-Teun van Vliet zet coureurs aan het denken Carla Beurskens wint marathon van Nagoya Verlies en remise deren Short niet Chinees tafeltennis bevestigt suprematie Hockey- dames eindigen met zeges Richard van Kempen besluit seizoen in stijl EcicbeSoutcuit MAANDAG 2 MAART 1987 PAGINA 13 Theo Meijer beste ljudoka in Hongarije iOEDAPEST Theo Meijer is de ;evolgen van zijn knieblessure te K>ven. De Amersfoorter zegevierde zaterdag in het toernooi om de Hungaria Cup. In de finale won Meijer met een vol punt van de Hongaar Molnar. De overige Ne derlanders kwamen niet ver. Mid dengewicht Ben Spijkers werd in [de tweede ronde uitgeschakeld, ter- ijl ook Martin Schonewille, die itkomt in de klasse tot 78 kg, niet erder kwam dan de tweede ronde. Wil Wilhelm, de Europese kam- 38lP'oen' was n'et naar Boedapest ge- ireisd. Wilhelm meldde zich wegens ;riep af. De Oostduitser Stöhr •leek nu de sterkste in het zwaar gewicht. 1 -43 Ijshockeytitel naar Geleen of Rotterdam DEN HAAG De finale om het Ne derlands kampioenschap ijshockey gaat tussen Rotterdam en Geleen. De Rotterdamse Panda's wonnen zater dagavond met 5-3 in en van Gronin gen. De zege kreeg pas in de derde pe riode gestalte. Zover kwam Geleen, dat voor eigen publiek aantrad tegen Amsterdam, niet eens. Na vijf minu ten en 55 seconden in de derde perio de zag scheidsrechter Toemen zich ge noodzaakt het duel te staken. Hij had de Amsterdamse doelman De Kok tot twee keer toe van het ijs gestuurd we gens het maken van obscene gebaren naar het publiek. Omdat Amsterdam geen reserve-doelman had, mocht Ge leen zich de reglementaire winnaar noemen. 10.000 lopers in marathon Rotterdam ROTTERDAM De zevende mara thon van Rotterdam, die zaterdag 18 april wordt gehouden, zal opnieuw een groter aantal deelnemers aan de start krijgen. Gisteren maakte het bestuur van de stichting, die verantwoordelijk is voor het evenement, bekend dat bij na vijfduizend inschrijvingen binnen zijn. De verwachting is dat de recrea tieloop, die gelijktijdig met de mara thon wordt gehouden, eveneens vijf duizend deelnemers zal trekken. Jos Hermens, die verantwoordelijk is voor het aantrekken van de toplopers, meldde de komst van vier buitenland se toppers. Op het parkoers, waar de Portugees Carlos Lopes in 1985 met 2 uur 7 minuten en 12 seconden het offi cieuze wereldrecord vestigde, gaat in ieder geval de winnaar van 1984, de Tanzaniaan Gidamas Shahanga, van start. Verder heeft Hermens de Denen Jörgensen en Zachariassen, in 1986 derde achter de Ethiopiërs Densimo en Mekkonen, en de Westduitser Ralf Salzmann, vierde bij de strijd om de Europese titel van 1986 in Stuttgart, gecontracteerd. Rotterdam werkt voor 1987 met een begroting van 1,2 miljoen gulden. Her mens erkende dat de inbreng van de Nederlandse top dit jaar gering zal zijn. Gerard Nijboer loopt niet eerder dan in mei een marathon en Cor Lam- bregts, al jaren in Rotterdam een vaste deelnemer, is dermate geblesseerd, dat hij niet kan starten. Krajenbrink in damfinale UTRECHT Johan Krajenbrink heeft zich als twaalfde geplaatst voor de finale van het Nederlands kampioenschap dammen, dat 14 april in Nijverdal begint. De 20-ja- rige Krajenbrink hield in de twee de partij van de herkamp tegen Paul Oudshoorn de stand in even wicht. Die remise was voldoende voor een plaats bij de beste twaalf. Bij de dames plaatste Andries zich voor de finale. Ze versloeg Van der Let en werd daardoor eerste in groep 1. Poepjes en Wanders spe len een herkamp over twee partij en voor de resterende plaats. Mocht die gelijk eindigen, dan gaat Poepjes over. ENT Lang nadat 'eun van Vliet (le), Ste- 'en Rooks (2e) en John 'alen (4e) de finish had- len bereikt van de voor ederland in een onge- end succes geëindigde imloop Het Volk, had