I Pikante mode beenwarmers zijn mintgroen dit jaar Iedere vrouw kiest h< eia€ node i - n I-' Ill DEN HAAG Was u van plan te gaan joggen in uw T-shirt en een oude spijker broek? Geen verstandig idee. Het is namelijk geen mode. En als er iets be langrijk is bij het werken aan uw conditie, dan is het wel de modelijn van uw sportkleding. Zo verander lijk van snit als de dagelijk se kleding is, zo verander lijk zijn ook de trends in de sport. Geen blauwe been warmers dus dit jaar, maar mintgroene. Joke Kleijn, bedrijfleidster bij sporthuis Olympique in Den Haag, heeft een half jaar geleden al de collectie sportkleding voor komend seizoen ingekocht. „Daar zijn we altijd al heel vroeg mee bezig", legt ze uit. „We hebben nu bijvoor beeld al in Parijs gekeken naar de wintersport collec tie voor winter 1987/ 1988". De bestellingen zijn nog niet binnen, maar toch kan Joke wel iets zeggen over de trends van komend sei zoen. „Allereerst de kleu ren. Vooral lila, paars en mintgroen zijn dit jaar in. Tinten die goed met elkaar te combineren zijn. Daar naast is er een lijn met harde kleuren: hardblauw, hardrose, hardgroen, noem maar op. Voor de heren gelden dezelfde kleuren". „Wat de kjeding zelf be treft: opvallend is de op komst van de zomerjacks en anoraks (jacks die over het hoofd aangetrokken worden en een rits hebben tot de navel). Vooral dat anorak-model kom je over al tegen. Ook bij de jog gingpakken. De gebruikte stoffen zijn met name ny lon en dun katoen. Mode blijkt erg belangrijk in de sport. Joke zegt: „Toen ik hier vijf, zes jaar geleden ging werken, had den we een beperkt assor timent. Dat modieuze was toen nog helemaal niet zo belangrijk. Nu wel. Sport kleding wordt steeds meer vrijetijdskleding. De men sen willen zich laten zien in modieuze merkkleren. Ne gen van de tien mensen kopen tenniskleding zon der dat ze tennissen. Ze vinden het gewoon lekker om erin rond te lopen. Het is ook niet meer zo dat mensen sportkleding van verschillende merken en kleuren kopen. Nee, alles moet nu van hetzelfde merk zijn en de kleuren moeten combineren. Er is enorm veel variatie". GEWAAGD „Heel duidelijk zie je dat bij de tenniskleding. Er is bijvoorbeeld een hele Lendl-lijn, genoemd naar de Tsjechische tennisser Ivan Lendl. Bij tennissen zijn polo-shirts natuurlijk blijvertjes. Vooral die van zuiver katoen, omdat ze goed vocht opnemen. De polsbandjes-rage is hele maal over, we verkopen ze nog maar weinig. De hoofdbanden blijven. In de sokken komen de mode kleuren die ik zonet noem de terug. Maar ook de sporttassen, de thermo- bags, de tennisrackets en zelfs de tennisballen zijn gekleurd te krijgen, zodat ze combineren bij de kle ding". „Een andere mode- gigantisch aanbod van schoenen, die allemaal aan heel specifieke eisen vol doen". Een ander zomers artikel: de zwemkleding. Joke Kleijn: „Opvallend is dat de bikini's niet meer van die hele smalle bandjes aan de zijkant hebben. Dat worden nu brede banden die schuin omhoog lopen op de heupen. Alles wordt heel hoog opgesneden, ook bij de badpakken. Het merk O'Neall brengt opval lende bikini's en badpak ken in felle, fluorescerende kleuren. Bijpassende strandjurkjes en jasjes zijn er in de sportbranche een beetje uit. Ze worden ook steeds minder gekocht. De heren zwemkleding is niet zo veranderd, alleen zijn de kleuren gewaagder ge worden. Niet alleen meer zwart en donkerblauw, maar