l GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Arrestatiebevel tegen aartsbisschop Marcinkus komt hard aan in Vaticaan Spanningen tussen islamitische fundamentalisten en kopten beroepingen „EMERITI-PREDIKANTEN MOETEN NIET MEER WERKEN" >weer Ceidoe 2oma/nt brieven lezers ftwdóeSouoant dinsdag 3 maart 1987 pagina 2 Duitse kerk wil bij Nederlands kerkverband blijven LEUSDEN De dertien gemeenten van de Evangelisch-Al- treformierte Kirche (EAK) in Niedersachsen willen liever deel blijven uitmaken van de Gereformeerde Kerken in Nederland ook al gaan die samen met de hervormden (Samen op Weg) dan overgaan naar de grote hervormde „Landeskirche" in het noordwesten van Duitsland. De EAK, die ongeveer 7000 leden heeft, behoort sinds 1923 tot de Gereformeerde Kerken in Nederland. Het „vrije" karakter van de Gereformeerde Kerken spreekt de Duitse kerk erg aan. in tegenstelling tot centraal bestuurde kerken zoals die in Duitsland. Leden van de EAK kunnen worden aangesproken op hun verantwoordelijk heid. onder meer door vrijwillige bijdragen te vragen, in plaats van de Duitse kerkbelasting. Aartsbisdom Los Angeles biedt kunst te koop aan LOS ANGELES Het rooms-katholieke aartsbisdom Los An geles gaat enkele kunstvoorwerpen verkopen, waaronder een zeldzame Gutenberg-bijbel, om de financiële druk op het aarts bisdom te verlichten. De aartsbisschop van het diocees, mgr. Roger Mahoney, verwacht een opbrengst van 20 miljoen dollar. De bijbel is afkomstig uit de kunstcollectie van Carrie Estelle Doheny, vrouw van een Californische oliemagnaat die in 1958 overleed. Zij liet deze na aan het aartsbisdom Los Angeles on der de voorwaarde dat de collectie minimaal vijfentwintig jaar in stand moest blijven. Het aartsbisdom zegt de collectie zo vol ledig mogelijk te willen laten, maar de verzekeringspremie van 100.000 dollar voor de bijbel niet meer te kunnen opbrengen. Gehuil maakt de wolf groter dan hij is Duits spreekwoord Charles Curran Katholiciteit hoger onderwijs belangrijker dan subsidie' SOUTH ORANGE „Wij kunnen eenvoudig onze ka tholiciteit niet opgeven ter- wille van overheidssubsidie". Deze stelling verdedigde aartsbisschop Pio Laghi, apo stolisch pro-nuntius in de Verenigde Staten, in een in de Seton Hall University ge houden rede over katholiek hoger onderwijs. Hij verdedigde daarin het recht van paus en plaatselijke bisschop een rol te spelen bij dat onderwijs, zelfs als dat zou betekenen dat de Ameri kaanse overheid de subsidie intrekt voor de daar geves tigde 235 katholieke univer siteiten wegens een daardoor veroorzaakte schending van de in de grondwet vastgeleg de scheiding tussen Kerk en Staat. Deze subsidies belopen een bedrag van rond een mil jard gulden per jaar. „Als dat wegvalt heb ik er alle ver trouwen in dat de Ameri kaanse gelovigen dat tekort samen zullen bijspijkeren", aldus mgr. Laghi. De kwestie is actueel gewor den na de schorsing van pa ter Charles Curran, hoogle raar in de moraaltheologie aan de Katholieke Universi teit van Amerika te Was hington, op andere dan aca demische gronden. Het Vati caan vond zijn houding te genover de door de RK Kerk gesanctioneerde ondubbelzin nige afwijzing van onder meer abortus en homoseksu ele praktijken te ruim, waar na aartsbisschop James Hic- key van Washington op last van de congregatie voor de Geloofsleer verhinderde, dat pater Curran in 1987 zijn col leges hervatte. Er zijn thans Vaticaanse richtlijnen in voorbereiding waarbij kerkleiders meer be voegdheden krijgen in het houden van toezicht op wat katholieke universiteiten le ren, speciaal op theologisch