Anglicaanse synode stemt over vrouwelijke priesters „Auschwitz geen straf aan joden maar teken van Gods geduld'" brieven /lezers ficidócSomort 3 beroepingen kerk wereld GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidbaQowumt DINSDAG 24 FEBRUARI 1987 PAGI1 Onkwetsbaarheidsmythe SDI moet ontmaskerd' LEIDSCHENDAM Het moderamen (bestuur) van de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk is het met de Raad van Kerken in Nederland eens, dat Star Wars (SDI) van de Ameri kaanse regering geen uitweg biedt uit de nucleaire impasse en een belemmering is voor internationale verzoening, ontspan ning, samenwerking en ontwapening. Dat blijkt uit de reactie van het moderamen op de notitie „Star wars en onze veilig heid" van de Raad van Kerken. Het moderamen schrijft dat het principiële argument tegen SDI is dat het mikt op on kwetsbaarheid. „Dit antwoord op het nucleaire dilemma gaat precies de andere kant op dan door de kerken wordt bepleit". Het moderamen acht het een belangi onkwetsbaarheidmythes aan de kaak Kerken verontrust over motie PvdA ST. MICHIELSGESTEL Het Interkerkelijk Contact in Overheidsza ken (CIO), waarin acht tien kerkgenootschappen samenwerken, is zeer te leurgesteld over de motie van het PvdA-kamerlid P. de Visser over de posi tie van de kerkgenoot schappen bij de automa tisering van de bevol kingsregisters. Aanvaarding van de motie, die vandaag nog in stemming komt, zou „zeer vergaande principiële en practische ge volgen kunnen hebben, die de vrijheid van de inrichting van kerkgenootschappen als eigensoortige organisaties in geding brengen", aldus het CIO in een brief aan de voor zitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. W. Kok. De brief is ondertekend door de voorzitter van het CIO, prof.mr. I.A. Diepenhorst, en secretaris mr. F.H.M. van Spaendonck. Afschriften van de brief zijn gestuurd naar de fractievoorzitters van het CDA. de VVD en D66 en voorts ter kennisneming aan minister-president Lubbers en de minister en staatssecre taris van binnenlandse za ken. De Visser bepleit in zijn mo tie op grond van onder meer de scheiding van kerk en staat dat na invoering van de geautomatiseerde bevolkings administratie kerkgenoot schappen als gebruikers de zelfde status krijgen als niet- (semi-)overheidsorganen. Dat zou tot gevolg hebben dat de kerken aanzienlijke bedra gen voor gegevens uit de burgerlijke stand zouden moeten betalen en dat het sy steem voor het bijhouden van de kerkelijke administratie via een koppelcentrum tus sen de gemeentelijke en ker kelijke administraties, waar aan de kerken op dit moment werken, veel te duur wordt. Het CIO is er bijzonder te leurgesteld over dat de frac tie van de PvdA op geen en kele wijze contact heeft ge zocht met kerkelijke beleid sorganen die zich met de ge volgen van de invoering van de geautomatiseerde bevol kingsadministratie bezighou den. Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Scheveningen: D.D. Lucas te Enter. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: J.W. Bakker; Dorpstraat 18; 1546 LJ Jisp en F.W. Verbaas; Burman- straat 14 2 hoog; 1091 CJ Amster dam. Beroepen te Putten, toez., L. Wüllschleger te Den Haag. Gereformeerde Kerken Beroepen te Westerbork drs. J. Schep te Sibculo. Beroepbaarstel ling: drs. C.K Koekkoek. Hooidrift 7B. 3023 KG Rotterdam.Bedankt voor Oudega (Sm): J. Popping te Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Hoogeveen H.J. Boiten te Enschede-Z. Beroepen te Lisse i.c.m. Oegstgeest J. Wesseling, kan didaat te Arnhem. Nederlands Gereformeerde Ker- Aangenomen naar Breukelen J.M. Mudde, kandidaat te Apeldoorn, die bedankte voor Aalten-Winterswijk en Neede Scherp conflict