Design-collectie Gemeentem useum eindelijk onder dak DOOR BEZUMIGING Lubbers wil Indiase massamarkt openbreken JE LEEST'TIN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLANft Elsevier: geen sprake van verkoop van boekenafdeling Chrysler terug op lEuropese markt KUNST SeUbe Commit DINSDAG 3 MAART 1987 PAGINA 14 Kunstvlaggen voor een miljoen in Rotterdam ROTTERDAM - Vijftig kunstenaars uit de hele wereld krijgen op dracht een vlag van twee bij drie meter te ontwerpen. Van elk worden tien stuks gemaakt die te koop zijn. Alle vijftig verschillen de dundoeken wapperen voor het eerst volgend jaar mei en juni in Rotterdam en vervolgens in New York, Barcelona, West-Duitsland en Japan. Het is volgens de initiatiefnemers, de beeldende kunstenares Thé- rèse Legierse en galeriehouder Peter van .Beveren, beiden uit Rot terdam, een uniek project. Het kost een miljoen gulden en het geld komt terug uit vergoedingen voor het plaatsen van de feesttooi en uit de verkoop. Het veilinghuis Mak van Waay Sotheby oordeelde al dat er voldoende belangstelling voor bestaat en verwacht dat de kunstwerken 1.500 tot 6.000 gulden per stuk opbrengen. Tot de kunstenaars die een opdracht krijgen henoren de Nederlan ders Willem Oorebeek en Rob Scholte, alsmede Claes Oldenburg, Keith Haring, Bill Copley, Robert Longo en Vito Acconci uit Ame rika, Salomé uit Berlijn en Erro uit Parijs, zo heeft adviesbureau Winkelman en Van Hessen in Den Haag meegedeeld. Zij verzorgen de uitvoering van het project. AMSTERDAM De directie van uitgeverij Elsevier spreekt de be richten tegen dat de uitgeverij de boekenafdeling wil verkopen. Vol gens de directie is er wel sprake van een „stroomlijning van de activitei ten", maar niet van verkoop. Onder handelingen met andere uitgeverijen worden momenteel niet gevoerd, al dus algemeen directeur van Elsevier Van der Berg. De uitgever heeft in het verleden bepaalde onderdelen afgestoten, wat toen het verlies bete kende van 150 arbeidsplaatsen. Kortgeleden werd de volle dochter Manteau, Antwerpen overgedaan aan uitgever Malherbe in Weert, die al eerder diverse Elsevier „imprints" overnam (nu zelfstandig bestaand als De Boekerij) en ook uitgeverij Unie boek en De Standaard bezit. Twee medewerkers van Elsevier hebben i BV ritei- ten van Elsevier overgenomen. Het gaat hier om non-fiction werk op het gebied van recreatie en sport. Else vier zegt hoe dan ook te willen blij ven vasthouden aan de historische en populair-wetenschappelijke uitga ven, als de Winkler Prins encyclope die en de „Kroniek van de twintig ste eeuw", waarvan een op Neder land gericht wordt voorbereid. Theater met nieuw stuk van Lodewijk de Boer APELDOORN Toneelgroep theater brengt op 12 maart de première van een nieuw thea terstuk van Lodewijk de Boer, „Angelo en Ro- sanna". Het stuk van De Boer, die nu tekent voor de regie van Harold Pinters „Het verjaardags feest" in Den Haag, zal te zien zijn in tenmin ste 35 steden in het land. Het is ruim acht jaar na „De Pornograaf" dat Lodewijk de Boer weer met eigen werk komt. De auteur liet zich inspireren door Shakespeare's „Othello" en door de zestiende eeuwse Italiaanse schrijver Cintio. Glenn Durfort en Metta Gramberg spelen de hoofdrollen. Verder met Gees Linnebank, Jim Berghout, Peter Bolhuis, Edmond Classen, en Geert de Jong. Theu Boermans voert de regie. DEN HAAG Het Ne derlandse bedrijfsleven is in hoge mate geïnteres seerd in investeringen in India. Zowel op econo misch als technologisch gebied staan de onderne mers in ons land te trap pelen om bij te dragen aan de ontwikkeling van