Witte Huis trekt voordracht voor CIA-chef weer in (^Hulshof Surinaamse politiek moet een toontje lager zingen j „Nederland mag tot lente 1988 wachten met plaatsing Reagan en Gorbatsjov zitten beiden om akkoord verlegen Geen onderzoek naar ex-nazi's in Engeland Weg van Sovjet-Unie ook Tsjechische weg" HULSHOF SHOW ELDERLANC J—i BUITENLAND £etd6C@omottt DINSDAG 3 MAART 1987 PAGINA 6 Anti-aids campagne in Korea voor Olympische Spelen SEOEL Zuid-Korea is er alles aan gelegen de Olympische Spelen van 1988 een succes te laten worden. Maar aids vormt volgens de Koreanen een bedreiging voor de duizenden toeristen bij de Zomerspelen. Daarom heeft het ministerie van volksgezondheid een anti-aids campagne afge kondigd. Een commissie gaat bekijken welke maatregelen er moeten worden genomen om de medische veiligheid van de toeristen zo veel mo gelijk te garanderen. Een van de maatregelen waaraan gedacht wordt, is het niet langer meer toelaten van buitenlandse artiesten van wie be kend is, of vermoed wordt, dat zij drager zijn van het aids-virus. Een wet die de regering mogelijk maakt „verdachte" toeristen de toegang tot het land te weigeren, wordt nog deze maand in het parlement behandeld. Palestijn gedood op Jordaanoever NABLOES Israëlische mili tairen hebben gisteren in de stad Nabloes op de bezette westelijke Jordaanoever een Palestijnse student doodge schoten tijdens een herden kingsplechtigheid voor de vo rig jaar vermoorde burgemees ter van Nabloes. De student werd gedood toen militairen het vuur openden op een aan tal Palestijnse jongeren die weigerden halt te houden. De moord op de gematigde burge meester werd indertijd gewe ten aan Israëlische autoritei ten, maar is opgeëist door radi cale Palestijnen. „PIZZA-CONNECTIE" HANDELDE IN DRUGS NEW YORK De voormalige baas van de Siciliaanse maffia en zeventien andere maffia-leden zijn gisteren in New York na een proces van een jaar en vijf maanden schuldig bevonden aan handel in drugs. Op de aanklacht staat een maximale straf van vijftien jaar. De zaak werd bekend als de Pizza connectie toen de verdachten ervan werden beschuldigd pizzeria's te ge bruiken als dekmantel voor de distri butie van heroïne met een totale waar de van 1,6 miljard dollar die over een periode van tien jaar het land werd in- gesmokkeld. Het proces was een van de langste strafzaken in de Amerikaanse geschiedenis. Tijdens het proces werd een verdachte vermoord. Britse spionnenjager ontdekt „vijfde man" LONDEN Een spionagedeskundige in Londen heeft beweerd dat hij een nieuw lid heeft ontdekt van de roemruchte Sovjet- spionnenclub rondom Kim Philby. In een nieuw boek, dat in afleveringen verschijnt in de Daily Express, zegt Nigel West dat de spion Graham Russell Mitchell was, die het bracht tot onderdirecteur van de contra-spio nagedienst MI5. Hij overleed twee jaar gele den. In het boek wordt Mitchells baas, wijlen Sir Roger Hollis, vrijgepleit. Een voormalige Britse contraspion, Peter Wright, zegt juist bewijzen te hebben dat Hollis een agent was van de Sovjet-Unie. De beruchte spionage- club omvatte vier mannen: Philby, Anthony Burgess, Donald MacLean en Anthony Blunt. Maar al lang wordt er gespeculeerd dat er een vijfde lid van de club moet zijn geweest. Geleerde mag Sovjet-Unie niet verlaten MOSKOU De Sovjet-autori teiten hebben gisteren op nieuw geweigerd de joodse ge leerde Aleksandr Lerner toe stemming te geven naar het Westen te emigreren. Volgens de Sovjet-autoriteiten is Ler ner