terrein. De eindversie komt uiterlijk volgend jaar ter be schikking. Aartsbisschop Laghi steunde bij zijn stand puntbepaling zwaar op uit spraken van paus Johannes Paulus II op dit punt, die hij „een groot deskundige" noemde voor wat betreft rooms-katholiek universitair onderwijs. ROME De grijze BMW is de laatste dagen nau welijks meer gezien op zijn parkeerplaats bij de villa aan de Via Aurelia. Aartsbisschop Paul Mar cinkus verkiest kennelijk binnen de veilige muren van het Vaticaan te blij ven. Het arrestatiebevel tegen de prelaat en twee van zijn naaste medewer kers is flink aangekomen in het Vaticaan. Het is voor het eerst in de mo derne geschiedenis dat de Italiaanse justitie een zo hoog geplaatst Vaticaans geestelijke wil arresteren. De bank van het Vaticaan, het IOR, is volgens de justitie medeverantwoordelijk voor de ondergang van de Banco Ambrosiano. IOR-chef Mar cinkus, die in de Italiaanse pérs de bijnaam heeft gekre gen bankier van God te zijn, heeft iarenlang nauw samen- fewerkt met de avonturier loberto Calvi, de topman van de Banco Ambrosiano. Meest al opererend vanuit bankpa radijzen als de Bahama's voerde Calvi met steun van het Vaticaan een anti-commu nistische kruistocht. De Pool se vakbond Solidariteit werd met miljoenen gesteund, maar ook het regime van dictator Somoza van Nicaragua. Geld was er ook voor vluchtelingen uit landen achter het IJzeren Gordijn in Italië. Nadat zijn imperium was in gestort werd Calvi in juni 1982, bungelend aan een koord, gevonden onder de Blackfriarsbridge in Londen. Calvi die aan depressieve bui en leed, pleegde waarschijn lijk zelfmoord, maar ook moord wordt door justitie niet helemaal uitgesloten. Bij zijn ondergang liet de Banco Am brosiano zijn schuldeisers voor 3,3 miljard gulden in de kou staan. Het was het groot ste bankdebScle uit de Itali aanse geschiedenis. Lange togen „De lange togen staan hier achter", placht Calvi veelbe tekenend tegen zijn cliënten te zeggen om ze te overtuigen van zijn eerbiedwaardigheid. Dat was meestal voldoende, want het IOR had een ijzer- sterke naam in de bankwe reld. Het IOR, voluit Institute Ker le Opere di Religione, eeft een zeer selecte klan tenkring. De bank coördi neert de geldstromen van en naar congregaties, ordes en curie-instellingen. Het aantal rekeninghouders schijnt zo rond de 10.000 te liggen. Hoe wel Marcinkus formeel steeds ontkende betrokken te zijn bij de avontuurlijke bankpraktij- ken van Calvi, erkende hii la ter in feite toch zijn schuld. In 1984 toonde het IOR zich im mers bereid het gigantische bedrag van 750 miljoen gul den te betalen aan een aantal schuldeisers van de Banco Ambrosiano. Om die som op tafel te leggen heeft het Vati caan fors in de toch al niet meer zo royale reserves moe ten snijden. De justitie in Milaan die al vier jaar nagaat wie verant woordelijk is voor de onder gang van de Banco Ambrosia no, acht Marcinkus net zo schuldig aan het debêcle als Calvi. Niet alleen had het IOR 16 procent van de aande len van de Banco Ambrosia no, maar de Vaticaanse bank had zich ook schriftelijk ga rant gesteld voor alle schul den die Calvi zou maken. Deze garantie is het beste be wijs voor de verstrengeling van IOR en Banco Ambrosia no. Carlo Calvi, de zoon van de bankier, heeft tegenover de justitie zelfs verklaard „dat Marcinkus de werkelijke baas was van de Banco Ambrosia- Band Door zijn transacties is Mar cinkus ook binnen de muren van het Vaticaan een omstre den man geworden. Vooral de garantie aan Calvi, in feite een vrijbrief voor de avontu rier, wordt hem ernstig aan gerekend. De