binnen Westduitse Pax Christi KOBLENZ Het conflict binnen de Westduitse sectie van de internationale RK vredesbeweging Pax Christi is dit weekein de verscherpt. Het bestuur besloot afgelopen weekeinde met krappe meerderheid begin mei een buitengewone vergadering van de afgevaardigden te houden, waarop een nieuwe vice- voorzitter moet worden gekozen als opvolger van Rainer Öhlschlëger. Deze wordt verweten Pax Christi grote schade te hebben toegebracht. Hij distantieerde zich eind vorig jaar van de uitspraak van de vergadering van afgevaardigden van de plaatselijke Pax Christi-afdelingen dat „dienstweigeren in deze tijd ethisch verplicht is". Ook de bisschoppelijke gedelegeerde, bisschop Hermann Josef Spital van Trier, uitte scherpe kritiek. Het zwaarste gevecht is dat met jezelf; zichzelf overwinnen is de mooiste zege Siegfried von Logau (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De generale synode van de Kerk van Engeland vergadert deze week onder donkere wol ken. Het anglicaanse par lement, waarin bisschop pen, de lagere geestelijk heid en prominente leken zetelen, stemt namelijk misschien aanstaande donderdag voor de wij ding van vrouwen tot priesteren dan dreigt het te komen tot een schisma in de kerk. Dat zou dan de ergste scheuring zijn sinds de reformatie ten tijde van koning Hendrik VIII. Vele anglicanen worden krib big telkens wanneer het vrou welijk priesterschap ter spra ke komt. Het debat daarover is al sinds 1975 aan de gang. Stemt tweederde van de syno de donderdag ja, dan zal het allicht nog duren tot in 1991 eer de eerste vrouwen tot priester kunnen worden ge- wijd. In afwachting maken heel wat anglicaanse dominees zich al zorgen over hun baan. Sommigen voorspellen echter „dat het nooit zover zal ko men". De meeste gelovigen zijn wel voor vrouwelijke priesters, maar als puntje bij paaltje komt, geven ze toch de voorkeur aan mannelijke pre dikanten. Aartsbisschop Robert Runcie Anderen beschouwen het priesterschap voor de vrouw als een moderne ontwikke ling, die niet meer te vermij den is. Zij vinden dat de ang licaanse kerk het noodzakelij ke besluit al lang had moeten Er bestaat in Engeland een Beweging voor de Wijding van Vrouwen tot Priester. De bekende romanschrijfster Mo nica Furlong is een prominent lid daarvan. „De discrimina toire houding van de kerk ten aanzien van de vrouw is even verwerpelijk als rassendisri- minatie", zegt zij. Maar bisschop Graham Leo nard van Londen (nochtans premier Thatchers favoriet) maakt plannen om met zo'n 18.000 volgelingen uit de ang licaanse kerk te stappen als de maatregel om vrouwen tot priester te wijden erdoor komt. Met vrouwen in de po litiek kan dr Leonard zich van tijd ook bisschop zouden kunnen worden, vindt hij toch te bar. Bisschop Leonard dreigt met zijn geloofsgenoten, onder wie een drietal conservatieve La gerhuisafgevaardigden, zich aan te sluiten bij de moeder kerk in Rome of desnoods bij de Grieks-orthodoxen. Land bouwminister John Gummer, gewezen voorzitter van de Britse conservatieve partij en een van de prominente leken die zetelen in de generale sy node, zou mee opstappen. Gummer is een zogeheten an- glo-katholiek, die vindt dat wijding van vrouwen tot priester de anglicanen zou af zonderen van de rest van de katholieke kerk. „Wij zouden een sekte worden", zegt hij, „en dat mag niet." Minister Gummer gelooft trouwens dat de synode bui ten haar boekje probeert te gaan. „Het 'Book of Common Prayer' over de liturgie van de anglicaanse kerk bepaalt dat alleen algemene kerkelij ke raden, concilies genaamd, fundamentele beslissingen mogen nemen zoals die be treffende de wijding van vrouwen", zegt hij nog. „De laatste kerkvergadering