DINSDAG 3 MAART 1987 PAGINA 9 Lanri jdingen door gladheid ravond veroorzaakt door de adheid. Persoonlijke ongelukken ■den zich niet voor, wel liepen rschillende voertuigen flinke uken op. m tien voor tien raakte een 24-ja- ge automobiliste uit Oegstgeest in n slip op de gladde Valkbrug. sar auto kwam tegen een ver- ■erszuil tot stilstand. Een 30-jarige an uit Rijswijk, die met zijn auto iter haar reed, kon haar niet ont- jken. '"-jarige Leidenaar reed even If uur op de Haagweg. Hij »ed met zijn auto weg en kwam recht op de linkerrijbaan. Daar reed een 25-jarige Leidenaar, die een aanrijding niet kon voorkomen. Om half twaalf reed een 22-jarige Leidse automobilist tegen een paal op het voetpad aan de Bosrode. De Leidenaar wilde de bocht naar rechts nemen, maar zijn auto gleed rechtdoor en kwam tegen de paal tot stilstand. De paal brak af, de voorzijde van de auto raakte be schadigd. Op de IJsselmeerlaan reed even voor middernacht een 22-jarige Lei denaar tegen een auto, die stond te wachten voor het rode verkeers licht. De jongeman wilde remmen, maar zijn auto gleed tegen het voer tuig voor hem, bestuurd door een 57-jarige automobilist uit Leiden. Bejaarde licht gewond LEIDEN Een 74-jarige Lei denaar raakte maandagmor gen rond half twaalf licht ge wond bij een aanrijding op de kruising Tomatenstraat/Lam- menschansweg. De man reed de Lammenschansweg op zon der voorrang te verlenen aan de bestelwagen van een 29-ja- rige Rotterdam. De Leidenaar dacht dat de bestelwagen af zou slaan omdat zijn knipper licht aan stond. Deze vergis sing bezorgde hem lichte ver wondingen waarvoor hij ter plaatse kon worden behan deld. Beide wagens werden licht beschadigd. Nieuwbouw aan Zijloever LEIDEN Het wijk- comité De Kooi houdt woensdag 11 maart een bijeenkomst over de nieuwbouwplannen voor de Zijloever. Het gaat om het gebied tussen zwembad de Zijl, Lage Rijndijk, Su- matrastraat en de Zijl. Voor de bijeenkomst zijn alle lokale politie ke partijen uitgeno digd. De vergadering heeft plaats in het buurthuis De Mirt- Honken aan de Drift- straat 49. AZL IN ACTIE VOOR REUMA LEIDEN ki het kader van de collecteweek van het Natio naal Reumafonds houdt het Academisch Ziekenhuis Lei den een aantal activiteiten tus sen 9 en 13 maart van 10 tot 16 uur op het Leidse Plein. Met tentoonstellingswanden, vide obanden, diaseries en dergelij ke zal een overzicht worden gegeven van de doelstellingen van het Reumafonds. Op 11 maart is de PPT met een stand aanwezig waarin een overzicht wordt gegeven van voorzie ningen die zijn ontwikkeld voor motorisch gehandicapten. De gehele week is een diëtist aanwezig tussen 12 en 13 uur. Informatie over bouw- beroepen LEIDEN LBO-, MBO- en mavo-leerlingen kunnen vrij dag 13 maart van 9.00 tot 16.00 uur en zaterdag 14 maart van 10.00 tot 16.00 informatie krij gen over bouwberoepen. Lera ren van de Leidse technische scholen en de Stichting Vak opleiding Bouwbedrijf zijn vertegenwoordigd in het Cae- ciliacomplex achter de Mare. Daar worden ook lezingen, di apresentaties en rondleidingen gehouden. Ouderen willen veiliger verkeer LEIDEN De Werkgroep Ouderen Verkeer en Vervoer wil een actieplan maken om het verkeer voor ouderen wat vriendelijker te maken. In het kader van dit actieplan „Verkeer en mentaliteit" wordt een aantal bijeenkomsten gehouden, waarbij ouderen over de problemen in het ver keer kunnen praten. Edy Stuy van de landelijke voetgan gers vereniging zal daarbij ingaan op de verkeersproble men van ouderen. Na een videofilm over ouderen in het verkeer zal met de bezoekers van de bijeenkomst gespro ken worden over het verbeteren van de veiligheid voor oudere