Frankrijk is paraat na vonnis Abdallah Bouterse bekritiseert de politieke partijen im Vandaag al gesprek over voorstel van Gorbatsjov EeidóeGomant Populariteit Reagan bereikt dieptepunt UIT VREES VOOR TERREURAANSLAGEN Londense krant halveert prijs Premier Gandhi ontvangt Lubbers „WE KUNNEN NIET VERDER MET SLAPPELINGEN' Ml rM£j BUITENLAND MAANDAG 2 MAART 1987 PAGINA 4 De Morgen klaagt minister Gol aan BRUSSEL De Belgische krant „De Morgen" gaat een klacht in dienen tegen minister van justitie Jean Gol, zo maakte het blad za terdag bekend. Hoofdredacteur Paul Goossens vindt het onaan vaardbaar dat Gol geciteerd heeft uit processen-verbaal die werden opgemaakt na de inval van de-po-, litie bij de krant, precies een week geleden. „De Morgen" heeft ver der besloten een klacht wegens laster in te dienen tegen de organi sator van het ECC-tennistoernooi in Antwerpen. Deze noemde de krant een „schandaalblad" dat een „lasterlijk" artikel had gepubli ceerd. Britse raketten via CIA naar contra's LOS ANGELES De Britse regering heeft goedkeuring ver leend aan de levering van „Blowpipe"-luchtdoelraketten van Britse makelij aan de Nica raguaanse contra's. Dit heeft de Los Angeles Times zaterdag ge meld. Voor de verkoop is nog gedeeltelijk onderhandeld door de ontslagen Witte-Huismede- werker overste Oliver North en de afgetreden tussenpersoon ge- neraal-majoor Richard Secord. De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA zal de raketten beta len uit het fonds van honderd miljoen dollar aan Amerikaanse hulp voor de contra's. Pakistan ontkent bezit atoombom ISLAMABAD Abdul Qadeer Khan, de Pakistaanse kernfysi cus die in Nederland bij ver stek werd veroordeeld wegens diefstal van technologie bij Urenco in Almelo, heeft giste ren gezegd dat Pakistan geen kernwapens heeft en dat het nucleaire programma' van het land uitsluitend vreedzame doelstellingen heeft. Khan, die hoofd is van de Pakistaanse uraniumverrijkingscentrale, re ageerde met zijn verklaring op een artikel dat in Pakistaanse en andere kranten verscheen. Daarin werd gezegd dat Pakis tan de bom heeft Zware aardbeving in Nieuw-Zeeland AUCKLAND De noordoostkust van Nieuw-Zeeland is vandaag ge troffen door een aardbeving met een kracht van 6,5 op de schaal van Richter. Het was de zwaarste aard beving in het land in tien jaar. Langs de hele kust stortten gebouwen in. Bruggen schoven van pijlers. Wegen scheurden. Telefoon- spoor- en stroomverbindingen werden verbro ken. Mensen raakten opgesloten in puin en in auto's. Er is een aantal ge wonden gevallen. Voor het zwaarst getroffen gebied werd de noódtoe- stand afgekondigd. Dit was Plentey op North Island, honderden kilome ters ten noordoosten van Wellington. Er wonen 400.000 mensen. Shamir dreigt met regeringscrisis JERUZALEM In het Israëlische kabinet is het gisteren tot een botsing gekomen tussen premier Shamir en minister van buitenlandse zaken Pe res, met als inzet het houden van een internationale vredesconferentie over het Midden-Oosten. Voor het eerst werd daarbij door Shamir gesproken over een mogelijke regeringscrisis. Shamir, leider van het rechtse Li- koed-blok, is tegen een vredesconfe rentie. Hij heeft het voorstel een truc van de Sovjet-Unie genoemd om Is raël te isoleren en te dwingen territo riale concessies te doen. Shamir vindt het teruggeven van de in 1967 bezette gebieden „onaanvaardbaar". Peres wil wel een vredesconferentie. Aquino belooft rebellen amnestv MANILA De Filipijnse president Aquino heeft de communistische en islamitische rebellen zaterdag volle