commissie van kardinalen die toezicht hou den op de financiën van de kerkelijke staat en van de Heilige Stoel, heeft herhaal delijk aangedrongen op zijn aftreden. Marcinkus verheugt zich ech ter nog steeds in de gunst van paus Wojtyla. De Amerikaan se prelaat is van Litouwse af komst en dat schept meteen al een band met een Poolse paus. Maar er is meer. Mar cinkus, die over grote kwali teiten als geldinzamelaar schijnt te beschikken, heeft vooral onder de gelovigen in Amerika vele miljoenen dol lars bij elkaar geharkt voor humanitaire hulp aan Polen. Ook verzamelde hij grote sommen voor een soort cen traal landbouwfonds in Polen, een projekt dat tot nu toe nog niet van de grond is gekomen. Het was ook de atletische, meer dan 1.90 meter lange Marcinkus, die in Manilla een messteek in de richting van de paus wist af te weren. Dat alles is de paus bij alle kritiek op Marcinkus niet vergeten.» Het arrestatiebevel tegen Marcinkus heeft zijn positie in zekere zin nog versterkt. Wanneer de aartsbisschop nü Aartsbisschop Marcinkus schikt de pelerine goed van paus Johannes Paulus II op een reis door Portugal in 1983. De aartsbisschop was toen nog bodyguard van de paus. af zou treden als directeur van het IOR zou dat neerko men op een schuldbekentenis. Hoewel er ook binnen het Va ticaan kritiek is op de Ameri kaan, wordt hij toch vooral gezien als een .slachtoffer' van Calvi. In Vaticaanse kringen vraagt men zich ook af om wat voor duistere reden er juist nu een arrestatiebevel tegen Marcinkus en zijn twee medewerkers is uitgevaar digd. Er wordt op gewezen dat de justitie al ruim vier jaar met zijn onderzoek bezig is en dat er de laatste tijd geen nieuwe feiten boven water zijn gekomen. Kerkelijk recht De zaak-Marcinkus is voer voor kenners van het kerke lijk en internationaal recht. Als Vaticaans prelaat beschikt hij over een diplomatiek pas poort. Ook het Verdrag van Lateranen uit 1929 waarin de positie van het Vaticaan tep opzichte van de Italiaanse staat werd geregeld, lijkt hem te beschermen. In artikel 11 wordt immers bepaald dat „het centrale bestuur van de kerk gevrijwaard blijft van elke ingreep door de staat". De vraag is of een bank als het IOR, die toch ook com mercieel in de weer is, tot het „centrale bestuur" van de kerk gerekend moet. worden. Het Vaticaan stelt zich op het standpunt dat dit wel het ge val is. De deining rond Marcinkus en de financiën van de kerk komt het Vaticaan in elk ge val uiterst ongelegen. Rome maakt zich juist op om de ge lovigen met een grootscheepse campagne aan te sporen tot een grotere bijdrage voor het bestuur van ae kerk. Het is onder meer de bedoeling om voor het eerst een balans van inkomsten en uitgaven te pu bliceren. Gehoopt wordt dat mede daardoor de opbrengst van de jaarlijkse collecte in alle kerken voor het Vati caan, eind juni, verdubbeld zal worden. Aangenomen mag echter worden dat de zaak- -Marcinkus niet bepaald een stimulans voor de gelovigen zal zijn om dieper in de beurs te tasten. KERKEN IN CAIRO ONDER BEWAKING CAIRO De Egyptische politie heeft 15 islamiti sche fundamentalisten gearresteerd op beschul diging van brandstichting in een koptisch christelij ke kerk in het zuiden van het land. De brandstich ting zou een wraakne ming zijn geweest voor een brand in een moskee. In de hoofdstad Cairo werden koptische kerken onder politiebewaking gesteld. Het dagblad al-Akbar meldde dat de brand in de moskee van Sohag, 400 km ten zuiden van Cairo, het gevolg was van kortsluiting. Islamitische fun damentalisten beschuldigden de kopten echter van brand stichting en namen