die door de anglicanen werd er kend, vond plaats in 1787." Ook dominee Martin Flatman (40) van de Cowley St John- -parochie in Oxford is van oordeel, dat hij niet in een kerk zou kunnen blijven die. door vrouwen te accepteren voor het priesterschap, zich zou hebben gedistantieerd van de beweging voor een heid met de katholieken. „Mochten wij donderdag be slissen dat vrouwen ook pries ter kunnen worden, dan zou dat in feite hetzelfde zijn als een lange neus maken naar de grote kerk van het weste lijke christendom", meent hij. Het is echter de vraag of het besluit op de synode zal wor den goedgekeurd. Twee jaar geleden haalde de toenmalige motie de vereiste tweederde meerderheid evenmin. Dit keer bekijkt de synode het recente rapport van de bisschoppen dat moet worden goedgekeurd eer de kerkelij ke legislatuur in beweging kan worden gebracht. In dit document wordt onder meer gezegd, dat de anglicaanse kerk dient mee te gaan met de tijd. Het stelt diverse tijde lijke garanties voor ten be hoeve van parochies, priesters en bisschoppen die niet met vrouwelijke priesters wensen te werken. Ontslagnemende dominees zullen wellicht een financiële vergoeding krijgen. De bewe ging om van de anglicaanse kerk desnoods twee kerken te maken, een progressieve met vrouwelijke priesters en een traditionele zonder gewijde vrouwen, wordt evenwel af gekeurd. Praktisch alle bisschoppen hebben dit rapport onderte kend. Ook de handtekening van de bisschop van Londen staat er onder. Dr Runcie, aartsbisschop van Canterbury, zet de progressieve strekking zelf geen voet dwars. De aartsbisschop wil echter toch liever een constitutionele cri sis vermijden, waarin konin gin Elizabeth als hoofd van de anglicaanse kerk onvermijde- Bisschop Graham Leonard lijk zou worden betrokken. In dergelijke omstandigheden zou Dr Runcie het ook snel aan de stok krijgen met de conservatieve regering. Pre mier Thatcher zou zijn bloed wel kunnen drinken. Zij be schouwt hem een beetje als een links-geöriënteerde aarts bisschop. een van de auteurs van het geruchtmakende ker kelijke rapport over de ver paupering van stedelijke volksbuurten, waarin de soci ale politiek van de conserva tieve bewindslieden scherp werd aangeklaagd. Wordt de priesterwijding van vrouwen donderdag toch ge accepteerd, dan zullen de bis schoppen verschillende or donnanties op papier zetten, die eerst goedgekeurd moeten worden door hun respectieve diocesen en vervolgens door de synode. Omdat een en an der veel tijd vraagt, kan het zelfs in die omstandigheden nog jaren duren eer in Enge land vrouwen tot priester worden gewijd. Alvast wordt verwacht dat de synode een maatregel zal goedkeuren waarbij diacones sen volle anglicaanse geeste lijken van de derde en laagste orde zullen mogen worden. Zij kunnen dan een kerkelij ke boord dragen en alle gods dienstige plechtigheden lei den. behalve de communie uitdelen. Geeft de synode dit alles zijn zegen, dan wijdt Dr Runcie vrijdag de eerste vijf tien vrouwelijke 'deacons' in de anglicaanse kathedraal van Canterbury. LEIDSE HOOGLERAAR VAN DE BEEK: DEN HAAG Auschwitz is niet de straf van God. Jezus heeft zelf immers gebeden: Vader, vergeef het hun, want ze weten niet' wat ze doen. Vergeving der zonden bete kent voor de jood dat het messiaanse rijk is aangebro ken. In dat rijk wil Jezus ook de joden laten delen. Hoe kan het ook anders, als Hij de Messias van Israels God is?" Dat betoogde de Leidse hoog leraar dr. A. v.d. Beek in Den Haag op een symposium over de Godsleer in de huidige Westeuropese cultuur. Het was georganiseerd ter gele genheid van de verschijning van het derde deel in de vier delige serie dogmatische stu diën van de Haagse