ficicbc Sou/to/nt Jongeren schreven en spelen toneelstuk over vooroordelen STAD OMGEVING Te veel statenleden zijn ambtenaar ALLER LEI(DS) AANRIJDINGEN DOOR ALCOHOL Grote vechtpartij op Grent Noord wijk Man met mes verwond Vijf gewonden bij botsing „WERELDPREMIERE" IN DE WAAG COMMISSARIS VAN DE KONINGIN SCHELTO PATUN: !87' Provincialen Oplossing in conflict gezondheidsverklaringen MAANDAG 2 MAART 1987 PAGINA 5 Meisjes lastig gevallen LEIDEN Een vijftal meisjes is gisteravond op de Houtlaan lastiggevallen door een be stuurder van een personenau to. De man toeterde naar de fietsende meisjes en reed het vijftal klem. Er ontstond een handgemeen waarbij de man een mes pakte en de meisjes bedreigde. Later op de avond werd in de Merenwijk een 24- jarige Leidenaar aangehouden. De politie vermoedt dat het om de man gaat die eerder op de avond de meisjes lastig viel. De Leidenaar werd aangehou den omdat hij een fiets van de derde verdieping van een flat gebouw naar beneden gooide. LEIDEN Een 29-jarige Leidenaar is omstreeks half één in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Oegstgeester- weg tegen een lichtmast gereden. De man, die onder invloed van alcohol verkeerde, raakte in de bocht nabij de Schipholweg de macht over het stuur kwijt. Hij is met hoofd- en heupletsel opgenomen in het Academisch Zieken huis in Leiden. Een 22-jarige Leidenaar raakte zaterdagnacht omstreeks kwart voor twee gewond toen hij op de Dr. Lelylaan uit de bocht vloog. Ook deze bestuurder was onder invloed van drank. De auto sloeg over de kop en ramde een lichtmast. De man is met letsel aan beide handen naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht. Op de zelfde tijd botsten op de Pelikaanstraat bij de van der Werfstraat twee autobe- stuuders op elkaar. Beide bestuuders waren onder invloed van drank. De voorste bestuurder, een 27-jarige Leide naar stopte voor een tegemoet komen de auto. Achter hem reed een 28-jarige Leidse vriend van hem, die te laat door had dat er voor hem geremd werd. Ze raakten niet gewond. Gisteravond omstreeks kwart voor elf botsten op het Levendaal twee autobe stuurders op elkaar. Voorop reed een 38-jarige Leidse vrouw, die stopte om ander verkeer voorang te geven. Er achter reed een 45-jarige man, die on der invloed van drank verkeerde. Hij had te laat in de gaten dat de vrouw voor hem was gestopt. Ook deze be stuuders raakten niet gewond. NOORDWIJK Tien politiemannen uit Noordwijk, Leiden en Katwijk hebben van nacht de handen Vol gehad aan een grote vechtpartij op De Grent. In totaal raakten zes mensen slaags. Drie van hen, een 26-ja- rige Oegstgeestenaar, een 21-jarige Noord- wijker en een 20-jarige plaatsgenoot zijn aangehouden. De vechtpartij, die om twee uur uitbrak, trok erg veel bekijks. Wegens het carnaval waren er veel mensen op de been. Volgens een woordvoerder van de Noordwijkse poli tie vielen er rake klappen, maar waren er geen gewonden. De vechtpartij ontstond na een woordenwisseling. De politie heeft de zaak in onderzoek. LEIDEN Een 21-jarige Lei denaar is zaterdagmiddag rond zes uur op de Houtlaan zoda nig met een mes bewerkt dat hij met lichte verwondingen in het AZL moest worden behan deld. De man kwam van het UVS-terrein en werd aange sproken door een onbekende die sexueel contact zocht. De Leidenaar die daar niet van gediend was, wilde doorlopen. Hij werd daarbij gehinderd, gaf een duw waarna de man een mes pakte en de Leide naar daarmee licht verwond de. RUITEN VERNIELD LEIDEN De Leidse politie heeft zaterdag nacht een 21-jarig Leids meisje aange houden, die ervan wordt verdacht dat