Langs Omwegen In maart 1512 stortte de hoogste toren van Nederland in Leiden in katwijk knapt Raadszaal op Je mag best zeggen dat een gedeputeerde faalt HANS VAN DER VLIST (PVDA): „Provincialen Noord-Holland moet N22 aanleggen: Brede Leimuiderbrug eind 1991 gereed iEIDEN OMGEVING fietdae (Bowtant DINSDAG 3 MAART 1987 PAGINA 11 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk\ertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op-toestel 10. ille 1< m zul een a 'ijs. i ijs. D en pri interj ehouj van j stuj .granj 7ond] V In de nacht van donderdag 4 op vrijdag 5 maart 1512 deze week 475 jaar geleden zakte de toren van de Leidse St. Pieterskerk met z'n enorme slanke, leien spits met donderend geweld ineen. Nog vóór de Idok één uur had kunnen slaan. Hij viel niet om of zo, maar zakte rechtstandig in elkaar. Zo maar, zonder directe oorzaak. Ofschoon... Grote consterna tie in de duisternis. Het was een geweldige ravage, maar er vielen in de slapende stad geen slachtoffers. Het was de hoogste bakstenen toren in de noordelijke Nederlanden, met een lengte van ongeveer 114 meter. Dat had de St.Pancras op het Hoge Land in Leiden nou ook zo graag willen hebben, zo'n recordto ren. Nee, het heeft de gotiek in Leiden niet meegezeten, hoe wel de Pieterskerk (in 1745) nog geroemd werd als „eer- tijts seer wijt vermaert van wegen de seer Hoogen ende schoonen Toorn, ter hoogten van twee ende dertich Roe den, maekende drie-hondert ende vier ende tachtig Voe ten". „Een der fraaiste van boven de rivieren", werd de Pieterskerk ooit genoemd. Sommige experts beweren met grote stelligheid, dat de toren (waarvan de herbouw nooit serieus overwogen is; de kosten zouden veel te hoog zijn geweest in een tijd, dat de geloofsijver aan het verflauwen was) laat-ro- maans was. Drs.B.N.Lever- land, autoriteit op het Leids Gemeentearchief en onver slaanbaar op het gebied van historische deskundigheid, haalt z'n schouders daarover op en fronst de borstelige wenkbrauwen: „Lariekoek; dat ding was gewoon go tisch". Wijwatervat Bronnen spreken elkaar te gen: een toren die er meer dan 300 jaar gestaan zou heb ben (Leverland, zeer scep tisch: „Onzin. Leiden was nog niets in 1200, en had toen natuurlijk niet zo'n hoge to ren"). Meer betrouwbaar lijkt de bron die zegt, dat de toren „waarschijnlijk gebouwd werd enkele jaren vóór 1398, toen er nog elf en een halve dag gewerkt werd aan een gang op de toren en acht en een halve dag aan de klok ken. Ook werd in 1398 een wijwatervat in de toren ge plaatst". Weinig zekerheid omtrent het begin van de reus („bij de toren stond een werkloods"), die een paar da gen na St.Mathijs in 1512 in een paar minuten tijd geveld werd. Een prille, kleine St.Pieters- kerk, met St. Paul als de tweede patroonheilige der jonge stad, werd, zonder to ren, in 1121 gewijd door Go- debald, de 24ste roomse bis schop van Utrecht. Al gauw begonnen de processies door de Leidse stegen en straten te trekken; met Ons Heer, Ma ria's en engelen op een raam werk meegedragen, en vaak ongeschoold zingende clerici en muziek die de godsdienst zin onder het volk in de herfsttij moesten bevorderen. Daar stond de toren uiteinde lijk ook bij. In de 15e eeuw, in 1420 en 1426, werd hij ge bruikt als observatiepost bij politieke troebelen tussen Hoeken en Kabeljauwen. Zo werd er in 1426 een huisje gebouwd op de bovenste trans, met een signaalmast en een mand die bij naderend onheil als noodsein gehezen werd. Kloksteeg Misschien werd de eerste en laatste grote toren van Lei den eens de Lange Piet ge noemd, maar in elk geval was zijn bijnaam wel „De ko ning der zee". Als zodanig een veilig