Theater revolutie in Moskou lenault-directeur lachtoffer van aksheid Mitterrand ibdallah verlaat rechtszaal uit protest tegen VS Regans dagen in Witte Huis geteld Hersant krijgt vijfde televisienet Overlevende Treblinka herkent Demjan juk Voorhamgajenaar de Hema. li?5 HEMA ^ÏTENLAND £eidóc@outtMit DINSDAG 24 FEBRUARI 1987 PAGINA S onose op menu <rht watchers gOU Overgewicht is de j|de zaak die in Moskou wordt jakt. Deze week opent het vermageringsinstituut van Ovjet-Unie zijn deuren. Te 87.00 Moskovieten kunnen hier iai fyergewicht verliezen met be- jan voedingsadviezen, licha- 507oefeningen én hypnose. U2.2fcns de statistieken is veertig 65 V van de Moskovieten te 1283 a^us een directeur van het 1450(ut Tamelijk bijzonder is de 52M)logische afdeling. waar -ten met behulp van lichte van hun grote trek wor- ^geholpen (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Franse persmagnaat Robert Hersant heeft zijn imposante imperium op nieuw kunnen uitbreiden. Zijn kandidatuur voor het te koop aangeboden commerciële vijf de televisienet („La 5") werd gisteren door de Nationale Commissie voor Communicatie en Vrijheden (CNCL) uitverkoren boven die van de internationale geldschieter Jimmy Golds mith. Hersant moet de „Vijf" wel delen met de vorige eigenaar, Sylvio Berlusconi. De keuze van Hersant leidde al direct tot een storm van protesten bij de socialistische opposi tie, die vindt dat de pluriformiteit van de media in het geding is. Hersant controleert inmiddels 38 procent van de landelijke kranten (onder meer Le Figaro en France-Soir) in Frankrijk en een vijfde van de regionale pers. Verder be zit de Franse „Citizen Kane" dertig locale radiostations en een eigen persbureau. Het ont brak hem alleen nog aan een televisiezender. „De machine kan gestart worden voor een per manente propaganda voor rechts", aldus een woedende socialistische woordvoerder. Robert Hersant zit voor de liberalen in de Nationale Vergadering, heeft extreem-rechtse sympat hieën en is ook Europees afgevaardigde. De koper van het commerciële en muzikale zesde net werd gisteren ook bekend. De Lu xemburgse televisiecompagnie CLT bleek de sterkste. Vandaag sluit de inschrijftermijn voor het eerste televisienet, dat volgens de wens van premier Chirac geprivatiseerd moet worden. Kandidaten zijn betonkoning Bouygues, het ambtenarenfonds GMF en hoogstwaarschijnlijk de wapenfabrikant en uitgever Lagadère. JERUZALEM Op het proces in Jeruzalem tegen de ver meende oorlogsmisdadiger John Demjanjuk heeft een over levende uit het vernietigingskamp Treblinka de beklaagde geïdentificeerd als de voormalige kampbewaker „Ivan de Verschrikkelijke". De 62-jarige Pinchas Epstein, die uitvoe rig werd ondervraagd over de gruwelen in het kamp, was de eerste getuige in het proces die Demjanjuk zei te herken nen. „Dat is Ivan uit Treblinka. Ik zie hem iedere nacht voor mij. De herinneringen zijn onuitwisbaar. Hij is in mijn geheugen gegrift", aldus de hevig geëmotioneerd getuige Volgens Epstein, die in 1943 bij een opstand uit Treblinka wist te ontsnappen, schepte „Ivan de Verschrikkelijke" er genoegen in de gevangenen te martelen voor zij de gaska mers ingestuurd werden. Demjanjuk ontkent dat hij de kampbewaker is. Volgens hem is er sprake van een per soonsverwisseling. ^POSITIE UIT KRITIEK ONDANKS SUCCES POLITIE 'm !S7l I2.5C '83 437.00 84.00111 onze correspondent 86.00 Bob van Huët) 133.00 »mJS Na de eerste jjjjeme vreugde over arrestatie zaterdag van roaotopleden van de ter- oiictenorganisatie Action 