akkoord na nieuw voorstel Gorbatsi ov Bon: „Oorlog" in het Zuiderpark Wgsteni^ïkentojj Leidse meelfabriek wordt gesloten Knollen oden bij ongeluk et Franse skilift BIETJES EN GELDERSE SCHIJVEN O I1 n u TO arnavalsfeest st slachtoffer IJzel brengt chaos in Groningen Kamerleden: KNVB moet pasjesregeling invoeren Wellicht geen kruisraketten op Woensdrecht utoverzekeraar oycot Den Haag fALVOORl 'F 25,-NAAR, •INGELAND MET'N MOOIE TWEELING?, Olau Reorganisatie zonder gedwongen ontslagen cn Maandag 2 maart 1987 78e jaargang no. 23744 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N. V. Leiden. Directeur-hooidredacteur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vri)dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45 per mm. HET WEER Perioden met zon, maar ook een enkele sneeuwbui. Mini mumtemperatuur van om het vriespunt in het zuiden tot min 5 graden in het noordoos ten van het land. Middagtem- peratuur van plus 4 graden. Matige noordoosten wind. Zon op: 07.25; onder: 18.20. Scheveningen hoog water: 04.37 en 16.47; laag water:. 12.37 uur. VRIJDAG 13 MAART 5 P E C I R L IL De carnavalsviering in Creil in oordoostpolder is de 23-jarige J. Post- es in de nacht van zaterdag op zon- ïoodlottig geworden. Bij een val door etalageruit raakte de man dodelijk >nd. t het carnavalsfeest in een plaatselijk was afgelopen, werd het feest buiten gezet met een polonaise door de elstraat. Posthumes struikelde daar- i viel samen met een vriend door de De vriend bleef ongedeerd, maar lumes kreeg een noodlottige 22 centi- r lange glasscherf in de borst. Hij eed ter plaatse. GRONINGEN IJzel, gecombineerd met af gewaaide takken en omgewaaide bomen, heeft in de hele provincie Groningen en delen van Drenthe vanmorgen voor chaotische toestan den gezorgd. Verschillende spiegelgladde klei nere wegen werden voor het verkeer afgeslo ten en weggebruikers kregen het advies thuis te blijven. Alleen de rijkswegen zouden vol gens de politie redelijk berijdbaar zijn „maar ook niet meer dan dat". Tot kwart over negen reden geen bussen in de provincie, ten noor den van Zwolle konden door ijsvorming op de bovenleidingen alleen dieseltreinen rijden. Er waren talloze aanrijdingen met blikschade. In de Drentse gemeente Vries raakten twee inzit tenden dodelijk gewond toen hun auto tegen een boom slipte. Drie ton buit bij inbraak in Lisse LISSE Uit een toeleve ringsbedrijf van sportartike len aan de Akervoorderlaan in Lisse is in het afgelopen weekeinde voor 300.000 gul den aan sportartikelen gesto len. De inbrekers kwamen het bedrijf binnen na het verwijderen van asbestpla- ten. Zij laadden de artikelen in twee bestelwagens van het Lisser bedrijf. De twee wa gens zijn gisteren in Almere teruggevonden. Van de buit en de daders ontbreekt nog elk spoor. DEN HAAG Het ministerie van binnenlandse zaken en de drie grote fracties in de Tweede Ka mer menen dat de voetbalclubs en de KNVB nu op de kortst mogelijke termijn harde maatrege len moet nemen tegen het voetbalvandalisme. Na de rellen bij FC Den Haag - Ajax kan een pasjesregeling, waardoor ongewenste supporters geweerd kunnen worden, niet meer uitblijven. „De grenzen zijn bereikt. Zo kan het echt niet meer", aldus het VVD-kamerlid Dijkstal. Zijn collega's van CDA en PvdA, Gual- thérie van Weezei en Stoffelen, denken er net zo over. D. Houwaart, woordvoerder van minister De Koning van binnenlandse zaken, wijst erop dat er in Engeland goede re sultaten zijn geboekt met een pasjesregeling. Morgen moet een gesprek tus sen KNVB, politie, justitie en de betrokken gemeenten en voetbalclubs duidelijkheid brengen over wat moet gebeu ren na de oorlog in het Zuider park. De voorlopige balans van het treffen luidt: zo'n vijf entwintig gewonden, achttien arrestanten - waarvan er nog DEN HAAG/MOSKOU De kans dat volgend jaar op de luchtmachtsbasis Woensdrecht een begin wordt gemaakt met de plaatsing van 48 kruisraket ten lijkt aanmerkelijk kleiner geworden. Dat is het gevolg van het voorstel van Sovjet-leider Gorbatsjov, om snel een ak koord te sluiten over afschaf fing van alle kernraketten voor de middellange afstand in Euro pa. Het nieuwste ontwapeningsvoorstel heeft in het Westen alom bijval ge vonden. Ook Nederlandse politici lie ten zich positief uit. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz zal nog deze maand een be zoek brengen aan Moskou om de plannen te bespreken. De Nederlandse minister van defen sie Van Eekelen bevestigde dat de kans op plaatsing van de kruisraket ten in ons land kleiner is geworden. Vooralsnog ziet hij echter geen reden de bouw van de raketbasis in Woens drecht te stoppen, zoals onder meer de vredesbeweging bepleit. Volgens IK V-secretaris Mien-Jan Faber kan de regering „nu het best het hek in Woensdrecht op slot doen". Van Eek elen meent echter dat het iuist te danken is aan de „vastberadenheid van de Westeuropese landen" dat de Sovjet-Unie zich nu tegemoetkomend opstelt. Gorbatsjov kondigde zaterdag aan het principe-akkoord, dat vorig jaar bij de top op IJsland werd bereikt over beperking van de raketten voor de middellange afstand, nieuw leven in te blazen. Destijds waren de Sov jet-leider en president Reagan het eens geworden over een plan om bin nen viif jaar alle raketten voor de middellange afstand uit Europa terug te trekken. De Sovjet-Unie zou dan 100 van der gelijke kernkoppen in het Aziatisch deel van het land mogen behouden en de VS zou een gelijk aantal kern koppen voor de middellange afstand op zijn grondgebied mogen opslaan. Moskou stelde tot nu toe dat een ak koord over raketten voor de middel lange afstand in Europa niet mogelijk was zonder een beperking van het Amerikaanse SDI-progranïma. Pagina 4: Vandaag al gesprek over voorstel van Gorbatsjov. en ongeluk met een Franse skilift vielen zeker zes doden achtig gewonden: drie helikopters zijn ingezet om de toffers naar ziekenhuizen te Vervoeren. 1ES In het Franse ski-oord Luz-Ardiden, in de Pyrene- ijn gisteren zes mensen omgekomen en rond tachtig ge- toen een nieuwe skilift neerstortte. Ongeveer honderd s werden met de stoeltjesliften naar beneden geslingerd en jnen soms tientallen meters lager neer in de sneeuw of op k. Enkele mensen bleven in stoeltjes hangen en werden pas ren gered door helikopters. Volgens getuigen gebeurde de nadat de top van een mast afbrak, waardoor een kabel los- )t. In december vorig jaar deed zich in het Franse Les Orres soortgelijk ongeluk voor, waarbij eveneens tientallen ge len vielen. 'HAAG Het assurantiebedriif Winterthur uit Amsterdam ekert vanaf vandaag geen auto s meer in Den Haag, Rotter- en Amsterdam. Het groot aantal diefstallen, aanrijdingen abraken in de Randstad is het bedrijf opgebroken, zo heeft irecteur bevestigd. Vorig jaar moest één miljoen worden bij- st om de verliezen op de autoverzekeringen aan te zuiveren, iterthur, met ongeveer een half procent van de markt in de Pstad, is de eerste verzekeraar die bepaalde steden boycot. (ADVERTENTIE) VLISSINGEN SHEÉRNESS Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Terwijl de politie de tribune ontruimt, blijft een gewonde achter. De voorlopige balans van de wedstrijd luidde 25 gewonden, veertien mensen in verzekerde bewaring en voor duizenden guldens schade. Foto Tjerk Heringa veertien vastzitten - en een schade van duizenden guldens. „Ik heb morgen een gesprek met de KNVB, de politie en de officier van justitie over wat er gisteren is gebeurd. Ik ver wacht echter niet dat er snel een besluit wordt genomen", aldus loco-burgemeester Dui- vesteijn die burgemeester Ha- vermans vervangt die voor een operatie in het ziekenhuis is opgenomen. Duivesteijn heeft ook geen antwoord op de vraag of de wedstrijd Den Haag-FC-Utrecht, die voor zondag 15 maart is gepland in het Zuiderpark, al dan niet verboden zal worden. Morgen wordt ook gesproken over de geplande wedstrijd van a.s. zondag: AZ-FC Den Haag. De Alkmaarse burgemeester wil die wedstrijd