Rij TO Ledenadministratie kerken op de tocht Spaanse kerk slaat behoudende koers in CeicLeSotvtaw GEESTELITK LEVEN/OPINIE kerk wereld NA AANVAARDING MOTIE-PVDA Mgr. Gijsen ontvangt narrengilde brieven lezers SaidóaQowiant WOENSDAG 25 FEBRUARI 1987 PAGI M. Groot feest voor zeventigjarige Van Kilsdonk ROTTERDAM De voormalige studentenpastor in Amster dam, pater J. van Kilsdonk SJ, hoopt donderdag 19 maart zijn zeventigste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid daarvan wordt twee maanden later, zaterdag 16 mei, in de Nieuwe Kerk in Amsterdam een feestelijke bijeenkomst gehouden. Dat heeft de Rotterdamse studentenpastor B.M.A. Vredebregt mee gedeeld. Een feestcomité zal deze bijeenkomst, waarvan Van Kilsdonk een „reünie van generaties mensen die hij ooit heeft ontmoet" wil maken, voorbereiden. Nu reeds staat vast dat de bijeenkomst begint met een eucharistieviering waarin Van Kilsdonk zal voorgaan en preken. Van Kilsdonk nam 5 no vember 1982 eveneens in de Nieuwe Kerk afscheid als studen tenpastor. Aleksander Ogorodnikov inderdaad vrijgelaten LONDEN Aleksander Ogorodnikov, oprichter van het christelijk jeugdseminarie, is inderdaad vrijgelaten. Dit heeft Keston College gisteren uit betrouwbare bronnen in de Sovjet unie vernomen. Over het lot van Ogorodnikov bestond onze kerheid omdat hij na de eerste mededeling over zijn vrijlating nog niet in de openbaarheid was gezien. Hij heeft op zaterdag 14 februari het kamp verlaten. Sindsdien verblijft hij bij fami lie in Moskou. Bij terugkeer in de Russische hoofdstad heeft hij geen verklaring afgelegd. Voor zijn vrijlating heeft hij de ver klaring ondertekend dat hij zich van anti-sovjet-activiteiten zal onthouden, aldus Keston College. Ogorodnikov (36) heeft van af 1978 gevangen gezeten. Een godsdienst die achter blijft bij onze menselijke idealen, is een verloren godsdienst, hoe groot haar schatten ook mogen zijn. Teilhard de Chardln Personalia bisdom Rotterdam De bisschop van Rotterdam heeft benoemd: J.L.M. Am- merlaan tot pastoor van de parochies O.L. Vrouw He melvaart te Oude Tonge en Middelharnis, met gelijktijdig eervol ontslag als pastoor van de parochie H.H. Petrus en Paulus te Maassluis; N.H. van Leeuwen mhm tot assistent in de parochies O.L. Vrouw Hemelvaart te Oude Tonge en Middelharnis; A.H.P.A. Wiegerinck tot tijdelijk be stuurder van de parochie Ma ria Middelares van alle Ge naden te Leiden; W.P.J. Bak ker tot pastoor van de paro chie O.L. Vrouw ten Heme lopneming te 's Gravenzan- de; H.M. Hofstede sdb tot tij delijk bestuurder van de pa rochie H.H. Petrus en Paulus te Maassluis; W.T.M. Kuipers tot tijdelijk bestuurder van de parochie H. Nicolaas te Hendrik Ido Ambacht met gelijktijdig eervol ontslag als kapelaan van de parochie Dordrecht- Zuid Hoekse waard-Oost" (Titus Brandsmaparochie). Eervol ontslag verleende de bisschop aan: J.H.M. Smit als tijdelijk be stuurder van de parochie O.L. Vrouw Hemelvaart te Middelharnis; W.J. de Jonge als tijdelijk bestuurder van de parochie O.L. Vrouw He melvaart te Oude Tonge; H.P.J.M. Verhoeven als tijde lijk bestuurder van de paro chie H. Nicolaas te Hendrik Ido Ambacht; H. Pot ofm als pastoor van de parochie Ma ria Middelares van alle Ge naden te Leiden; A.H.P.A. Wiegerinck als tijdelijk be stuurder van de parochie O.L. Vrouw ten Hemelopne ming te 's Gravenzande; G.H. Engering ofm als rektor van het bejaardentehuis „De Wulverhorst" te Oudewater. Vijf nieuwe bijbelvertalingen erbij NEW YORK Vorig jaar zijn vijf nieuwe vertalingen van de gehele bijbel versche nen. Daarmee is het