98.oo;te zijn de Franse po- elkaar inmiddels ong in de haren gevlo- 9S9ver manier waar" _£rrorisme bestreden 2110; te worden. Jacques Son, de secretaris-ge- 45003il van de neo-Gaul- 555°Jche RPR, gooide de 399»pel in het hoender- sjj met de opmerking ggjio de vermoorde Re- 2i6.oct-directeur Besse nog Heven als de vorige, i25.5fllistische regering niet laks veiligheidsbeleid owjiebben gevoerd. On- 1gjjpresident Mitterrand n AD-oprichter 38.o4llan en andere leden af 81 vrijgelaten bij een momene amnestiemaat- 107.50 60.0»' 248.00 ONOsocialistische woordvoer- U3.50eageerde daarop furieus. ^J&nd het verwijt van Tou- ^'Jjjchandalig omdat „Rouil- n de anderen vijf jaar ge- voor heel andere zaken ippn zaten dan waarvan nu worden verdacht", bij de grondse politiek" en „extreme schandaligheid". In deze termen reageerde pre sident Mitterrand op de aantij gingen uit het rechtse kamp. Het meeste profijt van de spec taculaire arrestatie van de AD-top trekt minister van binnenlandse zaken Charles Pasqua. Tot voor kort werd hij nog hevig gekritiseerd vanwe ge zijn gespierde veiligheids beleid, maar nu heeft hij daar van toch enige vruchten mo gen plukken. De Franse politie is er van overtuigd met de arrestatie van Action Directe-oprichter Jean-Marc Rouillan (34) en diens vriendin Nathalie Méni- gon (29) de top van de ex treem-linkse terreurorganisa tie te hebben uitgeschakeld. Van de tien bekendste leden van de groep zijn er inmiddels negen opgepakt. Bovenaan de opsporingslijsten staat nu de 32-jarige Max Frérot, een oud- -commando en springstoffe n-expert van Action Directe. Hij wordt er van verdacht eind vorig jaar de mislukte aanslag op de Franse ex-minis ter Alain Peyrefitte te hebben gepleegd en wordt ook verant woordelijk gehouden voor de bomaanslag afgelopen zomer op het hoofdbureau van politie in Parijs. Daarbij kwam een inspecteur om het leven. Vol gens schattingen zou Action Directe in Frankrijk een net werk van 200 sympathisanten hebben die onderduikadressen en logistieke steun kunnen le veren. Rouillan, Menigon en de zater dag eveneens aangehouden AD-leden Georges Cipriani en Joëlle Aubron zijn gisteravond overgebracht naar Parijs en zijn vandaag ondervraagd over hun aandeel in de moord op Georges Besse. Bij de huiszoe king op het onderduikadres van de vier terroristen heeft de Franse politie een leren koffertje gevonden, dat Besse op de avond van zijn dood bij zich had. De originele verkla ring waarin Action Directe de verantwoordelijkheid voor de aanslag opeiste lag daar ook. In de afgelegen boerderij in het bos van Orléans werd een arsenaal aan wapens gevon den, vijftig explosieve ladin gen en geld, waarschijnlijk af komstig van een door AD-le- den uitgevoerde bankoverval in maart 1986 in Niort. Het staat vast dat Rouillan en zijn makkers vergevorderde plan nen hadden voor de ontvoe ring van een bekende Franse persoonlijkheid. Deze zou zich voor een „populair tribunaal" hebben moeten verantwoor den. De bedoeling zou zijn ge weest het slachtoffer (waar schijnlijk krantenmagnaat Ro bert Hersant) te ruilen tegen het prominente AD-lid Regis Schleicher, de echtgenoot van Joëlle Aubran. Schleicher zit gevangen in Parijs in afwach ting van zijn proces wegens de beruchte „schietpartij van de Avenue Trudaine", waarbij in 1983 twee politiemannen om het leven kwamen. Een mede plichtige, Mohand Hamami is nog altijd voortvluchtig. Begoen terug in Moskou Nog gekleed in zijn blauwe gevangenisuniform is de joodse dissident Begoen gisteren terugge keerd in