I ,Als Rotterdam er al bovenop komt, duurt dat zeker nog een jaar" hoy' grossiert ipnieuw in avontuur Bemanning van zinkend vrachtschip veilig eet uw krachten met een reuzehaai9 Bewonderende blikken en waarschuwingen voor tatoeëerders ^BINNENLAND CcidócÊommit DINSDAG 3 MAART 1987 PAGINA 3 i Ikkoord ministeries l^oorkomt gedwongen intslagen Hoogovens [TRECHT Alle betrokken ministeries (jn akkoord gegaan met een sociaal plan oor werknemers van 57,5 jaar en ouder an Hoogovens. In combinatie met de on- ings gemaakte cao-afspraken betekent dit plgens de Industriebond FNV dat bij Hoog- ens gedwongen ontslagen kunnen worden orkomen, ondanks een reorganisatie iarbij 2500 van de ruim 17.000 arbeids- .aatsen vervallen. Tot 1990 krijgen onge- leiier duizend werknemers van 57,5 jaar en linader die het concern verlaten een extra rbatplag °P de basisuitkering ingevolge de ncjgieuwe werkloosheidswet. Als ze zestig wor- en ontvangen ze netto hetzelfde bedrag als 'fn werknemers die in de VUT zitten, krijf Benzine en diesel goedkoper ROTTERDAM Benzine en diesel worden morgen respectievelijk één en twee cent per liter goedko- prijzen aan de zelftank- pomp gelden dan voor normale benzine 152 cent, voor super 156 cent en voor diesel 85,6 cent per li ter. De prijsdaling is het gevolg van ontwikkelin gen van de internationale produktnoteringen en de dollarkoers. Succesje voor Delta-ziekenhuis ROTTERDAM De komende twee weken zal door de directie van het Rotterdamse Deltaziekenhuis bekeken worden of te ont komen valt aan de dreigende bezuinigingen op de begroting van dit jaar. Dat is het re sultaat van een gesprek tussen de Rotter damse wethouder Henderson en een verte genwoordiging van actievoerende perso neelsleden. De woordvoerder van de Abva Kabo omschreef het nadere onderzoek naar de bezuinigingen als een „piepklein succes je". Personeelsleden bezetten gisteren drie uur het hoofdgebouw van het psychiatrisch ziekenhuis uit protest tegen de bezuinigin gen. Zij vrezen een achteruitgang van de kwaliteit van de zorg voor de patiënten en verzwaring van de werkdruk Belastingvoorlichting op lokale radio en tv DEN HAAG Via twee voorlichtings programma's die door 54 lokale omroe pen zullen worden uitgezonden gaat de belastingdienst mensen helpen bij het in vullen van hun aangiftebiljet inkomsten belasting. Op deze manier kunnen 1,8 miljoen luis teraars en 2,5 miljoen kijkers worden be reikt. In totaal zullen de omroepen 49 keer het radioprogramma van zestig mi nuten en 23 keer het televisieprogramma van drie kwartier uitzenden. Via adver tenties zullen de uitzendingen worden aangekondigd. Een groot deel van de omroepen zal in samenwerking met de plaatselijke inspectie aansluitend een ei gen programma over belastingen uitzen den. Rijksgebouwendienst met gigantisch tekort DEN HAAG De Rijksgebouwen dienst (RGD), onderdeel van het mi nisterie van VROM, heeft het afgelo pen jaar 222,1 miljoen gulden meer uitgegeven dan de begroting toe stond. Over 1985 gaf de RGD tien miljoen gulden meer uit dan men mocht. Inmiddels is de dienst, zoals gemeld, door minister Nijpels onder curatele gezet. Van de extra uitgaven in 1986 is 45 miljoen gulden veroorzaakt door kortere betaaltermijnen. De rest van het tekort ontstond omdat de dienst meer bouwprojecten in voorbereiding nam en tot uitvoering bracht dan het budget toeliet. AMELAND De bemanning van de op circa 50 kilometer ten noorden van Ameland zinken de Britse vrachtvaarder „Elfi" is gisteren in veiligheid gebracht. De vier opvarenden waren op twee reddings vlotten gevlucht. Een Lynx-helicopter