totaal op 301 gekomen. De vijf talen zijn: Acholi, dat in Uganda wordt gesproken; Aymara en Quechua, twee talen uit Boli via; Moldavisch, een van de vele talen uit de Sovjetunie; en Rawang, dat in Birma wordt gesproken. In totaal zijn er 633 talen waarin het Nieuwe Testament is ver taald. terwijl een gedeelte van de bijbel in 914 talen is verschenen. Sinds de uitvinding van de boekdrukkunst is een of meer hoofdstukken van de bijbel in totaal in 1.848 talen verschenen; 15 meer dan in 1985, hoewel niet al deze ver talingen voorradig zijn. Mariënburg organiseert diensten in Den Haag DEN HAAG De Marien- burgvereniging afdeling Den Haag die afgelopen zondag haar eerste gebedsdienst hield in de kapel van de Priesters van het H. Hart aan de Treublaan met als thema het Uittocht-verhaal, gaat va ker bijeenkömsten in deze kapel organiseren. Het aan de orde gestelde thema werd bezien tegen de huidige ont wikkeling in de RK kerk. Uittocht uit de kerk beteken de voor de aanwezigen niet een uittocht uit de kerk, maar wel uit vormen van ge zag die mensen knechten en wegzetten. De volgende vie ring is op zondag 26 april aanstaande om 11.30 in de zelfde kapel. DEN HAAG „Onbegrijpe lijk. De gevolgen zijn niet te overzien". Zo vat mr. F.H.M. van Spaendonck, secretaris van het CIO, het kerkelijk contactorgaan met de over heid, zijn reactie samen op de beslissing van de Tweede Ka mer inzake de beschikbaar stelling van persoonsgegevens aan kerken. Gisteren stemden VVD en PvdA in met een motie van de PvdA-er P. de Visser die de afspraken van het kabinet met de kerken over het doorgeven van per soonsgegevens te niet doet Het CDA heeft zijn grote te leurstelling uitgesproken over het stemgedrag van coalitie partner VVD. De Kamermeerderheid spreekt met de motie uit dat de kerken onder de nieuwe wet op de privacy voortaan op dezelfde wijze gegevens uit de bevolkingsregisters moet be trekken als andere organisa ties. De afspraak die het CIO, het orgaan dat namens de kerken contacten met de overheid heeft, n*et het kabi net had gemaakt, hield in dat de kerken automatisch mel ding zouden krijgen van mu taties van geregistreerde kerkleden. In de opzet van De Visser kan dat niet meer; de kerken moeten zelf de muta ties opvragen. Hiermee is de grond wegge vallen onder de opzet van de SILA, de Stichting Interker kelijke Ledenadministratie. Deze organisatie is vorig jaar opgezet om centraal de lede nadministraties van de lidker ken te voeren. Een en ander is het gevolg van de voorge nomen privacy-wetgeving en de automatisering van de be volkingsadministraties. In de opzet van de SILA wordt uitgegaan van automa tische toezending van muta ties van geregistreerde kerk leden. Als dit automatisme vervalt, zijn de kerken ge noodzaakt ieder jaar de gege vens op te vragen van alle le den, om zodoende na te gaan of er wijzigingen zijn opgetre den. De praktiik is immers dat lang niet alle kerkleden bijvoorbeeld verhuizingen doorgeven. Als de motie-De Visser wordt uitgevoerd, bete- Mr. F.H.M. van Spaendonck kent dit minstens een vertien voudiging van het bedrag dat de kerken moeten betalen aan de overheid voor het verkrij gen van de persoonsgegevens. Mr. Van Spaendonck vreest dat PvdA en VVD niet heb ben beseft wat ze hebben ge daan. „Ik kan mij tenminste niet voorstellen dat volksver tegenwoordigers willens en wetens de kerken die een flinke meerderheid van ons volk omvatten een klap in het gezicht willen geven". Overigens wijst hij er op dat het CIO in een brief aan de Kamer heeft duidelijk ge maakt welke de gevolgen van de motie