wraak door een kerk af te branden. Negen van de 15 arrestanten waren minderjarig. In Beni-Sueif, 120 km ten zui den van Cairo, werden 17 mensen, onder wie 12 min derjarigen, gearresteerd na poging tot brandstichting in een kerk en in verschillende koptische winkels. Onder de 51 miljoen inwoners van Egypte bevinden zich on geveer 6 miljoen koptische christenen. Velen van hen wonen in het zuiden van het land. De problemen tussen kopten en islamieten kregen in de ja ren zeventig een hoogtepunt, toen president Sadat de kopti sche paus Shenouda III zijn officiële erkenning ontnam en hem beschuldigde van sek tarisme. Shenouda werd ver bannen naar een klooster in de woestijn. Hij werd in 1985 door president Mubarak weer vrijgelaten. Nederlands Gereformeerde Ker ken: Aangenomen naar Apeldoorn J.C. Schaeffer te Emmeloord, die be dankte voor Langerak. Bedankt voor Leerdam W.J. van der Unde te Ede. Christelijke Gereformeerde Ker ken: Tweetal te Vlaardlngen: T.M. Hof man te Ouderkerk aan de Amstel en C. Westerink te Den Helder. Aan de Theologische Hogeschool te Apel doorn zijn beroepbaar gesteld: L.C. Buijs, Aristotelesstr.433. 7323 NG Apeldoorn; M.C. Mulder, Aristote- lesstr.401, 7323 NG Apeldoorn; M.J. Oosting, Beatrlxplantsoen 2, 7121 BZ Aalten; H.J. Selderhuis. Oogstplein 21, 7445 HP Enschede. Nederlandss Hervormde Kerk: Aangenomen naar Ommen E.J. van Asselt te Twello. Bedankt voor Lun- teren Jan den Hoed te Slledrecht. Aangenomen naar Hoogeloon-Eer- sel C. van Veelen te Biggekerke en Meliskerke. Toegelaten tot de evan geliebediening en beroepbaar ge steld: W. van den Hul, Kraanvogel straat 12, 3815 TP Amersfoort; G.H. Koppelman, Bransland 36, 7951 GG Staphorst; P. Vlnke, Hellenbeek- straat 72, 8081 HZ Elburg; J.H. Weijenberg, Hoenderloseweg 51, 7339 GA Ugchelen. Gereformeerde Kerken: Beroepen: te Amsterdam-C. drs. R. Roukema te Oppenhuizen; te We- zep (parttime) mw. drs. E. Diepe- veen, pastoraal medewerkster te Emmen. kandidaat te Zwolle. LEIDERDORP Het lande lijk beraad van gereformeer de predikanten gaat zich fel ler verzetten tegen de aan stelling door plaatselijke ker ken van predikanten die met VUT of emeritaat zijn. Het beraad heeft een protest ge stuurd naar de gereformeer de kerken in Leek en Bar- chem die in een advertentie voor bepaalde taken een geë- meriteerde of vervroegd uit getreden predikant vroegen. Aldus ds. G. van Loenen uit Leiderdorp bevestigd. Er is een (dreigend) overschot aan predikanten in de Gerefor meerde Kerken. De emeriti en VUT-ters zijn aantrekke lijk voor (kleine) gemeenten omdat ze goedkoper zijn dan jonge predikanten. Het landelijk beraad is het „klankbord" voor de delega tie van de gereformeerde predikantenvereniging bij het overleg over de arbeids voorwaarden van gerefor- imeerde predikanten. Uit elke particuliere (provinciale) sy node heeft een predikant zit ting in het beraad. De synode besloot vorig jaar dat kerken voor het aanstel len van geëmeriteerde of vervroegd uitgetreden predi kanten toestemming nodig hebben van de classis (regio nale kerkvergadering). Raad van Kerken vraagt leden uitspraken Goerees te verwerpen AMERSFOORT De Raad van Kerken in Nederland heeft de lidkerken opgeroe pen de uitspraken van de evangelisten Lucas en Jenny Goeree ondubbelzinnig te verwerpen en het eigen spre ken over het joodse volk kri tisch te onderzoeken. De Raad zelf veroordeelde vorig jaar' de uitspraken van het echtpaar scherp. Volgens het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) zijn er lid kerken die deze verklaring negeren. Volgens het OJEC zijn de standpunten van het