van de marine bracht ze naar het marine-vliegkamp „De Kooy" nabij Den Helder. Hun toestand is naar omstandigheden goed. Door de harde wind en de ijzel, die loodzwaar op het dek van het schip rustte, was de lading gaan schuiven. k ZL, OTTERDAM Rotter dam is de grootste en drukste haven ter wereld, [eerden wij vroeger op hooi. De jeugd van nu ijgt trouwens nog ;eeds hetzelfde te horen, aar wellicht komt daar de nabije toekomst wel in. De groot- cfcte haven zal Rotterdam Eetroorlopig nog wel blij- ov^en, maar de drukste? li PejM meer dan zes weken staan 3jgJie meeste kranen bewegin- ieloos langs de kaden als ge volg van de omvangrijkste havenstaking sinds 1979 en in [ijd gemeten zelfs de grootste tinds 1970. Ruim honderd jchepen uit het buitenland re jiebben hun vracht inmiddels wfyi andere havens gelost. De in de stukgoed- misten daardoor al een n ft lordige zeven miljoen gulden j vian inkomsten. Als minister )e Graaf (sociale zaken) de dat laad bij zijn dreigend woord ^niroegt, gaat binnenkort de Anjeldkraan uit Den Haag dicht, enopat scheelt de arbeidspool in rtr(de Rotterdamse haven 10 mil- oen gulden aan rijkssubsidie. enoDat geld was bedoeld om te oorkomen dat honderden 'erknemers, die eigenlijk al ivercompleet zijn, op een uit- ;ering aangewezen raken. Jaarmee wordt het ontslag an 350 man dat inzet is van iet al bijna twee maanden lurende conflict, met de dag ikerder. blijft het daarbij? Bij de imeente Rotterdam en het imeentelijk havenbedrijf ran de Maasstad vreest men reel verdere gevolgen voor de verkgelegenheid in de Rot- 'e erdamse stukgoedsector (4500 nensen) en aanverwante tak- een (2500 werknemers). „Die ridsonrust mag. niet lang lo Gisteravond is er toch weer gepraat tussen de havenwerkgevers en de bonden. Paul Rosenmöl- ler van de vervoersbond FNV verhandigt hier papieren aan onderhandelaar Zeebrengt van de Scheepvaartvereniging Zuid. Het overleg zou vanmiddag worden vorotgezet. meer duren. Op die manier wordt het imago van het Rijn mondgebied steeds verder aangetast. Voor ons doemt het spookbeeld op dat allerlei bui tenlandse rederijen zullen be sluiten Rotterdam in het ver volg maar helemaal te mij den", zegt Jan Goeijenbier, woordvoerder van de ge meente Rotterdam. Topj. |e De Rotterdamse stukgoedsec tor telt nu ruim 22.000 sta kingsdagen. De honderd sche pen waarvan de havenwerk- gevers zeker weten dat ze naar elders zijn uitgeweken vormen echter maar het topje van de ijsberg. Cao-onderhan delaar voor de havenwerkge vers, P. van der Sluis, merkt daarover op dat van deze honderd schepen door de re derijen is gemeld dat ze uitge weken zijn naar andere ha vens. „Er is natuurlijk ook een onbekend aantal dat ons dit niet meer meedeelt. Zeker nu dit arbeidsconflict al zo veel weken duurt, worden goederenstromen van meet af aan gewoon via andere ha vens geleid. Daar horen we niets van". Het zijn vooral de Duitsers en de Belgen die van het conflict in Rotterdam profiteren. Wel iswaar hebben de bonden hun collega's over de grens ge vraagd geen besmet werk te doen, maar dat is slechts een formaliteit. Hamburg, Bre men, maar ook Brugge en Gent wrijven zich tevreden in de handen. De grootste bulk van het Rotterdamse stukgoed gaat echter naar de Antwerp se haven, de naaste concur rent van Rotterdam. Volgens Van der Sluis doen de Belgen er alles aan een zo aantrekke lijk mogelijke service te geven en op die manier zoveel mo gelijk „uitwijkers" permanent aan zich te binden. „Antwer pen is er bijzonder op gebrand om lading uit Rotterdam over te nemen en te groeien ten koste van de Maasstad. Wie zes