gerefor meerde predikant dr. B. Wentsel. Van de Beek is sinds september 1981 hoogleraar vanwege de Nederlandse Her vormde Kerk aan de Rijksu niversiteit in de vakken dog matiek en bijbelse theologie. Hij ging in zijn „aarzelend en voorzichtig" spreken over het joodse lijden en Auschwitz nog een stap verder. „Het lij den van Jezus is de vervul ling van het joodse lijden. Hun schuld is de door God ge dragen schuld. Juist rond het kruis van Jezus kunnen we niet meer spreken over Gods oordeel over Israël, los van Hem die het oordeel en het lijden van Israël ondergaat. Burgemeester mr. dr. A.J.E. Havermans (I) opende het sympo sium dat werd gehouden in de Westduinkerk aan de Hanen- burglaan. Hij kreeg van dr. Wentsel het eerste exemplaar van het nieuwe deel. Hij hangt daar voor hen en namens Hem. De jonge kerk las dan ook de bekende Jesa- ja-tekst: „Onze ziekten heeft hij op zich genomen en onze smarten gedragen; om de overtreding van mijn volk is de plaag op Hem geweest" als een tekst die over Jezus ging". De tekst „Zijn bloed kome over ons en onze kinde ren" zou óók zo gelezen kun nen worden: het is het bloed van het nieuwe verbond dat voor velen vergoten wordt, tot vergeving der zonden. In het kruis van Christus wordt Israël, net als in Exodus bij de Sinai, besprenkeld met bloed, nu van het nieuwe verbond. In dit bloed is het heil over Israël uitgesproken, ver bo ven eigen bewustzijn uit. Is raël wordt de ware knecht des Heren. Christus brengt niet alleen een keer in het lot van Israël, maar is ook een licht tot verlichting van de heidenen". Volgens dr. Van de Beek zou het geheim van Auschwitz ge zocht kunnen worden in Gods relatie tot de volkeren. In Je zus is ook het heil aan de vol ken gegeven. God spaart de heidenen ten koste van Zijn Zoon". „Spreekt nu niet", aldus dr. Van de Beek, „in de geschie denis van Auschwitz de aller diepste vereenzelviging van God en Israël - van Jezus en Israël? God draagt de haat van de volken. Hij offert zich zelf eraan op, want Hij offert zijn Zoon er aaa op, zijn volk. Israël is in zijn lijden teken van de de diepte van Gods ge nade. Je zult maar uitverko ren zijn om volk van deze God te zijn, om zijn Zoon te zijn. Dat loopt uit op Golgot ha, op Auschwitz. Als een lam wordt hij ter slachting geleid. Auschwitz is niet de straf van God over Israël, maar eerder het geduld van God, die dit zelfs vedraagt van de volken die zich niet bekeren. Ter wil le van de heidenen die God niet op de schroothoop van de geschiedenis wil gooien, moet Israël lang wachten tot de ze gen ook hen ten goede komt en moet israël veel lijden. Hoe lang zal God nog geduld heb ben? Of komt de apocalyps? In onze eeuw heeft God nog maals bevestigd dat Hij trouw is aan Jezus. Nogmaals keken we in het hart van de lijdende God, maar Europa heeft zich niet bekeerd", aldus dr. Van de Beek. Behalve dr. Van de Beek spraken nog prof. dr. H. Veenhof (VU Amsterdam) over de leer van de drieëen- heid en de Utrechtse dr. A. Vos (RU Utrecht) over „is Al lah identiek met de Vader van Jezus Christus? Aanleiding voor het symposi um in Den Haag vormde het verschijnen van deel UIA van de dogmatiek van dr. B. Wentsel. In het begin van de jaren '70 stelde de predikant uitgeversmaatschappij Kok te Kampen voor een nieuwe ge reformeerde dogmatiek te schrijven, na de dogmatiek van prof. dr. H. Bavinck aan het einde van de 19e eeuw en de dogmatiek van prof. dr. G C. Berkouwer in de jaren '50 van deze eeuw. In 1981 kwam deel I uit, in 1982 deel II. De totale dogma tiek zal vier delen omvatten. De oplage van deel III, dat in twee banden zal verschijnen, is in eerste druk 1250 exem plaren. De uitgever overlegt met collega's in de