Omwegen fUidóc<2owumt Arnold Obdeijn gaat in Bahrein demonstreren met droogbloemen Bloembollenteelt kampt met veel problemen Toekomst Leiderdorpse bridgeclub op het spel ÜDEN OMGEVING DINSDAG 24 FEBRUARI 1987 PAGINA Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij.telefonisch of schriftelijk vertellen jflB wie u graag in deze rubriek zou willen -tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 07'1 WKKmmr iSH - 12 22 44 .op toestel 10. door Ton Picii-rs !en 1 Vrijspraak istal doen mensen bij oc^j kantonrechter moeite ™hun onschuld te bewij- De officier van justitie t zijn best om juist de lid aan te tonen en de iter velt uiteindelijk oordeel. Vaak komen lensen, die eigenlijk weten dat ze schuldig maar een smoes be ien om onder de straf te komen. Bijna even k komen er mensen |echt vinden dat ze on- ildig zijn en zich dan de hand van argumen- proberen vrij te plei- Heel zelden echter it het voor dat iemand onschuldig acht, maar door de zenuwen of ere gevoelens zo moei- weet uit te leggen, dat indelijk de rechter zijn moet doen om duide- te maken dat de man onschuldig moet zijn. iemand stond er giste- voor het hekje van de Ise kantonrechter, man stond terecht om- hij, zo stond in het pro- verbaal, „een bus geen genheid had gegeven weg te rijden". De iter informeerde naar risie van de verdachte, reed al naast de bus, i deze plotseling weg i. Ik had de keuze om inder de bus terecht te ïen of een flinke ruk het stuur te geven. Ik i voor het laatste, maar daardoor tegen een teerszuil. Mijn auto total loss", aldus de |>- een getuigenverkla- j» was volgens de rech- ing inderdaad af te leiden, aat deman zich al naast ve^>us bevond, toen de bus n vrok. Hij vroeg: „Dus I was er dan schuldig I het ongeval Tot ie- S verbazing zei de ver- IJljhte toen: „Ja dat was ik uurlijk. Ik reed tenslot- legen die verkeerszuil". rechter gaf het maar 0ien liet eerst de officier j het woord. Die wilde schuld van de man aan- jen. „Volgens de bus- N [uffeur reed U gewoon genir toen deze allang zijn gjitingaanwijzer had uit- Alin. U lette niet goed en heel venijnig voeg- officier eraan toe i hoeveel had u gedron- -anDaarna eiste hij Dl gulden boete. verdachte kon tegen te Keel verbaal geweld niet Hij voelde zich beves- en jl in zijn vermoedens de i je het als eenvoudig Wiger toch nooit wint. Hij )ij c „Zie je wel. Dat dacht iarv^ wel. Zo'n busmaat- idelappij gelooft men eer wei dan mij. En ik had nissjt teveel gedronken. Ik wel drie keer moeten Eezen en daaruit bleek olhet niet teveel was. Ik og J twee borreltjes op", ijs rechter probeerde de geniad weer op te pikken. geent u het eens met die vroeg deze. En tot voders grote verbazing zei aal man toen: „Ja". De kon het al- ens^aal niet meer volgen en wreef zich eens in de p i»n. Op rustige toon zei ad „Ik houd het er maar merdat de zenuwen u par- ver<} spelen. Maar kunt u zijii één ding uitleggen, r mjarom accepteert u nu rael hoge boete, terwijl u dif beweert dat u naast de antji reed, toen de bus weg- al{g". In plaats van zich- stet te verdedigen, ging de kn toen de buschauffeur iec^dedigen. Hij zei: „Tsja, dat die buschauf- mij gewoon niet heeft geolien". De rechter vroeg mi nog eens. Op heel rus- i toon: „Wie is er nu u de schuld van wi alles? Hoe kwam het n vj dat u tegen die ver- olleïrszuil reed?" En einde- c iS zei de verdachte toen: izenie buschauffeur natuur raad. Die had mij niet ge- ar tn en reed zomaar weg, ïickwijl ik er nog naast t kt'. odarschijnlijk in de over- *e «ing dat er