nu ook fellere tin ten". GLANSLYCRA „Een sport of is het een vorm van dansen die de laatste jaren stormachtig aan populariteit wint, is ae robic dancing. Papilion in Amsterdam, een speciaal zaak voor ballet- en thea- terkleding heeft daarvoor van alles in huis. Een -^He gevoelige sport is het jog gen. Ook hier lila, paars, mintgroen en fuchsia. De goedkopere pakken kos ten rond de 150 gulden, de duurdere 400 500 gul den. Ik heb het dan na tuurlijk over merkpakken. Een joggingpak is niet meer per definitie van dik ke sweater-stof. Dunne, glanzende en wlnddichte stoffen zijn de nieuwe trend. Zo worden katoen. nylon en polyester veel ge bruikt. Daaronder draagt men polo-shirts en bijpas sende sokken. Jo ging- schoenen zijn meestal van kunststof en hebben rub ber zolen met een diep profiel. Dit in tegenstelling tot tennisschoenen, die meestal van leer zijn en minder geprofileerde zolen hebben. Vroeger hadden we zes soorten schoenen en dat was genoeg voor alle sporten. Nu is er een Vooral bij aerobic-dancing wordt veel aandacht besteed aan modieuze kleding. woordvoerster van de zaak vertelt: „Het is moeilijk te zeggen wat de trend is in aerobic-kleding. Er is ont zettend veel te krijgen op dit gebied en alles kan met elkaar gecombineerd wor den. De kleuren zijn ook hier vooral lila, paars en mint. De meest gebruikte stoffen zijn glanslycra en katoen. De meeste mensen kopen een strak, glanzend balletpak, een bodystoc- king. Dat moet als een tweede vel om je lijf zitten. Dan hebben we maillots met en zonder voeten. Ook zijn er korte maillots, tot de kuit. Over de maillot heen komen beenwarmers (tot bijna in de lies) of en- kelwarmers. De laatste tijd is het in de mode twee kleuren enkelwarmers over elkaar te dragen. Daar naast hebben we roll overs, korte broekjes waarvan de pijpen opge rold kunnen worden en die over maillot en balletpak heen gedragen worden. Dan zijn er allerlei hesjes, vestjes en shirts, voor als het wat kouder is. Hoofd banden zijn natuurlijk ook nog in de mode. Ten slote zijn er trainingspakken die je over die hele outfit heen kunt dragen. Met wat fan tasie kun je eindeloos combineren". Wie zich nog kan bewegen na op modieuze wijze sportief uitgedost te zijn, rest alleen nog het zoeken van een goede sportclub, waar a! dat moois nog functioneel is ook. PETRA DE VRIES LICHAAMSTAAL STRAKS VIA COMPUTER Mannen hebben vaak te doen met vrouwen. Te doen in de zin van medelijden. Hoe grillig en hard de mode ook is, vrouwen hebben deze maar te volgen anders lopen ze voor schut, denken ze. Mode volgen gaat met veel opofferingen gepaard. Bij verplichte hoge hakken verrekken vrouwen hun wreef, terwijl hun achillespees in tweevoud verwordt tot een slap elastiekje. Schrijft de mode plat schoeisel voor, dan wacht de vrouwen nekkramp als gevolg van het moeten opkijken tegen langere gesprekspartners. Parijs laat zijn slachtoffers ook graag de broekriem aanhalen, waardoor de taille supersmal wordt. Die pijn wordt enigszins verzacht doordat bij een samengeperst middel de hoger gelegen delen op niet onbevallige wijze aan reliëf winnen. Mode-ontwerpers raadplegen bij de keuze lange of korte rokken nimmer de meteorologische dienst. Blaasontsteking is dan ook puur een trendvolgend risico. Veel vrouwen volgen elke accentverschuiving van de mode zonder zich af te vragen of ze daardoor echt mooier of aantrekkelijker worden. En