dige amnestie aangeboden als zij zich binnen de komende zes maanden overgeven. De amnestie geldt voor hen „die zich om politieke redenen hebben schuldig gemaakt aan on wettige acties of daarvan worden verdacht", aldus Aquino. In ruil voor hun overgave beloofde de pre sident de rebellen hulp bij het op bouwen van een bestaan in de maat schappij. Het verzet brak drie weken geleden de onderhandelingen met de regering af, nadat bij een boerenbe- toging achttien mensen door de mili tairen werden doodgeschoten. Poster Tito over genomen van nazi's BELGRADO De organisatie van een herdenking voor wijlen presi dent Tito zal een nieuw affiche laten ontwerpen, nu is gebleken dat het oorspronkelijk^ affiche een kopie was van een nazi-poster uit 1936. Het affiche toont een gespierde blonde jongen, met in de ene hand een esta fettestokje en in de andere een Joe goslavische vlag. Het blijkt een be werkte kopie te zijn van een doek van Richard Klein waarop een jon geman met in de ene hand een fak kel en in de andere een vlag met ha kenkruis, staat afgebeeld. Vermoed wordt dat de artiesten die de poster maakten, de Tito-herdenking bela chelijk probeerden te maken. NEW YORK De popu lariteit van de Aineri- kaanse president Ronald Reagan heeft na het be- kendworden van het rap port van de commissie To wer een nieuw dieptepunt bereikt. Van de onder vraagden gaf 53 procent de president een onvol doende, terwijl nog slechts 40 procent positief over Reagan oordeelde. In ok tober 1986 oordeelde slechts 29 procent van de Amerikanen negatief over de president. Tweederde van de ondervraagden zei niet te verwachten dat het schandaal tot Reagans ontslag zou leiden, maar 32 procent vond dat hij zelf moet opstappen. De huidige vice-president George Bush heeft daarente gen laten weten dat de be vindingen van de commissie Tower duidelijk maken dat hij niet betrokken is geweest bij clandestiene activiteiten inzake de Irangate affaire. Volgens Bush zal het rapport hem tot voordeel strekken bij zijn poging het tot Repu blikeins presidentskandidaat te schoppen. De vice-presi dent was een van de weinige regeringsfunctionarissen wier handelswijze inzake de Irangate affaire niet gehe keld werd in het rapport. Ex-senator John Tower, die aan het hoofd stond van de Amerikaanse onderzoeks commissie naar het Iran-con- tra-schandaal heeft gezegd dat de grootste onopgeloste vraag nog steeds is wat er met de opbrengst van de wa penleveranties aan Iran is gebeurd. Twee speciale com missies van het Congres en een door de rechter aan te stellen onafhankelijke raad zullen zich naar verwachting met de financiële kant van het schandaal gaan bezighou den. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA PARIJS De Franse politie en douane zijn in verhoogde staat van pa-, raatheid na de veroorde ling van de Libanese ter rorist Georges Ibrahim Abdallah tot levenslang. De versterking van het politiekorps wordt voor lopig gehandhaafd. Pa trouilles van politie en militairen bewaken de Franse grenzen net als in september na een ter- reurcampagne van de „Vrienden van Abdal lah". Met uitzondering van de Franse communisten, die me nen dat de rechters zich heb ben laten „manipuleren door een Amerikaanse lobby" hebben alle politieke partijen het strenge vonnis toege juicht. Abdallah, chef van de ter reurgroep „Gewapende Re volutionaire Libanese Frac ties" (FARL), kreeg levens lang voor medeplichtigheid aan moord op de Amerikaan se militaire attachee Robert Charles Ray en de Israëlische ambassade-secretaris Yacov Barsimentov in 1982 én