de iomfator tijd voor Lud- g van de Putte. De lichtplegingen die een innaar van een klassie- er moet ondergaan, had- len veel tijd gekost. De •egroeting in kamer 116 ran het hotel in Gent was r echter niet minder har telijk om. Dankbaar om- ielsde Van Vliet de Belgi- :he trainer die verant- oordelijk is voor zijn trainingsschema's. In de aanloop naar de ope- ningsklassieker van het nieu we wielerseizoen had de Belg hem herhaaldelijk verplicht tijdens de training heel „diep" te gaan. Zo moest Van Vliet schema's afwerken waarbij zijn polsslag regelmatig gedu rende tien minuten tot 170 op liep. Daarbij bleef het niet, want een polsslag van 150 werd eveneens met grote re gelmaat geëist. Van Vliet was vorige week soms volledig uit geput. Hij moest zelfs Van de Putte bellen om hem te zeggen dat hij slechts zeventig procent van het dodelijke trainingspro- ;ramma had kunnen doen. )e 40-jarige Belg glimlachte toen dit voorval ter sprake Kwam. „Iedereen reageert ver schillend op de schema's. Het doel is je grenzen te verleggen. Dat kan alleen door te trainen tot het moment waarop de uit putting wordt bereikt. Bij Teun heb ik even wat gas moeten terugnemen. Anders was hij over de kling gejaagd, zou hij overtraind zijn geraakt. De schema's zijn bedoeld om een geweldige weerstand op te bouwen, waarbij de rustperio den niet mogen worden verge ten en dat is voor profs on gekend. Na zo'n zware trai ning moeten de renners ver plicht twee uur naar bed". Voor Teun van Vliet, afkom stig uit Maasland, maar inmid dels wonend in België, bete kent dat onder meer niet al leen maar kilometers maken en na een douche verkwikt op de bank plaats nemen. Hij moet tegenwoordig in perio den van drie vier uur zo veel doen dat hij van ellende bijna van zijn fiets rolt. Nuchter als altijd accepteert Van Vliet de consequentie. „Misschien is er nog wel iets dat beter werkt. Dat weet ik niet, maar hierop reageer ik in ieder geval goed. Ik voel me sterker worden". Vrijwilligheid Ludwig van de Putte heeft in middels bijna alle coureurs van Peter Post onder eijn hoe de. Alleen Henk Lubberding, Eric Vanderaerden, Guy Nu- lens en John Talen trekken nog hun eigen plan. Van de Putte piekert er niet over dit viertal te benaderen. Alles ge beurt bij hem op basis van vrijwilligheid. Toch kan nie mand er om heen dat opmer kelijke resultaten worden ge boekt. De Post-ploeg die vorig jaar zo'n daverende inzking heeft gekend, lijkt als vanouds te heersen. Hoewel de uitslag van de Omloop nog niet alles zegt, valt wel op dat Post vier profs bij de eerste zeven had. De Amstelvener laat zich lo vend uit over de Belg die on omwonden durft te stellen dat in de wielerwereld op trai- ningsgebied een grote achter stand bestaat. „Dat staat nog in de kinderschoenen. Het is ei genlijk armoedig vergeleken bij wat er in de atletiek alle maal al gebeurt". Van de Putte heeft zijn kennis vooral opgedaan als atleet. Na in korte tijd twee keer een spi ke in zijn been te hebben ge kregen, is hij met de actieve sportbeoefening gestopt en heeft zich op de fiets gewor pen. Door een toeval is de pré- -produktie-ingenieur bij Volvo met Phil Anderson in contact gekomen. „Tijdens de vele ge sprekken over wielrennen is ook het hoofdstuk training ter sprake gekomen. Na lang pra ten heeft Phil besloten mijn schema's te gaan gebruiken", zegt Van de Putte. De snelle terugkeer van de Australiër aan het wielerfront heeft vorig jaar niet nagelaten indruk te maken. De interesse voor het werk van Van de Putte neemt dan ook toe. „Ik beri tegenwoordig gemid deld drie uur per dag bezig om de schema's op te stellen. Ik werk tot vier uur, ga naar huis en betrek de wacht bij de tele foon. De renners geven me hun ervaringen door en dan maak ik nieuwe