zo ze er uiterlijk al op vooruit denken te gaan, voor wie doen ze het dan? Voor zichzelf ijdelheid/zelfvertrouwenvoor andere vrouwen (concurrentie) of voor mannen verleiding Het vreemde van mode volgen is, dat niet alle vrouwen daarin goed tot hun recht komen; en bovendien niet alle mannen die aanblik wordt gegund waarop zij prijs stellen. De ene vrouw ziet er in welk modejaar dan ook altijd op haar best uit in een zeer decent mantelpakje. Een andere vrouw ziet er absoluut niet gekleed uit als zij niet de helft onbedekt laat. Het persoonlijke probleem daarbij kan zijn, dat iemand juist datgene wat haar het beste staat niet durft te dragen. Denk maar niet te lang) aan een minirok of hotpants. De schrik van de damesmode met enorme schoudervullingen van afgelopen jaar zit de meeste heren nog in de benen. Enkelen kregen zelfs nachtmerries waarin zij er met geen mogelijkheid in slaagden metersbrede vrouwen te omarmen. Zomer '87 zat een pikante mode opleveren met smallere, ronde schouders, lage jurken en blouses en veel zichtbaar been werk. Medici verwachten witte knokkels bij de conservatieven, neergeslagen ogen bij de bedeesden en een hoge, onregelmatige hartslag bij de gevoeligen. ieder weldenkend mens zal beseffen dat mode een luchtbel is, een kostbaar spel om te voorzien in de behoefte van de mens aan afwisseling. Voor de ontplooiing en de onderscheiding van het individu kan het toch niet zijn, want daarvoor wordt mode weer veel te uniform gevolgd. De eerste naaktgeboren mensen deden pas aan mode toen zij een vijgeblad aanwendden om de meest opvallende verschillen in het geslacht te verhullen. Daarna verdween steeds meer lichaam in steeds meer materiaal. Wat brengt de toekomst? Hoe ziet Annie anno 2050 er uit? Gevreesd moet worden dat door de toenemende luchtverontreiniging onze hoofden achter zuurstofmaskers zullen schuilgaan. En dat onze handen geschoeid moeten worden tegen de radioactiviteit. Mode-ontwerpers zullen tegen die tijd nog slechts met ruimtepakken kunnen stoeien, waarbij het van de smog-dichtheid afhangt of het nog zin heeft doorkijkpakken te maken. In die duistere maatschappij zullen de mensen elkaar slechts in vage lijnen vla een radarscherm kunnen volgen. Details van iemands uiterlijk en kledingkeuze zal de persoon zelf via een apart programma moeten uitzenden. Computertaal vervangt dan de taal van het lichaam. Iedere man zal op zijn hoede moeten zijn als een hem tegemoet tredende vrouw de volgende persoonsgegevens in groene letters op zijn beeldschermpje laat oplichten: ,,Knap en slank; grote ogen, recht neusje, zinnelijke mond, lang blond haar; 1.70m lang, 23 jaar oud;klassieke" kleding van de in de 20ste eeuw bekende ontwerpster Fong Leng. Aan de leugendetector van de man de taak te ontdekken of de software van deze dame de waarheid brengt en niet vals is geprogrammeerd onder invloed van een ongeremde trouwlust. HERMAN JANSEN r~- ■«*-* Als ik met mijn oorbel bei.. Als je buitenlandse vrouwen moet geloven, herkennen ze de Hollandse toeriste alleen al aan haar oorbellen. Die blinkt uit door haar grote, opvallende, vaak felgekleur de hangers. Nederland is dan ook een waar mekka op oorbellengebied; er is geen land ter wereld dat een gro tere en meer gevarieerde collectie herbergt. Oorbellen zijn overal. Je koopt ze onder meer in de grote warenhuizen, op de markt, bij de drogist, maar voor de meest