zij drie grote winkelrui ten van zaken aan Haarlemmerstraat en Hoogstraat heeft inge gooid. De ruiten wer den omstreeks kwart over vijf 's nachts in gegooid bij een drogist, een schoenenzaak en kledingwinkel. De vrouw werd korte tijd later op de Oude Rijn aangehouden. NOORDWIJK Bij een botsing op de Nieuwe Zeeweg in Noordwijk zijn zon dagavond vijf mensen licht gewond ge raakt. Eén van hen, een 18-jarig meisje uit Noordwijkerhout, moest met inwen dig letsel naar het Academisch zieken huis in Leiden gebracht worden. Het ongeluk gebeurde doordat een 22-jarige bestuurder uit Oegstgeest een voor hem rijdende auto in wilde halen. Hij zag daarbij een hem tegemoetkomende auto, die bestuurd werd door een 26-ja- rige man uit Noordwijk, over het hoofd en botste frontaal. De overige vier ge wonden kwamen er met enkele schaaf- en snijwonden vanaf. LEIDEN „Wij, konin gin der Nederlanden". Een toneelstuk, geschre ven door regisseurs en spelers. Met in de hoofd rol zeven jonge amateur- spelers: Zes uit Leiden, een uit Noordwijk. Het initiatief en het geld komt van de gemeente Leiden. Er moest, zo vond de gemeente, een- toneelstuk komen over vooroordelen. Voor en door jongeren. Maanden lang werd er gerepe teerd. Op 4, 5, 6, 11, 12, 13, en 14 maart om 20.30 uur is het stuk te zien in het Waaggebouw aan de Aalmarkt ken van de gemeente contact op met Henk de Reus. De do cent drama, toneelregisseur en acteur uit Utrecht had een rol in de Elckerlyc, die tij dens de Lakenfeesten werd opgevoerd in de Pieterskerk. Henk de Reus wilde graag meewerken aan het project. Samen met collega Ellen van Roosmalen, die met De Reus studeerde aan de Utrechtse Academie voor Woord en Gebaar, regisseert hij het stuk. „Wij hadden van te voren een opzet gemaakt", vertelt Ellen. „We wisten waar het stuk over moest gaan. In eer ste instantie gebruikten we het verhaal van Romeo en Julia. Omdat dat stuk in feite ook gaat over vooroordelen. Maar op een gegeven mo ment hebben we dat verhaal losgelaten, omdat we het in teressanter vonden om ons eigen verhaal te maken". 'In oktober deden 24 jonge mensen auditie. Zeven van hen bleven over. Met de spe lers (allen rond de twintig jaar) werd er .verder aan het verhaal gewerkt. „De uitein delijke teksten zijn geschre ven vanuit het eigen taalge bruik van de jongeren. Het is echt heel erg hun eigen stuk geworden. De rollen zijn ge maakt vanuit hun eigen per soonlijkheid". „Wii, koningin der Nederlan den gaat over een kapster, die koningin Beatrix opvolgt. De regering, eigenlijk haar hofhouding, wordt gevormd door haar vrienden. Vrien den, die elk een eigen jonge rencultuur vertegenwoordi gen. De koningin zelf (Moni que Wegman) is een new-wa- vemeisje. Haar vriend (Dick de Jong) is een werkloze bo dybuilder. Voorts is er een punker (Paul van Pelt), een corpsmeisje (Judith Porce- lijn), een werkende jongere (Simone Macaré) en een fe ministe (Marjanne Bontje). Ook al hebben de jongeren niet veel ervaring, net rege ren gaat hen goed af. Ze trekken zich niets aan van politieke regels, maar nemen wel de juiste beslissing op het juiste moment. Het gaat goed met Nederland. Maar dan smeden de vroegere politieke leiders een complot. Ze ma ken handig gebruik van de vooroordelen die bij de jon geren bestaan. Ze stoken hen tegen elkaar op. Lef De bijrollen, de oudere men sen in het stuk, worden ge speeld door mensen die bij voorbeeld weieens een cursus volgden bij De Reus en Roos malen. Ellen: „We hebben die ouderen erbij gevraagd om de tegenstelling tussen ouderen en jongeren duide lijk te maken. Om te laten zien wat het verschil is