Verenigde Staten en de Duitse Bondsre publiek over een vertaling. LÜTSEN KOOISTRA Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor mgezon- den stukken te btkorten Commando-raid In het artikel over de herden king van de Franse comman do-raid bij Wassenaarse Slag noemt u de heer P. Kamphuis marine-historicus, terwijl hij in feite als wetenschappelijk medewerker is verbonden aan de Sectie Militaire Geschiede nis van de Landmachtstaf. In die kwaliteit heeft drs. Kamp huis, als resultaat van zijn on derzoekingen, ook een boekje geschreven: Het Drama bij Wassenaarse Slag. Februari 1944, dat in samenwerking met de Sectie Militaire Ge schiedenis is uitgegeven bij De Bataafsche Leeuw. Het zou plezierig zijn geweest als u naast de door u verstrekte in formatie, uw lezers had gewe zen op het bestaan van dit boekje waarin de gehele ge schiedenis van Trepel en zijn. mannen uit de doeken wordt gedaan en dat is verlucht met foto's en kaarten, en verder is voorzien van een uitgebreid notenapparaat. Het onderzoek dat de heer Kamphuis over deze gebeurtenis heeft inge steld is destijds in gang gezet na een ontmoeting tussen de toenmalige minister van de fensie, J. de Ruiter, en diens Franse ambtgenoot Hernu, die toen bij de Nederlandse be windsman informeerde of een nader onderzoek naar de Franse commando-actie zou kunnen worden ingesteld. De oprichting van de gedenksteen te Wassenaar is vooral het werk geweest van dr. C. M. Luit.-kol. drs. H. L. Zwitzer, plaatsvervangend Hoofd Sectie Mil. Gesch. Landmachtstaf, DEN HAAG. Goed of fout? (2) Een ietwat wazige theorie van een briefschrijver komt er on geveer op neer, dat noordelij ke volken van onderaf hun za ken regelen en zuidelijke vol ken de regelingen van boven af opgelegd krijgen. Het is het goed recht van de briefschrij ver deze opvattingen te propa geren, maar als hij daarmee het apartheidsbeleid van de Zuidafrikaanse regering goed praat. dan raakt zoiets de grondslagen van de christelij ke ethiek, namelijk dat het tweede gebod gelijk is aan het eerste. Ik citeer letterlijk: „Zuid-Afri- ka behoort een ordening te be zitten in rangen en standen. De inheemse regering kan daarvoor het beste zorgen en heeft de hulp van Nederlandse organisaties om eigen zaken te regelen zeker niet nodig". Wat houdt apartheid allemaal in? Dit: dat een overgroot deel van de Zuidafrikaanse bevol king al generaties lang diep aangetast wordt in de mense lijke waarde, dat haar de meest primaire menselijke rechten ontzegd worden, dat zij, zonder vórm van proces opgepakt, gemarteld, gemuti leerd, vermoord, beledigd en uit de huizen gejaagd kan wor den. Er lopen al te veel zwarte Rachels rond, die wenen over hun kinderen en niet getroost willen worden, omdat zij er niet meer zijn.En als deze bevolking, ten rechte, een klein beetje menselijke rech ten, een beetje meer vrijheid, een beetje meer politieke rech ten en betere kansen voor hun kinderen opeist, dan zwaait de briefschrijver met zijn vinger tje en zegt: „De inheemse rege ring (bedoeld wordt uiteraard de Zuidafrikaanse regering) kan daarvoo- het beste zor gen" en drukt onderwijl met een ander vingertje een ge heim knopje in en ziet: uit het doosje komt het goddeloze communistische duiveltje ge sprongen. Wie van mening is dat de „zwartman", om dat rotwoord maar eens te gebrui ken, zijn plaats moet weten en braaf moet blijven wachten tot hem misschien wat kale brok ken worden toegeworpen, kan dat beter rechttoe, rechtaan zeggen. T. van Grinsven, WASSENAAR. Dreigement Met verbijstering heb ik in de rubriek „Kerk en wereld" ge lezen, dat pastoor A. J. Stolk in Egmond aan Zee telefonisch is bedreigd als gevolg van zijn voornemen twee gebedsdien sten