zijn. Tonnen geïnvesteerd Hij is zeer verontwaardigd over de handelwijze van PvdA en VVD, ook omdat die nu lijnrecht ingaan tegen de afspraken die de kerken met het kabinet maakten en die al in oktober aan de Kamer zijn bekend gemaakt. „Toen is er niemand in de Kamer ge weest die er iets over heeft gezegd. We hebben tonnen geïnvesteerd in de opbouw van SILA en nu, vier maan den later, komt deze motie". Hij laakt de wijze waarop de beide politieke partijen de kerken tegemoet treden. „Nog afgezien van de aperte fouten in de motie, bijvoorbeeld dat de overheid de ledenamdini- stratie van de kerken zou voeren, er spreekt feitelijk een minachting uit voor de kerken als religieus-maat schappelijke organisaties. Er wordt voorbij gegaan aan de betekenis ervan in het leven van vele miljoenen Nederlan ders. De motie is een regel- 1 I i Nuttige bezigheid Met het verzamelen van zegeltjes heeft broeder Alphie uit Stockbridge (VS) al menige aankoop voor zijn kerk mogelijk gemaakt. Hij heeft zojuist een nieuwe partij binnen gekregen. Met de zegels kocht hij de afgelopen jaren een pijporgel, een auto en een heel reeks andere nuttige zaken voor zijn kerk. ROERMOND Voor het eerst in de 38-jarige geschie denis van het Narrengilde van de Blauwe Schuit uit Heerlen heeft een bisschop de leden van het gezelschap ont vangen. Begon het schip in het verleden steeds in Heer len aan zijn internationale tocht door Zuid-Limburg en het aangrenzende Westduitse en Belgische gebied, dit keer liet de bisschop van Roer mond, mgr. dr. J.B.M. Gijsen, de schuit gistermiddag in Roermond te water. Hij inspecteerde de beman ning en nodigde de elf opva renden plus stadsprins Jo II van de carnavalsvereniging „De Winkbülle" uit Heerlen uit om in het bisschoppelijk huis het glas te heffen op een behouden vaart. Mgr. Gijsen zei iets goed te moeten maken ten opzichte van de als Mid deleeuwse zeepiraten uitge doste gildeleden. Hun schip is namelijk 853 jaar geleden in het Belgische St. Truiden door toedoen van kerkelijke auto riteiten in de vernieling ge raakt. „Ik 'schaam me daar nog voor, want de narren van de Blau we Schuit doen immers het zelfde wat ook de Rooms-Ka- tholieke Kerk doet: het ver kondigen van vrede, vriend schap, levensblijheid en hu mor". De kerk heeft overi gens, zo vervolgde de bis schop, ook iets goeds gedaan voor carnaval door de veer- tig"daagse vasten in te voeren. Zonder vasten zou vastena vond immers geen zin heb ben. Scheepsreporter Heinz Paffen prees bisschop Gijsen dat hij Limburger met de Limbur gers wil zijn en dat hij de moed heeft gehad om een narrengezelschap te ontvan gen: In Noord-Nederland, al- dus< Paffen, wordt vaak ten onrechte gedacht dat Limbur gers met carnaval alle rem men losgooien. „Dat is niet zo, alleen die remmen waardoor alle standen en rangen weg vallen en iedereen gelijk feest gaat vieren". ANGLICANEN IN TANZANIA DOPEN POLYGAMISTEN DAR ES SALAAM Na lan- durige en soms heftige debat ten in de Anglicaanse Kerk van Tanzania heeft de kerk leiding besloten in zoverre de Afrikaanse cultuur toe te la ten tot kerkelijke gebruiken en rituelen, dat een man die meer dan één vrouw heeft ge trouwd samen met zijn vrou wen de doop kan ontvangen. Als de gedoopte man vervol gens nog een vrouw aan zijn harem toevoegt, mag hij ech ter niet meer ter eucharistie gaan. Daarmee is de oude re geling vervallen, krachtens welke een polygame man van al zijn vrouwen op één na moest scheiden, alvorens de doop kon worden toegediend. De Rooms-Katholieke Kerk in heel Afrika handhaaft offi cieel nog steeds deze oude