baken voor de Katwijkse schepen van waar af de vissers de lange toren in de verte konden zien en daar „zeker" op konden thuisvaren. Leiden maakte rampen mee. Afgezien van het ontploffende kruitschip in 1807 (met verwoestingen die vergelijkbaar waren met dwars8chepen waren nog niet afgebouwd met de hoogste i schilderij van rond 1500 (Stedelijk museum De Lakenhal). „Rotterdam 1940"), had je in 1481 ook nog een knal van nog niet helemaal ingebur gerd buskruit die een aantal vertrekken van het stadhuis vernielde. Sindsdien werd het hele stadsarchief, kostba re privilegiën, in de toren van de Pieterskerk bewaard. Dat was veilig ook, onder de bescherming van het heilig dom. Toen een half jaar na de in storting van de toren door enige werklieden dat archief, compleet, met veel moeite onder het puin teruggevon den was, werd het overge bracht naar de burelen van de schout. En wat later gin gen de privileges in een zwa re ijzeren kist naar het stad huis, want de schout stond niet in een goede geur bij de stadsbestuurders: als ambte naar van de graaf „nam hij nu en dan een vijandige hou- EENS DE TROTS DER HOLLANDSE GEWESTEN; MAAR ER WAS AL PANIEK TOEN DE EERSTE STENEN BEGONNEN TE VALLEN ding aan tegenover de vroed schap". Vreemd, maar je hoort er bij na niets meer van. Van de vóór de reformatie verdwe nen toren der Pieterskerk. De hoofdklok kreeg een plaats in een klokkenhuis aan de landelijk aandoende, aanpalende Conincxwech, die nadien de Kloksteeg is gaan heten. Dit klokhuis werd in 1745 afgebroken, en toen kwamen er weer wat sentimenten los en ontdekte men, als een spookbeeld, even opnieuw de verdwenen toren, die eens de trots van de Hollandse gewesten moet zijn geweest. Niettemin moet die plotselin ge ineenstorting van een to ren in 1512 een geweldige sensatie zijn geweest in de stad en in de omtrek. In en kele Hollandse steden ging men eensklaps de torens on derzoeken. Leiden haalde er zelfs een paar architecten van buiten bij om de toren van het stadhuis na te zien. Men vertrouwde de zaak niet meer. Maar echt onverwacht kon de klap met de toren niet he lemaal zijn overgekomen. Immers, er waren even tevo ren al enkele stenen losge raakt en naar beneden geko men. Het is nu vrij duidelijk: de financiële toestand van de kerk was abominabel en het tengevolge hiervan (onvol doende onderhoud) was de eigenlijke oorzaak van de ramp die we nu allang verge ten zijn, maar die veel ingrij pender is geweest dan de brand van de Petruskerk in onze dertiger jaren en in het sluiten van de Mon Père in de Leidse Haarlemmerstraat, waar men later is gaan zwemmen en uitdrijven. Ik volg nu even een Beschrij ving van de stad Leiden, anno 1614, van de hand van Jan Janszoon Orlers. Onver dacht actueel auteur in die dagen. Hij moet het opgete kend hebben (althans vol gens allesweter Leverland) uit de mond van zijn „Ome Jan van Hout", die een jaar of wat eerder nog de roemrij ke stadssecretaris van Leiden was: „Op de eerste dag van de Vasten, na de Vesper, toen de prior van de Minderbroe ders (de president der Obser vanten) buiten Leiden, op de dag van St.Mathijs, midden in zijn preek in de St. Pieter was, „viel eenen grooten gootsteen van den Foyen van der kereke ende maeckte groot geluyt". De eerste aan wijzing dat er iets helemaal mis was. En het hek was van de gelovige dam. Meteen rie pen een paar gelovigen de kerk zat overigens stampvol die naar de preek stonden te luisteren: „De toren valt!!" En er vielen toen al meer stenen! De prior, die volgens de overlevering een „groot pre dikant" was, en vooruitspeel de op de roem van een Bor- romaeus de Greeve, althans in de lijn