begeerde modellen moet je toch bij de speciale trendy bellenboe tiekjes zijn. De wandversie ring in deze knusse winkel tjes bestaat vaak uit louter oordecoraties. De modebe wuste, zelfverzekerde vrouw van deze tijd kan hier altijd wel iets van haar gading vin den, passend bij haar stijl, kleding, vorm van gezicht en kleur ogen. Petra van de Zeeuw, mede eigenaresse van oorbellen winkel Zazou in Leiden zegt: „Wij mikken op een zo groot mogelijk publiek, om dat nu eenmaal niemand hetzelfde is. Als grote oor bellen je niet staan, kun je bij ons terecht voor kleine hangertjes of clips, die ove rigens niet minder opvallend zijn. Wij helpen vrouwen ook bij het zoeken van de juiste oorbel bij haar kleding". Net als bij kleding zijn er ook voor oorbellen, en ande re accessoires regelmatig beurzen, waar de nieuwe collecties gepresenteerd worden. Petra is vaste af- neemster van de beurzen in Utrecht en Amsterdam. De rest van haar assortiment is afkomstig van kleine zelf standige bedrijfjes die oor bellen ontwerpen en ver vaardigen. Ondanks het feit dat het om een meestal klei ne, dus unieke produktie gaat, zijn de oorbellen van deze ateliers niet duur; zo rond de vijftien gulden. Nooit verdwenen uit het mo debeeld en nog steeds niet weg te slaan, zijn de grote oorringen. „Op het mo ment", vertelt Petra, „is daar weer ontzettend veel vraag naar; in allerlei kleur tjes, maar ook in goud en vooral zilver. Wat een echte trend gaat worden? Deze zomer in elk geval de safari- en Afrika-look. Dat zijn bij voorbeeld wild-uitziende creaties van balsahout of kokosbast, geschilderd in luipaard- of zebramotief. En een nieuwigheidje in mijn winkeltje zijn de glas-in- lood-oorbellen". Veel vrouwen kopen oorbel len bij de vleet. Wil je echt meetellen in de grillige mo dewereld, dan moet je toch minstens veertig paar oor bellen achter de hand heb ben voor elke denkbare combinatie. Maar waarom zou je ook bij de oorbellen trend achterblijven? Het geeft tenslotte wat extra fleur aan het leven, ook al kun je je eigen exemplaren slechts zien als je in de spie gel kijkt. MONIQUE SMIT Iedere vrouw kiest haar eigen mode, al dan niet naar de nieuwste trends. Mode heeft te maken met je lekker voelen, met de persoon lijkheid, je smaak, je levensdrift. Modevoorkeur heeft te maken met de groep waarbij je wilt behoren, je bezigheden en je opvoeding. In een restaurant ontmoeten we Marion Verlinden (twee zonen, een dochter). Ze doet o.a. rondleidin gen in het Kostuummuseum, on dergebracht in het Haags Gemeen temuseum. Het gesprek gaat over korte of lange rokken straks. „Als mijn benen bruin zijn, dan wil ik die van de zomer best op een stoel voor mij uitleggen", stelt ze vast. „Wij gaan altijd kamperen in Span je. Daar loopt iedereen 's zomers in het kort. Je zou opvallen als je dat niet deed". Ze gaat elk seizoen op èén dag met de bus op en neer naar Parijs. „Dan kijk ik rond op straat en dan weet ik wat ik thuis ga kopen. Kijken doe ik in Parijs, kopen doe ik in Holland". Tatjana Graven (vertaalster, twee dochters en een zoon) staat te dubben over een blouse. „Ik ben geen snelle beslisser", vertelt ze. „Maar ik wil dat mijn kleren bij el kaar passen. Ik doe er lang mee, dus zoek ik naar combinaties". Ze vindt het niet erg voor een goed pak wat meer geld uit te geven, want ze mikt op klassiek, want „daarmee zit je altijd goed". Haar kast puilt uit van de