voetgangers. Behalve ouderen zijn ook andere kwetsbare deelnemers in het verkeer op de bijeenkomsten welkom. De eerste bijeenkomst heeft plaats op donderdag 5 maart om half elf 's morgens in het Dienstencentrum Binnenstad aan de Hogewoerd 65. De tweede wordt op woensdagmiddag 18 maart om twee uur 's middags in het Dienstencentrum Zuid-Oost aan de Lorentzkade 61 gehou den. PERSONEEL LEIDSE MEELFABRIEK VERZET ZICH TEGEN SLUITING kl LEIDEN „We moeten W- I niet te vroeg het hoofd laten hangen". Dat zei Jos Duynhoven, districts bestuurder van de indus triebond FNV gisteroch tend tegen de 79 perso neelsleden van de Leidse meelfabriek De Sleutels aan de Oosterkerkstraat. Even daarvoor had di- Tm recteur H. Bouterse be- I kendgemaakt dat de di- rectie van het Meneba- <5oa.; concern de activiteiten in uur de Leidse vestiging wil stilleggen. Duynhoven: „De kogel is door de kerk. We hebben nu eindelijk duidelijkheid. Maar dat betekent niet dat vakor ganisatie en ondernemings raad nu zeggen: Het zij zo. Zeker niet. Wij gaan ons er nu eerst van overtuigen dat de sluiting onontkoombaar is. We gaan de levensvatbaar heid van dit bedrijf onder zoeken. We moeten zuinig zijn op dit stuk werkgelegen heid, op deze fabriek, die in feite nog de enige grote fa briek is in Leiden". Op 19 maart komen vakbonden, on dernemingsraad en directie bij elkaar om verder te pra ten. Het Meneba-concern ver keert al geruime tijd in fi nanciële moeilijkheden. De directie zoekt de oorzaken hiervan in ontwikkelingen buiten het concern, terwiil veel personeelsleden en ook de vakbonden de schuld eer der zoeken bij de top van het bedrijf. „De directie zegt dat de ster ke Amerikaanse concurren tie reden is voor de vermin derende afzet. Maar volgens ons zijn er de afgelopen jaren binnen het topmanagement van Meneba nogal wat maat regelen genomen, die niet hebben geleid tot een positief rendement. Integendeel, het vreemd vermogen is op dit moment veel hoger dan het eigen vermogen", aldus FNV-er Duynhoven. Ook onder personeelsleden leeft de gedachte dat er door de leiding van het bedrijf nogal wat fouten zijn ge maakt. „Het management heeft het laten versloffen", zegt D. van Rossum. Hij werkt al vijfentwintig jaar bij het bedrijf als onderhouds monteur en trad juist giste ren af als lid van de onderne mingsraad. „Op een gegeven moment kwamen er goedko pe soorten bloem op de markt", vertelt hij. „Dit con cern hield echter vast aan de oude prijs. Daardoor verloren we klanten. Het was echt een uitputtingsslag, die door Me neba werd verloren. Ver schillende bakkerijen namen geen meel meer van ons, maar van andere bedrijven. De ondernemingsraad heeft daarvoor gewaarschuwd". „Daarnaast", vervolgt Var. Rossum, „heeft het bedrijf miljoenen geïnvesteerd in projecten die zijn nïislukt. In de tachtiger .jaren werd er bijvoorbeeld geïnvesteerd in vuilverbrandingsschepen, die nooit in werking zijn getre den. Ook is er veel geld ge bracht naar een jachthaven, die al slecht draaide". De laatste jaren zijn verschil lende maatregelen genomen bij De Sleutels. Zo is het tota le personeelsbestand terugge bracht van 126, ongeveer vijf jaar geleden, naar 79 nu. „Deze vestiging draait tot op heden positief", aldus Van Rossum. „Elk jaar wordt de winst van de Leidse vestiging gestoken in het concern. Rot terdam draait minder winst, maar omdat het hier sterk verouderd is, willen ze dat wij sluiten". Van Rossum acht de overlevingskansen voor De Sleutels „reëel": „We moeten eerst alles maar eens op een rijtje zetten. Mis schien dat een andere onder neming deze vestiging kan kopen Tegen elven stroomde gister morgen het personeel naar de kantine, waar