re gel, ook al staat vast dat de verstoten vrouwen hun status hebben verloren en deswege met de nek worden aangeke ken en aan de armoede prijs gegeven. Kamerlid De Visser rechte aanval op de kerken in hun streven de eigen organi satie in stand te houden. Als de motie wordt uitgevoerd, betekent dat een ernstige te kortkoming van de overheid in de sfeer van het voorwaar denscheppend beleid ten aan zien van de kerken. Je kunt dan zelfs spreken van ongelij ke behandeling als je kijkt naar de voorwaarden die de overheid schept voor allerlei sport- en culturele organisa ties". Van Spaendonck rekent er op dat op „fatsoenlijke wijze" het overleg met de kerken wordt geopend om de ontstane situa tie te bespreken. Hij wil na drukkelijk rekening houden met de mogelijkheid dat eventueel de regering de wens van de Kamermeerder heid naast zich neer legt. „Jezuïeten laten kerk in de steek" WASHINGTON „Onzorg- vuldig, vals en schandelijk". Dat zijn de reacties van lei dende jezuïeten in de Vere nigde Staten op het boek „De jezuïeten: de Sociëteit van Je zus en het verraad aan de Rooms-Katholieke Kerk" van de vroegere jezuïet Malachi Martin. Martin, die al enkele controversiële boeken over de RK Kerk op zijn naam heeft staan, beschuldigt de jezuïeten ervan dat zij de RK Kerk in een tijd van crisis in de steek laten. „Als paus Johannes Paulus II op hen een beroep zou doen zou hij tegen de stroom in roeien. Alsof hij op eieren zou lopen", aldus Martin. Hij verwijt de jezuïeten dat zij zich niet krachtig achter de paus opstellen, maar in plaats daarvan voorop lopen met kritiek op de kerk en „een oorlog op leven en dood met de paus uitvechten om het universele gezag van Rome te vernietigen en het democra tisch kapitalisme in de Vere nigde Staten schade toe te brengen". Hij zei te hopen dat zijn boek ertoe zal leiden dat de jezuïeten zich weer gaan houden aan hun speciale ge lofte van gehoorzaamheid aan de paus. (Van onze correspondent Paul van de Voort) BARCELONA De be houdende sector binnen de Spaanse kerk heeft gisteren een belangrijke overwinning behaald door de uitverkiezing van de 70-jarige kardinaal Angel Suquia tot de nieu we voorzitter van het Spaanse episcopaat. Su quia aartsbisschop van Madrid wordt door de Spaanse theologische ex perts beschouwd als grote sympathisant van het Opus Dei en de 'lieve lingskandidaat' van het Vaticaan. Kardinaal Suquia heeft zijn verkiezing voornamelijk te danken aan de statuten van het episcopaat die eeh extra kiesdrempel van tweederde van de stemmen bepalen voor een kandidaat die zich her kiesbaar stelt. Dit was het ge val van de aftredende voorzit ter van het episcopaat kar dinaal Dias Merchan die zich voor de derde achtereen volgende maal verkiesbaar had gesteld. De gematigd pro gressieve Dias Merchan be haalde bij de eerste drie stem ronden de absolute meerder heid, maar slaagde er niet in orryde verhoogde kiesdrempel van tweederde van het stem- mentotaal te halen. Kardinaal Suquia stelde zich voor de eerste maal verkiesbaar. Hij had volgens de statuten vol doende aan een simpele meer derheid. Pas in de vijfde stemronde werd Suquia geko zen met 39 stemmen voor te gen 31 stemmen voor de aartsbisschop van Zaragoza, mgr Yanes, die gedurende de komende ambtstermijn van drie jaar het vice-voorzitter- schap van het episcopaat be kleedt. De uitverkiezing van de con servatieve kardinaal Angel Suquia betekent een einde van een lange periode waarin het Spaanse episcopaat werd geleid door geestelijke leiders met een gematigd progressief beleid. Die periode werd inge luid door