het land met ongeveer 700 miljoen inwoners tot een moderne industriestaat. Maar menig Nederlands on dernemer vraagt zich bezorgd af of India wellicht louter uit is op het vergaren van erva ring en know-how (met ver volgens een vriendelijk be dankt en tot ziens) of dat er mogelijkheden zijn tot samen werkingsverbanden voor bij voorkeur reeksen van jaren. Premier Lubbers heeft deze huiver van het Nederlandse bedrijfsleven op zak als hij van 2 tot en met 4 maart met mi nister Van den Broek van bui tenlandse zaken een bezoek brengt aan India. Het is een van de vele onderwerpen die beide bewindslieden te berde zullen brengen tijdens bijeen komsten met hun verscheide ne Indische gesprekspartners. Armslag Premier Rajiv Gandhi is sinds zijn aantreden in eind 1984 naarstig doende de economie van zijn land, die van oudsher gekenmerkt wordt door cen traal beleid en protectionisme, te liberaliseren. Het particulie re bedrijfsleven moet meer armslag krijgen, verlaging van importheffingen dient buiten landse investeerders toegang tot de Indische markt te ver schaffen en de westerlingen soms tot wanhoop brengende bureaucratie in het land heeft als het aan Gandhi ligt haar langste tijd gehad. Het is dan ook niet zozeer Gandhi, maar het zijn de niet te onderschatten tegenkrach ten in het land, waaraan het Nederlandse bedrijfsleven zijn scepsis ontleent ten aanzien van mogelijkheden tot partici patie op de Indische markt. Voorbeeld: met het verkrijgen van een licentie voor een bui tenlands bedrijf is nog steeds .ongeveer twee jaar gemoeid. Eén van de grote klussen in India waar Nederland op aast, vormt het omvangrijke Gan ges-project. Nederlandse on dernemingen organisaties zijn al aan de slag om de 3.000 kilo meter lange voor hindoes hei lige rivier bevaarbaar te ma ken en te voorzien van een zuiveringssysteem Met name de afvalstoffen die de ontelbare leerlooierijen in het Gangeswater dumpen ver oorzaken een gigantische ver vuiling van de rivier. Voor de Nederlandse bemoeienis met hèt Ganges-proiect zijn ruim twee jaar geleden de laatste handtekeningen gezet tijdens het bezoek dat minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) aan India bracht. Het project (het gaat in totaal om vele miljarden guldens, uitgesmeerd over een reeks van jaren) biedt voor Neder landse bedrijven ongekende perspectieven. Ook voor hen is het bezoek van minister-presi dent Lubbers aan het land ui termate welkom om zekerheid te krijgen dat het wat India betreft niet alleen om korte- termijn werk gaat. Verder wil len Nederlandse ondernemin gen meewerken aan het kana liseren van de Ganges, het verrichten van werkzaamhe den ter bescherming van de oevers van deze rivier en aan baggerwerk in de havens. Tegenbezoek Het bezoek van Lubbers en Van den Broek dient tevens ter onderstreping van de goe de betrekkingen die Neder land en India sinds tientallen jaren onderhouden. Lubbers is OVERZICHT VAN INDUSTRIËLE VORMGEVING DOOR DE JAREN HEEN Directeur van het Gemeente museum H. Overduin be kijkt een in 1978 ontwor pen stoel van Alessandro Mendrini, ge baseerd op de bijna gelijkvor mige, maar in 1926 ontwor pen stoel van Marcel Breuer. ninklijke Academie voor Beel dende Kunsten grote invloed blijven uitoefenen op latere in dustrieel ontwerpers. De liefhebbers van De Stijl zullen, hoewel de invloeden van deze groep duidelijk zijn, nog even moeten wachten tot de tweede fase van de design opstelling wordt opgeleverd. Dat is dan ook een van de wei nige minpunten van de opstel ling, dat overbekende en alom ingevoerde ontwerpen van deze groep niet