van de Broeders des Gemenen Levens, „haastte zich van de preekstoel naar onderen, en wist niet wat hem overkwam". Het was rampspoed alom, en het leek op een ellende die wij, als verre achterkleinkinderen, slechts kennen van een voet balwedstrijd. Het was paniek om de St.Pieterskerk uit te zien komen. Men struikelde over elkaar heen. Men was zelfs verbaasd (na afloop), dat er geen doden waren geval len bij dat gedrang. „Overal bleven caproenen, faelgien, hoyeken, pantoffelen liggen". Enfin, kledingstukken bij de vleet. „De moeder vergat haar kind en het kind zijn moeder, want ieder wilde het vege lijf redden. En de trotse toren moest toen nog vallen. Een paar dagen later... Ruilclub Ruilclub Koningskerk houdt vrijdagavond 6 maart fen ruilavond voor verzame- \ars van postzegels, lucifer- berken, sigarenbandjes enzo voorts. De bijeenkomst heeft tlaêts in de aula -van de Dr. Voorthuysenschool aan de farnixstraat 104 tussen 19 en 1 uur. De toegang kost1,50 oor volwassenen, kinderen htalen 1. langbetu )e Afrika stichting de Bao- ab houdt vrijdag een lezing an de Belgische ethno-muzi- oloog D. Demolin over de. aditionele muziek van de langbetu, een volk uit Zaïre, 'oorts zal hij een zojuist uit- lik ekomen plaat met Mangbe- i-muziek presenteren. De O. ving wordt gegeven in het niversiteitsgebouw aan de ov chic eel itell wil hoger bouwen )at llC Cleveringaplaats 1 (bij het LAK) en begint om 15.00 uur. Belasting Het CNV is ook dit jaar be hulpzaam bij het invullen van belastingbiljetten. De vakbond biedt daar dinsdag 10 maar gelegenheid voor in 't Bruggehoofd aan de Steen- schuur 11, 's middags van 13.45 tot 16.30 uur en 'sa- vonds van 19.15 tot 21.30 uur. Zaalvoetbal De directie Sport en Recrea tie van de gemeente Leiden houdt vrijdag 6 maart in de Vijf meihal aan de Boshui- zerlaan het Leids Kampioen schap zaalvoetbal voor buurt en clubhuizen. De wedstrij den beginnen om 09.00 uur. Folk De Leidse Folkclub Horus houdt vrijdag weer een open podium in Le Bambou, hoek Herenstraat/Witte Singel. Ie dereen die folkmuziek maakt, kan vanaf 21.00 uur optreden. Opgeven kan via telefoonnummer 01717-2726 of vlak voor aanvang van het open podium. De toegang is gratis. jJORDWIJK De hotelgroep Inntel heeft plannen om aan de ningin Wilhelmina Boulevard een hotel met 60 kamers te iwen. Het gaat om het braakliggende terrein naast de Blauwe is, de plaats waar vroeger De Landbouw stond. Intell wil ter hoger bouwen dan in het bestemmingsplan (maximaal 19 ter) wordt toegestaan. Om het aantal van 60 kamers te halen et noodzakelijk dat deze grens wordt overschreden, aldus In- Volgens deze groep is 60 kamers het minimum om op ver woorde wijze een hotel te exploiteren. De raadscommissie Jmtelijke ordening beslist vanavond of Intell één meter hoger bouwen. Heeft de commissie geen bezwaren, dan moet het mmingsplan worden gewijzigd. g b f? fen lTWIJK Het Katwijks college presenteert dezer dagen, na jarenlange voorbereiding, een definitief plan om de raads- te renoveren. Voor bijna 1,5 miljoen gulden wordt de inde- r verbeterd en de technische hulpmiddelen vernieuwd. Voor publieke tribune betekent het dat de oude klapstoeltjes ver- igen worden door vijftig nieuwe zetels. Daarvoor wordt de ervlakte van de publieke tribune bijna verdubbeld, de raad akkoord gaat met de plannen van het Katwijks col- zal komende zomer de raadszaal eindelijk gerenoveerd wor- Voor het karwei is een post van bijna zes ton opgenomen, aanpassen van de stijlvolle raadszaal is al jarenlang een punt discussie in het Katwijkse gemeentehuis. Probleem in deze T^ussie is de wens het karakter van de zaal niet te veranderen, r toch de ruimte te vergroten. voorstel van burgemeester en wethouders behelst een plan rin de huidige opgang en garderobe bij de publieke tribune lit. Daarvoor is het noodzakelijk dat de raadszaal voor het pu- k een nieuwe ingang krijgt. Gedacht wordt om de vergrote "erbeterde publieke tribune toegankelijk te maken vanaf de te verdieping. Een ander onderdeel van de renovatie is de vanging van de oude geluidsinstallatie. .