schema's. Ik word er niet voor betaald. Dat hoeft ook niet. Ik heb immers een baan en mijn vrouw werkt ook". Ludwig van de Putte blijkt niet de enige die zich na drukkelijk met training van wielrenners bezig houdt „De marathonloper Fred van de Venne gaat bij de ploeg van Teirlinck sinds kort van de zelfde uitgangspunten uit. Hij heeft vermoedelijk echter een nadeel. Ik heb inmiddels als actief fietser de voor deze sec tie noodzakelijke ervaring op gedaan". Lef De conditie was in de Omloop Het Volk ditmaal niet alleen beslissend. De renners moes ten ook veel lef hebben om met hoge snelheid over de spekgladde kasseien te jagen. Er waren natuurlijk weer veel pechvogels. Eenmaal ging zelfs een groep van twintig cou reurs onderuit, waarbij ui teraard Jos Lammertink. Opnieuw werd duidelijk dat deze renner niet voor het ge luk is geboren. Lammertink bleek echter niet zwaar ge wond en kon gisteren al weer op de fiets stappen. Nadat het vluchtersduo van het eerste uur (DeleyeIle- gems) was ingerekend, begon nen de mannen van Post zich nadrukkelijk met de wedstrijd te bemoeien. Met name de rol van neo-prof John Talen mocht opmerkelijk worden ge noemd. Hij handhaafde zich bijna tot aan de finish in de frontlinie. Zijn vierde plaats vormde uiteindelijk een dave rende en terechte beloning voor zijn debuut. „Ik moet nog leren", sprak hij na zijn suc cesvolle wedstrijd. Dat klopte; hij nam de bochten vaak zo ruim dat hij veel kracht ver speelde om op tijd bij zijn me devluchters Teun van Vliet, Steven Rooks en de Belg Jan Goessens te kunnen aanhaken. De steun die hij aan Teun van Vliet verleende was echter in drukwekkend. Steven Rooks zag mede daardoor zijn kansen om te zegevieren verijdeld. Teun van Vliet finishte ijzer- sterk. Zoals hii daarna ook al les relativeerde: „Dat heb ik sterk. Zoals hij daarna oo] inmiddels wel geleerd. Alles is incidenteel in de wielersport. Deze zege is leuk, maar er komt meer kijken om aan de top te blijven' PETER VAN PUTTEN BARCELONA Het Ne derlands dames-hockey- elftal heeft de oefencam pagne in Barcelona dit weekeinde afgesloten met twee overwinningen. Nadat de ploeg van Gijs van Heumen zaterdag met 3-0 had gewonnen van Spanje, volgde gisteren tegen hetzelfde team een zege van 3-1. In de tweede partij tegen de Spaanse nationale selectie maakte het verjongde Oranje team minder indruk dan een dag eerder. Het eerste kwar tier van het duel was het spel erg slecht. Daarna spanden de vrouwen zich meer in en bouwden ze de score regelma tig uit. Lisanne Lejeune had een belangrijk aandeel in de zege. Ze bracht de ploeg in de 21e minuut op voorsprong na een strafcorner. Sibbing ver dubbelde de marge in de 36e minuut. Lejeune sloeg ruim een kwartier later toe nadat de bal na een strafcorner niet af doende was weggewerkt. An- tem maakte in de 65e minuut het enige doelpunt voor Span- ïn het eerste duel speelde het Nederlands team ook niet voortdurend overtuigend. Voor een belangrijk deel was dat te wijten aan het zware trainingsschema, waarmee Van Heumen zijn selectie con fronteerde. In de groep debu teerden Schuur, Holsboer en Jansen. De Leeuw benutte ;twee strafballen, Lejeune sloeg raak na een strafcorner. Carla Beurskens gaat winnend over de streep. NAGOYA Carla Beurs kens heeft gisteren de ma rathon van Nagoya (Ja pan) gewonnen. De atlete van Festina legde de ruim 42 kilometer af in 2 uur, 28 minuten en 27 secon den. Beurskens verbeter de daarmee het record op dit parkoers met ruim een minuut. De snelste atlete in Nagoya was tot gisteren Kathrin Dör- re. De Oostduitse liep de mara thon vorig jaar in 2.29,33. Beurkens slaagde er niet in haar persoonlijk record te ver beteren. Vorig jaar legde zij de marathon van Boston af in 2.27,35. Wel liet Beurskens de