tus- Gisteren werd nog hard gerepeteerd in het Waaggebouw. sen wat jonge mensen willen en wat oudere mensen wil len. Jonge mensen zijn spon taan, hebben lef. En zo krij gen ze de goede dingen voor elkaar. Ouderen zijn veel voorzichtiger". In oktober begonnen de re petities. Twee avonden per week werd van half acht tot half elf geoefend in De Waag. „Tot december zijn we bezig geweest met de rolop- bouw, de teksten, de impro visatie. In Januari was het stuk „af". Toen zijn ook de mensen met de bijrollen erbij fekomen", vertelt Henk de leus. Hij roemt de „formida bele inzet" van de spelers. moeten zetten. De laatste t „Ze hebben er veel voor opzii e tijd hebben we ook in de week einden gewerkt". Hij zegt: „Je kunt merken dat ze heel veel lol in het spelen heb ben". „Maar het is dan ook echt een toneelstuk van de spelers zelf", vult Ellen van Roosmalen aan. De muziek is geschreven door de Leidse componist Warner van Es. Reier Pos uit Den Haag ontwierp het décor en de affiches. Bovendien verzorgt hij de belichting. „Het stuk is helemaal aange past aan het Waaggebouw", zegt Ellen van Roosmalen. „We maken gebruik van de pilaren, de ramen, de sfeer van het gebouw. Zelfs de be lichting is eraan aangepast". Vandaar ook, dat ze denkt dat „Wij, koningin der Ne derlanden" niet elders in het land zal worden opgevoerd. „Leiden heeft in elk geval de wereldpremière", zegt ze la chend. JANET VAN DIJK A STATEN VERKIEZINGEN 99 99 De rondedans om de stembus is begonnen. Lubbers, Kok en andere politieke kopstukken trekken door de provincies om in allerlei clubgebouwtjes en café-zaaltjes te vertellen boe goed zij het met ons voor hebben. Daarbij vergeten deze na tionale partij-mannen nogal eens dat op 18 maart frslechts" nieuwe provinciebestuurders worden gekozen. Hoewel de verkiezingsuitslag landelijke gevolgen heeft, de samenstel ling van de Eerste Kamer bijvoorbeeld, gaat het dus in de eerste plaats om de diverse Provinciale Staten. In Zuid-Hol land knokken twaalf partijen voor 83 beschikbare stoeltjes. Die zullen bezet worden door politici, die zich zelden kun nen verheugen in de belangstelling van het publiek, dus van de kiezers. En al is hun macht geringer, en al zijn bun daden minder spectaculair dan die van hun collega's op het Binnenhof, deze bestuurders in het Provinciehuis aan de Haagse Koningskade leveren ook een wezenlijke bijdrage in het reilen en zeilen van de Zuidhollandse samenleving. Daarom komen in deze rubriek lijsttrekkers en andere „provincialen" aan bod. Vandaag een gesprek met de Com missaris van de Koningin in Zuid Holland mr. Schelto Pa- tijn. LEIDEN „Dat er nu weer verhalen gaan ko men over het belang van de provincies... Ach, die bestaan al 150 jaar. Het is net zoiets als aandacht vragen voor het water dat uit de kraan komt of voor het opkomen van de zon. Dat zijn toch normale za ken. Het is onzin om in eens te roepen: oh, fantas tisch de zon is weer opge komen. Zo is het met de statenverkiezingen niet anders". Het mag duidelijk zijn. De Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, Schelto Patijn, staat niet te trappelen om een pleidooi te houden voor het provinciale belang van de statenverkiezin gen van 18 maart. En dat komt niet omdat hij geen goed spre ker zou zijn of omdat de pro vincie Zuid-Holland hem koud laat. Integendeel, mr. Schelto Patijn (50) is een politicus met een zekere natuurlijke flair en ,weet op vriendelijke wijze te overtuigen. Een gave, die al vele malen door hem is ge bruikt om in onderhandelin gen voor de provincie het bes te er uit te slepen. Het zou bo vendien zijn eer te na zijn