°U STATEN VERKIEZINGEN De rondedans om de stembus is begonnen. Lubbers, Kok en andere politieke kopstukken trekken door de provincies om in allerlei clubgebouwtjes en café-zaaltjes te vertellen hoe goed zij het met ons voor hebben. Daarbij vergeten deze na tionale partij-mannen nogal eens dat op 18 maart „slechts" nieuwe provinciebestuurders worden gekozen. In Zuid-Hol land knokken twaalf partijen voor 83 beschikbare stoeltjes in het Provinciehuis in Den Haag. Daarom komen in deze rubriek lijsttrekkers en andere „provincialen" aan bod. Vandaag een gesprek met gedeputeerde Ted Jansen, lijst trekker voor de VVD. LEIDEN Dat een provin ciebestuurder nuttige dingen kan doen blijkt uit het werk van Hans van der Vlist. Al en kele maanden is hij, als waar nemend PvdA-gedeputeerde, bezig om een ruzie tussen Den Haag en Zoetermeer te sussen. Met als uiteindelijk doel dat de bekvechtende Haagse en Zoe- termeerse wethouders een overeenkomst sluiten over de aanleg van het 140.000 vier kante meter grote kantoren park, het zogeheten Campus- projekt. En hoewel de twee ge meentebesturen nog geen ak koord hebben getekend, is het Hans van der Vlist in ieder ge val gelukt om tegenstellingen' te overbruggen en het uitbre ken van een verbale knokpar tij te voorkomen. Hans van der Vlist is 39 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. Hij studeerde weg en waterbouwkunde aan de Delftse TH en werkt als ad- junct-direkteur van de dienst gemeentewerken. Van der Vlist is sinds 1978 lid van de Provinciale Staten en werd vier jaar later voorzitter van de PvdA-fractie. Vorig jaar verving hij de twee zieke PvdA-gedeputeerden, Borg man en Hoek van Dijke. Hii is lijsttrekker in diverse kiesdis tricten in Zuid-Holland en één van de beste PvdA-kandidaten voor het nieuwe college van Gedeputeerde Staten. „Het is voor ons geen wet van Meden en Perzen om weer sa men met VVD en CDA een college te maken. In eerste in stantie is het de bedoeling om de PvdA zo sterk mogelijk te maken. Daarna gaan we kij ken hoe ons programma het best uitgevoerd kan worden. En dan is een bestuur met twee partijen ook mogelijk. Alleen een situatie zoals in de Haagse gemeenteraad kan niet. Daarvoor moet een pro vincie teveel rekening houden met de diverse gemeentenbe- sturen. Een links college van Gedeputeerde Staten, met de kleinst mogelijke meerder heid, is niet mogelijk. In een gemeente werkt zoiets soms wel", aldus Van der Vlist. „De Partij van de Arbeid wil de provinciale thema's in deze verkiezingscampagne duidelijk laten overkomen. Wij willen steeds die link leggen tussen landelijke politiek en regiona le gevolgen. Om bijvoorbeeld aan te geven dat de provincia le bejaardenzorg door dit kabi net flink in de problemen is febracht. Dan ontkom je, ook ij statenverkiezingen niet aan het bekritiseren van het kabi netsbeleid". Sterk De PvdA gebruikt de campag ne voor de statenverkiezingen bewust om het beleid van de regering-Lubbers te bekritise ren. „Over de meeste punten wordt namelijk meer op het Binnen hof dan in de Statenzaal be slist. Wanneer de PvdA zich landelijk inzet voor de werklo zen en de wet Vermeend-Moor aanneemt (om werkgevers premievrijstelling te geven voor