Moskou. Op het Kazan-station van de Russische hoofdstad werd hij verwelkomd door een twintigtal geestverwanten die hem, terwijl zij joodse liederen zongen, op de schouders namen (foto). Begoen zei dat het nog altijd zijn droom is toestemming te krijgen naar Israël te emigreren. Het verzoek hiertoe heeft hij al zestien jaar geleden ingediend. De 54-jarige Begoen werd afgelopen vrijdag vrijgelaten uit de gevangenis van Tsjistopol, ruim drie jaar nadat hij werd veroordeeld we gens „tegen de staat gerichte activiteiten". Gezochte dossiers op voorpagina De Morgen BRUSSEL De huiszoekin gen van zaterdag op de Gentse redactie van het socialistische dagblad De Morgen en bij meer dan 20 medewerkers van het blad hebben weinig opge leverd. Gisteren verscheen De Morgen met op de voorpagina een foto van de vier dossiers waarnaar de Belgische rechts- dienaren zouden hebben ge zocht. De zoekacties werden gehouden in verband met een reportage die De Morgen vori ge maand publiceerde over vermeende belastingfraude door organisatoren van het jaarlijkse ECC tennis toernooi in Antwerpen. De Gazet van Antwerpen noemde de actie gisteren „op zijn minst een brutale poging tot aanslag op de persvrijheid". Le Soir (Brussel) schreef dat „het be knotten van vrije nieuwsga ring de vrijheid van ons allen raakt". Het Volk (Gent) noem de de actie „verontrustend" en De Standaard (Brussel) zei: „Dat het gerecht lekken pro beert te dichten is zijn goed recht. Maar maatregelen tegen de thermometer doen niets aan de koorts". tlJS De Libanees ïges Ibrahim Abdal- heeft gisteren op de je dag van zijn proces darijs uit protest de izaal verlaten na een tegen voornamelijk 4ikee imperialisme", advocaat deelde mee in het proces ver der niet zal verschijnen. De 36 jaar oude pro-Pale stijnse christelijke militant uit Koubeyat in Noord-Li- banon weigerde tegenover een speciale rechtbank van zeven rechters naam, geboortedatum enzovoort te noemen en zei alleen „Ik ben een Arabische strijder". Zijn protest gold vooral de aanwezigheid van Washing- tons advocaat Georges Kiej- man, die het proces bijwoont omdat de VS willen dat Ab- dallah zolang mogelijk in de gevangenis blijft. „Weg met Yankee imperialis me en zijn lakeien. Ik wil mij zelf onder geen enkele om standigheid in contact brengen met een Yankee misdadiger. Daarom trek in mij terug uit dit proces. De Amerikanen en hun zionistische waakhonden zijn schuldig aan het bloedver gieten in Libanon. Er zal vre de zijn voor ons Arabisch volk, voor het hele Arabische volk en op het hele Arabische grondgebied of er zal voor nie mand en nergens vrede zijn". Daarop liet Abdallah zich door bewakers wegvoeren. Hij ontkende medeplichtig te zijn aan de moordaanslagen op twee diplomaten in Frankrijk in 1981: de Israëliër Yacob Barsimentov en de Amerikaan Charles Robert Ray. Daarnaast wordt de christelijke leraar er van beschuldigd betrokken te zijn geweest bij een poging tot moord op een Amerikaanse di plomaat in Straatsburg in 1984. Hij ontkende „de eer te heb ben gehad" daarbij betrokken te zijn geweest. Abdallah wordt ervan ver dacht de leider in West-Euro pa te zijn van de terroristische groepering FARL, Gewapende Revolutionaire Libanese Frac tie. MOSKOU In een aantal theaters in Moskou dreigt muiterij uit te breken. De acteurs dagen de toneelregis seurs uit als gevolg van de culturele ontdooiing en de nieuwe democratiseringsgolf in de Sovjet-Unie. Het begon allemaal met roddels en ge fluister dat er een intimida tie-oorlog gaande was in het Taganka ^Theater