door zijn werk in contact gekomen met staatsgeheimen. Volgens de 73-jarige dissident betreft dat echter een onder zoek waarvan de resultaten in middels zijn gepubliceerd. Ler ner probeert al sinds 1971 een uitreisvisum voor Israël te krijgen. PARAMARIBO De „oude" politieke partijen ii Suriname, VHP en NPS, moeten er rekening mee houden dat de ministersposten, die vrijkwamen bi een regeringscrisis, niet opnieuw door mensen ui' hun gelederen kunnen worden bezet. NAVO-GENERAAL ROGERS: BRUSSEL Wat er tus sen nu en de lente van 1988 op ontwapeningsge- bied gebeurt, wordt be palend voor de vraag of in Nederland Ameri kaanse kruisraketten zullen worden geplaatst. Dit heeft de opperbevel hebber van de NAVO- troepen in Europa, de Amerikaanse generaal Bernard Rogers, in Brus sel verklaard. De Nederlandse regering, al dus Rogers, heeft zich ertoe verplicht om tegen eind 1988 alle voorziene 48 kruisraket ten te plaatsen. „De laatste datum tot waarop Nederland met de plaatsing kan wach ten is de lente, de vroege zo mer van 1988", aldus Rogers. Het gaat erom, of tegen dat tijdstip een betekenisvol ak koord over het uitbannen van de middellange afstands wapens in Europa is gesloten. Volgens generaal Rogers moet al begin volgend jaar duidelijkheid bestaan over zo'n akkoord, gezien het feit dat in november 1988 in de Verenigde Staten presidents verkiezingen worden gehou den. Ruim voor die tijd moet het Amerikaanse Congres zich over een akkoord kun nen buigen. De NAVO-gene- raal waarschuwde er overi gens voor, dat als zo'n ak koord wordt gesloten zonder dat iets gebeurt op het ter rein van de kortere drachts raketten, de conventionele bewapening en de chemische wapens, Europa „slechter af" zou zijn. Zes maanden Op een persconferentie in Moskou heeft de Russische ontwapeningsdeskundige Karpov verklaard, dat de VS en de Sovjet-Unie binnen zes maanden een akkoord kun nen tekenen over het af schaffen van de middellange- afstandsraketten in Europa. De Rusissche onderminister van buitenlandse zaken Bess- mertnych verklaarde dat Moskou met het nieuwe voorstel is gekomen om een doorbraak te krijgen in de wapenbesprekingen in Genè- ve. De chef van de generale staf, maarschalk Achromejev, verklaarde dat het voorstel er op neer komt dat de Sov jet-Unie 243 middellange-af- standsraketten ontmantelt, waarna er geen enkele raket van dit soort meer zal staan in het Europese deel van de Sovjet-Unie. Op de vraag of ook de raketten die terugge trokken worden uit de DDR en Tsjecho-Slowakije ont manteld worden, zei hij dat over de toekomst van die ra ketten een besluit moet val len in de onderhandelingen over korte-afstandsraketten. De Franse en Britse kernwa pens blijven in het voorstel over de Euroraketten buiten beschouwing, aldus Achro mejev. Maar op een gegeven moment zullen Frankrijk en Groot-Brittannië wel betrok ken worden bij het onder handelingsproces. „Het zou niet juist zijn als alleen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie meedoen". (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De nieuwe chef-staf van het Witte Huis, Howard Ba ker, zit voorlopig niet om werk verlegen. Behalve de reorganisatie van het Witte Huis, de taak waarvoor hij eind vorige week werd aangenomen, zal hij nu ook samen met de eveneens nieuwe ad viseur voor nationale veiligheid. Frank Car- lucci, een antwoord moe ten vinden op de nieuwe wapenvoorstellen van de Russische parrtijleider Gorbatsjov. In Washington worden de Russische