het in dienst nemen langdurig werklozen) dan moeten provinciebestuurders proberen dit op regionaal ni veau mogelijk te maken", geeft Van der Vlist als voor beeld aan. „Dat betekent wer ken aan onze oude provinciale taken zoals stimuleren, bege leiden en coördineren. In dat hele spel tussen arbeidsbu- reau's, vakbonden, bedrijven en gemeenten kan de provin cie veel doen". Ditzelfde speelt volgens Van der Vlist ook met milieu, wel zijn e.d. De provincie voert datgene uit wat landelijk is be sloten. „Als het CDA en de VVD in de Statenvergadering tegen de kortingen op het sociaal-cultu rele werk stemmen, dan ver schuilen ze zich achter de lan delijke politiek. In de luwte van bezuinigingen van partij genoot Brinkman zeggen dat er meer bejaardenvoorzienin gen moeten komen. Zo kan ik het ook. Maar je hebt bij de provincie ook te maken met politiek verantwoordelijke be stuurders. Hun beleid mag best ter discussie staan. Zo is er veel terechte kritiek op CDA- gedeputeerde Hekkelman. Hij heeft geen grip op zijn porte feuille, het milieubeleid. En hij heeft een slechte communica tie met zijn commissieleden en met de gemeenten. Hekkel man presenteert bijvoorbeeld een huishoudafvalstoffenplan zonder enig overleg met ge meentebesturen. Dat is geen manier van werken. Een pro vinciebestuurder moet eerst samen met gemeenten bespre ken wat we met ons huisvuil gaan doen". Milieubeleid „Het milieu, dus het opruimen van de circa 1200 gifbelten in Zuid-Holland, is één van de hoofdpunten van provinciaal beleid. Om echt te proberen de •kraan dicht te zetten voor je gaat dweilen. Juist dan mogen dit soort fouten niet worden gemaakt. Het mag best klip en klaar worden gezegd dat een gedeputeerde faalt, of dat het beleid van de regering niet goed is. Volgens het CDA mag bij provinciale statenverkie zingen niet over de bezuini gingen gepraat worden. CDA- statenleden houden liever de schijn op dat zii niet met lan delijke politiek bezig zijn. Daar doen wij niet aan mee FRANS BOTHOF HILLEGOM De verbreding van de Lei muiderbrug is eind 1991 gereed en ook de weg S2/20 (Hillegom-Nieuw Vennep-rijks weg A4) moet dan klaar zijn. Gedeputeerde T. Jansen (VVD) zei dit gisteren op een bij eenkomst van zijn partij in Hillegom. Minis ter N. Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) meldde gisteravond voorts dat de provincie Noord-Holland de N22 (tussen de rijksweg Amstelveen- Haarlem en S2/20) moet aan leggen. „Is het niet goedschiks, dan maar kwaadschiks", zo liet zij doorschemeren. De Secundaire Weg 2/20 (in Zuid-Holland heet de weg S2 en in Noord-Holland S20) moet gaan lopen van de Rijksstraatweg di rect onder Hillegom in oostelijke richting naar Nieuw Vennep en vervolgens de Lei muiderbrug. De S2/20 moet aansluiten op de Rijksweg 4 (A4). Deze oost-west verbinding moet de Bollenstreek ontlasten en beter be reikbaar maken. De verbreding van de Lei muiderbrug is eveneens noodzakelijk omdat, bij de brug regelmatig lange files staan. Ook het kruispunt ten westen van de brug wordt verbreed. De N22 loopt van noord naar zuid. Deze weg is bedoeld als verbinding tussen de rijksweg A9 (Amstelveen-Haarlem) en de nieuwe S2/20. De provincie Noord-Holland wil deze weg echter niet aanleggen. Gedeputeerde Jansen noemde dit een kortzichtig stand punt. Hij vond steun bij zijn partijgenote Smit-Kroes. „De N22 lost voor plaatsen als Sassenheim, Lisse en Hillegom iets op. De Bollenroute wordt er door ontlast", aldus de minister. Zij voegde eraan toe dat er op een gegeven moment een beslissing moet vallen. „Niet goedschiks, dan kwaadschiks".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11