nu toch vaijts meer te verliezen sis, draafde de verdachte deïr: „Dat zie je toch zo nemk. Dat ze zomaar weg- kteien. In het gunstigste wikal doen ze op het mo-' r dlnt dat ze wegrijden pas richtingaanwijzer aan. al jaren heel voor- hehtig en ik let heel goed r dibussen en nu helemaal gieliuurlijk". Eindelijk kon ken rechter zijn uitspraak er\6n. „Ik twijfel er aan of nd. vel schuldig bent, dus ik gt zhnis vrijspraak". Het verhrde enige tijd voor de :lf..jn het begreep. Kreeg voï eenvoudige man als gej dan toch zomaar ge- onet? ^{lvia van leeuwen WARME ERKENNING VOOR EEN ZUIDHOLLANDSE TUINIER VAN DE KOUWE GROND Arnold A.C. Obdeijn is een doodnuchtere Hol lander van de kouwe grond en heeft zo z'n twijfels; zeker als het om snoepreisjes gaat. „Ster ker nog", zegt hij: „Ik geloof er niets van zo lang ik niet in dat vlieg tuig zit". De heer Ob deijn (49) heeft de eer volle uitnodiging ont vangen om in het schat rijke oliestaatje Bahrein, handelscentrum van het Midden Oosten, zijn ar tistieke bekwaamheden aan Arabische bewonde raars van zijn kunst te tonen. Arnold Obdeijn is in zijn geboorteplaats Leimuiden niet alleen kweker, hij bezit ook een wijde faam op het gebied van droogbloem composities. De huisvrouwen die hij op cursussen begeleidt heeft bij het vervaardigen van toe ven, muurstukjes en pièces de milieu zijn legio: „In het afgelopen seizoen waren het er weer meer dan vijftig", schat hij voorzichtig; het verlies aan arbeidsuren in calculerend. Intussen runt zijn vrouw de droogbloe menwinkel aan de Willem van de Veldenweg in het Zuidhollandse dijkdorp. Een paar maanden geleden werd Obdeijn benaderd door een bedrijf, dat in Bahrein verschillende bloemenzaken heeft en ook hoe kan het anders in dat klimaat met droogbloemen werkt. Grote bloemenzaken, grote busi ness. Geld speelt daar geen rol zolang de lepel in de brij pot van de olie staat en de pijpleidingen niet verstopt raken. „De man die hier in Nederland die zaken verte genwoordigt heeft me uitge nodigd daar in Bahrein tien dagen de Arabieren een beetje wegwijs te maken en demonstraties van het ma ken van droogbloemstukken te komen geven. Gewoon la ten zien wat je allemaal met droogbloemen kunt doen. Als het goed is zit ik vrijdag in het vliegtuig en als het niet goed is, zit ik er niet in. Ik moet het eerst allemaal nog eens zien". Obdeijn heeft namelijk wel- eens gehoord, dat de Arabi sche mentaliteit wat betreft afspraken maken en zo, an ders is dan de westerse. Ook werken schijnt een overdre ven bezigheid te zijn die niet door alle kinderen van Al lah erg serieus wordt geno men. Kortom, Arnold ziet zichzelf nog niet met z'n droogbloemen in de olie zit ten. Maar de Bahreinse rela tie blijft inmiddels een be trouwbare indruk maken: „visum niet nodig; moet al leen in paspoort geen Israë lisch stempel hebben". Ik zie, zonder meer, Arnold Obdeijn vrijdag echt wel van Schiphol vertrekken; des noods met een uur vertra ging, maar met een goede naam, en verschoning voor tien dagen in zijn koffer. Op weg naar de woestijn, waar nog geen bloem groeit. Zelfs geen droogbloem. Hobby en rage De winkel van de Obdeijns is nu een jaar of zes oud; het bedrijf is met stukjes en beetjes groot geworden. Ar nold: „Ik ben van huisuit een bloemenman. Na de school werkte ik op een kwekerij en leerde daarna in Leiden en Amsterdam het vak der bloembinderij. Toen kwamen de droogbloemen en dat werd een liefhebberij van me. Als bloembinder kon je op die manier wat combineren. Dit is dus vroeg in