verbieden. „Onzinnig" De drie genoemde kamerleden menen dat het steeds maar meer politie op de been bren gen bij voetbalwedstrijden geen oplossing meer is. In het Haagse Zuiderpark waren 245 agenten aanwezig was, van wie een deel was onttrokken aan andere taken. Drie bu reaus in Den Haag had men daarvoor moeten sluiten - het geen overigens niet tot inci denten heeft geleid. „Volstrekt onaanvaardbaar en bovendien onzinnnig, omdat het niets geholpen heeft", al dus Hans Gualthérie van Wee- zel. Hij had zelf de wedstrijd bijgewoond, op uitnodiging van de Haagse politie, die wil de tonen hoe zij dit gebeuren zou aanpakken. „Welnu, ik heb een goeie indruk gehad van zo'n grootschalig politie optreden", sprak het Haagse kamerlid ironisch. Volgens hem ontkomt het Haagse ge meentebestuur van Den Haag er niet aan de FC Den Haag te laten weten dat het zelf orde op zaken moet stellen of dat er anders zonder publiek ge- spe^MRIHMratoi. Verder stelt hij als oplossing voor: ge richt opsporen en strenger straffen. De PvdA'er Stoffelen vraagt zich af „hoe het in hemels naam mogelijk is dat ondanks alle overleg en alle plannen dit nu toch weer Kon gebeu ren". De KNVB heeft de poli tiek steeds verzekerd dat de harde kern van de voetbal vandalen slechts bestaat uit een een klein groepje. „Dan moet zij met hulp van de poli tie toch in staat zijn die men sen uit de stadions te houden", aldus Stoffelen. Hij wees erop dat minister Korthals Altes (justitie) het mogelijk gemaakt heeft dat de KNVB van de po litie de namen kan krijgen van notoire onruststokers. Pag. 3: Haagse politie liep zelf gevaar; Macabere sfeer rond FC Den Haag-Ajax. Sporttribune: Stoop: „Spelen zonder publiek zou ik kun nen accepteren". LEIDEN De Leidse meelfa briek De Sleutels gaat dicht. Het Meneba-concern maakte dit vanmorgen bekend. De produktie van de meelsector van Meneba wordt geconcen treerd in Rotterdam. De 79 personeelsleden van de Leidse vestiging werden vanmorgen geïnformeerd. Via overplaat singen en natuurlijk verloop zal worden getracht de reorga nisatie zonder gedwongen ont slagen te doen plaatsvinden. Met de sluiting van de Leidse Meelfabriek, vermoedelijk in maart '88, verdwijnt de laatste grote fabriek uit de Leidse innenstad. Over de eventuele toekomst van het markante gebouw is vooralsnog niets be kend. Meneba leed vorig jaar een verlies van tien miljoen gul den. In '85 maakte men nog een winst van 2,8 miljoen. In het tweede deel van het vorige jaar werden de resultaten ech ter aanmerkelijk beter. Deze gang van zaken heeft zich in de eerste twee perioden van 1987 voortgezet en volgens Meneba mag worden verwacht dat de nu aangekondigde maatregelen deze resultate- nontwikkeling ook in de toe komst positief zullen beïnvloe den. Als het nu gaande overleg met de banken is afgerond, zal het bestuur met nadere medede lingen komen over investe ringsplannen en de verdere ontwikkelingen. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Gekookte bietjes. schaal 500 gram 69 Gelderse schijven gepaneerd, 100 g 89 7Qfl im| kilo ®3®®I&9O /mTyKj mu 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Dagelijks kijken velen er naar uit. Wat hebben die Knollen nu weer uitgehaald? Hoewel de fans van de Friemels er in het begin even aan moesten wen nen, heeft deze dagelijkse strip van Leo Henny - in de Leidse Courant steevast te vinden op pagina 3 - ook in de harten van veel lezers een vast plaatsje veroverd. Vandaag weer zo'n ontwapenend moment van humor tussen al het dagelijkse, niet bepaald altijd zo lachwekkende nieuws, waarbij de één voortdurend probeert de ander knollen voor ci troenen te verkopen. Met het invullen van onder staande bon komt u er heel vlug achter, waar u te recht komt met het nemen van een (proefabonne ment op de Leidse Courant: in uw knollentuin. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters; Adres; Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ,2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1