Bouterse „ons doodvonnis zal vellen", zoals een werkneemster het noemde. Toen de directeur zijn verhaal had verteld, was het de beurt aan hetperso neel. Bange vragen over de toekomst werden gesteld. Hoeveel mensen er terecht konden in Rotterdam („daar is nog niets over te zeggen") en wat stilleggen eigenlijk in zou houden („Dat is eigenlijk de eerste stap, wat er daarna gebeurt, weet ik niet"). Een boze werknemer stond op en zei: „De directie heeft zijn ui terste best gedaan om in ze ven jaar tijd zoveel mogelijk af te slanken. Ze spijkerden het hek dicht om vervolgens zelf door de spijlen te krui pen. De Raad van Bestuur, de Raad van Commissaren en de directie van het Meneba- concern hebben hun werk zeer slecht gedaan". In de kantine gingen de handen op elkaar. Applaus voor de man die zei wat velen dachten. Auto Later praatten de personeels leden na in groepjes. „Ik ben niet boos of verdrietig. Ik heb het allemaal al zo lang zien aankomen", zegt een man, die twaalf jaar bij De Sleutels werkzaam is als on derhoudsmonteur. „Ik denk niet dat ik hier over een iaar nog werk", zegt hij somber. „Hoop heb ik niet meer. Je kunt zo'n besluit van de di rectie toch niet veranderen". Toch vindt hij wel dat ieder een zich voor honderd pro cent moet inzetten voor het behoud van de werkgelegen heid: „Ik denk dat er nog niet genoeg is gekeken naar de overlevingskansen. Wel licht zijn er mogelijkheden voor ons buiten Meneba om". „Ik hoop wel dat ik bij Mene ba kan blijven werken. We hebben hier een classificatie systeem. Je verdient meer als je hier langer werkt. Als ze dus zeggen, dat ik in Rotter dam kan gaan werken, dan ga ik. Ik heb weinig keus. Ik moet immers bepaalde din gen kunnen bekostigen". „Maar", reageert een collega, „wat voor zekerheid heb je als je in Rotterdam gaat wer ken. Wie kan garanderen dat Meneba over tien of vijftien jaar nog bestaat? Er is een verkeerd beleid gevoerd, en wie zegt dat dat verandert". Schouders ophalen en dan vluchten in ae humor of iets wat daar op lijkt: „Heb jij een auto, dan rij ik met jou mee". „Het ergste vind ik het voor de mensen die hier een jaar of dertig werken. Die zijn nu een jaar of vijftig. Negentig procent kans dat die straks op straat staan met een uitke ring. Dat vind ik nou a-soci Vakbondsbestuur Jos Duynhoven tegen het personeel van de meelfabriek: „We hebben nu eindelijk duidelijkheid, niet dat de sluiting al een feit Is". aal. Dan zie ie echt dat dit een groot bedrijf is, dat al leen maar denkt in dollarte kens, niet in personeel". Amerika Volgens directeur Bouterse zijn er drie redenen waar door de afzet van het meel- concern vermindert. „Aller eerst is er de landbouwpoli tiek van Amerika. Drie mil jard dollar subsidie per jaar wordt er verstrekt op de ex port van granen en gemalen bloem. De VS kunnen leve ren tegen prijzen die tegen het absurde liggen". Daar naast zijn volgens Bouterse landen als Saoedi-Arabië, Ni geria en Sri-Lanka zelf gaan malen. „Zij vielen dus af als klant". Een derde reden is de gedaalde omzet in het bin nenland: „Tegen onze kwali teit valt niet te vechten, wel tegen onze prijs", aldus Bou terse. „Kleine en middelgrote bedrijfjes in België en Duits land leveren tegen zeer scherpe prijzen. Dat komt omdat zij de molens ook op zaterdag en zondag laten draaien". De Rotterdamse vestiging is ongeveer twee maal zo groot als die in Leiden. Om de maalcapaciteit af te stemmen op de te verwachten afzet, is het volgens de directie nood zakelijk dat dertig procent van de capaciteit verdwijnt. „Het is het meest logische dat ie dan gaat draaien in een fa briek die twee-derde van de, totale capaciteit omvat, en dat