de Madrileense kar dinaal Tarrancon die een ac tieve rol heeft gespeeld bij het democratiseringsproces van de Spaanse maatschappij. Tar rancon was voorzitter in de woelige laatste jaren van de Franco-dictatuur en de eerste jaren van de nieuw herstelde democratie. Op 23 februari 1981 de dag waarop luite nant-kolonel Tejero het parle ment bestormde werd hij opgevolgd door kardinaal Ga- bino Dias Merchan, de aarts bisschop van Oviedo, die twee ambtstermijnen van drie jaar het episcopaat heeft voorgeze ten. De gematigde en pragma tische Merchan zorgde er met name voor dat de Spaanse rooms-katholieke kerk niet openlijk in aanvaring kwam met de wettelijk gekozen re geringen. Potentiële conflict- punten waren er tijdens het zesjarig bewind van Merchan overigens genoeg: zo keurde de vorige centrum-rechtse UCD-regering de echtschei- dingswet goed en ging het huidige socialistische kabinet onder andere akkoord met de gedeeltelijke liberalisering van de abortus en de hervor ming van het onderwijs, die de macht van de kerk op de scholen aanzienlijk heeft be knot. De overwinning van de conservatieve vleugel binnen het episcopaat betekent echter wellicht dat het binnenkort afgelopen is met de totnutoe ondanks alles vrij ontspannen sfeer tussen het Spaanse epis copaat en het huidige socialis tische bewind. Tl Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het reeht voor ingezon den stukken te bekorten Abortus Ik ben bijzonder geschrokken van de uitspraak van het Brit se Hooggerechtshof dat „een vader niet het recht heeft zich in te zetten voor het leven van zijn nog ongeboren kind r als daarmee een vrouw wordt verhinderd zich te laten abor teren". De rechter bepaalde dat de vader die daartoe een poging had ondernomen, geen aanspraak kon maken, op een wet ter bescherming van kin deren „omdat het niet zeker is dat een foetus al na achttien weken levend ter wereld kan komen". Er is dus niemand die voor het leven van zo'n kind kan opkomen. Zelf heeft dit kind volgens de rechter geen wettelijke mogelijkheden om een zaak aan te spannen en zo zijn leven te redden en nu blijkt dus ook de eigen vader daartoe geen mogelijkheden te hebben. De niet-levensvat- baarheid van het kind zou doorslaggevend zijn geweest voor de uitspraak. Maar wat heeft dat er nu mee te maken? Die eerste weken moet ieder mens doormaken om ooit via allerlei andere levensfasen de leeftijd te bereiken waarop hij voor zichzelf kan zorgen. Voordien heeft hij zorg nodig in een omgeving waarin zijn levenskansen zijn gewaar borgd. Voor een ongeborene is dat de baarmoeder. Een zuige ling hoort in de wieg. Leg zo'n baby in een afgelegen polder waar geen mens hem kan vin den en het is gedaan met zijn levenskansen. Laat trouwens een volwassen mens uit onze samenleving midden in de woestijn achter en hij redt het al evenmin. In dat soort geval len wordt gesproken van dood door schuld of erger. Maar gaat het om een „foetus" dan wordt zijn gebrek aan zelfred zaamheid opeens als excuus gebruikt om hem het leven te kunnen ontnemen. A.M. Dullaart, DEN HAAG. Twee van Breda (5) Met verbijstering en diep ge schokt heb ik gelezen en ge hoord de reakties die men heeft ten opzichte van „die twee van Breda". Ik mag toch aannemen dat waar het met name lezers van onze krant betreft, het merendeel gelovig is. Hoe dan deze handeling te verklaren? Na al die jaren van geen vergevingsgezindheid te willen weten; hoe hard en on menselijk. Vervolgens hebben we kunnen lezen hoe men in Den Haag een invalide heeft buiten gesloten en hem zo maar heeft laten gaan, zonder