wanneer hij, als belangrijkste bestuurder van Zuid-Holland, de belangen van deze provin cie niet naar beste kunnen zou verdedigen. Maar de Commis saris van de Koningin is ook een realist en weet na meer twee jaar commissarisschap in Zuid-Holland dat de samen stelling van een nieuw provin ciebestuur de kiezers niet uit hun slaap zal houden. Stemmen Volgens Patijn moeten de mensen wel gaan stemmen. Zelfs al hebben ze geen syllabe verstand van de provincie of wie de provinciebestuurders zijn. „Je moet ook niet de illusie hebben dat het bij de staten verkiezingen om gigantische verschillen gaat. We kunnen toch moeilijk breeduit ruzie gaan maken over de vraag of fietspad 10 er nu wel of niet moet komen. Bovendien wordt in Zuid-Holland, net als in bij- Schelto Patijn: „Je moet ook niet de illusie hebben dat het bij de statenverkiezingen om gigantische verschillen gaat. We kunnen toch moeilijk breeduit ruzie gaan maken over de vraag of fietspad 10 er nu wel of niet moet komen". na alle andere provincies het college van Gedeputeerde Sta ten (het dagelijks bestuur van de provincie) gevormd door de drie grote partijen samen. Zo'n collegiaal bestuur maakt de marges nog eens extra klein. Er bestaan hooguit accentver schillen. De ene partij legt wat meer nadruk op het openbaar vervoer, de ander heeft de bij zondere scholen hoog in het vaandel". Maar het zijn niet alleen de smalle marges, die het provin ciebestuur bij de kiezer onbe kend maken. De anonimiteit van de provinciebestuurders wordt versterkt, omdat noal wat van hen, naast dit be stuurlijke werk, ambtenaren zijn. De partijen hebben in hun verkiezingsregelementen op genomen dat leden van de Provinciale Staten geen ande re publieke functies mogen be kleden. Wethouders en burge- verbeelding van de kiezer. hun politieke opvattingen te meesters treft men noch op de profileren. Ik zie in deze ver- kieslijsten, noch in de bankjes Vrijheid menging geen enkel kwaad, van de Statenzaal aan. Patijn: _Het „eld dat Zuid-Holland Zo werkt de politiek nu een- - '■'e regel is ingesteld om uitgeeft is niet veel meer dan dubbele invloed te voorkomen. dc Woting van de gemeente Zel(s de vroe6e start ,van de Maar wat zie je nu: in plaats Delft'* aldus Patijn. „Van onze campagne met populistische van lokale bestuurders zijn hestedineen is h^vendien onderwerpen als „bestrijding Zelfs de vroege start van de campagne met populistische zijn bestedingen* is "bovendien "nog onderwerpen als „bestrijding veel statenleden gemeente- eens vier-vijfde vastgelegd. In van de criminaliteit is vol- ambtenaren. Zij zijn hoofden uitvoerende taken, zoals op gens Patijn geen misbrui van de afdeling financiën of het gebied van het milieube- ken van het feit dat half sociale zaken of werken bij de heer%e wegenaanleg, subsidi- secretarie van een gemeente. grjng van welzijnsvoorzienin- Zo is die dubbele invloed er ff.n' hebben wij n\eer vrijheid, toch. En omdat ook een flink P1® vereise? ee" democratisch aantal statenleden bij departe- beheer en daarom zijn staten- menten in Den Haat hun verkiezingen nodig. Ook al brood verdient, is de Staten- j m.e" provinciebestuur- zaal flink bevolkt met ambte- £ers niet en wordt alleen ge- naren. Van mij mag dat best kozen °P P*$J waarin anders, hoe goed zij als staten- landelijke politiek .leden ook functioneren", betreft, vertrouwen heeft Naast het ontbreken van grote „Het is logisch dat landelijke politieke conflicten en het onderwerpen de verkiezings- overheersen van een ambtena- strijd bepalen. Dit is voor de rencultuur, spreekt de geringe partijen de enige mogelijkheid provinciale