de zestiger jaren als een hobby begonnen. Zo in '63, '64 maakte de handel zich van de droogbloemen mees ter, het begin van een tijd perk. Ik zag er wel wat in". Eerst was er de schuur, de „droogcel"; met karren vol bloemen die, aan pennen ge regen, te drogen werden ge hangen. Qbdeijn vond droogbloemen gewoon leuk om te doen. „Oorspronkelijk had je een stuk of vier soor ten droogbloemen: de he- lichrysum, statice, de oranje lampionnetjes en de Judas penning. Die waren al bij het publiek als droogbloe men bekend. Vanuit Rijns burg werd het een handel; het balletje ging van liever lee rollen. Meer soorten kwamen erbij, nog meer sier erin". Wat eens verse bloe men waren, werden niet al te rijp geoogst en gedroogd: „Niet te snel, niet te lang zaam ook, bij bepaalde tem peraturen; anders kan het ten koste van de kwaliteit gaan. Goeie kwaliteit vereist een goed droogproces", aldus Arnold Obdeijn, die verder melding maakt van nieuwe droogmethoden. „De laatste jaren wordt ook gedroogd in een poeder, een methode die in zwang is gekomen. Vorig jaar zomer zijn wij hier be gonnen met het drogen in zilverzand dat op een zekere temperatuur wordt gehou den. Daar bereiken we heel leuke resultaten mee. Bijna iedere bloem is erin te dro gen. Het is wel arbeidsinten sief. Die drogerij wordt dan wel duurder. De bloemen worden stuk voor stuk als het ware gekoesterd". „Ja", vult mevrouw Obdeijn aan, „het is artistiek ook leuker. De gedroogde bloemen in zand ogen rijker als ze niet zo gekrompen zijn". Eigen accenten Rozen, in zand gedroogd; rose en rode. Ze hebben bij kans hun oorspronkelijke tint behouden. Prima resul taat; echte blikvangers in een gedroogd bloemstuk. „Mooi hè?", zegt mevrouw in vragende vorm. En dan die zinnia's, de riddersporen met hun klokjes. Ze hebben allemaal grote sierwaarde, geven hun eigen accenten aan het geheel. Die eenmaal buiten het zilverzand tot ge droogde toestand zijn ge-, bracht, zijn veel meer ge krompen, zijn ieler gewor- Rozen in zand gedroogd. Het klinkt even of ze aan hun primaire bloeiwijze verzaakt hebben. Maar dat is niet zo. Zingt immers het lied niet: „Rozen zo schoon, rozen als seringen, rozen voor jou wekken herinneringen"? Enfin, voor een echte hob byist is het drogen in zand ideaal te noemen. De cursus sen zijn erop gebaseerd. Cur sussen die, volgens Arnold Obdeijn, „soms uit de hand lopen; zo enthousiast wordt het arrangeren van droog bloemstukken dikwerf beoe fend. Dat kost geld. Niet zel den wordt men er een beetje mesjogge van, maar het is gezellig om te doen; of je be hendig bent of niet. De da mes gaan altijd met een mooi dingetje naar huis. Wij doen mee aan de begelei ding, ook bij het drogen door die enthousiaste mensen die al dan niet handig zijn". Misschien is de droogbloem- rage in ons land over het hoogtepunt heen. De markt, de liefhebberij is nagenoeg verzadigd. „Vol", zou Ob deijn zeggen. Maar met het buitenland is er nog steeds aardig wat handel. Kijk maar naar Bahrein (spreek uit: Bagrijn). Arnold Obdeijn, droogbloemist in Leimuiden. gaat aan de Arabieren zijn kunst vertonen. Een jaar mooi Hoelang blijft nou zo'n droogbloemcompositie intact en aantrekkelijk? De Ob deijns adviseren: „Dat blijft een jaar mooi, als je de boe ketten maar uit de zon houdt. Ook de kat moet er vandaan gehouden worden, want een poes vindt die droogbloemen prachtig en gaat erop zitten spinnen en doet nog meer. Je hebt ook mensen die de stukken, na 5 jaar, zelfs 10 jaar nog mooi vinden. Maar dat is niet mooi