concurrentie in Nagoya ver achter zich. De Japanse Kazue Kojima werd tweede met een achterstand van ruim zes en een halve minuut. Kersti Ka- cobsen uit Denemarken ein digde als derde. Bij de Amerikaanse indoor-, strijd in New York bezorgde Carl Lewis het publiek een te leurstelling. De viervoudig Olympisch kampioen had bij dit open toernooi willen aanto- Hij slaagde er op de 55 meter echter niet in zich te plaatsen voor de wereldtitelstrijd in In dianapolis, die volgende week begint. Daarentegen lieten verspringster Heike Dreschler en hinkstapspringer Mike Conley wereldrecords noteren: respectievelijk 7,32 en 17,76 meter. Teleurstellend was de verrichting van Sergej Boeb- ka, die met de polsstok niet over de 5,72 kwam en derhal ve Earl Bell moest laten voor gaan. Herstel Ludo Peeters KUURNE Ludo Peeters heeft zich gisteren snel hersteld van de pech, die hij een dag eerder had in de Omloop Het Volk. De Vlaamse routinier uit de ploeg van Jan Raas werd in de ope- ningsklassieker geveld doordat zijn fiets het plotseling begaf. Hij won gisteren de semi-klassieker Kuurne-Brussel-Kuurne. In de eindsprint bleef hij zijn mede-vluchters Johan Lammerts, Dirk de Mol en Pol Verschuere voor. Wim Arras, de Belg uit de Nederlandse ploeg van Jan Gisbers, behaalde gisteren zijn derde zege in het pas begonnen seizoen behaald. Hij won de Ronde van Limburg, met start en finish in Sint Truiden. ZEGE TIMMAN OP PORTISCH REYKJAVIK Ondanks een nederlaag in de achtste ronde tegen de IJslander Johann Hjartarson en een re mise in de daaropvolgende ronde tegen de Sovjetrus Lev Poloegajevski kan de Brit Nigel Short de eindzege in het schaaktoernooi van Reykjavik nauwelijks meer ontgaan. Met nog slechts twee ronden te spelen heeft hij een punt vobrsprong op Jan Timman en de Sovje trus Mikail Tal. Timman haalde anderhalf punt uit zijn partijen in het weekeinde door de Hongaar Lajos Por- tisch te verslaan en remise te spelen tegen de verras sende outsider Hjartarson Timman kreeg tweemaal met de Siciliaanse verdediging te ma ken. In de achtste ronde geberde dat met wit tegen Portisch. Timman offerde vrij spoedig een stuk, dat de Hongaar even la ter teruggaf. De Nederlander behield echter het initiatief en dwong Portisch vlak voor de tijdcontrole tot overgave. Tegen Hjartarson speelde Timman zelf met zwart Siciliaans. Het werd een bizar duel, waarin de ondernemende IJslander tot tweemaal toe een loper offerde. De tweede keer bleek dat voldoende om eeuwig schaak te forceren. De partij duurde 32 zetten. pov en Andre Sokolov is zaterdag in de Spaanse plaats Linares in remise geëindigd. De formulieren werden na de twintigste zet getekend. In de veertien partijen omvattende tweekamp heeft Karpov de leiding met 2-1. Het verloop van de derde partij tussen Andre Sokolov (wit) en Anatoli Karpov was: 1. e2-e4 c7-c6; 2. d2-d4 d7-d5; 3. Pbl-d2 d5xe4; 4. Pd2xe4 Pb8-d7; 5. Pgl-f3 Pg8-f6; 6. Pe4xf6+ Pd7xf6; 7. Pf3-e5 Lc8-e6; 8. Lfl-e2 g7-g6; 9. 0-0 Lf8-g7; 10. c2-c4 0-0; 11. Lcl-e3 Pf6-e4; 12. Ddl-c2 Pe4-d6; 13. b2-b3 c6-c5; 14. Tal-dl Pd6-f5; 15. d4-d5 Lg7xe5; 16. d5xe6 Dd8-c7; 17. e6xf7 Tf8xf7; 18. g2-g3 Ta8-f8; 19. Le2-g4 Pf5xe3; 20. f2xe3 Tf8xfl+; remise. GRONINGEN Richard van Kempen heeft het nationale ma- rathonschaats-seizoen in stijl afgesloten. Hoewel de rietdekker uit De Hoef al weken zeker was van prolongatie van zijn beker- succes, bewerkstelligde Van Kempen op het kunstijs in Gronin gen zijn elfde overwinning in de 23 wedstrijden omvattende cy clus, Daarnaast won de slokop van het peloton een etappe en het eindklassement van de zesdaagse, een wedstrijd in Oslo en drie races op natuurijs. Op het door een hoge vochtigheidsgraad aan reden enthousiast te raken. Vluchtpogingen waren er wel eer der, maar