weken of langer de servi ce en produktiviteit in andere havens heeft meegemaakt, kan zich best wel eens gaan afvragen waarom hij nog te rug zou keren naar Rotter dam", is de vrees van werk geversonderhandelaar Van der Sluis. Half jaar De ervaring van stakingscon flicten in het verleden heeft geleerd dat het zeker een half jaar duurt voor het nadeel weer is opgeheven. „Hoe lan ger en intenser het conflict, hoe moeilijker dat wordt. De concurrentie is de laatste tijd aanzienlijk scherper gewor den en dit conflict duurt lan ger dan in de jaren zeventig. Het duurt nu zeker een jaar voor de haven deze klappen te boven is. Als ze er al hele maal bovenop komt", zegt Van der Sluis. Nu het dreigend ontslag voor enkele honderden werkne mers met de dag zekerder wordt, bestaat in werkgevers- kring de angst dat de bonden straks in het massagoed acties willen forceren om de druk te verhogen. Er wordt deze week nog gepraat bij onder meer de machinale overslag en de graa no verslag. Volgens SVZ-onderhandelaar Van der Sluis is het bod dat aan de werknemers is gedaan „zeker niet gek", maar hij laat duide lijk blijken bang te zijn voor een olievlekwerking van het langlopende stukgoedconflict. VANDAAGi IN HET lEUWi Wat moet er gebeuren om aanpassing van de schoolleer boekjes over Rotterdam te voorkomen? „Als mensen die stuk voor stuk hier een gran dioos inkomen in de haven verdienen weer reëel gaan denken en de mogelijkheden en onmogelijkheden duidelijk willen inzien, dan zie ik het nog niet zo somber in. Maar men moet weten waar de grenzen liggen. Die hebben wij in de onderhandelingen duidelijk aangegeven", zegt onderhandelaar Van der Sluis. En zo niet? „Dan zullen de ge volgen zeker ingrijpender zijn dan het ontslag van 350 man. Ik kan niet zeggen hoeveel arbeidsplaatsen dat dan zal gaan kosten, maar het zullen er veel meer worden dan de aantallen die tot nu toe ge noemd zijn. Het is zeker niet te veel gezegd dat het werk van 7000 mensen in de stuk- goedsector en de bedrijven die daarvan afhankelijk zijn, in direct gevaar komt". ARJEN BROEKHUIZEN 6t/ml5maart Geopend 10-17 uur. :i|onderdag 12 en vrijdag 13 maart 10-22 uur. ROTTERDAM Uit de nok van de Ahoy'-hal suist een opgewonden heer in visgraat-pak onder een Delta-vleugel gillend naar beneden. Een paar meter verderop deinst een klein geselschap niet min der luidruchtig achteruit, als twee kanovaarders in een opblaasbaar zwembad met veel gespetter pivote- ren. In de hoek van de hal wordt smakelijk gebor reld, maar dat weerhoudt een jongeman er niet van een steile wand te be klimmen. In het informa tietijdperk zoekt de be schaafde welvaartsmens in zijn vrije tijd vooral avontuur. Daar lijkt het tenminste veel op tijdens de voorbezichtiging van de tweede „Adventure- beurs", die tegelijkertijd met de wat meer bezon ken visbeurs „Visma" van 25 tot en met 29 maart in de Ahoy' gehouden wordt. Vorig jaar kwamen zo'n 45.000 mensen in de Maasstad voor het eerst avontuur en span ning „winkelen". En zoals het goede kooplieden betaamt, hadden de organisatoren er voor gezorgd dat het gebodene ook zo veel mogelijk door de klant beproefd kon worden. Er was een tank waarin gedo ken kon worden, banen waar hengelaars tot op de vierkante centimeter nauwkeurig het aas konden uitwerpen en een rots voor instructief bergklimmen. Wie er een uurtje wachten voor over had kon zijn stress bestendigheid in de sporten van de twintigste eeuw zelf uitproberen. Deze keer moet het allemaal nog een beetje spectaculairder worden. De absolute wereld primeur, als we de documenta tie geloven, is het „zeilvlie