tegen Ana toli Efros, de opvolger van Joeri Ljubimov, die in dat zelfde theater naam had ge maakt. Efros stierf in januari na een aantal ellendige laatste maanden. Hij trof zijn auto een paar keer aan met door gesneden banden; zijn bont muts was „verdwenen" als hij door de ijzige kou naar huis moest en zijn bontjas werd op kinderachtige wijze beklad met smerige woor den. De oorzaak lag bij de bureaucraten van het minis terie van cultuur. Zij hadden het nooit zo begrepen op Ljubimov met zijn gewaagde politieke en prikkelende to neelstukken in het Taganka theater in de jaren zeventig. Terwijl hij een produktie re gisseerde in Londen werd hem het Sovjet-staatsburger schap ontnomen en werd hij ontheven van zijn functie in het Taganka theater. Het ministerie wees Efros aan als nieuwe regisseur. Som mige acteurs hebben het Efros nooit vergeven en vandaar die vergeldingsac ties. Het invloedrijke Mkhat kunsttheater in Moskou on der leiding van Oleg Jefre- mov kampt eveneens met ontevreden acteurs. Zijn moeilijkheden liggen voor namelijk op het financiële vlak. Door de economische hervormingen moeten de theaters binnenkort over schakelen op het nieuwe khosraschyot systeem; elk theater moet zelf zijn pro- dukties financieren en daar voor ook zelf de verant woording dragen. Het ii weliswaar nog niet zover, maar de theaterdirecteuren moeten nu reeds hun reke ningen in de gaten houden en elke roebel kunnen ver antwoorden. Vulgair De toneelgezelschappen in de Sovjet-Unie zijn vaak zo omvangrijk dat het mogelijk is om per avond twee volle dige produkties op het toneel te brengen en dan is er nog te weinig ruimte op het to neel om iedereen een rol te laten spelen. Hierin zal nu verandering moeten komen en Jefremov is al op be scheiden schaal begonnen. Hij heeft voorgesteld dat de reserve-acteurs in een twee de theater gaan spelen. De acteurs zijn het er echter he lemaal niet mee eens en vechten de rel in het open baar uit. Tijdens de viering van het dertigjarig bestaan van het Sovremennik Thea ter brachten pas-aangeno men acteurs, die zichzelf „de vluchtelingen van het Ta ganka" noemden, een aantal satirische en vrij vulgaire liederen ten gehore, gericht tegen Jefremov. In de laatste Lituraturnaya Gazeta verscheen een arti kel over de theateroorlog, geschreven door één van de meest gerespecteerde toneel schrijvers, de 74-jarige Vik tor Rozov, die elk Sovjet-re giem met succes doorstond. Hij schrijft dat de „welkome, democratisering van ons le ven zich in het theater af speelt in verwrongen vorm". Het Mkhat Theater en Je fremov zelf, waarschuwt hij, staat „een catastrofe" te wachten. Hij was ook degene die het woord muiterij in verband bracht met de thea teropstand. Bij het Bolsjoi ballet rommelt het overigens ook; er doet zich een voor zichtige vorm van feminis me voor. De ballerina's kla gen over de „mannelijke heerschappij in de choreo grafie". Klasse De meest politiek actieve Sovjet-acteur, Michail Ulja- nov, die lid is van het cen traal comité, beweert dat het ware probleem gevormd wordt doordat „wij de to neelregisseurs elimineerden als een maatschappelijke klasse". Dit zijn stuitende woorden voor Russen, die zich nog kupnen herinneren dat~5talin zich in dezelfde bewoordingen uitliet over de Koelakken, de rijke boeren die plaats moesten maken voor de collectieve boerde rijen. Uljanov wil hiermee zeggen dat het succes van het Sov jet-theater in het verleden afhing van befaamde regis seurs. Maar de toenemende autoriteit van de bureaucra ten van het