Schade aan bomen in Drente enorm Lubbers: Geen garanties India voor investeringen rachtwagenchauffeur rijdt te veel en rust te weinig CeidóeSowotit Wapenhandel baart zorgen Waarschuwing WVC voor springschijf MILITAIRE LEIDER ETA KOMT BIJ AUTO-ONGELUK OM NTERLÜBKE PR BIJ STOUTENB m ^BINNENLAND/BUITENLAND DINSDAG 3 MAART 1987 PAGINA S fLbortus in jjondsrepubiek emoeilijkt (Van onze correspondent Rink Drost) «.DNN De christeliik-liberale coalitie in gOOt Bondsrepubliek wil abortus verder be- KMJO loeilijken. De nieuwe hindernis die wordt I31J0 «geworpen behelst een verlenging van de d tussen de indicatie tot zwangerschapsaf- eking en de feitelijke ingreep, van drie gen tot vijf. Bovendien worden artsen die indicatie tot zwangerschapsafbreking oeten afgeven verplicht, cursussen te vol- n over de bescherming van het ongeboren ven. De nieuwe abortusbepalingen moeten tel gaan uitmaken van het regeerakkoord, - [aarover de christelijke partijen CDU en SU en de liberale FDP onderhandelen. Proces Demjanjuk schokt Shamir JERUZALEM De Israëlische pre mier Shamir, die zijn ouders en an dere naaste familieleden in een ver nietigingskamp van de nazi's ver loor, heeft gisteren een uur lang het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte John Demjanjuk gevolgd. Hij zei tegen een groep scholieren „aangegrepen en geschokt" te zijn. Met zijn aanwezigheid wil Shamir aantonen hoe belangrijk de regering dit proces vindt. Demjanjuk heeft gisteren voor het eerst sinds het be gin van het proces zijn gelaten stil zwijgen verbroken. Hij maakte de getuige Rosenberg uit voor leuge naar. Dit gebeurde in aanwezigheid van Shamir. DEN HAAG De ministers Korthals Altes (justitie) en De Koning (binnenlandse zaken) maken zich ernstige zorgen over de illegale wapenhandel en het illegale wapenbezit. Zeker nu bij de opsporing van dergelijke zaken minder resul taten worden geboekt. Dit blijkt uit het antwoord van beide ministers op vragen van het D66-kamerlid Kohn- stamm. Inmiddels is gestart met een cursus voor politie mensen over bezit en nandel in illegale wapens. DEN HAAG Het ministerie van WVC waar schuwt tegen onvoorzichtig gebruik van de populaire Maneschijf, ook wel Zongo genoemd. Dit stukje speelgoed heeft de vorm van een halve rubberen bol die in ingedrukte toestand op de grond vacuüm zuigt en vervolgens met grote kracht omhoog springt. WVC raadt aan in de Maneschijf een fors gat te bo ren (bv met een spijker of met een leertang) om zo te voorkomen dat deze schijf zich vacuüm zuigt. De zuig- én springkracht, veroorzaakt door het vacuüm zuigen, zijn zo groot dat ze lichamelijk letsel kunnen veroorzaken. De waarschuwing volgt op twee onge lukken waarbij kinderen de schijf op hun oog had den geplaatst. Ze moesten met oogletsel in het zie kenhuis worden behandeld. Importeurs en groothan delaren hebben toegezegd de aanwezige voorraden Maneschijven te doorboren. (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De hoogste leider van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, de 43-jarige Txomin Iturba, is om het leven ge komen bij een auto-ongeluk in Algerije. Over de oorzaak van het ongeluk was gisteren in Spanje niets bekend. Txomin reisde op het moment van het ongeluk in gezelschap van twee andere ETA-leden. Deze zijn bij het on geluk ongedeerd gebleven. De Algerijnse chauffeur raakte echter ook dodelijk gewond. De overleden ETA-leider wordt door de Spaanse autoriteiten verantwoordelijk gesteld voor minstens twintig moordaanslagen. Tij dens zijn leven is er viermaal tevergeefs een gendarische ETA-baas zal nauwelijks invloed hebben op de slagkracht en de guerrillastra tegieën van de gewelddadige onafhankelijk heidsbeweging. Txomins macht in de organi satie is sterk teruggelopen sinds hij in vorig jaar door