zijn terug te vinden. Aan de andere kant kan verwezen worden naar de plaquette in de vloer van het Gemeentemuseum, waarop staat dat dit Stijl-ontwerp van Berlage ook in de collectie is opgenomen. Dat geldt zeker voor deze „design-tentoonstel ling", omdat alle zalen door ontwerper Jeroen de Vries zo zijn ingericht dat ze voldoen aan de door Berlage gehan teerde maten. De bouwmeester ging bij alles uit van de maat van een baksteen (11 centime ter) of veelvouden daarvan, Jeroen de Vries deed hetzelfde bij zijn indeling van de ruim ten, zijn ontwerpen van tekst borden (33 cm), verwijzings bordjes (11 cm) en vitrines. Hetzelfde systeem wordt ook toegepast in de nu nog te ver bouwen zalen waar straks de abstracten-tentoonstelling „The spiritual in art" te zien KOOS VAN WEES „Design onder dak", Haags Gemeentemuseum, perma nente tentoonstelling. Bij de tentoonstelling verschijnt een reeks boekjes over de sign. Het eerste, „Vormge ving na '60" is bij het mu seum verkrijgbaar voor 25. •GENEVE Het Amerikaanse automobielconcern Chrysler zal Ivoor het einde van het jaar terugkeren op de Europese markt. De vice-voorzitter van de raad van bestuur van Chrysler, Ro bert Lutz, zei gisteren: „Na een periode van bijna negen jaar zal I Chrysler opnieuw op de Europese markt verschijnen. En deze 'keer zullen we blijven". Chrysler wil dit jaar enige honderden auto's op de Europese markt brengen. Volgend jaar moeten dat er vijfduizend worden. De eerste auto's worden in Oostenrijk, West-Duitsland en Zwit serland verkocht. Toen Chrysler in 1978 Europa verliet werden alle Europese activiteiten aan Peugeot verkocht. Het opgeven van de Europese activiteiten was een van de voor waarden die de Amerikaanse regering toen verbond aan het ga randeren van de leningen van het automobielconcern. Inmid dels heeft Chrysler weer voet aan wal gezet in Europa door een belang van vijftien procent te nemen in de Italiaanse fabrikant van luxe-auto s Maserati. Chrysler is overigens niet van plan auto's te gaan produceren in Europa. De plannen hebben alleen betrekking op de export van in de VS gemaakte auto's. Lutz noemde als redenen voor de te rugkeer op de Europese markt de extra afzet die daarmee kan worden behaald en de exportvoordelen die het gevolg zijn van de lage dollarkoers. Bovendien hebben de recordwinst van 1986 en de grote investeringsprogramma's Chrysler doen omzien naar nieuwe mogelijkheden voor expansie. Chrysler is niet van plan alleen maar luxe-auto's op de markt te brengen. Ook de markt voor „doorsnee auto's" is voor het bedrijf interessant, aldus Lutz. KERKEN BEMOEIEN ZICH MET BOEK SCHUMACHER FRANKFURT De ontboezemingen van Toni Schumacher in het boek Anpfiff over het bestaan van doping in de Westduitse voetbalsport hebben ook de kerkelijke autoriteiten niet onbe roerd gelaten. De gedelegeerde voor sportzaken van de West duitse evangelische kerk, Siegfried Metz, verklaarde dat het er gerlijkste aan het „geval" Schumacher de gratis reclame is, waaraan door alle media wordt meegewerkt. „Men moet niet doen alsof het doping-probleem door Schumacher is ontdekt. Doping is de meest extreme vorm van onsportiviteit". Mentz vindt verder dat Schumacher in zijn boek naar voren komt als degene, die hij in de grond van de zaak altijd al is geweest. „Zijn zware overtreding ten opzichte van Battiston bij het wereldkam pioenschap in Spanje is nog in de herinneringDominee Ger- hardt Seemann, de gedelegeerde voor sportvragen in Sleeswiik- Holstein en Hamburg, wil genade voor Schumacher. „Klaarblij kelijk heeft hij het met zijn veronderstelling