tot een echte demarrage bleek geen enkele rijder in staat De vermoeienissen van de lange reeds wedstrijden op kunst- en natuurijs waren in het peloton duidelijk zichtbaar. NEW DELHI De ene Chinees is de andere niet. Dat onloochenbare feit heeft de finales van het wereldkampioenschap ta feltennis in New Delhi nog aardig spannend ge maakt. De volksrepubliek wilde ken nelijk niet voor inhalig door gaan, maar nadat Chen Long- can en Teng Yi, de nummers twee en drie van de wereld Ove WaWner wat al te gemak kelijk doorgang hadden ver leend, had de heersende we reldkampioen Jiang Jialiang in de finale enige moeite de steeds geïnspireerder spelende 21-jarige Zweed de baas te blij ven: 14-21, 21-18, 21-11, 24-22. Bij de dames kwam China eveneens met de schrik vrij. In de vierde ronde verdwenen de nummers één en twee van de wereld, Geng Lijuan en zich al zes landgenoten bij de laatste acht geschaard. De wis seltruc kwam de Chinezen bij na duur te staan. De Zuidko- reaanse Yang Young Ja greep haar kans, versloeg in de hal ve eindstrijd de nummer drie. Dai Lili, maar liep zich in de finale stuk op de nummer vier, He Zhili: 17-21, 19-21, 18- 21. Door deze overwinningen be vestigde China in New Delhi andermaal zijn souvereiniteit. De balgoochelaars scoorden zes uit zeven. ïlet traditonele relatiegeschenk ging dit keer naar Zuid-Korea, de Aziati sche kampioen. Yang Young Ja en Hyun Jung Wa werden wereldkampioen in het dames- dubbel. Toch werd door de Europese tafeltennislanden aan de absolute heerschappii van China niet zo zwaar getild als anders. De wereldtitelstrijd in India was er een van onge lijke kansen. De niet-Aziati- sche landen waren sterk in het nadeel. Vrijwel alle Europese en Amerikaanse landen waren gedwongen spelers en speel sters op te stellen, die ver zwakt door buikloop eerder dan normaal moesten afhaken.- Het virus waarde door de Eu ropese gelederen als een heuse epidemie. Volgens de medi sche commissie vielen er zo'n vijfhonderd slachtoffers. Tot die groep behoorde slechts een handjevol Chinezen. Geen spe lers, maar leden van de bege leiding. Die waren vooruitge stuurd om de situatie ter plek ke op te nemen. Hun hyperac tieve stoelgang was voor de Chinezen aanleiding de ploeg in quarantaine te doen en bui ten bereik te houden van de om zich heen grijpende epide mie. Het hotel diende uitslui tend als slaapgelegenheid. Ge geten werd er op de ambassa de in New Delhi. Vervoer van hotel naar speelzaal ging per ambassade-bus. Sportwereld Bobsleeën De Nederlan ders Geurts en Van der Krogt zijn gisteren in Calga ry 26e geworden in een wed strijd voor de wereldbeker tweepersoons-bobslee. Kwakkelsfein en Douwes Wielrennen Adri van der Poel, die zaterdag ontbrak in de openingsklassieker Om loop Het Volk, moet een week rust houden. De wiel renner uit de formatie van Jan Gisbers heeft een te hoog bezinksel-percentage in het bloed als gevolg van een griep. Europese top naar Haarlem NEW DELHI Het derde Grand Prix-toernooi tafeltennis voor dames zal op 3 mei in Haarlem worden gehouden. De eerste twee afleveringen werden in Breda gespeeld. Aan het toernooi zullen tien Europese speelsters deelnemen. De uitnodiging is gebaseerd op de jongste Europese ranglijst en de resultaten van de top-twaalf in Bazel. Bovendien houdt de organisatie een „wild card" achter de hand, die gereser veerd wordt voor Miijam Kloppenburg. Uitgenodigd zijn: Csilla Batorfi, Edit Urban (beiden Hongarije), Flioera Boe- latova, Valentina Popova (beiden Sovjet-Unie), Bettine Vriesekoop, Mirjam Kloppenburg (beiden Nederland). Da- niela Guergueltceva (Bulgarije), Olga Nemes (West-Duits- land), Marie Hrachova (Tsjechoslowakije) en Lisa Bellinger (Engeland).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13