ministerie van cultuur ondermijnde de creativiteit van de regis seurs. Rozov waarschuwt verder dat het theaterprobleem slechts een brandende lont is. De toneelwereld moet ge zien worden als een micro kosmos waar de rellen, pas sies en opgekropte frustra ties als gevolg van Gorbats- jov's politieke en economi sche hervormingen als eer ste geuit worden, maar die spoedig hun weerslag zullen vinden in de Sovjet-samen leving. In dat geval zal de hele Sovjet-Unie als toneel dienen, met de rest van de wereld als toeschouwer. MARTIN WALKER Copyright THe Guardian Wallraff moet schrappen in „Ik, Ali" DÜSSELDORF Een Westduitse rechtbank heeft de schrijver en journalist Günter Wallraff gelast twee passages uit zijn boek „Ganz Unten" (Ik, Ali) te schrappen. In het boek, waarvan mil joenen exemplaren zijn verkocht, beschrijft Wallraff zijn erva ringen als „illegale Turkse gastarbeider" in de Bondsrepubliek. De twe/2 passages hebben betrekking op vermeende wanpraktij- ken bij het staalbedrijf „Thyssen Stahl". Volgens het hof is Wallraff er niet in geslaagd bewijzen te leveren voor de door hem gemelde schendigen van de veiligheidsregels bij het bedrijf. Wallraff kondigde aan dat in een volgende editie met 30 pagi na's nieuw materiaal over Thyssen te komen. hogste kandidaat belanj ove 2n d} de gouverneur van New 'jri Mario Cuomo, officieel indele afgezien van een mogelij- 'u6- "emocratische presidents- ager Idatuur, denken talrijke u ij?craten meer kar|sen te 0p het Witte Huis. De 9<rige Richard Gephardt i m 5" die zi!n Geboorteplaats 1.70 «buis al tien jaar vertegen- .30 <fc|jgt in het Huis van Afge- M' iif'9deni mengde zich giste- -Müljis eerste Democraat offi- ninkllin de race. Zijn kansen en overigens laag aange- 145,54 Stoip 0e grote favoriet van anks femocraten is de vroegere irdam|°r Qary Hart. WASHINGTON Het is vrijwel zeker dat de stafchef van het Witte Huis, Donald Regan, aan het eind van deze week zal opstappen. Nancy Reagan, de vrouw van de president, is vastbesloten dat Regan weg moet, in verband met de manier waarop hij Reagan heeft gead viseerd over de geheime wapenleveranties aan Iran. Het ontslag van Regan wordt verwacht, zodra de door president Reagan aangestelde commissie Tower overmorgen haar rapport heeft uitgebracht. Algemeen wordt aangenomen dat daarin ver nietigende kritiek zal worden geleverd op de beleidsvorming in het Witte Huis. Terwijl de geruchten over het lot van Regan toenamen, zei de presidentiele woordvoerder Fitzwater dat Reagan zijn stafchef nog niet had gevraagd op te stappen. Een andere functionaris noemde de berichten over Regans vertrek gespeculeer, maar hij zei wel dat Reagan waarschijnlijk volgende week met Regan over diens toekomst zou praten. Op de vraag of de president nog vertrouwen had in zijn stafchef, antwoordde Fitzwater; „Ja. De president heeft vertrouwen in alle mensen die voor hem wer ken". t f U na b vinstc; Ma 8 erug d van maak» -30 vi ,pn/43 (ADVERTENTIE) De Hema heeft diverse soorten ham, waaronder de bijzonder gekruide en gerookte Kempische ham. Welke ham u ook kiest, u kunt altijd reke- nen op streng gekeurde kwaliteit en voortreffe lijke smaak. Om 't op z'n lekkerst te houden: alle ham koopt u altijd vers van het mesen voordelig! Menetou Salon A C. 1985 Witte wijn met een fris en fijn fruitig bouquet O75 11.75 NU 51. Slagroomtaart, gevuld met ban ketbakkersroom. Groot genoeg Echt Waar Voor Je Geld H.87.126-24/2 Aahbiedingen geldig t/m 28 februari 1987.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5