meer, vinden wij. En de klanten? Ja, die komen uit een groot gebied, en je moet het hebben van mond tot mond-reclame. We zitten hier in Leimuiden een beetje uit de slinger, zal ik maar zeggen. Als je het adres niet weet, maak je er ook geen omweg voor. Het grootste deel van de droogboeketten wordt gekocht om cadeau te doen, een relatiegeschenk vaak. Ook bedrijven komen hier voor droogbloemen. En de prijzen? Ach, de arbeid is 't duurst. Een simpel uur loon, waarvoor ik het niet kan doen: 40, 45 gulden. Dat red ik niet. Maar het is m'n hobby, moet je maar denken. Een eenvoudig opgedoft rie ten mandje voor 712,50 en de betere samenstellingen van tegen de ƒ100. Er komt zo veel voor kijken. Dan zijn die prijzen eigenlijk nog "te laag". Veel tot de drogerij gedoem de bloemen, in allerlei soor ten, worden door Obdeijn zelf gekweekt op eigen ter rein. Maar hij koopt ook in. Netzogoed als het exotisch bijkomend materiaal, de „exoten" zogezegd: gedroog de bladeren, gedroogde da dels aan een rits, vreemd soortig aandoende „eikels" of „denneappels" voor de opsmuk. „Maar geen ge kleurde of geverfde droog bloemen, zoals nogal eens voorkomt; in de afschuwe lijkste kleuren. Wil men blauw? Dan gaat de spuit er over. Wil men zilver? Okay. Vreselijk; je weet niet wat je ziet. Er zijn bedrijven die voor miljoenen guldens de zaak blauw, rood, geel of oranje spuiten. Wat men maar wenst. Verse bloemen die overgeverfd worden. Een ergernis waar ik niet goed van word. De natuurlij ke kleuren zijn het nooit. Sorry hoor", maar daar kan Arnold Obdeijn zich groen en geel aan ergeren. Over een paar dagen zit hij in het door de warme zon gestoof de Bahrein, om er het ware gedroogde geloof te verkon digen. Singels Grote Polder worden uitgebaggerd ZOETERWOUDE De singels rond het Zoeterwoudse indus trieterrein De Grote Polder zul len worden uitgebaggerd. Dat is van groot belang om de singels op diepte te brengen omdat deze tevens dienen als bluswater voorziening. Met de gehele ope ratie, inclusief het stortrecht van de bagger, is een bedrag ge moeid van 191.100 gulden. Deze week zal de gemeenteraad een beslissing moeten nemen om tot het uitbaggeren over te gaan. De singels rond het industrie terrein zijn de afgelopen jaren nogal eens onderwerp van ge sprek geweest als het ging om vervuiling afkomstig van be drijven op het industrieterrein de Grote Polder. Omdat de sin gels ook dienen als reservoir voor het bluswater is vorig jaar, ter verbetering van de bluswa tervoorziening het zogenoemde blusriool (regenwaterriool) van het industrieterrein al gereinigd en werden tegelijk de uitmondi- gingen van dit stelsel van drijf- balkkonstrukties en tot de bo dem reikende kettingen voor zien, waardoor drijfvuil en bag ger (voorloig) worden geweerd. In totaal moet 7.800 kubieke meter slib worden verwijderd en vervoerd naar de Kagerplas- sen. Gunstig punt is het feit dat de kosten van het baggeren kunnen worden beperkt door aan te sluiten op de bagger- werkzaamheden in de Meerbur gerwatering die momenteel in opdracht van het Hoogheem raadschap Rijnland worden uit gevoerd. De werkzaamheden kunnen dan vóór 1 mei worden afgerond en dat is ook noodza kelijk omdat in de periode van 1 mei tot 1 oktober geen bagger- stort mag plaatsvinden. HILLEGOM De bloem bollenteelt in ons land kampt momenteel met een groot aantal proble men. Dit kwam gisteren naar voren tijdens een vergadering van de Ko ninklijke Algemene Vere niging voor Bloembollen cultuur (KAVB) in Hille- gom. In zijn