byrisch leger trekt West- Beiroet binnen a oterfraude In België Lof van VS voor Moskou Iran eist excuses Kohl Uitgelezen opgeruimd CeidóaOowumt Walesa met de dood bedreigd [Benoeming Shad opgehouden door schandalen Wallstreet iÖrazilië schort rentebetaling op t'UP „Reagan gaf groene licht voor ontvoeren terroristen Kans op ministers- crisis België Reagan kondigt comeback aan van- BUITENLAND ZATERDAG 21 FEBRUARI 1987 PAGINA 7 "leldslag op p/ilipijnen ANILA Bij een hevige ïldslag op de Filippijnen jn zeker zeven soldaten in het regeringsleger en in twaalftal communisti- he opstandelingen gesneu- ,.»ld. Het treffen is het ern- a^gst sinds het 60-daagse be nard tussen regeringsleger t t) opstandelingen op 8 fe- ^gljuari afliep. Een groep van i 0 guerrillastrijders van het jeuwe Volksleger legde n hinderlaag voor een le- (rpatrouille, die een groep rh<jerrillastrijders na een ferval op een dorp achter- >lgde. ver, Musicus beneemt zich leven in rechtszaal ATHENE Een Griekse mu sicus die tot 20 maanden cel was veroordeeld omdat hij ge probeerd had zich te vergrij pen aan een geestelijk gehan dicapt meisje van 17, heeft zich in de rechtszaal het leven benomen „om zijn onschuld te benadrukken". De 47-jarige Apostolos Karavangelis, bespe ler van de bouzouki, had steeds gezegd dat hij niet schuldig was. In een brief schreef de musicus: „U hebt zich vergist, mijne heren rech ters. Ik heb dat kind nooit aangeraakt en nooit willen verleiden". WARSCHAU De voorzitter van het ontbonden Poolse vakverbond Solidari teit en diens „biechtvader" in het Noordpoolse Gdansk zijn met de dood bedreigd. Naar pater Henryk Jankows- ki gisteren verklaarde, ontving hij deze week een brief waarin stond dat „de ge heime rechtbank van Polen" hem en Lech Walesa ter dood veroordeeld heeft wegens „misdaden tegen de Poolse staat en de Poolse natie". In de brief staat verder dat het „doodvonnis" op 10 janu ari op een niet nader bekendgemaakte plaats is uitgesproken. Er zou een doods eskader gevormd zijn on de twee uit de weg te ruimen. Oefening te zien van Warschaupact DEN HAAG Twee Nederlandse le gerofficieren die onlangs voor het eerst sinds de sluiting van het Ak koord van Stockholm een militaire oefening bezochten in een land van het Warschaupact, hebben meer mo gen zien dan voorheen. De twee, bri gade-generaal Hovenier en lucht macht-kolonel Heyboer, hebben dit gisteren gemeld. Beide officieren heb ben in de eerste week van februari in west-Tsjecho-Slowakije als waarne mer de oefening „Zyma" (winter) bij gewoond. Volgens hen hebben de Tsjechen hun best gedaan het vorig jaar gesloten akkoord van de Europe se bewapeningsconferentie in Stock holm na te leven. Veto VS over sancties tegen Zuid-Afrika NEW YORK De Verenigde Sta- ten en Groot-Brittannië hebben gisteren een veto uitgesproken over een resolutie van de Veiligheids raad. De resolutie voorzag in het instellen van verplichte economi sche sancties tegen Zuid-Afrika. De stemming kwam na een debat van vier dagen over de situatie in Zuid- Afrika, waar de regering de nood toestand heeft ingesteld om het hoofd te bieden aan raciaal geweld. Ook West-Duitsland stemde tegen de resolutie. Frankrijk en Japan onthielden zich van stemming. De overige tien landen stemden voor sancties. Begoen ook vrij DEN HAAG Na dagen vol onzekerheid is de joodse dissi dent Josef Begoen gisteren op vrije voeten gekomen. Vier jaar heeft hij doorgebracht in gevangenissen en werkkam pen. De joodse activist en pri- vé-leraar Hebreeuws werd in 1983 tot zeven jaar jgevangenis- straf en vijf jaar binnenlandse verbanning veroordeeld we gens propaganda tegen de Sov jet-Unie. Na de vrijlating van onder anderen Anatoli Sja- ranski en Joeri Orlov, en de terugkeer uit binnenlandse ballingschap van Andrei