voorstellen als een heuse concessie van de zijde van de Sovjet-Unie gezien. SDI is voor Moskou geen breekpunt meer. Dat is dan ook de reden waarom in de Amerikaanse hoofdstad „ge matigd positief" op Gorbats- jovs handreiking is gerea geerd. Toch zit er een adder tje onder het gras, en dat rea liseert men zich in Washing ton maar al te goed. Gorbats jov weet dat het SDI niet po pulair is bij het Amerikaanse Congres. Hij weet dat er op Capitol Hill grote weerstand bestaat tegen het verhogen van de fondsen waarmee verder Star-Warsonderzoek mogelijk moet worden ge maakt. Hij weet bovendien dat in datzelfde Congres gro te weerstand bestaat tegen het zodanig herinterpreteren van het ABM-verdrag, dat Reagan ongehinderd verder kan gaan met het testen en eventueel zelfs plaatsen van wapensystemen die bij het SDI horen. Het nieuwste voorstel van Gorbatsjov kan dan ook een poging zijn om Reagan de po litieke wind uit de zeilen te nemen in een Congres, waar in de president steeds minder te vertellen heeft. Immers, het Congres kan nu tegen de president zeggen: er hoeft niet meer geld te komen voor SDI, want er is sprake van een doorbraak in de ontwa peningsgesprekken. Geven we meer geld voor het SDI uit, dan zou dat de prachtige kansen die er nu liggen onge daan maken. Kortom, zich realiserend dat Reagan niet tot concessies voor wat betreft SDI bereid is, probeert Gorbatsjov nu politiek krediet te krijgen bij het Congres dat zich grote zorgen maakt over het uit blijven van resultaten bij de ontwapeningsbesprekingen. Gorbatsjov weet bovendien in welke moeilijke positie de Amerikaanse president zich, na Irangate en het onderzoek van de Towercommissie, be vindt. President Reagan heeft een politiek succes van de eerste orde nodig om iets van zijn oude populariteit te herwinnen. Een versneld ge sprek over de ontmanteling van de middellange afstands wapens in Europa kan als een overwinning voor de Amerikaanse president wor den uitgelegd, te meer omdat hij dan voorlopig niets van zijn SDI-programma hoeft te rug te nemen. Op dit moment is de hoogst eigenaardige situatie ontstaan dat partijleider Gorbatsjov zeer dringend om een politie ke overwinning voor binnen lands gebruik verlegen zit En zijn tegenspeler Reagan heeft eveneens een overwin ning van formaat nodig om zich aan Irangate te kunnen ontworstelen. WASHINGTON Het Witte Huis heeft de voor dracht van Robert Gates voor het directeurschap van de Amerikaanse in lichtingendienst CIA inge trokken. Het voorstel Ga tes te benoemen als CIA- chef stuitte in het Congres op verzet wegens zijn rol in het Irangate-schandaal. Gates, die momenteel onderdi recteur van de CIA is, werd begin februari door Reagan voorgedragen als opvolger van de wegens ziekte opgestapte William Casey. Volgens de nieuwe stafchef van het Witte Huis, Howard Baker, heeft Gates zelf verzocht zijn kandi datuur ongedaan te maken. Het zou schadelijk zijn voor de nationale veiligheid, wanneer Gates pas door de Senaat zou kunnen worden benoemd als het Iran-schandaal volledig is afgerond. President Reagans voormalige adviseur voor de nationale veiligheid Robert McFarlane heeft in een vraaggesprek ge zegd, dat het gevoel tegenover zijn land tekort te hebben ge schoten hem deed besluiten tot een zelfmoordpoging. McFar lane (49) zei voorts dat presi dent Reagan niet altijd vol doende aandacht schonk aan zijn adviezen en dat Reagan moeite had belangrijke infor matie in zich op te nemen, met name op het terrein van