afscheidsrede noemde de scheidende voorzitter van de vereni ging, J. de Jonge, onder meer de lage dollarkoers die de export naar de Ver enigde Staten bemoeilijkt, het gebrek aan goede teeltgronden voor bepaal de gewassen en de lage prijzen die de bollen op dit moment opleveren. Ook staat volgens De Jonge een te grote uitbreiding van de teelt op stapel en worstelt het vak met gewasbeschermings problemen. Toch zegt De Jonge dat het in het bloembollenvak goed kan gaan. „Een in zijn algemeen heid door en door gezonde be drijfstak moet in staat worden geacht de problemen de baas te kunnen. In haar rijke histo rie heeft de bloembollencul tuur wel voor hetere vuren ge staan", aldus De Jonge. Hij zette vraagtekens bij het over heidsbeleid, waarbij miljarden worden uitgegeven aan subsi dies voor produkten die niet kunnen worden afgezet door oververzadiging van de markt, terwijl de mede daardoor noodzakelijk geworden bezui nigingen worden afgewenteld op bedrijfstakken die marktge richt produceren. Scheidend KAVB-voorzitter J. de Jonge kreeg door burgemeester Hermans van Hillegom een ko ninklijke onderscheiding opgespeld. LEIDERDORP De toe komst van de Leiderdorp- se Bridgeclub (LBC) staat op het spel door het ge dwongen vertrek uit het Dorpshuis. Dat was. de strekking van het betoog van bestuurslid W. Bik gisteravond voor de aan vang van de gemeente raadsvergadering. Het Dorpshuis wordt verkocht aan Balletschool Margriet de Jong en de LBC heeft nog steeds geen ander on derdak Het afstemmen in november vorig jaar van de plannen voor een sportcomplex De Does, waarin onder meer een zale- naccommodatie was opgeno men, is door de bridgeclub als een teleurstelling ervaren. Het verzoek van de heer Bik de voorgenomen verkoop van het Dorpshuis aan Balletschool Margriet de Jong uit te stellen, tot er een andere oplossing is gevonden, vond echter geen gehoor. De gemeenteraad wil de aan de principe-overeen komst die de gemeente met de balletlerares heeft gesloten niet tornen. Het feit dat vol gens de heer Bik de bridgeclub nu ook in de markt is, deed daaraan niets af. Wethouder mevrouw C. Huigen-van Bo ven verklaarde haar uiterste best te doen de bridgende Lei derdorpers aan ruimte te hel pen. Het bestuur van de Chris telijke Mavo moet zich nog over een verzoek van de LBC uitspreken. Ook wordt gedacht aan Muzenhof. De Leiderdorp- se Schaakclub, die ook naar andere huisvesting moet om zien, onderhandelt met de mu ziekvereniging Tamarco over medegebruik van een nieuw eigen onderkomen dat men wil bouwen. De verkoop van het Dorpshuis levert de gemeente een bedrag van 155.000 gulden op. Overi gens wordt niet het gehele Dorpshuis verkocht. De huidi ge dienstwoning van de fami lie Diseraad en tuin aan de Kerklaan worden met een kleine zaal buiten de verkoop gehouden. Voor de kleine ver enigingen, zoals de damvereni ging en postzegelclub biedt dit een uitkomst. Ook is er nu ruimte voor de marktmeester en een verblijfmogelijkheid voor de marktkooplieden. De raad trok voor het treffen van de nodige voorzieningen een bedrag van 50.000 gulden uit. De marktkooplieden zijn, zo bleek uit een mededeling van wethouder J. Bezemer (PvdA) van financiën, een kleine ver hoging van de marktgelden toe te staan. Zij voelen er ech ter niets voor het exploitatiete kort van het afgeslankte Dorpshuis voor hun rekening te nemen. Een jaarlijkse bij drage vanuit de markt van 700 800 gulden weer meer dan redelijk gevonden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11