echtpaar, dat een verband legt tussen de kruisiging van Christus en de vervolging van de joden door de eeuwen heen, nog in veel kerken te beluisteren en zijn ze door de kerken nog lang niet door dacht en verwerkt. De Raad wijst nog op zijn verklaring over het antisemitisme van 1981 waarin wordt erkend dat „christenen door een ver keerd gebruik van bepaalde teksten uit de bijbel mede de weg hebben gebaand die uit eindelijk is uitgelopen op de vernietigingskampen in nazi- Duitsland". Plaatselijk strenge vorst DE BILT (KNMI) De de- pressie die gisteren en van nacht over het land trok, ligt momenteel in de Middellandse Zee. De druk is sterk gestegen en in de thans aanwezige kou de lucht is de \yind flink afge nomen. Met de uitgebreide op klaringen wordt het in de ko mende nacht zeer koud: mini mumtemperatuur tussen min 6 en min 12 graden, de laagste temperaturen waarschijnlijk in het oosten van het land. Mor gen overdag treedt nog matige tot lichte vorst op met middag- temperaturen tussen min 5 en min 1 graad. Er staat een zwakke tot matige zuidoosten wind. De vorst zal echter niet lang duren. In het westen neemt de depressie-activiteit sterk toe en donderdag komt de warmere lucht al het land binnen. Dit zal gepaard gaan met ijzel en sneeuw, over gaand in regen. Na donderdag is de vorst weer verdwenen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid Skandinavië: Vrij zonnig en bi; ia overal droog. Matige tot strenge vorst. Denemarken: Droog en zon nig. Matige vorst. Benelux: Bijna overal droog en perioden met zon. In de nacht lichte tot matige vorst, mid- dagtemperatuur om het vries punt. West-Duitsland: Af en toe zon en bijna overal droog. In de nacht lichte tot matige vorst, middagtemperatuur om het vriespunt. In het Alpengebied veel bewolking en af en toe Frankrijk: Veel bewolking en morgen plaatselijk regen. Mid dagtemperatuur van 4 graden in het noorden tot 12 in het zuiden. In het noordoosten in de nacht lichte vorst. Britse eilanden, Ierland: Veel bewolking en vooral in het westen af en toe regen, in Schotland mogelijk sneeuw. Middagtemperatuur van 10 graden in het westen tot 5 in het oosten. Spanje, Portugal: Perioden met zon. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. Alpengebied: Vooral aan de noordzijde veel bewolking en af en toe sneeuw. De nul-gra- dengrens daalt morgen tot aan de grond. Middagtemperatuur omstreeks 2 graden. Italië, Joegoslavische kust: Veel bewolking en vooral in midden- en zuid-Italië en langs de kust van Joegoslavië perioden met regen. Middag temperatuur in Italië van 8 graden in het noorden tot 10 a 14 in het zuiden. Langs de kust van Joegoslavië middag temperatuur rond 6 graden. Sneeuwbericht Belgie Geen w. Weersverwach.., dagavond: enige Weersverwachting geldig t/m woens dagavond: Eifel/Sauerland: enige sneeuw. Vorstgrens dalend tot aan de §rond. Harz: vorst en bijna overal roog. Zwarte Woud: af en toe sneeuw. Vorstgrens dalend tot aan de Alpengebied Een overzicht van de gemiddelde sneeuwhoogten. Het eerste cijfer be treft de dalen, het tweede de hogere Oostenrijk Vorarlberg: 95 195; Tirol: 50 145; Salzburgerland: 50 185; Karinthifi: 60 120. Zwitserland Berner Oberland: 50 120; GraubUnden: 80 140; Wallis: 50 120. Noord-Italië. 