te weten waar hij de nacht zou doorbrengen. Hoe verschrik kelijk. Laten wij toch niet ver geten in de komende vasten tijd dat God Liefde is, en ons er enigszins naar gedragen. Hoe kunnen wij anders elkaar met een gerust geweten straks „Zalig Pasen" wensen? H.G. Hijnekamp-Abspoel, DELFT. Elektrische Kameel Op de reispagina in de Finale maakt u er melding van, dat mensen voor een niet gering bedrag een volledig verzorgde zesdaagse treinreis per „Ka meel" door Nederland kunnen maken. Daarbij schijft u onder meer, dat het treinstel wordt getrokken door een heuse die selloc, zodat ook op niet-geël- ektrificeerde baanvakken kan worden gereden. Ik wijs u er echter op dat dit een onjuiste mededeling is. De „Kameel", het voormalige diectierijtuig van de NS, is namelijk uitge rust met een dieselmotor, wel ke voor elektrische aandrij ving zorgt en heeft zodoende geen smerige, luidruchtige die selloc nodig om getrokken te worden. De „Kameel" is een diesel-elektrisch motorrijtuig. De kleurenfoto was overigens puik! J. Bakker, RIJSWIJK. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Pi ge Schokken in Washington fe av A zic^ AMERIKA'S hoofdstad Washington ligt in een gebied jaar normaliter niet getroffen wordt door aardbevingen. Iplatie deze en de komende weken zal de stad aan de Pot<fn a waarschijnlijk op zijn grondvesten trillen, wanneer de van de rapporten over de geheime wapenleveringen _n ze Iran en het doorsluizen van geld naar de Contra's openfc- ove worden. (hiek ierd e dige schokken gezorgd, door uitgebreid te berichten ove, voorlopige resultaten van de verschillende onderzoen Morgen kan de eerste echte klap worden verwacht, wan| de commissie-Towers haar rapport uitbrengt. Deze commre is door president Reagan ingesteld om doen en laten tCj" derzoeken van de Nationale Veiligheidsraad. Inmiddels jjyfj uitgelekt dat het Witte Huis door het rapport aanzienL^ schade zal oplopen. De vraag is alleen of het voor presi}{feiiJ Reagan en zijn medewerkers bewoonbaar zal blijven, n va, \h al Wie na het Watergate-schandaal, dat tot de val van Pjl^!^ dent Nixon leidde, de verwachting koesterde dat AnLen<j. kaanse regeringen zich aan hun eigen wetten zouden den, komt dertien jaar na dato bedrogen uit. Over de pr^om ze rol van president Reagan in de affaire bestaat nog onp de delijkheid. Maar de verleiding van de macht is in elk g|ctiei enige van zijn medewerkers te groot geworden. Het daarbij niet om geheime operaties op zich: die zijn onlos kelijk verbonden aan de rol van de VS als supermacht. K het wordt beangstigend wanneer medewerkers van de p{N 1 dent in de kelders van het Witte Huis een eigen buitenlainWs politiek kunnen voeren, die haaks staat op het officiëlencip leid en waarschijnlijk ook in strijd is met de wet. an >te p 1 OEN de Republikeinen vorig jaar de meerderheid in dat Senaat verloren, luidde de conclusie dat president ReagaPr 01 laatste twee jaar van zijn termijn „vleugellam" zou zijn: fnon welijks in staat effectief te regeren. De voortdurende ontfeten lingen over het Iran-schandaal hebben die positie vefste verslechterd. Politieke tegenstanders van de Republikéanse president zullen een en ander wellicht wat gniffelend coiiag, 1 teren. Maar de voortdurend afbrokkelende geloofwaadjfels heid van president Reagan is een kwalijke zaak, omdatiarop Westen juist op dit moment zo'n behoefte heeft aan bber krachtige, geloofwaardige president in het Witte Huis. er di Dnd TERWIJL president Reagan zich enerzijds krampachtig^ de been houdt en anderzijds over een reeks van onder Va pen in de clinch