gen" in de hal. Vanaf een hoogwerker storten aspirant Delta-vliegers zich in navol- In een opblaasbaar zwembad zullen kanovaarders eind maart weer driftig pivoteren tijdens de avonturenbeurs en Visma in Ahoy'. NOLLEN stee. varen Zj£ op SCHOOL VJVift u losse*. epa*r sou StCENC- C&rir ging van de gebroeders Wright pardoes in het luchtruim. Zij zijn dan wel met vlieger en katrol aan een kabelbaan be vestigd, die de avonturiers in een flauwe helling naar gene zijde van de hal voert. Waar mee meteen een recordtijd wordt gevestigd in het over steken van een mudvolle beurszaal. Maar er is meer. Zelfs vissen kan een bloedstollend avon tuur zijn, zo bewijst een appa raat dat ongeveer de bewegin gen van een op hol geslagen paard nabootst. De „berijder" heeft een dikke hengel in zijn knuisten en kijkt behoorlijk gepijnigd. Het gaat hier om de haaievangst, meldt het plak kaat „Meet uw krachten met een reuzehaai". De dikke vis lijn wordt door een onder blauw folie verborgen lier fors aangetrokken. En natuurlijk zijn er weer de klimwand, de hagen met hen gels, het zwembad en de duik- tank, Op de „Visma" levert wereldkampioen wedstrijdvis- sen Lud Wever tekst en uitleg bij de wartels, molens, hoekaf- houders en jojosystemen. Als „klap op de vuurpijl" komt de Visma-beurs met „kweekza-» gers in slikzagervorm". Voor de liefhebber. Congres Tijdens de beursdagen (entree van 5 tot 8 giilden, openingstij den 11.00 -17.00 en alleen doordeweeks van 19.00- 22.30 uur) wordt verder een „Internationaal duikcongres" gehouden en demonstreert het Korps Mariniers een afdaling van dertig meter uit een heli kopter. Dat laatste heeft min der met vakantie en recreatie te maken, „maar spannend is het wel", weet de voorlichter van Ahoy'. Daar draait het om, tenslotte. PAUL KOOPMAN (ADVERTENTIE) 6 t/m 15 maart Geopend 10-17 uur. Donderdag 12 en vrijdag 13 maart 10-22 uur. De diverse stands waar tatoeëerders staaltjes van hun beste kunnen laten zien, trekken veel belangstelling. Volgens de initia tiefnemer van de conventie, Henk Schiffmacher, in Amsterdam beter bekend als de tatoeëerder Hanky Panky, een duidelijk be wijs dat het tatoeëren nog lang niet uit de mode is. AMSTERDAM - Hoewel hem nog geen concrete gevallen be kend zijn van besmetting met aids als gevolg van tatoeage, acht dr. R. Coutinho van de Amsterdamse GG en GD de kans hiertoe groot. Bij het tatoeëren komt bijna altijd bloed vrij en aids en hepatitus-B zijn ziekten die via het bloed worden overgebracht. Coutinho beveelt daarom aan handschoenen, wegwerpscheer- mesjes, weggooibakjes voor de inkt en steriele watten voor het opdeppen van bloed en inkt te gebruiken. „En natuurlijk, als meest cruciale onderdeel van het tatoeëren, maak gebruik van steriele naalden". Maar volgens Coutinho kan de klant zelf de mogelijkheid voor besmetting zo klein mogelijk houden door zich in elk geval niet te laten behandelen „door beunhazen in het klandistiene circuit". Dr. Coutinho uitte zijn waarschuwing gisteren tegenover een ge hoor van enkele tientallen tatoeëerders uit diverse landen tij dens de Tweede Tatooconventie die ook vandaag nog in de hoofdstad wordt gehouden. Doel van de conventie is geïnteres seerden in het tatoeëren bij elkaar te brengen en informatie uit te wisselen. Dat gebeurt door middel van tijdschriften, boek werkjes, dia's, maar vooral ook door de tatoeages zelf. Voorbijgangers kunnen zich vergapen aan de slangen, rozen en draken die rond de spierballen of op de rug, buik en schouders bij de liefhebbers zijn aangebracht. Zelfs de billen en andere meestal bedekte lichaamsdelen