is de fabriek in Rotter dam", zegt Bouterse. Hij zegt zich gesteund te weten door het onderzoeksbureau McKinsey dat verschillende alternatieven heeft onder zocht. „We moeten nu het advies van de ondernemings raad afwachten. De leden kunnen zelf ook naar cijfers kijken, en moeten dan wel tot een bepaalde conclusie komen". Ontslagen Bij de Leidse meelfabriek werken 79 mensen. Gedwon gen ontslagen zijn volgens de directie „waarschijnlijk niet te vermijden". „Met de vak organisaties willen we bekij ken wat de mogelijkheden zijn voor de werknemers. Maar ik verwacht niet dat we alle tachtig mensen kun Maar dat betekent nen plaatsen", aldus Bouter se. Tot begin volgend jaar blijft De Sleutels produceren. Het buikstation van de Rotter damse vestiging moet name lijk eerst worden uitgebreid. „De gemeente Leiden be treurt dit besluit in grote mate", zegt een woordvoer der van de directie economi sche zaken van de gemeente. „De Leidse meelfabriek was geen probleemfabriek. De problemen liggen bij het lah- delijk concern. En daarop heeft de gemeente geen in vloed". Wel kan de gemeente een rol gaan spelen, als Me neba het complex wil verko pen, en er een andere be stemming voor de fabriek moet worden gezocht. JANET VAN DIJK IWMIItll»! tWCTlwp- GEBRUIKEN EN RITUELEN BU HET ÏTERVEN DOOR DE EEUWEN HEEN Cursussen duiken in geschiedenis LEIDEN De stichting Kunsthistorisch Centrum organiseert met museum De Lakenhal twee cursussen: over Lucas van Ley- den en over de Leidse architectuur. Beide cursussen worden ge geven door Claudia Theunissen. De Lucas van Leyden-cursus bestaat uit vijf bijeenkomsten op woensdagochtend van 11.00 tot 13.00 uur. De eerste les is op 1 april. De cursus wordt afgesloten met een bezoek aan het drieluik Het Laatste Oordeel in De La kenhal en aan het Prentenkabinet in Leiden. De kosten bedra gen voor leden f 105 en voor niet-leden 115. „Architectuur van een Lakenstad bestaat uit vijf bijeenkomsten op zaterdagoch tend en drie excursies. De eerste les wordt gegeven op 14 maart. De prijs is 135 voor leden en 145 voor niet-leden. Voor in schrijven: Kunsthistorisch Centrum, Egelantiersgracht 161, 1015 BG Amsterdam, tel. 020-265490. EIDEN Hoewel een on- rwerp als „de dood" nu niet eet aanleiding geeft tot ïusement, biedt de tentoon- illing „Met de dood voor die tot 5 april in mu- Ïi de Lakenhal te zien is, veel vermaak. Doordat cultuurhistorisch beeld ge in wordt van dood en 6e- 4javen worden, is een zeer elzijdige tentoonstelling ont- Duidelijk wordt ge- j 4 ■hakt dat de betekenis van de od afhankelijk is van aller- f. 51 religieuze, mystieke, maat- I 11 ïappelijke en politieke facto- n. Op de tentoonstelling 1,8.5 >rdt die geschiedenis j jp J, rongsgewijs behandeld. Dit 'miniburo' is voor u blijkt dat in de prehistorie, as van een overledene vaak faard werd in gewone huis, i en keuken -potten. Dus pot waar eerder nog soep in gekookt, diende later als In de Romeinse tijd wer- n kinderlijkjes veelal tussen t vuilnis gedumpt. De kin- U rsterfte was toen heel erg og en meer dan de helft aide het eerste jaar niet. Op tentoonstelling is een baby- ïletje van zo'n 2000 jaar oud zien. Het werd gevonden in n kleilaag van de onlangs (otgelegde Romeinse neder- tting in Valkenburg, ivures uit de middeleeuwen in zien dat het christendom einde maakte aan het cre- ren- De doden moesten in graven wachten op de dag oordeels en omdat de we- rkomst van Christus vanuit oosten verwacht werd, ïrden de doden met de voe- naar het oosten begraven, dat ze direct de Verlosser uden kunnen aanschouwen. Een schilderij van J.J. de Stomme van een dood kindje (1656). Duidelijk is dat in die jaren de dood