te houden tot steun aan kardinaal Simonis. In Neder land schijnt men dan toch (na de Makro-affaire) te moeten zwichten voor terreur. Jam mer, dat de dreigementen (zo als lafaards betaamd) anoniem waren, anders had Stolk een kort geding kunnen aanspannen wegens discrimi natie en bedreiging van de godsdienstvrijheid. Zou het niet zo kunnen zijn dat de ho moscène het soms zelf in de hand werkt dat ze weerstand oproept? Homofielen zouden eens een voorbeeld kunnen stellen door zich open te stel len voor andere mensen en zelf mee te werken aan hun acceptatie. Met het telefonisch dreigement hebben homofie len of hun medestanders al leen maar laten zien dat ze kost wat kost hun wil aan ie dereen willen opleggen. Des noods ten koste van de gods dienstvrijheid in Nederland. Zou ik a.u.b. mogen bidden voor wie ik wil? M. Vellinger-Kok, LEIDSCHENDAM. (Naschrift: Doordat zij die de dreigementen hebben geuit anoniem zijn gebleven, staat niet vast wie de pastoor heeft bedreigd. Redactie). Omstreden fragment h| De VARA heeft gisteravond op de valreep de juiste bf2 sing genomen door een veertien seconden durend filmf ment van Rudi Carrells Tagesshow niet uit te zender beelden van de met ondergoed naar de Iraanse leider Jj meiny smijtende dames hebben al zo'n gespannen sitjc veroorzaakt tussen Iran en de Bondsrepubliek, dat voi) men moest worden dat ook ons land zonder goede red£ dit diplomatieke conflict betrokken zou raken. r Het reeds bestaande diplomatieke conflict zou er af1' maar ernstiger door zijn geworden, terwijl niemand in 1 West-Duitsland of Nederland er baat bij zou hebben grf" Het ging immers niet om een belangrijk nieuwsfeit de kijkers niet onthouden had mogen worden, maar om een streden fragment, dat in de Nederlandse kranten en de aliteitenrubrieken van de televisie al uitvoerig uit de doe was gedaan. L InDIEN het fragment wél zou zijn uitgezonden, ondank^ advies van Buitenlandse Zaken dat niet te doen, dan wj onschuldige buitenstaanders er wellicht het slachtoffer- geworden. Daarnaast hadden we slechts kunnen vaststjf dat de persvrijheid in ons land kennelijk uitstekend w| en door dt overheid volledig wordt gerespecteerd. WANT die persvrijheid is geen moment in het geding weest, ook niet nu de beelden niet zijn uitgezondenj VARA heeft het besluit daartoe immers geheel zelfsta0 genomen. Het is juist typerend voor onze open democrat*)' voor ons respect voor de persvrijheid, dat de minister bij' ze van spreken biddend en smekend moest vragen vann zending af te zien. Hij heeft voor dat verzoek deugdelijkt7 gumenten aangedragen. Het is ook tekenend voor de vol^ senheid van onze democratie dat de redactie van VAin „Achter het Nieuws" vervolgens op dat verzoek is ingeg c it DIE tevreden constatering doet overigens niets af aan§ feit dat Iran in deze kwestie onaanvaardbare diplomat druk heeft uitgeoefend op ons land. Teheran heeft boiii dien opnieuw overdreven en onjuist gereageerd, zelfs al?6 rekening houden met de volstrekt andere cultuur en1 woontes in Iran. Een van slechte smaak getuigende be;e( ging door Rudi Carrell voor de Westduitse televisie isjjÉ mers nog geen belediging door de regering van dat land, voor een herhaling van een omstreden tv-fragment docP VARA is de Nederlandse overheid niet verantwoorde6' terwijl de in Iran verblijvende Nederlanders er natuu; helemaal buiten staan. TERECHT overigens heeft het ministerie van buitenlaF* zaken gisteren een beroep gedaan op de VARA het fragijj' niet uit te zenden. Het was haar plicht de redactie van „|j ter het Nieuws" te wijzen op de eventuele consequent waaraan naar journalistieke maatstaven het belang vanp uit te zenden fragment veruit ondergeschikt