45 125. Alpes du Sud: 50 85. Weersverwachting t/m woensdaga- Oostenrijk: Aan de Alpennoordzijde enige sneeuw. Vorstgrens dalend tot bij de grond. Frankrijk/Noordzijde Zwitserse Al pen: enige tijd sneeuw, eerst boven 1500 meter, maar geleidelijk lager Vorstgrens dalend van 1500 meter tot aan de grond. Zuidzijde Zwitserse Alpen /Italiaanse Alpen: weinig of geen neerslag. Vorstgrens dalend van 1500 meter tot aan de grond. Algemeen: De sneeuwconditie is in de Alpen beneden 1500 meter in het algemeen matig. Gezien de weersver wachting zal dit de komende dagen verbeteren. Voor meer gedetailleerde informatie uit de genoemde landen de ANWB/KNMI sneeuwlijnen: Ardennen Ei fel Sauerland Harz Zwarte Woud: 06 - 910 910 20; Oos tenrijk: 06 - 910 910 30; Zwitserland- /Frankrijk/Noord-Italié: 06 - 910 910 40. Amsterdam iw,b> w.bew. 10 -6 Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen onbew. 11 1 0.2 Mallorca Malta Moskou München sneeuw w.bew. -13 -23 w.bew. -10 -16 Casablanca Kans op akkoord de Amerikaanse president Reagan mag de Russische partf®r leider Gorbatsjov dankbaar zijn. In de moeilijkste week vrj zijn presidentschap, op het moment dat grote vraagtekejaa, worden gezet bij de manier waarop Reagan zijn land lei<£êr komt vanuit Moskou een nieuw ingrijpend ontwapeningide voorstel. Zo belangrijk is het plan van Sovjet-leider Gorbat|esl jov, dat momenteel niet meer de nasleep van het schanda|eu rond Iran en de Contra's, maar de Moskouse voorstellen fnv het middelpunt van de belangstelling staan. Bovendien krijT president Reagan de kans aangeboden alsnog één belangrif— wapenakkoord te sluiten met de Sovjet-Unie. Toch is het idee van de Sovjet-leider niet nieuw. Teru( trekking over een periode van vijf jaar van alle rakett^ voor de middellange afstand uit Europa was een van de puj ten, waarover Reagan en Gorbatsjov het eens werden tijdej hun top in Reykjavik, vorig jaar november. Nieuw is wél dj de Sovjet-Unie bereid is een afzonderlijk akkoord te sluit( over deze raketten. Op IJsland was zo'n overeenkomst allej mogelijk, als de VS zouden afzien van hun defensieproject de ruimte, SDI. WESTERSE defensie-experts proberen het optimisme ovj het jongste Sovjet-aanbod te temperen door te wijzen op i gelijke struikelblokken in de onderhandelingen. Zo he^ Gorbatsjov niets gezegd over de Britse en Franse kernwad narsenalen. Maar al in Reykjavik bleek de Sovjet-Unie 1 reid deze wapens voorlopig „tussen haakjes" te zetten. 7 grootste probleem zal waarschijnlijk de controle op de na ving vap het akkoord zijn. Maar als de Verenigde Staten C staat zijn vast te stellen dat de Sovjet-Unie 414 SS-20-rak£ ten op Europa heeft gericht, moet het toch ook mogelijk zLj! het ontmantelen van deze wapens te volgen? een ander bezwaar zou zijn, dat Gorbatsjov niets heeft i zegd over de terugtrekking van de kernraketten voor j korte afstand die vanuit de DDR en Tsjechoslowakije vooyei West-Duitsland en de Benelux bedreigen. Maar volgens i der anderen de Nederlandse minister van defensie, Van, F elen, moet het gevaar van deze wapens niet worden ov^ei schat. Bovendien heeft de Sovjet-Unie in het verleden b loofd deze raketten te verwijderen, zodra de westerse PeM hings en kruisraketten het veld ruimen. Ze werden volger® Moskou immers geplaatst als antwoord op de moderniseri^j van de Amerikaanse kernwapens in West-Europa. |,a, lijd ALS laatste struikelblok wordt de Russische overmacht r™ conventioneel terrein genoemd. Wanneer alle nucleaire ketten voor de middellange afstand uit Europa worden wén gehaald, zou ons werelddeel weerloos zijn tegen een aanwei met de overige strijdmiddelen van het Rode Leger. Bovöec dien zou het nog maar de vraag zijn, of de VS bereid zijn hPr" strategische kernwapens in te zetten voor de veiligheid 1 aa Europa. Tegen deze argumentatie valt in te brengen, datK juist weer enig schot zit in de onderhandelingen over de niL>e nucleaire troepensterktes