voortdurend op de loer lag. Het leven werd bedreigd door ziekten, hongersnood, overstromingen en oorlogen. Eén van de belangrijkste doodsoorzaken was de pest, ook wel de zwarte dood ge noemd. In de vroege middel eeuwen werden de doden ge huld in een mat of deken be graven. Voor aanzienlijken werden sarcofagen gebruikt. Een sarcofaag, die in ae Leidse bodem werd gevonden, is ook te zien op de tentoonstelling. Voorstellingen laten voorts zien dat rond 1600 ter dood veroordeelde misdadigers „ge bruikt" werden voor de anto- mische les. De secties werden alleen in de wintermaanden uitgevoerd, omdat anders het lijk te veel zou stinken. De medische wetenschap vaarde er wel bij. Dat deze anatomi sche lessen konden plaats vin den had ermee te maken, dat de kerk toen reeds een duide lijke scheiding had aange bracht tussen lichaam en ziel. Ook doodsportretten, waarop vrouwen en mannen, maar voornamelijk kinderen op hun doodsbed werden vereeuwigd, ontbreken niet op de tentoon stelling. Als met de reformatie ook het geloof aan vagevuur en brandende zielen ver dwijnt, worden er schilderijen gemaakt die de vergankelijk heid benadrukken. In deze Vanitas-stillevens spelen sym bolen een belangrijke rol. Op de tentoonstelling zijn ver der herinneringspenningen te zien, waarop de daden en de naam van de overledene wer den vastgelegd. Rijke mensen lieten speciale doodspenningen ontwerpen, maar ook waren er van deze penningen met ge bruikelijke doodssymbolen ge woon in de handel. Ook de bidprentjes ontbreken niet op de tentoonstelling en er zijn doodskleden te zien. Verder zijn er twee dodenlantaams. Een zwarte en een witte. De zwarte werd aan de deur bij overleden gehuwde mensen gehangen. Een witte lantaarn kregen overleden ongehuwde vrouwen. Aardig onderdeel op de ten toonstelling zijn verder de af beeldingen van lijkkisten, voorzien van allerlei ingenieu ze constructies. Die kisten werden gemaakt uit angst voor het levend begraven worden. Dé tot leven gekomen schijndode kon door een sim pele druk op een knop of door aan een touw trekken omstan ders waarschuwen. De angst voor het schijndood begraven worden, kwam voor op vele prenten en in vele verhalen. Er werd zelfs een vereniging opgericht, waarbij men de wacht hield bij de dode en scherp oplette of er nog teke nen van leven waren. Op de tentoonstelling zijn ver der negentiende eeuwse schoolplaten voor de kinderen van drie tot vier jaar te zien. Op die platen staan grafzer ken, die de kinderen met blokjes moesten namaken. Aan de hand van allerlei strijdtonelen, wordt het dra matische sterven van belang rijke historische figuren uitge beeld. Twee schilderijen, één van Eppo Doeve en een groot en fraai doek van Co Westerik beelden het overlijden van ko ningin Wilhelmina uit. Op de tentoonstelling zijn verder do denmaskers te zien, waaron der één van Willem Elschot Er is een echte rouwkamer in gericht en verder zijn er vele kinderversjes over ae dood te lezen. Uiteraard ontbreekt de Leidse gifmengster Goeie Mie niet en worden de verschillen de begraafplaatsen in de Sleu telstad belicht. De tentoonstel ling wordt afgesloten met werk van enkele Leidse kuns tenaars. Peter de Ru, Jan Kleingeld, Kees Buurman, Pol Jong, Burkhardt Söll en Henk Fakkeldij geven daarin hun visie op de dood. SYLVIA VAN LEEUWEN Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo1 aan: NaamVoor, Postcode/plaatse Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). 1 -rSeSk lr™—- wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet sléchts 8 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. CcidöcSouAcmt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9