Sa- charov, richtten alle ogen zich op de „refoesnik" Begoen. Schuld arme landen 1.080 miljard dollar WASHINGTON De schuld van de arme landen zal dit jaar stijgen tot 1.080 miljard dollar, aldus de We reldbank. In het jaarverslag over de schuldenlast van de arme landen staat dat deze landen hun ontwikke ling moeten stopzetten en het gemid delde inkomen voor de bevolking moeten verminderen om tegemoet te kunnen komen aan de crediteuren. De inkomens zijn al erg laag in de landen. In het rapport wordt gespro ken van 110 dollar per jaar voor de gemiddelde Ethiopiër tot 2.410 dollar in Argentinië. De gemiddelde Zwit ser heeft een inkomen van 16.330 dollar per jaar. w. J i J ran ko^EIROET Syrische y^oepen en tanks zijn van- d^orgen de moslim-sector ,beian Beirut ingetrokken ingadat Libanese leiders »ar?n beroep hadden ge daan op Syrië om een ein- b te maken aan de zes agen durende strijd om e macht tussen sji'ieten Br p linkse strijdgroepen. ki^t is in officiële kringen in de Syrische hoofdstad Damas cus vernomen. „Syrische een heden, die zich hier al enkele uren op hebben voorbereid, zijn al in beweging gekomen", zei een goedingelichte Libane se zegsman, die niet bij naam genoemd wilde worden. Het is voor het eerst dat de Sy- riërs zich massaal in Beiroet begeven sinds zij zich tijdens de Israëlische invasie van 1982 uit de stad terugtrokken. Vol gens de zegslieden zullen de Syriërs zich vestigen tot in Si- don, 40 kilometer ten zuiden van Beiroet. De strijd tussen de sji'itische Amal-militie enerzijds en com munisten en linkse Druzen an derzijds brak vorige week uit en heeft sindsdien zeker 200 mensen het leven gekost. Li banese leiders gaven na een dag van vergaderen in Damas cus een gezamenlijke verkla ring uit, volgens welke zij een beroep hebben gedaan op Sy rië om tussenbeide te komen. Een sji'itische moslim van de Amal-militie vuurt in West-Beiroet op Druzische tegenstanders. De strijd in West-Beiroet heeft in een week tijd aan 200 mensen het leven gekost. Het officiële Syrische nieuws- om veiligheid en stabiliteit in agentschap SANA meldde dat West-Beiroet te herstellen, president Hafez Assad na een De omvang van de Syrische gesprek met de Libanese lei- interventiemacht werd niet di- ders had toegezegd „Syrische reet bekend gemaakt, maar militaire bijstand te verlenen" een Libanese zegsman zei dat de eenheid „toereikend is om de situatie het hoofd te bie den". Hij zei dat de strijdmacht ondermeer een pantsereenheid en gemotoriseerde infanterie zou omvatten. Washington De te ferfrwachten benoeming *aan John Shad als Ameri- isaans ambassadeur in Ne- j® Ierland is geruime tijd op- ^houden als gevolg van jsje schandalen die Wall- ;reet teisteren. Dit is gis- wmmren vernomen in welin- elichte bronnen in Was- teington. fie 62-jarige Shad kon zijn huidige post als directeur van de Amerikaanse beursrecher- che, de Security and Exchange Commission (SEC) niet opge ven vanwege de speurwerk- zaamheden van de SEC na on regelmatigheden op Wall street. Het werd bovendien onver standig geacht Shad temidden van het tumult op Wallstreet bloot te stellen aan intensieve ondervraging van de senaats commissie van buitenlandse zaken, zo zeggen betrouwbare bronnen in Washington. De afgelopen maanden zijn er op Wallstreet een aantal schandalen aan het licht geko men waarbij financiële top functionarissen van leidende financiële instituten wegens oneerlijke praktijken zijn ont maskerd. De val van „grote jongens" in de financiële wereld van Wall street, zoals Ivan Boesky enke le maanden geleden en Martin Siegel vorige week, is onder meer het resultaat geweest van het speurwerk van de SEC. In de schandalen op Wallstreet hebben mensen van bankiers huizen gebruik gemaakt van voorwetenschap over fusie plannen van grote onderne