accessoires, waarmee ze eindeloos varieert. Haar lievlingskleuren? „No-co- lours: grijzig, khaki, ecru; nooit fel rood, oranje. Ik moet denken aan de kleur van mijn haar (gember- kleurig), die verdraagt feitelijk al leen de naturels". EIGEN STIJL Barbara Sterk werkt bij een kap per. Ze stroopt de stad af voor „hot". Waaraan denkt ze bij mode? Kort, zegt ze snel en dan weifelend: „Feitelijk loop ik nog niet in handbreed boven de knie, maar ik vind het wel mooi. Gisteren heb ik een mooie, strakke, groene a-symmetrische jurk gekocht. Die is heel erg nauw en loopt van on deren goed uit. Hij gaat tot over de knie, maar als je voor heel kort kiest, dan moeten er in elk geval hoge hakken bij. Anders staat het niet". Claartje van Beeck Calkoen, p.r.- bureau in Amsterdam, zegt: „Mode is niet datgene wat aangeboden wordt. Mode moet je op jezelf be trekken. Niet zeggen: 'het staat in Marie Claire, dus is het mooi'. Ik heb mijn eigen stijl, ik weet precies wat mij staat en dat koop ik. Ik moet wel zeggen dat ik de mode altijd een stap vooruit ben". OVERSIZED Marga van den Bosch (een baby dochter) zegt nadrukkelijk dat mode „heel veel" voor haar bete kent. „In mijn werk (haarmode) draag ik het liefst een spijkerbroek over mijn suède laarzen. Daarbij trek ik een mooie trui aan Een mooie trui is oversized in de breed te, zo'n grote trui tot over de bil len". Een wat voor netjes? „Dan ga ik kortgerokt op platte schoe nen. Buiten draag ik een getailleer de jas in de lengte van de rok" Ze is iemand die met alle modegrillen uit de voeten kan. Paulien Posthumus (huisvrouw, zoontje van 4) zegt enthousiast dat ze postorderbedrijven „een ideale uitvinding" vindt. Ze passen bij haar koopgedrag. „Je kijkt thuis op je gemak een catalogus door en je beslist. Ze sturen je de kleren en als ze tegenvallen stuur je ze ge woon terug. Makkelijker kan het niet". Ze draagt wat haar staat, lange afkledende jacks en blazers, fijne T-shirts en blouses. Hannelies van Duyneveldt, admini stratief werkzaam, heeft een zeer uiteenlopende garderobe. Ze Is een verwoed paardrijdster en doet mee aan springconcoursen. Ze woedt rond in tweedehands win keltjes en is „in" voor grapjes maar ook voor yodpuhrs. NIET TRENDY Helemaal onverschillig voor „tren dy" blijkt Annerieke Bos die aan de hts natuurkunde studeert. „Ik praat eigenlijk nooit over mode", lacht ze en schudt haar krullen waarop een zwart kapiteinspetje balanceert. Ze zet het bij alle mo gelijke gelegenheden op, recht, schuin, achterover hellend. In haar klas zitten nog drie meisjes, verder alleen jongens. Is het dat ze nooit over crêpe of katoen piekert om dat er geen vriendinnen zijn om over dit onderwerp te beraadsla gen? Nee, dat is het niet. Op de middelbare school interesseerde mode haar ook geen lor. Blijkbaar is ze modieus gezien een natuurta lent, want ze ziet er pico bello uit in joggingstijl, hoogwaterbroek met opgerolde pijpen, jack om in te wonen. De nieuwste aanwinst is een schot in de roos: verticaal ge streepte, zwart-witte blouse, soms met een losse gebreide col, een lange witte katoenen jas. Ze wap pert er wat in rond en gooit zich dan weer op een afgrijselijk wis kundig probleem. TINY FRANCIS Marion Verlinden: kijken doe ik in Parijs, kopen doe ik in Holland Tatjana Graven: met klassiek zit je altijd goed Foto's: MILAN KONVALINKA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17