macht niet tot de 0.71 aandacht te trekken en misbruik ma maart nieuwe provinciebesturen worden gekozen. „De VVD had blijkbaar be hoefte om zich al vroeg aan de kiezers te presenteren. Daarna zijn de andere partijen ge volgd. Ik vind dit niet erg. Het is bovendien een goede taktiek om het eigen kader enthou^ siast te maken. Want wanneer zij niet achter de kachel van daan komen om in kraampjes te gaan staan, ballonnen uit te delen en te roepen „Ga stem men!" staat er geen mens op 18 maart in de stemhokjes". FRANS BOTHOF LEIDEN Er is een voorlopige oplossing bereikt over de gezondheidsverklaringen bij het vee dat vandaag is aangevoerd op de veemarkt in de Leidse Groenoord- hallen. Gedurende een periode van drie maanden kun nen veehandelaren telefonisch de gezondheidsverkla ringen aanvragen op zaterdagen tot 16.00 uur. De extra kosten zijn vastgesteld op 5 gulden per verklaring. Het conflict tussen de veehandelaren en de Algemene Inspectie Dienst (AID) ontstonden begin dit jaar, toen scherper werd ge controleerd op de aanwezigheid van de gezondheidsverklarin gen bij het vee dat werd aangevoerd op de Leidse markt. De veehandeleren hadden die vereiste verklaringen vaak niet, mede omdat zij vee aanvoerden dat was gekocht op een tijdstip dat de verklaringen niet meer verkregen konden worden. De thans aangedragen oplossing biedt de handelaren de gelegenheid om tot zaterdagmiddag de verklaringen te verkrijgen. Geduren de de proefperiode wordt voor deze verklaring een extra bedrag van vijf gulden in rekening gebracht. Oorspronkelijk vroeg men tien gulden, maar dat werd door de veehandel als onaanvaard baar hoog aangemerkt. De veehandel en de veemarkt hebben ingestemd met de thans aangedragen oplossing. Daarbii vestigt men de nadrukkelijke aandacht op de noodzakelijke herziening van het systeem van identificatie en registratie van runderen. Arnhemse wint Leids Songfestval LEIDEN Greetje van der Veer uit Arnhem heeft gisteravond het Leids Songfestival gewonnen. Tweede werd Edwin Meijsters uit Voorschoten en derde Kees Versluis uit Meerkerk. Het song festival werd gehouden in discotheek Broadway aan de Bree- straat. Greetje van der Veer kreeg eerder landelijke bekendheid door in de Play Back Show bij Henny Huisman tweede te wor den achter Gerard Joling. Gorbatsjov Is er sprake van een Tijdperk Gorbatsjov, een breuk met het verleden? Dat is het the ma van een actualiteitencol lege door mr. G.P. van den Berg, deskundige op het ge bied van het recht in de Sov jet Unie. Het college wordt maandagavond gegeven om 20.00 uur in het Centrale Voorzieningengebouw aan de Cleveringplaats. De toegang is gratis. Jamsessie In buurthuis Op Eigen Wie ken aan het Valkenpad wordt woensdagavond 4 maart een jamsessie gehou den. Gezorgd is voor diverse instrumenten waar bezoekers gezamenlijk op kunnen spe len. Aanvang 19.30 uur. Don derdagavond 6 maart treedt in het buurthuis de Leidse groep Divaz op. De toegang sprijs bedraagt2,50 Besturencursus De Leidse Vrouwenraad houdt in het pand aan de Caeciliastraat 18 een cursus besturen. De cursus telt vijf bijeenkomsten die beginnen op 5 maart Doel is meer in formatie te verschaffen over het functioneren van bestu ren, commissies e.d. Voor in lichtingen: 071-131335. Druk en papier De Leidse afdeling van de vakorganisatie Druk en Pa pier van het FNV houdt don derdag 5 maart een ledenver gadering in het dienstencen trum Noord aan de Van Ho- gendorpstraat 36, aanvang 20.00 uur. Op de agenda staan behalve de jaarstukken ook de recente cao-onder handelingen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5