mingen, die van invloed zijn op de koers van aandelen. Met die voorkennis hebben deze functionarissen zichzelf met miljoenen verrijkt. Vooral ten aanzien van de ma nier waarop Shad de Boesky- zaak heeft behandeld, is veel kritiek geweest, omdat de SEC Boesky toestond een groot deel van zijn aanzienlijke aande- lenbestand op de beurs te ver kopen voor zijn ontmaskering bekend werd gemaakt. De SEC ging daarmee ak koord, hoewel voorzien was dat de val van Boesky tot een enorme koersdaling op Wall street zou leiden, waar Boesky lai O 50t (Van onze correspondent ste Frans Boogaard) tnslRUSSEL De Belgi- rscbhe douane is een om- angrijke boterfraude op ng<et spoor gekomen, die jerfch in de loop van het vo- teuig jaar heeft afgespeeld. s ^en Namens bedrijf, gespecia liseerd in de verwerking van '®rliivelprodukten, blijkt 360 ton ^rkide Luxemburgse boter, die de Is boterolie naar de Soedane- ïn?b markt zou gaan, na vermen- ?u*ng met een inferieur pro- ukt als „verse boter" op de larkt te hebben gebracht. )p dat moment waren uit het Juropees Landbouwfonds Cl!001* omzetting van de bo er in olie en voor de export #aar Soedan al vergoedingen £]etaald, die volgens de fran- stalige krant Le Soir oplopen tot 115 frank (6,30 gulden) per kilo. Inmiddels hebben de schuldigen bekentenissen af gelegd en heeft de vice-pre mier en minister van economi sche zaken, Maystadt, een uit voerig dossier over de fraude ontvangen. Door de EG zelf was die nog niet opgemerkt. De Belgische douane, in sa menwerking met de Italiaanse autoriteiten, stelt verder nog een onderzoek in naar de exacte herkomst van in België ingevoerde en daar en in an dere landen verkochte Itali aanse boter, die voor 45 pro cent uit varkensvet bestaat. De Italiaanse autoriteiten sluiten niet uit dat bij deze fraude, waarbij eveneens misbruik is gemaakt van EG-gelden, de maffia betrokken is. m<Juid-Afrika houdt Libië opgeleide terroristen aan KAAPSTAD Zuid-Afrika leeft vijf mensen aangehou- die net als in Libië opge- .terroristen" beschrijft, waren op Zuidafrikaans jrondgebied doorgedrongen ra»anuit het buurland Zimbab- nai leis leeit ;s !en Wide ïeöii we en hadden aanvallen op soldaten en burgers in de zin. Naar minister Adriaan Vlok van wet en orde gisteren mee deelde, was de groep, die via Botswana tot het grondgebied van de republiek doordrong, uitgerust met wapens en ex plosieven. De leden ervan droegen Libische onderschei dingstekenen op hun unifor men. lcHRASILIA President José Sarney van Brazilië heeft gisteren ""h een landelijke radio- en televisietoespraak aangekondigd dat ijn land de betaling van rente over de buitenlandse schuld van ïn 03 miljard dollar voor onbepaalde tijd zal opschorten. Verder ltat.ondigde hij maatregelen aan om de Braziliaanse economie te *8 èdden. Brazilië heeft de grootste buitenlandse schuld van de ïenjgrde Wereld. Het land maakt zijn ernstigste financiële crisis '°Moor sinds Sarney twee jaar geleden als eerste burgerpresidenl n h 21 jaar in functie trad. ■ka_ 'e ME«ere'.u. Verdrag In aanwezigheid van koningin Beatrix, prins Claus en de Ve nezolaanse president Jaim Lu- sinchi is gisteren in Caracas tussen Nederland en Venezue la een verdrag getekend dat voorziet in consultaties op eco nomisch, politiek en technolo gisch gebied. Bij de consulta ties zullen ook Aruba en de Nederlandse Antillen worden betrokken. NEW YORK President Reagan heeft vorig jaar de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA in het geheim toe stemming gegeven om ver meende terroristen te ontvoe ren en voor berechting naar de VS over te brengen. Dit meldde de Wall Street Jour nal. Het gezaghebbende Ameri kaanse dagblad citeert anonie me functionarissen uit de re gering, geheime dienst en het justitiële apparaat. De krant vernam van