over doping-ge- bruik in de Bundesliga bij het rechte eind. Anders zou de harde reactie van de Westduitse voetbalbond niet zijn te verklaren". overigens de eerste landse premier die een cieel bezoek aan India Verscheidene zijn hem in de loop der voorgegaan, onder wie genoemd recentelijk Smit-Kroes die onder samenwerking in het project regelde. Premier Rajiv Gandhi november 1985 voor een daags bezoek in ons land raakte toen onder de van de Nederlandse bouwkundige kennis, zeke een rondvlucht boven de ta-werken. Begin 1986 koningin Beatrix en Claus voor een naar India, en in mei jaar was Van den Broek leider van een missie van Europese Gemeenschap. Voortrekker Voor Nederland is India in ternationaal verband van af aan een belangrijke sprekspartner geweest, in zijn voortrekkersrol i groep van niet-gebonden den. Nederland ziet Indi; vendien als een grote heid in de Aziatische welke uitstraling niet i minst op het conto te is van toonaangevende als Mahatma Gandhi, Indira Gandhi en nu Gandhi. Gandhi's voorzitterschap de Zuidaziatische Asso voor regionale Samenwei (SAARC) biedt een uitge kans om tijdens het b< van Lubbers en Van Broek de SAARC-wens a; orde te stellen nauwert trekkingen aan te knoper de Europese Gemeens Lid van de SAARC zijn. naast India Banglada' Buthan, de Maladiven-anf pel, Nepal, Pakistan en ju Lanka. India hoopt dat Necj lgnd na het bezoek deze ri1! were samenwerking tusj|j SAARC en EG in Brussel j pleit. In de gesprekken die de tl 21 Nederlandse bewindslied begin volgende week met der anderen premier Gan voeren, komen uiteraard 2 andere internationale ond werpen op tafel (zoals de O West-betrekkingen en hétl ternationale terrorisme). H wel voor het onderhoud j Gandhi geen officiële age( met gespreksonderwerpen- Vastgesteld men maakt IE als dat heet een 'tour d'hL zon' staat het buiten kijfi1( Lubbers en zijn Indisj1s ambtgenoot hun visies I aanzien van de ontwikkel gen in de Sovjetunie zul1* aanroeren. Dat geldt voor de openin naar het Westen door So4u leider Gorbatsjof, diens ij* ontmoeting vorig jaar okttüj met president Reagan vanL Verenigde Staten in IJsla de ervaringen die Gandhi2' Lubbers tijdens bezoeken Moskou hebben opgedaan, mede hoe Gandhi aankijkt gen Gorbatsjofs rede van vj jaar in Vladivostok over dft van de Sovjetunie in Aziéj dat verband is ook het reci vriedschapsverdrag tussen; Sovjetunie en India van lang en hoe Gandhi de komstige betrekkingen tui Moskou en Peking beoordj» Premier Lubbers en minr| Van den Broek werken tijd® hun bezoek behalve de lil sprekken met Gandhi eniJJ dere Indische hoogwaarij; heidsbekleders zoals te <ji< gebruikelijk de nodige cji< moniele verplichtingen af|2< is er maandag 2 maart m, verwelkoning in New P door president Zail Singh j kranslegging in Raj Ghat het monument waar Mahal Gandhi is gecremeerd. Er dag in de vroege ochtend zoeken Lubbers en Van 2 Broek het Nehru Memtë! Museum en het huis waal 1984 Rajiv's moeder Inl Gandhi is vermoord. DEN HAAG Het heeft lang geduurd, maar heeft het Haags Gemeentemuseum zijn collectie industriële vorm geving, tegenwoordig vooral bekend als „de sign", dan eindelijk onder dak. Althans, een deel van de omvangrijke col lectie, want aan de ver bouwing en inrichting van de overige ruimten waar de verzameling moet ko men, wordt nog gewerkt. Pas volgend jaar zal alles wat het museum het to nen waard acht in de per manente opstelling te zien zijn. Het Gemeentemuseum heeft een naam op te houden op het gebied van design en kunstnij verheid. Niet alleen bezit het een enorme collectie uit de na latenschap