voor medeplichtigheid aan de po- fing tot moord op de Ameri- aanse consul in Straatsburg in 1984. Abdallah heeft geweigerd zijn proces bij te wonen. Als eerste reactie zou hij in een lachbui zijn uitgebarsten. Volgens advocaat Vergès is het vonnis een JBbrlogsver- klaring aan de Arabische vrienden van Abdallah. De strenge veroordeling van de FARL-voorman heelt ve len verrast. Tijdens het pro ces had een van de getuigen, de chef van de Franse gehei me dienst DST gezegd dat de verdachte niet de „superter rorist" was zoals in de media afgeschilderd, maar slechts een „kleine chef" van de FARL, een organisatie ge lieerd aan het Palestijnse Be vrijdingsfront. Opzienbarender was het re quisitoir van advocaat-gene raal Baechlin, die het Hof vrijdag vroeg om een straf van ten hoogste tien jaar. „Elke strenge veroordeling zal Frankrijk tot gijzelaar De Libanese terrorist Geor ges Ibrahim Abdallah is za terdag door een rechtbank In Parijs veroordeeld tot levens lang wegens betrokkenheid bij de moord op twee Franse diplomaten. maken", aldus het openbare ministerie dat optreedt in naam van de regering. Algemeen was een „politie ke" en daarom milae uit spraak verwacht. Kranten suggereerden dat Frankrijk hierover met Syrië een af spraak had gemaakt in ruil voor de medewerking van dat land bij het voorkomen van verdere aanslagen. Bevreesd voor een nieuwe golf aanslagen heeft premier Chirac mogelijk gehoopt op clementie van de rechters. Voor Le Monde is de uit spraak een „opwelling van het eergevoel". De magistra ten hebben een lesje geleerd aan de politici, zo meent de krant. Volgens zijn advocaat zal Ab dallah niet in beroep gaan. „Ik ben nu gegijzeld door Frankrijk", zou hij hebben verklaard. De veroordeling tot levenslang betekent dat de Libanees minstens vijftien jaar moet zitten. President Mitterrand heeft al laten weten alleen gratie te zullen overwegen als Chirac daarom schriftelijk vraagt. Bovendien wil Mitterrand dat als tegenprestatie alle Franse gijzelaars in Libanon worden vrijgelaten. Daarmee heeft hij de verant woordelijkheid doorgescho ven naar de rechtse regering, die heel goed weet dat een eventuele vrijlating van Ab dallah op grote weerstand zal stuiten in de publieke opinie. Puinhoop Veel bleef er niet over van het belastingskantoor van Bastla (Cor sica), dat zaterdag werd getroffen door een bom. Het Front voor de Bevrijding van Corsica heeft de verantwoordelijkheid opge ëist. LONDEN De Britse krantenuitgever Robert Maxwell heeft gisteren weer een schot gelost in de Londense krantenoorlog met de mededeling dat de prijs van het verleden week voor het eerst uitgebrachte London Daily News gehalveerd zal worden. Zonodig zal de krant gratis worden uitgedeeld om „sabotage" van de rivaliserende Evening Standard tegen te gaan, aldus Maxwell. Vanaf vandaag zal het Daily News 10 pence gaan kosten. De af gelopen week kostte het blad nog 20 pence. De overige 10 pence zijn bestemd voor de krantenverkopers en bedoeld als een'sti mulans om „intimidatie" van de Evening Standard te weerstaan, aldus Maxwell. Toen Maxwell de nieuwe krant lanceerde kwam uitgever Lord Rothermere met een nieuwe versie van het oude Evening News op de markt en dook met 15 pence meteen 5 pence onder de Srijs van Maxwells Daily News. laxwell verklaarde vorige week dat onafhankelijke kranten verkopers van de Standard te horen hadden gekregen dat als zij het Daily News aan de man zouden brengen zij geen Standard en Evening News meer geleverd zouden krijgen. „Rothermere wil deze prijzenoorlog en nu zal hij hem krijgen