de Franse regering in eerste instan tie naar de Midden-Afrikaanse staat Gabon werd gedeporteerd en enkele maanden later naar Algerije vertrok waar hij sinds septem ber in ballingschap verbleef. Sinds de depor tatie van Txomin wordt de ETA feitelijk ge leid door de „harde kern" die wars is van ie dere vorm van onderhandeling met de rege ring in Madrid. (Vervolg van de voorpagina) ASSEN Bij de ge meentelijke dienst Bos sen en Plantsoenen van Assen was het gisteren een rouwdag. Directeur J. Leene: „Het is oorlog. Ik denk dat dit uiteinde lijk de stormrampschade van 1976 gaat benaderen. Ik vrees alleen al in As sen tonnen schade. We hebben nu al hoogwer kers gereserveerd om straks de bomen te kun- Links: Niet alle boeren heb ben het advies om hun scha pen binnen te halen, opge volgd. Deze met zware ijspe gels behangen dieren kunnen zich nog maar met moeite staande houden. nen inspecteren. We zul len elke boom moeten bekijken". Elke boom in de provincie Drente heeft wel schade op gelopen als gevolg van de harde oostenwind en de ijze lafzetting. Bovendien is het levensgevaarlijk in het bos. Bosarbeiders mogen voorlo pig het bos niet meer in. Ze zijn wel met man en macht bezig om de wegen vrij te maken van omgevallen bo men. Staatsbosbeheer-voor- lichter Jan Kuiper is bezorgd over de enorme schade. „Vuistdikke stukken ijs val len naar beneden. Hele bo men breken af. Dat betreft vooral de populier en de beuk. Eiken blijven wel staan, al breken daar de ta ken vanaf. Lariksen en beu ken buigen door tot op de grond", aldus Kuipers. Hij kan nog geen nauwkeurige omvang van de schade noe men. „Maar het gaat om hon derdduizenden bomen. En dat tamelijk geconcentreerd in de provincie Drente. Dat is de schade van een ernstige storm over het hele land". In een verijzeld Friesland legt weerman Hans de Jong in Gowedijk uit hoe deze ijs- deken over de drie Noordelij ke provincies zosnel kon vallen: „De regen in die hoge luchtlagen, afkomstig van een depressie boven de Noordzee, valt door de kou dere onderlaag en onder koelt. De druppels hebben een temperatuur van net on der het vriespunt. Zodra die druppels in aanraking komen met bijvoorbeeld bomen en wegen, treedt een merkwaar dig verschijnsel op, namelijk dat door de schok de drup pels bevriezen". Volgens de Friese weerkun dige speelt bij het bevriezen van de bomen ook het feit mee dat de bomen momen teel een grotere verdamping vertonen als gevolg van de hogere temperaturen in de voorbije dagen. „En die ver damping bevriest eveneens", vertelt De Jong. Bomen die beschadigd zijn door afgebroken takken moeten zodra de ijzel is ge smolten met de zaag zo glad mogelijk worden bijgewerkt. Daarna moet de wond beslist behandeld worden met boombalsem. Als dat niet ge beurt, verkankert de wond en kunnen virussen en bacte riën de boom binnendringen. Ria Lubbers legt bloemen op de plaats waar de vroegere premier van India, Indira Gandhi door extremistische sikhs werd doodgeschoten. Echtgenoot Ruud kijkt toe. NEW DELHI Het Ne derlandse bedrijfsleven moet niet rekenen op kei harde garanties dat inves teren in India ook in de toekomst mogelijk is. Pre mier Lubbers verklaarde dit gisteravond na het of ficiële gesprek dat hij en minister Van den Broek op de eerste dag van hun bezoek aan India hebben gehad met premier Gan dhi en diens minister van buitenlandse zaken Tiwa- ri. Volgens Gandhi zelf zijn er mogelijkheden voor Nederlandse onder nemingen om ook op lan gere termijn investeringen in zijn land te doen, maar de Indiase minister-presi dent heeft in zijn streven naar liberalisering van de economie felle tegenstand te duchten van bepaalde delen van het bedrijfs leven als parlement. Eén van de grote projecten die in India op stapel staan is het Ganges-project. Nederlandse bedrijven