van De Stijl, maar ook uit andere stromingen in de industriële vormgeving werden door aankoop, schen kingen en sponsoring indruk wekkende verzamelingen aan gelegd. Enig nadeel was dat al dat moois tot voor kort alleen te zien was in de depots van het museum. Bij het museum ontbrak het geld om de zalen zo in te richten dat een perma nente opstelling van de collec tie mogelijk was. De actie „Help design (z)onder dak" bracht uitkomst. Fabrikanten van industriële producten die zelf veel aandacht geven aan de vormgeving sprongen in en sponsorden met geld en goede ren de inrichting van de ten toonstelling. Conservatrice Maijan Boot heeft de enorme collectie voorwerpen ingedeeld naar tijd. Het is een chronologisch overzicht geworden, begin nend bij de vertegenwoordi gers van de Nieuwe Zakelijk heid en (voorlopig) eindigend bij de hedendaagse tegenhan gers van die groep, de Itali aanse ontwerpersgroepen Memphis en Alchimia. Het een sober en puur functioneel, het ander uitbundig en vooral de coratief. Daar tussenin ligt een scala aan uitingsvormen, waarin tijdgeest, techniek en creativiteit samen een herken baar beeld vormen van de pe riode waarin ze ontworpen werden. Een van de meest opvallende aspecten aan de tentoonstel ling, en dat maakt hem ook zo waardevol, is de duidelijk zichtbare invloed van die eer ste industriële ontwerpers op het huidige interieurbeeld. De glasontwerpen van Copier (gisteren zelf bij de opening van de expositie aanwezig) en Wagenfeld, stoelontwerpen van Marcel Breuer en Mart ZIEKENHUIS GESLOTEN? Stam, keukenontwerpen van Piet Zwart zijn in feite tijdloos, en als ze niet in het modebeeld passen in ieder geval wel terug- te vinden in het werk van door hen geïnspireerde ont werpers. Met als enige uitzon dering vermoedelijk de jaren zestig, waarin het zich afzetten tegen de heersende normen resultaten opleverde die zich niet lieten vergelijken met ook maar iets wat daarvoor ge maakt werd. Ook dat blijkt duidelijk uit de opstelling, waar die zestiger ja ren vertegenwoordigd worden door op-art, een opblaasstoel van een onbekend ontwerper en felgekleurde kunststof stoe len. Opmerkelijk genoeg staan twee in diezelfde periode ge maakte lamp-ontwerpen van Aldo van den Nieuweiaar nu nog steeds even fier overeind als toen, terwijl al die psyche delisch gekleurde en vooral gekke ontwerpen nu hopeloos ouderwets overkomen. Wat dat betreft zal het tijdsbeeld van de zestiger jaren op de langere termijn aanzienlijk minder invloedrijk blijken dan de functionele stromingen waartegen zij zich verzette. Verder is opvallend dat zoveel Hagenaars zich hebben bezig gehouden met dèsign. Aparte aandacht is er in het Gemeen temuseum dan ook voor de groep die bekend werd als de „Haagse zakelijken": ontwer pers als Alons, Spanjaard en Wouda, die evenals Berlage waren beïnvloed door de Amerikaanse architect en meubelontwerper Frank Lloyd Wright. De groep, die in de dertiger jaren sobere, bijna wiskundig ontworpen meubels maakte, zou via onder meer docentschappen aan de Ko- Elk stuk van Nederland heeft z'n eigen nieuws en z'n eigen krant. Met internationaal, nationaal, regionaal èn plaatselijk nieuws. Zo blijf je als lezer op de hoogte van wat er zich afspeelt in de wereld. Van ver van je bed tot dicht bij huis. Of eigenlijk is het precies andersom: van hier tot ver achter de horizon. Zo bekijk je het nieuws vanuitje eigen perspectief. Als je de krant leest voor je eigen stuk van Nederland. jKeick**2 ZttXti'Aftriktt wil koinprov(py<-hir*/ U tip Zuidpool

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14