worden met de daar aangebrach te versieringen zonder schroom getoond. Fokker overweegt deelname in Airbus DELFT Het Nederlands Instituut voor Vliegtuig- en Ruimte vaartontwikkeling (NIVR) in Delft onderzoekt in samenwer king met Fokker of Nederland weer zal kunnen deelnemen aan het programma van de Europese Airbus Industrie. Het gaat om twee nieuwe vliegtuigprogramma's van Airbus, de A330 en de A340 die binnen enkele maanden gestart worden. In het verleden heeft Fokker al deelgenomen aan het Airbus- programma. De fabrikant besloot er uit te stappen om de han den volledig vrij te hebben voor de ontwikkeling van de eigen F-50 en F-100. Volgens ir. Wennink, directeur afdeling luchtvaart bij het^ NIVR, beschikken het NIVR en Fokker momenteel nog niet" over een uitgewerkt voorstel. „Als het zover komt, zal de over heid gevraagd worden enkele honderden miljoenen guldens bij te dragen". De Vries: gebruik meevaller voor lagere benzineaccijns TEXEL Niet de loon- en inkomstenbelasting, maar de ac cijns op de benzine zouden in 1988 moeten worden verlaagd met het geld van de meevaller. Volgens CDA-fractieleider Bert de Vries, gisteravond op een partijbijeenkomst op Texel, is het terugdraaien van de laatste accijnsverhoging met zeven cent veel logischer dan het verlagen van de in komstenbelasting. „Dan wordt de belastingverlaging ten minste teruggegeven aan dezelfde mensen die de laatste be lastingverzwaring hebben opgebracht". De Vries wees er bovendien op dat een accijns verlaging ook doorwerkt in de gasprijs en daarmee de woonlasten drukt. Tegelijk zouden de nadelige effecten voor de pomphouders in de grensstreken met Duitsland en België minder worden. De fractieleider van het CDA wil dat het kabinet een ac cijnsverlaging bespreekt in het overleg dat met de werkge vers- en werknemersorganisaties voor april op de agenda staat. Hij denkt dat zo'n verlaging een positief effect zal heb ben op de koopkrachtontwikkeling in 1988 waardoor er minder druk zal bestaan om de lonen te gaan verhogen. „Uit een oogpunt van onze concurrentiepositie zijn loonstijgingen volgend jaar uit den boze", hield De Vries de Texelaars voor. De Vries haalde opnieuw uit naar oppositieleider Kok. Die zou de meevaller van twee miljard nu al twee tot drie keer hebben uitgegeven in alle beloftes die hii de kiezers voor houdt. „Het grote Sinterklaasfeest is weer begonnen", merk te De Vries hierover op. Hij bracht in herinnering dat het door de PvdA bepleite herstel van de koppeling alleen al twee miljard gulden kost en dat de wens om de werkloos heid extra te bestrijden plus alle andere PvdA-verlangens al gauw vier tot zes miljard gulden kosten. „Zelfs in campagne- tijd maak je je daarmee volstrekt ongeloofwaardig", vindt De Vries. VVD-fractievoorzitter Voorhoeve betreurt het dat De Vries het VVD-plan tot verkleining van de wig (het verschil tus sen totale loonkosten en netto-loon) niet goed heeft beke ken. In een commentaar op diens uitlatingen op Texel wees Voorhoeve er op dat het VVD-plan voorziet in wigverklei ning vooral aan de onderkant van de loonschaal, te weten het traject tussen minimum en anderhalf maal modaal. De suggestie van De Vries dat de VVD mikt op belastingver mindering voor mensen met inkomens boven de premie- grens is dus van elke grond ontbloot en dient gekwalificeerd te worden als „erger dan goedkoop", namelijk feitelijk on juist. Voorhoeve vindt de suggestie om de benzine-accijns te verlagen minder gewenst. Op die manier wordt immers een koopkrachtvoordeel weggegeven. I

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3