zijn inmiddels al aan de slag gegaan om deze drie duizend kilometer lange, voor Hindoes heilige rivier, bevaar baar te maken en te voorzien van een waterzuiveringssys teem. De Nederlandse huiver op dit punt behelst met name de vraag of het India hier wel licht louter is te doen om het vergaren van buitenlandse know-how, om de zaak ver volgens geheel in eigen beheer af te maken en het buitenland met een vriendelijk „bedankt" weer buitenspel te zetten. Zowel Gandhi als Lubbers spraken na afloop van de twee uur durende ontmoeting van een „ontspannen en uitvoerige gedachtenuitwisseling". Het is geen geheim dat Lubbers en Gandhi het sinds de Indiase premier eind 1984 aan de macht kwam, het persoonlijk heel goed met elkaar kunnen vinden. Beide premiers heb ben ook in het verleden vaak informeel contact gehad, bij voorbeeld over de oost-west verhoudingen zoals ten tijde van Gandhi's ontmoeting met Sovjet-leider Michail Gorbats- jov. Ook het recente voorstel van Gorbatsjov tot ontkoppe ling van de kernwapens in Eu ropa van het Amerikaanse SDI-programma is gisteren in New Delhi de revue gepas seerd. Gisteravond bood Gandhi de Nederlandse gasten een ban ket aan. Gandhi memoreerde onder meer de problemen in Zuid-Afrika en prees de Ne derlandse inzet tegen de ras sendiscriminatie aldaar. Ook pleitte hij voor het blazen van nieuw leven in de noord-zuid verhoudingen, waar ons land naar zijn overtuiging zeker het zijne toe zou kunnen bijdra gen. Lubbers op zijn beurt stel de dat de in oktobier vorig jaar gesloten handelsovereenkomst tussen de Europese Gemeen schap en India goede perspec tieven biedt ter stimulering van de export van Indiase pro- dukten naar de Europese markt. menstellers van het rapport onder meer de conclusie dat vooral het rijden tijdens nach telijke uren, en dan vooral tus sen drie en zes, vermeden moeten worden. In het rapport wordt verder een pleidooi ge houden voor een andersoortige controle: niet de rijtijden zou den moeten worden gecontro leerd, maar de diensttijden per werkdag. Bovendien maken de Nederlandse autoriteiten het de beroepschauffeurs bij zonder gemakkelijk om de rij en rusttijden te overtreden, zo blijkt uit het onderzoek. De pakkans is hier acht procent, terwijl een chauffeur in bij voorbeeld West-Duitsland 82 procent kans heeft om langs de weg te worden gecontro leerd. Volgens de Koninklijke Ne derlandse Vereniging van Transport-Ondernemingen (KNVTO) is het nu de hoogste tijd om het salarissysteem van internationale vrachtwagen chauffeurs overhoop te gooien en andere methoden te bekij ken. Het onderzoek toont aan dat het uurloonsysteem in Ne derland leidt tot slechte ar beidsomstandigheden. De KNVTO voelt het meest voor een vast salaris, omdat de chauffeur er dan geen belang meer bij heeft om zijn uren op te voeren door extra lang te doen over lossen, laden en wachten. Vrouwen die modegevoelig zijn, zullen er deze zomer zo bijlopen. Model Coupe l'Ange bijvoorbeeld (links), of model Mee (midden) met een gevlochten paardestaart, of wie weet wordt het de creatie Feline, met een enorme strik in het haar. Twee dingen hebben de kapsesl gemeen: nieuwe lijn werd de oren en het voorhoofd blijven geheel bloot. De gisteren in Amsterdam gepresenteerd door de Nederlandse sectie van de Haute Coiffure Francaise. ADVERTENTIE De nieuwste Interlübke collectie Is binnen. Avantgardistisch van vormgeving, in fraaie kleurstellingen en als totaal concept uniek. Neem het postmodernistische bar-berg- meubel. Praktisch en toepasbaar in elk interieur. Niet in de laatste plaats door de kleur stelling. Zwart en blauw, of bijvoorbeeld zwart en zeegroen InterlübkeEén van de vele grote merken bij Stoutenbeek. stoutenbeek NETN TIKKELTJE EIGENZINNIGER L

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5