de buitenlandse politiek. Reagan, zo zei hij, gaf er de voorkeur aan te luisteren naar de rijke, succesvolle zakenlieden bin nen zijn regering. Oud-senator Edmund Muskie, die lid was van de comissie Tower, heeft gezegd dat hij verbijsterd was door het feit dat president Reagan zich es sentiële momenten van be sluitvorming over de Iran-af- faire niet meer kon herinne ren. „Ik zou niet willen zeggen dat we hem als een geesteszie- Robert Gates, de onderdirec teur van de CIA, die wegens zijn rol in de Iran-affaire geen directeur van de CIA mag wor den. ke beschoujven", zei Muskie, „maar we waren allemaal ver bijsterd door het ontbreken van de waakzaamheid en op lettendheid die je van een pre sident zou mogen verwach ten". Scheuren Veel bewoners van de noordelijke kustplaat sen op het North Is land van Nieuw-Zee- land hebben de nacht door moeten brengen in hutten en tenten. Bij de aardbeving van s gisteren kwamen ze ker twee mensen om het leven, werden drie kustplaatsen volledig met de grond gelijk gemaakt en raakten duizenden mensen dakloos. De beving, J! had een kracht van T 6,5 op de schaal van Richter en werd ge volgd door meer dan honderd nabevingen, waarvan de krachtig- j§f ste 4,5 op de schaal van Richter bedroeg. De na schokken kun nen nog wel enkele dagen aanhouden. Door de aardschok loopt door het land schap van het North Island een langgerek te scheur van meer dan anderhalve kilo meter (foto). De aard schok was de zwaar ste in Nieuw-Zeeland in vele tientallen ja ren. In het getroffen gebied is de noodtoe stand uitgeroepen. Het Nieuwzeelandse leger heeft alle parti culiere helikopters ge vorderd om voor het gewondentransport te zorgen. Zegslieden in de hoofdsta gaan ervan uit dat radicaler figuren een plaats krijgen i een nieuw kabinet. Genoem wordt onder meer Henk Her renberg, de ex-minister va buitenlandse zaken, die m< zijn aftreden de recente kab netscrisis inluidde. Zijn rol zou echter niet zij uitgespeeld en een terugkee als premier wordt zelfs ni« onmogelijk geacht. Er zijn oo namen genoemd uit kringe van de PALU (Progressiev Arbeiders- en Landbouwer Unie), een kleine groeperin van jonge radicalen die gesti deerd hebben in Wageningerl De PALU won aan invloed n de Decembermoorden 1982, maar verdween late weer van het toneel. Vorige week liet legerleide Bouterse zich kritisch uit ove de samenwerking met politic ke partijen, bedrijfsleven e vakbonden. Hij zei dat „sinc het samengaan van de pari ners het revolutionaire elan afgenomen". „Maar nu is het historisch m< ment aangebroken om onz problemen met moed en dut aan te pakken. En dat zonde uitstel", zo vervolgde de beve hebber. „Wij kunnen niet ver der gaan met slappelingen e twijfelaars en het is nu daaror meer dan ooit noodzakelijk d< de partners met hun sterk iongens komen om het moeili ke werk te klaren". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse minister van binnenlandse zi ken en justitie Hurd is voorlopig niet van plan een or derzoek te laten instellen naar de eventuele aanwezig heid van ex-nazi's in Groot-Brittannië. Hurd zei dit gi: teren nadat hij in Londen op zijn departement een a vaardiging had ontvangen van het Simon Wiesenthi Centrum uit Los Angeles. Rabbijn Marvin Hier, hoofd van de afvaardiging, gaf Hurd ee dossier over zeventien ex-nazi's die volgens de organisatie na c Tweede Wereldoorlog een veilig onderkomen zouden hebbe gevonden in Engeland, Schotland of Wales. Maar hoewel de Britse regering weinig kan of