ligt met de westerse bondgenoten, mr* UI Sovjet-leider Gorbatsjov goede sier met een beleid dat in" jFa* geval uiterlijk alle kenmerken heeft van openheid en P ven naar vrede en ontwapening. Dat maakt het noodzak^ dat de belangrijkste leider van de westelijke wereld Üchajerja lijk en politiek sterk genoeg is om de confrontatie mejgifde sterke man in het Kremlin aan te gaan. President Reafe en die zeker zijn verdiensten heeft gehad, voldoet niet meer)ben die eisen. De vraag is daarom gewettigd of hij er niet tfst-Di aan zou doen binnen afzienbare tijd de macht over te dr^ aan vice-president Bush. Het Witte Huis loopt dan wel s^ aai! de op maar blijft bewoonbaar. Dat lijkt de beste oplospdsré voor Amerika, het Westen en voor de rest van de wereitituu Meer bewolking DE BILT (KNMI) Het ho- gedrukgebied boven onze om geving trekt zich terug naar het oosten. Daarbij wordt de weg vrijgemaakt van storin gen uit het westen die ons warme en vochtige lucht ko men brengen. Morgen is het een overgangsdag. Eerst daalt de komende nacht in de aan wezige droge lucht de tempe ratuur tot ongeveer 3 graden beneden nul. De bewolking neemt toe. Van het zuiden uit bestaat overdag de kans op wat neerslag. In de zuidelijke provincies zou dit ijzel kunnen zijn. De temperatuur loopt in de middag op tot ongeveer 4 graden. Er staat een matige wind uit oost tot zuidoost. De eerstkomende dagen behoeven we dan niet meer op vorst te rekenen. Tijdens het weekein de daalt de temperatuur weer en erna kan dan weer lichte vorst voorkomen. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Vrij zonnig maar in west-Noor wegen be wolking en af en toe wat re gen. Middagtempera tuur in het binnenland 0 tot 5 graden met afnemende vorst in de nacht, in west Noorwegen rond 5 graden. Denemarken, Noord-Duits- land: Donderdag perioden met zon, vrijdag opkomende be wolking gevolgd door wat re gen of sneeuw. Geleidelijke stijging van temperatuur tot enkele graden boven nul. Benelux: Donderdag overwe gend droog, vrijdag af en toe regen. Middagtemperatuur eerst rond 4 graden, op vrijdag tot 9 graden. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en van zuidwest naar noordoost enige tijd regen. Middagtemperatuur van 7 gra den in het noordoosten tot 12 graden in het zuiden. Midden- en Zuid-Duitsland: Veranderlijk bewolkt. Geen neerslag van betekenis. Gelei delijk wat zachter met eerst nog lichte tot matige vorst in de nacht. Middagtemperatuur 3 tot 8 graden. Frankrijk: In het zuiden cr en vrij zonnig, in het nool|?n veel bewolking en van F.in naar oost tijdelijk regen. dagtemperatuur van 8 in het noorden tot 15 gr£erla in het zuiden. ,.ran Ijoen Spanje, Portugal: In het nöwiji westen mogelijk wat regqj na; motregen, elders vrij zor. (CB Middagtemperatuur van port graden in het noorden tqst vo graden in het zuiden. ,dse der n Alpengebied: Donderdag cfjoen wegend droog, vrijdag vafarir het westen sneeuw, vooral^ 5 de Alpen noordzijde. SnqxJukl beneden 1000 1500 m mj]j overgaand in regen. 0 grtoprei grens vanuit het westen gend tot 1500 meter hol' 's Middags in de dalen tu 5 graden in het oosten eGRATt graden in het westen. Italië, Joegoslavische kustjË^ rioden met zon. In zuid eerst nog regen of buien. dagtemperatuur van 10 gra in het noorden tot 15 gra BIFLA in het zuiden. IFORM HEATE WEERRAPPORT HEDENMORGEN EN EE Vrijdag 13 maart verschijfc Informatie over de adverttA S P E C I R bijlafc wordt u graag verstrekt dor// Rob Kleijnen, bereikbaar ondel nummer 07t-122244. £etdóG SouAo/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2