ook", zei Maxwell, die daaraan toevoegde de strijd te zullen voortzetten totdat er van redelijke competitie gesproken kan worden. „Desnoods maak ik een gratis metro-krant van het Dai ly News", dreigde hij. Premier Ruud Lubbers werd vanmorgen op het vliegveld in New Delhi be groet door de Indiase premier Rajiv Gandhi. Het persbureau As sociated Press meldde overigens dat Lubbers de eerste minister van Denemarken RIAAD Premier Lubbers verwelkomd door premier Ra- onder meer de levering van en minister van buitenlandse jiv Gandhi. Lubbers en Van onderzeeërs en over de Golf- zaken Van den Broek zijn'gis- den Broek hebben vanavond oorlog. Tijdens een audiëntie teren in India aangekomen nog een gesprek met premier door de Saoedische koning voor een driedaags bezoek. De Gandhi. Eerder die dag voer- Fahd overhandigde Lubbers bewindslieden en hun echtge- den de bewindslieden bespre- een boodschap van koningin notes werden op het vliegveld kingen in Saoedie-Arabië over Beatrix. Onderhandelingen in Genève mogelijk verlengd (Vervolg van de voorpagina) GENEVE De Ameri kaanse en Russische dele gaties bij de ontwape ningsgesprekken in Genè ve hebben vanmorgen een speciale zitting gehouden over het nieuwe voorstel van Sovjet-leider Gorbats jov. Daarbij heeft de Sov jet-Unie de nieuwe plan nen officieel ingediend. Het schema geeft aan dat de huidige ronde van onderhan delingen overmorgen moeten worden afgesloten, maar vol gens Amerikaanse functiona rissen is niet uitgesloten dat de gesprekken worden verlengd. Dat zou de VS tijd geven een eigen ontwerpverdrag op tafel te leggen. Bij alle bijval voor de nieuwe Sovjet-voorstellen wijzen wes terse deskundigen overigens op enige nog onbeantwoord gebleven vragen. Zo heeft Veelbelovend 99 99 DEN HAAG De Nederlandse minister van defensie Van Eekelen heeft gewaarschuwd voor een al te groot optimisme over het voorstel van Gorbatsjov. Een apart akkoord over de kernwapens voor de middellange afstand is volgens hem pas echt aan de orde als er onderhandeld wordt. De rege ringsfracties in de Tweede Kamer uitten zich zeer positief. CDA-woordvoerder Frinking noemde de uitspraken van Gorbatsjov „veelbelovend". VVD-fractievoorzitter Voorhoe ve was iets voorzichtiger. „Het is ongetwijfeld een stap voor uit". Oud-PvdA-voorman Den Uyl sprak van „een door braak, een moment waarop heel Europa heeft gewacht". Gorbatsjov niets gezegd over de Franse en Britse kernwa pens. De vorige keren dat een apart akkoord over Euro-ra ketten ter sprake kwam, stelde Moskou zich op het standpunt dat de Britten en de Fransen daarbij hun kernarsenalen zouden moeten bevriezen op het huidige niveau. Deze eis was en is voor het Westen on verteerbaar. Een ander punt van NAVO- zorg bij afschaffing van alle kernraketten voor de middel lange afstand in Europa is het PARAMARIBO De Su rinaamse legerleider Bou terse heeft zich kritisch uitgelaten over de samen werking met politieke partijen, bedrijfsleven en vakbonden in het lands bestuur. Hij verklaarde dat sinds het samengaan met de partners het revo lutionaire elan ging afne men. „Maar nu is het his torische moment aange broken om onze proble men met moed en durf aan te pakken en dat zon der uitstel". „We kunnen niet verder gaan met slappelingen en twijfe laars en net is nu daarom meer dan ooit nodig dat de partners met hun sterke jongens komen om het moeilijke werk te kla ren. Het moeten mannen of vrouwen zijn die niet in de eerste plaats willen profite ren", aldus Bouterse. Het militair gezag werkt met de „oude" politieke partijen, bedrijfsleven