was. Nedefa ders in Iran, zo voegde minister Van den Broek aan zijn dooi toe, zouden immers wel eens het slachtoffer kur, worden. Dat laatste, zo verklaarde de verantwoorde^,, eindredacteur van „Achter het Nieuws" vanmorgen, is ti de VARA het doorslaggevende argument geweest. Een pe verantwoorde als verstandige beslissing. Vorst blijft nog even DE BILT (KNMI) Een bo- ven midden en oost Europa aanwezig hogedrukgebied ver wijdert zich naar het zuidoos ten. Vanaf de oceaan trekt een storing gedurende de komende 24 uur via Spanje naar de Mid dellandse zee. Ten westen van Ierland blijft de luchtdruk laag. Ons land ligt ook de ko-. mende 24 uur nog binnen de invloedssfeer van het boven oost Europa aanwezige hoge drukgebied. Het houdt de bo ven de oceaan aanwezige neerslaggebieden nog op af stand. Wel drijft vooral in de hogere niveau van tijd tot tijd bewolking over. De wind is de komende 24 uur oost tot zuid oost en overwegend matig van sterkte. Vanuit Duitsland wordt daarmee droge lucht aangevoerd, waarin het ook de komende nacht weer zal vrie zen, op de meeste plaatsen zo'n graad of 4. Vanaf vrijdag wordt zachter weer verwacht. Weersvooruitzichten voor di verse europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Skandinavie: Vooral op donderdag in west-Noorwegen regen en sneeuw bij tempera turen enkele graden boven nul, elders vrij zonnig met in de middag lichte en 's nachts matige of strenge vorst. Britse Eilanden: In het noord- ooosten vooral op woensdag opklaringen en lichte vorst in de nacht, overigens veel be wolking en vooral in het zuid westen regen. Middagtempera- tuur van 6 graden in het noordoosten tot 10 graden in het zuidwesten. Sneeuwbericht Belgie Hier zijn momenteel goede winter sportmogelijkheden op een sneeuw laag van 25 tot 40 em. De langlaufpis- Luxemburg is alpine-ski al leen mogelijk in Baraque de Fraiture. Langlauf is hier in zeer veel plaatsen mogelijk. Duitsland Hetzelfde gunstige beeld geldt ook voor de Duitse skigebieden. In de Ei- fel ligt gemiddeld 15 - 40 cm sneeuw, in het Sauerland tussen de 25 en 60 cm, de Harz 30 - 140 cm en tenslotte in het Zwarte Woud ligt tot zo'n 50 Weersverwachting tot en met woens dagavond" voor de Ardennen, Eifel en Zwarte Woud: boven de 400 meter vriezend weer. Dinsdag zonnig, woensdag mogelijk wat sneeuw. Voor Alpengebied Een overzicht van de gemij sneeuwhoogten. De eerste koliJSt treft de dalen, de tweede de tx pistes: yr Oostenrijk Vorarlberg: 75 140; Tirol" f Salzburgerland: 50 160; Karin' Zwitserland L- Berner Oberland: 65 120; Graubuenden. 70 120; Pr Wallis: 65 135. t C rit Noord-Italië-. 55 135. Frankrijk Savoie/Haute Savoie: 80 175, e Alpes du Sud: 70 105 Dn sy Weersverwachting voor het Alj bied Oostenrijk: droog en vriezendv Temperaturen aan de zuidzjni middags tot 1000 meter boven i Zwitserland/Frankrijk/Noord-f- voor de Franse West Alpen, de zijde van de Italiaanse Alpi zuidzijde van de Zwitserse Iëj dinsdag en vooral woensdag derlijk bewolkt en enige sneeu neden de 1000 en 1500 meter cyg, gen. Geen grote neerslaghoe\J den. Temperaturen overdag ter" meter boven nul Voor de nooi van de Zwitserse Alpen en dc kant van de Italiaanse Alpen: wegend zonnig. Aan de no< vriezend weer. In Italië temj ren 's middags tot 1000 r Voor meer gedetailleerde info' uit de genoemde landei| ANWB/KNMI Sneeuwlijnen: nen/Eifel/Sauerland/Harz/Z' Woud: 06 - 910 910 20, Oostem - 910 910 30; Zwitserland/Frai /Noord-Italië: 06 - 910 910 40 Vlissingen Zd. Limbui Aberdeen fo! lef Z onbew 0 -12 Q lbew - 5 zwbew. 1 -HSw. onbew 4 -3^ lbew 13 SA onbew 13 2'> onbew -3 -111 l.bew. -2 -81 onbew 3 -6 zw bew 3 -41 iïïZv y

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2