van Oost en West. En wat de Ansel rikaanse atoom-garantie betreft: het westerse bondgenoj schap is mede gegrondvest op een trans atlantisch vertri wen. Als dat vertrouwen er niet meer is, is het bondgenoj schap niet veel meer waard. Woensdrecht: geen raketten^ Zo staat, acht jaar na dato, waarschijnlijk niets de venpi zenlijking van de doelstelling van het NAVO-dubbelbesl^ van 1979 meer in de weg. Het westerse bondgenootschap sloot toen, als reactie op de plaatsing van Rusissche SS-2^la tot modernisering van de Amerikaanse kernwapens, gecoger bineerd met onderhandelingen met de Sovjet-Unie. Het iler eindelijke doel, verwijdering van raketten in Oost én Wfar ligt nu in het verschiet. Bovendien opent een toekomstig Le koord over de Euroraketten perspectieven voor andere Mgrt penakkoorden, met uitzondering dan van SDI, waaroverbe standpunten te ver uiteenlopen. Maar Sovjet-leider Gorb»ei jov maakt in elk geval duidelijk dat hij ernst wil maken wapenbeheersing. Het Westen mag die kans niet laten lop^- de kans dat in Woensdrecht ooit kruisraketten worden |/l plaatst, lijkt door de ontwikkelingen van de afgelopen daf sterk verkleind. Dat is een gunstige ontwikkeling. De red a daartoe moet bovendien een klap zijn in het gezicht van^ len die in de afgelopen jaren te hoop zijn gelopen tegenfJ mogelijke plaatsing van kruisraketten in ons land. Zij waj - ervan overtuigd dat een „Nederlands signaal" gericht tejj de plaatsing de leiders in het Kremlin tot andere gedach] zou kunnen brengen. Maar in werkelijkheid blijkt juistL eensgezinde, harde houding van de NAVO vruchten an 1 werpen. Ontnuchterend, zo'n conclusie? Misschien wel. ml^ het uiteindelijke resultaat, afschaffing van alle kernwapj voor de middellange afstand in Europa, is op den duur <i voor de tegenstanders van „Woensdrecht" het enige dat tj Tl Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Iran-fragment (6) Eindelijk komt duidelijk naar voren wat wij in Nederland met persvrijheid bedoelen! De discussie over het Khomeiny- fragment uit de Carrell-show bij de VARA, de beslissing op verzoek de uitzending achter wege te laten en de ontevre denheid van de journalistiek over het optreden van minis ter Van den Broek terzake, doen duidelijk naar voren ko men wat in Nederland in feite persvrijheid voor de journalist betekent: alle onfatsoen dat maar mogelijk is t.a.v. perso nen zo breed mogelijk etale ren. Ik denk hierbij o.m. aan de beledigingen aan het adres van mgr. Simonis en aan alle onfatsoen tijdens het bezoek van Paus Johannes Paulus II aan Nederland. Is het niet ar moedig dat onze persvrijheid o.a. de mogelijkheid inhoudt personen op schaamteloze wij ze aan de gemeenschap voor te schotelen? Iran pikt dit nietj corrigeert eindelijk eens C deze zin onze „persvrijheid] Q.J. van der Horst, RIJSWIJK. (Naschrift: Wat de „onte\I denheid van de journalist^ over de gang van zaken het Iran-fragment be briefschrijver heeft ons mentaar kennelijk over I hoofd gezien. Redaktie.) Zuiderpark Schande, de wedstrijd FC Haag-Ajax! Wachten we een herhaling van het Hei"^ drama? Suggestie voor een lossing: zodra men ongereg heden constateert: watei on non! B. 't Hart, DEN HAAG. Solidariteit N De AMRO-bank maakt er zorgen over dat de derde reldlanden zoals Brazilië, gentinië, enz. hun rente meer willen betalen. AMRO-bank vult jaar 7/ onze spaarbankboekjes ged telijk van die rente. Wij ge dan met Kerstmis weer Solidaridat 'n fooitje. Zo 1 gen die stumpers dan wee christelijk koekje van ei deeg! A. de Bakker, DEN HAAG. K

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2