en vakbonden samen in regering en topbe- raad, het hoogste politiek or gaan in Suriname. Na de rege ringscrisis eerder deze maand zijn in het kabinet drie posten vrij die werden bezet door de politieke partijen en één die in handen was van het bedrijfs leven. In kringen van de „oude" partijen bestaat onge rustheid over de vraag of zij „hun" plaatsen opnieuw mo gen innemen. Om het hoofd te bieden aan de groeiende schaarste aan voe dingsmiddelen en andere eer ste levensbehoeften wordt in Suriname een distributiesys teem ingevoerd. „Het beetje dat wij nog hebben moet zo goed mogelijk worden ver deeld", zo verklaarde de leger leider. Hij rekende voor dat Suriname te weinig deviezen heeft voor de „minimaal ver eiste importen van goederen die voor het volk nodig zijn". De regering zal echter voor een basispakket garant staan, zo verzekerde hij. Hoe dat ba sispakket eruit gaat zien werd niet gezegd omdat dit „in sa menspraak met het volk nage gaan moet worden". De autoriteiten hebben gepro beerd berichten te ontzenuwen dat leden van de groep-Bruns- wijk zijn gesignaleerd op een afstand van 25 kilometer ten westen van Paramaribo. Als gevolg van die berichten is wel onrust ontstaan. Er komen steeds meer vluch telingen uit Suriname Frans- Guyana binnen. Per dag ko men arriveren tien tot twintig mensen die vluchten voor het geweld van strijd in het land. Het aantal vluchtelingen uit het land is op 7.600 gekomen. FLIP Tornado De Amerikaan Jim my Guthrie zit te- neergeslagen op de puinhopen van zijn huis in Laurel, nadat een tornado had toegeslagen. Guthrie was net vijf minuten weg, toen de tornado zijn huis verwoestte. Door de tornado verloren zeven mensen het leven. conventionele (niet-nucleaire) overwicht van de Sovjet-Unie, de nucleaire loskoppeling van West-Europa van de VS en de korte-afstandsraketten met een bereik van tot 1.000 kilo meter in de DDR en Tsjechos- lowakije. Over deze laatste ra ketten zou Moskou overigens ook bereid zijn onmiddelijk onderhandelingen te begin nen, aldus Gorbatsjov. In feite keert Gorbatsjov met zijn aanbod voor een apart ak koord terug naar het begin van de onderhandelingen in Genève in maart 1985. Gor batsjov eiste toen een akkoord voor de drie „luiken" van de onderhandelingen tegelijk de Geneefse top met Ke in november van dat jaar stemde hij in met een apart akkoord over middellange-af standnaketten, los van de an dere wapens. Maar op de top in Reykjavik van oktober eiste hij weer dat het bereikte ak koord ovët de raketten voor de middellange afstand deel zou uitmaken van één pakket. Een allesomvattend akkoord strandde uiteindelijk op ver schil van mening over het Amerikaanse verdedigingssys teem in de ruimte, SDI. Vol gens Gorbatsjov is Moskou wel nog de mening toegedaan dat een akkoord over interconti nentale kernraketten niet mo gelijk is zonder dat Washing ton zijn SDI-programma be perkt Muiterij verdeelt Amal in Libanon BEIROET De sji'itische Amal-militie in Libanon lijkt in tweeën te zijn gesplitst na een rebellie van een van de leiders, Hassan Hashem. Ge wapende eenheden die zich verzetten tegen het leider schap van Nabih Berri hebben delen van Zuid-Libanon onder controle. De muitende Amal- leden hebben versperringen opgericht op de belangrijke kustweg tussen Sidon en Ty- rus. Hashem ging tot actie over enkele uren voordat pre mier Rashid Karami in Da mascus bekendmaakte dat Li banese moslim-leiders akkoord zijn gegaan met een door Syrië voorgesteld veiligheidsplan voor Libanon.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4