deze bronnen dat Reagan een presidentiële richtlijn ondertekende waarin hij de CIA machtigde tot der gelijke ontvoeringen. Ook mocht zij via geheime opera ties proberen terreuracties te verijdelen. Tot dusverre heb ben de VS nog geen pogingen gedaan van terrorisme ver dachte mensen te kidnappen, aldus de krant. Functionarissen in de rege ring, de CIA en van de federa le politie (met name FBI-chef Webster) verzetten zich fel te gen Reagans besluit. Zijn be slissing wekte ook bezorgdheid onder de leden van de inlich tingencommissies in het Con gres. Men vroeg zich af of het wel verstandig was om over te gaan op ontvoeringen en pre ventieve aanvallen op terroris ten, aldus de Wall Street Jour nal. De CIA-operatie stond onder toezicht van luitenant-kolonel Oliver North. Deze werd door president Reagan ontslagen wegens zijn aandeel in de Iran-Nicaragua-affaire. North en CIA-directeur Casey speel den een sleutelrol bij het uit werken van het ontvoerings plan, schrijft de krant. Casey en North zouden de krachtige steun hebben gehad van mi nister van buitenlandse zaken Shultz en minister van justitie Meese. als gevolg van de deal die hij met de SEC gesloten had, bui ten zou blijven. Eerst had het State Depart ment de voormalige ondermi nister voor terreurzaken Ro bert Oakley als ambassadeur voor Nederland voorgedragen, maar volgens welingelichte bronnen in Washington is die kandidatuur door het Witte Huis afgewezen. Het Witte Huis wilde een politieke vriend van Reagan benoemen die van buiten de diplomatie ke dienst komt. Pessimisme over aids KAMPALA De Wereldge zondheidsorganisatie WHO heeft aan Oeganda 500.000 dol lar en 2 miljoen condooms ge geven om de verspreiding van aids tegen te gaan. Het geld wordt gebruikt om testappara tuur te kopen en voor de op leiding van gezondheidswer kers. De aids-epidemie, met name in de hoofdstad Kampa la. begint alarmerende vormen aan te nemen. Overigens heeft de leider van het aids-contro- leprogramma van de WHO, Jonathan Mann, een pessimis tisch geluid laten horen over de bestrijding van de dodelijke ziekte, hij zei dat het nog heel lang kan duren voor dat er een vaccinatiestof is tegen aids. (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL De Belgische premier Martens loopt kans op nieuwe problemen: een minis terscrisis of erger. Al een paar dagen wordt in Brussel openlijk gespeculeerd over het vertrek van minister van onderwijs Damseaux, een Waals liberaal. Damseaux voert geen van de afgesproken nationale bezuinigingen uit, en zit nu met een tekort op zijn eigen begroting van 5 miljard frank (275 miljoen gulden). In Vlaanderen en bij de Vlaamse regeringsleden heeft dat veel kwaad bloed gezet, want de Vlaamse onderwijsmi nister Coens moest, om zijn aandeel in de bezuinigingen te halen, 2200 leerkrachten ont slaan. De problemen voor Martens kunnen nog vererge ren als Damseaux behalve van de Franstalige liberalen, ook van de Franstalige christen- -democraten steun krijgt. De PSC zou de bezuinigingen in het onderwijs te fors vinden. WASHINGTON President Reagan, geteisterd door Irana- gua, heeft gisteren tegen con servatieve aanhangers gezegd dat het nu misschien niet alle maal van een leien dakje gaat, maar dat hij een comeback zal maken en „niet zo'n kleintje ook". Zonder over de wapenleveran ties aan Iran te spreken of de berichten dat hij van verhaal veranderde toen bleek dat hij ze had goedgekeurd, probeer de Reagan de vrees bij de con servatieven weg te nemen dat het verlies van het Congres aan de Democraten en de hui dige crisis in de buitenlandse Dolitiek hem voor de laatste 'wee jaar van zijn president schap tot een „lame duc- k"(lamme eend) hadden ge maakt. WENEN De Verenigde Staten hebben gisteren de Sovjet-Unie lof toegezwaaid over de reeks „positieve maatregelen" die zij genomen heeft sinds november in Wenen de Conferentie over Veiligheid en Samenwer king in Europa (CVSE) begon. De Amerikaanse delegatieleider Zimmermann zei dat de Sovjet- Unie en sommige van haar bondgenoten zijn doorgegaan met het schenden van belangrijke elementen uit de slotakte van Hel sinki. Maar, zo voegde de ambassadeur eraan toe, er is een „nieuwe wind" gaan waaien in de Sovjet-Unie en er is vooruitgang ge boekt in de richting van een betere naleving van de Helsinki- akkoorden. Zimmermann somde de volgende „positieve maatregelen" op: - de vrijlating van de dichteres Irina Ratoesjinskaja die naar het Westen mocht vertrekken; - toestemming voor kankerpatiënten om in het Westen een be handeling te ondergaan; - vooruitgang bij het herenigen van verdeelde echtparen; - toestemming voor bijna 100 gewezen Sovjet-burgers om perma nent naar de Sovjetunie terug te keren; - toestemming voor Andrej Sacharov en zijn vrouw Jelena Bon ner om naar Moskou terug te keren; - de vrijlating van de Krim-Tartaar Mustafa Dzjemilev; - „belangrijke nieuwe initiatieven op het gebied van de cultuur; - beëindiging van het storen van de BBC-uitzendingen naar de Sovjet-Unie; - de invrijheidstelling van ten minste 35 „gewetensgevangenen". Zimmermann noemde ook nog de amnestie voor bijna alle poli tieke gevangenen in Polen. Hij beklemtoonde overigens dat er nog veel te doen blijft in de Sovjet-Unie en de andere Oosteuro- pese landen. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Bondskanselier Kohl dient persoonlijk zijn verontschuldigingen van de Duitse Bondsregering aan te bieden. Dat eist de Iraanse re gering, om een eind te maken aan het conflict over een frag ment in de satirische tv-uit- zending Rudi's Tagesshow van vorige week. De Iraanse regering neemt geen genoegen met de officiële verklaring van staatssecretaris Möllemann (buitenlandse za ken), dat de bewuste uitzen ding weliswaar wordt be treurd. maar dat de regering op grond van de persvrijheid niet verantwoordelijk is voor de bedoelde tv-uitzending. „Hoe dat met de verantwoor delijkheid voor de uitzending zit is niet ons probleem, maar dat van de Duitse regering," aldus Salari. De ambassadeur kondigde ver dere Iraanse sancties tegen de Bondsrepubliek aan. Dit naar aanleiding van uitlatingen van kanseliersadviseur en staatsse cretaris Horst Teltschik (CDU). Die had tegenover de pers de Iraanse geestelijke lei der en feitelijke machthebber Khomeiny „een mensenbeul" genoemd. Ook had hij vergelij kingen getroffen tussen Kho meiny enerzijds en Hitier en Stalin anderzijds. Voor de uitlatingen van Telt schik dient Kohl eveneens zijn verontschuldigingen aan te bieden, aldus Salari. Pas wan-, neer dat gebeurd is kan wor den gewerkt aan een normali sering van de verstroorde be trekkingen tussen Iran en de Bondsrepubliek. Reagan houdt vast aan omstreden benoeming WASHINGTON President Reagan blijft bij zijn besluit om de 56-jarige John Koehler te benoemen tot hoofd-verbindingen („Communications Director") van het Witte Huis, hoewel hij weet dat de man in 1940, toen hij tien jaar was, zes maanden lid was van een nazi-jeugdbeweging. „Ik was toen 10 jaar oud'," zei Koehler. „Ik trad er na zes maanden uit omdat het vervelend was". Het lidmaatschap van de nazi-jeugdbeweging was „wel haast verplicht", aldus Koehler. Reagan zou niet op de hoogte zijn geweest van Koehlers „nazi-verleden". Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. I Noi I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres Telefoon (voor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar: Naam:Voorletters: Adres:. Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). \jyv"^ ,er I JNZl CcidócSoiiiant

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7