wil onderneme tegen dergelijke mensen, heeft Hurd toch beloofd dat hun immlL gratie-documenten zullen worden nagekeken. F Het Simon Wiesen thai Centrum werkt aan het tweede deel vajp zijn Britse dosssier dat nog meer namen zal bevatten van ex-oor logsmisdadigers die in de tweede helft van de jaren veertig i| Engeland een nieuw leven zouden zijn begonnen. Rabbijn Hier sprak de hoop uit, dat Engeland het voorbeeld z< volgens van de VS, Australië en Canada, die het nodige doen oi ex-oorlogsmisadigers voor het gerecht te brengen of ten minsl dit laatste in overweging hebben genomen. Hurd deelde afgelopen week al mee, dat zes van de eerste ventien ex-nazi's in Groot-Brittannië waren opgespoord. Gisl ren werd gezegd, dat nog twee andere in leven zijnde gewez oorlogsmisdadigers zouden kunnen verblijven op Britse grom gebied. Hurd heeft de afvaardiging van het Simon Wiesenthal Centrui op het hart gedrukt, dat oorlogsmisdadigers in Groot-Brittann j-( wettelijk niet zomaar voor het gerecht gesleept kunnen worde Evenmin is het eenvoudig hen uit te wijzen of te beroven vr hun burgerrechten. De Westduitse justitie heeft gisteren gemeld dat zij in het bezit gesteld van vertrouwelijke lijsten van de Verenigde Naties, m de namen van 30.000 Duitsers die 40 jaar geleden zijn genoen in verband met oorlogsmisdaden. Alfred Streim, directeur va het Centrum voor de vervolging van nazi-oorlogsmisdade deelde mee dat zijn dienst binnenkort begint met het bestuderc van het materiaal. Zweedse sancties tegen Zuid-Afrika STOCKHOLM Zweden gaat eenzijdig sancties nemen tegen Zuid-Afrika uit protest tegen de apartheidspolitiek. De Zweedse premier Ingvar Carlsson heeft gisteren be kendgemaakt dat de regering is gevraagd eenzijdig sancties op handelsgebied af te kondi gen tegen Pretoria. De rege rende sociaal-democratische partij laat de beslissing met welke maatregelen Zweden Zuid-Afrika zal treffen over aan de regering. V) PRAAG De Tsjechoslowaakse premier Lubomir Strougal heeft een lans gebroken voor de sociale en economische hervormingen in de Sovjet-Unie en er voor gepleit dat deze in Tsjechoslowakije worden over genomen. Hij hekelde degenen die de hervormingen van het Kremlin prij zen, maar tegelijkertijd stellen dat ze elders weinig zin hebben. „De weg van de Sovjet-Unie is ook onze weg", zo zei hij. Strou- gals uitlatingen behoren tot de krachtigste steunverklaringen in Tsjechoslowakije aan de politiek van bovjet-partijleider Michail Gorbatsjov. In Tsjechoslowakije is de afgelopen weken de discussie binnen de partij aangewakkerd over de vraag in hoeverre het voorbeeld van Moskou moet worden gevolgd. De conservatieve partij-ideo loog Vasil Bilak sprak vorige maand zijn lof uit voor de veran deringen in de Sovjet-Unie, maar zei dat Tsjechoslowakije die niet blindelings zou volgen. Bilak waarschuwde dat de ontwik kelingen in de Sovjet-Unie niet vergeleken kunnen worden met de kortstondige Praagse Lente, die in 1968 door de Sovjet-Unie en andere landen van het Warschau Pact in de kiem werd ge smoord. FLIP (ADVERTENTIE) Kom de komende weken de nieuwe 'Gelderland' kollektie '8 bewonderen bij Hulshoff. En maal dan tevens kenni: met de uiterst gav glazen salontafel: uit de 'Mirodan Creation' koliektic en niet te vergete de praktische en zeer eigentijdse verlichting. krijgt een kompleet overzicht! MIRODAN' CREATION Leiden: Nieuwe Rijn. tel. 071-133100. I anders denken over wone

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6